HOOP VAN MINISTER OWEN: Sinds 40 jaar na NIEUWE MINISTER VAN MARINE IN SPANJE VS verbieden saccharine Baader-Meinhofproces einde Suriname schaft doodstraf af in is nu Angola dreigt met represailles beschieting van schip door Zaïre President Brazilië trekt nog meer macht aan zich Kortstondige bezetting van Westduitse ambassade in Tel Aviv GIETHOORN UITVERGROOT PRESIDENT MOBOETOE ONTKENT INCIDENT Strauss zou landgoed in Rhodesië bezitten KERKTORENS HEKEL 1 vrijdag I 5 APRIL BINNEN- EN BUITENLAND 19 7, 3 Hans T (Van onze redacteur in West-Duitsland, Amesz) KINSHASA (UPI, AFP, Reuter) Angola heeft Zaïre er gisteren van beschuldigd, dat een Zaïrese kustbatterij een Angolees schip in de Angolese wateren heeft beschoten. De regering in Loeanda dreigde met represailles als zich weer zo’n incident zou voordoen. Volgens het Angolese ministerie van Defensie veroorzaakte de beschieting gewon den en materiële schade. In de verklaring werd gézegd, dat de .waarschuwing „neerkomt op een formele en definitieve eis dat zich dergelijke provocerende acties niet meer voordoen. Gebeurt dit wel, dan zijn de consequenties geheel voor rekening van het bewind in Kinshasa”. Geen vertrouwen BONN. In het Baader-Meinhofproces te Stuttgart-Stamm- heim heeft het Hof de bewijsvoering afgeslo ten. Het is waarschijn lijk dat deze vrij ver rassende beslissing is genomen in verband met de moord op pro- cureur-generaal Bu- back. Oppositieleider Helmut Kohl (CDU) had, evenals zijn partij genoot Vogel (minister president van Rhein- land-Pfalz en voorzitter van de Bundesrat) geëist dat er snel een einde aan het nu al bij na twee jaar durende proces moest komen. V 1 door Nico Scheepmaker Geisel zond het parlement naar huis Rhodesië-conferentie binnen drie maanden Hoeveel mooie of belangwekkende ste den heb ik al niet in het buitenland gezien! Londen, Parijs, Brussel, Madrid, Stock holm, Oslo, Kopenhagen, Belgrado, Praag. Moskou, Athene, Bern, Rome, Oost-Ber- lijn, Luxemburg', Tunis om me in eerste instantie even tot de hoofdsteden te beper ken. En nog zoveel andere: Dubrovnik, Delphi. Nice, Bazel, Antwerpen, Toledo, Barcelona, Florence, Salzburg, Venentië, Pisa Istanboel, München, West-Berlijn en nog tientallen andere steden die de moeite meer dan waard waren. En ondertussen duurde het tot gisteren voordat ik voor het eerst van mijn leven Giethoorn bezocht, terwijl, dat toch de roep heeft een van Nederlands mooiste en meest karakteris tieke plaatsjes te zijn, een dorp waar al die inwoners van bovengenoemde steden om het hardst naartoe rijden als zij in Neder land zijn. Natuurlijk kende ik Giethoorn wel van Bert Haanstra’s film Fanfare, maar was dat voldoende? Ken je Venetië, als je Sissi, Keizerin en Moeder hebt ge zien? Nee immers? Op weg er naartoe, van Pingjum naar Giethoorn, probeerde ik op primitieve ma nier de vraag te beantwoorden die iemand (of een organisatie, of een studiegroep) een tijdje geleden gesteld schijnt te hebben. Zijn er in Nederland kerktorens vanwaar je geen andere kerktorens kunt zien? Friesland is geen dichtbevolkte provincie, maar het is wel prijzenswaardig vlak, dus het hoeft weinig moeite te kosten in de buurt van een kerktoren'in de verte weer een andere kerktoren te zien, ook al sta je niet op de trans. Welnu, iedere keer als ik in de auto een kerktoren passeerde (vlak bij of in de verte), keek ik om me heen of ik een andere kerktoren zag, en reken maar dat ik steeds weer minstens een volgende zag, vaak zelfs twee of drie. Misschien dat het in het heuvelachtige Limburg wat moeilijkei’ ligt, maar ik maak me sterk dat je in de meeste provincies vanaf alle kerk torens metterdaad een of meer andere kerktorens kunt zien.' Het moet voor reli gieuze mensen een troostrijke gedachte zijn dat zij, waar zij zich ook in Nederland bevinden, maar omhoog hoeven te blikken of even in de verte hoeven te turen om zich in de nabijheid van een kerk te kunnen voelen. Als er iets is waar ik een hekel aan heb, dan is dat aan zulke discriminatiemoppen als „weet je hoe je een Belg uit het water redt?” „nee?” „goed zo!”. Of anders wel aan moppen waarin een staatshoofd beledigd wordt, in de trant van „wat is het verschil tussen een voetbal en Idi Amin?” „Een voetbal is een leren knik ker en Amin is een kelere nikker”. GABORONE (Reuter, DPA). Engelands minister van Buitenlandse Zaken. David Owen, hoopt dat er binnen drie maanden een officiële conferentie over een nieuwe grondwet voor Rhodesië kan beginnen. De Britse minister gaf gisteren uiting aan deze hoop nadat hij in Gaborone, de hoofdstad van Botswana, was aangekomen voor overleg met president Seretse Khama van Botswana jtver de kwestie-Rhodesië. Owen heeft woensdag gesproken met premier Ian Smith van Rhodesië en premier John Vorster van Zuid-Afrika. MADRID. De Spaanse premier Sua rez heeft gisteren admiraal Pascual Pery Junquera benoemd tot de nieuwe minister van Marine. Admiraal Junquera volgt Pita da Veiga op, die eerder deze week zijn functie neerlegde uit protest tegen de le galisering van de communistische partij. De nieuwe marineministet; zal vandaag al de ministerraad bijwonen! (Van onze redacteur in Spanje, Peter Hattink) het Britse parlement kunnen worden voor gelegd en wel op de zitting die in november begint. Owen meent-dat er naar gestreefd moet worden dat er in 1978 een zwart meerder- heidsbewind in een onafhankelijk Zim babwe (Rhodesië) komt. Hij zei voorts moed te hebben geput uit zijn besprekin gen mpt president Nyerere van Tanzania, president Safnora Maehel van Mozambi que en de premiers van Rhodesië en Zuid- Afrika, Smith en Vorster. Minister Owen en premier Smith van Rhodesië zullen hun overleg voortzetten als de Britse minister in de loop van het komende weekeinde een bezoek aan Rhodesië brengt. kent een verscherping van de toch al ge spannen situatie in het Baskenland. Geisel zei woensdag dat hij gebruik zal blijven maken van zijn extra bevoegdhe den om te voorkomen dat dergelijke „cri sissituaties” nogmaals voorkomen. President Moboetoe Sese Seko ontkende kort daarop, dat Zaïre bij het incident betrokken zou zijn. Moboetoe zei dat een onderzoek had aangetoond, dat men op de rivier de Zaïre geen enkel Angolees schip had gesignaleerd en dat de Zaïrese artille rie geen schot had gelost. Moboetoe voegde hieraan toe, dat de Angolese president „Agostinho Neto en zijn kliek die al eerder dergelijke leugens hebben verspreid, graag een nieuwe las- termarathon zouden willen beginnen”. Het dagblad Jornal do Brasil consta teerde in Geisels recente decreten één constante factor: „Het besluit de volkswil buiten spel te zetten in het electorale proces, een wig te drijven tussen de macht van de kiezers en de macht van de gekozenen". Naar van welingelichte zijde in de Ma rokkaanse hoofdstad Rabat is vernomen, is de luchtbrug tussen Marokko en Zaïre met tien Franse vrachtvliegtuigen inmid dels geëindigd. De toestellen hebben ton nen zwaar materieel en andere voorraden overgevlogen voor de 1500 Marokkaanse militairen die naar het gebied van Kolwezi zijn overgebracht om het Zaïrese leger in de strijd tegen de invallers te steunen. Twee Franse vliegtuigen een Boeing-747 en een DC-8 zouden nog materieel van Marokko naar Zaïre overbrengen. vraagd, aan de verklaring van president Valery Giscard d’Estaing dat er géén Fransen vechten in Zaïre. Koning Hassan heeft zijn opperkamer heer Achmed Ben Soedah naar het Mid- den-Oosten gestuurd om de Arabische sta ten een toelichting te geven op de Marok kaanse rol in Zaïre. Over het algemeen nemen de Arabische regeringen een zeer gereserveerde houding aan. In Parijs gaf de Russische ambassadeur Stepan Tsjernowenko in een gesprek met president Giscard te kennen, dat de Sov- jet-Unie gekant is tegen elke militaire tus senkomst in Zaïre. Hij verzekerde dat zijn land noch Cuba bij de gebeurtenissen in dat land betrokken is. I van Buitenlandse Zaken, David Owen, zijn huidige rondreis door zuidelijk Afrika heeft afgesloten. Deze omvatten: getrapte gouverneurs verkiezingen voor volgend jaar wanneer ook éénderde van de senaat langs indi recte weg zal worden gekozen, een ver scherping van de repressieve wet op het voeren van politieke campagnes en een voorkeursbehandeling voor kandidaten van de partijen die het regime steunen. De campagnewet is bij de gemeente raadsverkiezingen van 1976 een doeltref fend wapen gebleken in handen van de militaire machthebbers. De conservatieve Volksalliantie onder leiding van oud-minister Fraga Iribarne heeft naar aanleiding van de legalisering van de communistische partij de voorzit ter van de Cortes, het huidige pseudo- parlement, om een plenaire zitting ver zocht. Op het ogenblik kan de Volksallian tie op de steun rekenen van ongeveer 40 percent van de parlementsleden. Over de beweerde Zaïrese bombarde menten op Zambiaans gebied zei hij dat het „wiskundig ondenkbaar” was dat toe stellen van zijn luchtmacht zich zeer zou den hebben vergist. Intussen heeft een Zaïrese reizende ambassadeur, Doelia Ma- kangain de Zambiaanse hoofdstad Loesa- ka een nota overhandigd aan president Kenneth Kaoenda, met wie hij ook een gesprek had. Zambiaanse functionarissen wezen de veronderstelling van de hand dat De twee mannen hadden bij hun actie niemand gegijzeld en beloofden onmiddel lijk dat zij zich aan de politie zouden overgeven. De Israëliërs zeiden dat zij pro beerden aandacht te vestigen op het feit dat „nazi-oorlogsmisdadigers vrij rondlo pen en dat niemand zich hier iets van schijnt aan te trekken, noch in Israel noch in het buitenland”. Op een persconferentie op het vliegveld van Gaborone zei de Britse minister tegen journalisten dat hij denkt aan een soort tijdschema met als beginpunt officiële be sprekingen rond half juni of begin juli. Hij hoopte dat de conferentie, bijeen te roepen door Engeland en de'VS tot voorstellen over de grondwet in wetgevende vorm zal komen. Deze voorstellen zouden dan aan TEL AVIV (AP). Twee Israëliërs, die hebben geledén door de naziterreur in de tweede wereldoorlog, hebben gisteren on der dreiging van vuurwapens een gedeelte van de Westduitse ambassade in Tel Aviv bezet. De indringers gaven zich echter na vijf uur aan de politie over. Op het ogenblik bevinden 70 van de ruim IB’O Baskische politieke gevangenen zjch op vrije voeten. Julio Jauregi had een maand geleden laten doorschemeren dat het kabinet-Suarez van plan was alle Bas kische politieke gedetineerden vóór Pasen vrij te laten. Op eerste paasdag zouden deze dan kunnen deelnemen aan „Aberri Eguna", de dag van het Baskische vader land. De minister van Binnenlandse Zaken verbood echter de viering van „Aberri Eguna”, officieus vanwege de vrees dat extreem-linkse groeperingen de Baskische festiviteiten zouden verstoren. Dit verbod had tot gevolg dat er zondag in het Basken land verschillende confrontaties tussen betogers en politie plaatsvonden, waarbij enige gewonden vielen. WASHINGTON (Reuter).Op last van de Amerikaanse overheid mag er binnen kort geen saccharine meer worden ge bruikt in voedsel, medicamenten en cos metica. Naar de bevoegde instantie (FDA) gisteren bekendmaakte, zal deze syntheti sche zoetstof echter wel op de markt blij ven als een (zonder doktersrecept verkrijg baar) geneesmiddel voor particulier ge bruik. Het verbod dekt ongeveer 90 per cent van de huidige toepassingsgebieden van saccharine. Wetenschappelijk onderzoek in Canada leverde onlangs de bevinding op dat hoge doses saccharine bij ratten blaaskanker veroorzaakt. Op grond daarvan kondigde de FDA toen al aan dat een verbod op de zoetstof werd overwogen. Uit solidariteit met de afgetreden admi raal Pita da Veiga heeft het parlementslid Torcuato Luca de Tena, die in 1969 tegen het wetsvoorstel stemde waarin prins Juan Carlos tot opvolger werd benoemd van Franco, zijn ontslag ingediend. De gouverneur van de provincie Valencia is eveneens uit protest tegen de legalisering van de communistische partij af getreden. Beide politici zijn van weinig betekenis in de Spaanse politiek. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken verklaarde dat er pas dan een besluit van Washington over Ameri kaanse steun en deelneming aan een nieuwe conferentie over Rhodesië geno men kan worden als Engelands minister toen de „Braziliaanse Democratische Be weging" - de enig toegelaten opposi tiepartij - erin slaagde een door de rege ring voorgesteld amendement op de strafwet tegen te houden. Deze eerste parlementaire nederlaag in tien jaar voor het militaire regime Wérd woensdag „gecorrigeerd” toen Geisel het amende- Maar nu was het nog een dorp in ruste. En het overtrof werkelijk mijn stoutste verwachtingen. Giethoorn is een soort uit vergroot Madurodam, het lijkt alsof een liefderijke knutselaar op zijn grote tafel op zolder een fantasievol dorp heeft ge- boouwd met veel omringend water, maar toch vooral met een soort boerderijtjes die in hun boerderijentijd net groot genoeg geweest moeten zijn vooi’ kalveren, lam metjes en kuikens, die echter niet mochten groeien omdat zij anders de boerderij uit zouden puilen. Tochteijn die boerderijtjes, zo klein als ze zijn, op schaal gebouwd, waardoor de groene PTT-brievenbussen, die voor elk huisje trouw de wacht houden, uit hun krachten gegroeid lijken te zijn. Een prachtig dorp, kortom. Ik zal er nog vaak komen. Ik zag Giethoorn vermoedelijk op z’n mooist, tussen een paar aarzelende regen buien door, tijdens een verlegen zonnetje dat nog niet goed om de hoek dorst kijken. Vogels kwinkeleerden, zoals vogels dat zo aardig kunnen doen in stille dorpen en op 4 mei tussen 20.00 uur en 20.02 uur in de steden, een paar voortijdige toeristen kon den de breekbare sfeer nog niet verstoren, de zwarte plastic vuilniszakken lagen in derdaad aan de rand van het water en niet in de berm van het weggetje, en weliswaar werd er weinig gepunterd, maar je zag al die zeilpunters Wel klaar liggen voor straks, als de internationale horden zou den opmarcheren. Als ik mijn oor op de grond te luisteren had gelegd, zou ik heel in de verte het gedreun van hun schoeisel op weg naar Giethoorn al hebben kunnen horen. er sprake was geweest van welbewuste aanvallen van Zaïre op Zambiaans gebied. „De bombardementen betekenden dat de Zaïrese vliegtuigen bij ongeluk boven Zambia terecht waren gekomen”, aldus een woordvoerder van het Zambiaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Het Kongolese Nationale Bevrijdings- front” (FLNC) dat zegt dat het de troepen leidt die vorige maand de Zaïrese provin cie Shaba zijn binnengetrokken, maakte tegenover het Belgische persbureau Belga bekend, dat het Zaïrese leger woensdag nacht op 25 km ten westen van Kolwezi een zware nederlaag is toegebracht. Daar bij had het FLNC verscheidene gevange nen gemaakt. Eén van hen had verklaard dat 50 Franse piloten aan de zijde van de Zaïrese troepen rechtstreeks aan de strijd deelnemen met Mirage-jachtbommenwer- pers. Na het requisitoir van okto ber is de bewijsvoering öp- nieuw opgenomen. De verde diging had dit geëist, omdat zij van mening was dat de uitspraken van de „kroonge tuigen” Hoff en Müller vol strekt ongeloofwaardig wa ren. Deze hadden als voorma lige leden van de Rote Armee Fraktion (RAF) zeer ernstige beschuldigingen geuit aan het adres van de verdachten. zicht moord op meer dan veertig personen. De Baskische Nationale Partij heeft het vertrouwen in de regering-Suarez opge zegd. Voorzitter Julio Jauregi heeft zich teruggetrokken uit de onderhandelings- commissie van de democratische opposi te, die met het kabinet-Suarez de algeme ne verkiezingen voorbereidt. Deze stap van de (gematigde) Baskische Nationale Partij genomen uit protest tegen het uitblijven van een algemene amnestie voor Baskische politieke gevangenen bete- Het besluit van Washington zal dan af hangen van Owens aanbevelingen en van het resultaat van diepgaand overleg, aldus Hodding Carter, woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken die de nieuwe Geneefse conferentie echter geen constitutionele conferentie wilde noemen en ook niet wilde zeggen om welk soort conferentie het dan wel zou gaan. Hodding Certer gaf echter wel dui delijk te kennen dat de VS niet samen met Engeland als voorzitter van de conferentie wil fungeren maar wel bereid is aan de conferentie deel te nemen. Het openbaar ministerie had al eerder, namelijk op 7 oktober van het vorig jaar, driemaal levenslang pluè vijftien jaar gevangenisstraf geëist tegen de verdachten Andreas Baader, Gudrun Ensslin en Jan-Carl Raspe. Men achtte bewezen dat de leiders van de Baader-Mein- hofgroep (Ulrike Meinhof heeft tijdens het proces zelf moord gepleegd of is, zoals de verdediging beweert, ver moord) schuldig waren aan onder meer de moord op vier mensen en een poging tot De openbare aanklager hield donderdag, na de be slissing van het Hof, opnieuw een requisitoir. Opperofficier van justitie Heinrich Wunder gaf een aanvullende verkla ring, die circa een kwartier duurde. Hij nam niets terug In Parijs herinnerde Franse functiona rissen, wie om commentaar werd ge ile VS hebben laten weten dal zij bereid zijn samen met Engeland weer een Ge neefse conferentie over Rhodesië bijeen te roepen als de Britse regering hierom vraagt. ment, gebruikmakend van zijn uitzon- deringsbévoegdheden, alsnog kracht van wet gaf. BRASILIA (ANP). President Ernes to Geisel heeft de Braziliaanse volksver tegenwoordiging. die hij op 1 april tijde lijk naar huis zond, gisteren weer bijeen geroepen en tegelijk een reeks politieke veranderingen afgekondigd die hem een nog vastere greep op het land ver schaffen. van hetgeen op 7 oktober was gezegd en eiste daarom de zelfde straf als destijds: le venslang. Wunder merkte ov er de moordaanslag in Stutt gart op, dat het proces niet mocht worden beïnvloed door de „begrijpelijke woede over deze sluipmoorden”. De verdediging moet nu, als er tenminste geen bijzon dere dingen meer gebeuren, ovér een week optreden. De advocaten hebben, naar aan leiding van het afluister- schandaal, waarbij bekend werd dat gesprekken tussen verdachten en hun verdedi gers in Stammheim werden afgeluisterd, enige tijd gele den geweigerd verder in de rechtszaal te verschijnen. Zij zullen hun pleidooien nu tij dens een persconferentie houden. MÜNCHEN (DPA). Franz-Josef ..Strauss, voorzitter van de Beierse CSU. hëeft zich volgens het nieuwe zaken perio diek „Frankfurter Korrespondenz” een 2519 hectare groot landgoed in Rhodesië aangeschaft. IV' conservatieve politicus zou voor zijn nieuwe bezit de „gebruikelij ke prijs” van ruim 19000 Rhodesische dol lar (ca. 80.000 gulden) hebben betaald. „Frankfurter Korrespondenz”, een door zakenkringen opgericht informatieblad voor de zakenwereld, is vandaag voor het eerst verschenen. PARAMARIBO. (ANP. De Suri naamse ministerraad heeft een wetsont werp goedgekeurd tot afschaffing van de doodstraf in Suriname. Deze komt nu nog in de Surinaamse wetgeving voor, maiar is al sinds 1927 niet meer toegepast. Volgens de regering past tie doodstraf niet meer in het hedendaagse strafrecht. In verband met het feit dat gisteren precies 46 jaar geleden de Spaanse repu bliek werd uitgeroepen, heeft de regering- Suarez alle openbare politieke bijeenkom sten verboden. Dit verbod blijft ook van daag van kracht, omdat twee grote vak bonden een landelijke staking hebben uit geroepen uit protest tegen de huidige ar beidswetgeving, die volgens hun oordeel de werknemers te weinig beschermt. Tot dusver werden de Braziliaanse gouverneurs rechtstreeks door de bevol king gekozen. Nu dit volgend jaar ge beurt via kiescolleges van gemeente raadsleden en leden van de regionale parlementen, die in meerderheid aan hangers zijn van het huidige regime, heeft de oppositie op voorhand nauwe lijks een kans. De Braziliaanse Democra tische Beweging heeft in de steden veel aanhang, maar de pro-gouvernementele alliantie van partijen voor ae „Nationale Vernieuwing" heeft dankzij het platte land een ruime meerderheid. De secretaris-generaal van de Spaanse communistische partij, Santiago Carrillo, open de gisteren in het centrum van Madrid een vergadering van het uitvoerend comité van de partij. Voor het eerst in bijna 40 jaar kon deze publieke bijeenkomst legaal worden gehouden, nadat de Spaanse regering zaterdag de communistische partij wettig ver klaarde. trijfël

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3