Muzikaal feestprogramma IJmuiden voor inwoners Haven In de Vishal HET LIED VAN DE STRAAT Vijf films van Tanner in Filmhuis Velsen tal wat vertel je me nou? ir Over IJmuiden gesproken Paasjubel in Santpoort DE KONINKLIJKE” IS KLAAR VOOR KONINGINNEDAG Gebedsstonde in Adelbertuskerk N WOENSDAG SERIE START MET REPRISE VAN „LA SALAMANDRE” (Van een onzer verslaggevers) S Trim tocht Peppi en Kokki Brand-8 Opschrift IJMUIDEN De Koninklijke Oranjevereniging IJmuiden-West zou „de koninklijke” niet zijn als er voor de komende koninginnedag geen gevarieerd programma in el kaar was gedraaid. Zaterdag 30 april is het weer zo ver. Zal het hart van IJmuiden weer daveren van muziekgeschal. Zullen jong en oud zich weer uitstekend kunnen vermaken van ’s morgens vroeg tot ’s avonds laat. Een traditionele feestdag waar men jaarlijks veel werk van maakt. Holster IJMOND (Van een medewerker) PRIJZEN IN GULDENS DE BESOMMINGEN WAREN: v rumoer accordeonist er was nu het woord een Van 10 tot 12 uur zijn er rolschaats- wedstrijden voor jongens en meisjes in de Keetberglaan (Zeewijk). Ook hiervooi kan men zich opgeven bij drogisterij Schafstall. Via de kleuterscholen zijn gratis toe gangsbewijzen te verkrijgen. SANTPOORT. 's morgens zeven DE TIJD lx I VL 111 61.500, KW 29 4.600, KW 44 68.800, UK 135 en UK 145 4.200, UK 48 en UK 78 5.400, UK 23 en UK 200 7.400. Het was een slangen - en materiaal- wagen. Omstreeks 1932 is de brand weer gereorganiseerd. Van die tijd af bestond de bezetting uit gemeenteper- soneel hoofdzakelijk van het gasbe drijf. Ik ben na in 1937 bij de waterleiding te zijn gaan werken ne gentwintig jaar bij de brandweer ge weest. Als jongen heb ik de brand bij Winters in Oud-IJmuiden nog gezien waar mijn vader als brandweerman bij in actie kwam (C. J. de Visser IJmuiden). Reacties op deze rubriek schrifteljjk bureau van dit blad, tele fonisch 023-378601. Per 40 kg.: Kabeljauw één 222-204; kabeljauw twee 272-234; kabeljauw drie 232-180; kabeljauw vier 194-136; kabel jauw vijf 164-94;koolvis één 94-78; kool- vis twee 94-74.; koolvis drie 94-76; kool- vis vier 16-55; schelvis één 160; schelvis twee 108; schelvis drie en vier 108-92; wijting drie 126-96; schar 96; steenbolk 888; haring één 67; poontjes 72-55; schartong 94; haai 128-126. Voor het bestuur van de oranjevereni ging was dat even een bittere pil. Maar het is verleden tijd en iedereen trappelt alweer van ongeduld om van koningin nedag iets” te maken. Vroeg uit de veren geblazen is het voor degenen die willen deelnemen aan een trim-wan- deltocht. Tussen 8 uur en half 9 wordt gestart bij de Hervormde kerk aan de Raderstraat. Men kan een keuze maken uit een afstand van 5 of 15 kilometer. viool, ’s Winters ging het natuurlijk wat trager omdat hij zijn handen met keurig gebreide „polsjes” pro beerde warm te houden. Het sluitstuk is op maandag 2 mei. Om 7 uur gaat de zaal open van het City Theater. Om half acht wordt een film vertoond van de koninklijke familie die in 1975 en 1976 is opgenomen. Om 8 uur de hoofdfilm. ,The sound of music” met Julie Andrews. Een rolprent die voor jong en oud best een passende afsluiting is van een oranjefeest. „La Salamandre” is Tanner’s tweede film. Voor de hoofdrollen koos hij Bulle Ogier als Rosamunde, Jean-Luc Bideau als Pierre en Jaques Denis als Paul. Om dit trio draait het verhaal. Rosamunde is enige jaren geleden vrijgesproken - we gens gebrek aan bewijs - van de aan klacht wegens poging tot moord op haai echtgenoot. Hij beweert dat zij gescho ten heeft en zij zegt schuldig te zijn Steijnstraat, vervolgens in de Tuin- dersstraat. 1 november 1976 maakte Oranjevereniging IJmuiden-West een min of meer vergeefse opwachting bij de aankomst - gk beivek ECHTER PANIEK op de „troon”. De muzeman was op deze schokkende en botsende toestand niet berekend en schreeuwde de meest ergelijke verwensingen in de richting van de voor zijn gevoel gek geworden Wil lem, de violist. Deze had bij een of andere gulle huisvrouw binnen een kopje koffie gedronken en bemerkte tot zijn grote schrik dat zijn compag non er niet meer was. Nooit - aldus de heer Mertens - zal ik zijn gezicht vergeten toen hij zich zoekend en schreeuwend weer meester probeerde te maken van zijn bron van verdien sten. Het liep gelukkig allemaal goed af. En Wimpie? Die keerde zich ver achtelijk af. Hij had allang weer wai nieuws ontdekt”. er gereden werd hoeftc er niet ge speeld te worden. Zodra echter het vehicle stilstond werd de onderbro ken muziek voortgezet Nu geviel het aldus lezer J. Martens, dat zich onder de straatfiguren een zekere Wimpie bevond. Deze kon zich dingen veroor loven waarover een ander zelfs niet durfde peinzen. Op zekere dag, lo pend in de Grahamstraat, zag hij onze muzikant, zittend op zijn praal wagen. Wimpie bedacht zich geen ogenblik. Zo vlug zijn onderstel hem toeliet haastte hij zich naar de muze- tempel en ging hij ermee aan de haal naar een onbekende toekomst, zeer verblijd. VAN DE VOLDOEN ANDERS LAG het geval met de straatmuzikanten die regelmatig naar het gulhartige IJmuiden kwamen. Favoriet waren de accordeonisten. De harmonica behoort nu eenmaal bij de zee. Het getuigde dan ook van een geweldige moed om op straat en speciaal bij de uitgangen van de cafés te gaan staan met wat op z’n vrién delijkst een jammerhout werd ge noemd. „Piccolo” presteerde het. In het zomerzonnetje was hij bijzonder vingervlug op zijn mooi-glimmende WOENSDAG AANGEKOMEN: British Maple, Cory ton; Diakan Love, Rotter dam; Boyan, Boston; Stirling Rock, Cont. Plat, IJmuiden; Bordegain, Cona kry; Games, Nordenham, IJmuiden; Blakeley, South Alloa; Bavaria, Bremer- hafen; Fridel Poole, Velsen; Theoni-S, Calais; Malente, Rotterdam; Ara, Go thenburg; WOENSDAG VERTROKKEN: Sagani Maru, Gothenburg; Okko Bosma, IJmui den, Swansea; Dakota. AAN DE DINSDAGMARKT WERD AANGEVOERD: 229 kisten kabeljauw; 1588 kisten koolvis; 51 kisten schelvis; 194 kisten wijting; 2 kisten schar en 66 kisten diversen. Over haar geschiedenis moeten journa list Pierre en schrijver Paul voor de televisie een verhaal maken. Pierre on derzoekt feiten en maakt interviews. Paul moet het verhaal schrijven en wil - om zijn verbeeldingskracht alle ruimte te laten het meisje zelf niet leren ken nen. VELE JAREN LAGER, na de Tweede Wereldoorlog, heeft „Piccolo” nog samengewerkt met de accordeo nist Leen Molenaar. Deze werd in 1909 in Rotterdam geboren. Op zijn derde jaar kwam hij naar IJmuiden. Hij bezocht het Blindeninstituut te Amsterdam waar hij door zijn wils kracht een opleiding als banketbak ker kon volgen. Hij ging bij een bakker in IJmuiden aan het werk, maar dat bleek op den duur moeilijk vol te houden. Om toch in eigen levensonderhoud te voorzien ging hij de straat op, met een accordeon. Toen hij in 1946 was getrouwd musiceerde hij met zijn vrouw in cafés, op het strand en bij de aankomst van grote schepen. Hij woonde in de President VELSEN. Als afsluiting van de we kelijkse interkerkelijke avondgebeds- diensten in de Adelbertuskerk aan de Sparrenstraat te IJmuiden Oost, is ge noemde kerk op Goede Vrijdag geopend van 14.00 tot 17.30 uur. Er wordt dan gelegenheid geboden aan een ieder die daartoe behoefte gevoeld, om zich voor desnoods enkele minuten terug te trek ken voor persoonlijk stil gebed. Tijdens deze openstelling, is er ’s middags een korte gebedsstonde. Van het oude IJmuiden herinner ik me dat er in de Adrianastraat een bordje voor het raam van een woon huis stond met deze tekst. Ik woon hier aan de weg Wat kan ik beter wensen Dan Zegen van den Heer En goedheid van de mensen. Hier man gelt men. A. Rob”. (W. Hartenberg, Santpoort). Bij de brand in de garage op het Kennemerplein in IJmuiden kwam niet de brandweer van Beverwijk te hulp maar die van Amsterdam. Ze was er nog eerder dan de brandweer avn Haarlem. Ik ben de brandweer van Velseroord gaan waarschuwen lopend over het Koeienland”. Ik alarmerde De Klerk Schliker en smid Van Rooijen en hielp de wagen van de Engelmundusweg halen. Via de Zeeweg de Straatweg en de Ma- hustraat liepen we er zo vlug moge lijk mee naar het Kennemerplein. VEEL WOORDEN werden aar- schijnlijk tussen de compagnons niet gesproken. Ieder kende zijn taak. Als TOEN DE AUTO en de radio het pleit nog niet gewonnen hadden was de straatzanger een bekende verschij ning in IJmuiden. Hij zong op de stoep met een stem die krachtig ge noeg was om de dakpannen te berei ken. Zijn repertoire was eenvoudig: een levenslied waarin een of andere grote smart was vastgelegd, in ge voelvolle woorden die toch verstaan baar waren te zingen - een der eerste vereisten van het vak. Dat alles op een melodie die zo kalmpjesaan was dat er gelegenheid bestond regelmatig op adem te komen. Zoals „Overschot je”, het berijmde leed van een kleu ter, een „nauw” ontluikt schoon ro- zeknopje” dat het thuis helemaal niet prettig had. DINSDAG AANGEKOMEN: Subro Viking, Gr., Yarmouth; Saturnus, Ler wick; Elisa Johanna, Fenith; Parkesgate, Kingslynn, IJmuiden; Suellberg, Bristol; Dakota, Wismar. Sagami Maru Tripoli; Wimpey Sealion, Cont. Plat, Velsen; T.S. 42 Tough, Cont. Plat: Tor Britannia Gotenborg; Bartenstein, A. Antwerpen; Okko Bosma, Shoreham, IJmuiden; Au rora, Colchester; C.V. Lightning, New York; Rusalka, Londen, IJmuiden; For tuna, Bremen, IJmuiden; liesha Palm, Lagos; Lachs, Hamburg; Sdnny Danielle, Lower Bachanan; Ulla Tholstrup, Ar- klow, IJmuiden; Tor Britannia, Noord zee; IN HET ALGEMEEN waren de straatzangers goedaardige mensen die hard zongen voor de kost. Het was dan ook een uitzonderlijke situatie dat de politie in 1932 in een van de straten van IJmuiden iemand moest oppakken omdat hij in razernij bleek te raken als het wat lang duurde voor de centen in zijn pet terecht kwamen. Werd ergens niet op zijn zang gereageerd dan belde hij net zo lang dat de vrouw des huizes naar voren kwam. Die hij prompt hele maal niet melodieus begon uit te maken voor alles wat gewoonlijk als karakteristiek voor een dame van lichte zeden wordt beschouwd. Al een paar dagen stond hij in Haarlem voor de politierechter. Hij werd veroordeeld tot drie dagen hechtenis en een jaar rijks werkinrichting, ofwel Veenhui- zen. Niet wegens belediging maar we gens bedelarij. Want als zodanig werd het optreden van de straatzangers officieel beschouwd. De laatste keer dat de vereniging in touw was was bij gelegenheid avn het bezoek van het koninklijk paar aan IJmuiden ter gelegenheid van het 100- jarig bestaan van het Noordzeekanaal. Verleden flaar 1 november. Massaal stond IJmuiden” aan de waterkant. Wilde zo graag een huldebetoon brengen maar kreeg daartoe nauwelijks de gele genheid. Het protocol was onverbidde lijk. De koningin en prins stapten van boord. Leken nauwelijks iets te merken van de massale oploop op de Kanaaldijk. Kregen daar in ieder geval de gelegen heid niet toe en ...verdwenen in een glimmende limousine naar het Stadhuis. Zijn „Zingde Zaag” was een groot succes. Toch waren viool en zaag op den duur niet opgewassen tegen de steeds toenemende herrie van de claxons. Daarom ging „Piccolo” een duo vormen met een accordeonist LEEN MOLENAAR had meer in zijn mars dan velen ooit hebben ver moed. Hij was in het bezat van een unieke verzameling oude grammo foonplaten en zelfs wasrollen uit de tijd van Edison - uitsluitend klassieke muziek, die zijn voorkeur had. Toen zijn dochter tien was en lid werd van de IJmuider Harmonie vertelde ze thuis welke suite er werd ingestu deerd. Molenaar vertelde prompt de achtergrond van het werk. En als ze thuis oefende zei haar vader wel eens: „Dat moet je langer aanhouden, kijk maar - er staat een punt achter die noot” Toch moest hij zelf de muziek voor zijn accordeon leren kennen van de grammofoon en de radio. Reclame voor het dagelijks brood in een optocht die ruim een halve eeuw geleden in IJmuiden werd gehouden. Toto: mevr. A. Bliek-Sohl, Oostkapellen). VELSEN Met de reprise van „La Salamdre” start Filmhuis Velsen de ver toning van vijf films van de Zwitserse regisseur Alain Tanner. Achtereenvol gens worden in de Tannermaand ge draaid: deze week „La Salamandre”, dan „Le retour d’ Afrique”, „Le milieu du monde”, „Jonas” en „Charles, mort ou vif”. Deze laatste was Tanner’s eerste speelfilm. Filmhuis Velsen heeft hiermee de Nederlandse première van „Charles, mort ou vif”, terwijl dit filmhuis tevens de eerste is die de gelegenheid biedt de films van Tanner achter elkaar te zien. Op e >w." da uur, zal op ’'-et- nleir bij de Dorpskerk aan dc ”5 Enschedélaan in Sa" r- - traditionele ..-eaasiube' den met mede fanfarekorps W:Jhc heeft in de kerk een feestelijke die plaats wr-raan >o- '-e :?T'e D' Santhaesjes wordt mer-r .c "n de dienst is e' ccn ■-e-'P'-- bijt in het Wijkcentrum. OM AAN DE EISEN NIEUWE TIJD TE PLAATSTE „Piccolo’ toen het straat- toenam een of ander eigen bedenksel op zijn instrument om het geluid te versterken. En toen van wie weet waar een mode kwam om met de strijkstok op de botte kant van een zaag te spelen bezorgde hij IJ muiden daarvan de straaprimeur. Hij beperkte zich er voortaan toe geld op te halen, zijn viool onder de arm. Een lezeres in Overveen vroeg of iemand zich Joost Holster herinnert die jarenlang in de Kanaalstraat te IJmuiden heeft gewoond ook nog omstreeks 1930 toen hij 85 jaar was. Ik heb een Holster gekend in de tijd dat de duinen tussen Driehuis en Santpoort werden afgegraven. Dat gebeurde eerst uitsluitend met de hand later met behulp van een Ij zeren man”. Daarop was Holster ma chinist. Hij woonde aan de Hagelin- gerweg in Santpoort tussen Schoon en Heijmans. Toen de hoge duinen waren afgegraven is Holster op den duur naar IJmuiden gegaan. Hij woonde er op een bovenhuis in de Kanaalstraat in de buurt van de R K. Kerk (J. Schoon Haarlem). Het 5-kilometertraject gaat dwars door de Heerenduin. De afstand van 15 kilo meter brengt de lopers langs Heeren- duinweg strand Duin - en Kruidberg en Midden-Heerenduinen weer terug naar het punt van vertrek. Iedereen die de tocht volbrengt ontvangt een' herinne- rings vaantje. De lange-afstandlopers; worden onderweg getracteerd. Vanaf he den is opgave tot deelname mogelijk bij drogisterij J. Schafstall Lange Nieuw- straat 6 IJmuiden. Van 9 uur tot half 11 kan de jongere jeugd zich vermaken in de sporthal. Muzikaal onthaal en filmvoorstelling. zijn van kaptein Brulboei en de Chinese kok Loempi. De opgaven voor deelname aan het zaklopen gaat via de basis scholen. DINSDAG VERTROKKEN: Marie Christine, Antwerpen, Beverwijk; Sha- bonee, Noordzee; Sylvia, Londen; Bereit- schaft, Hamburg; Helga S, Kopenhagen; Kuntsevo, Klapeida, Medina, Londen; Nederland, Bremen; Zenit, Nörrköping; Schulenburg, Hamburg, Leif Erikson R. dam; Kent Shore, Cont. Plat, IJmuiden; Igarkalis, Tolkis; Twadika, Le Havre; Parkesgate, Kingslynn, IJmuiden; Subro Viking, Gr. Yarmouth; Saturnus, Ler wick; Tor Britannia, (9 Noordzee); Wim pey Sealion, Cont. Plat, Velsen; Balashi- ka, Hamburg; Ttitan Service, IJmuiden, Cont. Plat. De showband Velsen, de drumband IJmuiden en de drumband Voorwaarts zullen op verschillende momenten van de dag rondgangen maken door de ge meente. 's Middags van 2 tot 5 uur is het Stormvogelsterrein het middelpunt van de feestelijkheden. De drumband IJmui den zorgt voor een muzikale omlijsting bij het zaklopen voor leerlingen van de basisscholen. Hoogtepunt wordt ongetwij feld het optreden van de TV-komieken Peppi en Kokki. Zij zullen in gezelschap OVER „PICCOLO” aan J. Mertens te IJmuiden: „Willem, zijn achternaam is mij niet bekend, was een nogal gezette, gedrongen figuur, afkomstig uit Velseroord. Deze man, die altijd een viool met zich droeg, belde huis aan huis aan, tok kelde even op de snaren en ver wachtte dan dat dit concert gehono reerd zou worden. Later associeerde hij zich met een blinde man die op een harmonica kon spelen. Willem had deze man op een bakfiets geïn stalleerd. Zittend op een kistje, tegen de regen beschermd door een soort tentje, bracht de man zijn muziek ten gehore. Willem, onze violist, zamelde huis aan huis zijn honorarium in. raadsel rond Rosamunde op te lossen. Naarmate zij haar beter leren kennen wordt het zelfs veel moeilijker. Paul komt met zijn fantasie weliswaar dich ter bij de ware toedracht dan zijn vriend, maar Rosamunde blijft voor hen ongrijpbaar. UIT DE BOVENHUIZEN werden een paar centen, in een papiertje gewikkeld, in de ondersteboven gehou den pet van de straatzanger gewor pen. De raampjes van de voordeuren beneden gingen op om een sortgelijke bijdrage te overhandigen. IJmuiden was nu eenmaal goedgeefs. Het wist dat de straatzangers de centen brood nodig hadden, wat ten overvloede bleek uit hun steevastgerafelde broekspijpen en kale jasjes. ijmuicJen van Baarsel LEZERS AAN HET WOORD over A. Smit te Amsterdam: „De man die ik het verst uit mijn innering kan terughalen is nenburg, een erg zware Smit het verst uit mijn her kan terughalen is Zwa- een erg zware man die met zijn harmonica én met een stoel door IJmuiden liep. Het was een fantastische muzikant, ook al moest hij er door zijn gewicht bij gaan bitten wanneer hij zijn muziek op -straat ten beste gaf”. A. Domna te Haarlem: „Koninginnedag was de dag der dagen. Alle kroegjes in Velser oord hadden een zaaldeurtje op het zand - waarom dan nog eens een wc binnen, er was immers geen ruimte voor; de mensen puilden toch al uit de zaaltjes. Zwanenburg en zijn dochter speelden er prachtig op hun harmonica’s. Ook „Piccolo” kraste op zijn viool, nu niet op straat, maar in het café Flora aan de Zeeweg”. De voorstellingen van „La Salaman- dre” zijn op woensdag en donderdag (om 20.30 uur) in Filmhuis Velsen aan de Kanaalstraat in IJmuiden en zondag avond om negen uur in het Alpha Film- huins aan de Moensstraat in Beverwijk. Maar zij krijgen niet de kans het -- u

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 9