asen Chileens cultureel centrum w Veiligheidszone in Zuid-Libanon Tl zal geen records breken openbreken iim Eis tegen KLM van Newyorks kantoor o—, L aantal pagina's vandaag: 3ó r-’/paarbonk het woord is acin... VAN DER VOOREN’S BROOD. maar dat is lekker, gezond joh! WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UHUIDBN Drie Buback-moordzaak- mannen Politie passagiers Palestijnen: agenda pagina VANDAAG IN gezocht Namens nabestaanden Amerikaanse VS willen meer overleg met Cuba mr "hi J" H HI m In Rotterdam: Ei, ei! Weinig verandering E. H C. O. b.v. HU r cv Ook op uw T.V. Het liefst in een makkelijke stoel? Dat kan! Met een Persoonlijke Lening van de Liefdesroman van abbé Paaspuzzel. Restaurant IJmond Vanaf heden is onze keuken weer tot 21.00 uur geopend. Buitenlandse gevangenen Weerrapporten2 Binnen- en buitenland ...2,3 Achtergrond3 Plaatselijk nieuws.. 5,6,7,9 Radio en televisie13 Strips13 Sport15,17 Kerkdiensten6 wad naderlond spaarspecialisten sinds 1817 Tel. 15437 en 16450 18.30-19 uur en op zaterdagen van J 7-17.30 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 023 - 32 43 41 Navelstaren ook niet alles Dora van der Groen tussen wal en schip T _LLa Toos Bax aarzelt 9 Simavi heeft bestaansrecht. Hulp „TUL. Beünnazen (Van onze redacteur in West- Duitsland, Hans Amesz) BONN. De Westduitse minis ter van Binnenlandse Zaken, Wer ner Maihofer, houdt er rekening mee dat het onderzoek naar de moord op procureur-generaal Siegfried Buback binnenkort de eerste successen zal opleveren. Volgens Maihofer werpen de mo derne methoden van terrorisme bestrijding die de laatste jaren zijn ontworpen, nu hun vruchten af. 't"! Weersverwachting van het KNMI tot vanavond: Puin- en vuilafvoer per container TELEFOON 310561-323488 b.g.g. tel. 322031 M t U t 111 Umuider Courant bij vooruitbetaling f 13,65 p. mnd., f 39,35 p.,kwartaal p. post f 52,—p. jaar f 154,70 p. post f 200,— Losse nummers 70 et. niet verscherpt VRIJ TRAAG OP GANG (Van onze redactie buitenland) (ADVERTENTIES) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) f HILVERSUM (ANP). Rotterdam krijgt een groot Chileens cultureel centrum. Het zal eind augustus, begin september ge opend worden en de naam dragen van de vermoorde president van Chili, Salvador Allende. Onderdak en subsidie zijn in middels geregeld. Dit zegt burgemeester André van der Louw vanmorgen in het VARA-radioprogramma ZI. Doel van dat internationale congres is te bezien hoe Chili er uit zou moeten zien als de huidige junta verdwenen is In de treinen die bij Venlo en Hengelo ons land binnenkwamen, was het aanzienlijk drukker dan normaal. De bezetting van de treinen die bij Arnhem de grens passeer den week niet veel af van die op andere dagen. Ook veel buitenlanders bevolkten de trei nen op de Nederlandse sporen. De Italië- Holland-Express kwam binnen met twee maal zoveel rijtuigen als normaal. In Roos endaal zijn gisteren ijlings extra rijtuigen aan de trein uit Vlissingen gekoppeld, toen bleek dat die een onverwacht groot aantal mensen té vervoeren had gekregen die met de Olau-lijn uit Engeland waren aange komen. Mocht het weer in de loop van vandaag iets gunstiger worden, dan zal de stroom West- duitsers die de paasdagen in Nederland willen doorbrengen, pas goed op gang ko men. Behalve Westduitsers kwamen giste ren ook veel Belgen en Fransen ons land binnen. Veel Nederlanders zijn inmiddels afgereisd om een paasvakantie aan zonni ger stranden dan die van de Noordzeekust door te brengen. Dit is eveneens het geval bij onze zuiderburen. De kust is zeker nog niet vol. Volgens de heer J. A. M. Adriani, directeur van de Federatie van VVV’s in Noord-Holland boven het Noordzeekanaal, is er langs de Noordhollandse kust nog wel de nodige accommodatie te krijgen. „We zijn beslist nog niet door onze voorraad bedden in de pension- en hotelsector heen. Daarnaast kunnen we dan nog altijd een beroep doen op de b' dden in de particuliere sector", zo meende hij gisteravond. Mevrouw Gertrude Weinhold uit Berlijn beweert ’s werelds grootste collectie paaseieren te hebben. Dit zijn twee van de zeldzaamste: eie ren van een Ethiopische struisvo gel met Ikonen beschilderd. De Westduitse politie, die nog altijd in staat van hoogste alarm verkeert, is speci aal op zoek naar drie met name genoemde personen: Günther Sonnenberg, Christian Klar en Knud Volkerts. De eerste twee worden ervan verdacht begin van dit jaar een Zwitserse douanebeambte te hebben neergeschoten. Aangenomen wordt dat Sonnenberg direct bij de moordaanslag op Buback en diens chauffeur is betrokken. Wetgeving wordt Inmiddels is nog steeds niet bekend of de moord op Buback werkelijk het werk van politieke extremisten is geweest. Niette min wordt gesuggereerd dat de gevangen zittende leden van de Baader-Meinhof- groep, op zijn minst bij de aanslag zijn betrokken. Dit is onthuld door kapitein Nabil Mous sa. commandant van de linkse Palestijnse strijdkrachten die donderdag het strate gisch gelegen dorp Khyam, bij de grens met Israel, na hevige gevechten hebben ingenomen. Uitgangspunt voor de vervolging is, dat alle drie genoemde partijen schuldig zijn Een man die op de dag van de moord op Siegfried Buback werd aangehouden is nooit in arrest geweest. Een woordvoerder van het ministerie van Binnenlandse Za ken van de deelstaat Baden-Württemberg, verklaarde gisteren dat de man, een 18- jarige motorrijder, na controle van zijn papieren onmiddellijk mocht doorrijden. Het misverstand kwam in de wereld door dat de minister van Binnenlandse Zaken van de deelstaat donderdag op een pers- conferentie van „een arrestatie” sprak: Ook is een reconstructietekening van de huurder van de motor verspreid. Boven dien heeft de regering 200.000 DM uitge loofd voor aanwijzingen die leiden tot ar restatie van de daders. NEW’ YORK/DEN HAAG. Een New yorks advocatenkantoor zal twee eisen tot schadeloosstelling indienen tegen de KLM, namens de nabestaanden van Ame rikaanse passagiers in het KLM-vliegtuig dat op Tenerife is verongelukt. De eis wordt ingediend tegen drie partijen KLM, PanAm en de Spaanse verkeerslei ding. Seinpostweg 40 IJmuiden Tel 02550- 13536 Voor elke gevangene is opslui ting moeilijk te verdragen. Voor buitenlanders komt daar natuur lijk een extra verzwaring van de straf bij. Zij kunnen geen bezoek ontvangen. Ze kunnen zich moei lijk verstaanbaar maken. Ze heb ben weinig of geen lectuur. Pieter van de Vliet nam contact met een aantal van deze buitenlandse ge vangenen, van wie er één type rend zei: „Ik denk wel eens: ik ben niemand meer”. TOERISTENSTROOM KWAM De toeristenstroom was wat traag op gang gekomen. Sneeuw-, hagel- en regenbuien zijn daarvan de voornaamste oorzaken geweest. De drukte nam pas halverwege de ochtend enige omvang aan, maar van topdrukte kon niet worden gesproken. Pa sen 1977 zal dan ook wel niet de geschiede nis ingaan als „uitzonderlijk druk”. postbus 18, IJmuiden na kantoortijd 02208- KHYAM, Libanon (Reuter). De Pales tijnse bevrijdingsorganisatie (PLO) heeft, vrijwel zeker na overleg met Syrië en andere Arabische regeringen, haar strijd krachten in het zuiden van Libanon op dracht gegeven de „veiligheidszone” in Zuid-Libanon open te breken. Deze zone wordt door rechtse Libanese strijdkrach ten, die door Israel worden gesteund, in stand gehouden. Volgens CSU-afgevaardigde Wittman is de moord in de gevangenis voorbereid. Opnieuw sprak hij er zich voor uit dat het contact tussen gèvangen zittende anar chisten en hun advocaten door een derde wordt bijgewoond. Eerder is dit door aller lei personen en organisaties uit de rechter lijke sfeer afgewezen, omdat op deze ma nier een normale verdediging niet meer mugelijk is. En daar heeft iedereen, onge acht wat hij heeft gedaan, ook in de Bonds republiek recht op. De visserijbesprekingen, zei hij, vormen slechts een eerste stap naar normalisering van de betrekkingen. Amerika was echter nog niet bereid het handelsembargo van 1962 tegen Cuba op te heffen. aan dit ongeluk. Dat het onderzoek naar de toedracht van het ongeluk nog in volle gang is, zodat ook de schuldvraag nog niet vaststaat, acht Heller van minder gewicht: „Wie niet schuldig blijkt te zijn, zal door ons niet langer worden aangesproken”. Voorals nog wordt aangenomen dat de KLM de meeste schuld treft. Zonnige perioden afgewisseld met enkele regen-L hagel- of sneeuwbuien. Meest matige wind uit noordelijke richtingen. Max- .temperaturen circa 7 gr. Een beeld van de grensovergang Bergh, waar gistermiddag een nogal drukke bedoening was. Dat de politie misschien toch nog geen duidelijke resultaten heeft geboekt bij de opsporing van de twee verdachten, kan blijken uit het feit dat de hulp van de bevolking massaal is ingeroepen. Voort durend worden via radio en televisie mo gelijke nummers van de motor vertoond, waar vanaf op de auto van Buback is geschoten. De VVV aan de Nederlandse grens heeft het minder druk gehad dan vorige jaren. Een woordvoerster zei dat de indruk be stond dat de mensen een beetje afwachten hoe het weer wordt. Toch kon de VVV-post langs de autosnelweg tal van boekingen verrichten. Verreweg de meeste belang stelling bestond voor het westen van het land. Plaats voor de Westduitse toeristen was daar nog wel te vinden, omdat een groot aantal Engelsen als gevolg van de staking bij British Airways hun vakantie in Nederland - met name in het westen heeft geannuleerd. Dezelfde tactiek is onder meer gevolgd na de ramp met de Turkse DC-10, die als gevolg van een constructiefout neerstortte bij Parijs, op 3 maart 1974. Speiser Krause beschouwen zich als de pioniers in smartegeldzaken als gevolg van luchtver keersongevallen. Van de kant van de KLM kon over de eis geen commentaar worden verkregen. Noch in New York, noch in Amstelveen was men ervan op de hoogte. De spoorwegen hebben gisteren veel bin nen- en buitenlandse „paasreizigers” ver voerd. De uittocht naar het buitenland, ook in de richting Noord-Duitsland en Skandinavië, was woensdag al begonnen, maar de piek kwam gisterochtend. De TEE-treinen naar West-Duitsland en Frankrijk waren geheel bezet. ZATERDAG 9 APRIL 1977 67.e jaargang nummer 135 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Postgiro 273107, Tel. redactie: 15389, 3577 Tel. adm. en adv. Klachten bezorging: De voetverzorging is een jachtterrein voor beunhazen. Let dus op uw saeck en op uw voeten. Laat geen onbevoegde aan uw tenen rommelen. Frans Kéijsper zette zijn voet over de drempel bij K. Breukhoven, di recteur van een Akademie der podologie. Deze deed een boek je open over het deskundig be handelen van hamertenen en het zich valselijk voordoen als een bekwame voetkundige. Van Agt meent dat de politie te veel de kant op gaat van de maatschappelijke zorg. Hij vindt dat de politie er meer is om veiligheid en orde te hand haven. In de grote steden zeker is men het niet met die opvat ting van de minister eens. Steeds meer burgers gaan steun zoeken bij de politie. Een politie die zelf ook nog met be paalde vooroordelen zit. ^0 A Bekijk het in kleur Ook aan de Nederlandse kant van de grenspost was sprake van een voprtduren- de drukte. De gehele dag door verlieten gisteren Nederlanders het laiid om een korte vakantie in West-Duitsland of ver derop te gaan doorbrengen. Volgens Van der Louw wordt het een centrum dat zich zal gaan toeleggen op die vormen van Chileense cultuur die tijdens de regering-Allende tot stand zijn geko men en die nu sinds de machtswisseling alleen nog maar illegaal of in het buiten land tot uitdrukking kunnen worden ge bracht. Tevens kondigde de burgemeester een groot congres aan dat eind augustus, begin september in Rotterdam wordt ge houden en waarop Chilenen, verspreid over de hele wereld, worden uitgenodigd. Het initiatief voor dat congres is genomen door de Socialistische Internationale. (Van onze redactie binnenland) ARNHEM. De gehele vrijdagmiddag is het druk geweest bij de controlepost Bergh- Autoweg. Files wachtende Westduitse auto’s groeiden daar aan tot twee a drie kilometer en bij het circuit Velperbroek tot zes km. Opvallend was het volgens de Koninklijke Marechaussee dat een groot aantal Westduitse paasvakantiegangers met bussen ons land binnenkwam. In één uur tijd werden soms zestig bussen geteld. Rond zeven uur 's avonds was het met de drukte gedaan. De minister zei verder dat er geen ver scherping van de wetgeving zal worden daorgevoerd. Dit was gisteren door de volksvertegenwoordiger Wittmann van de conservatieve Beierse Christen-Sociale Unie geëist. Hij wil dat de maximumstraf- fen worden v erhoogd. Eerder had opposi tieleider Helmut Kohl (CDU) zich in dezelf de zin uitgelaten. Peter S i n i s: Op het kerkhof der levensherinne ringen staan meer kruisen dan bloemen Hoofdredactie, [os 1,. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije Abonnement Advocaat Heller van het Newyorkse kantoor Spei ser Krause, die de eis behandelt, ver klaarde tegenover onze redacteur in de VS vóór maandag geen namen van de eisende partij bekend te zullen maken, of het be drag dat zal worden verlangd. Onder de KLM-passagiers bevonden zich vier Ame rikanen: het echtpaar D. J. Gillis en mevr. T. Twist met haar anderhalf jaar oude dochtertje. WASHINGTON (UPI). De Ameri kaanse regering wil de lopende visserijbe sprekingen met Cuba uitbreiden tot kwes ties als politieke gevangenen en Cuba’s beleid jegens Latijns Amerika en andere gebieden, zo is gisteren door een hoge functionaris van het Amerikaanse depar tement van Buitenlandse Zaken bekend gemaakt.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1