Breznjev ziet nog mogelijkheden voor SALT Visserijregeling niet haalbaar EERST PRATEN OVER NIEUWE GRONDWET Zuid-Afrika: gevangenen BONN GEEFT BRAZILIË GARANTIES Carter voldaan over overleg met Sadat nog bijna 500 politieke ,F-16 kwetsbaar* VLIEGENDE SCHOTEL ie Nucleair akkoord: en ZINSBEGOOCHELING en 'te F. Niet opzienbarend m Onderhandeiingen Nieuwsgierig Strategie will WOENSDAG 3 6 APRIL 19 7 7 BINNEN- EN BUITENLAND y n ir ld St J| )d (Van onze speciale verslaggever Jan Gerritsen) LUXEMBURG. Vanaf 10 april gaat Ierland de vangst door vissers tf*t andere EEG-landen in de kustwateren rond Ierland beperken. De ministers van Buitenlandse Zaken van lerlands partners in de Europe se Gemeenschap stemden hier gisteren mee in, nadat een regeling van de visserij in de Europese zeegebieden voor de vissers uit de Negen onmogelijk bleek door hardnekkig verzet van de Britse regering. De oplossing die nu gevonden is, blijft tot eind juni van kracht. (Van onze redacteur in Groot-Brittannië) LONDEN. De Britse en Amerikaanse regeringen hebben besloten ten aanzien van Rhodesië een ander beleid te voeren dan werd uitgestippeld door de voormalige Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Henry Kissinger. In plaats van de inmiddels mislukte neefse conferentie, waar volgens het plan-Kissinger gesproken zou worden over de formatie van een tussentijdse regering, heeft de Britse minister van Buitenlandse Zaken, David Öwen, nu voorgesteld eerst te gaan praten over een nieuwe Grondwet. (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG. „Honest” (eerlijk), dat woord klonk veelvul dig tijdens de gisteren door uitgeverij Spec trum georganiseerde ontmoeting met John Dean, voormalig juri disch medewerker van ex-president Nixon. Want „honest” is de inhoud van De ans boek „Blinde eer zucht” over zijn jaren in het Witte Huis, en „honest” zou Dean ook zijn in zijn betoog tot de Nederlandse pers. Dean is in Ne derland in het kader van zijn Europese toernee om zijn ge bundelde Watergate- ervaringen aan te prijzen te- 7 trijfël door Nico Scheepmaker in kwestie Rhodesië Goed, we komen dus bij Du Midi, en tot jr Piet Steenkamp (links) en len van den Heuvel in gesprek met John Dean. De blinde eerzucht van John Dean WASHINGTON (UPI). Na afloop van de tweedaagse besprekingen met zijn Egyptisch ambtgenoot Sadat heeft presi dent Carter van de Verenigde Staten ver klaard zeer verheugd te zijn over het resultaat. De Amerikaanse president voegde eraan toe dat gesproken was over de vredesvoor- uitzichten voor het Midden-Oosten dit jaar en over Afrikaanse vraagstukken en mili taire en economische kwesties. Op een vraag of hij naar het Midden- Oosten wil, zei Carter dat dat het geval was. Sadat sprak gisteren onder meer nog met minister van Defensie Harold Brown over mogelijke wapenaankopen. Amerika s enige wapenverkopen tot nog toe aan Egypte omvatten zes C-130 Hercu- les-transportvliegtuigen. Sadat wil van de Amerikanen tot 200 F-5E en F-5F ge vechtsvliegtuigen en anti-tankwapens ko pen om Russisch materiaal te vervangen. Toen kwam dan toch de langverwachte scène: alle kinderen en verwanten van de peetvader (Marlon Brando) zitten op zijn komst te wachten, hij is jarig als ik me goed herinner, en Al Pacino zoon van Michael, heeft net aan zijn broers verteld dat hij zich aangemeld heeft bij de marine, omdat de Amerikanen zich in de Tweede Wereldoorlog hebben gestort. De anderen gaan de kamer uit om Marlon Brando te verwelkomen en „happy birthday” toe te zingen, Al Pacino blijft in de kamer (en in beeld) achter, en dat is dat! Je weet, bij wijze van spreken, dat Marlon Brando net niet zichtbaar in de gang staat, maar je krijgt hem niet te zien! Die annoncering van zijn naam op het bioscoopbord buiten was dus pure oplichterij! Bij het naar buiten schuifelen, dacht ik er nog even over aan de juffrouw achter de kassa te vragen waarom Brando’s naam vermeld stond als hij helemaal niet mee speelde, maar zij leek mij toch niet het juiste adres om deze gotspe te verklaren. Weet je wel zeker dat zijn naam inderdaad genoemd wordt, vroeg mijn vrouw, en ik antwoordde, dat ik dat natuurlijk heel zeker wist, omdat ik juist nog gedacht had: hé, speelt die dan toch mee?, en er tijdens de film op had zitten wachten. Buiten gekomen keek ik verwachtings vol omhoog, en daar stond het: „De Peet vader, deel II”, en daarboven, omlijnd, ROBERT DE NIRO. Niks geen Marlon Brando! Verbijsterd liep ik naar de auto. Ik had het toch heel zeker geweten, ik had er toch tienduizend gulden om durven verwedden? Enkele dagen later ben ik er expres nog even voor omgereden, om Mar lon Brando’s naam toch nog in een der vitrines met foto's te ontdekken. Misschien had ik hem daar gezien, en hem daarna op het grote reclamebord geprojecteerd? Maar nee, ook daar was Marlon Brando's naam nergens te bespeuren. Het was lou ter zinsbegoocheling geweest, mijn privé- vliegende schotel! De film was al ver voorbij de koffiepauze, toen ik in een ver shot op een balkon de oude peetvader meende te herkennen. Marlon Brando dus, en ik dacht: aha, daar is hij eindelijk, voor de grap toch eens kijken hoe kort hij alles bij elkaar in beeld is. Ik hield mijn horloge schuin omhoog om in het licht van de terugkaatstende filmbeelden te zien hoe laat het was, maar de camera zoemde al in op de dikke heer op het balkon en ik zag dat het Marlon Brando helemaal niet was, maar de man die verantwoordelijk was voor de dood van de vader, de zoon en de moeder van Vito Corleone (de allereerste peetvader dus) en die nu even door Robert de Niro om zeep zou worden geholpen. Aldus ge schiedde. Maar dat hield wel in, dat we Marlon Brando nu nog steeds niet gezien hadden, terwijl de film duidelijk op z’n end liep. Het Braziliaanse dagblad „O Globo” had dit in hoge regeringskringen vernomen. Volgens het blad was deze verzekering het resultaat van een reeks contacten tussen het Braziliaanse ministerie van buiten landse zaken en de regering in Bonn in verband met recente politieke gebeurte nissen in Brazilië. het echter noodzakelijk dat „niet alleen wij, maar ook de andere partij zich ten volle bewust is van haar verantwoordelijkheid voor de beteugeling van de bewape ningswedloop en dat zij niet met woorden, doch met daden naar wederzijds aanvaardbare oplos singen zoekt”. De Sovjet-Unie heeft zich tot doel gesteld de „oplossing van een van de belangrijkste opgaven van onze tijd, de beperking en beëin diging van de bewapeningswed loop, in het bijzonder de nucleai- Ondanks deze nieuwe formule geloven weinig politici en diplomatieke waarne mers in Londen dat dit nieuwe initiatief tot opzienbarende resultaten zal leiden. Men is van mening dat Engeland op zijn best, zij het aarzelend, de rol van Was hington heeft overgenomen als initia tiefnemer in wat voornamelijk als een Brits probleem wordt beschouwd. Minister David Owen heeft de afgelo pen weken als een kat om de hete brij gelopen, toen hij gevraagd werd door zijn Rhodesische tegenhanger gesprekken in Rhodesië te voeren. Hoewel zijn eerste reactie niet negatief was, gaf hij er duide lijk de voorkeur aan de Rhodesische pre mier Ian Smith niet in Salisbury te ont moeten, maar in Zuid-Afrika, omdat Rho desië door de Britse regering nog steeds wordt beschouwd als een afvallig en re bellerend deel van het Gemenebest. Enige weken geleden kondigden de Ie ren al aan dat schepen groter dan 33 meter met een motorvermogen van meer dan Over de maatregelen die de Ieren zullen afkondigen, zal de regering in Dublin na der overleg plegen met de Europese Com missie, het „dagelijks bestuur” van de Ge meenschap. Over de naleving zal in sa menwerking met de commissie worden gecontroleerd, zo heette het gisteren in Luxemburg. Brinkhorst zei dat Nederland niet rechtstreeks met Ierland wil overleg gen over vangstbeperking voor de Neder landse vissers (Zestig percent van de Ne derlandse haringvangst komt uit de Ierse kustwateren). Hij heeft daar ook geen en kele behoefte aan. Dean is wel uiterst nieuwsgierig naar wat Nixon gaat ver tellen in het tweeëneen half uur durende inter view dat de Britse televi- siepresentator David Frost met de ex-president had. Of dat een even „honest” weergave van de realiteit ledig door Watergate van het toneel zijn verdwenen, naar voren te halen. nen van het kolonialisme hebben bevrijd”. oordeel te vellen over zijn aandeel in Watergate, dan zou Nixon tegenover Frost, of later als zijn memoires uitkomen, wel eens het ach terste van zijn tong kunnen laten zien, aldus Dean. En toch (even onder ons, heeft iemand van u misschien gezien dat enkele mannen in opdracht van de directie van Du Midi tijdens de voorstelling die ik be zocht de naam van MARLON BRANDO overschilderden met die van Robert de Niro, per ongeluk, in plaats van die van Al Pacino, de werkelijke hoofdrolspeler)? ten ten ijn de RIO DE JANEIRO (AFP). De Brazili aanse regering heeft een officiële bevesti ging van de Westduitse regering ontvan gen dat deze het in 1975 tussen deze lan den gesloten akkoord voor de levering van kerncentrales en andere nucleaire installaties integraal zal uitvoeren. Een definitieve regeling van het interne visserijregime van de Negen is in sterke mate afhankelijk van de uitkomsten over de onderhandeiingen die de Europese Commissie met o.a. Usland en Noorwe gen voert over het verlenen van weder zijdse visserijrechten. De Britse minister Judd wees o.a. op het grote belang voor de Britse vissers die voor de afkondiging van de 200 mijlszones door deze beide landen ongeveer 320.000 ton vis uit de wateren rond Ijsland en Noorwegen op haalden. er en rd ‘ii is le 's, en Lie :al rd de en at ers de un- ch- Bij in de >p- let ey ta nd tst ke is en irt ent lei- ?ht is Len mi »en )52 sta en €- O- n et er- »rd er. ld mo er ige ile- >m te Ier •<en ge- lar >en on- bu- in igd lire or- nd jen irte ge- jen «eft jen ge len mg en ;ot de ij- en tig m, in Eindelijk heb ook ik mijn vliegende schotel gezien! Althans op mijn manier. Met mijn vrouw ging ik een paar weken geleden in Amsterdam naar Du Midi om de film The Godfather, part II te zien, die ik door omstandigheden gemist had. U weet dat De Peetvader, zoals de Neder landse titel luidde, bijzonder veel succes had, vooral dank zij het spel van Marlon Brando. Aan het eind van de film overlijdt hij, een acceptabele reden om hem niet de hoofdrol te geven in het vervolg, getiteld De Peetvader, deel H. De hoofdrol daarin wordt gespeeld door Al Pacino. Toch was er nog wel een rol voor Marlon Brando weggelegd, omdat in die tweede film voort durend wordt teruggeblikt op de jonge Corleone, die nog bezig was zich naar zijn rol van peetvader toe te werken. Maar Marlon Brando weigerde in het vervolg mee te spelen, wat weer het voordeel had dat regisseur Francis Ford Coppola voor de jonge” rol van de eerste peetvader Robert de Niro kon nemen, die zich naast Al Pacino uitstekend weet te handhaven. Tijdens een diner met de Cu baanse leider Fidel Cdstro in Mos kou heeft Breznjev volgens een mededeling van het persbureau Tass gezegd dat deze basis stellig MOSKOU (DPA). De Russi sche partijleider Leonid Breznjev ziet ondanks het vorige week in Moskou mislukte Russisch-Ame- rikaanse overleg over beperking van de strategische bewapening (SALT 2) nog een „tamelijk goede basis voor praktische stappen in deze richting”. Het belang hiervan is onder meer dat het Amerikaanse initiatief van Kissinger ver vangen wordt door een Brits voorstel, waarmee de kwestie-Rhodesië terugkeert in de moederschoot. Deze week al heeft minister Owen gesprekken in Londen met de leider van de zwarte Afrikaanse Natio nale Raadpartij, bisschop Abel Moezore- wa, en met Joshoea Nkomo van het Patri ottische Front beiden hoofdfiguren in de al dan niet bloedloze overgang van wit naar zwart Rhodesië. Het is de bedoeling van Owen om een nieuwe conferentie met alle partijen bij een te roepen, waarschijnlijk in juni of juli in Londen, zonder daarmee te suggereren dat het een voortzetting is van de door Henry Kissinger op gang gebrachte en mislukte besprekingen eerder dit jaar in Genève toen premier Ian Smith van Rho desië weigerde verder aan het overleg deel te nemen. Voor zover de door minister Owen ge volgde strategie geïnterpreteerd kan wor- „Zoals altijd verborg ik mijn werkelijke gedachten en gevoelens, ditmaal ach ter het mom van sympa thieke oprechtheid”, schrijft Dean op de eerste bladzijde van zijn boek verstevigd en verbreed zou moe ten worden. Zonder het bezoek van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Cyrus Van ce, te noemen oefende Breznjev kritiek op de Verenigde Staten toen hij verklaarde: „onze jongste contacten en gesprekken hebben echter laten zien dat onze part ners van de constructieve benade ring afwijken en tot dusver een eenzijdige positie innemen”. Naar de woorden van de partij leider is echter een „redelijke aan passing” mogelijk. Hij noemde makkelijk voelend in con tacten met vreemden En over zijn eigen motieven: „Het was, zoals de titel van het boek zegt, blinde eer zucht die me naar een plaats aan de top dreef. Het resultaat staat in een 75 bladzijden tellend rapport dat gisteren is vrijgegeven. In het rapport wordt verder onthuld dat nog 49 studenten, 23 leraren, 16 leden van de Zuidafrikaanse studentenorganisatie en van de Black Peoples Convention - een politieke groepering die is gevormd na de onlusten in Soweto - opgesloten zitten in de Zuidafrikaanse gevangenissen. Vijftien van deze gevangenen hadden al eerder straffen uitgezeten van vijf tot tien jaar op het Robbeneiland. Volgens de informaties van het instituut zijn twaalf mensen in hun cel overleden in de periode 1 januari tot en met 25 maart van dit jaar. Vorig jaar overleden 117 mensen in de gevangenissen. Van hen heb ben er 27 zelfmoord gepleegd, zo verklaar de minister van Justitie Kruger. zijn lot aan dat van Nixon c.s. verbinden. De jonge ju rist aarzelde niet lang, was ervaren genoeg om te we ten op welk paard wel en welk niet meer moest wor den gewed. Dean vertelde de Senaatscommissie-Er- vin alles over de zogenaam de cover-up van Watergate door het Witte Huis. Dean zal zijn? Nixon is slim, zegt werd voor zijn aandeel in Dean. Hij zal er op gebrand de affaire veroordeeld tot zijn de resultaten uit zijn een gevangenisstraf, die hij presidentsperiode, die vol- maar gedeeltelijk uitzat. Tot nu toe bleek dè regering in Ijsland niet bereid tot enige concessie aan de vis sers uit de Europese Gemeenschap. Ook de besprekingen met Noorwegen vlotten niet op essentiële punten. Sommige Braziliaanse diplomaten ma ken er geen geheim van dat zij ongerust zijn voor de mogelijke repercussies in het buitenland naar aanleiding van strenge maatregelen die het Braziliaanse staats hoofd op grond van zijn speciale bevoegd heden heeft genomen. Europese Commissie kunnen worden in- I gediend, willen de Ieren wel grotere sche pen toelaten in de kustgebieden. (Van onze redacteur in Zuidelijk Afrika) JOHANNESBURG. In Zuidafrikaan se gevangenissen zitten nog ten minste 471 politieke gevangenen, onder wie 84 scholieren, vijf journalisten, en vijf gees telijken. Dat is de balans per 25 maart, die het instituut voor rassenverhoudingen in Johannesburg heeft opgemaakt aan de hand van gegevens van journalisten en van familieleden van de gevangenen. Resultaten als de nieuwe relatie met China, de Salt- onderhandelingen en de ontspanningspolitiek met de Sovjet-Unie zijn m Nixons visie bepalend voor hoe er later over hem moet worden geoordeeld. Maar wanneer Nixon zijn aange boren wantrouwen overwi nt en ervan uit zou gaan dat het Amerikaanse volk wel degelijk m staat is een juist 1100 pk niet langer zouden worden toege laten in de zones van 50 tot 100 mijl uit de kust. Dublin wil deze maatregel echter soepel hanteren. Ook met vangstbeper- mijn verbazing zie ik op het geschilderde king op basis van „visplannen”, die bij de I reclamebord boven de ingang met grote letters Marlon Brando staan. „Hé”, denk ik, „ik dacht dat hij helemaal niet mee speelde, blijkbaar toch nog een klein rolle tje, dat in de reclame wordt uitgebuit om meer publiek te trekken”. Dean zegt sinds de roeri ge tijden van Watergate geen contact meer te heb ben gehad met zijn directe superieuren en mede- hoofdrolspelers in de in braak- en afluisteraffaire, Ehrlichman en Haldeman. re, tot stand te brengen", aldus Breznjev. Castro, die onverwacht uit de DDR in Moskou was gearriveerd voor een „niet-officieel vriendschapsbezoek”, wisselde gisteren in het Kremlin van ge dachten met partijleider Brezn jev, president Podgorni, premier Kosigin en minister van Buiten landse Zaken Gromiko. Naar Tass later berichtte, was hierbij vooral een verdere ver- Misschien zijn die twee re gels wel het meest karak teristiek voor de auteur, wiens handtekening veel gevraagd was als versie ring van het schutblad van de presentie-exemplaren die in Nieuwspoort werden rondgedeeld. PvdA-voor- zitster len van den Heuvel en CDA-opponent Piet Steenkamp waren er bij voorbeeld zeer verguld mee Staatssecretaris Brinkhorst (Buiten landse Zaken) zei dat de Negen uitdrukke lijk waren overeengekomen dat de rege ling die de Ieren is toegestaan niet zou worden opgevat als precedent om nog meer nationale maatregelen ter beperking van de visvangst door vissers uit andere EEG-landen af te kondigen. Na enig aan dringen had ook de Britse minister van Staat Judd zich hieraan gebonden, aldus Brinkhorst die sprak van een hoogst onbe vredigende situatie. den, ziet het ernaar uit dat hij vooral bij de blanken in Rhodesië een schrikeffect heeft willen wegnemen, waardoor zij onder het plan-Kissinger zich van de ene dag op de andere plotseling onder een zwart regime zouden bevinden. Owens plan is erop ge richt de blanken het gevoel te geven dat ook hun rechten van tevoren worden ge respecteerd in een Grondwet, die de basis zou moeten zijn van een nieuwe regering, en niet omgekeerd, wanneer een nieuwe (zwarte) regering zelf een Grondwet gaat samenstellen. De 37-jarige jurist over het „waarom” van Water gate: „De kleine groep mensen op bevoorrechte posities probeerde haar presidentiële bescherm heer op alle mogelijke ma nieren uit de handen van de justitie te houden." En over Nixon: „Een gecom pliceerd man, intelligent maar wantrouwend, mens schuw bijna, zich onge- sterking van de Russisch-Cu- baanse samenwerking aan de or de. Vermoedelijk heeft bij de be sprekingen ook de toekomstige strategie van de communistische landen in hun politiek ten opzich te van Afrika een grote rol ge speeld. Castro en Podgorni hebben on langs een aantal Afrikaanse lan den bezocht en daar de nationale bevrijdingsbewegingen verdere steun toegezegd. Zambia. Mozambique en Somalië duidelijk hebben gemaakt dat „opkomende landen in de Sovjet- Unie, Cuba en andere broederlij ke socialistische staten hun vrienden zien, met wie zij kunnen praten”. „De tegenstanders van Cuba en het socialisme broeden de meest absurde vondsten uit over de doelstellingen en de bedoelingen van de socialistische wereld tegenover opkomende landen. Geen laster kan echter de feiten omkeren”, verklaarde Breznjev. Hij wees daarbij op „de resultaten van de Cubaanse revolutie, die een bron van inspiratie is voor Breznjev onderstreepte in zijn vele landen die zich van de kete- tafelrede dat de bezoeken van Ca stro en Podgorni aan Tanzaniea, WASHINGTON (Reuter). Het F-16 gevechtsvliegtuig dat in de Verenigde Sta ten wordt ontwikkeld voor de Amerikaan se luchtmacht en vier Europese, waarbij de Nederlandse, heeft technische proble men die het toestel in het gevecht kwets baar kunnen maken. Dit is gisteren gezegd door het algemene rekenbureau (GAO), een instelling voor toezicht van het Ameri kaanse Congres. Bijzonderheden over wat er mogelijk mis is met de F-16 worden door het GAO niet gegeven. De F-16, die m Nederland de Starfighter moet opvolgen, is verder besteld door Bel- gië, Denemarken en Noorwegen Maar ik was er al snel ach ter dat die positie tegelij kertijd inhield het verlaten van legale paden Die top betekende tegelijk een af grond.” Dean, prototype van de gewiekste jurist, in mo dieus maatkostuum, schudde in het Haagse perscentrum Nieuwspoort de anecdotes over zijn tijd als naaste medewerker van Nixon gemakkelijk uit de mouw. Sinds vorig jaar oktober slaat Deans blinde eerzucht in Ameri ka alle verkoopcijfers. En geland gaat eveneens plat en Nederland zou in mei, als de Nederlandse verta ling gereed is, moeten volgen. Nieuw Brits initiatief Deans tweede vrouw Maureen („Mo”) luistert ademloos naar wat in slechte tijden zenuwslo pende ervaringen moeten zijn geweest, de intriges na de ontdekking van de in braak in het kantoor van de Democratische Partij, de pogingen van de Witte Huis-staf om het onderzoek tegen te houden, omkoping etc En tenslotte voor Dean de keus de waarheid op tafel of blijven liegen en jf' I te- Ft M

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3