Nico de Rooij: Geen behoefte aan badgasten in shorts met zakken frites Speelzaal trekt veel gokkers uit regio Het balletje rolt nooit goed ENORM was de puzzelactie Nieuwe actie van „Beter Leven BETER LEVEN: bijna 4 miljoen ZATERDAG door Tom Kors Evenwicht i J J Interessant - ZANDVOORT. Kort nadat vorige week op 1 april het casino in Zand voort een half jaar bestond, kwam de tweehonderdduizendste bezoeker binnenstappen. Voor de Stichting Nederlandse Casinospelen een duidelijk teken dat de opzet van de speelzaal in de badplaats geslaagd genoemd kan worden. Directeur Nico de Rooij is dan ook heel tevreden. In een hoekje bij de bar, terwijl de roulette draait en gokkers in een „gezellig drukke speelzaal een kansje wagen legt hij uit waarom. Hij zegt (niet zonder trots): „We zijn het best bezochte, het best draaiende casino in Europa. De aanloopperiode met die kinderziekten is voorbij. We draaien lekker”. V eiligheidsdienst „Tweehonderdduizend bezoekers, hier, dat is niet mis. Als dat zo door gaat worden dat er driehondervijjtigduizend voor 1 oktober. In wezen zijn hier al zo’n drie Olympische stadions over de trap gegaan. De mensen vragen wel eens, hoe komt die bekleding zo snel versleten. Drie stadions voldaardoor”. Adempauze Verscherpt REGIO WW CASINO ZANDVOORT INGESPEELD rvan it eau: VIER ACTIES: BIJNA 17 7.- MILJOEN. f 17.407.970 n... i De bestuursleden van de Nederlandsche Blindenbibliotheek, de Stichting Fokus, Het Nationaal Rheuma Fonds, het Natio naal Monument St. Jan en Little Philippi nes, gebundeld in „Beter Leven” konden hun oren niet geloven toen zij uit de mond van de heer A. G. Sijthoff, de voorzitter van de Stichting Samenwerkende Dagbla- len, de organisatrice van deze puzzelactie, e hierboven vermelde gigantische bedra- en hoorden. Dit forse eindcijfer kon wor- en bereikttdoor een legioen van trouwe uzzelaars. U kunt, als u tot de deelnemers ehoort, trots zijn, want dit resultaat is ereikt mede door uw inzet. Het is uiteraard onmogelijk, dat iedere eelnemer een prijs in de wacht sleept. Als it u wel is gelukt dan hebt u geboft, want gehele puzzelactie is en blijft een kans je!. Mocht u vergeefs naar uw naam in de jst van de wekelijkse prijswinnaars heb- en gezocht dan moet u toch het blije Bijna vier miljoen gulden, om precies te zijn 3.780.263,93 heeft de puzzelac tie 1976/77 opgebracht ten bate van het Nationaal Cultureel en Sociaal Fonds „Beter Leven". Volgens De Rooij is het een indianen verhaal dat het casino een ideale gele genheid is om zwart geld wit te maken. ƒ4.503.671 ƒ5.021.028 14.103.008 f 3.780.263 SLAGZIN PUZZEL 26: GROTE DANK VOOR STEUN EN IN SPANNING Het gevraagde andere woord voor „ge weldig” is „ENORM”. ;ens ti ?n. Wie wel eens in de buurt van het casino komt ziet ze af en toenaar buiten komen. Met verbeten gezich ten, blazend en puffend. Niet zonder leedvermaak zie je omstanders den ken van die zal wel weer een lieve In september 1977 gaat een nieuwe puzzelactie van start met wederom fraaie prijzen die ook nu weer spontaan door een groot aantal sponsors be schikbaar zijn gesteld. De opbrengst is bestemd voor „Buitenlandse Vakanties voor Gehandicapten” waarin samen werken Het Nederlands Astmafonds, Het Rheuma Fonds, Diabetes Vereni ging Nederland, Prinses Beatrixfonds (polio) en De Nierstichting Nederland. Prof. dr. P. Muntendam heeft zich be reid verklaard als voorzitter van deze actie op te treden. Het feit, dat de medici van de deelnemende organisa ties razend enthousiast zijn een aantal hunner patiënten een zonnig intermez zo in het vaak zo grauwe leven te kun nen schenken, zich daarbij -gesteund weten door flinke bijdragen van het bedrijfsleven, moet voor u een reden zijn straks met frisse moed uw oplos singen in te zenden. Tot in september dus. dan rekenen wij weer op u! Links wordt wat ruzie gemaakt over de juiste plaats van een jeton. De croupier weet echter op discrete wij ze een eind te maken aan het „mis verstand” en de man te overtuigen dat zijn fiche niet op 12 maar op 13 lag. Het winnende nummer was na tuurlijk 12. kan doen handen het balletje te volgen en dan maar hopen Sommigen hebben geluk, maar dat is over het algemeen van korte duur. Het spel is een verslaving. Je stopt in de meeste gevallen pas als het geld helemaal op is. De garderobe-dames boven zullen het over het algemeen w'el slecht hebben. Gelukkig kost het niets om je jas weg te hangen. Er is nog eens bericht dat daders van een bankoverval hun buit hier in Zandvoort verspeeld hadden. Ik heb dat onmiddellijk laten chequen, maar het is onjuist. Die mensen zijn bij ons niet binnen geweest”. Na een klein uur is het overgrote deel van de vijftig gulden wegge speeld. „Zet maar op mijn leeftijd in, dertig”, zegt vriend Kors. Helaas we winnen op dat nummer. De grote domper komt later. Het geld waarmee we speelden, was van de krant. Dus de winst ook. „Enorm" was niet alleen de samenstel ling van het woord om mee te dingen naar de superfinaleprijs van honderdduizend gulden: het was ook de kreet, die een ieder slaakte toen na de laatste telling het eind resultaat bekend werd gemaakt. Met de opbrengst van 302.739,95 van puzzel 26 werd het eindtotaal bereikt van 3.780.263,93, dus bijna vier miljoen gul den. Dit bedrag had zelfs Johan Bodegra ven, de voorzitter van het Nationaal Cul tureel en Sociaal Fonds „Beter Leven” niet verwacht. En hij, als bedelaar-eerste- klas is toch wel wat gewend. duit verloren hebben. Daarom zijn we gewapend met vijftig gulden naar het casino gegaan om ook eens te voelen wat de meeste verliezers erva ren als ze „blut” de speelzaal verla ten. De bedompte, maar sfeervolle zaal van het casino zit goed vol, al is het etenstijd. Het gokbedrijf gaat door. Vrouwen op leeftijd die verwoed alle nummers opschrijven, in de hoop een systeem (dat er toch niet is) te ontdekken. Als beroepsgokkers zetten de meeste mannen in, gewichtig en hautain, meer dan twee of vqf gulden inzet wordt het echter zelden. Ieder een houdt zijn eigen stukje plastic met argusogen in de gaten. Het zal niet de eerste keer zijn dat iemand anders met de winst ging strijken. Er is slechts een kleine groep die met hogere bedragen, ook hogere inzetten speelt. „Niet meer dan vijf percent van de spelers. Gelukkig dat we die groep hebben. Dat maakt het casino interes sant. Dat geeft sfeer, de bezoekers vin den dat leuk.” Black Jack is absoluut favoriet bij de Zandvoortse bezoekers. „We zijn eigenlijk een volk van kaar ters. Het wordt overal gespeeld in elke situatie, op elk moment. Hier ook.” Negentig procent van de bezoekers komt uit Nederland. Het grootste deel daarvan uit Noord- en Zuid-Holland. En daar weer het overgrote deel van uit Kennemerland en Amsterdam”. Je kan eigenlijk zeggen dat dit een regionaal casino is”. Het toeristenseizoen staat voor de deur. Wat zijn De Rooijs verwachtingen. „We houden er wel rekening mee dat er meer toeristen zullen komen. In de lente zullen dat de bollen toeristen zijn, maar we verwachten ook natuurlijk de ver blijf sgasten uit Zandvoort zelf en de toeristen die in Amsterdam een hotel hebben. Ik weet niet of de Nederlandse bezoekers weg zullen blijven, omdat ze het in Zandvoort dan te druk vinden of vanwege de vakantie. Dat weet ik niet. We zullen wel zien. We zijn in ieder geval niet van plan de kledingsvoor schriften te versoepelen. We hebben niet zo’n behoefte aan badgasten die hier in shorts binnenkomen met een zak frites”. „Het systeem is zo dat je bij winst aan de tafel zelf van de tafelchef een briefje kan krijgen, waarop staat hoe veel gewonnen is. De kas geeft dan een kwitantie. Maar, een groot bedrag aan geld inwisselen voor penningen, bijna niets vergokken en na een paar uur alles weer inwisselen en dan een kwi tantie vragen gaat niet. Althans dat je dan een kwitantie krijgt. Een indianen verhaal. Je kan zwart geld en wie weet wanneer iemand zwart geld bij zich heeft, dat vertelt natuurlijk nooit iemand wit maken als je er mee gaat gokken en wint. Dan krijg je een brief je”. De HOOFDWEEKPRIJZEN zijn: f5.000.- contant: J. Bier, Zaandam: Een Philips kleuren televisie: W. Kwakkel, Delft; f2.500.- contant: A. C. van Essen. Zwolle: Een Olga springboxcombinatie: mevr. P. A. M. v. Wesenbeeck-Meesters, Roosendaal: Een Singer zig-zag naaimachine: E. T. van Zwieteren. Den Haag: Een half jaar Skol bier.-H. A. Haverkamp. Deventer; Een waardebon van Wïtteveen: F Giezenbert. Helmond: Een raardebon van Witteveen: mevr. A. van Óoyen, Roosen daal: Een Neveda Smymakleedfi mevr. W. K. Mantel, Loenen (UtEen Daalderop afzuigkap: mevr. Dimmers, Oisterwijk. SUPER FINALEPRIJS: 100.000.- contant: L. G. van Loosbroek, St. Anthonis: FINALEPRIJZEN: Een Ford Fiesta Ghta mevr J v. Grootel. Eindhoven: Een rondreis door Indonesië voor twee personen van Unitravel: mevr. Nijenhuis, Vorden; Een massief eiken parketvloer van Noordelijk Discount Parket: G. C. de Vrijer. Heiloo; Twee vliegtickets a f2.000.- perstuk van Sabena: Mevr. A. van Beugen-Brussel, Van Hogendorp straat 61, Haarlem: Een Singer Futura zig-zag naaima chine: H. F. Pels. Ede; Een jaar Skol bier: G. B. Drost, Nieuwleusen (O): Een retourpassage Europoort-Hull voor twee personen: P. J. v.d. Weijden. Helmond; Een Kmdermann diaprojektor: A. G. H. Kemme, Den Bosch. f 1000.- UIT DE EXTRA PRIJZENPOT Mevr. A. Sterken, Nieuwleusen-Zuid. mej. I. A. C. Nielsen. Hilversum; mevr. D. Foederer, Helmond; M. Willéms, Eindhoven; mej. A. B. Emmen, Dongen; mevr. J. Rots, Aalten; drs. J. W. Verburgt, Den Haag; mevr. M. van Avesaath, Swalmen; M. Gammans, Velden (L); J. F Boddenberg, Zaandam; mevr. E. Mesman, Zwimdrecht- 3250; „C’est pour nous, monsieur?”, vraagt de keurig in smoking gestoken croupier, terwijl hij begerig kijkt naar mijn inzet van vier gulden op de roulettetafel. Natuurlijk, ten slotte is het een aardige ruil. In twee minu ten even honderdveertig gulden ge wonnen. Het resultaat van een mis lukte proef. Het oorspronkelijke plan was om te verliezen om nu eens het gevoel van een verliezer weer te geven. Zo zie je maar; het balletje rolt nooit goed. De Rooij wil ook aanvechten dat het casino louche of onderwereldfiguren aantrekt. En als die mensen komen, kan De Rooij daar in ieder geval niets aan doen,” volstrekt niets. „Kijk, we stellen eisen op het gebied van kleding, leeftijd, legitimatie e.d. en als iemand daar aan voldoet garanderen wij zijn anonimiteit. Moet ik over mensen oordelen? Dat is een zaak voor de maatschappij, voor de justitie. We hebben geen enkele be voegdheid. gevoel hebben uw financiële steun te heb ben gegeven aan een goed doel.ij vroegen ze per man drieduizend gulden extra in de me and. Ik heb verteld dat ze konden kiezen tussen een economy- class-vlucht terug naar Cannes of een enkele treinreis eerste klasse. Op zo’n mentaliteit stellen we geen prijs”. Daar naast zijn nog eens vijf tot zes croupiers uit het casino verdwenen, om soortgelij ke redenen. „Maar bij elkaar heeft dat geen invloed gehad op het functioneren van het team.” Als op 6 mei het casino Valkenburg opengaat, hoopt De Rooij met wat meer Nederlandse croupiers te starten dan in Zandvoort het geval was.'Dat worden er zo’n zestig, twee keer zo veel als bij de start van de speelzaal in de badplaats. Doordat er tussen Valkenburg en Zand voort geschoven gaat worden met perso neel heeft de stichting voor het nieuwste casino niet in het buitenland hoeven te recruteren. De Rooij zegt te willen stre ven naar een wat evenwichtiger verhou ding tussen Nederlandse en buitenlandse medewerkers. Op den duur zal dat wel lukken. „Dat wil niet zeggen dat we de buitenlanders willen afstoten. Na een proefperiode hebben zij evenveel rechten en plichten als de Nederlanders.!’ „Ik ken geen land ter wereld waar geen illegale casino’s bestaan”, zegt De Rooij. Hij tilt er niet zwaar aan dat na de opening van het Zandvoortse casino de illegale speelhuizen in de grote steden niet zijn verdwenen. „Er zijn kennelijk mensen die het gokken daar veel leuker vinden. Daar kan ik niets aan doen. Dat is ook een zaak voor justitie. Het is wel zo dat wij met mensen uit die Amster damse en ander? speelgelegenheden geen enkele last hebben gehad. Over de financiële resultaten wil De Rooij niets zeggen. In het voorjaar van 1978 wil hij met een uitgebreid jaarver slag komen waarin dan de Zandvoortse ervaring van zestien maanden en de praktijk van Valkenburg gedurende een maand of acht besproken zullen worden. Verder wil hij niet zeggen. Niet over het brutospeelresultaat, niet over de gemid delde inzet, de winst of eventueel het verlies van de stichting. Niets. „Dat kan ook niet. We zijn nog maar zo kort bezig. Dat geeft geen goed beeld. Het enigë dat ik kan zeggen is dat de bezoeker hier met een bedrag speelt dat gemiddeld tussen de vijftig en tweehon- derdvijftig gulden ligt. Het is me ook opgevallen dat wij Hollanders nuchtere spelers zijn. Ik be doel, dat we komen om te spelen, over het algemeen, en dat we daarbij kunnen verliezen. Maar in het spel zelf zijn we fanatiek, willen we graag de ander laten weten of we verliezen of winnen. Maar toch weer nuchter, begrijp je”. De weekprijzen welke in ons versprei dingsgebied vielen zijn: Een Inventum koffiezetapparaat: C. Thöne. Biallosterskilaan 31, Santpoort-N.; Een Zareska kruissteekloperpakket: G J. Stek,-v.d. Bergh v. Eysmgaplantsoen 60, Santpoort; Een Birdy ta fellaken vingerdoekjes: J. G Beentjes. Ki> ningstraat 98. Beverwijk; Een Zareska-kruis- steekkussenpakket: mej. C. G. van der Hoeven Brammershoop 20, Haarlem. De Rooij trekt vergelijkingen tussen de eerste maanden dat het casion open was en nu, een half jaar later. „Het loopt soepeler. Daar zijn verschillende oorzaken voor. De receptie is ingespeeld. In het begin was elke gast een eerste gast, die ingeschreven moest worden. Veel mensen komen terug. Dat opont houd is voorbij. De mensen komen ook gespreider. In het begin was het bij het opepingsuur gelijk vol. Nu blijft het doorstromen. We hebben duidelijk mid- dagbezoek en avondbezoek. Een top vooral na het avondeten als de mensen even langs komen. Maar over het alge meen kan iedereen wel een plaatsje aan de speeltafel krijgen. Alleen in het week eind is dat moeilijker. Dan is het echt druk.” Uitgedrukt in cijfers, elke dag komen zo’n duizend mensen naar het Zandvoortse casino. In de aanloopperio de was dat aantal per dag nog eens driehonderd hoger. De Rooij constateert ook dat de grote spanning tussen „ervaren” en „onerva ren” spelers verdwenen is. „Voor de onervaren spelers ging het allemaal te vlug, die moesten het nog leren; voor de ervaren mensen te langzaam. Dat gaf soms onrust, irritatie. Heel begrijpelijk en acceptabel, hoe vervelend ook binnenkwamen, jasjes waarmee een bouwvakker nog niet eens z’n werk doet. Of haren die die dag nog niet gekamd waren en zeker in veertien dagen niet waren gewassen, of met schoenen die zeker in een maand niet waren gepoetst. Kijk, je gaat een avond uit, gezellig, je gaat een gokje wagen, waarom zou je dan niet goed gekleed gaan. Dat geeft gelijk een sfeer. Kijk maar om je heen. Er is veel mogelijk, maar we laten het ook een beetje over aan de selectie bij het binnenkomen." Wat nogal eens wrevel in h?t casino schijnt op te wekken is het vragen door de croupiers om fooien. Dat is volgens De Rooij verboden en bovendien zegt hij dat er geen enkele reden is om dat te vragen. De fooienpot, oftewel de tronc, wordt door de spelers redelijk gevuld. „Het Nederlandse speelpubliek geeft vol strekt volgens internationale normen. We hebben er zelfs mensen op moeten attenderen dat ze te veel gaven. In wezen hebben we het garantiesalaris geen enkele keer hoeven uit te betalen. In feite betekent dat dat de kosten voor het spelpersoneel volledig uit de tronc kunnen worden betaald.” Een voortreffelijk resultaat, dat kon worden bereikt door een formidabele eindspurt, want puzzel 26 bracht een bedrag van 302.739,95 op tafel. Om mee te dingen naar de finaleprij- zen moest uit het rijtje letters M O REN het woord „ENORM” worden geraden. De oplossing van de laatste puzzel, waarvoor de wekelijkse hoofd prijzen werden getrokken luidde: GROTE DANK VOOR STEUN EN IN SPANNING. De namen van de gelukkige winnaars staan elders in deze krant vermeld. De Rooij is ook tevreden over het functioneren van de eigen veiligheids dienst. Die is opgezet door eer» aantal oud-hoofdcommissarissen van politie. Oud-rechercheurs verrichten onopval lend dienst. Er is nauw contact met de korpsen in Zandvoort, Haarlem, Amster dam en Den Haag. Toch komt het vol gens De Rooij maar sporadisch voor dat de politie ingeschakeld wordt. Wanneer een van de spelers zich „duidelijk mis draagt” door oneerlijk spel kan er een berisping volgen. Veel van die spelers worden geruisloos uit het casino gezet en krijgen een spelverbod, voor een dag, een week of een maand. In de ernstige gevallen komt een naam op de zwarte lijst, die ge stuurd wordt naar alle casino’s in Euro pa. Dat soort zeer ernstige gevallen heeft zich niet of nauwelijks voorge daan, zegt De Rooij. Er is een keer een zakkenroller betrapt en bij elkaar is nog zo’n vijftien tot twintig keer een speel verbod opgelegd. „Op het grote aantal bezoekers is dat een te verwaarlozen factor. Dat hier drie keer per week de politie moet komen, is pure onzin”. In het begin zijn ook moeilijkheden voorgekomen mét een groep Franse croupiers, die ontslagen werd. „Ze had den de indruk dat ze niet aan hun trekken kwamen, financieel. Op een middag hadden we een gesprek en toen Verder moest het personeel op elkaar inspelen. We hebben onze medewerkers in acht nationaliteiten. En bovendien was het zo dat we tot aan de dag van vandaag nauwelijks een adempauze heb ben gehad. Vanaf de start moesten we gelijk in het diepe, als ik het zo mag zeggen”. Daarbij hebben vooral de kersverse, door de stichting zelf opgeleide Neder landse croupiers het moeilijk gehad. „Die waren in het begin door die drukte en belangstelling volstrekt overdonderd. Hadden een tijd van aanpassing nodig. Daarbij kwam nog dat we in het begin veel spelers hadden, vooral uit het bui tenland, die even kwamen kijken hoe ver ze konden gaan; de equipe wilden uitproberen. Dat waren niet zo zeer valsspelers, maar mensen die door snel heid, forceren moeilijk doen de crou piers kwamen uittesten.” Dat het daarbij niet tot grote moei lijkheden is gekomen wil De Rooij dan ken aan de volgens zijn inzicht goede croupiersopleiding in Haarlem en de se lectie van kandidaten, überhaupt aan de „goede” speeltechnische samenwerking met het Oostenrijkse casinowezen”. Ik wil de geruchten tegenspreken dat Oos tenrijk het Nederlandse casinowezen in handen heeft. Dat is onmogelijk. We werken alleen met de Oostenrijkers sa men. Net als we met de KLM samen werken bij de opzet van een eigen medische dienst en zoals we ons door het bankwezen en de horeca laten advi seren over de zaken, waarin zij gespeci aliseerd zijn. In de korte tijd dat we voorbereidingen voor dit casino konden treffen, misten we de ervaring kennis en vakmanchap. Vandaar dat we de beste adviseurs hebben aangetrokken.” Een andere moeiljkheid die opgelost is, was de bar. „Wat zich daar soms afspeeldeDat kwam omdat we aan het begin zo veel kijkers hadden. Die wilden allemaal wat drinken. Het is voorgekomen dat we om elf uur 's avonds uitverkocht waren”. Het Black Jack gaat in een razend tempo; duidelijk voor de iets meer geroutineerde casinobezoekers. Bo vendien wordt er om wat hogere bedragen gespeeld. We beperken ons dus maar tot de roulette. Het verlie zen gaat erg snel. Je speelt niet met geld, maar met plastic. Bovendien raak je in de speelzaal alle gevoel voor realiteit kwijt. Geld speelt geen rol meer. Inzetten is het enige wat je Het casino heeft vrijwel onmiddellijk na het begin de kledingsvoorschriften verscherpt. In het begin was vrijetijds- kleding mogelijk, maar daar worden nu hogere eisen aan gesteld. „Dat komt doordat een hoop mensen niet meer weten wat correct gekleed is. Als je zag in wat voor sloeberige jasjes ze hier De Stichting Samenwerkende Dagbladen heeft nu vier puzzelacties georganiseerd, waarvan de opbrengst in totaal bijna 17 ‘/i miljoen gulden was: Puzzelactie 1973/74 - Actie Natuur Puzzelactie 1974/75 Geven voor Leven Puzzelactie 1975/76 - Sport Gehandicapten Puzzelactie 1976/77 - Beter Leven om daarna met klamme f

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 9