ideaal is een functie Alternatieve Autocoureur Jan Lammers nuchter over zijn carrière IK MOET ME EERST MAAR BEWIJZEN” 99 Feyenoord wil Benny Nielsen Van Be veren nog niet in actie Beroep Clarke werd afgewezen kernploeg ,,Mijn grootste bij de FIFA” Wiersma: vijfde nationale titel <4 I ll Se |f ZATERDAG 9 APRIL 19 7 7 SPORT Revolutionair Idealist 1 Gevaren ;1 Brede scholing I PETER STEPHAN ambitieus werker en gewiekst zakenman jre k. gratis Jan Lammers: „Als je zo intensief met de racerij bezig bent moet je niet aan de gevaren denken". - ■1M 3 aan ndaal Ook die instelling is typerend voor Peter Stephan, een uiterst ambitieus werker maar bovenal een gewiekste zakenman, die precies weet wat hij wel en die in twee en een half jaar bij Go Ahead Eagles uitgroeide tot een volstrekt unieke figuur in het woelige wereldje van voetbalmana gers. Die nu bijna aflopende Eagles-perio- de is niet onopgemerkt voorbijgegaan aan het Deventer voetbalbedrijf. Evenmin aan het publiek. Ondanks de toch magere com- petitieresultaten tot dusver, heeft Go A head Eagles onevenredig veel belangstel ling gekend. Ook dat is de verdienste van Peter Stephan, Nederlands beste journa listenbespeler, die in Deventer echter ook de richting aangaf hoe de constructie van De alternatieve kernploeg heeft con tacten gelegd met drie vooraanstaande schaatstrainers. Aangezien de betrok ken trainers hun medewerking nog niet hebben toegezegd, zijn hun namen niet bekend gemaakt eens een paar races gewonnen heb, kan ik eens wat verder denken Zijn vervanger is Van Engelen. Behalve opnieuw Ralf Edström, die nog steeds is geblesseerd, moet PSV vanavond ook Wil ly van de Kerkhof missen, die last heeft van zijn lies. Harry Lubse en Nick Deacy zijn hun vervangers. Zijn overstap van het bedrijfsleven naar het betaalde voetbal is ook een zeer bewus te keus geweest. Stephan daarover: „Ik heb mij altijd sterk aangetrokken gevoeld tot de voetbalwereld, maar destijds droeg die voetballerij zo’n asocjaal karakter, dat ik die wereld niet verkoos boven een baan bij Polaroid. Toch wist ik toen al, dat ik rond m’n 44ste, 45ste zou kiezen voor het voetbal. Dat heb ik ook steeds ingecalcu leerd, omdat ik toch graag van m’n hobby m’n werk wilde maken. Ik ben toen ook heel duidelijk in het totale voetbal gestapt en heb daarbij niet naar grenzen gekeken. Voor hetzelfde geld had het ook Indonesië kunnen zijn in plaats van Feyenoord. Toch ben ik blij met Feyenoord, omdat het zo wel nationaal als internationaal een be paalde historie heeft, met daarnaast een volledig eigen bedrijfsvoering zonder sub sidies van buitenaf”. Uitslagen tiende ronde: Clerc-Van der Wal 1-1, Van de Meeren- donk-Visser 0-2, Van Tilborg-Jansen 0-2, De Ruiter-Drost 0-2, Van der Borst-Hermelink 0-2, Van Aalten-Wiersma 0-2. De stand is 1 Wiersma 16 punten, 2 Jansen 13, 3. Clerc 12, 4. Van dei- Borst, Drost en Hermelink 11, 7. Van Tilborg, Visser en Van der Wal 9, 10. Van Alten en De Ruiter 7, 12. Van de Meerendonk 5. In de strijd om de nationale jeugdtitel te Lent kwam Tjeerd Harmsma alleen op de eerste plaaté in de achtste ronde. Harms- ma won van Ruesink en Erik Dusseldorp, die met een gelijk aantal punten aan deze ronde begon, speelde remise met Theo Schippers. ..Het zal een zaak zijn om tot inventarisa tie te komen Wat goed ié. dient behouden te blijven Het zou niet verstandig van Feyenoord zijn geweest om Brox. een man met zo’n lange staat van dienst, van de ene op de andere dag naar huis te sturen Nu is in elk geval de mogelijkheid geschapen die beginperiode rustig te overlappen Daarna zal het mijn taak zijn ervoor te zorgen dat Feyenoord ten minste het nationale topni veau kan handhaven en eventueel ook internationaal weer de top kan bereiken Er zal een planmatig beleid gevoerd moe ten worden, zodat het risico van een verre terugval. zoals Benfica en Real Madrid dat nu doormaken, zoveel 'mogelijk beperkt blijft” op dit moment ook nog geen weet van wat het precies zal gaan doen. Niettemin gaat de uitspraak van de com missie van beroep, die werd voorgezeten door mr. W. S. da Costa, veel verder dan de beslissing dat Clarke alsnog zijn boete van 250 gulden moet voldoen De commissie verklaarde namelijk dat naar zijn mening de bij de strafzaak gebruikte televisiebeel den wel degelijk als bewijsmateriaal kun nen dienen. =K ÏLING In de vier jaar, die Jan Lammers nu aan races meedoet is het snel gegaan met de Zandvoorter. Begonnen in een simpele Simca is hij nu al gevorderd tot de Formu le 3. Lammers heeft er nu drie races opzit ten, waarvan er twee meetelden voor het Europese kampioenschap. Hij vertelt: „Op het circuit van Silverstone reed ik mijn eerste wedstrijd in een formule 3. Dat was een wedstrijd voor' het open Engels kampioenschap. Ik ben daar als vijftiende geëindigd, mede door een straf var\ één minuut, omdat ik een bocht miste. Ik was een beetje voorzichtig die eerste keer, want korte tijd daarvoor had ik op het circuit van Snatterton tijdens de training een behoorlijk crash gemaakt. De wagen stond op zijn kop. Er was alleen Wat scha de aan de auto. Ik had verder niets. Maar ik geloof toch dat je onbewust wat rustiger aan doet als je weer in dezelfde wagen komt te zitten”. In de eerste twee races, die meetelden voor het Europees kampioenschap, waren de resultaten niet opvallend. In Frankrijk (circuit Paul Ricard) veroverde Lammers de 14de plaats. „Ook hier kreeg ik een minuut straftijf, omdat ik te vroeg van start ging”, aldus Lammers. In Duitsland (Nürburgring) was er een 12de plaats voor de jonge coureur weggelegd. „Er zit in ieder geval een positieve lijn in”, conclu deert Jan. „Ik heb uitgerekend dat, wan neer het zo doorgaat, ik in Monaco moet winnen”. Jan Lammers hoopt in Zandvoort een tijd van 1 minuut en 30 seconden te realiseren. Dit zal dan voldoende moeten zijn om zich voor de race te kwalificeren, want er hebben maar liefst 69 coureurs ingeschre ven. Een bewijs dat de formule 3 in trek is. Maar dan wel als springplank voor het nog grotere werk: de formule 1. HANS BOTMAN De gevaren, die voor een autocoureur altijd om de hoek liggen, komen ook ter sprake. „Als je zo intensief met de racerij bezig bent”, aldus Jan Lammers, „moet je niet aan de gevaren denken. Je moet ver trouwen hebben in de auto en de monteurs die er mee in de weer zijn. Fouten worden altijd gemaakt, maar je moet er niet van uitgaan dat ze ook werkelijk gemaakt wor den. Trouwens, het hoeft zelfs geen fout te zijn, want een technische storing is ook altijd mogelijk”. (Van onze sportredactie) BRUSSEL. Feyenoord heeft bij het Brusselse RWD Molenbeek geïnformeerd naar de vraagprijs voor de Deense mid denvelder Benny Nielsen, een van de spe lers uit de formatie van Piet de Visser, die een belangrijk aandeel had in de elimina tie van de Rotterdammers in het UEFA- Cuptoernooi. (Van onze sportredactie) EINDHOVEN. Jan van Beveren moet nog steeds het bed houden wegens een hersenschudding, die hij afgelopen zon dag opliep bij een botsing met Nico Jan sen van Feyenoord. Hij kan dus vanavond het doel van PSV niet verdedigen in de thuiswedstrijd tegen FC Amsterdam. AMSTERDAM (ANP). De commissie van beroep van de KNVB heeft het appèl van Ray Clarke (Sparta) afgewezen. Clar ke was op 27 januari door de tuchtcom- missie geschorst voor drie wedstrijden wegens „het toebrengen van een kopstoot aan een tegenspeler, dan wel een kopsto- tende beweging in de richting van een tegenspeler maken”. DEN HAAG (ANP). De kernploeg van de all-rounders, die donderdag als gevolg van een conflict tussen trainer Leen Pfrommer en de ploeg door het dagelijks bestuur van de KNSB werd ontbonden, blijft bij elkaar. Na het uitspreken van de schorsing. Clarke kreeg ook nog een boete van 250 gulden en Sparta moest de kosten van de mondelinge behandeling dragen, is beroep aangetekend. In afwachting van de behan deling daarvan vroeg de raadsman van Clarke opschorting van de straf. Dat ver zoek werd afgewezen, waardoor de straf, waar het de schorsing betreft, al is onder gaan Gelet op zijn brede scholing heeft Peter Stephan destijds ook nooit het gevoel ge kend in de voetballerij niet te zullen sla gen. Ook nu, bijna drie jaar later, denkt hij nog precies eender, met dat levensgrote verschil dat er belangrijke verschillen be staan tussen het bedrijfsleven en de voet ballerij. De auto, waarin Jan Lammers nu rijdt is een wagen van eind 1975. Een auto, die is gemaakt door de Engelse autofabriek Hawke, waar naast formule 3-wagens ook formule Fords worden gebouwd. Lam mers: „Je moet het eigenlijk zien als een soort experiment van de fabriek. En aan dit experiment wil ik graag meehelpen. We leren gewoon van elkaar. Nu is deze fa briek niet mijn sponsor. Dat is een Amster damse eigenaar van een financieringsbe- drijf, die liever anoniem wil blijven. Hij heeft er alleen geld ingestoken om mij met m’n carrière te helpen. We hopen binnen kort wel enkele sponsors aan te trekken. Sponsoring is niet meer los te koppelen van de autorensport. Iedereen, die wil ra cen heeft een sponsor nodig, want het is een dure business”. De wagen waar Jan nu in rijdt werd eerst bestuurd door de En gelsman Rupert Keegan. Lamrrjers hierov er: „Deze jongens wilde iets te snel carriè re maken. Het is hem wel gelukt overigens, want hij rijdt nu wel formule 1. „Vooralsnog wil ik echter graag betrok ken blijven bij het directe voetbalgebeu- ren. Dat spanningsveld van winnen en verliezen trekt me erg aan Dat wil ik voorlopig nog niet missen Juist die ander half uur op de zondagmiddag bepalen voor een groot deel de omstandigheden waaronder gewerkt moet worden. De re cettes zijn bijna niet te begroten, het aantal punten ook niet. Dat maakt de voetballerij zo verschillend van het bedrijfsleven. Dat ongewisse spreekt me geweldig aan” Via Hans van Helden heeft Bioform Heerenveen zich bereid verklaard als sponsor op te treden voor de alterna tieve kernploeg, terwijl ook de Kaasu- nie te Haarlem, bij monde van de heer Elsemulder, zich bereid heeft ver klaard de ex-kernploegleden te blijven steunen. Hieruit trekken Hans van Hel den, Piet Kleine, Jan Derksen, Klaas Vriend, Joop Pasman en Jan de Vries de conclusie dat ook de sponsor van de all-rounders zich voorlopig niet kan conformeren aan het besluit van de KNSB. Overleg tussen deze partijen vindt dinsdagavond plaats. compleet gekkenhuis”, fluistert de meeluisterende Henk van Brussel. De kalmte en de rust die de Eagles-manager op zulke momenten uitstraalt, is opmerkelijk, maar tevens kenmerkend voor zijn hele manier van werken. Daarmee geconfronteerd, zegt de toekomstige Feyenoord-directeur: „Ik realiseer me voortdurend dat veel mensen in dit vak erop uit zijn je lichame lijk en geestelijk kapot te maken. Daar moet je je tegen wapenen. Gelukkig heb ik daar weinig moeite mee”. (Van onze sportredactie) ZANDVOORT. „Ik ben blij dat ik weer even thuis ben. Natuurlijk is al dat reizen wel leuk, maar ’t is net als na een vakantie van drie weken, toch wel fijn als je weer in vertrouwde omgeving vertoeft. „Aan het woord Jan Lammers, thans woonachtig in South End, Engeland. De 20-jarige autocoureur is sinds enkele maanden opgenomen in het formule 3-circus, dat door velen wordt gezien als een springplank naar de formule 1, het „walhalla” van de autosport. een betaald-voetbalbedrijf er in de toe komst dient uit te zien. k terug en het overblijvende positionele voordeel was genoeg voor de winst en tevens voor het kampioenschap, dat hij gisteren voor de vierde keer in successie behaalde. Ook in de talloze gesprekken, die Peter Stephan in de voorbije weken met Feyen- bord heeft gevoerd, hield hij onverkort vast aan een constellatie met „één kapitein op het schip” (citaat Stephan). Concessies op dat vlak waren voor hem ondenkbaar, ook al betrof het in dit geval een topclub Zijn visie daarop: „Het is geen goede zaak wanneer de verantwoordelijkheid bij tweemensen berust. In een voetbalorgani- satie behoort op deze post een professional te zitten, die namens het bestuur het beleid uitvoert en daarbij de technische zaken delegeert aan een trainer. De bestuursle den hebben er de tijd niet voor om zich ook nog eens bezig te moeten houden met budgettaire of organisatorische zaken. Dat behoort een manager te doen, die voor de uitvoering van de plannen de goedkeuring vraagt aan het bestuur. Zo’n bestuur zou je daarom ook moeten zien als een soort raad van toezicht. Zo zal het in de toekomst ook bij Feyenoord worden”. Raymond Ceulemans is gisteren alleen aan de Tiding gekomen in het wereldkampioenschap oiljarten driebanden In Tokio won de Belg gisteren zowel van Galo Legarda uit Ecuador 60-39 in 40 beurten) als van de Japanner Koba- iasji 60-49 in 35 beurten. Josjihara, die donder dag nog de eerste plaats met Ceulemans deelde, verloor van zijn landgenoot Kobajasji en heeft nu twee punten achterstand De Nederlands sprintkampioen op de winter banen Sjaak Pieters is gisteren bij wedstrijden in Londen als derde geëindigd achter de Oost duitse kampioen Emmanuel Raasch en de Cana dees Gordon Singleton Voor de eerste divisie van de Engelse league zijn gisteren de volgende voetbalwedstrijden ge speeld Manchester City-Leeds United 2-1, Sun derland-Newcastle United 2-2 West Ham Uni- ted-Birmingham City 2-2. De Almeloër-van-huis-uil verlaat Go Ahead Eagles in elk geval met het prettige gevoel dat hij in Deventer een stevig fun dament voor de toekomst heeft gelegd Zelf zegt hij daarvan „Voor mijn opvolger zal het niet zo moeilijk zijn het geheel nog verder uit te bouwen Met de hulp van anderen laat ik een voor Nederlandse voet- balbegrippen unieke financiële situatie achter. Wat dat betreft zou Go Ahead Eagles op basis daarvan nog wel vijf jaar betaald voetbal kunnen spelen. Maar ook het spelerspotentieel. dat voor nul op de balans zat. is nu van dien aard, dat ik naar mijn gevoel voldoende heb achtergelaten dat Go Ahead Eagles perspectief biedt. Bij deze ploeg kan het bewijs worden geleverd dat je met een sterk collectief ook de top kunt bereiken. Daarvoor heb je echt geen uitgesproken vedetten in de ploeg nodig. In dat opzicht waren de transfers van Arntz en Van Deinsen ook zeer bewuste verkopen”. De Nederlandse ruiter Henk Nooren is giste ren op de eerste dag van een internationaal concours hippique in Hickstead als tweede geëindigd achter de Ier Paul Darrach. Of Jan Lammers ooit in formule-1- wagen zal stappen is nog helemaal duide lijk. Lammers: „Ik kan nu wel zeggen ik wil dit of ik wil dat, maar dat kan gewoon niet. Je moet ten eerste goede mensen om je heen hebben die de zaken voor je rege len. Ten tweede is een sponsor erg belang rijk, want als je geen geld hebt bereik je niets aan de autosport. Ten derde moet je jezelf natuurlijk ook nog hebben bewezen, want het is erg moeilijk om tot de formule 1 door te dringen. Ik geloof niet dat ik er nu al aan moet denken, want ik realiseer me. ook wel dat ik eerst in de formule 3 maar eens wat moet laten zien. Pas als ik „Je maakt in de voetbalwereld zaken mee die je niet kunt dromen ’s nachts. Toen ik eraan begon, dacht ik over alle gegevens te beschikken die voor dit vak nodig zijn. Ik heb zelf nog onderhandeld over het contract, ben trainer geweest en ik heb in de top van het bedrijfsleven gezeten. Daarom heb ik het ook aange durfd. Wel wetende, dat er in de voetballe rij niets van plannen valt, althans heel erg weinig. Mijn voordeel is echter dat ik een balans kan lezen en daarnaast de voetbal taal spreek. Voor een manager is dat een basis voor een redelijke kans van slagen” Aan dat uitdrukkelijke verlangen van Peter Stephan weigerde FC Twente, en bij de eerste sollicitatie ook Go Ahead Eagles, tegemoet te komen, waarop Guy Defaix het stadion Diekman werd binnengehaald. FC Twente koos daarmee zeer nadrukke lijk voor een tweehoofdige leiding, te meer omdat trainer Spitz Kohn weigerde zijn verantwoordelijkheid in te leveren bij een directeur c.q. manager. Een dergelijke combinatie van functies verenigd in één persoon is echter uitslui tend haalbaar wanneer een dergelijke fi guur niet direct afkomstig is uit het voet- balbedrijd. Dat Peter Stephan voldoet aan de waslijst van goede eigenschappen waarover de Feyenoord-reflectant diende te beschikken, geeft hem enerzijds voldoe ning, maar bevestigt anderzijds zijn theo rie dat de manager van een voetbalbedrijf een brede scholing dient te hebben. Bij Go Ahead Eagles heeft Peter Stephan die proef van bekwaamheid glansrijk door staan. Zijn succesformule als manager is echter simpel te herleiden. Via topfuncties het bedrijfsleven (Staatsmijnen en Pla- roid) verzamelde Peter Stephan de kennis over modern bedrijfsmanagement, als be taald voetballer (bij Heracles en Limbur- gia) en als trainer (B-licentie) verwierf hij de zo broodnodige voetbalkennis. En juist die factoren bepaalden zijn snelle weg omhoog en maakten hem ook zo totaal verschillend van de meesten zijner col lega's. Voor alles is Peter Stephan een idealist, die het hoogste wil bereiken. Feyenoord is voor hem bepaald geen eindstation. „Want”, zegt hij, „ik wil me graag natio naal, maar ook internationaal oriënteren, want mijn hoogste ideaal is een functie bij de FIFA.” (Van onze sportredactie) DEVENTER. Ook die morgen blijft Peter Stephan (46) de rust zelve. Geduldig beantwoordt hij de telefoontjes, die uit eenlopen van gelukwensen en aanvragen voor een interview tot die van aspirant-reflectanten die als aasgieren boven de Ade laarshorst cirkelen sinds bekend werd dat Peter Stephan Go Ahead Eagles gaat inruilen voor Feyenoord. „Het is hier een Voor vaderlandse voetbalbegrippen mogen zijn ideeën zo op het eerste oog dan misschien revolutionair zijn, de toekomst zal uitwijzen dat het de enige mogelijk heid is om het instituut betaald voetbal nog eniger mate gezond te houden. Ook voor Feyenoord zal het straks even wen nen zich zijn te moeten onderwerpen aan een man, die in principe niemand naast zich duldt, omdat naar zijn oordeel een eenhoofdige leiding een absolute voor waarde is voor het goed functioneren van een betaald-voetbalbedrijf. ZEVENAAR (ANP). Harm Wiersma is voor de vijfde keer nationaal damkampioen. De Friese grootmeester werd gisteren in de tiende- en voorlaatste ronde van het toernooi te Zevenaar onbereikbaar voor zijn concurrenten door winst op Geert van Aalten. De tweede plaats wordt bezet door Hans Jansen, die zelf won van Van Tilborg, terwijl zijn concurrenten Clerc en Van der Borst punten verspeelden. Van der Borst viel door zijn nederlaag tégen Hermelink terug naar de vierde plaats, die hij moet delen met zijn overwinnaar en met Drost Wiersma, kandidaat voor de Boerenpartij bij de komende verkiezingen en Van Aalten kregen na zeer scherp openingsspel een positie in de Roozenburg-spelkarakteristiek, die door Wiersma tot normaal flankspel werd teruggebracht. De Friese dammer speelde enorm sterk in deze fase van de strijd en Van Aalten werd, om direct verlies te ontgaan, gedwongen een dam- combinatie te nemen. Wiersma nam de dam, zoals berekend, weer Peter Stephan: „Ik realiseer me voortdurend dat veel mensen in dit vak er op uit zijn je lichamelijk en geestelijk kapot te maken. Daar moet je je tegen wapenen" Peter Stephan beschouwt zijn overgang naar Feyenoord opnieuw als een uitda ging, zoals hij zijn overstap van het be drijfsleven naar de voetballerij eveneens als zodanig betitelde. De critische opmer kingen van Feyenoords inmiddels opge heven spelersraad raken hem ook niet, omdat het bestuur niets anders heeft ge daan dan een opdracht van de ledenverga dering uitvoeren. Peter Stephan heeft er ’A A

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 15