DDR EN CUBA STEUNEN GENDARMES Korter werken voor 8000 man bij Hoogovens PAASDRUKTE VIEL MEE Heemskerk voor De Ierse marine Amsterdamse let op vissers uit buitenland hoofdagent gearresteerd explosie gespaard LSPOfiTE ®r het woord is aan... aantal pagina's vandaag: 2Ö (V vrijheid,werk,samenwerking... WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Kwajongenswerk agenda pagina Voormalige premier van Jemen vermoord Paaswake Kunsthandel Jos de Graaft Toeristenstroom Amerika en Rusland praten over verbod chemische wapens Emancipatie Vrolijk kerstfeest. Nu en dan regen w I word daarom lid van de franse hulp aan Zaïre omvangrijker is dan officieel is erkend, aldus 1’ Aurore. DERDE AANVRAAG nijman Haarlem houtmarkt 21 023-319309 2 Te lefoonbean two orders DIAMANT 7 perspex lichtbakken neon lichtreklames Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, 19 Achtergrond3 Plaatselijk nieuws..5,7,8,9 Kunst17 Radio en televisie15 Strips15 Beurs13 Sport21 t.m. 19 (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Naar schatting 950.000 buitenlanders hebben het paasweekeinde, het koudste in zeker veertig jaar, in ons land doorge bracht. In vergelijking met vorig jaar een teruggang met ruim 15 percent, maar Pasen ’76 viel dan ook een week later en bracht aanmerkelijk beter weer. Het verkeer heeft geen onoverkomelijke moeilijkheden opgeleverd. PARIJS (UPI, Reuter, AFP, AP, DPAVolgens het Franse dagblad l’Aurore heeft een niet nader genoemde Franse regerings ambtenaar vandaag gezegd dat de opstandige Katangese troepen in de Zaïrese provincie Shaba eertijds Katanga worden geholpen door Oostduitse en Cubaanse technische adviseurs. Hij zei ook dat de B4 A Umuider Courant Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. II. C. LosSe nummers 70 ct. Frankrijk steunt Zaïre n behoorlijk België heeft enige steun verschaft en de (Zie verder pagina 2) Zoals voorspelbaar, was de Keukenhof in Lisse het afgelopen weekeinde een van de eigen ontwerpstudie voor Aan de Duitse kant van de grens ont- het (ADVERTENTIES) Inkoop-Verkoop I VVD Antwoorder 1877. Den Haag (geen postzegel), tel 070-614121 I'S Deze wordt ervan verdacht op verschil lende tijdstippen gedurende een periode van ongeveer een jaar giften in geld te hebben aangenomen van enkele burgers. De hoofdagent zou dit hebben gedaan, toen hij was verbonden aan het bureau Warmoesstraat. Uiteindelijk werd het gevaar bezworen door twee brandweerlieden, die met gas maskers op het clubhuis ingingen en de hoofdkraan dichtdraaiden. En zo liep dit kwajongenswerk op wonderbaarlijke wij ze met een sisser af. topattracties voor toeristen uit buiten- en binnenland. Duizenden amateurfotografen maakten in de kassen hun kiekjes. ^ADVERTENTIE) De door Aurora aangehaalde ambtenaar was net teruggekeerd uit Zaïre, waar hij de aankomst van de eerste Marokkaanse soldaten aan boord van Franse transport vliegtuigen heeft gadegeslagen. De Cubanen in Zaïre helpen volgens de Franse ambtenaar de rebellen met de be diening van de moderne, halfzware Russi sche wapens. „Ik kan u verzekeren dat alle boodschappen die wij aftapten, in het Spaans uitgewisseld werden”, zei hij. De Oostduitsers in Zaïre zijn „militaire advi seurs die zijn gespecialiseerd in radiocom municatie”. Frankrijk is het eerste Westerse land, dat belangrijke logistieke hulp verleent aan Zaïre en Marokko in de strijd om de macht in de met mineralen gezegende pro vincie Sjaba (met name o.a. het strategisch belangrijk uranium). krachtige westelijke wind. Mini mumtemperaturen omstreeks 6, maxima circa 8 graden. V.S. hebben niet-militaire goederen naar Zaïre gezonden. Een personenauto slipte door gladheid en botste frontaal op een tegenligger, die in de richting Damwoude reed. In de slippende auto zat het gezin Lageveen uit Oostzaan dat samen met een nichtje op weg was naar Schiermonnikoog. Moboetoe onthulde een complot van Za ïrese leger-officieren ten gunste van de invasie-troepen tijdens een massabijeen komst zaterdag in Kinsjasa, die door onge veer 30.000 personen werd bijgewoond. Het is niet mogelijk geweest onafhankelij ke berichten te verkrijgen over de ver meende samenzwering, maar er is wel melding gemaakt van overlopers naar de opstandelingen. President Moboetoe gaf weinig bijzonderheden over het complot. sadeur in de Verenigde Naties, Andrew Young, dat het minder belangrijk is dat Afrikaanse staten marxistisch worden,als ze maar handel met de Verenigde Staten willen drijven. LONDEN (Reuter). Een voormalige premier van de Arabische republiek Je men, zijn vrouw en een Jeminitische diplo maat zijn zondag in Londen doodge schoten. Volgens een woordvoerder van de Jemi nitische ambassade zijn de vermoorden de 60-jarige oud-premier Al-Hagri, zijn 48- jarige vrouw Fatima en de gezant van Jemen in Londen, Hammami. De dader, vermoedelijk een Arabier, is nog spoor loos. Een Nederlandse visserijvloot bestaan de uit 21 schepen is enkele dagen geleden richting Ierland vertrokken, maar het is nog niet bekend waar de vloot zich op het ogenblik bevindt. „Ieder buitenlands schip dat binnen onze visserijgrenzen komt, zal worden opgebracht door onze marine”, zo verklaarde Donegan. Een aantal Europese landen, waaronder Nederland, heeft zijn ongenoegen over de Ierse maatregel te kennen gegeven. Die bepalen dat alle schepen van meer dan 33 meter lengte niet binnen de Ierse visseijgrenzen mogen komen. Deze gren zen liggen op sommige plaatsen op 50 zeemijlen (80 kilometer) van de Ierse kust, op andere plaatsen tot 100 zeemijlen (160 kilometer) van de Ierse kust. DUBLIN (UPI). De Ierse minister van Visserij Patrick Donegan heeft de marine opdracht gegeven iedere vissersboot op te brengen die zich niet houdt aan de nieuwe Ierse maatregelen, die zondagmiddag van kracht zijn geworden. Amerika en de Sovjet-Unie zijn tot hun besluit gekomen tijdens bijeenkomsten die Het verkeer heeft geen grote moeilijkhe den opgeleverd, al heeft zich hier en daar tijdens meer dan normale drukte filevor ming voorgedaan. Ook de Nederlandse Spoorwegen hebben het niet buitensporig druk gehad. De tweede paasdag was zelfs iets minder druk dan de eerste. de twee delegatieleiders naar de Geneefse ontwapeningsconferentie hebben gehou den tussen 1 en 7 april. Het merendeel van de toeristen heeft zijn korte vakantie in de kuststreek en in de Randstad doorgebracht. Hoewel alle hotels waren volgeboekt, hebben de VW’s met behulp van particuliere logiesadres- sen kunnen voldoen aan de vraag naar onderdak. Het Nationaal Bureau voor Toerisme heeft tijdens de paasdagen een centrale informatiepost ingericht, die pre cies op de hoogte was van het aantal lege bedden buiten de Randstad. Vandaag in onze sportbijlage: 1ste sportpagina: Haarlem na veertien wedstrij den eindelijk weer op winst. Ajax hield zich slechts een half uur serieus bezig met Telstar. 5de sportpagina: Theodoor Doyer van Bloemen- daal had met twee goals een groot aandeel in de zege van het Neder lands hockeyteam op een „Europe se” selectie. 2de sportpagina: Trainer Boskov gelooft niet meer in een kampioenschap voor Feyenoord. 3de sportpagina: Weer hoofdrol voor Jan Raas; dit keer in de Goldrace. Jan Wagenaar bereikte einde lijk zijn doel: Europese titel. 4de sportpagina: Voetballers van THB in twee seizoenen van tweede klasse HVB naar de KNVB. stonden vrijdag lange files. Deze zouden zijn ontstaan, doordat de Duitse politie nogal wat uitgaande auto's controleerde in verband met de moordaanslag op de West- duitse procureur-generaal. 6de sportpagina: Renova gedegradeerd uit vierde klasse KNVB. Op het middaguur van eerste paasdag verscheen de paus na een openluchtmis op het Sint-Pietersplein op het balkon van de basiliek, voor het geven van zijn traditio nele zegen „aan stad en wereld”. (Zie verder de plaatselijke pagina’s) Teleurstellend optreden water- poloploeg. Jan Raas heeft zaterdag in Meers- sen de 12e editie van de Amstel Goldrace gewonnen. Raas zege vierde in de eindsprint voor Kne- teman en Kuiper. Op de foto Jan Raas met zijn trofee. KOOP vanaf 495,- HUUR vanaf 20,- p.m. NATEBO-AMSTELVEEN, tel. 020-456456 LEEUWARDEN (ANP). Zaterdag morgen zijn op de weg tussen Dokkum en Damwoude vier mensen omgekomen. Een vijfde werd ernstig gewond. Angola heeft Marokko zaterdag gewaar schuwd voor mogelijke „ernstige gevol gen” van zijn besluit een expeditieleger naar Zaïre te zenden. Paus Paulus de Zesde is zaterdagavond laat in de basiliek van Sint Pieter voorge gaan in de paaswake. Hij was op de draag stoel de basiliek binnengebracht en had ook op Goede Vrijdag bij de kruisverering maar één keer in plaats van driemaal geknield in verband met de gewrichts ziekte waaraan hij lijdt. AMSTERDAM (ANP). In het kader van het reeds enige tijd durende onder zoek naar eventuele corruptie, gepleegd door leden van het Amsterdamse poli tiekorps, is vanmorgen door de rijksre- cherche een 31-jarige hoofdagent gearres teerd. (ADVERTENTIES) Relatiegeschenken Gierstraat 47-53 - Telefoon 31 28 01 Showrooms: Breestraat 30 en 24 (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Heemskerk is in de paasnacht gespaard gebleven voor een fikse gasexpolosie, die anders ongetwij feld enorme schade zou hebben aange richt aan de woonwijk rondom de Joh. Vermeerstraat. Spekstraat 10 - Haarlem - tel 023-320274. De toeristenstroom naar ons land is don derdag losgekomen en heeft op Goede Vrijdag een hoogtepunt bereikt. De groot ste trekpleister was ook dit jaar weer de Keukenhof, die ondanks sneeuw- en hagel buien toch 97.000 kijkers mocht verwelko men. Dat waren er 59.000 minder dan vorig jaar. „De partijen kwamen overeen hun werk voort te zetten met het oog op de voorbe reiding van een tekst voor een passend document en zodoende een praktische ver wezenlijking te bereiken van dit gezamen lijke doel”, aldus het communiqué. GENEVE (UPI, Reuter). De Verenig de Staten en de Sovjet-Unie willen trach ten een ontwerptekst op te stellen voor een internationaal verbod op chemische wapens. Dit is vandaag bekendgemaakt in een gezamenlijk communiqué, uitgege ven op de Geneefse ontwapeningsconfe rentie. Ook het miniatuurstadje Madurodam mocht zich in een grote belangstelling ver heugen: 55.000 bezoekers. Andere trek pleisters waren: de Scheveningse Pier, Diergaarde Blijdorp, de Efteling en het Ponypark in Slagharen. In een interview met het Amerikaanse weekblad „Newsweek" zei Moboetoe dat de Amerikaanse leveringen aan Zaïre mi nimaal zijn geweest, zeker vergeleken bij de Belgische en Franse steun. Moboetoe toonde zich uiterst verontwaardigd over de uitspraak van de Amerikaanse ambas- Auto slipt: vier doden De steun die Frankrijk geeft bestaat volgens officiële Franse zegslieden met name uit het ter beschikking stellen van een DC-8 en tien Transall transport vliegtuigen „uitsluitend voor het vervoer van Marokkaans materieel en geen solda ten”. President Valery Giscard d’Estaing zei zondag dat er maar 10 transport vliegtuigen van de luchtmacht en een DC- 8 bij ingezet waren. Publieke vrouwen in de vakan tieoorden op de Spaanse Costa del Sol zijn bezig met de oprichting van een vakvereniging ter be scherming van hun belangen, zo berichtte op eerste paasdag het dagblad „El Pais”. Voor de nieuwe vakvereniging is al onder voorbe houd een naam gekozen: „Sindica- to Unitario de Trabajadores del Amor” (Eenheidsvakcentrale voor beoefenaarsters van de liefde). De prostitutie is in Spanje officieel verboden. H r a t i u s: Het menselijke woord is als een ontsnapte vogel die nooit meer kan worden tetuggefloten in zijn kooi. Daar sneuvelde vrijdagmiddag bij een voetbalpartijtje de ruit van het voormalige clubhuis „De Fuik”. Zaterdagmiddag klom één van de voetballertjes een 15- jarige scholier samen met zijn broertje door het gat naar binnen. Toen hun nieuwsgierigheid voldoende was bevre digd, draaiden de knapen de hoofdkraan van het gas open en kozen het hazepad. Bij de botsing werden de bestuurder van de slippende auto, de 48-jarige registerac- cauntant R. Lageveen, zijn 16-jarige doch ter Rita en hun 15-jarige nichtje Roelfina Kosian uit Amsterdam, op slag gedood. Enkele uren later overleed de 45-jarige mevrouw C. Lageveen-Wansleeben in het ziekenhuis in Dokkum. De 12-jarige zoon van het echtpaar, Roelof-Harm, werd licht gewond. De bestuurder van de andere auto, de 30-jarige J. de Braak uit Eng- wierum, raakte bij het ongeluk ernstig gewond. Veel bewolking met nu en dan regen of motregen. Matige tot van der Mije Abonnement - bij vooruitbetaling f 13,65 p. mnd., f 39,35 p. kwartaal p. post f 52,—), p. jaar f 154,70 p. post f 200,—). Zondagmorgen vroeg roken inwoners van de Joh. Vermeerstraat plotseling een sterke gaslucht. Politie en brandweer wer den gewaarschuwd en al spoedig werd de oorzaak gevonden. Daar er naast het club huis een relais-schakelkast van het PEN staat die bij het schakelen wel eens vonken afgeeft, bleek uiterste omzichtigheid geboden. IJMUIDEN Hoogovens in IJmuiden zal voor een derde periode van zes weken werktijdverkorting aanvragen. Bij deze nieuwe periode die op 17 april ingaat, zijn 8000 van de 24.000 personeelsleden voor circa 20 percent betrokken. De aanvrage zal nog besproken worden met de betrok ken Raden van Overleg, de Onderne mingsraad en de werkgevers- en werkne mersorganisaties. Het aantal werknemers dat opnieuw ge confronteerd wordt rqet werktijdverkor ting ligt lager dan bij de vorige periode toen 9500 man voor gemiddeld 25 percent onder de regeling vielen. Dit kleinere aan tal vindt zijn oorzaak in het feit dat er vrijwel geen aaneengesloten stilstanden zijn gepland en dat de walserijen op een laag niveau zullen draaien. Voorts vallen in de komende weken enkele feestdagen en bovendien is de invloed van de zomer vakantie reeds merkbaar. „Vrolijk kerstfeest. eh, par don, vrolijk pasen”, zo begon de nieuwslezer van de Deense radio zondagochtend om zeven uur zijn bulletin. Kopenhagen lag, evenals grote delen van Denemarken en Zweden en de rest van Europa onder een sneeuwkleed. Zelfs in Zuid-Europa liet de zon verstek gaan en uit Zuid-Frankrijk, Corsi ca en Midden-Italië werd sneeuw val gemeld f» 7de sportpagina: Zeilers moesten afzien. daarvoor kiest de VVD 1. VOOR VRIJHEID: Ons ideaal is een vrije, veilige maatschappij voor vrije mensen. 2. VOOR WERK: wij willen absolute voorrang voor de strijd tegen werkloosheid en inflatie. 3. VOOR SAMENWERKING: door samen te werken-niet door ruzie maken-willen yw jf wij de maatschappij vernieuwen. K8 Morgenavond 2Q.00 uur sprekt Wim Keja over werkeloosheid 't Braambos, Zeeweg 264, I Jmuiden-Oost. Weersverwachting van KNMI tot woensdagavond. DINSDAG 12 APRIL 1977 67e jaargang nummer 136 Kantoor: Lange Nieuwstraat427, IJmuiden Postgiro 273107, postbus 18, Ilmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd 02208- 3577 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17-17.30 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 023 - 32 43 41.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1