7 c. HOCKEY-STER OM DE DAG BEZIG MET HAAR SPORT Begeleiding dames-hockey wel verbeterd I >4 a 32 Overwerk door Jan Preenen Rode batje e n L >- Lord Sloterdijk n g k >r e i- Gossima Hoewel of misschien wel juist omdat zij zelf op het hoogste niveau speelt, geeft hockey-international Toos Bax als toeschouwster de voorkeur aan een topwed strijd van de heren boven die van de dames. De duels tussen haar sexegenoten mogen dan een vreedzamer karakter dragen en „minder ruw” zijn, als het om spektakel, snelheid, en aantrekkelijkheid gaat zoekt Toos het werkterrein van de heren op, als ze tenminste niet door haar eigen club, Amsterdam, waarmee ze al vijf keer landskampioen is geworden en twee Europacups heeft veroverd, of door het Nederlandse team wordt opgeëist. „Er is vaak meer sfeer bij een herenwed strijd, er valt ook meer te genieten. Het verschil tussen de dames en de heren zal moeilijk te overbruggen zijn, maar dat is natuurlijk niet alleen bij hockey het geval. Dat zie je in veel sporten. Een verbetering is dat de spelregels verder zullen worden gelijkgetrokken. Mensen, die bij ons langs de lijn staan zijn nog wel eens stomverbaasd als ze zien dat bepaalde zaken die bij de heren verboden zijn, bij ons wel zijn toegestaan. Zoiets werkt alleen maar verwarrend, terwijl je toch met dezelfde sport bezig bent. In de loop der jaren is ook de begeleiding van de dames verbeterd. Ongeveer zes jaar geleden werd er nog nauwelijks getraind. In ieder geval niet verplicht. Als je geen zin had om te komen trainen dan hoefde dat niet. Je sloeg een balletje op zaterdagmiddag en daar bleef het meestal bij. De vader van een van de meisjes wierp zich op als coach en gaf tijdens de wedstrijden wat aanwijzingen. Amateuristischer kon het nauwelijks”. - M Toos Bax aarzelt over deelname oers. jren- sus- von- au- Pingpong is linkse sport STOPPER beer Weer Een herenteam zal er straks tegen iedere tegenstander hard voor moeten knokken. Zou je aan het damestoernooi ook twaalf elftallen laten deelnemen dat weet je bij voorbaat dat er grote uitslagen zullen val len. Met zes ploegen heb je in ieder geval de verzekering dat je een sterk veld hebt. ceren. De acceptatie door de heren van het IOC betekent zonder meer een belangrijke stap op weg naar volledige erkenning van het dameshockey, ook al zal het toernooi beperkt blijven tot een onderonsje van zes teams, terwijl de heren weer met 12 ploe gen vertegenwoordigd zullen zijn. Toos Bax: „Het is nu eenmaal een feit dat veel meer landen zich met herenhockey bezig houden. De krachtsverschillen zijn niet zo groot bij de heren, omdat de top breder is. Je kan je alleen afvragen of de selectiepro cedure, die nu wordt gevolgd wel helemaal juist is. Welke waarde moet je hechten aan vriendschappelijke interlands? Is een land dat meer interlands speelt niet in het voor deel? Het lijkt mij dan ook dat de resulta ten tijdens de wereldkampioenschappen in 1978 en 1979 de doorslag zullen geven" De Swaythling Cup werd ingesteld en betaald door Ivor Montagu’s moeder die allang blij was dat haar zoon nog een andere hobby had naast zijn com munistische sympathieën, want Ivor Montagu ijvert niet alleen al 41 jaar voor de verspreiding van het tafelten nis, maar als actief lid van de Engelse Communistische Partij ook voor de verspreiding van het communisme. Hij is correspondent van de Daily Worker als u uw geld met mij wilt delen”. Dat werd de bankdirecteur toch wat te kostbaar, daarom noemde hij zich toen maar Lord Swaythling, naar een stati onnetje in de buurt van zijn huis, een paar mijl buiten Southampton. Te ver gelijken met Lord Sloterdijk. stel ik mij zo voor Gelukkig ging het tegen Wales al een stuk beter. Er zat meer spel in. de tegenstander inspireerde ook meer. Na die twee minder goede wedstrijden tegen Nieuw-Zeeland en België waren we ontzettend geladen. We wilden nu eindelijk wel eens laten zien dat. we echt wel kunnen hockeyen. Een voordeel was wel dat we vrijer konden spelen, omdat de kritiek, die je in een thuiswedstrijd altijd krijgt te horen, nu ontbrak”. nog zoveel moeite met het maken van doelpunten Tegen Nieuw-Zeeland was dat helemaal problematisch, zeker toen we nog achter kwamen te staan ook. Omdat we wisten dat het resultaat zou meetellen voor Moskou speelden we echt onder druk, met de gedacht, we mogen niet verliezen. den gedupeerd Als de heren in een week end een interland spelen hebben ze verder geen competitiezorgen. Toen wij zaterdags tegen België hadden gespeeld hadden we zondag al weer een kampioenswedstrijd. Alvorens nu verder te gaan met Da- vie's verhaal, pak ik er even de Ency clopedie der Sporten van R- van der Ley bij, die vertelt dat tafeltennis om streeks 1890 in Amerika, Engeland, In dia, Hongarije, Tsjechoslowakije en Zuid-Afrika werd beoefend (u ziet hoe vreemd een tafeltennisballetje rond springen kan), en dat de eerste gedruk te benaming van het spel in een Lon- dense catalogus in 1884 verscheen. Daarin was sprake van „Gossima, mi niature indoor lawntennis game” Je kreeg geen tijd om bij te komen. We verloren ook prompt voor het eerst na bijna 4'/z jaar. Ik wik niet zeggen dat dat alleen komt omdat we daags tevoren ook hadden gespeeld, maar het is wel een feit dat de blessure van Lisette Sevens geen tijd heeft gehad om te genezen en dat we lang niet zo fel waren als anders”. Het „overbelaste" programma heeft er al toe geleid dat een van de Amsterdamsen, Mar- jolijn Bianchi-Gouka, voor de eer om voor het vaderland te mogen spelen, heeft be dankt. Op korte termijn verlangt de bond uitsluitsel van de overige kandidaten: wil len zij de reis naar Moskou vervolgen of niet? Middenveldster Toos Bax, met haar 29 jaar een van de routiniers twijfelt nog: „In augustus gaan we met het Nederlands team een trip maken door Australië. f 4 TL, i metal- »l. 023- igerwej 1000 Tromp- i. 1, e geheel stereo- '77. Te -4954 LT 16, :e scha- orde al. 023- rijnrood, M! laarlem, is. maar in het Engels een adellijke titel, waarna hij zich tot zijn buurman Lord Montagu of Beaulieu wendde met de vraag of deze er bezwaar tegen zou hebben als hij diens titel met hem zou delen. Als „peer” kom je namelijk auto matisch in The House of Lords. Het antwoord luidde: „Ik heb er geen be zwaar tegen mijn naam met u te delen, In Michael Davie’s „notebook" in The Observer van deze week stond een aardig stuk over „Ping pong diploma ten”, waarin hij aantoonde dat tafel tennis en linkse politiek van oudsher met elkaar verbonden zijn. Davie schrijft dat tafeltennis in het jaar 1880 of daaromtrent werd uitgevonden, een rage werd (net als de hoelahoep, stel ik mij voor), en daarna weer wegebde. De wedergeboorte en verspreiding gedu rende de laatste vijftig jaar is vrijwel geheel te danken aan de nu 78-jarige Hon. Ivor Montagu, die als journalist, zoöloog en filmer door het leven ging en gaat. Als het een beetje had meegezeten, waren de Chinezen nu dus de beste gossima-spelers ter wereld geweest, maar deze naam verdween weer, er kwam tafeltennis voor in de plaats (een concrete benaming, moet ik toegeven), en in 1902, of iets eerder, liet de sport- handelaar John Jacques in Amerika de naam „Ping Pong” als handelsmerk registreren. In Amerika kwam ook het eerst de celluloidbal in zwang. De steeds weer terugkerende geruchten dat het Chinese volk zich is gaan inte resseren voor tafeltennis, omdat (lie naam ping pong zo aansprak, schijnt overigens op niets te stoelen. Pingpong is eenvoudig de verleden tijd van ping ping, zoals „gold" de verleden tijd van „geld” is en omdat „gold” gewoon goud betekent, wilde pingpong zoveel zeg gen als: de gouden tijd van het tafel tennis is voorbij. Dat klopt ook met de gegevens van de encyclopedie: „Om streeks 1904 nam de belangstelling voor Ping Pong in West-Europa aan zienlijk af”, lezen we. En blijkbaar was het bovengenoemde Ivor Montagu die deze sport weer nieuw leven inblies. Michael Davie ver telt in The Observer dat hij de Englisch Table Tennis Association oprichtte, nadat hij in 1920 per advertentie be langstellenden had opgeroepen zich aan te melden, en nadat hij daarvoor speciaal twee tafeltennistafels door een sportfirma had laten maken. Overi gens spreekt Van der Ley van de in 1921 opgerichte Ping Pong Associati on, ivat me eraan herinnert dat mijn dienstvriend Adri Bernard, die mij in de jaren 1950, 1951 in de kantine tafel leerde tennissen en die als oud-kampi- oen van Delft iedereen uitdaagde, waarbij hij, al naar gelang de sterkte van de tegenstander, het batje in zijn ..verkeerde” linkerhand nam of het ij zeren rechthoekige schuifje van de ko lenkachel als batje gebruikté, altijd hardnekkig van „pingpong” sprak, en weigerde te erkennen dat hij tafelten nis speelde. Merkwaardig is dat Nederland in een tijdsbestek van drie weken evenzovele in terlands heeft moeten afwerken. Vooral voor de deputatie van Amsterdam, dat vijf speelsters in het nationale team had, leid de dat tot overwerk. Toos Bax: „Met de trainingen en de competitie komt het er op neer dat we in deze weken om de dag met hockey bezig zijn, terwijl we maar ama teurs zijn. Je hebt de ene tas nog niet uitgepakt, of je moet al weer nieuwe spul len bij elkaar zoeken. Het is uiteraard je eigen keus, maar je bent intussen wel steeds met hockey bezig. De planning van de wedstrijden laat ook nogal wat te wen sen over. Vooral wii bii Amsterdam wor- Het eerste wereldkampioenschap werd verspeeld in hetzelfde gebouw waarin de Labour Party werd opge richt. De wereldkampioen kon de zoge heten Swaythling Cup winnen, dezelf de waarom de afgelopen week de Ja panners en Chinezen in Birmingham met elkaar streden, want de tijden zijn veranderd. Aan de naam van die cup blijkt nog een aardig verhaal te zijn verbonden. Ivor Montagu’s grootvader kwam van Liverpool naar Londen, heel lang geleden dus, veranderde zijn naam van Samuel in Montagu en begon ..Nou moet ik ook wel zeggen dat het samenstellen van een deelnemersveld voor Moskou erg moeilijk is, omdat de krachts verhoudingen zoveel uiteenlopen. Daarom zou het onredelijk zijn als ieder continent één vertegenwoordiger zou mogen sturen. Wie zou dan, afgezien van Zuid Afrika dat zonder meer een sterk team heeft maar om politieke redenen waarschijnlijk afwezig zal zijn, Afrika moeten vertegenwoordi gen? Vorig jaar hebben we tijdens het wereldkampioenschap in West Berlijn on der andere Nigeria aan het werk gezien. De meisjes bleken nauwelijks op de hoogte te zijn van de spelregels. De keepster gooi de op een gegeven moment bij een straf- push de stick naar de bal, omdat ze hele maal niet wist dat je die stick ten alle tijde vast moet houden. In Berlijn moest Nige ria trouwens nog schoenen kopen. In eigen land zijn die Afikaansen gewend om op blote voeten te spelen”. Ook al omdat Nigeria tijdens het stage lopen in Duitsland steeds weer onder een koude douche moest plaatsnemen (Neder land b.v. droogde het team met 9-0 af), ziet Toos Bax de Nigeriaanse hockeysters in Moskou niet opdraven. Naast het bevoor deelde Rusland („Van dat elftal is ons nog helemaal niets bekend”) ziet ze wel moge lijkheden voor Nieuw-Zeeland, West- Duitsland, Argentinië. Groot-Brittannië, Australië, de Verenigde Staten en „uiter aard” Nederland: „Op dit moment staan we op de vierde plaats van de wereldrang lijst". De klasseringen tijdens de laatste universele kampioenschappen lijken haar in het gelijk te stellen. Na een eerste plaats tijdens het WK in 1974 eindigde Nederland in 1975 als vierde in Edinburgh, waarna in Berlijn vorig jaar achter West-Duitsland en Argentinië de derde plaats werd wegge sleept. De evenementen in 1974 en 1976 stonden onder auspiciën van de FIH, de „gemengde” bond. In Edinburgh berustte de organisatie bij de IFWHA, de „damesbond”, die sterkere toernooien pleegt te houden omdat zij in tegenstelling tot de FIH kan rekenen op de steun van de Engelssprekende landen. Op weg naar de Olympische Spelen heeft Nederland dit jaar inmiddels al en kele tentamens afgelegd, namelijk tegen Nieuw-Zeeland (1-1), België (1-0 winst) en Wales (2-0 zege). Toos Bax: „Tegen Nieuw- Zeeland, overigens wel een van de betere teams, en België draaiden we nog niet zo. In die eerste wedstrijden hadden we ook (de Engelse „De Waarheid") geweest in Roemenië, en is in het bezit van zowel de Lenin Vredesprijs als de Mongoolse Vredesprijs. Toen hij in het begin van de jaren ’50 het Wereldvredescongres in Peking bijwoonde, werd hem verzocht wat adviezen te gezien aan de Chinese tafeltennissers van die tijd. „Zij speel den toen niet zo goed”, zegt hij nu, maar sindsdien is er dus kennelijk ver betering in het spelpeil gekomen. Reeds in 1956 namen de Chinezen deel aan de wereldkampioenschappen in Tokio, en niet lang daarna bleek de ivereld rijp voor de zogeheten „ping pong-diplomatie”, toen de Amerikaan se pingpongers een lesje mochten ko men incasseren in Peking en omgeving. Het Chinese team in Birmingham, dat weliswaar bij de heren het individuele kampioenschap verrassenderwijs aan een Japanner moest laten (de Japanse en Chinese Pingpong unies baseren zich nog altijd op de regels die Ivor Montagu opstelde, toen zijn moeder in 1927 Japan bezocht en hij haar ver zocht dié regels te bestemder plaatse af te geven), was bij het ploegenkampi- oenschap oppermachtig, en dankt dat ongetwijfeld aan Mao en diens rode boekje (als het rode boekje in 1950 al gepubliceerd was, had mijn dienstvriend Adri Bernard ons onge twijfeld uitgedaagd met het rode boek je in plaats van het kachelschuifje als batje). In Birmingham hebben de Chinezen een Chinese stand ingericht, waar je allerlei zaken kunt kopen en een uit vergrote foto toont daar Mao Tsetoeng. die lachend achter de tafeltennistafel staat met een batje in zijn hand, maar merkwaardig genoeg niet in de pen- houdergreep. Ook daaruit blijkt weer dat pingpong kennelijk een linkse sport is. Het uiteindelijke bewijs voor deze stelling kregen we echter in Ne derland geleverd, toen het kabinet-Den Uyl omver viel en het eerste wat Joop den Uyl ging doen was een partij tje pingpongen! De foto’s en ooggetui- geverhalen zijn er om het te bewijzen. Alle Nederlanders met een tafeltennis tafel op zolder, zijn daarom even ver dacht voor de BVD als de abonnees op De Waarheid! Daarna zal het aantal trainingen geleide lijk aan worden opgevoerd tot drie. Dan zullen we ook meer in de zaal gaan trainen om de conditie en vooral ook het reac tievermogen op te voeren. De verwachting is namelijk dat er in Moskou op kunstgras zal worden gespeeld. Ik heb het nu al druk met dat hockey, maar straks zal het nog meer tijd gaan vergen. Ik zal er dan ook nog goed over moeten nadenken of de Spelen, als we die al halen, al die opoffe ringen wel waard zijn. De ontwikkeling in het dameshockey is echter de laatste jaren vrij groot geweest. Niet alleen in Nederland waar het aantal (verplichte) trainingen werd opgevoerd en trainers hun intrede deden, maar vooral ook internationaal. Nadat tevergeefs is ge poogd om deze tak van sport aan het olympische programma van Montreal toe te voegen zullen de hockeyende dames in 1980 hun debuut maken tijdens de Spelen in Moskou. Rusland zal als organiserend land automatisch worden geplaatst en zal het krijgen op te nemen tegen vijf ploegen, die zich vanaf dit jaar via landenwedstrij- den en toernooien moeten zien te kwalifi- Toos Bax, die als elf-jarige is gaan hockeyen en op haar negentiende jaar van Hurly overstapte naar landskampioen Amsterdam, vindt dat hockey ten onrechte nog altijd als een elitesport wordt beschouwd: „Door buitenstaanders wordt nog wel eens vervelend over hockey gesproken. Dat het een bekakte troep is, en meer van dat soort opmerkingen. Hockey is echt wel een elitesport geweest, maar dat is al een tijd geleden Vroeger waren er nog volop ballotagecommissies en werd er, als je lid van een club wilde worden, gevraagd wat je vader deed, maar zulke toestanden bestaan nauwelijks meer Er is ook veel veranderd nadat de heren in 1973 wereldkampioen zijn geworden. Je zag opeens kinderen, jongens en meisjes, op straat hockeyen. Daarvóór werd op straat alleen maar gevoetbald. Ons herenteam heeft er voor gezorgd dat hockey toegankelijker en bereikbaarder is geworden”. km bj lalstraa ïL met aur bor- km, in keuring 6650 aan Moskou’ een bank die beroemd zou worden on der de naam Samuel Montagu, de naam die de NRC-redacteur Henk Hofland vele jaren later weer zou inspireren tot het pseudoniem Samuel Montag, waar onder hij sinds enkele jaren wekelijks een column in de NRC schrijft. Deze grootvader werd „peer” gemaakt, wat in het Nederlands een savviae vrucht Van der Ley voegt er overigens aan toe dat de Ping Pong Association last kreeg met de firma John Jacques en om die reden zijn naam wijzigde in Table Tennis Association, dus dat klopt toch wel weer met elkaar. De International Table Tennis Federation werd overi gens door een Duitser in 1926 opge richt, en pas tien jaar later trad Neder land toe als achttiende lid, onder de naam Amsterdamse Ping Pong Bond!. ■-

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 33