KRITIEK UIT VS Onzekere crisissituatie stagneert OP VLIEGVELD EN VERKEERSLEIDING IN AMSTERDAM Onderzoek naar 3 weer hoger Koffieprijs deze maand corruptie huis van bewaring a Weer enige vordering op weg naar pensioenplicht duidelijk toekomstbeeld Hoogovens Gemeenten vragen om gesprek met Van Gelder het woord is aan... aantal pagina's vandaag: 3Ó 4 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Ramp in Tenerife Voor staalindustrie is 1976 jaar van keiharde feiten Mike King-Kong agenda pagina Kreukbare politie 3 3 VELLINGA ASSURANTIËN gevolm. agent Afnemend buiig va/i Kanduüjk lw. J K “Sh“°67 Tel. 023-24.12.24 B ;h EK De Amsterdamse hoofdofficier van justitie, mr. A. 3. 2 AMSTERDAM. De Amsterdamse hoofdofficier van justitie, mr. A. Messchaert, heeft vanmorgen meegedeeld dat er ernstige vermoedens bestaan dat nog meer dan de twee deze week door de rijksrecherche aangehouden Amsterdamse politieambtenaren, zich aan het aanne men van giften en goederen van exploitanten van Chinese gokhuizen hebben schuldig gemaakt. KLEVERLAAN 192 U n Kunst Radio en televisie Strips Economie Beurs Sport Puzzel Medische diensten Gastenhoek Modejournaal Films Schrijvende lezers alle verzekeringen pers, leningen hypotheken ir woningbemiddeling KENNEMERLAAN HK. SNELLIUSSTR. TEL. 14652 Voor het lekkerste 4 brood en fijn banket uw warme bakker artendorp Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, 4, 29 Plaatselijk nieuws 5, 6, 7, 9, 11, 13 25 23 23 21 20 31,33 15 9 9 15 19 7 Wij geven JJ u deskundig ad- vies bij de verkoop van uw huis. IXIII Umuider Courant Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije Abonnement - bij vooruitbetaling f 13,65 p. mnd., f 39,35 p. kwartaal p. post f 52,—p. jaar f 154,70 p. post f 200,— Losse nummers 70 et. Meer arrestaties van politiemannen verwacht (ADVERTENTIES) 1 lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (ADVERTENTIE), BREUKELEN. Drie mannen hebben iiaiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiii (Van een onzer verslagge vers) de markt zal de IJmuiden- se staalfabrikant de fi nanciële armslag moeten teruggeven voor toekom stige ontwikkelingen. De politiek die op korte ter mijn zal worden gevolgd is gebaseerd op de hoop dat een zeer slechte eerste helft van 1977 zal worden gevolgd door een geleide lijke opleving in de twee de helft van dit jaar. Die politiek kan dan ook niet veel meer zijn dan doorgaan met een procen tuele (3%) jaarlijkse bes paring van de arbeids regelen in slagen die posi tie te verbeteren dan heeft diezelfde industrie, waar van Hoogovens deel uit maakt, te maken met een structureel probleem van de eerste orde. Dat is de mening van de voorzitter van de Directie IJmuiden, ir. F. E. Ma- thijssen Gerst. In een globaal jaarover zicht zijn alle activiteiten van 1976 op een rijtje ge zet. Een terugblik die, ge zien de huidige crisissitua- n. srdam 3 <ends Haarlem - Tel. 258411* 'ij u thui werkge. rerlijder 'nmoge. 1: lx/ 7| ix/ 1® lx 13! lx/ 165 'x/ 17! 'X 22 denrno- neon b.v. Lichtreklames van neon en plexiglas. yTEL. 023 317127 - HAARLEM/ IJMUIDEN. De toe komstige ontwikkelings mogelijkheden van Hoog ovens zullen een aantal jaren moeten opschuiven als gevolg van de huidige aantasting van de finan ciële positie van het be drijf. Op dit moment is er nog geen zicht op of er op de staalmarkt veranderin gen zijn ontstaan met een blijvend karakter waar mee rekening gehouden moet worden. Herstel van ideale odern, Naa' e sort, dr. ga- vering klant fa ir Cu- 'eg 8. istr. 4 „Dag- Zon- zaan), n 371. 18 u I. tel ASSEN. De rijksrecherche stelt een onderzoek in naar corruptie binnen het Asser huis van bewaring. Een van de bewaarders is door het ministerie van Justitie geschorst. Hij is niet in hechtenis genomen. Er zijn aanzijzingen dat de bewaarder gedurende enige jaren van gedetineerden gestolen goederen heeft gekocht. Dat zou niet alleen het geval zijn geweest in Assen, maar ook in de huizen van bewaring van Leeuwarden en Groningen waar hij even eens werkte. In een later stadium volgens Justitie sinds hij in Assen werkt heeft hij zich schuldig gemaakt aan de illegale verkoop van alcoholische dranken en sigaretten aan gedetineerden. Bovendien zou het taalgebruik van de verkeersleiding in combinatie met een ra- Plotseling sprong de gorilla naar voren, boog de tralies opzij en be sprong het kermispubliek. In een daad van bovenmenselijke moed liet een omstander een ijzeren staaf op de kop van de gorilla neerkomert. De King-Kong-show wordt gegeven in een halfduistere tent. De gorilla heeft een pop in zijn armen die een vrouw moet voo/stellen. Hij baant er zich een weg mee door rubber tralies en begeeft zich onder de menigte. On der de gorillahuid zit Mike Towell. „Meer arrestaties zijn niet uitgesloten", aldus mr. Messchaert. Het onderzoek van de Rijksrecherche wordt voortgezet. De wond op zijn hoofd had zes hechtingen nodig. De politie wil de man van de ijzeren staaf wel eens ondervragen, maar bekeuren zal ze hem waarschijnlijk niet, omdat hij gedacht moet hebben dat hij met een echte gorilla te doen had Het Amsterdamse politiecorps is in op spraak geraakt tengevolge van ernstige misdragingen van enkelen. Er staan nu drie corpsleden onder zware verdenking en er zijn aanwijzingen dat de rijkspolitie nog meer onregelmatigheden verwacht te vinden, waardoor mogelijk nieuwe arres taties zullen volgen. Corruptie bij de politie is voor Neder landse begrippen vrij- uniek. De Neder landse politiecorpsen hebben, in tegenstel ling met die in sommige andere landen, een onbevlekt blazoen. De laatste jaren zijn er helaas in enkele corpsen dingen gebeurd die deze goede reputatie hebben geschaad. In Den Haag, Rijswijk en nu in Amsterdam zijn tekenen van verval in de corpsmoraal opgetreden, die de vraag doen rijzen of er iets schort aan de wijze waarop politiemannen worden gekozen, opgeleid en begeleid in hun verantwoorde lijke, moeilijke functie. Een strikte integri teit en een volstrekte onomkoopbaarheid zijn voo)' Nederlandse politiemannen al tijd als vanzelfsprekend aangenomen. Daarmee samenhangend bestond er een goed vertrouwen bij het publiek op de politiële onkreukbaarheid, waarbij mis schien wel eens werd vergeten dat er ge wone mensen in de uniformen staken die behept konden zijn met alle menselijke eigenschappen, ook de slechte. De realiteit eist, dat laatste zeer duidelijk te beseffen. Niettemin, in zekere zin moet een poli tieman een voortreffelijk mens zijn, wil hij zijn functie behoorlijk uitoefenen. Hij heeft zoveel macht, zoveel mogelijkheden en zoveel vrijheid die de gewone burger mist, dat hij daartegenover een zeer solide karaktervastheid nodig heeft om op de rechte weg te blijven. Die karaktervast heid moet kunnen worden getest en aange toond, vooraleer een corpschef hem op het publiek mag loslaten. Natuurlijk heeft het net grote mazen. Niet altijd kan bij personeelsselectie en opleiding een zekere labiliteit worden on derkend die later tot uiting komt. Maar in het huidige maatschappijbeeld worden strenge maatstaven een eerste eis. De ver leidingen voor de handhavers der wet wor den snel groter. De drugskwestie bijvoor beeld heeft een geheel nieuwe factor van verleidingsgevaar aan het beeld toege voegd. De enorme kapitaalskracht van de drughandel spot met ieder normaal maandsalarisje. De drugs-mafia is al machtig. Alle schakeringen van criminali teit vloeien in de narcoticacommercie sa men. Naar verhouding moet de politieman wel ijzersterk in zijn schoenen staan. De corpsleiding blijft daar verantwoordelijk voor. Een tweede aspect: goed dat er nog rijks politie is. Een onafhankelijk opererend politie-apparaat naast en als het nodig is boven de gemeentelijke corpsen waar borgt de objectiviteit van een onderzoek naar politiële misdragingen. Bij elke reor ganisatie zal die scheiding behouden moe ten blijven. BONT geschakeerd met voorname en sportieve overhemden: de getailleerde Globetrotter, het ruige Schillerhemd, 't India- hemd in alle mogelijke dessins, ferd holzhaus 1 mode voor jou J oranjestraat 73 In het kader van de Eu ropese staalindustrie is, volgens Mathijsen Gerst, IJmuiden nog steeds een modern bedrijf dat, zodra de omstandigheden zich ten goede zouden keren, in dat opzicht geen achter stand heeft op andere staalindustrieën. „Hoewel de situatie moeilijk verge- (Van onze redacteur in de VS) WASHINGTON. In Amerikaanse luchtvaartkringen wordt een belangrijk deel van de oorzaken die hebben geleid tot de vliegramp op Tenerife toegeschreven aan onvolkomenheid van het vliegveld Los Rodeos en aan de Spaanse verkeersleiding. „Het belang van het onderzoek vereist thans dat de nodige terughoudendheid moet worden betracht bij het geven van nadere inlichtingen”, zo merkte mr. Mes schaert nog op. De sfeer bij de Amsterdamse politie is zeer gedeprimeerd nadat berichten in de pers zijn verschenen dat 20 agenten van het korps betrokken zouden zijn bij geval len van omkoping. Een woordvoerder van de politie: „Het is heel erg wat er op het ogenblik in de kranten komt. Het lijkt wel of er een hetze tegen ons korps bezig is”. De onlangs gearresteerde 52-jarige bri gadier en 31-jarige hoofdagent vormden een koppel. Zij zijn vanmorgen aan de officier van justitie voorgeleid. Zij worden verdacht van handel in heroïne. Dit roes middel zouden zij bij arrestaties hebben achtergehouden, en het vervolgens hebben verkocht aan verslaafden. De arrestatie van een derde agent, een 287jarige hoofdagent, staat geheel los van dé voorgaande arrestaties. De man is ook niet bij het onderzoek door de rijksrecher che door de mand gevallen, maar min of meer door 'toeval. Twee maanden geleden werd ingebro ken in zijn huis.'Daarbij verdween zijn dienstpistool. Toen de dieven enkele we ken geleden werden gegrepen, kwam aan het licht dat de man nog meer vuurwapens moest hebben gehad, want ook die waren gestolen. Wat de tekortkomingen van de luchtha ven betreft (die door de internationale bond van verkeersvliegers met een oranje ster wordt gewaardeerd, dat wil zeggen: er zijn tekortkomingen in de voorzieningen) gaat het vooral om het ontbreken van een grondradar, die de bewegingen van de toestellen op de grond moet volgen. Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave plaatsen in niet-produc- tiegebonden afdelingen en zelf zaken aanpakken die anders werden uitbe steed. Voorlopig lijkt er nog geen kijk op dat door verhoging van de arbeids productiviteit de kostprijs per ton staal zou kunnen worden verlaagd. De gang van zaken in 1976 heeft ondubbelzinnig duidelijk gemaakt dat de Europese staalindustrie ten opzich te van diverse concurren ten te duur fabriceert. Mocht men er niet met be hulp van te treffen maat- DEN HAAG Deze maand gaat de prijs van een half pond koffie met 75 cent omhoog. Een pak koffie kost dan gemid deld 5,90. De Unie van koffiebranders en theepakkers heeft minister Lubbers (Eco nomische Zaken) een verzoek daartoe ge daan. Een woordvoerder van de minister heeft laten weten dat het verzoek in be handeling is genomen en dat op het minis terie inmiddels onderzocht wordt of de gevraagde verhoging redelijk is. Volgens de Unie is de verhoging noodza kelijk, omdat het aanbod van koffie min der is geworden. Als oorzaken worden genoemd de vorst in Brazilië, waardoor een deel van de oogst is mislukt, en de oorlog in Angola. Indien minister Lubbers instemt met de prijsverhoging betekent dit I dat de prijs van een half pond koffie sinds mei 1976 meer dan verdubbeld is. FT,., tie waarin Hoogovens zich nog steeds bevindt, moei lijk losgekoppeld kan worden van een toekomst verwachting. werk om deze zeer ingewikkelde materie onder de knie te krijgen. Uitgegaan wordt van de wens voor alle werknemers in 40 dienstjaren een waardevast pensioen op te bouwen van 70 percent van het laatstver; diende salaris. Het maximaal bereikbaar inkomen ligt momenteel op bijna f 50.000 en de opbouw zou dan met 1,75 percent per jaar moeten geschieden. Mede vanwege de ingewikkelde proble matiek is de commissie de laatste jaren slechts moeizaam gevorderd. Daar kwam ook bij dat men allerwegen tegen de hoge kosten zit aan te kijken die gemoeid zullen zijn met de feitelijke invoering, vooral voor de groepen werknemers die nu geen of nauwelijks een pensioenvoorziening hebben. Vannacht opklaringen en nog slechts hier en daar een bui. Mini mumtemperaturen om het vriespunt. In de middag van het noordwesten uit toenemende be wolking, mogelijk gevolgd door re gen. Overwegend matige naar west krimpende wind. Maxima on geveer 9 graden. C. J. Wijnaends Erancken: Het succes van ideeën hangt niet af van hun juistheid. DEN HAAG. De reeds jarenlang du rende voorbereiding van de wettelijke pensioenplicht voor alle werknemers heeft weer enige vordering gemaakt. De pensioencommissie van de Stichting van de Arbeid heeft donderdag zes modellen voor een pensioenstelsel vastgesteld, waaruit nu de achterban van werkgevers en vakbeweging zal kiezen. Voordat echter de' algehele pensioen plicht ingaat, zullen nog vele jaren verstrij ken. Wellicht gebeurt het zelfs niet voor 1985. De pensioencommissie van de Stichting van de Arbeid is reeds sedert 1968 aan het lijkbaar is, is de proble matiek waarmee we mo menteel te maken hebben te vergelijken met de der tiger jaren”, aldus de voorzitter van de directie. IJmuiden die er overi gens stellig van overtuigd is dat op grond van het te verwachten staalyerbruik in de wereld een productie van 9 a 11 miljoen ton staal in de toekomst door Hoogovens zal worden ge realiseerd. (Zie verder plaatselijke pagina) -.a< 42' ij.nuidrn postbus 18, IJmuiden na kantoortijd 02208- APELDOORN-VELSEN. De ge meentebesturen van Apeldoorn. Frane- ker, Velsen, Rotterdam, Amsterdam, Heerde, Leeuwarden, Renkum en Wormer zijn ernstig bezorgd over de mogelijke gevolgen voor de werknemers in de ver schillende vestigingen van Van Gelder Pa pier van de problemen, waarmee het pa pierconcern te kampen heeft. In een geza menlijke bespreking donderdag in Apel doorn is besloten om op korte termijn gesprekken aan te vragen met de Raad van Bestuur van Van Gelder en met de ministers van Economische en Sociale Zaken. Tijdens de bespreking tussen afgevaar digden van de gemeentebesturen is de noodzaak naar voren gekomen van een gezamenlijk optreden met name ten aan zien van de langere termijn-visie op het Van Gelder concern en de papierindustrie in ons land. Ook willen de gemeenten meer inzicht krijgen in de samenhang van de problemen in de verschillende Van Gel- dervestigingen. Ter voorbereiding van de voorgenomen gesprekken is er een werk groep gevormd van vertegenwoordigers van de gemeenten Apeldoorn. Heerde, Rotterdam en Wormer. MAKELAARSKANTOOR Qjj diostoring, die ^en deel van de boodschap van verkeerstoren naar KLM-toestel uit- wiste, aanleiding geweest kunnen zijn voor de KLM-gezagvoerder om te veronderstel len dat hij mocht vertrekken. Daarbij komt dan nog dat volgens lucht- vaartdeskundigen alleen al het feit dat de verkeersleiding toeliet dat twee jumbo- vliegtuigen tegelijkertijd in tegenoverge stelde richting van dezelfde startbaan ge bruik maakten, een flagrante inbreuk vormt op de veiligheidsmarges. Zelfs op I ogenblikken van een overstelpend verkeersaanbod, zo zeggen luchtvaart- deskundigen die bij het onderzoek betrok- ken zijn, mag een verkeersleiding nimmer tomen aan de veiligheidsmaatregelen die de resico’s van het vliegen zoveel mogelijk moeten beperken, met name bij start en landing. Waar de verkeerstoren aan de KLM- gezagvoerder wilde laten weten „Ok, you are clear to hold” kwam - wegens een radiostoring, die mogelijk is ontstaan doordat de PanAm-machine op dezelfde frequentie uitzond - alleen het woord „ok” duidelijk over. Ervaren piloten zeggen dat een comman do: „Ok, you are clear tot hold” onzinnig is, omdat nooit een „toestemming” wordt ge geven voor niets-doen dat vooraf moest gaan aan de vergunning tot opstijgen. Het is daarom niet onlogisch dat de KLM- gezagvoerder, die het woord „ok" heeft verstaan, veronderstelde dat dit een ver treksein betekende. De Utrechtse po litie heeft bij het oprollen van een inbrekersbende, die voor miljoenen aan antiek achter over drukte, nog een tweede „con currerende” bende opgespoord. die voor minstens 1.2 miljoen gulden aan tapijten, an tiek etc. bij elkaar heeft gestolen. Op de foto toont een politiefunctiona ris enkele van de gestolen voor- VWlHkvf. I« tPRU 't- uitmur.i Mnroni a’ig» Njfi! Postgiro 273107 Tel, redactie: 15389, 3577 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30 19 uur en op zaterdagen van 1 7-17 30 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 023 - 32 43 41 I mannen ueuueii 1 vanmorgen het bijkantoor van de Bonds spaarbank in Breukelen beroofd. Zij heb- ben een bedrag van 22.000 gulden buitge- I maakt. Na de gewapende overval zijn ze I vertrokken in een oranje Audi 80, eigen- 1 dom van de beheerder B. Tabak van het I bijkantoor. Zij hadden hem tijdens de over val de autosleutels afhandig gemaakt. s S

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1