Dienst Bedrijfsveiligheid waakt over fabriekscomplex Volle tent voor circus i „Elleboog" tu Europa's mooiste Bloementuin, De grootste speciaalzaak in KSIJ start nieuwe cursussen Bridgecursus BEVERWIJK Kennemer Theater Luxor s „Sans Atout” IJMUIDEN City Theater Stadsschouwburg Keukenhof Kleuren vragen om KodakfiJm t ■■■me DONDERDAG 7 APRIL 19 7 7 7 IJMOND 6 1 Verkeerd adres Gevaarlijke stoffen NAPPA MANTELSv.a. 350,- NAPPA JACKSv.a. 159,- SUEDE JACKSv.a. 169,- NAPPA HERENJASJES... v.a. 195,- 3 I Diefstallen (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN Terwijl vliegtuig ongelukken, bedrijfscalamiteiten en terroristische activiteiten de wereld regelmatig in rep en roer brengen, is Hoogovens tot nu toe gespaard gebleven voor dergelijke omvangrijke rampen. Het gigan tische staalconcern houdt echter terdege rekening met zulke onaan gename situaties. Kinderspel '5^3- d I NMOMMI Katholieke f Bij de toegangspoorten van Hoogovens is de bewaking verscherpt. het personeel worden gepleegd, Films om 1 in Ursula Andress man indienst WIKERS langs acht 71 gevecht” gespier- Zijlstraat 29 - Haarlem - Tel. 023-310766 Tussen Zijlbrug en Nassaulaan Regelmatig worden de routes en op slagen van gevaarlijke stoffen op het ADVERTENTIE IJmond een FEEST IN DE NIEUWE SLOF, waar de Stichting Theater Beverwijk gisteren honderden kinderen een uiterst plezieri ge middag bezorgde met een optreden van het welbekende circus „Elleboog”. Dit Amsterdamse gezelschap wordt zoals bekend geheel door kinderen gerund: zij kondigen de nummers aan, voeren de circusacts op en houden hurt leeftijdsge nootjes zo enkele uren prettig bezig. Gegadigden kunnen zich opgeven bij de heer Luijendijk, Bankenlaan 15 in Beverwijk, telefoon 27236. de werkvloer. Hun taak is vooral advise rend. Hoogovens beschikt tevens over een bedrijfsbrandweer met veertig man schappen en een geneeskundige dienst met twaalf artsen en een groot aantal verpleegkundigen. Verbandkamers, ver spreid over het complex, dienen voor de eerste hulp. En met eigen ambulances kunnen slachtoffers worden afgevoerd naar de ziekenhuizen lih de IJmond. HET PROGRAMMA, dat iets wat je je met een zaal vol kinderen eigenlijk niet kunt permiteren een kwartier later begon dan was aangekondigd, werd geopend met enkele acrobatiek-num- mers. Daarna wervelden de met „paar den" toegeruste amazones over het podi um, die een suggestief nummertje hoge- schoolrijden weggaven. IN EEN HOOG TEMPO wisselden vervolgens de clowns-, koorddans-, bal- dans- en acrobatische acts zich af, zon der dat er een minuutje pauze werd gehouden. Hoewel het optreden van cir cus „Elleboog” op die manier voor de toeschouwertjes wel een lange zit werd, zal aan het besluit het programma ach ter elkaar door te presenteren de jeugdi ge leeftijd van de circusartiesten wel niet vreemd zijn geweest. AFGEZIEN DAARVAN werd er dooi de volle zaal van begin tot eind uitbun dig genoten, vooral wanneer de hulp run de toeschouwertjes werd ingeroepen bij het kalmeren van een ongehoorzame aap of de malle fratsen van een boterham men stelende clown. Oi de foto één van de acrobaten-nummers. uit te brengen. Het idee wordt niet zo enthousiast ontvangen, terwijl de studio van Mei Funn bijna wordt overgeno men door een concurrent. Er is dus haast bij zo snel mogelijk genoeg geld in het laatje te brengen. De stomme fi m mag dan alleen gemaakt worden wan neer de echt beroemde acteurs en actri ces de hoofdrollen willen spelen. Burt Reynolds wordt benaderd, James Caan, Anne Bancroft, Liza Minnelli en zelfs Paul Newman. Allen zeggen hun mede werking toe. Maar voor de film is opge nomen en bij de première ook kan worden gedraaid, moet Mei Funn aller lei sabotagepogingen van zijn concurrent weerstaan en opvangen. Tot uiteindelijk daverend succes alle leed doet vergeten en het verhaal een „happy end” geeft. Een nieuw avontuur van Peppi en Kokki wordt tijdens de zondagmiddag vertoond: „Peppi en Kokki bij de mari ne”. Lachwekkende avonturen dit keer gesitueerd bij de marine, aan boord van een onderzeeër. Met Gerard van Essen als Peppi en Herman Kortekaas als Kokki speelt in deze film ook Jules Croiset, die optreedt als de commandant van het schip: Kommandant Plus, de Ernstige ongelukken zoals bij DSM, in de Rijnmond en in Tiel zijn niet te verwachten omdat de aard van het pro ductieproces bij Hoogovens een geheel andere is. De kans op een neerstortend vliegtuig op het industriecomplex van Hoogovens is gering daar er geen aan vliegroutes boven het bedrijf lopen. Eventuele terroristen zouden hun kwade plannen kunnen uitvoeren, maar zo voegt de heer Ham er direct aan toe. „het 'is uitgesloten dat zij het bedrijf lam zouden kunnen leggen. Als een onderdeel van het productieapparaat wordt getroffen kan onmiddellijk wor den overgeschakeld op andere installa ties. Het is bijvoorbeeld een onmogelijke zaak om alle hoogovens tegelijk uit te schakelen” En als vitale onderdelen van het productieproces doelwit worden? Ham reageert nuchter: „Oningewijden kunnen onmogelijk nagaan waar de slag aders liggen”. Wel moet hij toegeven dat de bewakingsdienst van Hoogovens niet in staat is ongure individuen buiten de bedrijf spoort te houden. „Kwaadwilli gen houd je niet buiten de deur. Dat is volstrekt onmogelijk. Het fabriekscom plex heeft een omvang van 800 ha, wat zo groot is als een stad als Bussum. Het terrein is afgebakend met een hek; wie perse wil, kan naar binnen.” Tenslotte is er, de bij de Wenckebach- bewoners gevreesde, Hoogovengasleiding met twintig percent koolmonoxide. Deze leiding die bovengronds loopt, voert het gas van Hoogovens af naar de PEN- centrale. Het gas omschrijft Ham als „vrij giftig’. De leiding heeft bij zijn dienst dan ook alle zorg. Het aantal zogenoemde kleppen, dat het gas doorla ten, wordt uitgébreid. Technisch verou derde afsluitorganen worden vervangen. De recente vliegrampen op Tenerife en in de VS maken de vraag actueel wat er gebeurt als in de IJmond, bij voorbeeld op het gebied van Hoogovens, een vliegtuig neerstort. Allereerst de kans op een dergelijke catastrofe .Vol gens berekeningen van de Rijkslucht- vaartinspectie bestaat er een kans van 1 op 10.000 jaar dat een toestel te pletter valt bij Hoogovens, tegen 1 op 500 jaar in de Rijnmond. Desondanks is met de omringende gemeenten een rampenplan opgezet. Daarin zijn behalve de hulp diensten van Hoogovens ook de Bescher ming Bevolking, het Rode Kruis, de vrijwillige vrouwendiensten en natuur lijk de politie, brandweer en ziekenhui zen uit de regio betrokken. Om een paar cijfers te noemen. Vorig jaar werden 299 diefstallen en 38 inbra ken geregistreerd. Het aantal verduiste ringen ligt uiteraard hoger omdat niet van elke vermissing aangifte is gedaan. De Verkeersdienst van de afdeling Be drijf sbeveiliging wikkelde in 1976 324 verkeersongelukken af. Om die afwikke ling rechtsgeldigheid te geven, hebben de leden van de bewakingsdienst de status van onbezoldigd politieambtenaar. Het voordeel hiervan is dat de gemeentepoli tie niet voor elke aanrijding op het Hoogovensterrein behoeft te verschijnen. Dankzij die bevoegdheid konden de agenten vorig jaar negen auto’s uit het verkeersnet van Hoogovens plukken, die in een erbarmelijk slechte staat verkeer den. Bovendien maakten zij 28 keer rapport op inzake een overtreding van het rijtijdenbesluit. In 25 gevallen werd volstaan met een reprimande. In totaal trad de Verkeersdienst bijna 9000 maal corrigerend op. De Dienst Bedrijfsbeveiliging wordt echter het meest bestookt met vragen die betrekking hebben op de gevaren van de fabrieksinstallatiés. Zijn rampen zoals bij DSM en in Tiel ook mogelijk bij Hoogovens, is een bezorgde vraag die regelmatig aan Ham wordt gesteld. Zijn antwoord is geruststellend; „Elke verge lijking met Tiel of DSM gaat mank. Daarbij ging het steeds om chemische bedrijven terwijl bij Hoogovens met ge heel andere grondstoffen wordt ge werkt." Een uitzondering hierop vormt de Mekog. Het risico van gevaarlijke gasontwikkeling is daar aanwezig door de fabricage en het transport van am moniak en chloor. Mocht er ooit een forse hoeveelheid van zulk spul vrijko men, dan treedt terstond een gedetail leerd rampenplan in werking. BEVERWIJK. De bridgeclub „Sans Atout” is verhuisd naar „De Nieuwe Slof”. In verband daarmee kunnen nieu we cursisten worden ingeschreven voor tien of twaalf lessen, te beginnen op donderdagavond 14 april. Luxor aan de Breestraat zoekt het met de Paasdagen vooral in wat luchti ger vermaak. Jong en oud kan terecht bij „Wie dan leeft, wie dan zorgt”, waarin Louis de Funès weer borg staat voor een middag of avondje puur ver maak. ‘De kindermatinee wordt gevuld met een vertoning van de „Tekenfilm Carrousel”. Van de Dinest Bedrijfsbeveiliging zijn de 28 veiligheidsfunctionarissen nog on vermeld gebleven. Zij waken over de veiligheid en gezondheid van de man op Hoogovens is voorbereid op rampen en terreurdaden Beschikt de Rode Jeugd niet over niiddelen waarmee mensenlevens in ge vaar gebracht kunnen worden? Ham beaamt dit: „Dat klopt. Veel stelt het echter niet voor. Iedereen kan bij de drogist spullen krijgen waarmee je een bommetje kunt fabrieken. En als je je er op toelegt, kun je het nog verfijnen. Maar het blijft toch kinderspel”. Volgens Ham bestaan groepen als de Rode Jeugd nog altijd. Hun activiteiten zijn echter tot het nulpunt gedaald. Als oorzaak ziet hij de geringe resultaten. „Het rumoer rondom deze jongens is weggeëbd. Ze zien in dat hun stuntjes geen zoden aan de dijk zetten.” Ook de kans dat een actiegroep zoals Milieudefensie die al jaren verkondigt dat Hoogovens een kankerverwekkend bedrijf is, zal over gaan tot hardere pressiemiddelen, acht Ham gering. „Die lui zaniken alleen een beetje door. Ze slaken kreten die wij ontzenuwen. En daar blijft het bij.” Van de Dienst Bedrijfsbeveiliging zijn de agenten van de bewakingsdienst het nauwst betrokken bij de veiligheid van het bedrijf. Dag en nacht patrouilleren minstens enkele tientallen leden van het 96-man sterke korps over het fabrieks terrein. Zij zien er op toe dat de regels worden nageleefd, controleren in- en uit-, gaande auto's, letten op brandveiligheid, zonodig. Persoonlijk is hij van oordeel dat maar weinig lieden zich stiekem op het Hoogovensterrdin zullen wagen. Diege nen die uit zijn op waardevolle dingen, zijn bij de staalreus aan het verkeerde adres. Want de meeste attributen zijn gewoonweg niet te tillen. Blijkbaar zijn -de zware jongens uit de IJmond daai ook van overtuigd want in 1976 is niet eenmaal door buitenstaanders 'n poging tot diefstal gedaan. En wat de terroris ten betreft, Ham is er van overtuigd dat zij geen interesse hebben in een onder neming als Hoogovens. „Met een bezet ting of aanslag bij ons treft men de bevolking niet. Terreurgroepen richten zich nu eenmaal op een actie waarbij zij zeer grote delen van de bevolking in moeilijkheden brengen. Het zou anders gelegen hebben als wij ons Hoogovengas, zoals vroeger direct zouden leveren aan de bewoners van Haarlem en Amster dam. Dan zou je met een aanslag op die gasleiding honderdduizenden mensen schade berokkenen”. Die opstelling houdt niet in dat men bij Hoogovens niets heeft gedaan toen het terrorisme in Nederland de kop op stak. Maar welke maatregelen precies zijn getroffen, Wil Ham liever niet zeg- complex van Hoogovens, in de gaten gehouden. Hiertoe worden stoffen gere kend als zoutzuur, zwavelzuur, benzine en gassen maar ook ammoniak, salpeter zuur en ammoniumnitraathoudende kunstmeststoffen van de Mekog. De am moniak is als vloeistof opgeslagen in dubbelwandige tanks. Een deel zit in een bol waarvoor een speciaal calamiteiten plan is ontwikkeld. Voor de opslag van de kunstmeststoffen bestaat een apart plan. Het paasprogramma van deze Velsense Bioscoop biedt in de avondvoorstellingen een oude bekende: „James Bond 007 contra Dr. No”. Het was de eerste verfilming van de talrijke verhalen van lan Fleming. Met Sean Connery als James Bond was de geheimagent 007 een waar idool. In deze film heeft hij als tegenspeelster Ursula Andress, die echter pas halverwege het verhaal wordt opge voerd. James Bond wordt in dit verhaal naar Jamaica gestuurd om een spoorloos ver dwenen collega op te volgen. Hij moet het onderzoek voortzetten dat zijn colle ga deed voor zijn verdwijning: wie of wat doet de van Cape Canaveral (de film dateert van voor 1964) afgeschoten raketten uit balans raken. Bij aankomst op het vliegveld beginnen voor Bond al de verdachte gebeurtenissen, de gruwe lijke avonturen. Enig speurwerk brengt hem snel op het juiste spoor. Dit leidt naar het eilandje van de met haken in plaats van handen uitgeruste dr. No, een kernchemicus, die de wereldmachten wil chanteren. De in deze film nog zeer jeugdige Sean Connery moet heel wat presteren om zich met zijn vriendinnetje Honey uit de meest benarde situaties te bevrijden. Op de eerste Paasdag zijn in het City Bud Spencer en Terence Hil te aan schouwen in „Halleluja voor een paar vuisten”. Het is een knokfilm met enige humor zich afspelend tegen de achtergrond van een klein rondrei zend circus in het Wilde Westen. Voor de matinee op tweede paasdag staat „Tarzans grootste op het programma. De de jungleheld (in deze film gespeeld door Mike Henry) neemt het in dit verhaal op tegen meerdere kwaadaardige boeven die een eeuwenoude goudstad in de jungle willen leegroven. WSisi Sean Connery en „James Bond 007 contra Dr. No”, deze week vertoond in het City Theater in IJmuiden. met het geheim dat door de twee helden moet worden achterhaald. De Katholieke Schoolraad KSIJ organiseert voor haar leden curus die 5 avonden in beslag zal ne men. De eerste bijeenkomst is op don derdag 14 april in De Nieuwe Slof te Beverwijk. In verband met het grote succes dat de KSIJ heeft gehad met de cursus ouderparticipatie die in januari werd georganiseerd, is besloten een tweede cursus te starten. Deze duurt 6 avonden en begint donderdag 21 april eveneens in De Nieuwe Slof te Beverwijk. Cursuslei der is de heer G. Berghuis. In het bestuur van de KSIJ zijn twee nieuwe bestuursleden benoemd. Namens het Katholiek Schoolbestuur te Uitgeest de heer T. C. Tervoort en namens de ouders in Beverwijk de heer Th. van Os. IJMOND Aanstaande of pas be noemde bestuurders van basis- en kleu terscholen kunnen over de onderwerpen waarmee ze in die functie te maken krijgen uitvoerig worden geïnformeerd. „Silent Movie” wordt als paaspro gramma vertoond in de Stadsschouw burg. Marty Feldman speelt in deze komedie een van de hoofdrollen, samen met Mel Brooks die tevens regisseerde. Het verhaal gaat over film. Mel Brooks seelt filmregisseur Mel Funn, die door de drank geheel aan de grond is geraakt. Hij hoopt in een klap uit de ellende te komen door een nieuwe stomme film Het bedrijf kent zelfs een speciale Dienst Bedrijfsbeveiliging waar de heer L. H. H, Ham nu drie jaar de scepter zwaait. En hij is na die periode tot de conclusie gekomen dat het bedrijf geen extreme risico’s met zich meebrengt. Toen Ham drie jaar geleden bij Hoog ovens neerstreek als opperbewaker, be sloot hij met name de diefstallen die door flink aan te pakken. Om dit „jatwerk” adequaat te bestrijden ging de bedrijfs recherche - leden van de bewakings dienst in burger - gerichter te werk. Bij de fabrieken en werkplaatsen die regel matig aan plundering bloot stonden, werd gepost. Aan de poorten werd de waakzaamheid verscherpt. Zowel bij personenauto’s als bij vrachtwagens werd niet langer volstaan met een blik naar binnen, maar de voertuigen werden soms geheel overhoop gehaald. De con troleurs gingen grote spiegels gebruiken waarmee elk hoekje en gaatje van het chassis aan een inspectie werden onder worpen. De aanpak was doeltreffend. Het komt tegenwoordig zelden voor dat een bewaker een personeelslid betrapt die thuis een heuse verfwinkel of een keetje met allerlei gereedschap heeft opgebouwd van gestolen goed. Het Paasprogramma van het Kenne mer Theater aan de Zeestraat biedt weinig verrassingen. Geprolongeerd wordt de rock-opera „Jesus Christ Su perstar”. waarin zowel prima geacteerd als gezongen wordt. In de andere zaal wordt de spectakelfilm „Reis naar het binnenste der aarde” vertoond. In de nachtvoorstellingen draait Kennemer „Vrouwen in de Arena”, terwijl voor de de kindermatinee’s „Dik Trom weet raad” geprogrammeerd staat. gén. Hij is bang dat hij daarmee poten tiële terroristen in de kaart speelt. Of hen op een lumineus idee brengt. De aanpassing van het beveiligingssy steem is gebeurd na overleg met collega’s van andere grote concerns zoals Philips. De gloeilampenfabriek uit Eindhoven is enkele jaren geleden belaagd door ter reurgroep) es zoals de Rode Jeugd en de Rode Hulp. Ham bagatelliseert deze kleine extremistische kernen., „Zij vor men beslist geen bedreiging. Het is slechts een lastig stel, dat geen reëel gevaar vormt. Dergelijke groepen zijn niet in staat een bedrijf als het onze te ruïneren.” Een bezoek aan de Keukenhof. Dat is 28 hectare ontluikend voor jaar zien. Duizend en één verschillende bloemen in bloei. Een tripje naar de Keuken hof in Lisse. 't Mooiste plan dat u deze week kunt maken.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 7