Expositie over SPECIAAL VOOR VOORLICHTING IN KENNEMERLAND energie In de Vishal T I I I I I I r I I I I I I I I voetstoots aan dat ze nog passen. Laat die voetjes even nametenkA I I I Thuis in de wereld, thuis in de buurt,thuis in huis. Beverwijkse Courant Renovatie van PEN-dorp deze zomer van start p— |t fc fl I IR Km wt MOE» gSEBOtlt 3v Klopt. Wij krijgen altijd de krant van een ander.Tweedehands nieuws dus eigen lijk. Maar van af morgen willen we eindelijk het nieuws uit de eerste hand. Processen verbaal bij drankactie Kort Umondnieuws D 3 Ui «ui ,-3 Ir DC IJMOND 6 19 7 7 DONDERDAG 1 4 APRIL C' (Van een onzer verslaggevers) ,-r Nieuwe wet aan kruisen wat gewenst wordt. HUREN WORDEN VERDUBBELD Boeren en tuinders I Naam Adres. Plaats. AAN DE WOENSDAGMARKT WERD AANGEVOERD: Opening jachthaven STERK IJr C. wc IR’ HAARLEM Dienstweigeren is in Nederland nog een verre van eenvoudige zaak. In de uit 1962 da terende Wet gewetensbezwaarden militaire dienst wordt gesproken over ernstige gewetensbezwaren tegen de vervulling van militaire dienst, iemands godsdienstige of zedelijke overtuiging verbiedt hem deelneming aan elk oorlogsgeweld. De Vereniging Dienstweigeraars weet uit ervaring, dat het soms erg moeilijk is duidelijk te maken, dat men die ernstige bezwaren heeft. Hokje zwart maken en de bon in open envelop zonder postzegel sturen naar Damiate Pers, Antwoordnummer416, Haarlem. U maakt dan eerst twee weken gratis kennis met de krant en ontvangt daarna nog eens een korting van twee weken JC/lX op uw abonnementsgeld. 7 U krijgt de IJmuider Courant of de Beverwijkse Courant dus 4 weken gratis! Noteer ons daarom voor een jaarabonnement kwartaalabonnement op de IJmuider Courant of de Beverwijkse Courant)* de krant die de zaken in het juiste licht bekijkt I LJ hielden vergadering we wlte# Dienstweigeraars vestigen contactpunt in Haarlem PRIJZEN IN GULDENS- (Van onze stadsredactie) Hebbu zelf geen krant? typ* F type E T De voorgevel van de meeste woningen zal een ware metamorfose ondergaan. - (Van een medewerker) bovenstebeste Bunnies eventueel besloten of er een echte regio van wordt gemaakt met vertegenwoordi ging in het algemeen bestuur. Dat aspi- rant-weigeraars in Haarlem voorl chting kunnen krijgen zal ook worden meege deeld via stencils, die worden verspreid op plaatsen waar veel jongeren komen De Vereniging Dienstwiegeraars is op de eerste plaats een belangenvereniging. steeds meer komen, een beetje vergelijk baar zijn met mensen die willen schei den: ze moeten een „grote leugen” ge bruiken. In dit geval dat hun bezwaren berusten op zedelijke of godsdienstige overtuiging. De kosten worden per woning geschat op 50.000,-. Dit bedrag is tevens de limiet die door de rijksoverheid getrok ken wordt. Het bedrag dat dit maximum te boven gaat, wordt niet door het rijk vergoed. Overigens draagt ook de ge meente Velsen op „slapende” wijze bij in de kosten door het beschikbaar stellen van mankracht bij de ontwikkeling en uitvoering van het renovatieproject. Volgens rijksnormen zullen de huren van de herstelde huizen flink moeten stijgen. Voor de bewoners van het PEN- dorp betekent dit een verdubbeling van HAARLEM. De politie heeft in de afgelopen nacht een controle gehouden op drankgebruik bij weggebruikers. Bij deze regionale actie, die van 23.00 tot 4.00 uur gehouden werd, zijn 320 voer tuigen aangehouden. Drie bestuurders kregen een proces-verbaal wegens over matig alcoholgebruik (twee Haarlem mers van 29 en 32 jaar en een 33-jarige inwoner uit Driehuis), veertien personen kregen van de politie een rijverbod en moesten hun auto aan de 'kant laten staan. Voor andere overtredingen inzake de juiste staat van hun voertuig kregen zeven automobilisten ’n proces-verbaal. (Van een onzer versalggeefsters) UITGEEST. Burgemeester H. J. de Nijs van Uitgeest zal op vrijdag 6 mei om vier uur het clubhuis en de nieuw bouw van de jachthaven Zwaansmeer- polder in Uitgeest officieel openen. ■m H Stic will Lie ter aan nen bed zet Wij lion D VOO ting le I van voo dia] cori hou mer verl voor beter schoenwerk IJMUIDEN: Kennemeriaan 95 en Lange Nieuwstr. 797 Santpoort: Hoofdstraat 152 •l ■i wa T. Per 1 kg: Heilbot 12,85, grote tong 11,15-10,82; grootmiddel tong 12,16-12,10; kleinmiddel tong 13,65- 13,50; tong één 15.10-14,70; tong twee 13,10-13,06. De tentoonstelling belicht verschillen de kanten van de energieproblematiek die op het ogenblik juist in het centrum van de belangstelling staan. Zo wordt ingegaan op verschillende aspecten van kernenergie, fossiele brandstoffen, zon- ne- en windenergie. Van al deze zaken worden niet alleen de technisch/weten schappelijke, maar ook de maatschappe lijke kanten aan de orde gesteld. Een belangrijke vraag daarbij is in hoeverre een steeds groeiend energieverbruik ge dekt kan worden door de verschillende vormen van energieopwekking, en welke nadelige effecten daarbij op zullen gaan treden. Aan de andere kant wordt ook gekeken naar mogelijkheden die er be staan om het energieverbruik te stabili seren, of zelfs terug te schroeven naar een lager niveau. -Hr Aanhouding. In verband met de diefstal van een geldkistje met f 600, dat zaterdagavond tijdens een discoshow uit buurthuis Wijk aan Duin verdween, heeft de politie Beverwijk vier knapen in de leeftijd van 10 tot 14 jaar aange houden. Het viertal - drie Heemskerkers en een Beverwijker - bekende het kistje te hebben weggenomen. De inhoud ble ken ze te hebben verdeeld. Van het geld was inmiddels niets meer overgebleven. HEEMSKERK. Van woensdag 20 april t.m. woensdag 4 mei is in het tentoonstellingsgebouw aan de Const. Huygensstraat 99 in Heemskerk de ten toonstelling „Energie Edukatief” te be zichtigen. Deze tentoonstelling, die reeds enige maanden een tournee maakt door Nederland komt naar Heemskerk op uit nodiging van de Vereniging Milieudefen sie, In samenwerking met de werkgroep Tentoonstellingen van de plaatselijke Gemeenschapsraad. de huur. Momenteel bedraagt de huur nog ongeveer 100,-. Tijdens de renovatie krijgen de bewo ners onderdak in etagewoningen in De Gilden, het Stratingplantsoen en moge lijk zelfs In de Wenckebachstraat. Wet houder J. W. Meijer van Volkshuisves ting beloofde de aanwezigen dat zij over hun tijdelijke onderkomen informatie zullen krijgen bij de start van de werk zaamheden. De mogelijkheid wordt opengelaten om gedurende het werk als nog persoonlijke wensen kenbaar te ma ken. De heer J. M. Heere, adjunct-directeur Openbare Werken, benadrukte dat het herstelwerk zich niet beperkt tot de huizen maar dat ook de erven, de stra ten en stoepen er bij horen. Hij deed suggesties voor een woonerf, een kinder speelplaats en een parkeerverbod in de smalle straten. Hij stelde voor dat de bewoners in een wijkbijeenkomst hier over nog eens van gedachten wisselen. 290 kg. tong; 3 kisten tarbot en griet; 193 kisten kabeljauw; 695 kisten kool- vis; 478 kisten schelvis; 8 kisten schol; 282 kisten wijting; 4 kisten schar; 49 kisten diversen. Een ander punt waarop de activiteiten van de vereniging zich richten is dat van de tewerkstelling. Daar bestaan nogal wat bezwaren over. Zo moet er door een aantal mensen worden ge sjouwd bij de Staatsdrukkerij of speelt men suppoost in een of ander museum. Bezigheden, die beslist niet aansluiten bij opleiding of belangstelling. Een werkgroep heeft daarover een nota ge maakt, die nu intern in de vereniging in bespreking is gekomen. Daarbij wordt een scherpe aanval op het ministerie van Sociale Zaken (dat de tewerkstelling regelt) gedaan, er wordt te weinig ruim te voor vredesdienst geconstateerd. Ac ties worden in het verschiet gesteld om een groter aantal arbeidsplaatsen te ver krijgen dat beter op de motieven tot weigering aansluit. Hiervoor had het renovatiebureau A. van Ancum BV uit Hilversum al gerui me tijd geleden een schets gemaakt. Namens het bureau vertelde de heer G. J. van Uuden dat de plannen telkens gewijzigd moesten worden omdat aan de inspraak veel waarde werd gehecht. Aanvankelijk zou een achttal hoekhui zen aan het renovatieproject onttrokken worden ten behoeve van de overige woningen^ Dit idee is van de baan. De hoekwoningen zullen nu mogelijk be stemd worden voor alleenstaanden. De opknapbeurt van de wijk is vrij I PER 40 kg: Hake 312-310; hammen met kop 174; lengen 148; witte koolvis 154: tarbot 534-366; griet 254-221; kabel jauw één 260-148; kabeljauw twee 250- 148; kabeljauw drie 233-162; kabeljauw Vier 192-168; kabeljauw vijf 148-70; koolvis één 63; koolvis twee 73-lSi, koolvis drie 75-60; koolvis vier 57-53; schelvis één 156-150; schelvis twee 136- 132; schelvis drie en vier 100-80; schol drie 150; schol vier 110-102; wijting drie 92-88; poontjes 63; haai 124; wolf 154; bot 28-27. BEVERWIJK. In een der zalen van de Opgang heeft de plaatselijke afdeling van de Christelijke Boeren- en Tuinders- bond een vergadering gehouden. Voor zitter T. Wentink stond in zijn openings woord stil bij de maatschappelijke ont wikkelingen, die de tuinbouw door maakt. Ook in Kennemerland is veel veranderd- De tuinen met hun besloten karakter hebben plaats moeten maken voor een groot open gebied. Heggen en wallen, die juist voor ons gebied zo kenmerkend waren zijn een symbool voor economische achterstand geworden, zo zei de heer Wentink. Dat Kennemerland veel te danken heeft aan de tuinbouw is wel duidelijk. Over de historie van dit rijke verleden vertelde de heer C. Boeze. In de tijd dat er nog geen veilingen waren brachten de tuinders zelf hun groenten en fruit aan de man. De Wijkerboertjes waren toen een begrip. Een dia-serie onderstreepte het gesproken woord van de heer Boeze. Verdere inlichtingen zijn verkrijgbaar bij Bart Scheffer, Beneluxlaan 605, Heemskerk, tel. 02510-36329 (na 18.00 uur) of bij het buro van de Gemeen schapsraad, tel. 02510-38352. Wat is oelangrijk voor de mensen die dienst willen weigeren? In de eerste plaats dat ze goedgekeurd zijn voor. de. keuring. Zonder dat kan ook wel, maar dan wordt de procedure nog ingewikkel der. Men kan met dienstweigeren begin nen voor, tijdens en na de diensttijd, dat laatste in verband met Herhalingsoefe ningen. De tijd tussen het begin van de dienstweigering tot de uitspraak over erkenning duurt ongeveer anderhalf jaar. Na erkenning (ongeveer negentig percent van de aanvragers wordt er kend) wachten negentien maanden ver vangende dienst. Dat kan van alles zijn: archiefwerk, boswerk, onderwijs, buurt en clubhuiswerk, ziekenverpleging, ver pleging van psychiatrische patiënten of bejaarden, administratie noem maar op. In principe wordt zoveel mogelijk rekening gehouden met opleiding en be langstelling. De plechtige opening van de tentoon stelling zal gebeuren door de heer C. Hoek, oud-raadslid van de gemeente Velsen, en wel op woensdag 20 april om 20.00 uur. DEN HELDER. In de week van 4 tot en met 8 april is aan de gemeentelij ke visafslag te Den Helder door 76 kotters de volgende hoeveelheid vis aan gevoerd: 36.480 kg Tong 474.941,35 van 1699 ƒ1051, 10.802 kg Tarbot 125.826,64 van 1645 606, 222.575 kg Schol 372.742,29 van 270 128, 23.460 kg Kabeljauw 68.167,19 van 598 158, 5.260 kg Griet 26.284,68 van 766 319, 3.775 kg Schar 5.811,16 van 225 095, 4.515 kg Wijting 10.089,77 van 251 195, 14.455 kg Bot 8.729,02 van 100 040, 3.345 kg Steenbolk 5.866,02 van 204 151, 1.530 kg Schelvis 3/.521,50 van 251 210, 900 kg Tongschar 4.355,26 van 539 f 361, 512 kg Zeewolf 1.771,96 van 389 269, 448 kg Hoze- mond 1.586,01 van 407 179, 107 kg Ham 882,63 van 852 582, 180 kg Lang f 316,00 van 223 142, 683 kg Diversen ƒ1.175,47. Totaal: 329.027 kg. 1.112.066,95. De tentoonstelling, die tot stand is ge komen op initiatief van de „Stichting voor Milieu-edukatie”, bestaat uir ruim veertig panelen, een maquette, en een aantal vitrines. De tentoonstelling zal op werkdagen geopend zijn van 9 - 12, 14- m- 17, en 20 - 22 uur en tijdens de weekends van 11-17 uur. Nog iets wat de V.D. hoog zit ,is het feit, dat een dienstweigeraar maar liefst vijf maanden langer moet dienen dan de dienstplichtige militair. Dat wordt door de overheid afgedaan met de opmerking, dat de soldaat te maken heeft met weekeindediensten en herhaling. Maar, zo merkt men bij de V.D. op, veel dienstweigeraars draaien ook nacht- en weekeindediensten, dus zou alleen de herhaling overblijven. Twee maanden langer dienen zou men daarom wel ac ceptabel vinden. Ook met de huisvesting houdt men zich bezig. Daarbij valt vooral het Zee manshuis in Amsterdam op: kamertjes van anderhalf bij twee meter. Sociale Zaken betaalt daar negenhonderd gulden per maand per persoon voor, dat is dan wel inclusief voeding. Maar, zo Vindt de vereniging, voor dat bedrag is ook wel wat anders te vinden. Merkwaardig is ook dat de mensen die op deze kamers zitten een bedrag van f 180 op hun maandelijkse uitkering van 850 gulden bekort krijgen. Terwijl anderen, die op een eigen kamer zitten en zelf voor hun potje moeten zorgen, dat allemaal van die 850 gulden moeten zien te doen. Werk genoeg dus, voor de Vereniging Dienstweigeraars. Het geven van voor lichting en het bege'eiden van dienst weigeraars tijdens de procedure zijn op dit moment zeker nog de praktische hoofdtaken. En daar zal men graag van alles over vertellen op het Haarlemse spreekuur. ingrijpend. Van alle huizen moeten ra men en deuren vernieuwd worden. Het stucadoorswerk is aan een grondige beurt toe. De keukens worden gemoder niseerd en de houten zolderwanden wor den vervangen door stenen muren. Bo vendien worden de huizen voorzien van dakkapelletjes. Verwacht wordt dat ook de elektrische installaties vernieuwd moeten worden. Rob en Lex hebben in Haarlem tien mensen benaderd, waarvan ze wisten dat ze hier alsdienstweigeraars te werk waren gesteld. Met een aantal van hen en in samenwerking met het secretariaat in Amsterdam, zijn nu de eerste regio nale stappen gezet. Een echte regio wordt het nog niet. Een verstandige stap, vindt Karel Luijf van het centraal secretariaat. Men wacht eerst af hoe groot de behoefte en belangstelling in Kennemerland is. Pas daarna wordt In dat opzicht vergelijkbaar met de VVDM (Vereniging Van Dienstplichtige Militairen), al is de doelstelling natuur lijk duidelijk anders. Er zijn nu twintig plaatsen in Nederland waar voorlichting wordt gegeven en dienstweigeraars (als het moet intensief) worden begeleid tij dens de procedure. In een aantal plaat sen kent men niet alleen spreekuren maar ook zogenaamde scholengroepen. Samen met de belangenverenigingen van militairen worden voorlichtingslessen over de plaats van het leger in of buiten de maatschappij gegeven op scholen en vormingscentra. De Vereniging Dienstweigeraars schroomt er niet voor de belangen dienstweigeraars te behartigen via het houden van demonstraties, zoals hier voor Klaas Kwadijk. Daarnaast wordt ook zeer intensief overleg gevoerd met alle mogelijke organi saties om ook op andere wijze het doel te kunnen bereiken. VELSEN-NOORD. De renovatie van het zogenoemde PEN-dorp in Vel- sen-Noord kan nog deze zomer van start gaan. Dit bleek woensdagavond tijdens een bijeenkomst in De Schouw waar de definitieve plannen aan de bewoners werden gepresenteerd. Het PEN-dorp betreft 98 woningen aan de Noorderlaan, De Lethstraat, Van Nidekstraat en Wes- terwijkstraat. DE BESOMMINGEN WAREN: KW 123 ƒ126.100,- IJM 27 3.800.-; UK 48 en UK 78 ƒ5.100; UK 135 en UK 145 f 8.000,-. Voor de V.D. was de val van het kabinet-Den Uyl een bittere pil. Daar mee verdween ook de hoop dat er op korte termijn een nieuwe wet over dienstweigeren zou komen. Deze was beloofd na de „zaak Vellekoop”. Vorig jaar november was het eindelijk zo ver, vertelt Karei Luijf, toen kwam het ont werp in de Tweede Kamer. Tijdens de behandeling werd een amendement inge diend, dat vraagt alle gewetensbezwaren, dus ook politieke, te erkennen. Voor de toenmalige minister van Defensie Vrede- ling lag de zaak anders dan voor de meerderheid van de Kamer: hij vond het amendement onaanvaardbaar. Zijn ambtenaren dokterden daarop een tus senvoorstel uit, waarover de Kamer zich nog moest beraden. Aan een verdere behandeling is men niet meer toegeko men, dus voorlopig moet het nog met de wet van vijftien jaar geleden. Dat bete kent dat de politiek bezwaarden, die er Voorlichting over dat onderwerp is daarom een belangrijke taak van de V.D. Tot nu toe was Kennemerland hiervoor aangewezen op het landelijk secretariaat in Amsterdam. Dat is nu, dankzij het initiatief van de Haarlemse dienstweigeraars Rob van Doorn en Lex de Jonge, veranderd. Vanaf dinsdag 26 april zal er eens in de veertien dagen in het gebouw van Release, Gasthuisvest 47a in Haarlem, op dinsdagavond een voorlichtingsspreekuur worden gehouden van 20 tot 22 uur. Bovendien heeft Release naast de ruimte ook aangeboden de telefoontjes aan te pakken, die op andere tijden binnenkomen. Het num mer is 023-313428.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 6