Westduitsers tegen Dinamo Kiev met rug tegen de muur geen kans F I Körver trainer Atletico M. na rust I langs HSV GELIJKSPEL RWDM MOEIZAAM NAAR Maatregelen tegen fans Manchester U ïl Liverpool gaf Zürich van Wageningen LU 1 Lekker, zacht en Echt Friesch? BOLS Beerenburg. leerenbutg I 1 .uw» 'ff Goethals: F» Juventus-AEK 1 KJ U Napoli speelt catenaccio van 't ergste soort F I DONDERDAG 7 APRIL 19 7 7 SPORT k - f ^4 Da’s geen vraag, maar een weet. Bols Beerenburg is namelijk erg lekker. En èrg zacht. De Friezen lopen ermee weg. Dus waarom zouden de Hollanders, de Groningers, de Drenten, de Gelderlanders, de Limburgers, de Brabanders, de Zeeuwen, de Utrechters en de mensen uit Overijssel dan achterblijven? A i /s Borussia goed weggekomen (Van onze speciale verslaggever) OLEG BLOCHIN Tegen de grote hoeveelheid kansen (uit- Anderlecht: een moment „afwezig /ADVERTENTIE/ l iel De Basken verrasten RWDM door hun taetiek. De Brusselaars van Piet de Visser werden niet bestreden door een ploeg die uit een verdedigende stelling begon. Inte gendeel. Bilbao ging in de aanval, niet sehuehter en voorzichtig met een of twee man, maar met een echte voorhoede van drie en gewoonlijk vier spelers, van wie Churuca en Amorrortu het gevaarlijkst bleken. De afwezigheid van het tweetal geschorsten, Vilar en Irrureta leek van geen enkele invloed. Denis Howell, in het Britse kabinet be last met sportzaken, maakte bekend dat met onmiddellijke ingang bij uitwedstrij den van Manchester United geen kaarten op de dag van de wedstrijd meer mogen LONDEN (DPA). De Engelse rege ring is een stap verder gegaan in zijn poging het vandalisme van voetbalsup porters te beteugelen. Gisteren is in het Lagerhuis een aantal maatregelen aange- kondigd, die zich en dat is voor het eerst duidelijk richten tegen een be paalde groep, namelijk tegen de suppor ters van Manchester United. Nu was het ook weer niet zo dat Ander- techt zijn sterspeler in deze wedstrijd Door deze maatregelen krijgen de thuis- spelende verenigingen een grotere greep op het aantal supporters van Manchester United dat de wedstrijden kan bezoeken. Bristol City bijvoorbeeld heeft al aange- kondigd geen kaarten naar Manchester te zullen sturen voor de wedstrijd Bristol City-Manchester United. echt nodig had. Zelfs met negen veldspe- lers hield men de Napolitanen bijzonder simpel onder controle. Toen halverwege de eerste helft Luigi Chiarugi, in feite de enige aanvallend ingestelde Italiaan, last kreeg van een oude blessure en moest worden uitgewisseld voor Speogiorin,. was er voor de Belgen helemaal geen vuiltje meer aan de lucht. De Brusselse ploeg, waarin Arie Haan en Ludo Coeck op het middenveld de zaken regelden en coördineerden, speelde rustig op balbezit en liet de sporadische uitvallen van Napels in een kundig opge zette buitenspelval smoren. Anderlecht heerste op alle fronten. Verbazingwek kend was het dan ook dat de Brusselaars geen enkel offensief initiatief wensten te nemen. Er was alle gelegenheid voor. Dat Anderlecht evenwel de bal risicoloos bleef rondspelen zal wel voornamelijk zijn oor zaak vinden in de aanwezigheid van Goet- hals in de Belgische dug-out, een oefen meester die kennelijk nog altijd bevreesd is om een ploeg aanvallend te laten spelen. Ondanks het tegendoelpunt dat Ander lecht desondanks toch kreeg te incasseren, hoeft de Brusselse ploeg allerminst kans loos te worden geacht zich te plaatsen voor de finale van de Europa-Cup 2, die half mei in het Amsterdamse Olympisch Sta- strijd tegen de ploeg van dr. Frantisek Fadrhonc met 4-1 na een ruststand van 1-1. Bijna 80.000 toeschouwers in het gemeen telijk stadion van Turijn zagen dat de Grieken één helft opgewassen waren tegen Juventus. Papadopoulos had na een half uur zelfs een antwoord op de openingstref fer, die Cuccureddu in de achttiende mi nuut had gemaakt. In de tweede helft echter schrompelde het verweer van AEK ineen. Bettega (59.), Causio (69.) en weer Bettega (84.) maakten de uitgangspositie voor de tweede wedstrijd een stuk gunsti ger voor Juventus. Een doelpunt dat inderdaad viel. In de 72ste minuut. Overigens wel uit een hoek schop van de pas 19-jarige architect Leonid Burjak, die de effectvol genomen bal op het hoofd van de door Klinkham mer losgelaten Onitsjenko liet neerdwar relen: 1-0. Met een weer volledig herstelde Thissen (hij kreeg overigens wel een gele kaart) en een dito Van Binst in de gelederen moet over veertien dagen het karwei in Brussel zonder meer kunnen worden geklaard. BERTI VOGTS den benutten, omdat de Russische drei ging nu niet langer op het centrum, van de aanval geconcentreerd was, maar ook het middenveld en de vleugels intensiever in geschakeld werden bij de jacht op het broodnodige doelpunt. ZURICH (UPI). Liverpool kan een plaats in de finale van de Europa Cup 1 vrijwel niet meer ontgaan. De 3-1 zege in Zwitserland op outsider F.C. Zürich staat er voor 99 percent borg dat de Britten, die in het verleden reeds de Europa Cup 2 en de Jaarbeursbeker hebben veroverd, nu een gooi mogen doen naar de meest be geerde voetbaltrofee. Zürich nam overigens gisteravond in de zesde minuut de leiding toen Tommy Smith de doorgebroken Fredy Schweiler onderuit haalde en de Turkse scheidsrech ter Dogan Babacan voor een strafschop floot, waaruit Peter Risi scoorde. Negen minuten later stond het weer gelijk. De Britten, die de sleutelfiguren Callaghan en Toshack misten, zetten op links een aanval op. Een lange solo van Kennedy eiste alle aandacht van de Zwitserse verdedigers op, waardoor Phil Neal onopgemerkt mee naar voren kon komen. Het passje van Kennedy bereikte hem op vijf meter van het doel. In die situatie was de Zwitserse doelman Grob een geslagen man. De Zwit serse aanval, die meer op enthousiasme dan op voetbalkunde had gesteund, kreeg door déze treffer een mentale opdoffer. Voor de rest van de wedstrijd was het Liverpool, dat het spel dicteerde. Steve Heighway zette de Britten drie minuten na de hervatting op 2-1, toen hij achterste man Pierre Albert Chapuisat de bal ont futselde. Dezelfde speler bevond zich ook in het centrum van de aanval bij de situa tie, die in de 68ste minuut aan de derde Engelse treffer voorafging. Hij werd neer gelegd door verdediger Max Beer, die de indruk maakte eerder de bal dan de man te willen spelen. Desondanks wees de scheidsrechter naar de stip, waar vandaan Neal met een droge knal voor 3-1 zorgde. HSV is de wedstrijd tegen Atletico onder een ongelukkig gesternte begonnen. Dins dag al was er een geweldige ruzie binnen de ploeg, nadat trainer Kuno Klötzer en een drietal spelers de training hadden ge mist. De bus was zonder hen vertrokken, omdat zij te laat in de hal van het hotel waren. De ruzie herhaalde zich gistermor gen en opnieuw stonden manager dr. Peter Krohn en Kuno Klötzer als kemphanen tegenover elkaar. (Van onze speciale verslaggever) NAPELS. Mocht de Belgische Euro- pa-Tuphouder Royal Sporting Club An derlecht over veertien dagen in het eigen Astridpark van Brussel worden uitge schakeld wat onwaarschijnlijk lijkt door het Italiaanse AC Napoli, dan is het wel voor honderd percent de eigen schuld. Op één minuutje na domineerden de Bel gen gistermiddag in de eerste halve-fina- lewedstrijd van het Europa-Cup-2-gebeu- ren in Napels. Dat ene minuutje onoplet tendheid echter was voor de bijzonder matige, maar wei uitgekookt spelende Italiaanse bekerkampioen voldoende om Anderlecht op een 1-0 achterstand te zetten. Zeven minuten voor tijd beging Erwin vanden Daele juist buiten het Belgische strafschopgebied een overtreding op Sa- voldi, die zich kermend ter aarde liet neer storten en de Franse scheidsrechter Heliez nadrukkelijk om een vrije trap smeekte. Een vrije trap, die inderdaad werd gege ven. Anderlecht was het daar niet mee eens, maar nog voordat de eerste proteste rende woorden opklonken was de vrije trap al door de Napoli-aanvoerder Juliano, met zijn 34 jaar overigens een van de beste spelers in de Italiaanse ploeg, genomen op de totaal vrijgelaten verdediger Brusculot- BRUSSEL (Belga). RWD Molenbeek heeft uit zijn thuiswedstrijd in de halve finales van het toernooi om de UEFA- beker met hangen en wurgen een gelijk spel gehaald, 1-1. Pas vier minuten voor het einde van de wedstrijd tegen Athletic de Bilbao maakte Jacques Teugels gelijk. De Baskische ploeg had niet alleen een uur een voorsprong gehad, Bilbao voet balde bovendien anderhalf uur beter. AEK Athene, dat halve finalist werd in het toernooi om de UEFA-beker door een achterstand van drie doelpunten tegen Queen’s Park Rangers op eigen veld weg te werken, is opnieuw voor die taak ge plaatst. Juventus won in Turijn de eerste wed- worden verkocht. Niet de Li use- spoorwe gen en met busondernemingen zal een overeenkomst worden afgesloten, waar door in de toekomst geen supporters meer in speciale treinen en bussen worden ver voerd, die niet in het bezit zijn van een toegangsbewijs voor de wedstrijd. MADRID (SID). Hamburger SV be hoeft nauwelijks nog illusies te hebben om de eindstrijd van het toernooi van de bekerwinnaars te kunnen spelen. HSV verloor de eerste wedstrijd tegen de Spaanse lijstaanvoerder Atletico Madrid in Madrid met 3-1. kracht te geven door de defensief ingestel de Wissmann in te ruilen voor Koens. Na rust leek de wijziging in de opstelling enig resultaat af te werpen, maar het vuur van RWDM bleef door het falen van Wel lens en Teugels op eep heel laag pitje branden. Het beste bewijs van hun slechte vorm was een gemiste strafschop na der tien minuten door Teugels. Hij mocht aan leggen van de elf-meterstip, omdat doel man Iribar hem bij de benen had gegre pen. De doelman redde ten koste van een hoekschop. Vier minuten voor tijd „vond” Molenbeek toch de gelijkmaker waar dion van Napels heeft Anderlecht geen moment onder druk gestaan. Alleen Savol- di en de middenvelder Massa konden af en toe quasi-gevaarlijk voor het doel van Rui ter opduiken, maar schrokken daarbij zo van hun overmoed, dat op slag de kracht van hun schoten minimaal werd. niemand nog op had durven hopen. Teu gels kreeg een volkomen vrij veld na een misverstand tussen Ondoederra en Guisa- solo. Teugels liet de laatste kans niet onge bruikt. dion wordt gespeeld. In feite is Napels, derde op de Italiaanse ranglijst met elf punten achterstand op leider Juventus, geen partij voor Anderlecht. De Italiaanse ploeg heeft in de 38-jarige Burgnich, de ex-speler van Internazionale, de 34-jarige Juliano en de 31-jarige Chiarugi nog altijd zijn beste spelers en het moet toch voor een jonge en inmiddels geroutineerde ploeg als Anderlecht beslist geen proble men opleveren om deze opponent in Brus sel zonder meer te vernederen. In het met 82.000 opmerkelijk rustige toeschouwers volgepakte San Paolo-sta- Doelman Carmignani van Napoli grijpt de bal voordat Rob Rensenbrink (midden) van Anderlecht gevaarlijk kan worden. Rechts de Italiaan Bruscolotti. Körver heeft een contract voor twee jaar getekend. De huidige oefenmeester van Wageningen, Frits Korbach, vertrekt aan het einde van dit seizoen naar PEC Zwolle. De zege van de Russen was zonder meer verdiend en mogelijk kan de 1-0 overwin ning op de Westduitse landskampioen wel eens voldoende zijn om straks in de Euro- pa-Cupfinale in Rome aan te treden. Im mers, over veertien dagen zal Borussia Mönchengladbach op eigen veld het spel tegen deze levensgevaarlijke totaal-voet- bal producerende Russische formatie moeten maken en dat is beslist niet het sterkste wapen van de Borussen, die de laatste jaren in eigen omgeving nooit tot geweldige prestaties zijn gekomen. In dit Europa-Cupseizoen bijvoorbeeld kon Bo russia tot de halve finales doordringen door achtereenvolgens de beslissingen in de uitwedstrijden tegen AC Torino (2-1) en FC Brugge (1-0 zege, na thuis een 2-2 gelijkspel te hebben behaald) te forceren. Ditmaal slaagden de Borussen er dus niet in de finaleplaats al in Kiev min of meer te bewerkstellingen. Daarvoor was de Russische tegenstander de Westduit sers te sterk. Met name in het eerste half uur dreigden de Borussen regelrecht naar een debacle te worden gespeeld. Uddo Lattek, de oefenmeester van Borussia MG, had weliswaar opdracht gegeven zo kort mogelijk op de man te spelen en vooral de bewegingsvrijheid van Blochin (door Vogts), Onitsjenko (door Klinkhammer) en Burjak (door Bonhoff) zoveel mogelijk te beperken, de Westduitsers konden echter het furieus gestarte Dinamo Kiev alleen KIEV Evenals Bayern München heeft ook Borussia Mön chengladbach woensdagavond in het met 110.000 toeschouwers afgeladen Centraal-stadion van Kiev diep in de tweede helft zijn meerdere moeten erkennen in de Russische landskampioen Dinamo Kiev. De Borussen wisten evenwel de achterstand in deze eerste halve-finalewedstrijd voor de Europa-Cup 1 tegen de Oekraïense formatie van Valeri Lobanovski, een half jaar geleden behalve trainer van Dinamo ook nog coach van de nationale selectie, tot slechts één doelpunt te beperken, terwijl Bayern vorige maand in de laatste minuten een tweetal treffers kreeg te incassereh en daarmee werd uitgeschakeld. Tot de rust kon de overbelaste verdedi ging de boot afhouden. Een prestatie op zich, want de groep mensen voor Rudi Kargus kreeg nauwelijks rust, omdat de slecht spelende aanvallers Steffenhagen, Reimann en Volkert, ondanks een hoop goede wil, er nauwelijks in slaagden de bal even in bezit te houden. Niemand verbaasde zich er dan ook over dat Atletico het eerste doelpunt maakte. Ruben Cano scoorde zeven minuten na de hervatting. De verwachte instorting van HSV, dat al bijna een uur met de rug tegen de muur had gestaan bleef uit, Hamburger scoorde zelfs. Slechts enkele minuten na het doelpunt van Cano herstelde de uit blinkende middenvelder Magath het even wicht. Ook dit keer duurde de blijdschap slechts enkele minuten, want Leal zette Atletico weer op winst en twintig minuten voor het einde bepaalde Ruben Cano de eindstand op 3-1 na een foutje van doel man Kargus. Binnen het veld echter leek alles bij de Hamburgers koek en ei. Niet dat er zo geweldig werd gevoetbald in het stadion Vicente Calderon, maar er werd wel for midabel gevochten. Voornamelijk in de verdediging trouwens, want HSV werd door de Spanjaarden teruggedrukt. (Van onze sportredactie) WAGENINGEN. Frans Körver treedt per 1 juli van dit jaar als trainer in dienst van Wageningen. De 39-jarige Lim burger, die dertien seizoenen als doelman triomfen vierde bij MVV, is momenteel nog oefenmeester bij SC Tongeren, met welke ploeg hij onder meer de finale be reikte van het Belgische bekertoernooi. ti, die de bal keihard langs de verbouwe reerde Jan Ruiter kanjerde. Voor Raymond Goethals een enorme deceptie. Tevoren immers had Goethals laten weten dat hij liever met 2-1 wilde verliezen dan met 1-0, omdat die laatste uitslag wel eens te grote problemen voor de tweede wedstrijd in Brussel zou kunnen opleveren. Goethals, die onder meer als voorbereiding Napoli-Torino had gezien: „Deze Italiaanse ploeg speelt catenaccio van het ergste soort. Sedert de Argentijn Bruno Pesaola AC Napoli traint geldt daar veiligheid voor alles. Achteraan is de ploeg bijzonder sterk en moet in staat worden geacht welke tegenstander dan ook het in de mandekking bijzonder moeilijk te maken.” Een zienswijze, die overigens door Rob Rensenbrink ten volle wordt gedeeld na 90 minuten voetbal tegen de Italiaanse ploeg. Rensenbrink heeft geen moment zijn in drukwekkende rushes kunnen onderne men. Pesaola had Brusculotti op de Neder lander gezet en de Italiaan deed zijn taak zo grondig, dat Rensenbrink, die al binnen tien minuten plompverloren keihard tegen de grond werd gesmakt, het verder voor gezien hield. RWDM kwam in de eerste helft nauwe lijks aan bod onder de Spaanse furie. Molenbeek probeerde de vloed aanvallen te stuiten met tamelijk forse ingrepen. De rekening werd gepresenteerd in de vorm van gele kaarten voor Nielsen en Lafont. Er was eigenlijk maar één man, die Molen beek overeind hield, doelman Nico de Bree. Na een klein half uur echter werd nok de beste man uit de Brusselse ploeg verslagen. Churuca scoorde koppend na een vrije schop van Lasa. Na de openings- teeffer drong Bilbao iets minder heftig aan. maar de 15.000 toeschouwers zagen dut hun RWDM desondanks nauwelijks tot gevaarlijke tegenaanvallen kwam De Vis ser probeerde mjh ploeg meer aanvals- eindelijk zou de cornerverhouding 15-2 aanwijzen), die Kiev zich creëerde, ston den in de eerste helft slechts twee Borus- sia-tegenstoten via Wohler en de Deen Si- monsson, die met dieptepasses aan het werk werden gezet. Jupp Heynckes (wiens meespelen tot kort voor de wedstrijd onze ker was in verband met een knieblessure) kwam er helemaal niet aan te pas. Hij werd door het centrale verdedigingsblok Fomenko-Resjko totaal aan banden gelegd. Vrijwel negentig minuten lang moest Borussia MG met de rug tegen de muur, lijdzaam wachtend op de executie, die vroeg of laat in deze wedstrijd wel moest komen. In de eerste speelhelft kwamen de Russen, ondanks èen schitterende kop stoot van Blochin en een afstandsschot van Muntjan tegen de paal, er niet meer aan toe. Na de rust pakte Dinamo Kiev de zaken verstandiger aan. Geen overrompelende stormlopen ditmaal, zoals in de eerste twintig minuten, maar meer breedtespel, waardoor de acties van de Russen er voor de Duitsers nog dreigender begonnen uit te zien. Doordacht werden de Russische aanvallen opgezet. Men lokte de 45 minu ten lang getergde Duitsers iets meer uit hun defensieve stellingen, waardoor de Borussen wel iets meer ruimte kregen om geplande offensieve acties in te zetten, maar de verkregen ruimte nauwelijks kon- Voor Borussia was het na die treffer zaak een niet nog grotere achterstand op te lopen en daardoor nu al vrijwel zeker de premie van 10.000 mark de man en de finale in Rome te verspelen. De Duitsers slaagden daar inderdaad in, daarbij overi gens wel geassisteerd door de Russen zelf, die via hun plotseling veranderde speel wijze duidelijk kenbaar maakten genoe gen te nemen met dat ene doelpunt, kenne lijk zichzelf realiserend dat een tegentref fer over veertien dagen in Mönchenglad- bac-h meer dan voldoende zal zijnpm eind mei in de Italiaanse hoofdstad de twee jaar geleden veroverde trofee in de bekerwin- naarscompetitie in te wisselen voor de beker in de competitie tussen de Europese landskampioenen. met een welhaast bovennatuurlijke ener gie afstoppen. Berti Vogts met name wist, dat hij de oud-Europees voetballer van het jaar, Oleg Blochin, geen moment in zijn spel mocht laten komen. Vogts: „Ik moest bij zonder kort op die man spelen en toch lukte het mij diverse malen niet om hem af te stoppen. Vorig jaar heb ik al eens in een vriendschappelijke wedstrijd in Amerika tegenover hem gestaan en sindsdien weet ik wat de gevolgen zijn als je hem niet 90 minuten lang schaduwt”. Later in de wed strijd kreeg Vogts inderdaad meer vat op de bijzonder snelle Blochin, maar in de eerste helft moest hij de Rus herhaaldelijk laten gaan. Wat dan onmiddellijk een enor me dreiging opleverde voor het doel van Kneibb. De speelwijze van Dinamo Kiev is sinds de ploeg twee jaar geleden PSV uitscha kelde en later in de finale van de Europa cup II in Bazel het Hongaarse Ferencva- ros vernederde, bekend. De Oekraïense ploeg bouwt vrijwel al zijn aanvallen via de vleugels op, waarbij Trosjkin, Muntjan en Burjak de mensen zijn voor de beslis sende eindpass naar het centrum van de aanval, waar Blochin en Onitsjenko voor de afwerking moeten zorgen, daarbij ge assisteerd door de opkomende middenvel ders. I

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 33