NA TERUGTREDEN RABIN ALS PREMIER VAN ISRAEL China pleit voor in Zeebrugge propvol vrachtwagens ADEMPAUZE IN LIBANON BP en Shell FRANSE REACTIE MET VOORBEHOUD CASTRO’S ROL IN ZUID-AMERIKA Onderzoek naar ontduiking VN- sancties door Belgische staat koopt complex De Brakke Grond Belgen nemen stelling tegen wapenhandel achtergrond i „sterk Europa" W i1 MW wn Op nucleaire politiek Carter: Nucleair gevaar I 1 Ifl ST:. ZATERDAG 9 APRIL 19 7 7 3 BINNEN- EN BUITENLAND I Zorg Uitdagend met klein verschil verslagen staat zijn kandidatuur nog niet vast. Er bestaat een kans dat minister van Buitenlandse Zaken Allon zich alsnog kandidaat zal stellen. (door Hermann Gebhardt) MONTEVIDEO Het is een van de tegenstrijdigheden in de huidige wereldgeschiedenis, dat naarmate de rol van Fidel Ca stro op het politieke wereldto neel groter wordt zijn aanzien in Latijns-Amerika daalt. Zelfs de guerrilla-bewegingen op dit con tinent doen geen beroep meer op hem. Toch worden zijn onder- handelingen met de Verenigde Staten, zijn spectaculaire Afri- ka-reis en vooral de uitwerking hiervan op de veiligheid van Zuid-Amerika met de grootste aandacht gevolgd. (Van onze redacteur in Israel, Jaap van Wesel) JERUZALEM Het aftreden van premier Jitzak Rabin heeft een chahotische toestand gecreëerd in Israel, in het bijzonder binnen de Arbeiderspartij. Rabin trad af omdat hij in Washington een naar Israëlische maatstaven illegale bankrekening hdd. Alhoewel minister van Defensie Peres de meest waarschijnlijke kandidaat is nu Rabin zich heeft teruggetrokken hij werd op het partijcongres in februari L Politieke machtsstrijd Arbeiderspartij een feit 1 ALLON PERES ■E3 De minister zei dat zowel de hoofddirec ties van Shell en BP als de Nederlandse regering zijn ingelicht. De samenstelling van de commissie zal binnenkort worden bekendgemaakt. Begin maart had de anti-apartheidsbe- weging in Londen de beschuldiging geuit dat BP en Shell aan Rhodesië olie léveren via nevenmaatschappijen in Zuid-Afrika. Zij zouden daartoe vrijwel zijn gedwongen door restrictieve bepalingen van de rege ring in Pretoria. PARIJS (DPA) Frankrijk heeft giste ren op de door president Carter aangekon- digde nieuwe Amerikaanse nucleaire po litiek met voorbehoud gereageerd. kweekreactoren produceren plutonium, de splijtstof waarmee atoombommen kun nen worden vervaardigd. President Carter kondigde donderdag aan dat de Verenigde Staten de ontwikke ling van snelle kweekreactors en opwer- kingscentrales zullen stopzetten om het gevaar van verspreiding van kernwapens tegen te gaan. Hij ontzegde Frankrijk en West-Duitsland niet het recht hun eigen weg te gaan. Knesset (het Israëlische parlement) wor den gesloten. Een-andere overweging van Allon is dat zijn Achdoet Ha-avoda-vleugel ernstige bezwaren tegen Peres heeft, vanwege het historische feit dat Peres indertijd met Dajan en Ben Goerion de partij heeft verlaten en daarmee „verraden”. Er wordt in die kring dan ook over een „coup” van Peres gesproken. Het begin van Carters buitenlandse politiek is, gezien vanuit Latijns-Ameri- ka, een grote mislukking. Zeven Latijn- samerikaanse landen (Argentinië, Brazi lië, Chili, Uruguay, Guatemala, Nicara gua en El Salvador) hebben de wat zij noemen „inmenging in hun interne aan gelegenheden" met een bijna-breuk van de diplomatieke betrekkingen met de Verenigde Staten beantwoord. Onder die omstandigheden moet de mo gelijkheid ook niet geheel worden uitge sloten dat op het laatste moment naar compromiskandidaten zal worden ge zocht die alsnog voor alle partijen aan vaardbaar zijn. Dat is een kleine kans, maar hij is niet geheel uitgesloten. in Angola zal laten als hem noodzakelijk lijkt, en dat alle bevrijdingsbewegingen van zwart tegen blank door hem zullen worden ondersteund met of zonder inzet van troepen. Twee Palestijnse guerilla-strijders nemen een ogenblikje pauze, nadat-ze hun aandeel hadden geleverd in de herovering van het dorp Taybe in Zuid-Libanon, afgelopen donderdag. Het op drie Velen hebben liet plotselinge aftreden van Rabin aanvankelijk als een truc ge- Deze nadruk op de verwantschap met de zwarte bevolking van Afrika, alsmede de leidende rol die Castro zich toebedeelt in de Derde Wereld, verklaren de uitbun digheid waarmee hij en in zijn kielzog de Russische president Podgorni in Afrika begroet werd. sloten deze voorgestelde regeling van het ministerie van Financiën af te wijzen. De procureur-generaal heeft zich kenne lijk op het standpunt gesteld dat het uit moet zijn, en dat sanering ook bij de poli tieke top zeer wenselijk is. Dat is een persoonlijke beslissing geweest van de procureur-generaal prof. Barak, waarmee hij de onafhankelijkheid van het Israëli sche justitie-apparaat heeft aangetoond. BRUSSEL (ANP). De Belgische ha venplaats Zeebrugge is sinds donderdag avond volkomen volgelopen met vracht wagens. Honderden vrachtauto-combina- ties versperden er gisteren de straten. Die geweldige toeloop is een gevolg van het besluit van de Westduitse autoriteiten om kilometer van de Israëlische grens gelegen plaatsje was eerder in handen van rechtse christenen. Britse vrachtwagenchauffeurs wilden, als gevolg van die maatregel, zo snel moge lijk overgezet worden naar hun eiland. Honderden vrachtwagens stonden giste- tijdens de paasdagen het vrachtverkeer van de Westduitse wegen te weren. De zwarte bevolkingsgroep in Brazilië is volledig geïntegreerd in de samenle ving, maar er bestaat wel een achter stand in sociaal opzicht. Juist die rasse nintegratie in Brazilië dwingt de mach thebbers an dat land of ze nu een democratische of totalitaire signatuur dragen zich te onthouden van elke samenwerking met racistische staten. In werkelijkheid heeft Brazilië alle de- fensieprojecten voor het Zuid-Atlanti- sche gebied afgewezen voorzover het Zuidafrikaanse regime erbij betrokken was (wat onvermijdelijk is, gezien de geografische situatie). Het is ook uitge sloten dat de VS, Engeland of Frankrijk aan Vorster atoomwapens zouden leve ren. Belangrijk daarbij is dat Podgorni verklaarde dat de Sovjet-Unie zoiets ook nooit zou dulden. Hoe klein de kans is op een Zuid-Atlan- tisch pact voor de verdediging van het Zuidafrikaanse regime, wordt ook aan getoond door de Braziliaanse uitnodi ging aan de Nigeraanse minister van buitenlandse zaken Joseba Garva. Deze heeft voorgesteld een regionale atoom- vrije zone tussen Nigeria, Angola en Bra zilië in. het leven te roepen. Terwijl aan de kantlin zwart-Afrika) gesproken wordt over het „nucleaire ge vaar uit het Westen”, waarschuwde de Amerikaanse afgevaardige Dante Fa- scel) voor een atoomaanval vanuit Cu ba. Sinds Kennedy met de dreiging van een wereldoorlog de ontmanteling van de Russische raketbases op Cuba afge dwongen heeft, lijkt het uitgesloten dat een dergelijke manoeuvre herhaald zal worden. Dit jongerenprotest was georganiseerd door organisaties als Pax Christi, Oxfam- Wereldwinkel, Rechtvaardigheid en Vrede etc. De jongelui betoogden voor het af schaffen van de wapenhandel en het om schakelen van de wapenindustrie. Rabin is premier-af, maar hij heeft aan populariteit gewonnen, omdat hij niet tot het uiterste heeft geprobeerd zich staande te houden door bijvoorbeeld zijn vrouw de hele zaak in de schoenen te schuiven. BRUSSEL (ANP). Belgische jongelui hebben gisteren bij de voornaamste ker ken van Brussel, Brugge, Gent, Antwer pen, Mechelen, Leuven en Hasselt, gepro testeerd tegen de wapenhandel. AMSTERDAM (ANP). De Belgische staat heeft het gebouwencomplex „De Brakke Grond” aan de Nes in Amsterdam gehuurd. Na verbouwing, aanpassing en modernisering zal het complex worden bestemd als kunst- en cultuurcentrum van het Belgische ministerie van Neder landse cultuur. Er is ook op dit continent grote irritatie ontstaan over Carters hameren op eer biediging van de rechten van de mens. Carter laat ook de normalisering van dé betrekkingen met Cuba afhangen van de vraag of Castro de mensenrechten res pecteert en of hij zijn politieke gevange nen vrijlaat en de interventie in Afrika beëindigt. Maar Castro lacht erom dat juist de VS na de oorlog in Vietnam in de wereld wil optreden als politieagent voor de mensenrechten. Bovendien ver klaart Castro dat hij zijn troepen zo lang Aan de andere kant van de Atlanti sche Oceaan beziet men de ontwikkelin- Dat alles moet in ijltempo gebeuren: zondag zal het 600 leden tellende centrale comité van de partij een opvolger voor Rabin moeten kiezen, want dinsdag moet volgens de wet de kandidatenlijst voorde Van groot belang daarbij is, dat Afri kaanse presidenten als Kenneth Kaoen- da van Zambia (die als pro-westers geldt) en Nyerere van Tanzania, hoewel zij elke afhankelijkheid van het Oostblok afwij zen, niettemin Podgorni om grotere wa- penleveranties aan de Zuidafrikaanse nationalisten gevraagd hebben. Zij heb ben hiermee de Verenigde Staten in een moeilijk parket gebracht. Kissinger heeft zich destijds theoretisch aan de zijde van de zwarte meerderheid geschaard, maar Washington wil hun de gewenste wapens niet leveren om de blanke kapitalisten te bevechten. Pax Christi wil op 1 mei (Dag van de Arbeid) een soortgelijke actie voeren „om de arbeidersgemeenschap warm te maken voor een zinvolle omschakeling van de Belgische wapenindustrie". Nog afgezien van de verzwakking van hun positie die hierdoor voor de anti- castristische landen in Latijns-Amerika optreedt, vraagt men zich af wat het doel is van Castro’s interventie in Afrika, en welke uitwerking dit zal hebben op de politiek-strategische situatie op het Zuid- amerikaanse continent. In dat verband wordt minister van Justi tie Zadok genoemd, terwijl ook hier en daar de naam van Golda Meir is genoemd, alhoewel die mogelijkheid wel uiterst on waarschijnlijk is. Het schijnt dat Golda Meir de kandidatuur van Allon steunt, evenals Rabin. Carter onderhandelt niettemin verder met Cuba in New York, blijkbaar zonder te bemerken op wat voor uitdagende manier Fidel op zijn toenaderingen rea geert. Bovendien is het onzinnig om bij de huidige rijkwijdte van raketten, vliegtui gen en onderzeeërs aan te nemen dat de Sovjet-Unie Cuba nodig heeft voor een atoomaanval. LONDEN (DPA). Een Britse rege ringscommissie gaat de beschuldiging on derzoeken dat de oliemaatschappijen Shell en BP al jaren de sancties van de Verenigde Naties tegen Rhodesië ontdui ken en dat land olie leveren. Dit is gisteren in Londen meegedeeld door minister van Buitenlandse Zaken David Owen. Het huurcontract is opgenomen in een „Protocol van vaste intenties”, dat de Bel gische minister van Nederlandse Cultuur en Vlaamse Aangelegenheden, mevr. R. de Backer, namens de Belgische staat heeft gesloten met de verhuurder, de bouw- en eyploitatiemaatschappij Sedijco in Am sterdam. Het protocol vermeldt enkele af spraken voor het aangaan van de huur overeenkomst. aldus een mededeling van de gemeente Amsterdam. Sedijco heeft als voorwaarde gesteld, dat de gemeente haar goedkeuring geeft aan de bouw van een kantoorpand volgens plannen van archi tect Staal voor de bebouwing van het ter rein tussen Rokin, Wijde Lombardsteegen Nes. De jongeren die deze actie voerden, beslo ten ook de gehele Goede Vrijdag te vasten.. Hun bedoeling was (en daarom hadden ze' plaats genomen bij kerken) „de Christen gemeenschap op te roepen tot een ondub belzinnige stellingname tegen de wapen handel, die op geen enkele manier in over eenstemming is te brengen met de bood schap van het offer dat Christus bracht”. Castro benadrukt voortdurend dat Cu ba geografisch wel tot Latijns-Amerika behoort, maar dat het door zijn rassensa menstelling verwant is aan Afrika. Hij noemt Cuba dan ook Afro-Ameri kaans”, een begrip dat vroeger reeds in de kunst gebezigd werd. zien, in de stijl van Nasser en De Gaulle, met het doel en de verwachting dat het volk en de partij hem zou smeken aan te blijven. Daar is echter geen sprake van, alhoewel vriend en vijand van Rabin het sneu voor hem vinden dat hij op zo'n manier politiek aan zijn eind moet komen. De president van Mozambique, Samo ra Machel, heeft bij het biezoek van Pod gorni verklaard dat „de westelijke impe rialisten trachten in het zuidelijk-Atlan- tisch gebied een militair machtsblok te vestigen, teneinde de racisten van Preto ria de middelen te verschaffen voor een kernoorlog". Machel doelde daarbij op de militair-strategiSche betrokkenheid van Brazilië bij de ontwikkelingen in Zuidelijk Afrika. In zijn tafelrede zei Li Hsien-Nien dat sinds de ondertekening van het akkoord van Helsinki geen ontspanning in de we reld is opgetreden. De strijd tussen de twee grootmachten om de wereldmacht heeft zich enkel nog verscherpt en het gevaar van een oorlog is groter geworden, zo zei hij. Wat men zich in Israel afvraagt is: waar om heeft de procureur-generaal besloten om Leah Rabin in staat van beschuldiging te stellen „tegen het advies van het minis terie van financiën in”. In het algemeen wordt in dit soort deviezenzaken door het ministerie van Financiën een boete opge legd: dat is ook bij, grotere bedragen in het verleden gebeurd, maar door persoonlijk ingrijpen van de procureur-generaal is be- Allon moet intussen voor zichzelf een rekensom maken: als Peres premier wordt, zal Eban, die zich bij de campagne van Peres aan diens kant heeft geschaard, waarschijnlijk Buitenlandse Zaken krij gen. In dat geval is het heel goed mogelijk dat Allon uit de boot valt, want het staat wel vast dat de Arbeiderspartij niet alle belangrijke baantjes meer kan verdelen na de verkiezingen. Als daarentegen Allon eervol tweede wordt achter Peres, zit er voor hem wellicht toch een belangrijke ministerspost in in het volgende kabinet. „Townsend Lines”, jjie vanuit Zeebrug ge een veerdienst naar Engeland onder houdt, geeft voorrang aan het normale passagiersvervoer. Daaronder verstaat men toeristen en Britse militairen die in de Bondsrepubliek gelegerd zijn en die de paasdagen thuis willen doorbrengen. De maatschappij was gisteren niet van zins extra schepen in te leggen. Verwacht werd dat de drukte nog tot ver in de zaterdag ochtend zal duren. ren op de kaden van Zeebrugge om inge scheept te worden naar het Verenigd Ko ninkrijk. Zodra de overrompeling begon gingen politie en rijkswacht aan de gang om te trachten het verkeer nog enigszins in goede banen te leiden. Sinds enige uren worden de op weg naar Zeebrugge zijnde vrachtwagens op de toegangswegen naar de havenplaats opgevangen en naar wachtplaatsen gedirigeerd. PEKING (Reuter). De interesse van de Volksrepubliek China in een sterk en verenigd Europa is nog eens onderstreept door de Chinese viee-premier Li Hsien- Nien bij een banket, dat in Peking werd aangeboden aan de Britse oppositieleid- ster Margaret Thatcher. Het is niet geheel onmogelijk dat een deel van de Achdoet Ha-avoda uit de partij zal stappen in geval Peres inderdaad geko zen wordt. Tenslotte is daar de Mapam, die samen met de Arbeiderspartij op één lijst uitkomt. Mapam heeft als uitdrukkelijke voorwaarde gesteld dat de premier niet Peres mag zijn, maar een kandidaat die voor territoriale compromissen is op de Westoever. Maandag, na de keuze van de Arbeiderspartij dus, zal Mapam beslissen of zij alleen dan wel met de Arbeiderspar tij de verkiezingen in zal gaan, en als Peres het wordt is het niet duidelijk hoe de Mapam het verbond met de Arbeidespartij met goed fatsoen kan voortzetten. gen in Afrika met grote zorg. Na de Angolese onafhankelijkheid, waarbij de communistische MPLA aan de macht kwam, ziet „overbuur” Brazilië zijn vei ligheid bedreigd door de Russische in vloed in Angola. Tegelijkertijd bestaat de vrees dat de bevrijdingstendensen van de zwarten in Afrika overwaaien naar dit deel van Latijns-Amerika. Dat gevaar is overigens klein. Mevrouw Thatcher verklaarde bij deze gelegenheid dat Europa haar verdediging niet moest verwaarlozen. Zij sprak echter ook de wens uit tot „verstandige betrek kingen met de Sovjet-Unie en haar vrienden". „Wij geloven echter met dat wij het ons eenvoudigweg kunnen permiteren de macht-realiteiten en de lessen van de geschiedenis naast ons neer te leggen, ook al is het dan modern om over ontspanning te praten”, zo verklaarde zij. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken wees weliswaar op de fundamentele overeenstemming aangaande het niet verder verspreiden van atoomwapens, maar hij memoreerde tevens het uit twee punten bestaande ver schil: Frankrijk wil in tegenstelling tot dé Verenigde Staten niet afzien van „opwer king” (het weer voor gebruik geschikt ma ken) van kernbrandstof tot plutonium en het wil ook vasthouden aan zijn program ma vooi’ de bouw van snelle kweekreac tors. Frankrijk hecht wat dit betreft groot belang aan zijn „Phoenix-project”. In Creys-Malville bouwt Frankrijk momen teel een snelle kweekreactor, die de naam „Super Phoenix” heeft gekregen. Tegen de bouw is herhaaldelijk door milieugroepen geprotesteerd. (Een snelle kweekreactor is een kernreactor die meer splijtstof produ ceert „kweekt” dan verbruikt). Zo wel opwerkingsinstallaties als snelle

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3