Dank u Wessels Fotos Drukwerk DE MERKWAARDIGE UITINGEN VAN VIKTOR IV Vrolijk Tip Hoop Een tochtje met een koningin tintje gegeven. Raderboten, vroeger veel beschreven en bezongen, waren als ver voermiddel zeer in trek in de periode 1850-1950 en daarom willen Key en De Vries dat hun gasten via de loopplank de vorige eeuw instappen. Wé” 'Wh r f B ■fK I t «o w aai ir both ’Pl r DONDERDAG 7 A P R H 17 y ONDER REDACTIE VAN KEES TOPS LAATSTE RADERBOOT IN EER HERSTELD HET ZAL mei vorig jaar ge weest zijn, dat ik de toen al vroeg ingezette voorjaarswarmte op een terrasje aan het Damrak te lijf ging met een kloek glas bier en zowaar de zomer in de bol kreeg. Ik monsterde aan op een drijvend kadetje van bakkerij Plas, bab belde aan boord honderduit met de medepassagiers en schreef in deze rubriek een verhaal onder de pakkende titel „Verse toeristen in blik”. h ARE P L EASE ADMIT «NE EL EPHANT R w 1 lij bk S'j ■.«n* 7 Dropjes are better than kauwgum ViktorlV, tegenwoordig Jack Sun, met wederhelft op deHenry Viktor Thormeau” :Ws®SsS5“ AM ALS GEVOLG van eigen en ander mans vakantie is de pagina Amsterdam enige weken niet verschenen, maar we zijn er vanaf heden weer elke week Dus: ..Welkom terug. Kees" Dank u wel” en nu snel ter zake. „WE ZIJN ER stomtoevallig tegenaan gelopen”, zegt Willem de Vries, de Hilver- sumse musicus die het verwaarloosde sa- lonschip samen met collega/plaatsgenoot Wijnand Key uit het water van het Duitse Ludwigshafen wegkocht. „Wijnand had via-via gehoord dat daar nog zo’n rader boot moest liggen, terwijl iedereen dacht dat die schepen er helemaal niet meer waren”. Het in 1911 in Kinderdijk gebouw de schip, dat onder de naam „Reederij op de Lek No. 6” altijd op de lijndienst Rotter- dam-Schoonhoven had gevaren, deed de laatste jaren in Duitsland dienst als bar- restaurant; het kon niet meer varen en het geknipt portret van een aantrekkelijke vrouw, met daarbij zijn eigen relativeren de commentaar „To want is to lose what you already have”. En dat alles inclusief daar nog niet toe gekomen zijn. Zater dag wordt de expositie gesloten. Haast u dus. Amsterdamse drukkerijen en reproductiebedrijven tonen er hoe een mensenleven van wieg tot kist wordt begeleid door drukwerk. Geboorte kaartje en overlijdensbericht vormen dan ook kop en staart van het tentoon gestelde. Er tussenin: afgedrukte kin derspelen, leerboeken, landkaarten, ca talogi, kranten, tijdschriften, reclame drukwerk enz. Tot en met zaterdag dus. Doorgaans vallen we u met deze soort berichten, die vrijwel dagelijks in dikke vlokken over onze hoofden nederdalen, niet lastig, maar van de bewuste krui sing wordt ook door niet-Amsterdam- mers een nogal druk gebruik gemaakt. Vandaar. De gemeente Amsterdam heeft een aantel handige omleidingswe- gën voor u uitgestippeld, maar die kunt u het beste zelf maar bepalen, want zodra iedereen die wegen gaat volgen zijn ze doorgaans niet handig meer. En er zijn er genoeg. Bolstraat met de Ceintuurbaan afgeslo ten voor alle verkeer. Dit in verband met de vernieuwing van tramsporen. een diapresentatie die Viktor IV, zijn met gezellin en hun woonboot toont, muzikaal omlijst met (doorlopend) het Requiem van Gabriel Fauré. vertoonde duidelijk de sporen van wilde feesten. WIE NOG EENS, documentair ver antwoord, wil zien hoe iets was in de hoofdstad, moet nog even rap naar het Amsterdams Historisch Museum in de Kalverstraat, waar tot 25 mei „Foto’s TOT SLOT een voorbeeld van de wijze waarop Viktor IV in zijn logboek een brief schrijft: „Pauline, the Fourteenth is a Sa- terday, everything is possible and the time voor de stad” is te zien, een overzicht van Amsterdamse documentaire foto- opdrachten, die vanaf 1971 deels door het gemeentebestuur, deels door de stichting Amsterdams Fonds voor de Kunst werden gegeven. Bekende foto grafen als Kors van Bennekom, Wim Ruigrok, Willem Diepraam, Philip Me chanicus, Cor Jaring, Wubbo de Jong, Eddy Posthuma de Boer en Dolf Tous saint demonstreren er hoe je, pijnlijk levensecht, een stuk recente geschiede nis vastlegt. Recente geschiedenis (in ruime zin dan) dat zijn de Nieuwmarkt-rellen, het hippiedom op de woonboten, de stadsvernieuwing, de Surinamers in de Bijlmer, de openluchtaktiviteiten in het Vondelpark. Die geschiedenis staat feilloos, fotografisch, geregistreerd. Een voorbeeld. Kijkt'u even mee naar De Vries zegt, voorlopig een bemanning van vijf man aan te willen nemen. Twee daarvan, de kapitein en de machinist, heb ben zich al gemeld. Verder moet er perso neel uit de horecasector komen. Hebben de eigenaars, naast hun beroepswerk- U BENT GETIPT. Vanaf begin juni ligt achter CS de allerlaatste rader-salonboot te wachten, een vaartuig dat ooit door de schrijver Herman de Man is omschreven als de „koningin van de Lek”. U mag met haar mee voor een tientje. zaamheden, zélf tijd om zich met hun nieuwe nering bezig te gaan houden? Willem de Vries: „Ja hoor. We starten midden in de zomer. Wat laat, inderdaad, doordat de boot nu eenmaal niet eerder klaar is. In die tijd is er, zeker voor een free lance musicus, bijna geen werk. Dat zal dus wel gaan". DEZE WEEK, nu de eerste Paas-bezoe- kers zijn gearriveerd en het zonnetje po gingen onderneemt voor wat langere tijd door te breken, dacht ik aan dat verhaal terug Niet op het water, niet op het pas heropende Damrak, maar in het Prenten kabinet van het Stedelijk. In dat nu ver geelde verhaal immers had ik gewag ge maakt van een raadselachtige tekst op de Blaauwbrug over de Amstel, die echter slechts vanaf het grauwe water leesbaar is. „Who can betray the sun?”, stond er, „Wie kan de zon verleiden (of misleiden, of verraden)?”. Een academische vraag, die niemand aan boord kan beantwoorden, maar deze week zag ik hem terug in het Prentenkabinet in ik voegde mezelf een welgemeend „stommeling” toe. Mooie vondsten: Een levensgroot toe- gangsbiljet met daarop de tekst „Please admit one elephant”; een uit de krant Willem de Vries: „Nou, mijn collega heeft zoiets al eerder gedaan op de Alma, het schip dat is gebruikt voor de televi sieserie van Peppi en Kokkie, waarvoor mijn vrouw (Nan de Vries, red.) weer de teksten en de regie heeft verzorgd. Van daal- dat hij er een beetje in thuis is. Ikzelf doe dit voor het eerst”. W W w VROLIJKER NIEUWS uit dezelfde buurt: In de Govert Flinckstraat wor den zes bloembakken geplaatst, om het geheel een beetje op te fleuren. Ze meten een kleine anderhalve meter in het vierkant en ze worden voorzien van een gevarieerde beplanting, zo wordt gemeld. Hulde. NOG EEN TIP. Tot in de week van 20 juni is het kruispunt van de Ferdin&nd Bladen uit het logboek van Viktor IV. X Z De Vries en Key waren bij het zien van de unieke historische schuit meteen ver kocht. Ze werden de eigenaren, doopten het restant ter nagedachtenis aan de laat ste Nederlandse gezagvoerder om tot de „Kapitein Kok” en lieten het naar Neder land slepen en oplappen. „Het grootste probleem was, dat de raderen waren ver brand”, aldus Willem de Vries. „En aange zien deze schepen met meer worden ge maakt, kostte het heel wat moeite om ze te reconstrueren. Dat vergde veel speurwerk, in musea en met behulp van oude boeken en bouwtekeningen”. Natuurlijk: Viktor de Vierde. De «licht behaarde Amerikaanse kunstenaar die, niet ver van die Blaauwbrug, op een buite nissige, dobberende constructie van wrak- houd in de Amstel de zon aanbidt en zich sinds kort dan ook tevens Jack Sun noemt. Jaap Zon. Iedereen die met enige regel maat Amsterdam bezoekt, moet hem ken nen. (Vergelijk de bijgaande foto). En iedereen die het leuk vindt om zich te verwonderen, moet vóór 16 mei even naar het Stedelijk, want daar exposeert de vierde Viktor bladen uit het logboek van zijn drijvende onderkomen, de „Henry Viktor Thormeau”, onder de retorische titel „Who needs the Pacific Ocean”. Om een tochtje met het historische ra- derschip in zijn juiste perspectief te plaat sen, wordt zowel aan de inrichting als aan het bedienend personeel een nostalgisch is always now....and life is only making choices...and dropjes are better than kauwgum...these are only words and not possy...and hello”. ZO WACHT bijvoorbeeld ir. Wessels al enige dagen op plaatsing in deze kolom men. Van 1970 tot 1974 was hij raadslid voor D’66, hij ruimde het veld voor de heer Martini, maar werd teruggeëist toen deze benoemd werd tot burge meester van Landsmeer. Wessels, nu nog voorzitter van de stafgroep Ver keer van een ingenieursbureau in Amersfoort, is inmiddels zelf benoemd tot hoofd van de afdeling Verkeer en Vervoer ter gemeentesecretarie en heeft dan ook zijn raadslidmaatschap moeten neerleggen. Overigens zal hij pas op 1 juli in zijn nieuwe, gemeentelij ke functie treden BEZOEKERS van Amsterdam, die ver strooiing op het water zoeken maar zo langzamherhand wel zijn uitgekeken op de traditionele rondvaart door de grach ten, kunnen vanaf begin juni een nieuwe bron van watervermaak aanboren. Dan zal namelijk de, voor zover bekend, enige Ne derlandse raderboot die destijds aan de slopersmoker is ontsnapt, weer in de vaart worden genomen. Vanuit haar nieuwe thuishaven achter het hoofdstedelijke Centraal Station zal het 66 jaar oude schip, voorlopig viermaal daags, tochtjes gaan ondernemen naar IJmuiden en de Zaanstreek. En dat geheel in de sfeer van de vorige eeuw. Zo heet het eerste deel van zijn logboek „The Cancel Sun”, het twaalfde deel „Day of the Sun” en het twee-en twintigste deel (daar hebben we hem) „Who can betray the Sun?. Alle delen bij elkaar beslaan inmiddels vele duizenden bladen, waarop hij zijn' invallen heeft vastgelegd. En wie de rondgang door het Prentenkabinet maakt, zal zien dat zich onder die invallen heel ongebruikelijke, onbegrijpelijke, ra re, absurde, maar doorgaans heel aardige bevinden. net meisje op bijgaande prachtige foto van Dolf Toussaint Het popfestival in het Amsterdamse Bos En stelt u zich dan voor dat ik daar was, in 1971 (want dat is zo), en dat ik toen datzelfde kind daar heb gezien. En dat (en nu komt wat ik ermee zeggen wil) dat tafereel precies zo was! kenmerkend voor dat popfestival zo'n meisje met zo’n vorme loze lap textiel, omdat het zulk rotweer was. Want christenziele, wat was het koud. Welnu als ik die koude nu, op een goed verwarmde redactie, weer in mijn botten voel - echt vóel - slechts bij het zien van die plaat, dan vind ik dat zo'n fotograaf een geniaal werkstuk heeft afgeleverd. Een onsterfelijke kiek. U moest maar eens gaan kijken. TE BEGINNEN op 13 april wordt op de achtereenvolgende komende woens dagavonden vanaf 20.30 uur in het Vrouwenhuis (Nieuwe Herengracht 95) gediscussieerd over depressieve vrou wen, vrouwen en politiek, vrouwen in de overgang, moeders met (vermoede lijk moeilijke) dochters, en overmatig drinkende vrouwen. Droefenis dus. Verliefde vrouwen hebt u net gemist, want dat was afgelopen woensdag, maar die schijnen, probleemloos al thans, vrijwel niet meer voor te komen. Gelukkig is er hoop. Deze week is de traditionele feestelijke verlichting langs de grachten en bij sommige at tractieve gebouwen weer ontstoken. En dan ziet alles er een stuk vrolijker uit, zusters. EEN GEHEUGENSTEUNTJE voor diegenen, die de tentoonstelling „Am sterdams Drukwerk”, op de vijfde eta ge van De Bijenkorf wilden zien, maar MOMENTEEL WORDT driftig gewerkt aan de inrichting van Amsterdams nieuwe dobberende bezienswaardigheid. De „Kapitein Kok” krijgt een accomodatie Voor vierhonderd personen, verdeeld over drie salons. Bijzondere aandacht wordt besteed aan het natje en het droogje. Iede re salon krijgt een bar en er komt een goed geoutilleerde keuken. ZIJN INVALLEN giet hij in uiteenlo pende vormen: Soms schrijft hij slechts een tekst, soms maakt hij daar een teke ningetje bij; de ene keer lijmt hij alleen een brief op papier, de andere maal plakt hij er een gebruikte postzegel bij En op alle bladen, in alle delen van dat logboek: stempeltjes. De man moet bezeten zijn van stempeltjes. Letters en cijfers in alle afme tingen. Een stempeltje voor ieder boek deel. En gestempeld klokje met daarin een gestempelde wijzerstand, eronder het ge stempelde woordje „NOW”. Want, filoso feert Viktor, „time is always now". Het is een leuke tentoonstelling; een beetje wen nen in het begin, maar de moeite waard. Vanaf begin juni achter het CS: de „Kapitein Kok”, het 66 jaar oude radar-salonschip. dat weer in de vaart wordt genomen. VIKTOR IV, Jack Sun dus, heeft zijn bonte verzameling wrakhout, daar op de Amstel, opgesierd met potige naamborden van zelfopgerichte instellingen als „The Second Quality Construction Company”, (hij is dan ook opgenomen in het boek „Het tweede gebruik”), „Club of Bulgarian Wo men” en „The New Amsterdam School of Ikon Painting”, en dat laatste, ikonen schilderen, is de kunst die hij zegt te be drijven. Nu zijn ikonen op houten panelen geschilderde heiligenbeelden. Viktor IV schildert inderdaad veel op hout, veelal teksten over de tijd en (in hoofdzaak) de zon en die combinatie in aanmerking geno men mogen we wellicht aannemen dat de zon voor hem heilig is. DE EERSTE REACTIES op hun plan nen, vormen tesamen „een lawine van en thousiasme”, vertelt Willem de Vries. „De vereniging Amsterdamse Haven en de hoofdstedelijke VVV hebben grote belang stelling getoond. Zij verzorgen ook de in ternationale publiciteit. En er hebben zich ook al bedrijven en promotors gemeld die feestjes en bijeenkomsten op de boot wil len gaan organiseren. Ook daarvoor zal de Kapitein Kok worden gebruikt. Voorlopig denken we vóór de gewone tochtjes aan een vaartijd vaniwge uur; vanaf 10 uur, half één, drie uur en half zes. De prijs wordt tien gulden per persoon (kinderen zes gulden) voor de eerste en derde tocht. Voor de tweede, waarbij een lunch is inbe grepen, 21,50 en voor de laatste, incl. diner 27,50. Verder is het de bedoeling dat we een paar maal per week in de avonduren „candle-light-tochtjes gaan verzorgen”. HOE KOMEN twee musici (beiden spe len contrabas: Key in het Pr omenade Or kest en De Vries free lance) ertoe, een rederij te beginnen? j b^^*»**' 'Sï .M

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 17