Directeur M. V eth ziet voor V an Gelder in Velsen nog wel degelijk toekomst Haven VELDHUIS ^Ikwispd- F door Suède Nappa kleding iw r.) IJmuidens Roem geeft nieuwe feestavond Een nieuw leven voor Pasja r Marjol Flore Witte Tejater in O- I 4 Havenbedrijf nu ook voor derden Afsluiting onderzoek baarmoederhalskanker „ABSOLUTE ZEKERHEID IS NATUURLIJK NIET TE GEVEN” DONDERDAG APRIL IJMUID&N-VELSEN 19 7 7 i t Mechanisatie Opgewassen VELSEN-NOORD Voor de nieuwe directeur van Van Gelder Papier in Velsen-Noord, ir. M. Veth, is Velsen geen onbekend ter rein. Twintig jaar geleden begon hij zijn loopbaan bij het concern in deze plaats en nu is hij er als be drijfsdirecteur voor Velsen en Wormer teruggekeerd. Al bij het afscheid van zijn voorganger ir. A. H. Stomp zei hij de lijn, die deze in het bedrijf had gebracht, te willen voortzetten en in een gesprek met de nieuwe topman van de papier fabriek in Velsen benadrukt hij dat nog eens. De Velser tak aan het grote papierconcern heeft naar zijn gevoel voldoende toekomstmoge lijkheden. Vooruitzichten v i MB Al 1 NAAM: Pasja LEEFTIJD: 4 jaar RAS: Duitse Herder SOORT: ReU VERGOEDING: ƒ60,- INLICHTINGEN: 02550-15744 (ADVERTENTIE: e. te verkrijgen zul- aangekomen: Dubhe, dat deze arbeidsbesparing geen ontslagen ten gevolge heeft gehad door er tijdig op in tes pelen. Alle 44 mensen zijn her plaatst, of binnen Velsen of in Wormer en Renkum. De nieuwe bedrijfsdirecteur van Van Gelder Velsen, ir. M. Veth, achter zijn bureau in het nieuwe kantoor in Velsen-Noord. Breestraat 12 Beverwijk Tel. 25629 e n l it i- n e o k e t a i a De afdeling Zuid van het Bedrijf geeft ook redenen tot bezorgdheid, maar ook hierover is ir. Veth niet pessimistisch. „Toen in 1963 de PM 51 werd gebouwd voor de produktie avn ponskaarten was de verwachting al, dat de markt voor dit product zo tegen de tachtiger jaren zou afnemen. Dat is nu wat eerder gebeurd door het tekort aan cellulose en de daarmee samenhangende hoge kostprijs en door de oliecrisis. De PM 52. die eind 1971 in productie kwam was duidelijk gericht op andere houtvrije papiersoor ten. vooral voor industriële doeleinden. Die markt is achteraf gesproken wat tegengevallen, mede door de exorbitant hoge prijs van de cellulose. We zoeken nu naar een bundeling van de belangen van de celluloseproducent en de papier fabrikant. Als daar een oplossing voor kómt, dan hebben we hier in Velsen twee moderne en grote machines, die opge wassen zijn tegen elke concurrentie”. De VELSEN De IJmuidensde accorde onvereniging IJmuiden Roem heeft een nieuwe feestavond aangekondigd. Deze zal worden gehouden op vrijdag 22 april in gebouw De Rank aan de Kon. Wilhel- minakade in IJmuiden. vreselijk arbeidsintensieve proces verla ten. Vanaf die tijd werden de schepen met een grijper gelost en werd het hout via een transportband op grote bergen gestapeld. Er waren toen ook al plannen om het verdere vervoer naar de hout- slijpfabriek te mechaniseren, maar om allerlei redenen heeft dat tot nu toe ge duurd. Al die jaren werden de palen via watergoten naar de fabriek geduwd en met de hand in de slijpers gestopt. Dat was ontzettend duur en bovendien wa ren er op het laatst geen mensen meer te vinden, die dit werk wilden doen, zodat er steeds meer buitenlandse werk nemers voor moesten worden aangetrok ken. Aan die situatie is nu een eind geko men. ..Door het geheel overschakelen op de kettingslijperij kon ook dit laatste deel gemechaniseerd worden en geen hand raakt de houten palen meer aan vanaf het schip tot in de kettingslijpers. Via een grote transportband wordt het hout nu omhoog de slijperij ingevoerd, waar het in kleine porties met'vorkheftrucks in de slijpers geplaatst kan worden. De bedrijfsleiding is er een beetje trots op. Ook al helemaal niet herderachtig is dat Pasja niet reageert op een wegge worpen brok hout. Heeft er nauwelijks aandacht voor. hoop van ir. Veth is daarbij duidelijk gericht op het vinden van zo’n bundeling van belangen, hetgeen overigens niet zozeer de taak is van de bedrijfsdirectie in Velsen als wel van het hoofdkantoor in Amsterdam. De combinatie van het directeurschap in Velsen en van de papierfabriek in Wormer vindt de heer Veth niet zo ongelukkig. „Velsen levert houtslijp aan Wormer en Wormer weer kokers en verpakkingspapier aan Velsen. Boven dien liggen de twee bedrijven betrekke lijk dicht bij elkaar. Het is dus niet zo vreemd om tot een nauwere band tussen beide bedrijven te komen in de bedrijfs voering”, aldus ir. Veth. Hij gelooft ook niet, dat een van de beide bedrijven daarvan de dupe hoeft te worden. Ook wat dat betreft is hij optimistisch. „Absolute zekerheid is niét te krijgen”, zegt hij, „maar reële toekomstmogelijk heden moeten er zijn. We moeten ervoor zorgen, dat we flexibel worden en snel kunnen reageren op de veranderingen, die optreden”. Die flexibiliteit acht de nieuwe directeur zeker mogelijk in Vel sen. Er is een modern bedrijf, dat onder bepaalde voorwaarden zonder meer con currerend kan zijn ten opzichte van menige andere papierfabriek. De toch wel optimistische verwachtin gen van het bedrijf blijken duidelijk uit de investeringen, die het afgelopen jaar in Velsen gedaan zijn. De houtslijpfa- briek heeft na jaren eindelijk een me chanische houttoevoer gekregen, die vol gende maand volop in bedrijf zal ko men. Ir Veth vertelt.: „Ik ken de situatie nog, dat er op de plaats van het nieuwe kantoor een groot houtveld was, waar tussen trintjes reden, die het hout ver voerden van de haven naar de fabriek. Zo’n jaar of twintig geleden werd dit Voor de toekomst van Papiermachine 21 vreest de heer Veth dan ook niet. Tot het in bedrijf komen van de nieuwe fabriek voor courantenpapier in Renkum is er werk genoeg voor deze machine en ook daarna zijn er goede vooruitzichten voor de productie van andere houthou dende papiersoorten, zoals off-setpapier en de lichtere soorten courantenpapier, zoals voor telefoongidsen. De PM 21 spied plekje in de vrije natuur waar ze eens even een bolus kan draaien zonder dat daar bemoeizuchtige blaffende buren naar zitten te gluren. Het doet het dier duidelijk zichtbaar goed. Het laat zich verleiden tot een kleine bescheiden hol- partij waarbij de ketting het even moet ontgelden. Terug in het asiel draaft Pasja alweer blij naar zijn hok. Weet al bijnan iet beter adn dit zijn woonplaats is. En daar moet nu heel snel verande ring in komen. Pasja. Een Duitse herder van het zuiverste bloed. Een koninkrijk voor een hond. wordt daar nu al op tijdens de Pinksterstop De vermindering van de houtinvoer via de haven zou voor het havenbe drijf van Van Gelder in Velsen grote gevolgen kunnen hebben. Maar ir Veth verelt, dat door het concentre ren van de invoer voor alle bedrijven van het Van Gelder concern bij het Velsens havenbedrijf en door het doen van werk voor andere verladers het gavenbedrijf volop kan blijven draaien. „We zijn lid geworden van de Samenwerkende Haven Bedrijven, waardoor we zonder problemen ook voor derden in de haven onze dien sten kunnen aanbieden en we ver wachten, dat dat in de toekomst ook in steeds toenemender mate zal ge beuren. Zo kunnen we de haven ren dabel blijven maken en waren er ook vernieuwingen in het havenbedrijf mogelijk”. KWISPELdoor schrijft over honden die in het Kerbertasiel aan de Heeren- duinweg 8 op een nieuwe eigenaar zitten te wachten. Behalve op woensdag en zon- en feestdagen is het asiel dagelijks geopend van 9 tot 12 en van 3 tot 6 uur. ’s Zaterdags van 9 tot 11 uur. Komende zaterdag, zestien april, komt Marjol Flore in het Witte Tejater in IJmuiden. Zij brengt het solcprogramma, waarin liedjes en praatjes, waarmee zij de afgelopen jaren groot succes boekte. w Midden in het bos vindt Pasja waar ze duidelijk naar heeft gezocht. Een onbe- Verkeerscontrole. In het kader van een alcoholcontrole heeft de politie Be verwijk gisteravond tweeënnegentig au- tomoblisten gecontroleerd. Er werden drie rijverboden uitgedeeld. Onvoorziene omstandigheden kunnen zelfs in het leven van een hond een belangrijke rol spelen. Daar zou Pasja het één en ander over kunnen meeblaf fen. In december van het afgelopen jaar belandde hij in het asiel. Een situatie die veel te verwarrend is om hier uit de doeken te doen was er oorzaak van dat het verblijf veel te lang duurde. En de gevolgen daarvan zijn dat Pasja - nog steeds een parel van een hond - toch duidelijk aan gewicht heeft ingeboet. Pasja is wat je zou kunnen noemen een beetje „asielig” geworden. Heeft zich helemaal geschikt naar de leefregels van haar onvrijwillige omgeving. Dat is voor gegadigden een zaak om wel even bij stil te staan. Normaal mag je van een vier-jarige hond - en zeker van een Herder - verwachten dat hij punctueel gehoorzaam is, Pasja is dat ooit wel geweest maar het door de verwarring allemaal een beetje gaan vergeten. In ieder geval blijkt al met de kennis making dat er onder de ongeschonden pels een hart klopt van goud. Pasja wil wel. Éénmaal buiten de poort is er echter zo veel om naar te kijken en om aan te ruiken dat hij Oost-Indisch doof lijkt voor alle vriendelijke verzoeken. Trots poseert hij met gespitste oortjes voor de VELSEN In het gebouw van de G. G. en G. D. aan de Spaarnestraat in IJmuiden wordt nog. t. m. maandag 18 april het bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker gehouden. Nadat in voorgaande weken dames in de leef tijd van 35 t. m. 55 jaar uit Velsen, Driehuis en IJmuiden aan de beurt zijn geweest, komen dezer dagen nog de Santpoortse dames aan bod. Midden juni - de juiste datum 'is nog niet bekend - komt er voor dames, die om wat voor reden dan ook op de vastgestelde tijd niet konden komen, een inhaaldag. Het wandelen aan de lijn, die voor deze gelegenheid met opzet wat aan de lange kant gehouden is, geeft ook een paar problemen waar best begrip voor op te brengen is. Pasja loopt dan links, dan rechts. Heeft vergeten dat hij „aan de zijde” van z’n begeleider behoort te gaan. Wied aarom maalt is een knies oor. Want met een stevige dosis geduld komt de kennis van wat „opgroeiende- honden-dienen-te-weten” wis en waar achtig weer terug. voorbereid en start een forse verbouwing om de vrij moderne machi ne aan te passen aan toekomstige speci alisatie. Een kijkje op de spiksplinternieuwe mechanische houttoevoer naar de houtslijpfabriek, die al bezig is aan zijn aanloopperiode en in mei volop gaat draaien. Wat bedreft die voorwaarden zegt ir. Veth, dat een van de belangrijkste is het verzekerd zijn van grondstoffen. „We hadden in Nederland de indruk, dat we geen hout hadden en importeerden ons hout dan ook uit Finland, Canada en Rusland. Om twee redenen zijn we nu veel minder afhankelijk van deze im port. Door het sluiten van de mijnen, die ontzettend veel hout gebruiken, kwam er in ons land hout voor andere doelein den vrij en daarbij is het Van Gelder gelukt om de „grove den” te verwerken tot een aanvaardbare houtslijp; die bij de papierproductie gebruikt kan worden. En juist de grove den komt in de Nederlandse bossen veel voor. Velsen gebruikt nu al grotendeels hout uit ei gen land en uit de grensgebieden van Duitsland en nog slechts een klein ge deelte, ongeveer twintig procent wordt geïmporteerd. Daarbij komt, dat er de afgelopen jaren in ons weidegebied heel wat populieren geplant zijn, die de ko mende jaren meer en meer voor de productie gebruikt kunnen worden. Daardoor is er zekerheid geschapen voor een constante houtaanvoer. Woensdag aangekomen: Dziwozona, Gent, IJmuiden; Dubhe, Antwerpen; Leersum, Rotterdam; Kyokuy Maru, Lis sabon; Jemrix, Rochester, IJmuiden, Ex plorer, Noordzee; Fjordaan, s Hampton Roads, IJmuiden; La Comble, Noordzee; Staverman,Noordzee, Sincerity Ostende, IJmuiden D.ogger Srore Aberdeen, Par- kesgate, Pool; Horation Greenwich, IJ muiden Artadi Rouen, IJmuiden; Main Ore Monrovia; Woensdag vertrokken: Subro Viking; Gr. Yarmouth; Tor Britannia, Gothen burg; Riknes, Noordzeeorders; Corvus, Ipswich; Almut Bornhoven, Hamburg; Maasborg, Beverwijk, Delfzijl; Mercur, Esbjerg; Capella, Duisburg; Scots Town, Cardiff; Rijnborg, Delfzijl; medina, Lon den; Dora, Le Havre; Imant Sudmalis, Rotterdam; Eemsborg, Zaandam, Delf zijl; Eastholm, Granville; Armonikos, IJmuiden, Piraeus; Saturnus, Tanager; Jemrix, IJmuiden, Kings Lynn; Donderdag aangekomen: Titan Service, Contplat, IJmuiden; Linda Hamburg; Klorte Lagoon, Rotterdam; Blakeley, Gunnes; Astor Zee, IJmuiden: Donderdag vertrokken: Scol Unit, Gdynia; Elan, Londonderry, IJmuiden; Regeliersgracht, Kiel; Altair, Rotterdam; Contance, Rotterdam. show, waaraan velen een genoegelijke avond kunnen beleven. Kaarten voor deze voorstelling in het Witte Tejater (aan de Kanaalstraat in IJmuiden) zijn te bespreken bij het Bu reau van de Velser Gemeenschap aan het Moerbergp' -en In T.Jr n, e- lefoon 15743 of 15739. Wellicht dat c" de avond van i 't kaarten aan de kassc len zijn. De show begin) komende zaterdag om half negen. Voor het concert van IJmuidens Roem is een gevarieerd programma samenge steld. Onder leiding van dirigent Robert van den Berg worden de volgende stuk ken gespeeld: „lm Reiche des Indra” van Paul Lincke, „Santa Lucia” van Cote- reau, „Toledo” van Joh. B. Kok, „Some where my love”, .Souvenir de Musette” van Joh. Postma een Argentijnsde tango van A. G. Willodo, een aria uit de ..Rigoletto" van Verdi, „Splender” van Jim Joice, het Slavenkoor uit „Nabucco” van Verdi, een feestmars van J. R. van der Glas de anonieme „Vieni Sul Mar” en weer avn Paul Lincke de mars: „Fo lies Bergère". Wanneer het concert is afgesloten, gaat het feest in de Rank gewoon door. Na de pauze wordt gekiend en gedanst, op muziek van het Kennemer Duo. Inlichtingen bij donateurschap en eventueel kaarten zijn verkrijgbaar bij de secretaris van de vereniging P. van Strien, tel. 02550-22341. Marjol Flore is zelf afkomstig uit een theaterfamilie en heeft zich van jongs af aan intensief beziggehouden met vele vormen van theater. Dal ook zij het theatervak in zou gaan, heeft voor haar altijd vast gestaan, en dat heeft dan heden geresulteerd in een fraaie polo- fotograaf. Begrijpt duidelijk niets van KWISPELdoor als die verzoekt even te gaan zitten of te liggen. Kijkt zijn begeleider heel erg vriendelijk aan met vraagtekentjes in de donkere ogen Vraagtekentjes van Tjonge ja, wat wordt daar ook weer mee bedoeld? Wat bedreft PM 18 ligt het iets moei- lijker, alhoewel ir. Veth goede hoop heeft, dat ook deze in productie kan blyven. „Het is een grote machine, die nog steeds met goed rendement draait en ik zie ook duidelijk mogelijkheden. Het is nog lang niet zover dat we moeten zeggen: we kunnen er niets meer mee doen. Wat die mogelijkheden zijn moeten we nog bekijken en daar voor hebben we tot 1980 de tijd” •"i, De wat minder duidelijk als „herder” getekende Jacky van verleden week vond een gastvrij onthaal in IJmuiden. W; 3^.. O U ’oYKO’

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5