haarlem filmhuizen Gispen GROTER AANTAL THEATERS WERKT REPRISES IN DE HAND amsterdam Interieur tlasmjue siegers haarlem HHHOGEDUINWUKAANZH HnHOGEDOIHWJKMNZK E«sTELsrMENUS V.aag onze gratis <old« "iet MENU SUGGESTIES VRIJDAG I 5 april 19 7 7 19 maken”. Classic” Filmmuseum Niet verzadigd mohair velour bankstellen meer en beter bij... fl TIP;^ Sierra Madre”, beide van John Huston zijn destijds door de verhuur kantoren City en The Movies opnieuw in roulatie gebracht onder de slagzin „Dit is tenminste een film die ze toevallig niet meer kunnen Onder de titel „Wie is er bang voor Humphrey Bogart” schrijft filmmedewenker Fred van Doorn in de Haagse Post van afgelopen week een uiterst leesbare boutade tegen het bioscoopbeleid in ons land, daarbij uitgaande van recente hervertoningen van Humphrey Bogart- films. De samenhang lijkt op het eerste gezicht niet voor de hand te liggen. Maar het lukt Van Doorn in een sluitend betoog het verband Bogart en het programmeringsbeleid van de Nederlandse bioscopen feilloos te leggen. De Bogartfilms „To have and have not” en „The Big Sleep”, beide van Howard Hawks en „The Maltese Falcon” en „The Reasure of the I w ik Oh»»* Bioscoopbeleid in Nederland en de ergernissen voor het publiek Charles Boost (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) FLES GOEDE (ADVERTENTIE) feest met vriendelijke AU MacGraw en Steve McQueen in The Gataway. ■I Stéphane Audran en Bruce Kem in The Twist van Claude Chabrol. PRIMA ZALEN AKKOMMODATIE (met uitzicht op zee!) GEENZAALHUUR! Waar Van Doorn wel op ingat is de reden van het steeds opzichter wordend terug grijpen op het ogenblik van bioscopen naar oude films, meestal vroegere pu- bliektrekkers. Een van de oorzaken is de toename van kleine bioscopen onder één dak, waardoor een grotere behoefte aan films is ontstaan die niet verzadigd kan gowden door de huidige filmproduktie. Heeft men deze tegenwerkende factoren enigszins verwerkt dan blijkt Chabrol zich in zijn nieuwe functie van internationaal filmer weinig thuis te voelen. Zijn spelre- gie is beneden zijn normaal peil, de acteurs gaan zich aan overdreven actie te buiten en omdat hen misschien het verhaal uitge legd is als een enigszins zwarte huwelijks- comedie, proberen de meesten een leuke „twist” aan hun rollen te geven. De intrige komt kortweg hierop neer dat Stéphane Audran als Claire de la Tour Piquet getrouwd is met de in Parijs wer kende Amerikaanse schrijver William Brandeis (Bruce Dern). Hem ontgaat aan prises-van die films zal toejuichen. Zoal? nu „The Treasure of the Sierra Madre” en „To Have and Have not” in onderlinge afwisseling het een tweetal maanden in de Amsterdamse theaters The Movies en City 5 hebben uitgehouden, betekende geen on aardig succes maar was nu ook weer niet zo’n overtuigende uitslag dat daaraan blij vende consequenties verbonden kunnen worden. het begin van de film een belangrijke Franse literaire prijs en als hij lichtelijk gedesillusioneerd aan een nieuwe roman begint, probeert Claire hem zoveel moge lijk in zijn werk te steunen. Claire heeft als Katherine Hepburn en Humphrey Bogart in „African Queen" uit 1951. Voor 'n juist advies inzake de inrichting van uw kantoor minnaar de uitgever Jacques Lalouet (Je- anPierre Cassel)'die ook de boeken van haar man uitgeeft, maar dat belet haar niet hevig jaloers te zijn op William die ze verdenkt van een verhouding te hebben Zoals de vorige week hier al werd aange- kondigd komt Filmhuis Het Melkwoud aan de Zijlstraat in Haarlem op vrijdag 22 en zaterdag 23 april met „Ludwig: Re quiem für einen Jungfraulichen König” van Hans-Jürgen Syberberg, een filmer die met „Winifred Wagner en de Ge schiedenis van het Huis Wahnfried, 1914- 1975” (een vijf uur durend interview met de weduwe van Siegfried Wagner zoon van de grote Richard) grote indruk maakte op de vorig jaar gehouden Cinemanifesaztie in Utrecht. Twee successen van het Rotterdamse Film International, ,,L’Affiche Rouge” en „Grey Gardens” blijven op het program ma, de eerste voor de zesde week ip Ciné- tol, de tweede gaat zijn derde week in The Movies in. Filmhuis Velsen komt op 20 en 21 april met de Zwitserse film „Le Milieu du Mon de” van Alain Tanner en een week later met „Jonas”, twee films die vorige week enigszins uitvoerig besproken zijn naar aanleiding van vertoningen in het Melk woud. 1 Voor een geslaagde receptie, koffietafel of fijn diner naar Kennemerlaan 38, IJmuiden tel.: 02550-13781 Jansstraat 53 Telefoon 32 75 74 en 32 23 79 L met een jonge weduwe, de mooie Charlie Minerva die zijn boeken in het Italiaans vertaalt (Ann Margret). Als Claire echter ontdekt dat niet haar echtgenoot maar de uitgever op wie zij verliefd is, de minnaar van Charlie Minerva is, breekt ze radicaal met Jacques, en probeert haar man voor zich terug te winnen. Wat haar eerst lukt nadat ook hij (ook weer ten onrechte) jaloers op haar is gewórden vanwege ver meende ontrouw met hun huisdokter. Een niet zo bijzonder boeiende intrige die nog al omslachtig en verwarrend door Chabrol in beeld wordt gebracht. Aan alle kanten dus een teleurstellende film die bovendien geen attracties vertoont waarmee Chabrol de buitenlandse markt zou kunnen verove ren. Hopelijk leert de filmer uit een uitblij ven van internationale roem dat hij beter in het Frans kan blijven filmen. Dat heeft tot nu toe steeds perfecte resultaten opge leverd die bovendien steeds een.(beschei- den) aanhang buiten de grenzen ople verde. Met die uitspraak is Fred van Doorn het helemaal eens, zeker wat betreft „To Have and Have not” uit 1944 die hem later in zijn artikel tot de bekentenis brengt „Honderd keer liever zie ik een film van Howard Hawks terug (al is het voor de tiende keer en al ken ik hem vrijwel uit m’n hoofd) dan dat ik geconfronteerd wordt met het nieuwste produkt van René van Nie, en fnijn filmhart schreit bij de gedachte dat ee alleen al van de kopiekosten van die 50 of 60 kopieën van „Een stille Liefde” en „De Peetmoeder” evenzovele prachtige oude zwart-wit films opnieuw hadden kun nen uitbrengen. En er waarschijnlijk nog meer aan hadden kunnen verdienen ook”. Zoals iedere boutade een lichte verteke ning van de werkelijkheid toelaat, zo ont komt ook Fred van Doorns betoog niet aan lichte overdrijving hier en daar. Een ver gelijking tussen de looptijd van een altijd met zekere argwaan bekeken Nederlandse film en die van enige veelbesproken „cult”-film waarover al eindeloos geschre ven en gesproken is, gaat natuurlijk niet helemaal op. En uiteraard ligt de filmhuur van 30 jaar oude films aanzienlijk lager dan bij een Nederlandse premièrefilm, zo dat met de eerste meer te verdienen valt. Bovendien blijft het de vraag of het bio scooppubliek hier Van Doorns voorliefde voor films met Humphrey Bogart in die mate zal delen dat het met een overeen komstig enthousiasme voortdurende re- Jt Amsterdam doet het deze week wat rus tig aan, prolongeert de talrijke premières waarmee de paasweek werd ingegaan en volstaat met een enkele nieuwe film, t.w. „The Twist" van Claude Chabrol in City I, op het eerste gezicht echt iets waar de filmliefhebber zich voor in de handen kan wrijven. Chabrol is bijna twee jaar van onze schermen geweest, het laatst was hij aanwezig met „Nada”, een min of meer politieke film en met Une Partie de Plai- sir”, beide in 1975 bij ons vertoond. Sinds dien heeft hij veel voor televisie en zelfs voor reclamespots op televisie gewerkt. Dit alles met de tevoren uitgesproken be doeling om daarna met drie bioscoopfilms zijn achterstand op dit gebied in snel tempo in te halen. Italië, met Alain Delon, Claudia Cardinale en Annie Girardot. Saskia vertoont „Jour de Fête”, de meesterlijke comedie van Jacques Tati uit 1949 en in De Uitkijk kan men zijn hart nog eens ophalen aan Hich- cock’s „Dial M for Murder”. Hollywood, of beter gezegd Amerika pro duceert nog maar de helft van het aantal films dat het vijf jaar geleden op de markt uitbracht nl. een kleine 150. De kosten van en het risico bij het uitbrengen van een nieuwe film zijn enorm gestegen, zodat een nieuwe aanwinst slechts goed te maken is door haar na de première in City I of Tuschinski I geleidelijk af te voeren naar de onderliggende theaters 4, 5 en 6. Maar nadat een première op die manier uitge molken is, blijft de behoefte bestaan de zes theaters draaiende te houden. Het wordt dan erg aantrekkelijk naar oude films uit te zien waarvan de te betalen rechten inmiddels uiterst gering zijn geworden, extra-kosten als vertaling, ondertiteling en reclame al lang geleden betaald zijn en het risico van een mislukking misschien even groot is als bij het vertonen van een onbe kende nieuwe film, maar financieel ge sproken nauwelijks voelbaar is. Het punt waarom het draait is volgens Fred van Doorn de omstandigheid dat het Neder landse publiek niet zo maar uit gezonde nieuwsgierigheid of omdat het belang stelt in film-in-het-algemeen regelmatig naar de bioscoop gaat, maar om ondoorgrondelij ke redenen kiest vóór of tégen een bepaal de film. Het zegt onverwacht „nee” tegen een première of het loopt even onverwacht te hoop bij een nieuwe film waarvan niets verwacht werd, en dit nauwelijks gemoti- Naast de geprolongeerde premières van vorige week zijn ook enige belangrijke reprises op de Amsterdamse weekagenda gebleven. Zoals „Targets”, de eerste speel film van Peter Bogdanovich in Cinétol die zoveel beter is dan de tegelijk draaiende „Nickelodeon”. Bogdanovich’s laatste filmstijl-imitatie in City 7. In Kriterion gaat „Rocco en zijn broers”, de integrale versie van Visconti’s beroemde tragedie over Siciliaanse immigranten in Noord- Ook deze week kan een overzicht van wat de Haarlemse bioscopen te zien geven, eenvoudig blijven. Er wordt op grote schaal geprolongeerd en alleen Frans Hals brengt iets nieuws, d.w.z. de al weer vijf jaar oude film van Sam Peckinpah, „The Getaway” met Steve McQueen en AH MacGraw. Deze twee acteurs spelen een in de misdaad gedwongen echtpaar dat na een bankroof achtervolgd wordt door de politie, door de zich bedrogen voelende medeplichtigen en door een corrupte ge vangenisdirecteur die Steve McQueen vroegtijdig vrijgelaten heeft om voor hem de bankroof uit te voeren. Van die af spraak trektMcQueen zich niks aan en samen met zijn vrouw verdedigt hij het gestolen fortuin dat hen een nieuw leven straks in Mexico moet garanderen. En die opzet lukt na veel geweld, vernieling en enige opgedrongen moorden.Geheel in de Peckinpah-stijl. ft! Aan de andere kant heeft de schrijver van het artikel in de H.P. gelijk als hij een pleidooi houdt voor het terugbrengen van gerenommeerde films die tien jaar oud of ouder zijn op grond van het feit dat in die periode een nieuwe generatie van om streeks 18 jaar is opgestaan voor wie bedoelde films nieuw zijn. Hij tekent daar wel bij aan dat ieder van die films op eigen terrein een zekere blijvende reputatie moet hebben, een soort „classic” moet zijn. Het is zinloos, zo schrijft hij om de vroeg ste spaghetti-westerns (Django, „Een dol lar met een Gaatje”), de Trinity-films of oude de Funès-films in „re-issue” te bren gen. Het zijn films die destijds aanzienlijke belangstelling hebben gekregen maar dat rechtvaardigt geen reprises na tien. jaar. Fred van Doorn stelt - en m.i. terecht - als voorwaarde tot regelmatigereprises na zoveel jaar dat de desbetreffende films „een begrip” moeten zijn geworden, waar bij hij echter nalaat verder in te gaan op die omschrijving. En „een begrip” zal niet voor iedere bioscoopbezoeker hetzelfde zijn. Wie het verzoekprogramma van de AVRO gevolgd heeft waarin oude films vertoond werden die door de kijkers aan gewezen waren als goede herinneringen uit het verleden, zal het niet altijd eens zijn geweest met de uitkomsten van die enquête. Er zijn echter hoogtepunten in de film historie die praktisch iedereen als „films die een begrip zijn geworden”, zal accepte ren. „The third Man”, „Brief Encounter”, „Citizen Kane”, voor-oorlogse Chaplins, enfin iedereen kan wel wat titels bijdragen die vermeld zullen blijven in het boek van de filmgeschiedenis, zij het vaak om zeer verschillende redenen. BEL VOOR INLICHTINGEN O TEL. (025171 322 of 341 —'X HMci.ln.it.nrMt.urant v.n h.t TT DIRK VAN DEN BROEK CONCERN veerd gedrag maakt de filmimporteur bij zonder kopschuw en voorzichtig. Aan de basis ligt de verklaring van dit onontwar baar probleem: „Nederland is waarschijn lijk het enige beschaafde land zonder film cultuur. „En dat harfgt samen, vindt Fred van Doorn, met de filmnalatenschap. De bepalingen van de Bioscoopbond dat kopi eën van in ons land roulerende buitenland se films vernietigd moesten worden als de rechten verlopen waren (meestal na vijf jaar) blokkeerden immers in het verleden de toegang tot die erfenis. En dit terwijl de allereenvoudigste filmtheorie ter wereld dat „iedere film ieder moment dat hij vertoond wordt opnieuw ter discussie staat en zijn waarde moet bewijzen”, al leen maar kan werken als films geregeld beschikbaar zijn voor steeds weer nieuwe generaties, van filmkijkers, waarbij ze te vens getoetst kunnen worden door vroege re generaties filmkijkers die daar behoefte aan mocht hebben. „Op die manier her schrijft de filmgeschiedenis zich iedere keer dat een film opnieuw vertoond wordt” Sprekend over filmcultuur komt de schrijver van „Wie is er bang voor Humphrey Bogart?” al gauw te spreken óver „het grote zwakke punt uit de filmhis torie” dat het vertonen van films is. Na de verschillende projectiedoek-afmetingen bij de toepassingen van Cinemascoop en Wide Screen bijv, zijn de bioscopen over gegaan op een eenheidssysteem, waarbij de doekmaten op een verhouding van 1 tot 1.85 zijn vastgesteld. Maar nu de opera teurs in veel gevallen vervangen zijn door automaten en alle nieuwe theaters auto maten hebben met uitsluitend horizontaal beweegbare kaders, is vooral de vertoning van oude films „een regelrechte ramp ge worden”. De bovenkant van de filmbeel den die het oude formaat van 3 bij 4 hebben valt weg. En Fred van Doorn vraagt zich af hoe een cassière, bijv, bij City 5 toen daar „To Have and Have not” gedraaid werd, zou reageren als een bezoe ker naar haar toe was gekomen met de vraag of hij, nu hij maar 70% van de film gezien heeft, van zijn 6,75 entreegeld ook maar 70% behoeft te betalen en dus ƒ2 mag terugvorderen. Met nog andere erger nissen in de bioscoop als de verplichte consumptie-pauze, het rumoerige on geïnteresseerde publiek, de zielige recla- - overnacht in ons hotel I Komfortabele kamers met eigen douche, toilet, telefoon. TV en desgewenst k uitzicht op zee Wij verzorgen uw f bediening in een sfeervolle omgeving. Allereerst de voertaal die tot het absurde gevolg heeft geleid dat in een door Chabrol geregisseerde en in Parijs spelende film zelfs door de agenten op straat Engels gesproken wordt. En natuurlijk ook door de hoofdrol die als steeds door Chabrols vrouw Stéphane Audran gespeeld wordt, een prachtige actrice die nu met de groot ste handicap in haar carrière worstelt en zich met moeite in de vreemde taal ver staanbaar weet te maken. Verder zijn er de ingehuurde acteurs die als attractie voor het buitenland moeten gelden, zoals Bruce Dern en Ann Margret die het Amerikaanse bioscoopbezoek stimuleren en, in onbedui dende rolletjes, Curd Jürgens en Maria Schell die met hun vergane populariteit nog voor enige belangstelling in de Duits sprekende landen moeten zorgen. Een van die films die hij destijds in het vooruitzicht stelde was een verfilming van de roman „Le Malheur fou” van Lucie Faure die hij echter terwille van een meer internationale verspreiding in het Engels zou opnemen. De titel is uiteindelijk „The Twist’” geworden en de film dankt zijn ontstaan aan een Frans-Duits-Amerikaan- se co-productie. Wat natuurlijk allerlei concessies met zich heeft meegebracht. „Ludwig” is een onconventionele en sur realistische visie op de in 1864 gekroonde koning Ludwig de Tweede, de bouwer van waanzinnige kastelen in Beieren als Lin- derhof en Neuschwanstein.Geen recon structie van de historische werkelijkheid maar geënscèneerde 'visioenen die regis seur Syberberg kreeg bij de bestudering van het onderwerp dat paste in zijn trilogie over de voorlopers van Hitler, waain zowel Karl May als Ludwig en Winifred Wagner volgens de filmer thuishoren. Geen film liefhebber mag zich dit groteske en fanta sierijke schouwspel laten ontgaan, waarin hij met een jodelende Ludwig in.Lederho sen” wordt geconfronteerd en met talrijke ironische toespelingen op de levens vreemdheid van deze waanzinnige vorst. Op vrijdag 29 en zaterdag 30 april volgt „Histoire Immortelle”, een klem (55 min.) meesterwerk van Orson Welles die als ou de schatrijke avonturier een oude volksle gende tot werkelijkheid wil brengen. Dat volksverhaal wil dat de jonge vrouw van een impotente rijkaard een ingehuurde zeeman tot bruidegom aangewezen krijgt om voor een erfgenaam te zorgen. Welles moet eerst zorgen voor een jonge vrouw (Jeanne Moreau) en daarna voor een zee man, maar slaagt toch niet zijn opzet te verwezenlijken. Het Ned. Filmmuseum zet zijn impone rend Cavalcanti-retrospectief voort met drie grote films van de veelzijdige filmer. Op dinsdag 19 april wordt „The Life and Adventures of Nicholas Nickleby” ver toond, een sfeervolle en gedetailleerde ver filming van de roman van Charles Dic kens. Woensdag daarop gaat „The first Gentleman”, een stukje Engelse ge schiedenis kort voor onze Willem van Oranje koning van Engeland wordt. En donderdag komt in de plaats van „For them that Trespass” een nieuwe, korte lings beëindigde collagefilm waarin uitge- breider dan in „Film and Reality” uit '42 hetzelfde onderwerp, de uiteenlopende as pecten van filmrealiteit aan de orde wordt gesteld. A S.BRUIDSPAREN. JUBILARISSEN etc UMEETHETTOCH? media’s en films heeft Fred van Doorn ongeveer alle argumenten bijeengebracht die hem veroorloven te praten over de geterroriseerde filmfan die niet bediend wordt in de bioscopen zoals de muziek liefhebber in de platenzaak. Het probleem is voor de zoveelste maal aangesneden maar veel antwoorden uit het bedrijf zie ik er met op komen. alle dranken WIJN v a.10.50

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 19