Advocaat: RESULTATEN OVER 1976 BENEDEN VERWACHTING Foto’s van Plastic duikboot Onderzoek naar ramp met jumbojets gaat veel langer duren VS-waarnemers aan boord van NIEUW PLEIDOOI SACHAROV VOOR VRIJLATING VAN DISSIDENTEN vloerbedekking Ijsland wil weer Soedan vraagt Amerika om Nieuwe tegenslag premier Bhoetto praten over visserijgrenzen Sovjet-treilers Agency Import Bergen Menten nep militaire hulp ƒ69 ƒ109 ƒ179 ƒ239 Rusland: bouwt militaire bases in gebied Kaderleden regeringspartij traden uit „Amerika Indische Oceaan” Nieuw Anders „Autoriteiten zoeken naar nieuwe politieke onderdrukking” *9 BINNEN- EN BUITENLAND 4 OF N i Kritiek Nog 800 man Controle nodig Brief (Van onze financiële redactie) ARNHEM. Voor de Akzo-Groep lijkt een afsluiting van 1977 met een bescheiden positief resultaat mogelijk, zo staat in het jaarverslag, voorzitter van de Raad van Bestuur, jhr. G. Kraijenhoff, durfde in zijn toelichting op het verslag deze uitspraak niet nader te concretisek, zo staat in het jaarverslag, ren gezien de onzekerheden, met name op het gebied van de chemische vezels. Ook wilde hij niets zeggen over de gang van zaken in de eerste maanden van dit jaar. MOSKOU-OOST-BERLIJN- PARIJS (AP, AFP). De Russi sche dissidentenieider Andrej Sa charov heeft opnieuw gepleit voor vrijlating van gevangen Russische andersdenkenden en beweert dat de autoriteiten zoe ken naar nieuwe politieke onder drukking, vooruitlopend op de deze zomer te houden conferentie over mensenrechten in Belgrado. „Speculatie” Sanering Enka inlichtingen en stalen: Telefoon (02208) 5829 Gemengde gevoelens AKZO rekent dit jaar op bescheiden winst (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Een functionaris van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij PanAm heeft gis teren gezegd dat de Spaanse autoriteiten ten onrechte zijn beschuldigd van grove nalatigheid bij hun onderzoek naar de toedracht van de jumbobotsing op Tene rife. In een rapport aan de Amerikaanse Aca demie voor Gerechtelijke Geneeskunde had Eckert de Spanjaarden ervan beschul digd dat zij de identificatie van de lijken ondeskundig hadden aangepakt Volgens hem zouden de lijken te gauw zijn verwijderd en te snel gebalsemd en zouden geen gebitkaarten zijn gemaakt Woordvoerder Paul Friend verklaarde in Dover in Delaware dat de kritiek terza ke van de Amerikaanse patholoog dr. Wil liam Eckert, er op wees dat hij de omstan digheden niet door had gehad. Volgens een woordvoerder van de Natio nale Raad voor de Vervoersveiligheid in de VS zou de vertraging geweten moeten worden aan „allerlei nuances en zaken waarover de onderzoekers het onderling eens moeten worden”. Onder strenge ge heimhouding wordt momenteel door des kundigen een verslag gemaakt van de ge sprekken, dat samen met een grafische weergave van de gegevens uit de zwarte dozen zal worden gepubliceerd. Soedan heeft gevraagd om transport vliegtuigen van het type C-130, straalge- vechtsbommenwerpers van het type F-5 en militaire voertuigen. Chalid zei tegen verslaggevers dat de reactie op de verzoe ken van Soedan bij zijn gesprekspartners minister van Buitenlandse Zaken Van ce, adviseur voor zaken de nationale veilig heid betreffende Brzezinski en anderen „zeer gunstig” was geweest. „Er zijn mensen die erop staan ons het leven moeilijk te maken. We moeten onze defensie verbeteren,” zei Chalid. De Ethio pische beschuldiging dat Soedan tropen had gestuurd om opstandelingen in de Noord-Ethiopische provincie Eritrea te steunen, noemde de Soedanese minister „allemaal onzin”. Vorige week werd in New Delhi op een bijeenkomst van niet-gebonden landen een beroep gedaan op de VS en de Sovjet Unie, zich meer in te spannen om een „vredeszone” van de Indische Oceaan te maken. Tass spreekt beschuldigingen tegen, dat de Sovjet-Unie zich militair versterkt in het gebied van de Indische Oceaan. „Is dat nu een realistische benadering?” vroeg Friend zich af. „Natuurlijk niet. Er lagen lijken over de hele startbaan, die niet kon worden gebruikt alvorens te zijn vrij gemaakt. Het vliegveld zou wekenlang ge sloten zijn gebleven als Eckerts advies was opgevolgd”. Enka Glanzstoff besprak vorige week de tweede fase van de sanering met de vak bonden. Dit betekent dat in ons land bij Enka nog ongeveer 800 arbeidsplaatsen vervallen. Tot dusver is het bij een mini mum aan gedwongen ontslagen gebleven. Voor een nog verdergaande sanering van de vezelsector, dus in een derde fase, be- De enige arrestaties door de politie die sindsdien bekend zijn geworden, zijn die van de Georgische dissidentenleider Zviad Gamsakhoerdia en een ander lid van diens „7 april-groep” en van Alexander Podrab- binek, een betrekkelijk onbekende activist voor burgerrechten in Moskou. Er bevin den zich nu zes tamelijk bekende dissiden ten in de gevangenis, allen op niet nader dissidenten, de eerste ontmoeting van de andersdenkenden met journalisten sinds de Amerikaanse minister van Buitenland se Zaken Cyrus Vance afgelopen maand Moskou bezocht. staan geen concrete plannen. Het is onmo gelijk nu te zeggen wat er over twee of drie jaar eventueel nodig zal zijn. Acryl tapijt, bijzonder geschikt voor hal en trap, van 149, per strekkende meter nu Zwaar noppentapljt, zuiver scheerwol met dubbel jute rug, van 456 nu per strekkende meter (zeer bekend merk) Zuiver scheerwol tapijt, 400 cm breed, in bruin en beige, van 249 nu voor Wegens annulering orders hotelaccommodatie annex direktiekantoren luchtvaart maatschappij, spoedverkoop Sacharov zei dat de meest recente arres taties een „nieuwe stap van de Russische autoriteiten betekenen om de mond van dissidenten te snoeren en te zorgen voor absolute stilte in het land voordat Moskou Jim Tucker werken aan het project 30 mensen. De 7 meter lange 3 persoons on derzeeër is bestemd voor het zoeken naar aardolie in de Noordzee. Het schip kan niet roesten en gaat 15 jaar mee Kosten: twee miljoen. Bij de aankondiging van de eerste sane ringsmaatregelen bij Enka Glanzstoff werd al gezegd dat er alleen redelijke resultaten zouden zijn indien ook de con junctuur zou aantrekken. Die opleving bleef uit. Na de buitengewone lasten is het netto-verlies 153 miljoen, tegen 440 mil joen in 1975. Zoals bekend wordt opnieuw het dividend gepasseerd. De raad van bestuur van Akzo bepleit in het kader van het structurele probleem van de overcapaciteit, die op 30 percent kan worden geschat, een controle in EEG- Het Oostduitse echtpaar Helmut en Ur sula Nitsche is op 6 april in Oost-Berlijn gearresteerd na een brief aan Jimmy Car- I ter te hebben geschreven. Dit is gisteren bekendgemaakt door de in West-Berlijn actieve „liga voor de mensenrechten”. Zijn verdwijning, onder „mysterieuze omstandigheden”, werd gisteren wereld kundig gemaakt door Pjotr Grigorenko, een vroegere generaal van het Russische leger en nu een vooraanstaand woordvoer der van de politieke „andersdenkenden”. deelneemt aan de conferentie van Bel grado”. Centraal in de Pakistaanse crisis staat de beschuldiging dat Bhoetto de algemene verkiezingen van vorige maand door be drog en manipulatie heeft gewonnen. LAHORE-MADRID (Reuter). Premier Zoelfikar Ali Bhoetto van Pakistan, die het hoofd moet bieden aan de ernstigste politieke crisis sinds hij vijf jaar geleden aan de macht kwam, heeft gisteren nieuwe tegenslagen moeten incasseren. Verschillende kaderleden van Bhoetto’s Pakistaanse volkspartij (PPP) zegden het vertrouwen in de premier op en traden uit. verband op nationale en regionale subsi dies voor vezelindustrie. Daarvan profi teert de concurrentie in Italië. De Pakistaanse ambassadeur in Madrid, luchtmaarschalk Abdoer Rahim Khan heeft gisteren ontslag genomen uit protest tegen, wat hij noemt „het dictatoriale regi me” in zijn land. een of andere wijze moet bijleggen. Ge beurt dat niet, zeggen deze PPP-ers, dan is het gevaar voor een burgeroorlog en een daarop volgende interventie van de strijd krachten levensgroot aanwezig. Zij zijn de eersten van de 160 waarne mers die aan boord zullen gaan van bui tenlandse schepen die vissen in de nieuwe 200-mijlszone van de Verenigde Staten. Buitenlandse schepen die binnen die zo ne willen vissen moeten waarnemers toela ten om toezicht te houden op naleving van Amerikaanse wettelijke voorschriften om trent soort en hoeveelheid vis die gevan gen mag worden. In politieke kringen in Ijsland wordt na de regeringsverklaring van gisteravond ech ter niet verwacht dat het land wil terugko men op zijn besluit geen Britse of andere vissers uit EEG-landen toe te laten binnen de 200-mijls-grens die in december vorig jaar werden afgekondigd REYKJAVIK (Reuter). De IJslandse regering heeft ingestemd met een ontmoe ting met twee afgevaardigden van de EEG, later deze maand, om de visserij grenzen te bespreken. Ijsland heeft vier maanden geweigerd te praten over een eventueel visserijakkoord. RESTAURANT de bokkedoorns in het Wethouder ran Gelukpark ZEEWEG 53 - OVERVEEN ’s maandags gesloten. Na 5 jaar testen is men in Groot-Brittan- nië begonnen met de produktie van een onderzeeboot van plastic, die volgens Britse deskundigen van groot belang zal zijn voor de marine van de toekomst. On der leiding van ruimtevaartdeskundige Volgens het comité hebben acht onderte kenaars van de brief, die werkloos waren, een „arbeidscontract” moeten tekenen voor de duur van een jaar. Dit zou erop neerkomen, dat zij naar een werkkamp zijn gezonden. Een rechter in Chicago heeft KLM en PanAm verzocht kopieën te verstrekken van de geluidsbanden uit de cockpits van beide toestellen. Rechter Louis Gilberto wil de banden afluisteren in verband met een eis tot schadevergoeding ter grootte van vijftien miljoen gulden die tegen beide luchtvaartmaatschappijen is ingediend door mevrouw Jakoubek, die bij de ramp haar man verloor terwijl zijzelf zwaar ge wond raakte. WASHINGTON (Reuter). Het Ameri kaanse ministerie van Handel heeft giste ren bekendgemaakt dat Amerikaanse waarnemers zijn geplaatst aan boord van acht Russische trailers die vissen ter hoogte van de Amerikaanse Atlantische kust. De Oekrainse schrijver Oles Berdnik, lid van het dissidente gezelschap dat zich spe ciaal heeft belast met het „toezicht” op de mate waarin de Sovjet-Unie de akkoorden van Helsinki nakomt, is sinds enkele da gen spoorloos. De hoofdoorzaak van de tegenvallende resultaten in 1976 ligt nog altijd uitsluitend bij de chemische vezels en dan vooral bij de textielvezels in Europa. In deze hoofd- industriegroep van het Akzo-concern werd voor buitengewone lasten een verlies geleden van 170 miljoen, waarvan in de EEG 150 miljoen. Het is nog te vroeg om over een hervat ting van het dividend te spreken. In de aandeelhoudersvergadering van vorig jaar is verklaard dat, zodra het enigszins kan, wat voor de aandeelhouders zal wor den gedaan. Deze zijn er naar het inzicht van de Raad van Bestuur erg bekaaid afgekomen. Jhr. Kraijenhoff wilde het daarbij laten en het dividend nog niet kbppelen aan de bescheiden winstver wachting. Aan boord van elk schip begaf zich maandag een Amerikaanse ambtenaar, zo deelde het Departement voor de Zeevisse rij van het ministerie mee. Nog eens vier ambtenaren bevinden zich aan boord van Japanse krabbenschepen op de Beringzee ter hoogte van Alaska. In 1976 liep het personeelsbestand van Akzo wereldwijd en over alle indus- triegroepen verspreid terug van 98.200 tot 91.100. Eind februari was de stand 88.400. Hierin werkte het afstoten van Edet aan een Zweedse onderneming door. Bij Enka Glanzstoff verdwenen sinds 1 januari 775 arbeidskrachten. Voor de groep als geheel wordt in de komende maanden van 1977 een verdere bescheiden daling verwacht. Er worden overigens in bepaalde sectoren ook personeelsleden aangenomen. (Van onze redacteur in de VS, Henk Kolb) WASHINGTON. Het onderzoek van de geluidsbanden uit de op Tenerife veronge lukte Boeing-747-toestellen van KLM en PanAm en de in de verkeerstoren vastgelegde gesprekken gaat langer duren dan enkele dagen geleden nog werd aangenomen. Vermoedelijk zal het resultaat van de analyses niet voor midden volgende week kunnen worden overhandigd aan de opdrachtgever, het Spaanse ministerie van Luchtvaart. omschreven gronden. Het zijn Sacharovs meest nabije medewerker, Alexander Ginzburg, die op 3 januari werd gearres teerd, Joeri Orlov, leider van de Moskouse dissidentengroep die naleving van de ak koorden van Helsinki nastreeft, de Oekrai- ners Oleksa Tikhi en Mykola Roedenko, de joodse aktivist Anatoly Sjtsjaranski en Gamsakhoerdia. MOSKOU. Het Russische persbureau Tass heeft de VS ervan beschuldigd mili taire bases aan te leggen in de Indische Oceaan, in weerwil van een belofte van de Amerikaanse president, demilitarisatie van het gebied te overwegen. Vijf dagen geleden braken zes vooraan staande PPP-ers met Bhoetto om een nieuwe partij te vormen. Voorts wordt opgemerkt dat binnen de vezelindustrie van de EEG geen orde op zaken kan worden gesteld wanneer niet ook de invoerproblemen worden aange pakt. Er moet nu op een verlies van 1,4 miljoen arbeidsplaatsen in de Europese textielindustrie worden gerekend. De ech te ontwikkelingslanden profiteren daar niet van. Wel Zuid-Korea, Taiwan en Hong Kong. In 1977 zal AKZO 600 miljoen investe ren, tegen een kleine 500 miljoen gulden in 1976. Het investeringsniveau zou eigenlijk 800 miljoen a 1 miljard gulden moeten zijn. Het beleid is er dan ook op gericht de investeringen in de komende jaren gelei delijk te verhogen. Volgens deze organisatie had het echt paar de Amerikaanse president gevraagd om het verlenen van hulp bij het verkrij gen van een uitreisvisum. Eerdere pogin gen zouden niets hebben uitgehaald en Nitsche te staan zijn gekomen op ontslag uit het korps hoogleraren aan de Oostduit se staatsuniversiteit. i Het Franse comité voor de verdediging van de vrijheden in Roemenië meldt, dat de Roemeense schrijver en opsteller van de „open brief aan de deelnemers aan de conferentie van Belgrado” Paul Goma op 3 of 4 april is gearresteerd en dat sedert dien niets van hem is vernomen. De woordvoerder van de Nationale Raad voor de Vervoersveiligheid wijst alle verhalen die totnogtoe over de mogelijke toedracht van het ongeluk zijn versche nen, van de hand als „speculatie”. Dezelf de kwalificatie kent hij toe aan de veron derstelling dat de vertraging in verband met de uitleg van nuances erop zou kun nen wijzen dat in de conversatie tussen de vliegtuigen en de verkeerstoren zou zijn afgeweken van de standaardformulerin gen, die juist zijn ontworpen om onduide lijkheden te vermijden. Eerder deze week werd gesuggereerd dat de gezagvoerder van de KLM-Boeing aan de start was be gonnen zonder deugdelijke toestemming van de verkeerstoren te hebben gekregen. De tweede piloot zou toen nog eens hebben gevraagd of de PanAm-machine al van de startbaan was gegaan. De saneringsplannen bij Enka Glanz stoff verlopen tot heden volgens plan en men is zelfs binnen het tijdschema geble ven. Door de maatregelen is over 1976 op jaarbasis al een besparing bereikt van 120 miljoen. In 1977 zal dat oplopen tot 180 a 200 miljoen gulden. In 1978 zal met 300 tot 400 miljoen gulden besparing het volle effect van de maatregelen in de resul taten van Enka Glanzstoff doorwerken. Deze resultaten zijn dan weer net boven de streep. DEN HAAG (ANP). De foto’s die de Blaricummer Pieter Menten voorstellen in een Duits uniform uit de Tweede Wereld oorlog zijn „bedrieglijke trucfoto’s”. Dit heeft Mentens advocaat, mr. L. van Heij- ningen, geschreven in een brief aan minis ter Van Agt van Justitie. Van Heijningen wil dat de foto’s uit de dossiers van de zaak-Menten worden verwijderd, zo schrijft hij aan mr. Van Agt. Hij wil ook dat wordt onderzocht wie de „montagefo to’s” heeft gemaakt. Mr. Van Heijningen komt tot de conclusie dat de foto’s vervalsingen zijn door het feit dat de distinctieven op het uniform pas in de loop van 1942 zijn ingevoerd. Het uni form kan dus nooit zo in 1941 gedragen zijn, aldus mr. Van Heijningen. Een woordvoerder van het ministerie van Justitie kon vanochtend nog niets zeggen over de brief van mr. Van Heijningen. „De brief heeft de minister nog niet bereikt”. WASHINGTON (Reuter). De Soeda nese minister van Buitenlandse Zaken Mansoer Chalid heeft gisteren een bezoek van een week aan Washington beëindigd. Hij heeft daar met de Amerikaanse rege ring gesproken over militaire en economi sche hulp. Gebloemd tapijt, zuiver scheerwol van 349 nu voor 1976 niet 150 tot 200 miljoen gulden groot zou zijn. Men werd echer geconfronteerd met een onverwachte, ernstige prijsdaling voor polyester textielgarens van bijna 50 percent in Amerika. Ook het vrijwel ge heel achterwege blijven van een opleving in de chemische vezelindustrie in West- Europa na de vakantieperiode van de zo mer 1976 was een onverwachte tegen valler. De luchtmaarschalk heeft premier Bhoetto een telegram gezonden, waarin hij zegt niet stil te kunnen blijven zitten, ter wijl hij ziet dat zijn land naar een nieuwe burgeroorlog afglijdt. Hij sprak op een persconferentie van Tegen 1976 kijkt de Raad van Bestuur met gemengde gevoelens aan. In vergelij king met 1975 was de gang van zaken duidelijk beter, en dat is verheugend. Het netto-resultaat voor buitengewone baten en lasten was 6 miljoen positief (en niet 2 miljoen zoals de voorlopige, in februari gepubliceerde cijfers aangaven) tegen 193 miljoen negatief in 1975. De resultaten zijn evenwel belangrijk achtergebleven bij de verwachting. Een jaar geleden zei jhr. Kraijenhoff dat het hem zou tegenvallen wanneer het resultaat De Pakistaanse Nationale Alliantie (PNA) waarin negen oppositiepartijen zijn gebundeld voert sindsdien een felle campagne tegen Bhoetto. Bij de daaruit voortvloeiende ongeregeldheden zijn vori ge maand minimaal 150 doden gevallen. Zegslieden in de regeringspartij menen dat Bhoetto zijn geschil met de PNA op de Het interieur van ons restaurant heeft een smaakvolle vernieuwing ondergaan. U tafelt nu in ’n nog meer aangename en warmere sfeer dan voorheen. Nieuw Anders, met de duinen als romantisch dekor. Een unieke ambiance in harmonie met de alom bekende keuken’ Reserveren: 023-263600 T a

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 4