ina 1 ACTRICE DORA VAN DER GROEN: I f -V I Ten C.C. 1T - V door KLAAS PIETER RIEKSEN I IIlllll-lI r L Voorzichtig. Mysterie. Houseband Popkenner Politiek Een telefoontje, om het misverstand uit de wereld te helpen. Het ging om een vraaggesprek, niet om een zelfgeschreven opstel. „Een interview aldus mevrouw Van der Groen, „heeft voor mij slechts de functie van de promotie van de serie (Tussen wal en schip, red.) Anders zou ik het niet doenJawel. Hierbij toch maar het oorspronkelijke verhaal. Dora van der Groen had het niet helemaal begrepen. Krabbelde het haar toegezonden interview met potlood vol krassen, halen, sterren en strepen. Verwijderde, veranderde, voegde toe. Haalde alle aanhalingstekens weg en verving alle ik’s door zij’s. Schreef zo ongeveer een geheel nieuw verhaal. En stuurde de bekladde kopij terug met een briefje. „Vriendelijke groeten, Dora van der Groen”. Stomme verbazing alom. 4 plus 3 Nico Haak s. ’Mi 'tj 1 w ll zei is de drang meer te zijn 10 CC met v.l.n.r. Graham Gouldman, Lol Creme, Eric Stewart en Kevin Godley. or één (Hds), >1 023- Dora van der Groen is populair in België, evenals haar man Wies Ander sen (ooit nog eens te zien geweest op de Nederlandse televisie in onder meer „Vic Singel”), die naast zijn filmbedrijf een wekelijkse show op de Belgische buis verzorgt. Dora zegt wat lacherig: „Ja....eh....ik ben nou eenmaal de beste actrice van België. Het zijn drukke weken voor haar. Het vertonen van de serie „Tussen wal en schip” op de Belgische en Nederlandse televisie dwingt haar tot interviews. Ze zegt: „Je doet het vak altijd tekort door erover te praten. Het is zoiets vols, prachtigs, dat kan je niet uitleggen. Als je Kees Brusse in het programma bij Sonja ziet en hij vertelt over zijn werk, weet je dan meer van het vak toneelspelen? Bijna niets. Dat is heel moeilijk over te brengen” De sfeer van het gesprek is gemoe delijk. Zeer gemoedelijk zelfs. Dora. „Hoe vindt u mijn stropdas”? „Schoon, zeer schoon”. Dora lacht. Terug naar het lesgeven, waarover Dora zegt: „Het is de mensen bekend maken met zichzelf en het is geloof ik ontzettend belangrijk wie ze bij die ontdekking helpt. Het is net zoiets als voor het eerst met iemand naar bed gaan. Daarbij is het ook van groot belang wie dat is”. „Ik ben een voorzichtig mens en wil niet graag kwetsen. Het publiek heeft volgens mij niet het recht alles te weten wat ik te vertellen heb. Er zijn vast wel mensen onder de lezers met wie ik nooit een woord zou willen wisselen en die hoeven het dan ook niet te lezen”. Er zijn nieuwe ontwikkelingen te melden rond de veelal als vernieuwend beschouwde Engelse formatie Ten CC., die tot schrik van de talloze liefhebbers van hun komische geluids- mixages eind vorig jaar in twee duo's uiteenviel. Het ene paar, Kevin Godley en Lol Creme, werkt aan de vervolma king van een door hen uitgevonden instrumentje, „the gizmo", waarover erg geheimzinnig wordt gedaan en dat om iemand anders te zijn. Een koning of een heks, iets meer dan jezelf. Ac teurs zijn daar nooit vanaf gekomen”. „Mij interesseert het acteren als het een mysterie is, als ik op speurtocht kan gaan in een rol. Dat trekt me enorm. Dan maakt het voor mij ook niet uit wat ik speel. Op die manier is het enorm boeiend, ondanks alle el- „Bij de televisie kan je ’t overdoen. Je kan toch min of meer een pro duct bereiken waar je grotendeels achter staat. Tv. en film is in vergelij king met toneelspelen een totaal an der beroep. Je hebt onder meer met een close-up te maken en daarbij kan je niets camoufleren. Je moet het vak dan wel heel goed kennen wil je dat goed doen. Dat is iets heel subtiels”. „Maar wat moet ik nou praten over mijn vak. Zeven jaar heb ik als stu dente aan het toneelspelen gewerkt en ik ben er nu dertig jaar mee bezig. Sinds enkele jaren kom ik er zelf pas achter waar ik mee bezig ben. Wat moet ik er dan over vertellen?”. „Ik begrijp het niet. Discussiëren na een toneelstuk en zo. Wel over politiek discusiëren na een voorstelling, dat vind ik best, maar niet over het toneel stuk. De mensen komen naar het the ater om een illusie te beleven. Dan „Bij het toneel ben je natuurlijk enorm afhankelijk van de mensen die met je samen werken. Een kleine be zetting vind ik dan ook altijd het lek kerste. Maar toch, het blijft een collec tieve kunst waarbij bijvoorbeeld een lichtman je kan maken of breken. Als die niet een beetje aanvoelt hoe de sfeer van een bepaald stuk is, dan is dat heel lastig werken”. moet je er achteraf niet over gaan praten. Je ontluistert de illusie en dat mag je het publiek niet af pakken. Daar betalen ze hun goede geld niet voor”. In de Verenigde Staten is de single „Dancing Shoes” van de Nederlandse formatie de Houseband erg goed ont vangen. Dit nummer van de onlangs verschenen debuut-elpee „Sympatico” werd aangeprezen door Billboard ter wijl het blad Record World de elpee Pick of the week maakte (een soort tip- elpee dus). Bij een voorronde in Hilversum heeft de NOS Frans Steensma uit Amster dam gekozen als Nederlands kandi daat voor de internationale popkwis van de Europese Radio Unie, die op 7 mei in Oslo wofdt gehouden, De NOS selecteerde voor de voorronde twaalf gegadigden uit 350 inschrijvers. Als de kwis een succes wordt wil de EBU voortaan tweemaal per jaar een derge lijk evenement organiseren. men. De nieuwe hitparade begon met het lied „Ich glaube an das Wunder” van de Duitse musical-, jazz- en schla- gerzangeres Inge Briick. Misschien een aardig idee voor de EO om van de Muzikale Fruitmand op Hilversum 3 een Gospel top 10 te maken. „Toneel is een vak waar je geen flauwekul over moet maken. Het is gewoon werken en ik hou niet van acteurs die vinden dat ze zulke be langrijke dingen doen. Maar dat is misschien wel het acteurs eigen. Het bewust hanteren van je gevoelens, dat is nogal wat. Dat is vreselijk moei lijk”. „Toneelspelen is de drang om een beetje meer te zijn dan jezelf. Als kind heb je dat al. Dan ga je je verkleden „Ik zeg niet veel als de mensen er niet om vragen. Ik maak geen opmer king over je das als je er niet naar vraagt. Dat is toch niet nodig?”. „Als je de mensen iets duidelijk wil maken dan vind ik alle middelen goed. Maar een hoop mensen hebben een verkeerd uitgangspunt. In Italië had men de politiek en is men om dat uit te gaan dragen-toneel gaan spelen. Hier gaat het vaak andersom. Mensen spelen toneel en merken dan opeens dat ze aan politiek doen. In „Tussen wal en schip” speel ik een rol, maar ik probeer zeker niets uit te dragen. En die rol, daar sta ik helemaal achter. Ik ga geen rollen spelen waar ik niet voor honderd percent achter sta. Dan zou ik de boel belazeren, maar ik heb niets te vertellen met die rol van Mar tha Seinen. Ik doe gewoon mijn werk”. „Toneelspelen is een emotie, terwijl werktheaters en zo zich bezighouden met krampen. Als die mensen mij een nieuwe vorm kunnen brengen waar door ik geroerd wordt, dan ben ik daar enorm blij mee. Maar die men sen hebben vaak niets te vertellen. Mime, dat vind ik ook al zo’n dubieuze cultus. Het is net een danser die niet dansen kan en een acteur die niet kan spreken. Iedere keer als ik dat zie, dan denk ik: man zeg toch wat. Ze doen alle mogelijke moeite van de wereld om meensen die niet kunnen spreken praten te leren en dan houdt zo’n zot zijn mond dicht. Dat kan ik maar niet begrijpen.” Kritieken vindt Dora van der Groen alleen belangrijk als ze weet wie er achter staat. „Als de man me een beetje kent en genoeg van het vak afweet, dan vind ik het interessant om te lezen. Dan trek ik het me ook wel aan, maar voor de rest doet het me niet zo veel. Toen ik de film „Dokter Pulder zaait papavers” (samen met Kees Brusse, met wie ze na „Tussen wal en schip” weer een nieuwe film gaat maken) ging maken, dacht ik: nou, dat komt dan voor de ogen van Anton Koolhaas, de schrijver van het verhaal, en dan ziet hij me als juf frouw Mies. Dan moet ik het wel zo doen dat hij het goed vindt. Het was zijn creatie. Die man moet niet ge kwetst worden. Toen ik merkte dat hij er tevreden mee was, was ik erg blij. Dat vind ik dan de beste kritiek die je kan hebben”. „Ik werk liever in Nederland. Het is daar veel zakelijker en professione ler. Er is natuurlijk wel een menselij ke relatie, maar die is exacter. Ik ben eigenlijk ook een beetje Hollands. Mijn beide grootvaders kwamen uit Holland en ik voel me ook met jullie verwant. Van niet veel toch iets ma ken, dat lijkt me typisch Hollands, dat heb ik ook een beetje. Dat vind ik gezellig. Een Nederlander loopt over de aarde, de Belgen zitten er met hun wortels in. Dat is het verschil zo’n beetje Daarom is een combinatie van die twee fijn om mee te werken. Die mengelmoes, die doet het wel goed. Dat hebben we gemerkt bij het wer ken aan „Tussen wal en schip”. „Bij die serie vind ik de teksten niet zo sterk. Er zijn eigenlijk geen goede Nederlandstalige serieschrijvers. Ze zouden eens een paar mensen naar het buitenland moeten sturen om het daar te gaan leren. Maar dat zal wel weer te duur zijn. Bij „Tussen wal en schip” waren vier schrijvers betrok ken, die van elkaar eigenlijk niet wis ten wat ze maakten. Op die manier kan je natuurlijk moeilijk karakters gaan maken. Maar een serie heeft eigenlijk altijd succes. De mensen kennen een gezicht gauw en als je dan niet een te moeilijk verhaal maakt vinden ze het wel best Ruim 15 jaar geleden verdween Do ra van der Groen uit de schouwbur gen en ging lesgeven aan het Konink lijk Vlaams Muziekconservatorium, waar zij de leerlingen de voordracht kunst trachtte bij te brengen. Dora: „Ik wil ook niet meer terug naar het theater. Ik had een te snelle carrière aan het toneel en dat ging niet goed. Als het doek open ging, dan voelde ik dat ik niet alles kon geven. Ik heb er ook geen behoefte meer aan. Het les geven vind ik enorm fijn omdat ik daarmee jonge mensen mijn ervarin gen kan overdragen”. Dora van der Groen geeft naast het Koninklijk Vlaams Muziekconservatorium (waar zij sinds verleden jaar lerares in de toneelspeelkunst is) ook les aan het Hoger Instituut voor Dramatische Kunst en werkt daarnaast mee aan tv- en filmproducties. Dora van der Groen samen met Diane de Ghouy in „Tussen wal en schip”. lende erom heen”. Plotseling vraagt Dora zich af hoe zo’n uitspraak óver komt bij het publiek. „Als je dat zo in de krant zet dan denken ze: Dora vindt alles ellende. Maar dat is het niet, het hoort er gewoon bij”. Dora glimlacht. zij aangekondigd op tournee te zullen gaan, na het uitbrengen van hun nieuwe elpee, die de titel' Deceptive Bends draagt. Over de samenstelling van de groep die straks gaat toeren, gaan de nodige geruchten, maar drum mer Paul Burgess de vroegere extra, vijfde man van de groep - is er in ieder geval bij dpi qAL a c n t e r1 een nog grotere „vernieuwing” teweeg zou brengen als de uitvinding van de synthesizer halverwege de jaren zestig. Eric Stewart en Graham Gouldman, de andere helft, gaan gewoon door met het ontplooien van aktiviteiten onder de naam van Ten C C. Enige tijd terug hadden zij met ..The Things we do for Love" een bescheiden hitje Nu hebben dan jezelf” Nico Haak Onder de titel „4 plus 3” is Radio- Monte Carlo begonnen met een maan delijks programma, waarin telkens ze ven Duitse liedjes met een christelijke inhoud worden gepresenteerd. Vier van de liedjes worden door de luisteraars in de hitparade geplaatst. Een christelij ke hitparade, om het zo maar te noe- Zi. oCcr speelt fp een rol, T rol, daar st^fiL helemaal voor.100 percent !- .- r;- frêles, is'"* enotie, terwijl 'ne, f, 1 ,l—wfrJ s üp was en mij een nieuwer''- ‘sLcvxacsA ’WuOlU.-» x K Vorm kunnen brengen waardoor ik geroerd word, dan W& blij inee,F*w»rJtfie mensen hebben ■yank nieto te veptel- eer. danser die niet dansen kan en een acteur die niet kan e - JAt- Toneelspelen In "Tussen wal en schip" Een Westduits muziektijdschrift heeft Nico Haak uitgeroepen tot beste schlagerzanger van het jaar 1976. De redactie van het blad heeft als graad meter de gegevens van platenhandela ren en j.ukeboxbezitters gebruikt. Frank Fahrian (hij zong één van de versies van het nummer „Rocky”) ein digde op de tweede plaats. 1111 I i II

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 31