SEM” mag niet meer worden gebruikt Twente verliest STIJGENDE duizenden OMZET SRV HERSTEL WALL STREET STAK OOK EUROPESE BEURZEN AAN uitgifte landbouwgronden Omzet Wehkamp bijna 400 mln beurs deze week 41% arbeidsplaatsen F r' Snelle voortzetting van is dringend gewenst” 99 99 AFKORTING SOCIAAL ECONOMISCH MANAGEMENT LIJKT TEVEEL OP FEM INSTITUUT BOUWNIJVERHEID OVER BOUWMARKT: f65,17 ƒ74,34 Bezwaar Amsterdams bedrijfsleven tegen nieuwe belasting Opinieweekbladen akkoord over cao halfmaandelijkse methode, zoals gebruikelijk bij andere banken EXTRA bij de Nutsspaarbank of anders gezegd 22% meer dan elders F Tegenvallers Krachtige steun Aan het einde van het jaar bij te schrijven rente: methode van de Nutsspaarbank ZATERDAG 1 6 APRIL 19 7 7 13 ECONOMIE Voorbeeld voor een rente van 28 mrt 240 18 apr 195 30 juni 2 aug 15 7 ?4 dec f79,51 ■M 4 jan 16fehr dagelijkse methode van de Nutsspaarbank aantal rente- dagen bedrag halfmaandelijkse methode elders aantal rente- dagen bedrag 142.03 1'55,60 f97,63 I 58,01 f39,62 f35,70 f75.32 f 29,92 f45,40 f34,94 f80,34 f 0,83 f79,51 f40,73 I 53,12 193,85 160,56 f33,29 f34,00 f67,29 f32,23 f35,06 f31,88 f66.94 f 1.77 f65.17 storting f 1000,- storting f 1500,- f2500,- opname f 1800,- f 700,- storting f 1200,- f 1900,- opname f 1400,- f 500.- storting f 2000,- f2500,- opname f 1000,- f1500,- (Van een medewerker) AMSTERDAM —Rond de paasdagen ontwikkelde zich in Wall Street een nieuw krachtig herstel, dat ook de Europese beur zen aanstak en met name het Damrak mee omhoog trok tot nieuwe hoogtestanden van het jaar. Hoewel het herstel in Wall Street deels technisch van aard was, deden zich toch ook factoren voor die op een overtrokken angst en vrees voor de toekomst wezen. De beurs was daardoor uitver kocht geraakt en aangezien ver schillende van die gevreesde fac toren in de realiteit bleken mee te vallen, schoot de New Yorkse ef fectenbeurs omhoog. De week voor Pasen bereikte de index voor 30 industriële aandelen daar een laagtestand van 914, maar deze week kon er een verbetering wor den waargenomen tot rond 950. Wij vergelijken onze methode van dagelijkse renteberekening met de bij andere banken gebruikelijke halfmaandelijkse methode. voor sparen en lenen sinds 1817 reken maar na 1977 285 273 252 181 135 148 Opgesomd wordt waarom er vraag is Hl ■K 3— Bijzonder krachtig steeg de groep han del door het fraaie winstbericht van de Borsumij, maar ook de verzekering lag vast door eveneens uitstekende resultaten van Amev en de Stad Rotterdam. Terwijl de betrokken aandelen zelf hierdoor in koers werden verhoogd, trokken zij ook de overige van hun groep mee. Het gunstige resultaat van de ICU, die hierdoor van 88. op 93,- terechtkwam, verhoogde voorts Wegener in koers, bracht Audet van 345 op 355 en Elsevier van 236 op 252 Goede verwachtingen deed Norit 5.- stijgen en de Verenigde Bredero 20,-. keld werd weer op de 8,5 percent-pancj- brieven die tegen pari beschikbaar werden gesteld. naar eengezinskoopwoningen: zich dek ken tegen inflatie, individuele wensen, het smaller worden van de kloof tussen dé woonkosten in de huur- en de koopsector als gevolg van de steeds verder gaande huurstijgingen etc. Goedkope huisvesting is in de bestaan de woningvoorraad ruim beschikbaar en deze zou ook voor nieuwe vragers vrij kunnen komen, indien de doorstroming verbeterde. Uit onderzoeken is gebleken, dat het doorstromingsrendement vooral groot is, wanneer koopwoningen éh eengezinswo ningen worden gebouwd, aldus het econo misch instituut voor de bouwnijverheid. In het Sociaal Economisch Management komen twee bijvoegsels voor: centraal gesteld” (Orgaan van de Neder landse Centrale van Hoger Personeel) en „commentaar” (orgaan van de centrale van hogere functionarissen bij overheid en onderwijs, CHA). De inhoud van die bijvoegs els komt voor rekening van deze centrales en de redactie van het eigenlijke blad heeft daar als zodanig geen be moeienis mee. Ook de pas geïntroduceerde Smit Inter nationale had een slechte week met een terugslag van 120 op 113. Maar ditmaal was de hoofdsector positief. Philips won 2,- op het gepubliceerde jaarverslag, evenals Akzo, terwijl Hoogovens op een koopadvies zelfs 4,- aantrok. Het elektro technische concern Holec ten slotte kon van 135 op 150 stijgen door een krach tig herstel in het afgelopen boekjaar. nogal terughoudende uitlatingen, waarbij Van Gelder zelfs op nog groter verlies rekent. Furness verloor 5,-en Kloos 10,- op tegenvallende winsten. 356 314 345 300 De door het instituut verzamelde infor matie wijst onmiskenbaar op een duidelijk vraagoverschot naar eengezinskoopwo- ningen in verschillende regio’s. Er zijn bovendien indicaties, dat dit vooral in de randstad het geval is. ZWOLLE Het postorderbedrijf Weh kamp BV heeft in het per 31 maart beëin digde boekjaar 1976-1977 een omzet be reikt van 390 mln tegen 322 mln in het jaar daarvoor. Dit is meegedeeld tijdens de ingebruikneming van een Honeywell Bull computersysteem. De vlot verlopen onderhandelingen hebben tot resultaat gehad, dat de 30 toeslag van vorig jaar in de salarisschalen wordt opgenomen en dat de journalisten behalve automatische prijscompensatie een reële salarisverbetering van 1,5 per cent krijgen. Verder zijn enkele sociale/ bepalingen overeengekomen. De krachtige herstelcampagne die zich deze week in de eerste helft in Wall Street voordeed was uiteraard ook een goede stimulans voor het Damrak. De beurs lag hier al enkele weken belangrijk beter dan haar Newyorkse zuster, omdat veel steun kon worden verkregen uit de over het algemeen zeer gunstige bedrijfsberichten over het afgelopen boekjaar. Daarbij bleef de obligatiemarkt aan de vaste kant. Zo zeer zelfs, dat de hypotheekbanken er schielijk toe overgingen de afgifte van de pandbrieven, waarvan sommige al met negen percent, stop te zetten Overgescha Wehkamp. volledig eigendom van het Engelse bedrijf The Great Universal Sto res Ltd., heeft 1100 personeelsleden in dienst. Gemiddeld komen per dag 25.000 orders binnen op een klantenbestand van 1,3 mln. UTRECHT (ANP) De onderhande- lingsdelegaties van de Nederlandse Orga nisatie van Tijdschriftuitgevers (NOTU) en van de Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) hebben overeenstem ming bereikt over de cao-opiniweekbladen 1977. AMSTELVEEN (ANP). De totale con- sumentenomzet van SRV Zuivelservice, de coöperatieve vereniging voor de Ne derlandse melkhandel, is vorig jaar ten opzichte van 1975 gestegen van 1,2 mil jard tot 1,3 miljard, zo heeft SRV be kendgemaakt. In de brief vraagt het Landbouwschap om uitgifte van landbouwgronden. Door het verplaatsen van ondernemers uit ruil- verkavelingsgebieden naar het nieuwe land (de polders) kan de bedrijfsstructuur van het oude land verbeteren. Uitgifte geeft voorts compensatie aan eigenaren of pachters die door stadsuitbreiding of in dustrievestiging worden belaagd De dooi de staat, in afwachting van de uitgifte, geëxploiteerde poldergrond zou extensief worden gebruikt. Uitgifte zou leiden tot intensief grondgebruik, en werk aan meel mensen geven Tenslotte geeft da uitgifte van landbouwgronden nieuwe mogelijk heden vooi toeleverende en verwerkende bedrijven (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. De overheid dient de uitgifte van landbouwgronden onver wijld voort te zetten, met name in Zuide lijk Flevoland. De uitgifte voor 1977 zal royaal moeten zijn, omdat er al een ver traging van het uitgiftebeeld is ontstaan. Zoals in vele voorgaande weken bleef ook ditmaal voor Wall street de inflatie centraal. Alle mogelijke verwachtingen van de graad waarin dit verschijnsel in 1977 zal optreden lieten zich op het dage lijkse koersbeloop gelden en maakten de koersvorming grillig en onevenwichtig. Dit deelde de consulent voor arbeids voorziening in Zwolle, de heer M. Siers, gisteren mee. Aangekondigd zijn volgens hem het verlies van 610 arbeidsplaatsen bij Nijverdal-ten Cate, 280 bij Vredestein in Enschede, 760 bij Stork in Hengelo en 250 bij de Holec-bedrijven, Heemaf en Hazemeyer in Hengelo. Volgens de heer Siers betreft het hier gedeeltelijk rechtstreekse ontslagen en ge deeltelijk arbeidsplaatsen die zullen ver dwijnen via natuurlijke afvloeiing. In 1970 werden er in het Twentse industriegebied nog 64.600 arbeidsplaatsen geteld. De ar beidsvoorziening verwacht dat er aan het eind van dit jaar minder dan 50.000 zullen zijn. HENGELO (ANP). In Twente zullen in de loop van dit jaar duizenden arbeids plaatsen verdwijnen. Het verlies van bij na 2000 arbeidsplaatsen is ai aangekon digd en vele honderden staan, vooral bij de spinnerijen, de middelgrote metaalin dustrie en de confectie te wankelen. DEN HAAG (ANP). Juist het zeer vergaande ingrijpen van de diverse overheden op de bouwmarkt staat een soepele aanpassing daarvan aan de veranderende verhou dingen in de weg. De bouwmarkt kan daardoor onvoldoende functioneren met als gevolg, dat deze weinig kan bijdragen aan een betere aansluiting van de produktie aan de vraag. Maar ook wordt gezegd: de uitkomst van het onderzoek biedt weinig meer dan een bevestiging van een in de praktijk reeds ervaren martkontwikkeling en een verkla- 1 ring daarvan. AMSTERDAM (ANP) De onroe- rendgoed-belasting, waarvoor dezer dagen de eerste aanslagen zijn ver stuurd, is extra nadelig voor het Am sterdamse bedrijfsleven. De nieuwe aanslagen zijn vaak veel hoger dan de belastingen, die met de invoering van de onroerendgoed-belasting zijn afge schaft Dit schrijft de Amsterdamse Kamer van Koophandel aan B en W. van de hoofdstad. Gevraagd wordt om de „onbillijkheden”, die uit de nieuwe belasting voortvloeien, te bespreken Daarbij laten zoals gebruikelijk vele Ame rikaanse topfiguren op luidruchtige wijze van hun mening blijken. Of het president Carter nu zelf is of zijn minister van Fi nanciën Blumenthal of de voorman Burns van de Centrale Bank, al hun uitlatingen worden op de voet gevolgd en onmiddel lijk ter beurze verdisconteerd. Zo kon de altijd optimistische Blumenthal een reac tie van acht punten in één keer weer tot een winst van één punt doen veranderen door hoopgevende uitlatingen over het ko mende inflatiebestrijdende programma van de Amerikaanse president Toch begon ook op het Damrak tegen het einde van de week de spanning duide lijk te stijgen. Geruchten over belasting verzwaringen, die uit de gecombineerde inflatie- en energieplannen zullen voort vloeien en volgende week maandag be kend zullen worden gemaakt, namen bij de koersvorming een steeds centraler plaats in Wall Street kreeg deze week overigens heel wat te verwerken en het meeste was nogal tegenstrijdig van aard. Zo bleken in maart de groothandelsprijzen met 1,1 percent te zijn gestegen, de groot ste stijging sedert oktober 1975 en op jaar basis zelfs ruim 13 percent. Maar in dezelf de maand stegen de warenhuisverkopen met 2,4 procent of 12 procent op jaarbasis. Een positieve uitlating kwam nog van het ministerie van Financiën. Het eerste begrotingsjaar van de nieuwe regering zou een tien miljard dollar kleiner gat verto nen dan aanvankelijk was verwacht. Dit deed direct de verwachting stijgen dat het voorlopig wel zal meevallen met de kre- dietbeperking en rentestijging. Maar waarschijnlijk werd Wall Street nog meer geholpen door het inzicht dat de winstcij fers over het eerste kwartaal 1977 de ban ge vermoedens voor forse winstdalingen niet helemaal bewaarheid hebben. Hoewel lager, bleken belangrijke concerns de te ruggang, die grotendeels veroorzaakt werd door de strenge winter, toch nog beperkt te hebben gehouden Ondertussen is de ABN met een 8,75 percentlening te voorschijn getreden tegen _j een overigens nog onbekende emis- siekoers, maar wel voor een groot bedrag van 100 miljoen gulden. Naast de West- land-Utrecht werden deze week nog claims verhandeld voor aandelenemissies van de Nederlandse Middenstandsbank en Océ-van der Grinten. Ook aan het emis- siefront begint het nu dus levendiger te worden. De aandelensector ontving deze week zoals gezegd opnieuw krachtig steun uit de positieve berichten uit het bedrijfs leven. Hierdoor bereikten vrijwel alle beurssectoren waarvan een koersindex is opgesteld nieuwe hoogtepunten van het jaar. Door een structuurreorganisatie gaat SRV een onafhankelijke, van buiten he" bedrijf komende, voorzitter aantrekken. Aan de jaarvergadering op 25 -mei zal worden voorgesteld de heer J. P. van den Bent, oud-voorzitter van de directie van Akzo Nederland, in deze functie te benoe men. De heer Van den Bent volgt dan de huidige voorzitter, de heer E. W. Heere- mans op, die echter deel blijft uitmaken van het dagelijks bestuur. De honorering van de gesignaleerde vraag naar eengezinswoningen dooi- een grotere produktie daarvan is sterk afham kelijk van het woningbeleid van gemeen ten, die met hun bestemmingsplannen goeddeels de samenstelling van de wo- ningproduktie bepalen. op soepele aanpassing Er vielen binnen de groep van de locale industrie ditmaal ook tegenvallers en te leurstellingen te verwerken, reden waar om de index enige weerstand bood om nieuwe hoogterecords van het jaai aan te slaan Zo lagen de papieraandelen KNP en Van Gelder gedrukt dooi ook vooi 1977 Dit heeft de president van de rechtbank in Utrecht, prof, mr. V. J. A. Van Dijk, gisteren bepaald in het kort geding, dat Bonaventura had aangespannen tegen het Sociaal Economisch Management. Dit blad is een zelfstandige uitgave van Leiding en Samenleving BV in Utrecht. De gewraakte afkorting komt niet voor op de omslag van het blad, maar zij wordt wel gebruikt in vignetten onderaan de bladzijden en in advertenties. Volgens prof. Van Dijk vertonen de namen van beide bladen zowel auditief als visueel grote gelijkenis en aange zien beide bladen zich tot een zelfde soort lezerspubliek wenden, is de kans op verwarring groot, verwarring die ook zou kunnen ontstaan bij de adverteerders. De presi dent vindt daarom, dat de afkorting SEM niet meer mag worden gebruikt en hij stelde een dwangsom van 25.000 gulden voor elke overtreding. Daarnaast moet het vonnis in het eerstvolgende nummer van het Sociaal Economisch Management worden opgenomen. Een woordvoerder van het Sociaal Economisch Mana gement zei desgevraagd, dat men zich nog beraadt over de mogelijkheid om beroep aan te tekenen tegen het vonnis. Overigens heeft de uitspraak niet tot gevolg dat de naam van het blad moet worden veranderd: het ging immers alleen om de gebezigde afkorting SEM en niet om de officiële naam. Het Landbouwschap heeft dit in een brief aan staatssecretaris De Goede van Financiën uitgesproken. Daarin wordt met met klem gevraagd de uitgifte 1977 van landbouwgrond zo spoedig mogelijk te realiseren Bij de vaststelling van de begroting van Financiën heeft de staatssecretaris in de Tweede Kamei gedoeld op een voortzet ting van het uitgiftebeieid zodra hei pacht normenbesluit aanvaard is De herziening van dn besluit is m voorbereiding nu de Bij SRV zijn 17 groothandelsbedrijven, 1.926 rijdende winkels, 780 vaste vestigin gen en 911 traditionele huis-aan-huis-be- zorgende melkslijters aangesloten. Volgens de Kamer heeft het Amster dams gemeentebestuur indertijd toege zegd 'dat de opbrengst van de onroe- rendgoed-belasting even groot zou zijn als de opbrengst van de af te schaffen belastingen UTRECHT (ANP). Het om de week verschijnende tijd schrift Sociaal Economisch Management mag in adver tenties, vignetten en dergelijke niet langer de afkorting SEM gebruiken. Die afkoring lijkt te veel op FEM de naam van het Financieel Economisch Magazine dat door de Elsevierdochter Bonaventura op de markt wordt gebracht. General Electric boekte zelfs nog een flinke winststijging. Kortom, de onder grond van Wall Street kon uit de verschil lende bekend geworden factoren krachti ge steun putten. De toenemende onzeker heid en nervositeit later in de week hield dan ook vrijwel uitsluitend verband met het belangrijke energie- en inflatienieuws dat rond dit weekeinde in Washington bekend zal worden gemaakt. wettelijk vereiste adviezen van de Com missie vopr het Grond- en Pachtprijspeil en het Landbouwschap zijn uitgebracht EeriijksEerlijk! Wie guldens 'extra' aan rente /paarbank ■mart ngdgriond-1 Ingrijpen overheid rem Dit staat in een gisteren verschenen „no titie”: woningdeelmarkten, van het econo misch instituut voor de bouwnijverheid, dip werd gemaakt in opdracht van de gezamenlijke werkgevers- en nemersorga- nisaties in de bouw. Gevraagd werd om een nader onderzoek naar het verschijn sel, dat evidente vraag op de woningmarkt niet leidt tot aanpassing van de woning- produktie.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 13