NOBELS ZORGDE VOOR GROTE VERRASSING CRUIJFF BLIJFT VOOR 1.750.000 v Kansen van Han Janssen stijgen Sitters en Storm protesteren bij de zwembond WEER EEN REL ROND Breitner: weg ENITH BRIGITHA sportpuntiqj om studie- belangen Lake Placid houdt Spelen goedkoop toto-lotto Planckaert eindwinnaar N Havermans klopte Van der Smissen Zwartkruis beslist B uiterlijk 15 mei MM lm w r I I VRIJDAG I 5 APRIL 19 7 7 31 SPORT 30 KI t (Van onze biljartmedewerker) UTRECHT. In de finale van het kampioenschap van Neder land 1976/77 libre-groot ereklasse dat in Utrecht wordt gehouden, heeft de Haarlemmer Chris No bels in de eerste ronde voor sen satie gezorgd. Hij versloeg name lijk in vijf beurten een van de talentvolste libristen die Neder land heeft: favoriet Louis Haver mans. - J 4 Hl I r-1 (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Enith Brigitha is door de Koninklijke Nederlandse Zwem Bond geschrapt van de deelnemerslijst voor de zeslandenwedstrijd zaterdag en zondag in Rotterdam. Een besluit dat de nodige op schudding heeft veroorzaakt binnen de zwembond, met de nodige consequenties. Bert Sitters, de huidige trainer van de zwembond, heeft tegen de gang van zaken protest aangetekend, terwijl Wil Storm „de moeder van het zwemmen” de zwembond heeft laten weten niet meer als chef d'equipe te willen fungeren. Toch blijft de Amsterdamse vrije-slag- zwemster, die dit weekeinde 22 wordt, bij haar bezwaren, die zij ook al vóór de Olympische Spelen in Montreal had geuit. De Australische firma stelde vervolgens voor om alsnog een nieuw badpak te ver vaardigen dat vandaag (vrijdag) klaar zou zijn en waarin Enith dan zou kunnen deel nemen aan de zeslandenwedstrijd in Rot terdam. En die ontwikkeling viel bij de Amster damse verkeerd. Daardoor wees zij alsnog een compromis af dat haar trainster Wil Storm had bereikt met de zwembond, waarbij haar nog twee weken gelegenheid zou worden gegeven om te passen en te Tweede ronde: Van de Kruijsweg Nobels Velthuis Bongers Van Ham Van Deventer Havermans Van der Smissen 500 188 500 1 500 1 500 199 1 500 189 166.66 84.00 250.00 250.00 166.66 0.00 100.00 32.00 Trainer Bert Sitters over de situatie: „Op het laatste moment twee dagen voor het begin van die wedstrijd moet ik met een plaatsvervangster opdraven, die er uiteindelijk helemaal niet op gerekend heeft. Moet je die mensen dan optimaal zwemmen. Maar Enith is het zat. Haar geduld is op. Daarom heeft ze de laatste weken niets meer van zich laten horen. Opmerkingen van voorzitter Jaap van der Krol dat ze een badpak tien dagen in de kast heeft laten liggen, wijst ze éveneens van de hand omdat haar trainster Wil Storm haar tenslotte zelf had geadviseerd te wachten tot na de winterkampioen- schappen omdat een eerder passen tot vervelende consequenties zou kunnen lei den tijdens die wedstrijden. 486 439 200.00 111.11 116.50 Havermans Velthuis Nobels Bongers Van Deventer „Als Wil bij haar besluit blijft om geen functie van chef d’equipe meer te willen bekleden, dan is dat een aderlating voor de zwembond. Daarom moet er nu eindelijk maar eens een besluit worden genomen en een goede oplossing worden bereikt. Ik kan me de gevoelens van Enith zeker voor stellen, vooral ook omdat ze voor de Olym pische Spelen al geconfronteerd is met passen en meten. In feite lag de zaak toen niet anders”, aldus Bert Sitters. 82.50 75.20 57.33 55.66 0.20 rie zich de snelste. Walter Planckaert werd in deze slotrit nauwelijks veront rust en hield zich schuil tussen de wielen van het peloton, dat nog enkele vluchtpogingen van overmoedigen aan schouwde, maar de zware sneeuwstor men en de venijnige wind die de ren ners teisterden lokten weinig ontsnap pingen meer uit. Den Hertog probeerde het nog eens tweemaal, maar hij kreeg te weinig steun om succes te hebben. Sittardia heeft voor 600 toeschouwers in Sit- tard met 18-18 gelijkgespeeld tegen Banjaluka uit Joegoslavië. Bij de rust leidden de Joegoslavi sche handballers met 9-8. Het was een af- scheidswedstrijd voor Gabri Rietbroek en Wim Hofland die beiden tweemaal scoorden. Voor de Nederlandse treffers zorgden verder: Jo Helwe gen (6x), Piet Jaspers (3x), Johan Tissen (3x), Peter Muyes (lx) en Johan Hankman (lx). In de hoofdklasse A van het amateurvoetbal speelden RVC en Aalsmeer gelijk: 2-2. BARCELONA (AFP). De algemene vergadering van Barcelona heeft donder dag het bestuursbesluit goedgekeurd om de contracten met Johan Cruijff en trainer Rinus Michels met een jaar te verlengen. Cruijffs' handtekening onder de contract verlenging heeft naar verluidt een waarde van 48 miljoen peseta’s 1.750.000,-). Michels kan rekenen op ongeveer een half miljoen gulden netto. Tijdens de algemene vergadering heeft de voorzitter van Barcelona Augustin Montal, die de avond tevoren aankondigde per 1 december te zullen aftreden, een scherpe aanval gedaan op het Spaanse scheidsrechterskorps. Volgens hem heeft een scheidsrechter uit de eerste divisie verklaard: „Barcelona wordt geen kampioen van Spanje, zolang José Plaza voorzitter is van de Spaanse scheidsrechterscommjssie”. 439 0 248 117 486 169 489 1 500 489 248 487 1 Zwembondvoorzitter mr. Van der Krol vindt dat Enith Brigitha weinig bereid willigheid heeft getoond om tot een wer kelijke oplossing te komen. „Ik hoop ui teraard dat deze zaak nog dit seizoen wordt opgelost, maar dan moet er wel door alle partijen een goede wil worden getoond”, aldus de bondsvoorzitter. Bert Sitters heeft bij de KNZB inmiddels aan gedrongen op een gesprek op zeer korte termijn. PIET TEELING I 2 2 2 1 0 Sjoerd en Erik Vollebregt zijn tweede gewor den in de vierde wedstrijd in de Flying Dutch- man-klasse van de iritemationale zeilwedstrij den bij de Zuidfranse plaats Hyeres. Deze race werd gewonnen door de Oostenrijker Stein- gross. De Rus Leontiev heeft de leiding in het klassement van deze klasse. als respectievelijk eerste en tweede. Meer dan de helft van het overgebleven peloton staakte de strijd en na 88 kilometer waren reeds 20 man in de bezemwagens gekropen. Op de helling van de Baraque waren de twee Italia nen in aanval gegaan waarbij zij assis tentie kregen van Fedor den Hertog, Aling en Scheers. Aling moest als eer ste lossen en op de lange helling van de Baraque werden ook Den Hertog en Scheers uit de wielen gereden. Met nog 115 harde kilometers voor de boeg gin gen de Italianen door en vergrootten met de regelmaat van een goed geolied uurwerk hun voorsprong. Fanatiek zet ten de marinen van ploegleider Dino Zandegu door en zij finishten uiteinde lijk met een voorsprong van ruim tien minuten. In de eindsprint toonde Alge- Jimmy Connors is voor het eerst sinds hij aan de WCT-toernooien deelneemt, in de eerste ron de uitgeschakeld. De Amerikaan verloor in twee sets van Adriano Panatta, 6-1, 7-5. Connors speelde ver beneden zijn vorm, mogelijk een gevolg van de wedstrijd om 100.000 dollar, die hij zondag van Nastase verloor. Nastase, die ook in het WCT-toernooi van Houston uitkomt, over leefde de eerste ronde met moeite, hij versloeg Billy Martin met 7-6 en 6-2. Breitner vertelde ook dat hij bij Ein tracht Braunschweig, de Bundesligaver- eniging waarvoor hij gaat spelen, aanmer kelijk minder geld gaat verdienen, maar dat was bij zijn overwegingen van „geen belang”. „Om louter menselijke redenen doet mij het afscheid van Real Madrid wel pijn. Ik had een goede verhouding met de club en men wilde mij daar graag langer houden”, Zei Breitner over zijn binnenkort voormalige werkgever. DEN HAAG (ANP). De gelukkige, die in de lotto van de afgelopen week zes goede cijfers aankruiste ontvangt voor de ze daad ruim zeshonderd duizend gulden bruto. De zes winnaars van de tweede prijs komen er aanmerkelijk minder goed, maar toch met ieder bijna dertig duizend gulden bruto af. De elf winnaars in de toto ontvangen ieder twaalf en een half dui zend gulden, ook bruto. Na de eerste dag is Van Ham de enige die nog geen punt heeft verspeeld. In de eerste ronde won hij van Bent Velthuis (500 tegen 252 caramboles), in de avondpartij ver sloeg hij in zeven beurten Jos Bongers, die het niet verder bracht dan een enkele carambole. De uitslagen van de tot en de lotto zijn (alle bedragen zijn bruto): Toto nummer 15: inleg: 724.068,-, Prijzenbe- drag: 343.932,30, Eerste prijs: 11 winnaars, die elk 12.506,60 ontvangen. Tweede Prijs: 317 win naars, die elk 271,20 ontvangen. Derde prijs: 5130 winnaars, die elk 2,40 ontvangen. Lotto nummer 15: Inleg 3.588.705,00. Prij zengeld: 1.838.999,45. Eerste prijs: een win naar, die 666.666,67 ontvangt. Tweede prijs: zes winnaars, die elk 28.410,50 krijgen Derde prijs: 167 winnaars, goed voor elk 1.531,10. Vierde prijs: 8187 winnaars, die ieder ƒ41,60 ontvangen. Vijfde prijs: 11360 winnaars, die elk 30,00 krijgen. De atletiekvereniging Edam gaat van 28 april tot en met 1 mei een aanval doen op het werel drecord” 1000-kilometerloop-estafette. Het re cord, zoals vermeld in het boek van Guinness, staat sinds mei 1976 op naam van de atletiekvere niging Quick uit Nijmegen met een tijd van 72 uur 22 minuten en 24,4 seconden. Voor de AV Edam, die zijn aanval begint op donderdag 28 april (16.00), zullen veertig lopersvariërend in leeftijd van 18 tot en met 41 jaar ieder 25 kilometer lopen. In tegenstelling ook tot Montreal staat de bevolking achter de plannen van het organisatiecomité. Men is er van overtuigd dat de werkzaamheden de relatief grote werkloosheid in de streek zullen verminderen en dat de spelen een zodanige propaganda zullen zijn voor Lake Placid dat ook na 1980 de werkgelegenheid ruimer zal blijven. „Wij hebben”, verzekerde Art Devlin, „geen buitensporige toestanden nodig, die na afloop van het evenement doel loos blijven en alleen maar geld kosten. Bij ons komen geen geweldige autowe gen of een reusachtig vliegveld. Het wordt de hoogste tijd dat wij de spelen weer „teruggeven” aan de sportmen sen, voor wie de spelen toch in de eerste plaats bestemd zijn.” 500 3 252 500 500 4 499 3 2 DUSSELDORP (SID). De Westduitse oud-international Paul Breitner gaat aan het eind van het seizoen Real Madrid verlaten omdat hij in West-Duitsland, in dit geval in Bronswijk, een studie wil beginnen in de pedagogiek voor geestelijk en lichamelijk gehandicapte kinderen. Breitner verklaarde, dat hij „uitsluitend om privé-redenen” Real Madrid vertrekt. „Het gaat om mijn vrouw en kinderen”, aldus Breitner, die zegt dat zijn studie in Bronswijk voor hem de „doorslaggevende faktor” was. De middenvelder: „Ik ben van plan in de toekomst met geestelijk- en lichamelijk gehandicapte kinderen te gaan werken.” LAKE PLACID (DPA). Van Mon treal is het amper twee uur met de auto naar de volgende Olympiadestad, Lake Placid, waar in 1980 de winter spelen zullen plaats vinden. Niettemin wil ’t Amerikaanse wintersportplaat sje, waar ook in 1932 op Olympisch niveau werd gestreden, zijn orga nisatie heel anders aanpakken dan de grootste stad van Quebec. De Ameri kanen met het voorbeeld van een Olympische schuld van 700 miljoen dollar voor ogen, zullen het uiterst zuinig doen. JAN ZWARTKRUIS nemen. Gezien de aard en omvang van de problemen kan aldus het KNVB com muniqué de definitieve beslissing niet voor 15 mei tegemoet worden gezien. WIL STORM .bedankt als chef d’équipe. BERT SITTERS gesprek op korte termijn gevraagd. Ludek Pachman maakt deel uit van de West duitse ploeg, die in Moskou zal deelnemen aan de eindronde van het toernooi om het Europese Schaakkampioenschap voor landenploegen. Pachman heeft sinds vorig jaar een Westduits paspoort. De uitslagen waren: Van der Wiel (Leiden> Ludden 1-0; Mulder (Den Haag)De Boer (Castricum) 0-1; Ter Haar (Amster dam)Bosch (Leiden) 0-1; Van der Poel (Huizen) Douven (Sittard) 1-0; Hauwert (Bergen)—Ste- houwer (Rotterdam) 0-1; Van der Scheer (Drou- wenerveen)-^Boemma (Heerenven) 0-1; Licher (Ermelo)--Brouwer (Vlissingen) 1-0. Lake Placid heeft, in tegenstelling tot Montreal, al lang een bestemmingsplan voor het te bouwen Olympisch dorp. Na de Spelen zal het dorp worden ge bruikt als staatsgevangenis. De Olym pische accommodaties zijn de zelfde in grote lijnen, die ook werden gebruikt voor de winterspelen van 1932. Zij zul len uiteraard worden gemoderniseerd. Nieuw zijn feitelijk alleest de 90-meter springschans en het ijsstadion. Men hoopt een centrale trainingsgelegen- heid te maken, die na de spelen ge bruikt zal worden door veel Ameri kaanse wintersporters. Het enige bouwwerk dat het hele jaar door in bedrijf is, is de ijshal van 1932. Daarvan overigens wordt al tientallen jaren een optimaal gebruik gemaakt. Vittorio Algeri en Walter Polini, twee jonge Italiaanse beroepsrenners, heb ben loon naar zeer hard werken gekre gen. Zij leverden een geweldige presta tie in de slotrit want na' een solo van ruim 100 kilometer onder uitermate barre weersomstandigheden ijs, sneeuw en regenvlagen finishten zij De Amsterdamse vrije-slagzwemster heeft dezer dagen een brief ontvangen van de zwembond waarin de oorspronkelijke uitnodiging voor de zeslandenwedstrijd in Rotterdam weer wordt ingetrokken. Dat is gebeurd omdat Enith nog steeds niet van plan is de bij grote wedstrijden verplicht gestelde badpakken van de officiële KNZB-sponsor te dragen. Hoewel de Aus tralische firma de laatste maanden alles in het werk heeft gesteld om de Nederlandse vedette van het ideale badpak te voorzien, bleef Enith Brigitha bezwaren aanteke nen; bezwaren die de zwembond nu in het verkeerde keelgat zijn geschoten. ROTTERDAM (ANP). Han Janssen uit Hoensbroek heeft zijn kansen op het behalen van het Nederlands jeugdkampi oenschap schaken vergroot, door in de 7e ronde van het toernooi te Rotterdam te winnen van Sandèr Douma uit Amster dam. De Limburger verloor de kwaliteit, maar overblufte zijn tegenstander in de tijdnoodfase. Concurrent John van der Wiel brak af in een moeilijke stelling tegen Gert-Jan Ludden en speelde later remise. Eindklassement: 1. Walter Planckaert 21.39,08. 2. Van Sweevelt (Bel.) op 13 secon den, 3. Cees Prierii (Ned.) op 16 sec., 4. Maer tens op 25 sec., 5. Rosiers (Bel.) op 33 sec., 6. Van Stayen (Bel.) op 3.30, 7. De Beule (Bel.) z.t., 8. Verbeeck z.t., 9. Swerts op 6.54, 10. Pollentier (Bel.) op 14.58, 11. Aling (Ned.) op 15.38, 12. Piet van Katwijk (Ned.) op 15.40, 20. Fons van Katwijk (Ned.) op 23.12, 27 Fedor den Hertog (Ned.) op 47.08. Reeds in de tweede beurt scoorde hij 198 caramboles, waarop Louis Havermans antwoordde met 117. Na twee beurten waarin niet gescoord werd, kreeg Nobels een goede aanvangsstoot. Hij benutte die goed, harmonieus legde hij de ballen aan de band en met een slotserie van 348 caramboles besliste hij de partij. Het AV- systeem maakte dat Havermans zodoende in de tweede ronde de nationale kampioen Christ van der Smissen ontmoet De titel houder leek moeiteloos op de zege af te gaan. Na drie beurten was de stand im mers 199 tegen 0 in zijn voordeel. Toen kreeg Havermans, die drie dagen met griep in bed heeft gelegen en „leefde” op medicijnen, de ballen bijeen. In hoog tem po raasde hij in zijn derde beurt rond het biljart om de 500 punten te scoren en de partij uit te maken. voorbereid aan de start krijgen?”, vraagt hij zich af. Sitters heeft Annelies Maas nu laten opdraven als plaatsvervangster op de 200 en 400 meter vrije slag, terwijl het jeugdige talent Ineke Ran, die aanvankelijk alleen maar de 100 meter estafette zou zwemmen nu ook op de 100 meter vrije slag aan de start zal komen. Johanna Wijnands ig op het laatste moment aan de ploeg foege- voegd om als vierde dame te starten in de estafette ploeg. „Ik zal me er daarom ook nooit bij kunnen neerleggen”, zo meent Sitters, „dat Enith Brigitha op deze manier voor het zwemmen verloren dreigt te gaan. Enith blijft een zwemster van wereldklasse en zou ongetwijfeld dit weekeinde als eerste na Kornelia Ender op de 200 meter vrije slag onder de 2-minutengrens duiken. Dat gaat dus niet door en dat betreur ik ten zeerste”, aldus Sitters, die het tijdens de Europese kampioenschappen in Zweden deze zomer in ieder geval zonder IJ-train- ster Wil Storm zal moeten doen. De stand na zeven ronden: 1. Jansen 6 pnt; 2. Van der Wiel 5'/a pnt.; 3. Baart 5 pnt.; 4. De Boer, De Roode en Ludden 4*/2 pnt.; 7. Nagtegaal en Bosch 4 pnt.; 9. Van Mil, Douma, Stehouwer en Van der Poel 3 */2 pnt.; 13. Mulder en Ter Haar 3 pnt.; 15. Douven en Licher 2l/2 pnt.; 17. Van de Scheer, Hauwert en Boersma 2 pnt.; 20. Brouwer 1 pnt.; Uitermate triest was de start van Wim van Deventer. In zijn partij tegen Christ van der Smissen scoorde hij geen enkel punt. In de ontmoeting met Van Ham slechts één. Zijn gemiddelde na de eerste dag bedraagt 0,20. In de eerste ronde had André van Ham uit Egmond aan Zee bijna een soortgelijke prestatie geleverd. Hij begon slecht, miste en scoorde daarna slechts één carambole. In zijn derde beurt bleek hij evenwel goed voor 499 punten. JAMBES (Belga). De laatste etap pe van de ronde van België van Fleron naar Jambes is gewonnen door de Ita liaan Vittorio Algeri. Hij legde de 213 kilometer af in vijf uur, 57 minuten en 2 seconden. Tweede werd zijn landge noot Walter Polini in dezelfde tijd. Walter Planckaert die in het peloton eindigde met ruim tien minuten ach terstand op Algeri, werd winnaar van de ronde. Over zijn sportieve toekomst spreekt hij zich duidelijk uit: „Ik wil bij Eintracht binnen drie jaar het maximale bereiken. Ik ben niet de beroepsspeler, die denkt dat hij al alles behaald heeft, maar ik blijf mijn persoonlijke eerzucht behouden.” Over een eventuele terugkeer in de natio nale ploeg zegt Breitner: „Meneer Schön weet wat mijn mogelijkheden zijn. Binnen kort ben ik weer gewoon de Bundesliga- speler Paul Breitner. Misschien speelt die dan zo goed dat de bondscoach hem selec teert...” ZEIST (ANP). De beslissing of het in de toekomst tot een derde „periode Zwartkruis”, als interim-of-definitief bondscoach bij de KNVB komt, ligt bij de luchtmachtkapitein zelf. Donderdag heb ben leden van het sectiebestuur betaald voetbal een gesprek gehad met kapitein Zwartkruis en diens superieur generaal Hemmes. Daarbij werden de ervaringen van de tweede „interim-periode” doorge nomen en kwam al snel de wens van het sectiebestuur op tafel Jan Zwartkruis ook voor de komende kwalificatiewedstrij den voor het wereldkampioenschap als bondscoach te behouden. Dit ondanks de afspraak, die er was gemaakt dat zijn tweede interim-periode tevens de laatste zou zijn en de al van voor Kerstmis 1976 daterende wens van Zwartkruis om na BelgiëNederland te stoppen met zijn werkzaamheden voor de KNVB. Blijk baar heeft Zwartkruis zich niet ongene gen getoond aan het verzoek van de KNVB te voldoen, want het communiqué dat de bond naar aanleiding van het ge sprek heeft verspreid rept erover dat naast problemen in de privé-sfeer ook enige technische aspecten aan de orde zijn geweest. In het communiqué wordt ook nog gesteld, dat over deze kwestie nog nader overleg zal plaatsvinden, waarna Zwartkruis een definitieve beslissing zal De uitslagen van de eerste ronde: André van Ham Ben Velthuis Jos Bongers Henk v.d. Kruijsweg Christ van der Smissen Wim van Deventer Chris Nobels Louis Havermans Chris Nobels, die verrassend van Havermans won. Na de tweede ronde is de stand: (pnt, hgst serie en alg. gem.) Van Ham Van de Kruysweg Van der Smissen 72.42 26.85 71.42 0.14 2 374 250.00 2 1 0.50 3 500 133.33 3 189 66.33 499 3 192 2 487 2 258 500 3 0 3 500 5 160 5 K 4HI

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 31