FRANKRIJK ZET LUCHTBRUG ZATERDAG STOP Begrafenis Buback liep uit op eerbewijs aan rechtsstaat OWEN VRIJ OPTIMISTISCH OVER Spaanse legertop gaat schoorvoetend akkoord OPLOSSING KWESTIE-RHODESIE met ontslag minister i Pretoria verbiedt rapport over martelpraktijken van politie Amnesty kritiseert Griekse regering II 3 Ex- agent: Afrikaanse landen TOBY EN ALLES MAG! BOBBY, RAKKER Beleid van CIA in is ondoordacht" BINNEN- EN BUITENLAND y 4 KINSJASA (UPI, reuter, AFP) Binnen een week zullen Zaïrese troepen en de 3000 man Marok kaanse hulptroepen een offensief beginnen tegen de invasietroepen, die vijf weken geleden het land binnenvielen, zo is uit westerse diplomatieke bron in Kinshasa vernomen. De Marokkaanse troe pen worden nu gelegerd rond de koperstad Kolwezi. Zo’n offensief van de regeringstroepen in weste lijke richting zou de rebellen te rug moeten drijven naar de Ango lese grens. gering in Rhodesië te komen. Owen grondde zijn optimisme op het verloop van het gesprek met Smith, dat hij nogal verrassend za terdag in de Rhodesi- sche hoofdstad Salisbu ry zal voortzetten. (Van een speciale ver slaggever) KAAPSTAD. De Britse minister van Bui tenlandse Zaken David Owen heeft zich gister avond in Kaapstad vrij optimistisch getoond ov er de kans op een vreed zame oplossing voor de Rhodesische kwestie. Na «afzonderlijke gesprek ken van drie uur elk met Zuidafrika’s premier Vorster en de leider van het blanke minderheids- regime in Rhodesië, lan Smith, verklaarde Owen tijdens een persconfe- dërheidsregering rentie dat het mogelijk moet zijn in 1978 tot een zwarte meerderheidsre- I j 1 I Zaïre treft voorbereidingen voor tegenaanval op invasietroepen Siegfried Hausner en Ulrike Meinhof I t J. J. A.Goeverneur doopt de hond echter om in Toby, en verzint er ook een heel verhaal omheen dat in het origineel on vindbaar is, en H. van Hoorn bedenkt een uitgemergelde hond die Rakker heet, ter wijl Defoe zelf de hond geen naam geeft en alleen opmerkt dat het dier zelf van boord sprong en naar het eiland zwom. Het Bundeskriminalamt heeft woensdag geen verdere inlichtingen gegeven over de jacht op de daders van de moordaanslag op Buback, diens chauffeur Wolfgang Go- bel en de justitie-beambte Georg Wuster. Als centrale coördinator van de terroris- tenbestrijding zou Buback, aldus de brief, de drie de dood in hebben gedreven, in samenwerking met de Amerikaanse CIA en de NAVO. Aan het einde van de brief staat dat ..de gewapende strijd verder gaat” teneinde een „anti-imperialistisch front in Europa op te bouwen”. Aan de echtheid van de brief worc|t niet getwij feld; er is een fotokopie van het huurcon tract van de bij de moordaanslag gebruik te motor aan toegevoegd. De minister verklaarde in de nabije toe komst „feiten' en documenten" te zullen openbaren waarin hel tegendeel wordt aangetoond. Volgens hem heeft de Griekse regering haar uiterste best gedaan dege nen te bestraffen die zich schuldig hebben gemaakt aan martelingen of andere schen dingen van de rechten van de mens voorwaarden moeten kunnen worden af geluisterd. tie te verdedigen”, aldus Jorge op een persconferentie in Parijs. Hij zei dat de Franse regering hem verzekerd had dat de Franse hulp aan Zaïre niet aangewend zal worden voor acties tegen Angola. Maar hij sloot niet uit dat met Amerikaanse steun acties zouden worden ondernomen tegen Angola. Jean Tsjombe, zoon van de Katangese rebellenleider van de jaren zestig, ver klaarde gisteren in de Brussel dat de Ka tangese gendarmes één vijfde van de pro vincie Shaba hebben bezet. Hij zegt dat de voormalige „Katangese gendarmes” de troepenmacht vormen van het Nationale Front voor de Bevrijding van Kongo (FLNC), waarvan hijzelf een van de leiders zou zijn. „Wij willen Kongo democratische instellingen geven”, aldus Jean Tsjombe. De FNLC staat niet vijandig tegenover westerse belangen, al zouden sommige le den Kongo (Zaïre) in het socialistische kamp willen duwen, zo verklaarde'hij te genover het persbureau Belga. week beëindigd zal worden. Dan zullen alle Franse toestellen in Frankrijk zijn teruggekeerd. Volgens militaire kringen in Frankrijk zijn ten behoeve van de zorgvul dig voorbereide luchtbrug tijdelijke mili taire bases ingericht in Rabat (Marokko) en Dakar (Senegal). Zaïre zelf handhaaft een strikt stilzwij gen over de militaire stand van zaken in Shaba (het vroegere Katanga), waar zich de strijd met de rebellen af speelt. Bij het begin van hun operatie namen de „Katan gese gendarmes” verscheidene grensplaat sen in zonder dat het Zaïrese leger noe menswaard tegenstand bood, zo werd in dertijd uit westerse bron gemeld. Afrika staat op de agenda van het politiek overleg van de ministers van Buitenlandse Zaken van de EEG, komende maandag in Londen. Het ligt voor de hand, dat daarbij uitvoerig aandacht zal worden besteed aan de kwestie-Zaïre. VN-secretaris-generaal Kurt Waldheim is „uiterst bezorgd” over de ontwikkelin gen in Zaïre, zo liet zijn woordvoerder gisteren weten. Met de verklaring van de legerraad lijkt het eerste openlijke treffen tussen het ka- binet-Suarez en de conservatieve Franco- gezinde legertop voorlopig in het voordeel van de regering beslecht. Naar verluidt, zou Da Veiga als belangrijke reden voor zijn ontslagaanvraag hebben aangevoerd dat hij en de andere defensieministers niet betrokken waren in de kabinetsdiscussie over erkenning van de communistische partij. Premier Suarez heeft dat besluit genomen samen met zijn vice-premier, de liberale generaal Gutierez Mellado, de mi nister van Justitie en de minister van Bin nenlandse Zaken, tijdens een werkverga dering op 5 april. Vrienden van admiraal Pita da Veiga vertelden dat de minister via de televisie over de legalisatie van de com munistische partij hoorde. Da Veiga had reeds enkele malen laten blijken dat hij zich minder gelukkig voelde in het-ka- binet-Suarez. Na de onrust die het ontslag van Da Veiga op de hoogste niveaus veroorzaakte vice-premier Mellado keerde spoorslags terug van een trip naar de Canarische Eilanden voor overleg met premier Suarez en de militaire ministers uit het kabinet heeft de communistische partij al haar bijeenkomsten geschrapt om „rechts niet te provoceren”. PRETORIA (Reuter). De Zuidafri kaanse regering heeft een rapport dat vo rige week door het Christelijk Instituut werd gepubliceerd over de martelpraktij ken van de Zuidafrikaanse politie, verbo den omdat het „ongewenst” zou zijn. Het rapport, getiteld „Martelingen Zuid-Afri- ka". omvat ondermeer verklaringen van 115 zwarte gevangenen die zeggen gemar teld te zijn tijdens gevangenschap. Het verbod werd bekendgemaakt in een speciale uitgave van de Zuidafrikaanse staatscourant. Het verbod houdt in dat het instituut het rapport niet meer mag ver spreiden en dat mensen die het werkstuk in hun bezit hebben, zich daarmee bloot stellen aan gerechtelijke vervolging. Dolores Ibarruri, die vooral bekendheid kreeg door haar radiopraatjes tijdens de burgeroorlog in Spanje ging in maart 1939 in ballingschap en woont sindsdien in Moskou. In het vraaggesprek verklaarde zij dat zij er mee ingestemd heeft bij de komende parlementsverkiezingen in Spanje kandi daat voor de communistische partij te zijn tn de stad Oviedo. De in het rapport aan de kaak gestelde martelpraktijken zijn ondermeer het toe dienen van elektrische schokken aan een man die aan een touw was opgehangen, het slaan van ellebogen of testikels met knuppels, het hangen van gewichten aan de testikels en het plaatsen van een kap over iemands hoofd tot deze bijna stikt De periode waarin de praktij ken werden toegepast loopt van begin 1963 tot eind februari van dit jaar In zijn ontslagbrief aan admiraal Stansfield Turner, die nieuwe chef van de CIA, schreef Stockwell ook, dat de CIA er nu weer op uit is in Zaïre te werken met „dezelfde Franse huurlin gen die de CIA begin 1976 naar Angola zond, die echter wel het geld van de CIA aannamen maar op de vlucht gin gen zodra zij onder zwaar geschuts- vuur kwamen te liggen”. Nu kan ik me best voorstellen dat men Robinson Crusoe voor jonge lezers wil moderniseren, stroomlijnen, dus „lees baarder” maken. Het origineel is wat mid delbare scholieren „langdraderig” noe men, vooral op plaatsen waar Defoe zich in bespiegelingen verliest, en over een ver antwoorde bekorting zult u mij dan ook niet horen klagen. Een recente uitgave, rijk geïllustreerd, van Lekturama-Rotter- dam kan ik dan ook van harte aanbevelen, want deze bewerking is met grote getrouw heid gedaan, in goed Nederlands en zon der ernstige vrijpostigheden. Maar er zijn bewerkingen die je de haren ten berge doen rijzen. Bewerker H. van Hoorn in de Zebra- reeks maakte het nog veel bonter. Hij begint het’ boek aldus: Mogen die dingen nu allemaal maar, heb ik aan mr. Peter Vreeken van de BUMA gevraagd” Mag uitgeverij Geka een boekje uitgeven met op het omslag „Robinson Crusoë” en „Daniël Defoe”, terwijl de in houd toch een soort falsificatie is? En mag uitgeverij Kluitman een vereenvoudiging uitgeven met op het omslag alleen „Robin son Crusoë" en Pieter Grashoff”? Het antwoord is ja. Vijftig jaar na het overlij den van de auteur mag iedereen met zo’n boek uitspoken wat hij wil. Stel dat een uitgever wil profiteren van het uitbrengen van de film „Max Havelaar”, dan kan niemand hem beletten een of ander flutro- mannetje dat in Wenen speelt van een omslag te voorzien waarop „Max Have laar" en „Multatuli” staat Er wordt dan wel schande van gesproken in de krant, maar straf baai is hij met: Niettemin bereiden de politieke partijen in Bonn zich voor op nieuwe scherpe uit eenzettingen over de binnenlandse veilig heid. De eerste ronde wordt vandaag ge houden als zowel de commissies van Bin nenlandse Zaken en Justitie uit de Bonds dag als de regering zich in speciale zittin gen met de moordaanslag zullen bezighou den. De regering schijnt van plan te zijn alle eisen van de oppositie om een hardere koers af te wijzen. De Griekse minister van Justitie Costas Stefanakis heeft de beschuldigingen van Amnesty met klem van de hand gewezen. De aantijgingen zijn volgens Stefanakis „onwaar”. Stockwell schreef dat met hem vele andere CIA-functionarissen en ambte naren van het State Department van oordeel waren, dat de Amerikaanse in terventie in Angola onverantwoorde lijk en slecht doordacht was. In decem ber 1975 besloot de Amerikaanse Se naat tegen adviezen van president Ge rald Ford en diens minister van Buiten landse Zaken Henry Kissinger in, met grote meerderheid geen geld meer be schikbaar te stellen voor heimelijke mi litaire steun aan die Angolese groepe ringen die het tenslotte moesten afleg gen tegen de door Cuba gesteunde Volksbeweging voor de Bevrijding van Angola die nu de macht in handen heeft. LONDEN (UPI, Reuter). Amnesty In ternational heeft een rapport gepubliceerd waarin zij de Griekse regering verwijt te weinig actief te zijn bij de berechting van 'mensen die onder het voormalige kolonels-’ bewind gevangenen hebben gemarteld. Voorts protesteert de organisatie in het rapport tegen het falen van de Griekse overheid bij het compenseren van slacht offers van martelpraktijken. Ik heb een vooroorlogse van J. J. A Goeverneur (de man die Prikkebeen ver taalde), die er nog mee door kan, maar in de eerste alinea toch al ontspoort. Hij meldt dat Robinson’s vader zich in Bre men door de handel een groot fortuin had verworven en daarna naar York was ge trokken. terwijl uit de oorspronkelijke tekst blijkt, dat hij dat fortuin in Huil heeft gemaakt. Verder zegt hij dat alle uit het huwelijk van vader Kreutznaer en moeder Robinson ontsproten kinderen Robinson Kreutznaer heetten, terwijl Defoe alleen maar zegt dat de hoofdpersoon Robinson Kreutznaer genoemd werd, welke naam tot Robinson Crusoë werd verbasterd. Gisteren volgde een andere militair uit het kabinet-Suarez, staatssecretaris van Koopvaardij admiraal Amador Franco, het voorbeeld van Da Veiga. Geruchten als zouden ook de ministers van Luchtmacht en Leger van plan zijn hun ontslag in te dienen, worden met klem tegengesproken door woordvoerders van hun ministeries. De Franse president Giscard d'Estaing' heeft verklaard dat de Franse luchtbrug, waarmee Marokkaanse militairen naar Zaïre worden overgevlogen, eind deze In de serie „Klassieke boeken die ieder een gelezen dient te hebben, maai’ lang niet iedereen gelezen heeft, ook ik niet” lees ik deze maand „Tijl Uilenspiegel” van Char- les de Coster, een boek dat me nogal imponeert. Vorige maand las ik „Robinson Crusoe” van Daniel Defoe. Had je dat dan nooit gelezen, vraagt u hoofdschuddend, maar dat had ik natuurlijk wel. Iedereen heeft in zijn jeugd „Robinson Crusoë" gelezen (met puntjes op de e), maar dat was dan hoogst zelden het oorspronkelij ke, voor volwassenen bestemde boek dat Defoe in 1719 schreef. Je kreeg altijd een aftreksel te lezen, vaak een vereenvoudi ging, soms een karikatuur en niet zelden een vervalsing van het oorspronkelijke werk. Dit proces was Zeer belangrijk omdat ermee werd aangetoond dat de militaire politie van de Griekse junta op systemati sche wijze martelde, aldus Amnesty. Onder uiterst strenge bewaking is in de Evangelische kerk van Karlsruhe een staatsdienst voor de drie bij de aanslag omgekomen mannen gehouden. Van alle openbare gebouwen in West-Duitsland hing de vlag halfstok. Bondskanselier Schmidt en minister van Justitie Vogel hielden herdenkingsredes. Zij wezen erop dat het verschrikkelijke gebeuren niet mag leiden tot een verscherpte wetgeving. De moordenaars wilden volgens Schmidt bereiken dat de staat overgaat tot onge kend tegengeweld, waarna zij dan weer zouden kunnen spreken van een fascisti sche dictatuur. „Maar hun verwachtingen zullen niet vervuld worden”, zo zei de bondskanselier. Minister van Justitie Hans-Jochen Vogel zie dat er voor „wraak- gedachten” geen ruimte is. De staat moet, aldus de sprekers, bij de bestrijding van het terrorisme gaan „tot aan de grenzen van wat in de rechtsstaat is geoorloofd”. Soldaten van 'het Westduitse leger hielden de wacht bij de kisten van de vermoorde Buback. zijn chauffeur en een politieman. Dit scènetje met het zogenaamde school hoofd is geheel verzonnen, bovendien was Robinson’s vader nog geen bekend han delsman in Bremen en heette hij daar nog geen Crusoë, en Robinson was toen zelfs nog niet geboren. Ook blijkt uit niets dat Robinson zijn vader last veroorzaakte. De hele scène is verzonnen, en zo gaat het ’t hele boek door: de schipbreuk is anders, Robinsons daden op het eiland zijn anders dan in het oorspronkelijke boek, er is dus minder sprake van „aan de jeugd verteld door H. van Hoorn” dan van „aan de jeugd voorgejokt door H. van Hoorn”. „De heer Crusoë keek de man die tegen over hem zat met een ernstige blik aan. „U komt klagen over Robinson, waarde heer?” vroeg hij. Het was niet de eerste keer dat dit het geval was. De heer Crusoë, die een bekend handelsman in de stad Bremen was, had al vaker last gehad met zijn zoon”. Bij de begrafenis plechtigheid was ook president Walter Scheel aanwezig. Naast hem de weduwe Buback. trijfë! door Nico Scheepmaker Amnesty,.een organisatie die zich inzet voor het lot van politieke gevangenen in de hele wereld, concentreert zjch in het rap port op het eerste proces dat in 1975 in Griekenland werd gehouden tegen functionarissen van de militaire politie en militairen wegens folterpraktijken. De Angolese minster van Buitenlandse Zaken Paulo Jorge ziet in de hulp aan o.a. Frankrijk, België, de V.S. en Marokko aan Zaïre een voorbode van „Westerse agres sie tegen Angola. „Als de imperialistische krachten ons aanvallen, weten we hoe we de aanval moeten keren en hoe de revolu- De versimpeling door Pieter Grashoff voor de uitgeverij Kluitman gaat welis waar ook heel ver, maar volgt wel in grote lijnen het boek, en hij verzint er ook maar weinig bij. Dit bijvoorbeeld: „En toen hoorde Robinson gejank! De scheepshond kwam kwispelstaartend op hem toelopen. „Bobby!” riep Robinson bijna snikkend uit”. Het gaat om de 40-jarige John Stoc kwell die 12 jaar in dienst van de CIA is geweest en naar zijn zeggen het hoofd was van de slecht afgelopen actie in Angola in de periode van eind 1975 en begin 1976. Volgens zijn open brief die zondag in de Washington Post stond afgedrukt, is de CIA bezig met een nieuw komplot met huurlingen in Zaïre. Volgens de fractieleiding van CDU-CSU moeten echter twee dingen in ieder geval gebeuren: de gewelddadige criminaliteit moet door scherpere regels, onder andere bij het recht om te demonstreren, worden beperkt. Verder verlangt de oppositie dat gesprekken tussen gevangen zittende ter roristen en hun advocaten onder bepaalde (Van onze redacteur in West-Duitsland, Hans Amesz) BONN. In een brief van vijf bladzijden aan het bureau van het persagentschap DPA in Dusseldorf en aan het dagblad Die Welt in Bonn heeft het „Kommando Ulrike Meinhof” nogmaals verklaard dat het de procureur-generaal van de Bondsrepubliek Duitsland, Siegfried Buback heeft „terechtgesteld". Volgens de briefschrijvers was Buback verantwoordelijk voor de dood van de linkse extremisten Holger Meins, De 82-jarige Dolores Ibarruri, bekend als „La Pasionaria” uit de Spaanse burgeroor log, heeft in een telefonisch vraaggesprek met radio-Belgrado de verwach ting uitge- sprken dat zij over twee weken naar Span je kan terugkeren. WASHINGTON (UPI). De Ameri kaanse Senaatscommissie die het op treden van de geheime diensten onder zoekt. heeft belangstelling voor een me dewerker van de CIA die in een open ontslagbrief de Amerikaanse inlichtin gendienst beschuldigd heeft van wan beleid, onhandigheden en corruptie in Afrika en elders. De jonge Engelse minister leek nogal verbaasd over de serieuze houding van lan Smith tijdens het gesprek, dat in de Engelse ambassade plaats vond. Smith heeft de Britse voorstellen alle partij en rond de tafel om een ont werp van een nieuwe grondwet te bespreken, en daarna de vorming van een zwarte meer- niet zoals werd verwacht direct van de hand gewezen, maar ze zeer bereidwillig „in overweging genomen” De regering is echter van mening dat terreurdaden als die van Karlsruhe alléén door een verbetering van het opsporings apparaat en een verbetering van de uitrus ting van de politie in het algemeen kunnen worden beperkt. In regeringskringen wordt echter gevreesd dat dit argument in de publieke discussie slechts met grote moeilijkheden kan worden waargemaakt. Owen zei in Rhoedsië met zoveel mogelijk vertegenwoor digers van de verschillende be volkingsgroepen te willen spreken Bisschop Moezorewa de voornaamste rivaal van Robert Moegabe en Joshua Nkomo van het Patriottisch Front, dat Smith en de zijnen gewapenderhand uit Salisbury wil verdrijven heeft herhaal delijk om een gesprek met Owen gevraagd. Vertegen woordigers van het ZUPO een nieuwe zwarte groepering, die als een paladijn van het Smith-regime wordt be schouwd waren naar Kaap stad gereisd om op een ont moeting van Owen met hun voorman Robert Chirau aan te dringen. Volgens Owèn, die in Tanza nia met Moegabe heeft onder handeld. morgen in Zambia met ds. Sithole zal spreken en Joshua Nkomo al voor zijn ver trek uit” Londen had - aange hoord, gaat het er nu vooral om dat er een basis van weder zijds vertrouwen tussen de partijen wordt bereikt. Hij noemde geen datum voor het overnemen van de macht dooi de zwarte meerderheid in Rho desië. maar vertrouwde erop dat blank en zwart zijn voor stellen als „billijk” zullen be schouwen. De Britse minister bena drukte dat zijn regering voort durend contact onderhoudt met de Amerikaanse president Carter en minister van Buiten landse zaken Cyrus Vance ove- r het verloop van zijn tournee door Zuidelijk Afrika. Alleen door een zo nauw mogelijke samenwerking tussen de VS en Engeland is een duurzame op lossing van het Rhodesische probleem mogelijk. aldus Owen. (Van onze redacteur in Spanje, Peter Hattink) MADRID. De nieuwe Spaanse minister van Marine zal zeer waarschijnlijk admiraal Javier Elizalde y Lainez worden, een vertrouweling van koning Juan Carlos, aldus welingelichte kringen in Madrid. Dinsdag diende een van de laatste Franco- veteranen in het kabinet-Suarez, admiraal Pita da Veiga, zijn ontslag in als minister van Marine vanwege de regeringsbeslissing de communistische partij van Spanje te legalise ren. Volgens het bureau Europa Press heeft de legertop zich niet daadwerkelijk bij het protest van Da Veiga aangesloten. In een door dit bureau gepubliceerde verklaring van de opperste legerraad aan de regering wordt gesteld dat de raad het inhoudelijk niet eens is met het besluit, maar zich erom redenen van vaderlandsliefde bij zal neerleggen.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3