Franse hulp Zaïre is namens Europa Blijkens in Washington op schrift gestelde uitspraken: Denemarken wil nieuw uitstel F-16 contract geniet van uw koffie Hoogovens beperkt produktie Blokwals-I Gemeentebesturen gaan praten over problemen Van Gelder Weer politieman gearresteerd in Amsterdam R. RIJPMA VHflG gelukkig zonder coffeine mag en is netzo lekker Hongerstaking tegen arrestatie het woord is aan... VA aantal pagina's vandaag: 22 I I Vl WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN GISCARD IN INTERVIEW: Nederland Gespannen Bemoeienis met buitenland agenda pagina Rechtse Spanjaarden houden betoging tegen communisten „Sleutel volgende regeringscoalitie ligt bij PvdA” „Topman in Nederland wordt onderbetaald” Café „Moby Dick” Vrij koud f (Van een speciale medewerker) Sensatie in IJmuiden! Dus iedereen zaterdag naar DE PANIEKZAAIERS ALLE VERZEKERINGEN FINANCIERINGEN IN ÉÉN HAND. Neem eens kontakt met ons op. Het maakt u altijd wijzer. (Van onze redacteur in Frankrijk, Rudolf Bakker) Kunst Radio en televisie Strips Economie Beurs Sport Weerrapporten2 Binnen- en buitenland 2, 3, 4 3 WOENSDAG 13 APRII l<T7 67e jaargang no 137 DEN HAAG-WASHINGTON. De bemanning van het op Tenerife verongelukte KLM-vliegtuig „Rijn” was zich ervan bewust dat de Clipper van PanAm nog op de baan kon zijn toen zij, zonder duidelijk uitgesproken toestemming van de verkeersleiding aan de start begon. Dit blijkt uit de in Washington op schrift gestelde uitspraken van de KLM-bemanning tijdens de start, waarvan de luchtvaartinspectie in Den Haag de juistheid inmiddels heeft bevestigd. Achtergrond Plaatselijk nieuws 5, 6, 7, 9, 11 15 13 13 17 16 19,21 PARIJS. Franse officieren nemen volgens een Belgische journalist deel aan de strijd in de Zaïrese koperprovincie Shaba tussen het buurland Angola af komstige guerrillastrijders en troepen van president Moboetoe. IJmuider Courant f bij vooruitbetaling f 13,65 p. mnd., f 39,35 p. kwartaal p post f 52, p. jaar f 154,70 p. post f 200, Losse nummers 70 ct. Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H C. van der Mije Abonnement GISCARD D'ESTAING Bemanning KLM vermoedde PanAmtoestel nog op baan (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) b|maplod spaame 34-hoek damstraat tel320077 letters tekstborden-perspex signs vinyl De zeer gespannen Giscard wenste tij- dens het tv-lnterview geen concreet ant woord te geven op de vraag of naar zijn mening de invallers door de Cubanen dan wel door de Sovjets dan wel door allebei waren opgeleid. Wel stelde de president vast dat er geen sprake van kon zijn dat het hier om zgn. „Katangese gendarmes” zou handelen. DEN HAAG Het netto-inkomen van de Nederlandse topman in het bedrijfsle ven, zoals de president-directeur, steekt tamelijk schril af vergeleken bij de salaris sen van collega’s in andere Westeuropese landen. Dit blijkt uit een onderzoek in acht landen, verricht door het Management Centre Europe in Brussel. Er werd een onderzoek verricht onder 3600 topmensen van 817 maatschappijen, elk met een omzet van 50 miljoen. In het rijtje van acht landen komt de Nederland se president-directeur met zijn salaris van 63.900 als zesde uit de bus. President Giscard wees erop dat er geen sprake kon'zijn van een nieuw Vietnam in Afrika, althans voor zover het de Fransen betrof. Het enige dat we gedaan hebben, aldus Giscard, is dat we op het verzoek zijn ingegaan van een broederland dat in moei lijkheden verkeert, dat in de hele wereld als soevereine staat erkend is en dat deel uitmaakt van de Verenigde Naties en an dere internationale organisaties. Wij steu- „De strijd van de Katangese gendarmes speelde zich zo’n 12 jaar gelden af”, aldus de president. Dié mensen zouden nu oud zijn en hun wapens verouderd. In feite gaat het hier om „van buitenaf getrainde” troepen die de modernste methodes zijn bijgebracht en die over de modernste wa pens beschikken. De Franse president Giscard d’Estamg ontkende gisteravond echter in een rede voor de televisie dat er in Sheba Franse militairen zijn. Eén Franse officier, die in Zaïre was gesignaleerd, is gistermiddag In Frankrijk teruggekeerd, zo zei president Giscard. Hij voegde er aan toe dat de militaire transporttoestellen die vanuit Marokko aan de operatie deelnamen, voor het eind van de maand op het militaire vliegveld van Orleans zullen zijn terugge keerd. Giscard zei te hopen dat zijn actie die hij geheel onafhankelijk en los van de overwegingen van andere Westerse rege ringen zou zijn gestart door de regering van de Verenigde Staten met instemming is begroet en wordt ondersteund. nen geen land dat aanvalt, maar een land dat wordt aangevallen. Nederland moet zich weinig bemoeien met het buitenlands gebeuren, zo vindt 51 percent van de ondervraagden bij een NIPO-steekproef. Zich veel bemoeien met het buitenland mag Nederland volgens 29 percent, helemaal niet volgens twaalf percent. Acht percent gaf geen oordeel. Maar 84 percent van de ondervraagden vond, toen de enquêteurs verder vroegen, dat Nederland zich moet bemoeien met internationale terreur bestrijding, en 78 percent oordeelde dat Nederland zich toch maar bezig moet houden met ontwikkelingshulp. 72 percent gaf te kennen dat Nederland zich moet uiten over eventuele toelating van nieuwe EEG- leden. Weersverwachting van het KNMI tot donderdagavond: ken in Den Haag verklaard in antwoord op vragen over de mededeling van presi dent Valéry Giscard d’Estaing, dat de Franse regering haar partners heeft inge licht over het ter beschikkihg stellen van vliegtuigen voor transport van Marokko naar Zaire. Naar Nederlandse opvattingen vormen de gebeurtenissen in Zaïre vooral een Afri- kaans probleem, dat in de eerste plaats de verantwoordelijkheid van de Afrikaanse landen raakt. Ten tijde van de strijd tussen de MPLA, het FLNA en de UNITA in Angola, heeft minister Van der Stoel meermalen zijn bezorgdheid uitgesproken over de gevol gen van buitenlandse interventie in Ango la „en de uitstraling daarvan in naburige landen”. Hij doelde toen duidelijk op de hulp die Cubaanse troepen de MPLA ver leenden. De regering in Lusaka heeft verklaard dat Zaïrese militaire vliegtuigen in de af gelopen week twee keer Zambiaans grens gebied hebben gebombardeerd. Daarbij vielen gewonden onder ziekenhuisperso neel en werd schade aangericht. Een seconde later meldt eerste officier Meurs aan de gezagvoerder: „V one”, waarmee hij te kennen geeft dat het vliegtuig zoveel snelheid (240 kilometer per uur bij het gewicht van het vliegtuig op dat moment) en draagvermogen heeft ge kregen, dat de start niet meer kan worden afgebroken. Het neuswiel is dan al los van de grond. Sturen, door op de linker of rechter hoofdwielen te remmen, zou op zichzelf al rampzalige gevolgen hebben gehad voor de KLM-machine. Zoals eerder is bericht, is een deel van het bericht „okay, houd u gereed voor vertrek, wij zullen u oproepen” van de toren aan het KLM-vliegtuig, niet in de cockpit ontvangen. Van deze mededeling is alleen het okay vernomen. Onder geen enkele omstandigheid mag dit echter wor den opgevat als toestemming voorvertrek. In dit geval temeer, omdat de toren dit antwoord gaf op het bericht vanuit de cockpit dat men gereed was voor vertrek - een positiebepaling. KOPENHAGEN (AFP). Denemarken wil proberen opnieuw uitstel tot 1 juni te verkrijgen van de definitieve onder tekening van het „contract van de eeuw” voor de aankoop door Denemarken, Noor wegen, België en Nederland van ca. 350 Amerikaanse F-16-gevechtsvliegtuigen. AMSTERDAM (ANP). De rijksre cherche heeft dinsdagavond een 52-jarige brigadier van de Amsterdamse politie ge arresteerd. Hij wordt er, met een dinsdag morgen aangehouden 31-jarige hoofd agent, van verdacht op verschillende tijd stippen in de periode oktober 1975-okto- ber 1976 giften in geld van enkele burgers te hebben aangenomen. Deze twee arrestaties zijn het gevolg van het reeds enige tijd aan de gang zijnde onderzoek door de rijksrecherche uit de hoofdstad naar eventuele corruptie ge pleegd door leden van het Amsterdamse politiekorps. Ook de brigadier zou de steekpenningen hebben geaccepteerd, toen hij dienst deed aan het bureau Warmoesstraat in de Am sterdamse binnenstad De hoofdagent en de brigadier oefenen, zoals dat in politietermen heet, hun dienst uit als „koppel”. Zij zouden als zodanig ook de steekpenningen hebben aangeno men. De-twee politiemannen zullen vrijdag aan de officier van justitie worden voorge leid. MADRID (UPI). De Spaanse oproer politie heeft gisteravond een betoging van rechtse Spanjaarden die met 100 au to’s zigzaggend door het centrum van Ma drid gereden hadden, met rookgranaten uiteengedreven. Dit nadat tussen de betogers en omstan ders handgemeen was uitgebroken. Nieuwe Gracht 11 - Haarlem Tel 023- 317609. Na 18 00 uur 023-262774 Dit heeft de Deense minister van defen sie, Orla Moeller, vandaag bekendge maakt. e n e c a: De waarheid is vaak verderfelijk voor hem, die haar onthult. Adviseurs in verzekeringen ---zJ en financieringen. Lid N. V.A. De rechtse Spanjaarden hadden „lang leve het leger” geroepen, de fascistische groet gebracht en beledigingen geuit aan het adres van de zojuist officieel erkende communisten. Kantoor Lange Nieuwstraat 42". IJmuiden postbus 18, IJmuiden na kantoortijd 02208- De bedoeling van deze vergadering is onder meer elkaar te informeren over de ondernomen en nog te ondernemen activi teiten van de diverse gemeenten. Bezien zal worden of en in hoeverre acties moeten worden gebundeld, of er gezamenlijke stappen moeten worden gedaan in de rich ting van de Rijksoverheid en of een geza menlijk overleg met de Raad van Bestuur van Van Gelder Papier gewenst is. Ook zal worden gesproken over de ontwikkelingen op lange termijn bij het papierconcern. Het personeel van de vestiging van Van Gelder Papier in Rotterdam, die met slui ting wordt bedreigd, heeft de raad van bestuur van het concern een plan voorge legd tot behoud van een groot deel van de Rotterdamse activiteiten. Volgens het plan zou minder dan de helft van het personeel hoeven te verdwijnen. (ADVERTENTIES) „Nederland volgt met bezorgdheid de ontwikkelingen in Zaïre, want iedere vorm van grensoverschrijding is een ern stige zaak”. Dit heeft de woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Za- De Franse hulp, aldus Giscard, is ver leend met het doel twee duidelijke signa len over de wereld uit te zenden. Het eerste signaal is dat de Franse regering zijn vrienden en ook die in Afrika niet in de steek laat als zij in moeilijkheden ko men te verkeren. Het andere signaal is, dat Europa met Afrika solidair dient te zijn. Het „houd u gereed voor vertrek” enz. zou in de KLM-machine niet ontvangen zijn doordat öp dat moment de PanAm- bemanning de toren over dezelfde fre quentie liet weten dat de Clipper nog op de startbaan was. In de KLM-machine moet dit wel degelijk merkbaar zijn geweest, omdat, wanneer twee zenders tegelijk spreken, alle aangeslotenen een giltoon te horen krijgen. De vraag of mededeling wordt hierna herhaald. Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E, Koning Uitgave (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Vertegenwoordigers van de gemeentebesturen van Velsen, Apel doorn, Amsterdam, Rotterdam, Leeuwar den, Wormer, Heerde en Renkum komen donderdag in het stadskantoor van Apel doorn bijeen om gezamenlijk de proble men rond Van Gelder Papier en de daar uit voortvloeiende gevolgen voor de werkgelegenheid te bespreken. In al deze gemeenten heeft Van Gelder een vesti ging. Alleen de gemeente Franeker is niet aanwezig, omdat zich bij de vestiging in die plaats geen problemen voordoen. Wel wil Franeker meewerken aan eventueel gezamenlijk te ondernemen stappen. Sergiu Manoliu, een jonge Roemeense kunstschilder, is in Parijs al tien dagen in hongerstaking. Hij wil zo protesteren te gen de arrestatie in Roemenië van zijn vriend Sterban Stefanescu, Stefanescu werd in Boekarest aangehouden nadat hij had geprobeerd naar Frankrijk te vluchten. Niettemin heeft gezagvoerder Veldhui zen van Zanten, blijkens de bandjes, zijn bemanningsleden in het Nederlands daar op meegedeeld: „We gaan, controleer stuwkracht”. Nadat de Clipper-beman- ning vervolgens de verkeersleiding op nieuw te verstaan heeft gegeven, dat de PanAm-machine nog op de baan was, wordt in het KLM-toestel de gezagvoerder’ gevraagd: „Is hij er dan niet vanaf, die Pan American?” Veldhuizen van Zanten geeft daarop als antwoord: „Jawel” ALPHEN AAN DEN RIJN (ANP). Als de Partij van de Arbeid vasthoudt aan de vier hervormingsvoorstellen en daarnaast de eis blijft stellen ook nog de premier te leveren, wordt samenwerking met het Christen-Democratisch Appel onmogelijk gemaakt. Dit zei oud-premier De Jong gisteravond tijdens de oprichtingsbijeenkomst van het CDA in Alphen aan den Rijn. De sleutel voor de volgende regeringscoalitie ligt op het ogenblik dan ook bij de PvdA, Het hangt ervan af hoeveel de socialisten van hun bikkelharde eisen willen inslikken. Tegen goede afspraken heeft de oud- minister-president geen enkel bezwaar, maar de eis om eerst de vier hervormings voorstellen te aanvaarden voordat een ge sprek mogelijk is, vindt hij volstrekt on aanvaardbaar:-, Daarmee wordt de sfeer nog verder bedorven. (Zie ook pagina 2). Zijn poging het onvermijdbare onheil zoveel mogelijk te beperken, door met de kiel 22 m lang over de grond te slepen teneinde in de gunstigst mogelijke positie over de Amerikaanse machine heen te „springen”, mislukte doordat de KLM-ma chine nog te weinig draagvermogen had om al te vliegen. De recorders in de cockpit hebben vanaf dat moment geen gesprek ken meer opgeriomen, vrijwel zeker door vernieling van de antennes en de appara tuur in de neus van het vliegtuig. IJMUIDEN Om de produktiecapaci- teit aan de huidige behoefte aan te passen zullen bij Hoogovens in de afdeling Blok- wals-I circa 100 werknemers moeten wor den overgeplaatst naar andere afdelingen in het bedrijf. De overgang dient binnen een half jaar te worden uitgevoerd. Er zijn circa 80 personeelsleden uit de produktiesector bij betrokken en ongeveer 20 uit ondersteu nende sectoren. Met het intern overplaatsen van perso neel streeft Hoogovens er naar het staalbe drijf aan de omstandigheden aan te passen zonder daarvoor personeel te ontslaan. Het probleem van „overcompleet” perso neel tracht men op te vangen met de jaar lijkse natuurlijke afvloeiing en een zeer beperkt wervingsbeleid. Met trots delen wij u mee dat het ons gelukt is om volgende week zaterdag 23 april, voor u te laten optreden Een Belgische journalist heeft dit van morgen voor de Franse radio onthuld. Hij ontmoette de Franse officieren in de stad Kolwezi, de belangrijkste stad in Shaba, waar de strijd het hevigst zou zijn. Blijkbaar is het gezagvoerder Veldhui zen van Zanten zelf gewèest, die (wellicht door het zien van de J7 meter hoge staart van de Clipper) het Amerikaanse vliegtuig het eerst voor zich heeft gezien. „O gvd”, is de laatste tekst die op de bandjes is geregi streerd. Voor een gezellige avond en een lekker pilsje KANAALSTRAAT 66 - IJMUIDEN Wisselend bewolkt met enkele buien. Krachtige, aan de kust har de noordwestelijke wind. Mini mumtemperaturen omstreeks 3 graden, maxima circa 8 graden. Nederland „heeft kennis genomen" van de Franse mededeling, dat logistieke steun wordt verleend, een besluit dat „klaarblij kelijk” berust op een overeenkomst tussen Frankrijk en Marokko, zo voegde de woordvoerder hier aan toe. Postgiro 273107, Tel. redactie: 15389, 3577 Tel. adm. en adv Tel, 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 1 7-1 7.30 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 023 - 32 43 41

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1