Organisaties als Simavi hebben nog bestaansrecht y r 4 C- NOG STEEDS GEEN WETTELIJKE REGELING 9 GEJUICH IN GHANA OM EEN ZENDING PLEISTERS door Frans Keijsper t Commissie an f i tl u ti Controle door Hans Rombouts o Wie zich een woestenij voorstelt, waarin de jager onbe perkt wild kan verschalken, waarin regels noch orde heer sen, die heeft zo ongeveer het beeld voor zich van de onbegrensde mogelijkheden op het terrein van de voetver zorging in ons land. Dit blijkt uit de schilderingen van de heer K. J. Breukho ven, directeur van de Academie der Podologie in Rotter dam, alsmede uit een recent onderzoek van het Konsumen- ten Kontakt. In onze moderne maatschappij zijn vele zaken aan regels gebonden, zeker als het gaat om de gezondheidszorg. Maar daar waar zogenoemde schoonheidsverzorging en gezond heidszorg elkaar raken blijken die regels plotseling niet te bestaan. Iedereen namelijk, die dat wil, mag zich morgen „pedicure” noemen, zijn voorgevel opsieren met een indrukwekkend bord om de aandacht van de toekomstige cliënten te trekken, die hun gepijnigde voeten in goed Paramedisch L I I „Walgelijk” vertrouwen overgeven aan vakbekwamen, maar ook min der vakbekwamen. BH Is het nog nodig dat naast de officiële overheidsinstan ties, die zich met ontwikkelingshulp bezig houden, particu liere organisaties blijven bestaan, die zich richten op steun aan de derde wereld? Organisaties zoals Simavi, Memisa of Wilde Ganzen? Sierk Keuning, in mei de nieuwe directeur van Simavi als opvolger van K. van der Giessen, vindt dat natuurlijk wel. Hij voert er diverse redenen voor aan: „Sprekend namens Simavi kan ik zeggen, dat wijsnel hulp kunnen verlenen, als dat nodig is. De overheid, het ministe rie van ontwikkelingszaken, zit natuurlijk met een groot log apparaat. In die grote molen gaat het individu verloren. Voor ons staat de directe hulp aan mensen in nood op medisch gebied voorop. En dan zo’n soort hulpverlening, dat de mensen in de derde wereld in staat worden gesteld zelf actief te worden en te zijn. Wij doen dat zonder subsidie van welke overheid dan ook. Onze bronnen zijn allemaal particulier. Daar moet hard voor gewerkt worden. En dat nu juist geeft een enorme motivering aan een kleine staf, zoals wij die hebben. Daarnaast is er ook door die directe manier van steun een grotere betrokkenheid van degenen, die de Simavi hun financiële hulp geven”. Oppassen V oet verzorging j achtterrein voor talrijke beunhazen De heer Breukhoven met voetmodel voor het geven van les 4.V. n sch Praktijk lesruimte voor aankomende podologen Alles geordend volgens zeer strenge regels tnis ctie- linen i steed. Sterk Keuning is er trots op, dat Simavi uit de collectes en giften >ken- oma, aan- laris. it tn- deze toe- Het kantoor van Simavi van protestantse oorsprong, maar nu een algemene vereniging tot directe medische steun in de tropenlanden - zetelt (nog) zeer krap op een etage in een Haarlems huis. Bin nenkort hoopt men een wat ruimere Sierk Keuning: „Je moet steeds oppassen, dat je niet met louter wes terse maatstaven werkt. Het gaat Controle op de goede bestemming is ook een vereiste, zowel voor dege nen, die een aanvraag hebben inge diend als voor degenen, die finan ciële steun hebben mogelijk ge maakt. Bij organisaties als Simavi, waar het niet om kolossen van admi nistratie gaat, houdt men daar ter dege het oog op. Men koopt het instrumentarium hier en stuurt het op. Maar het komt evenzeer voor, dat men ter plaatse laat inkopen ook al omwille van sociaal-economi- sche redenenwaarbij de rekening dan naar Nederland gaat. Daarbij hoedt men zich voor bevoogding. Keuning: „De tijd van de grote opvoeders hebben we achter de rug. Je moet de mensen op gelijke voet van deze affaire benadrukkend. Zo te oordelen zullen er ter sane ring van de situatie in de voetverzor- De podoloog of chiropedist, zo in formeert ons de heer Breukhoven, houdt zich in hoofdzaak bezig met het verlenen van diensten aan men sen die lijden aan voetklachten. Vol gens voor velen geldende normen ligt het verschil tussen chiropedie en pedicure (de chiropedie is uit de pedicure voortgekomen) in het feit, dat een chiropedist zich met zijn werkzaamheden op het parame disch terrein begeeft, terwijl de pe dicure voornamelijk in de Cosmeti sche sector werkzaam is. Ter verduidelijking zegt de heer Breukhoven: dio den, 96 mie- icute ort I „Voor een EHBO-diploma moet je nog jaarlijks terugkomen om de kennis op peil te houden. Stel je eèns voor dat je 25 jaar geleden een diplo ma in de voetverzorging hebt ge haald. Zonder dat de kennis is bijge spijkerd kan men thans nog zijn gang gaan, ’t Is walgelijk wat er gebeurt”. Welbeschouwd is ons land achter lijk ten opzichte van dat wat er op het gebied van de podologie-chiro- pedie in het buitenland wordt ver richt, met name in de Verenigde Staten, getuige de opmerkingen van de secretaris-generaal van Volksge zondheid dr. P. Siderius op het acht ste wereldcongres van podologen in Den Haag. Podologen hebben, zo zei hij, nog niet die erkenning verkregen, welke hun werk toch op grond van thera peutische en preventieve betekenis zou moeten hebben. Zij dragen bij in de eerstelijnsgezondheidszorg en in het welzijn van velen. den. Een aggregaat erbij kan een eerste vereiste zijn. Of om een ander voorbeeld te noemen: je kunt beter een duurdere auto verstrekken voor medische hulpverlening als er tech nisch mee gewerkt kan blijven wor den (onderdelen) dan een goedkope re, waarmee dat niet het geval is”. „Bij hamertenen komen dikwijls zeer pijnlijke likdoorns voor boven op de te sterk gebogen teengewrich- ten. Een behandeling waarbij alleen .de likdoorn wordt verwijderd is als regel onvoldoende, omdat de eelt- vorming meestal weer snel terug komt. Een chiropedist zal daarom tevens proberen de standafwijkin- gen van de teen te corrigeren en trachten de pijnlijke drukpunten te ontlasten, waarvoor hem verschei dene technieken ter beschikking staan. Ook na amputatie van een en/of nagelprothese, waardoor de pijnklachten kunnen verdwijnen”. Paramedisch ingrijpen dus, dat een mens veel heil kan bieden, maar ook veel kan bederven, met alle pijn lijke gevolgen van dien. Vandaar dat de heer Breukhoven zich er nog dagelijks over verwondert dat het in dit land mogelijk is om in een vrij korte tijd een opleiding te volgen tot voetverzorger. De cursus aan de Rotterdamse academie bijvoorbeeld duurt zo’n drie jaar. ma’s niet altijd een waarborg vor men voor het vakmanschap van de pedicure. Wel kent de zogenoemde Neder landse Federatie van Organisaties van Chiropodisten, waarin samen werken de Nederlandse Vereniging voor Voetverzorging, het Neder- in opleiding in lands Genootschap tot Bevordering der Podologie en het Hollands Ver bond van Voetverzorger s een exa men, maar de heer Breukhoven is hier niet eens tevreden over. tenslotte om de mens achter de hulp verlening. Als er om ziekenhuisou- tillage wordt gevraagd moet je er rekening mee houden, dat in de der de wereld neem Tanzania niet de patiënt alleen naar het ziekenhuis komt, maar vaak ook zijn vrouw en kinderen. Dat is nu eenmaal zo. Als je nu die vrouw laat mee helpen -v en dat gebeurt traditioneel dan scheelt dat weer in de kosten van personeel in zo’n hospitaal. Een an dere zaak is, dat je attent moet zijn op het feit of de gevraagde appara tuur ter plaatse wel gebruikt kan worden, of er geschoold personeel voor is en of de arts, die er om verzoekt ook na drie maanden nog aanwezig is. Het heeft weinig zin om een operatiekamer te laten inrich ten, als er na korte tijd geen chirurg te vinden is, die er kan werken. Je wekt dan trouwens bij de mensen verwachtingen, die niet ingelost kunnen worden. We sturen ook meestal reserve-apparatuur mee; we gaan na of er voldoende stroom voorziening is en of de medische apparatuur eventueel aangepast moet worden aan de omstandighe- Sierk Keuning, de komende nieuwe directeur van Simavi, is 42 jaar. Hij was o.a. bezoldigd bestuurder bij een NVV-vakorganisatie, werk zaam bij de Raad voor Kinderbe scherming, gemeenteraadslid van Arnhem (PvdA) en was van mei 1971 tot april 1975 lid van de Twee de Kamer voor DS’70. Vervolgens was hij directeur van de Nierstich ting. In de Tweede Kamer had hij zitting in de vaste Kamercommis sie voor ontwikkelingssamenwer king. De situatie op de voetverzorgings- markt is dermate deplorabel dat het Konsumenten Kontakt de lamenta bele structuur in deze branche aan de kaak stelde en de gehele gang van zaken betitelde als je reinste „beun hazerij”. Een kwalifikatie die de Jieer Breukhoven graag onder schrijft. „Kijk eens hoe de toestand op dit gebied in Nederland is”, zegt hij, „wat voor geld er van de mensen wordt afgetroggeld”, waarbij hij noch het Konsumenten Kontakt de goedwillenden willen desavoueren. In zijn Rotterdamse academie, die drie jaar geleden namens een verte genwoordiger van het ministerie van Volksgezondheid werd geo pend, krijgen de cursisten een om vangrijk studiepakket voorgescho teld dat hun niet alleen kennis bij brengt omtrent onze voeten, maar ook een uitgebreide leerstof biedt en noodzakelijk inzicht verschaft in het menselijk lichaam, incluis een over zicht van mogelijk voorkomende af wijkingen. dist kan bijvoorbeeld de vorm van de nagelplaat bij een pijnlijk inge groeide nagel eventueel corrigeren met behulp van een nagelbeugel benaderen. Je moet de plaatselijke deskundigen inschakelen. Trou wens, de tijd van het eenrichtings verkeer is voorbij. Wij kunnen nog heel wat van de mensen in de derde wereld leren. Wij moeten niet onze westelijke systemen trachten door te drukken, omdat wij die mensen daar hulp geven. Daarom is het ook zo belangrijk, dat organisaties als de onze alle politiek, ras of godsdienst buiten de deur laten. Dat is ook al een reden voor het voortbestaan van Simavi, Memisa of Wilde Ganzen. De „grote” ontwikkelingshulp wordt en is al zeer snel volop poli tiek geladen. Wij kunnen direct en snel mensen in nood helpen door wat voor politieke groepering ze ook bestuurd worden”. Simavi wil (nog) geen steun van de overheid hebben voor zijn werk. „Voor ons, die op het bureau samenwerken, is die zelf werkzaamheid een extra motivering om met minimale bezetting een maximaal effect te bereiken. We zijn iets meer dan zo maar medewerkers op een kantoor. Je kunt nog warm lopen voor je werk. Het klinkt wat sentimenteel, maar je zou het soms wel eens van de daken willen schreeuwen, hoeveel goed werk je kunt doen door de mensen in de derde wereld te helpen. We kregen laatst een brief van een verpleegster uit Ghana. Ze schreef, dat onze zen ding pleisters, die ze aangevraagd had voor haar ziekenhuis, was aan gekomen en dat er toen een groot gejuich was losgebarsten. Moet je nagaan: voor pleisters. Terwijl ik zelf coach van een handbalteam ben en een stuk of drie dozen met allerlei EHBO-spul in mijn tas heb zitten. Die verschillen, waar je mee te ma ken krijgt: hier mag je niet voetbal len als je niet naar de sportkeuring bent geweest en daar heb je soms het hoognodigste niet om in leven te blijven. Dan geeft het voldoening als je bij een instelling als Simavi kunt werken”. behuizing te vinden in de binnen stad van Haarlem. Daar krijgt men wat meer armslag voor het vele werk, dat men doet. Degenen, die ofwel lid zijn van Simavi a raison van minimaal 10 per jaar, ofwel hun steun verlenen via de collecte bus (van 11 tot 18 april kan dat) ofwel via een legaat of schenking, behoeven niet bang te zijn, dat de staf het geld over de balk gooit. Er wordt minutieus gerekend en be- teen door een chirurg kan een chiro pedist een teenprothese maken. Vaak zijn nagelafwijkingen oorza ken van pijnklachten. Een chirope- tot nu toe alle aanvragen uit de derde wereld om medische hulp heeft kunnen honoreren. Keuning: „We zullen nooit een aanvraag op financiële gronden afwijzen. Tot nu toe hadden wij er steeds het geld voor. Mocht het gaan gebeuren, dat we tekort komen, dan moeten we nieuwe bronnen aanboren. Per jaar krijgen we aan collectes ongeveer 1,3 miljoen gulden binnen, aan gif ten en legaten negen ton. De 60.000 leden zorgen ervoor dat we het bu reau draaiende kunnen houden”. Si mavi, dat nu al ruim vijftig jaar bestaat, richt zich vooral op medi sche hulp aan instellingen op het platteland. Met de wijze van hulp verlenen gaat men zeer zorgvuldig te werk, waarbij wel voorop staat, dat men snel en zonder tussenperso nen handelt (waardoor de nog al eens bij ontwikkelingshulp genoem de strijkstok werkeloos blijft staan). Als er een aanvraag binnenkomt beoordeelt het dagelijks bestuur van Simavi, bestaande uit vier artsen met „tropenervaring” en de direc teur, of de hulp nodig is en op wat voor manier die het beste geboden kan worden. Mocht het ooit eens op het gebied van de chiropedie-podologie tot wet- telijke regelingen komen, dan, zo deze scheiding ook vaak moeilijk is verwacht de heer Breukhoven, zul- aan te brengen, door het bestaan van zoveel overlappingen in dit werk. Sedert een respectabel aantal ja- ren zijn er in kringen van podolo- gen-chiropedisten goedwillenden werkzaam, die streven naar een wet telijke regeling. „Er is geen regeltje dat zegt wat zo’n pedicure moet weten en kun nen, geen regel ook waarin staat aan welke eisen een opleiding moet vol doen”, zo zegt het Konsumenten Kontakt. Het aantal mensen dat in deze „nijverheid” werkzaam is blijkt bovendien nogal groot te zijn. Zo telde deze consumentenbond bij voorbeeld alleen al in een stad als Den Haag 200 namen, die als „pedi cure” te boek staan. „Of die mensen allemaal even des- Vooral de steun aan kleine regionale ziekenhuizen in de tropische landen wordt geëntameerd door Simavi. len er in ons land misschien niet meer dan vijf opleidingsinstituten overblijven. Óverigens, zo zegt hij, is er al acht jaar geleden een commis sie benoemd, die over de betrokken materie ooit eens een advies zal moeten uitbrengen aan de afdeling paramedische beroepen van het mi nisterie van Volksgezondheid. Dit advies kan dan betrokken worden bij het tot stand komen van een wettelijke regeling. Maar na die acht jaar ligt er nog steeds geen afgeronde conclusie ter tafel, aldus de heer Breukhoven. Onlangs heeft zijn academie in Rotterdam open dag gehouden om het publiek voor te lichten over het werk van de podologen, een dag voornamelijk georganiseerd door leerlingen, zoals zij al meer hebben kundig het eelt en de likdoorns te lijf gedaan. gaan moet worden betwijfeld. Juist ..Na zo’n dag krijg ik anonieme omdat velen een diplomaatje aan de telefoontjes waarin wordt meege muur hebben hangen van instituten van bedenkelijke kwaliteit”, zo stelt Konsumenten Kontakt, dat er ver deeld dat men mijn school in brand zal steken. Ik maak de handel ka pot”, aldus de heer Breukhoven, der op wijst dat pedicurediploma’s daarmee de meest negatieve kanten vaak zogenoemde huisdiploma’s zijn, afgegeven door de school waar die cursus is gegeven. Eén landelijk en wettelijk erkend ging nog heel wat voetangels verwij- examen blijkt namelijk niet te be- derd moeten worden. Er bestaan, aldus dr. Siderius, staan, waaraan het K.K. dan ook de grote verschillen in opleiding en po- conclusie koppelt dat die huisdiplo- sitie van de podoloog in de wereld. De aspirant-podoloog uit de Ver enigde Staten mag zich verheugen in de mogelijkheid tot het volgen van een universitaire studie. In het merendeel van de Westeuropese lan den is dit zeker niet het geval. Dr. Siderius wees ook op de grote verscheidenheid West-Europa. „Bovendien is er on derling weinig overeenstemming in de titel c.q. beroepsomschrijving”. Het blijkt met name de historische groei van dit beroep te zijn, die er mede heeft toe bijgedragen dat niet steeds een duidelijkescheiding is aangebracht in het werk van de voetverzorger enerzijds en dat van chiropedist-podoloog anderzijds, waarbij niet te ontkennen valt dat Het maken van een gipsafdruk van een voet t.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 25