Schilder Van der Laan pioniert met kleuren Ritprijzen niet van tevoren Parkeerverbod Velseroordstraat Oranjefeest Santpoort met veel activiteiten Schoutshuis aanbouw in "::vooru niet op zaterdag vaststellen” (BRINK Luchtverwarming Uw installateur-. w I Rap II H I J n Geen proeven met gemeenschapsbusjes in Zeewijk Commissie financiën over gymnasium en politiebureau WERKGROEP PRAAT Carillonklanken OVER BEHOEFTEN Via „zomerzegels” komt er busje voor gehandicapten OIG gaat verder met „oude-kleding actie” IpI ZATERDAG 9 APRIL 19 77 IJMUIDEN-VELSEN 5 4 Spuigaten J Droomwereld Favoriet om J i ploegstofferf PROTESTANTSE BEGRAFENISONDERNEMING ijd d LUCOTHERM B.V. - ALPHEN ad RIJN NOORDIMA B.V. HEERHUGOWAARD I intorstyl© verwend - J (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. „Hé Toos, die flat moet het zijn. Met dat rode balkon netje en die groene vensterbank!” Een eerste bezoek aan zoon Frits in zijn nieuwe flatje aan de IJmuidense Planetenweg. Een straatweg vol grauwe flatblokken, eentonig aaneengeschakeld tot een lange saaie rij. In die honingraat heeft Frits een appartement betrokken dat hij al gezellig heeft ingericht. Het exterieur heeft hij een eigen gezicht gegeven met een lik verf. Want zijn persoonlijke smaak beperkt zich niet tot het binnenboeit je. ninkje uit de smakeloze sfeer van Zijn onderkomen heeft nu een eigen identiteit. Bovendien heeft hij met zijn fleurige balkon de uniformiteit van de flat- appartementen doorbroken. Dankzij eigen initiatief heeft Frits zijn wo- de troosteloze betonmassa getrokken. EERSTELJM UI DER MARKIEZENFABRIEK KvanVEELEN a: Lik verf moet trieste den bouwmassa’s opfleuren ie :v- wit (ADVERTENTIE! 3F. an ia I Laan sand (ADVERTENTIE (ADVERTENTIE de (ADVERTENTIE WW kollektie. Schilders van Bouke van der Laan zetten de Montessorikleuterschool in de verf. De drie daken krijgen respectievelijk een rood, oranje en geel laagje. De dakrand wordt juist voorzien van een donkerrood tintje. Middenhavenstraat 27 Umuiden Tel.0 2550 - 14108 men OIG AANSPREKER J. MEIJER Fazantenlaan 3 - Tel. 1 45 76 IJmuiden-Oost Begrafenissen en Transporten door het gehele land de !|S d. VELSEN Het parkeerverbod, dat momenteel geldt vor beide zijden van de Velseroordstraat in IJmuiden-Oost, zal in zijn werking worden beperkt- zo heeft de gemeente bekend gemaakt. om eveneens een ploeg te vormen. De dag zal worden besloten met een oranje- bal in de Stoeterij. He' bestuur van de Oranjevereniging Santpoort-Zuid laat de dag beginnen met een muziekale rondgang door het fanfarekorps Wilehlemina- Om half tien geschied het vlaghijsen door een groep zeerverkenners, ook hier in aanwezig heid van burgemeester Reehorst. Vervol gens gaat de kinderoptocht op weg, in Santpoort-Zuid steeds een der grote at tracties. Nadat prijzen aan deelnemers van de optocht en van een kleurwed- strijd zijn uitgereikt wordt een wandel- speurtocht voor kinderen en ouders ge houden. Hij zegt over zijn teleurstellende ervarin gen: „Architecten beschouwen een nieu we woonwijk of stad als een eigen schepping waarin de ruimtelijke kleu- renman niet geaccepteerd is.” Kalkovenweg 58, Postbus 337 Telefoon (01720) 2 03 00 Pascalstraat 11 Postbus 157 Telefoon (02207) 1 27 18 Het leeuwedeel van dit bedrag gaat naar „Beheer vervoersmiddelen vrijwilli gers organisatie” in Beverwijk, namelijk 36.787 voor de aanschaf van een busje voor het vervoer van gehandicapten. De uitreiking van dit bedrag heeft woens dagmorgen om 11 uur plaats in Huize Scheijbeeck. Van de verdere opbrengst is 2000 bestemd voor het Witte Tejater in Umuiden, 3000 voor de Velser Ge meenschap en 1287 voor de Culturele Raad Noord-Holland, die jaarlijks een bijdrage van de Stichting Zomerzegels krijgt. Dit jaar zal de zomerzegelactie op 19 april van start gaan. De gemeenschapsbusjes, waarmee ver moedelijk volgend jaar februari geëxpe rimenteerd gaat worden, zouden als aan vulling moeten dienen op het openbaar vervoer. Het rijk stelt de busjes ter beschikking die door vrijwilligers uit de plaatselijke gemeenschap moeten wor den bestuurd. Het gemeentebestuur vindt dat Zee wijk niet in aanmerking komt voor deze proef omdat het plan van de minster duidelijke betrekking heeft op „landelij ke gebieden, waar onvoldoende vraag is, naar openbaar vervoer”. taan en ties die Noord VELSEN De raadscommissie finan ciën komt aanstaande dinsdag bij elkaar om te praten over een aantal voorstellen die al eerder in de verschillende vak- commissies werden behandeld. De finan ciële consequenties van diverse voorstel len worden in deze commissie bekeken. VELSEN De gemeentelijke werk groep Vorming en Ontwikkeling Velsen vergadert woensdagavond om 8 uur in het Cultureel Centrum aan het Moer- bergplantsoen. Men zal zich onder meer beraden over de begrippen subjectieve en objectieve werkgroepen die ter ondersteuning van de discussie uitvoerig op papier zijn uiteengezet. luttennan b.v. VAr wonen gefl oud» gracht ff Marter" telefoon 023 32130' In de middaguren worden attracties voor -jong en oud gepresenteerd, zoals een zeskamp met medewerking van de Santpoortse Rowans, een dam- en schaaksimultaan. een wedstrijd spinnen op een spintol en touwtrekken. De win keliers van Hoofdstraat en Hagelinger- weg, die weer verscheidene vermakelijk heden voor hun rekening nemen hebben voor het touwtrekken een ploeg ge vormd die het zal opnemen tegen een team van Belgen. Er is een oproep op de sterke mannen van Santpoort gedaan Het bestuur van de Oranjevereniging Santpoort-Noord dat verleden jaar met een nieuwe opzet een groot succes boek te heeft wederom een zeer gevarieerd programma samengesteld. De dag begint op de vijfsprong Terrasweg-Burgemees- ter Enschedelaan met het hijsen van de driekleur in aanwezigheid van burge meester drs. J. Reehorst. Daarna gaat een kinderoptocht van start die dit jaar meer formaat zal krijgen door de mede werking van het bedrijfsleven en van de manege Kennemergaarde. De achterstand is ook te wijten aan het slecht ontwikkelde zakeninstinct van de Nederlandse huisschilders. De harde ondernemersmentaliteit is hun vreemd. Het schildervolk timmert niet aan de weg. Het wacht rustig af tot de klanten zich melden. Door de acquisitie en de agressieve reclamecampagne is Van der Laan duidelijk een buitenbeentje. Het commerciële stempel dat zijn zaak door concurrenten krijgt opgedrukt, deert hem niet. Hij benadrukt graag dat zijn aanpak ruimte biedt voor het alternatie ve schilderwerk. Het pionierswerk van het IJmuidense schildersbedrijf bracht principiële vra gen i met zich mee. Een probleem dat met kop en schouders boven alle andere vraagstukken uitstak was de knellende vraag wie de kleuren bepaalt. Toen het Ichthuscollege in Driehuis enige jaren geleden werd uitverkoren tot experi ment, liet Van der Laan de leerlingen kiezen. De schoolleiding hield haar hart vast. Als hoofdkleur rolde paars uit de SANTPOORT. Kinderoptochten en mastklimmen, ringsteken en een zes kamp, spinnen en touwtrekken, simul- oranjebal.,behoren tot de .attrac- op Koninginnedag in Santpoort en Santpoort-Zuid het publiek zullen bezig houden. VELSEN. Een eventuele door de regering vast te stellen regeling ten aanzien van tarieven voor het taxiver voer zal voor Velsen niet opgaan. Het gemeentebestuur van Velsen voelt hier, evenals de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, niet voor, zo is bekend ge maakt. werd onder folders en tijdschriften. Wie nog niet overtuigd weas, kreeg een serie dia’s gepresenteerd- De volgorde van de kleurige plaatjes was geraffineerd. Eerst werd getoond hoe grauw en vies 't was, waarna de omtovering volgde als een ware metamorfose. Nog wat aarzelend stemde de klant, veelal een woning bouwvereniging, in met een ontwerp. Maar tijdens de uitvoering van het plan kon het gebeuren dat een opzichter van de woningbouwvereniging overstuur de telefoon greep en uitriep: Het gaat hele maal mis! Directeur Bouke van der Laan kwam er dan aan te pas om de man tot bedaren te brengen. Hij legde de opzichter, uit dpi aap het ontwerp niet meer te tornen vfel m'a’af voegde er geruststellend aan toe dat alles voor nop zou worden overgeschïldeTd als het werkstuk niet naar Wens was. Die verze kering kon Van der Laan met een gerust hart geven want hij wist hoe verguld zijn wanhopige klant later zou zijn. Vorig jaar heeft de minister van ver keer en waterstaat de VNG om advies gevraagd over de vraag of voor de aanvang van het vervoer de ritprijzen al kunnen worden vastgesteld. Daarmee zouden moeilijkheden bij betaling van het taxivervoer grotendeels kunnen wor den voorkomen. Het Velsense gemeentebestuur heeft echter vastgesteld dat bijna alle ritten in Velsen na telefonische afspraak worden ulitgevoerd. Moeilijkheden bij afrekening zijn er niet. Bovendien, zo zegt het gemeentebesuur, is een tariefstelling vooraf een erg moeilijke zaak, omdat met onvoorziene wachttijden, verkeers opstoppingen en dergelijke geen reke ning kan worden gehouden. Voortaan mag men op zaterdag in deze straat wel parkèren. Het gemeentebe stuur heeft hieertoe besloten in verband met de parkeerproblemen op zaterdag bij de winkels daar. De bedrijven zal worden gevraagd, de straat vrij te hou den van materialen. IJMOND. Dé IJmond is er bij de verdeling van de opbrengst van de zo merzegelactie 1976 goed vanaf gekomen. Ruim 43.000 wordt hiervan uitgekeerd aan verenigingen of instellingen op het gebied van cultuur, volksgezondheid en maatschappelijk werk in de IJmond. Van der Laan ontleent zijn kleuren scala aan objecten in Frankrijk, Enge land, West-Duitsland en Oostenrijk. Hij is vooral onder de indruk van de Franse vorderingen. In de voorsteden van Parijs zijn gewaagde bouwprojecten van de grond gekomen waarbij opmerkelijke kleurcoiinbinaties in het oog springen. In die hypermoderne wijken delen ook de bestrhtipg en het straatmeubijaii’ in het verf programma. Van der Laan en zijn naaste medewerkers leggen regelmatig bezoeken af aan die droomwereld. De achterstand die Nederland in dit qpzicht heeft, is opvallend. In vergelij king met de omringende landen wordt slechts op schuchtere wijze gestart met bijzondere bouwvormen- Kleuren vor men nog altijd een ondergeschoven kindje. Van der Laan krijgt voorlopig geen poot pan de grond bij de ontwer pers van nieuwe steden, zoals Almere. -*■‘4 Die toch altijd weer een beetje V» verliefd wordt op een artistiek dessin. Juist voor is er de 'Ploeg' gordijnstoffen kol lektie. Kom hem bekijken. 1. Praeludium Alleluia de Sabbato Sancto 2. a. Ick wil mi gaan vertroos ten, b. O Hoofd bedekt met wonden van Sjef van Balkom-, 3. Ciacona en fuga over: „O Fili et Filiae, Albert de Klerk, 4. Stuite voor beiaard, Wouter Paap, 5. Jesu mein Freude J. L. Krebs, 6. Suite voor beiaard, Willem Vogel. 7. a. Daar nu het feest van Pasen is, b. Nu laat ons allen vrolijk zijn. 8.1mprovisatie over: „Daar juicht een toon” W. Créman. Die schreeuwende vraag naar iets aparts, naar kleur en eigenheid, is niet uniek voor Frits. Zijn buurman heeft de galerij opgefrist met groenbeplanting terwijl het gezinnetje dat een verdieping hoger huist, fraai gekleurde vitrines voor het raam heeft gehangen, De be hoefte aan kleur en fleur lijkt nog maar nauwelijks aandacht te hebben bij de overheden- de woningbouwverenigingen en het bedrijfsleven. De middag begint om twee uur met een filmvoorstelling voor jongens en meisjes tot en met zes jaar. Voor de kinderen van zeven tot en met twaalf jaar gaan tegelijkertijd allerlei buiten spelen van start. Om vier uur wordt een oude Santpoortse traditie in ere gehou den, met ringsteken, in dit geval op de fiets voor personen „van twaalf jaar tot en met honderd”. Om half zes volgt een wedstrijd in mastklimmen voor deelne mers vanaf vijftien jaar. Jong en oud kunnen tevens meedoen aan een grote kruiswoordpuzzel waarin de geschiedenis van dit deel van Santpoort een belang rijke rol speelt. Aan de orde komt onder meer de speelvijver voor het Wijkeroogpark in Velsen-Noord (kosten 87 mille), verbou wing van de voormalige Duin en Den nenschool om deze geschikt te maken voor de peuterspeelzaal De Drie Tur ven (ruim 14 mille) en de verbouwing aan het gymnasium bijna drie ton). Ook wordt gesproken over de bouw van een tijdelijk dienstgebouw bij het hoofdbureau van politie en de aanleg van een parkeerplaats (respectievelijk bijna drie en bijna twee ton). De openbare vergadering vn de com missie financiën wordt op het stadhuis gehouden en begint om half acht. De gemeente Velsen en G. J. van der Veen zijn toch tot overeenstemming gekomen over de bouw het Schoutshuis in Velsen. Enige tijd geleden dreigde de heer Van der Veen van het bouwen van dit historische pand in het oude dorp Velsen af te zien, als hij niet voor grondkoop in aanmerking zou komen. De zaak is op het gemeentehuis uitgepraat en inmiddels is men met de bouw begonnen. Het Schoutshuis verrijst reeds aan het eind van de Torenstraat aan het Noordzeekanaal, nadat het in 1966 het veld had moeten ruimen voor datzelfde kanaal. En die aanpak komt er op neer dat het schildersbedrijf met abonnementen te werk gaat. Het bedrijf onderhoudt naar schatting 25.000''wooneenheden ver spreid over geheel Nederland. Het leeu wedeel is eigendom van woningbouw verenigingen die met Van der Laan een tienjarig contract hebben afgesloten. Jaarlijks betalen deze klanten een vast bedrag voor het onderhoudswerk. In plaats daarvan kunnen ze voor dezelfde prijs kiezen voor een kleurenontwerp. Datzelfde tarief is mogelijk dankzij een efficiënte werkwijze. De kunstenaars uit de contraprestatie zijn voor Van der Laan geen geduchte concurrent. „De uit voering van hun ideeën loopt financieel de spuigaten uit. Zij maken hun artistie ke begaafdheden ondergeschikt aan het bouwsel; proeven het klimaat ter plekke niet en trekken Zich niets aan van wenteltrappen, liftschachten en hekken, die er toch ook bij horen. Wij werken niet met decorateurs, maar met gewone ambachtelijke huisschilders. Onze schil ders hoeven echt geen inspiratie te heb ben, dat is een veel te zwaar woord. Creativiteit is een beter woord.” De 95 schilders van Van der hebben lol in hun werk. Hun motivatie is zo sterk dat ze op hun vrije dag met moeder de vrouw een ritje maken naar hun -,kunstwerk”. Want deze schilders kunnen hun werk tonen. Ze maken wat. Weinig conventioneel is Van der Laan ook in zijn sociale beleid. Door de lang lopende contracten kan hij zijn werkne mers voor zeer lange tijd werk garande ren. Het systeem van de winter- en zomerschilder heeft hij overboord gezet. Het hele jaar door biedt hij zijn perso neel klussen. In de winter wordt schil derwerk verricht op de beschutte gale rijen. En mocht ’t gaan vriezen, dan treedt een gunstige vorstverletregeling in werking. Zijn 'schilders werken in groepjes van vijf; één man heeft de leiding- „Die voorman is niet meer de potentaat, maar coördineert de werkzaamheden. Iedereen heeft z’n inbreng in de keuze van de werkwijze, de werktijden en de verde ling van het karwei. En daar heb ik mensen voor nodig die willen meeden ken. Ik recrutéer dan ook al op mavo- niveau. Want schilderen is echt niet alleen een kwast indopen en smeren maar”, zo besluit Van der Laan. wisseld groen. Een ideale vorm van inspraak was het niet. Daarover piekert Bouke van der Laan zich nog altijd suf. „Bij dit aller eerste karwei lieten we ons adviseren door de leerlingen. Maar ook de docen ten en de omwonenden hadden er bij betrokken kunnen worden- Immers, de leraren slijten heel wat meer jaren in zo’n gebouw en de bewoners in de buurt zitten er de hele dag tegenaan te kij ken”. Hetzelfde vraagstuk dook op bij het maken van een kleurenplan voor een flatgebouw. Van der Laan: ,.Een enthousiaste bewoner ging zich met het ontwerp bemoeien. En we hielden daad werkelijk rekening met zijn voorkeur. Toen het schilderwerk gereed was, bleek de man verhuisd te zijn.” Peiling van de mening van elke flat bewoner leverde een mengelmoesje aan ideeën op, even grijs als een pot verf waarin alle kleuren zijn gemengd. Een willekeurige keuze uit de kleurenpro- gramma’s zorgde steevast voor een stroom van protest bij een deel van het publiek. Over smaak valt nu eenmaal niet te twisten. Om aan alle heisa een einde te maken, laat Van der Laan voortaan een schets maken door een team van deskundigen, waaronder enke le externe adviseurs. De betrokkenen mogen hun steentje bijdragen maar hun inbreng is niet doorslaggevend. bus. Een kleur die in de tijd favoriet was onder de teeners. Het schoolgebouw kreeg inderdaad een paars jasje, afge- met blokken blauw, wit en VELSEN. De eerste week van Oude-kleding actie van de Stichting OIG in de gemeente Velsen heeft maar liefst 9000 kilogram oude kleding opgeleverd. Deze eerste week werd de actie gehou den in Velsen-Noord, Velsen-Zuid en Driehuis. De opbrengst van de actie is bestemd om gehandicapten en invaliden een onbezorgde vakantie te bezorgen. Direct na Pasen wordt de actie voort gezet. Dinsdag komt de omgeving van het Zeewegziekenhuis aan de beurt, woensdag Santpoort-Noord en donderdag Santpoort-Zuid. Dus mensen, die oude kleding hebben kunnen het deze avon den aan de medewerkers van OIG mee geven. Gebleken is dat het de eerste week meermalen is voorgekomen dat de me dewerkers van OIG te horen kregen dat de oude kleding net was opgehaald. Wie daarvoor verantwoordelijk voor zijn is niet bekend, maar OIG vindt het niet sportief, dat anderen van de gelegenheid gebruik maken ten kosten van de door hen georganiseerde actie- Mocht twijfelen, de medewerkers van kunnen zich altijd legitimeren. VELSEN Stadbeiaardier H. de Ligt zal zaterdagmiddag tussen 4 en 5 uur de volgende melodieën op het carillon van het stadhuis ten gehore brengen: EN/Z0NNE6CWEBMCN tlWLP JAUUZIE6N VELSEN Zeewijk komt, aldus het gemeentebestuur, niet in aanmerking voor proeven met de zogenoemde ge meenschapsbusjes, waarmee de minister van Verkeer en Waterstaat proeven wil nemen. Een uitzondering hierop vormt het IJmuidense schildersbedrijf Van der Laan. Als eerste onderneming in Neder land heeft het een nieuwe markt ont dekt. De markt van de kleuren. Geïnspi reerd door Franse bouwprojecten van revolutionaire aard, lanceerde dit bedrijf de bonte kleurenwereld als decoratie van flatzeeën, scholen, fabrieksgebouwen en blinde muren. Het idee werd alom met scepsis ontvangen. Wantrouwen en huiver spraken uit de eerste reacties. En zoals een echte Hollander betaamt, werd de suggestie van Van der Laan steeds geattaqueerd met de stereotiepe vraag: Wat moet dat wel niet kosten? Prompt antwoordde Ab Drijfhout, de kleurenspecialist van het schildersbedrijf dan: „Dat kost u geen cent meer”. Waarop de ongelovige klant bedolven ^■0,1 On

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5