SCHNEIDER GESCHORST UEFA straft Bruscolotti HORT ZIEK NEDERLAND IN FINALE Ijshockeyers van Canada weer op WK sportpuntiqJV. D. SMISSEN KOPLOPER 1 BIÏ L FAVORIETENROL VOOR ZWEMSTER ANNELIES MAAS IN ROTTERDAM Rolstoeibasketbal Doorstuderen Niet graag I i i V7 ZATERDAG 1 6 APRIL 15 19 7 7 SPORT s y, J e 7 3 HB M M 9* ::s. Kort geding Brigitha I 10.00 c X i. Zelfdiscipline niet al te groot PIET TEELIWO Van der Smissen: 500 caramboles in één beurt tegen Nobels. 2 2 5 5 Lord Killanin heeft zijn reis naar China afgezegd. De president van het IOC werd dinsdag getroffen door een hartaanval. L. Havermans B. Velthuis J. Bongers A. v. Ham Kruisweg Deventer V. Ham Nobels ZEIST. (ANP)De Feyenoorder Dick Schneider is vrijdag in Zeist door de tuchtcommissie van de KNVB voor een bindende wedstrijd geschorst. Schneider had zondag in de uitwedstrijd tegen FC Den Haag zijn derde waarschuwing opge lopen. nadat hij uit ergernis over de lei ding van scheidsrechter Beek de bal had weggetrapt. Schneider kreeg tevens een boete van 150 gulden. BERN (AFP). Vier spelers zijn vrij dag door de Europese voetbalunie ge schorst voor de tweede halve finalewed strijden van de Europese bekertoernooi en. Atletico Bilbao zal zonder Daniel Ruiz tegen RWD Molenbeek moeten aantreden. De Belgen missen Alex Lafont. Napoli moet zonder Guiseppe Bruscolot ti (bewaker van Rob Rensenbrink) tegen Anderlecht spelen en Demetrios Nikolou- dis van AEK Athene moet dè wedstrijd tegen Juventus vanaf de tribune volgen. De vier spelers zijn voor een wedstrijd uitgesloten, omdat ze in de eerste halve finalewedstrijden tegen hun tweede gele kaart aanliepen. Marco Cabo van FC Utrecht werd tot 1 augustus het recht ontzegd aanvoerder van een voetbalelftal te zijn, omdat hij in de ontmoeting met NAC scheidsrechter Jonker aan zijn shirt trok. Cabo kreeg daarnaast een geldboete van 100 gulden. Het bestuur van de eerste-divisieclub FC Vlaardingen kreeg een boete van 600 gul den wegens het onreglementair laten uit komen van spelers. Han Janssen uit Hoensbroek heeft in de achtste ronde van het toernooi om het Nederlands schaakkampioenschap voor junioren een riant uitzicht veroverd op de titel. Hij won in de voorlaatste ronde van De Boer en behield daardoor een voor sprong van een half punt op Van der Wiel uit Leiden. Hij heeft aan een remise in de slotronde voldoende, want mocht Van der Wiel gelijk eindigen, dan geeft het aantal zogenaamde weerstandspunten de door slag en dat is van Janssen duidelijk beter. IJmuidenaar De Roode verloor van Van der Wiel. De Roode staat gedeeld op de zesde plaats. Dankzij een voortreffelijk spelende Pe ter van Velzen, leidde Nederland, onder het toeziend oog van onder andere Prins Bernhard, beschermheer van het EK, na vijf minuten al met 15-3. Bij de rust was het 37-22. Van Velzen werd topscorer met 18 punten. Gunar Berglund was de meest schotvaardige Zweed met 20 punten KNZB-voorzitter mr. Jaap van der Krol: „Wij als bestuur van de zwembond worden geacht een beleid te voeren en wij kunnen er niet onderuit te constateren dat de afgelopen drie maanden door toedoen van Enith Brigitha dat beleid op de tocht heeft gestaan. Het is uit met onze toegeeflijkheid. Ook voor Enith geldt: gelijke monniken gelijke kappen. Dat kort geding heeft al maanden boven ons hoofd gehangen en dan moet het er nu maar van komen". sponsor. Enith Brigitha stelt dat de Australische badpakkenfa brikant er namelijk niet in is geslaagd haar een wedstrijdui- trusting van goede kwaliteit te bezorgen. Van al haar oorspron kelijke bedenkingen tegen de aantasting van haar vrijheid van keuze heeft de IJ-zwemster in een later stadium alleen de eis gehandhaafd dat zij uitsluitend in het snelste badpak van start wil gaan. H W. kreeg ik een telefoontje van Bert Sitters, die me vroeg of ik op de andere twee afstanden wilde starten. Op zo’n moment moet je dan zeggen graag, maar eigenlijk is het helemaal niet graag, ook al ben ik nu plotseling het meisje waar iedereen iets van verwacht”, zo meent de Wageningse. Annelies Maas is na Enith Brigitha de snelste vrije-slagzwemster op de 200 me ter. Daarom is het ook niet zo vreemd dat Bert Sitters haar gevraagd heeft op dit nummer in de zeslandenwedstrijd uit te komen. „Tijdens de Olympische Spelen in Montreal eindigde ik op de 200 meter vrije slag op een vierde plaats. Ik hoop daarom, dat ik deze zomer tijdens de Europese kampioenschappen in Zweden iets meer kan bereiken dan die vierde plaats, ook al was die plaats eigenlijk meer dan ik had verwacht. Niet qua tijd, maar dat je met een dergelijke uitslag uiteindelijk in de finale weet door te dringen was voor mij toch wel een verrassing.” Juist door dat onverwachte succes van Montreal en door het niet starten van Enith Brigitha is juist Annelies Maas ge promoveerd tot een van de nationale troe ven in dit zeslandentoernooi in Rotter dam (met als andere deelnemende landen Sowjet-Unie, Zweden, Italië, West-Duits- land en Engeland). „Het is wel een beetje vreemd hoor, twee dagen voor zo’n groot toernooi in een favorietenrol te worden 500 3 500 268 2 2 4 4 221 188 500 2 334 2 250.00 1.50 250.00 1.50 100.00 53.60 In de vierde ronde leed Henk van de Kruis weg zijn eerste nederlaag in een dramati sche partij tegen Ben Velthuis. Pas na twee en een half uur spelen en dertien slopende beurten bereikte Velthuis als eer ste de finish. Van de Kruisweg bleef op 471 caramboles steken. Hierdoor kon Christ van der Smissen de leiderspositie overnemen. Weliswaar had hij evenals Andre van Ham en Louis Ha vermans zes punten, het algemeen gemid delde van Van der Smissen was veruit het beste. Van de Kruisweg (5 punten) en Velt huis (4) zijn ook nog niet kansloos voor de nationale titel. geplaatst, maar het iets waar je mee moet leren leven”, zo meent de 17-jarige Wage ningse. 500 20 500 199 125.00 49.85 plotseling toch niet meer zo aantrekkelijk. Trouwens als ik nu thuis kom staat het eten op tafel. Daar zou ik het uiteindelijk nog zelf klaar moeten maken ook", aldus 1 Annelies. Het miljoenenpubliek tussen Mon treal en Vancouver concentreerde zich voortaan op de kampioenschappen van de „National Hockey League” (NHL) en de zwakkere „World Hockey Associaton” (WHA). De problemen in beide afdelingen stegen echter met het jaar en de van zes tot dertig ploegen uitgegroeide liga’s kwamen zelfs in de rode cijfers. De uitwisselingswedstrij- den met de Sovjet-Unie kwamen in 1972 dan als welkome bron van inkom sten ten tonele. Het afgelopen jaar bracht dit toernooi in Canada, dat werd gewonnen door de Canadese profs voor Tsjecho-Slowakije en de Sovjet-Unie, bijna vijftig miljoen gul den aan inkomsten binnen. De wereldbond gaf, bij monde van de nieuwe voorzitter Günther Sabetzki uit West-Duitsland, dit evenement officieel de naam „Canada-Cup”. Een werkelij ke graadmeter kan dit echter nog niet zijn voor het toernooi om de wereldti tel, aangezien in Wenen en waarschijn lijk ook in 1978 in Praag door de planning bij de Noordamerikaanse competities Canada nog niet met de sterkste ploeg kan uitkomen. In ieder geval is de terugkeer van Canada op dit titeltoernooi een belangrijke mijlpaal in het internationale ijshockey, dat in zijn reglementen geen onderscheid meer maakt tussen amateurs en be roepsspelers. RAALTE. (ANP)— Het Nederlands te am rolstoeibasketbal heeft zich vrijdag middag in Raalte geplaatst voor de finale. De ploeg van Rob Verheuvel won in de halve finale van Zweden met 69-52. Ne derland speelde het grootste deel van de wedstrijd met een „tweede keus", omdat de tegenstand van de Zweden niet al te groot was en Verheuvel zijn beste mensen wilde sparen voor de eindstrijd van zon dag tegen Israel, dat in de andere halve finale van Frankrijk won met 87-57. volgt haar tweede grote internationale ont moeting dit jaar. Voor Bremen kreeg An- nelies geen uitnodiging en de wedstrijden in Parijs moest ze afzeggen wegens ziekte. „In feite ben ik daardoor alleen gestart op de Speedo World Meet in Amersfoort en komt dit weekeinde in Rotterdam mijn tweede internationale start tijdens de zes landenwedstrijd. 500 3 Toch zal zij na de havo doorgaan met studeren. „Dat kan omdat ik van mijn directeur een uitstekend aanbod heb ge had. Ik ga naar het atheneum om daar een sóórt college te lopen. Daardoor zou ik ’s morgens wat langer kunnen trainen om me toch goed te kunnen voorbereiden op de grote evenementen volgend seizoen, on der meer het wereldkampioenschap in West-Berlijn. Annelies Maas blijft optimistisch met betrekking tot haar zwemtoekomst, ook al loopt zij al drie maanden met een hardnek kige knieblessure rond. „Ik ben enkele weken onder behandeling van een fysio therapeut geweest, maar die kan er ook niets aan doen. Daarom ga ik na de zeslan denwedstrijd in Rotterdam in de loop van de volgende week naar Zeist om bij dokter Frits Kessel een injectie te halen. Volgens de bondsarts zal daarna alles voorbij zijn en zal ik nergens meer last van hebben. Het is een kwestie van af wachten, maar ik heb er het volste vertrouwen in", zo meent Annelies Maas 12.00 0.75 136.36 149.87 126.80 96.66 71.50 53.92 49.35 0.57 DUSSELDORP (SID). Nooit was David kleiner en Goliath groter toen Europese ijshockeyploegen voor de Tweede Wereldoorlog tegen Canada aantraden. Met een verpletterend doel saldo van 110-3 won het moederland van de ijshockeysport in 1924 de gou den medaille bij de Olympische Spelen in Chamonix. Dat gebeurde bijna vijf tig jaar nadat op drie maart 1875 de eerste ijshockeywedstrijd moet zijn gespeeld. De overwinning van 47-0 te gen Denemarken, bij het toernooi om het wereldkampioenschap in 1949 in Stockholm, kan voor de Canadese su prematie wel als recorduitslag aange houden worden. 501) 500 499 500 487 489 248 3 500 3 5 4 4 4 3 2 2 0 508 3 I UTRECHT (ANP). Wim van Deventer loopt na de derde ronde van het toernooi om het Nederlands biljartkampioenschap libre in Utrecht wat gefrustreerd rond. De arme Hagenaar maakte in zijn drie partij en niet meer dan zeven caramboles en staat triest op de laatste plaats met een algemeen gemiddelde van 0.57. Henk van de Kruisweg, na 3 ronden boven aan, had vrijdagmiddag geen medelijden met Van Deventer. De man uit Wezep miste weliswaar zijn afstoot, maar nadat Van Deventer niet verder was gekomen dan drie punten, raasde Van Kruisweg in een ruk door naar de 500 caramboles. Hij voegde zich daarmee bij het tweetal Van der SmisserVHavermans, dat al eerder een maximale score op het groene laken had gedeponeerd. Jos Bongers verrastte An dré van Ham, die zijn leiderspositie moest afstaan. Ilie Nastase haalde de halve finale van het tennistoernooi in Houston. Hij versloeg de Australiër Ross Case in drie sets. Nasta se komt nu uit tegen Gerulaitis die Roche terzijde schoof. Zij zal in ieder geval proberen op de estafette rond de 59 seconden te zwem men, terwijl zij op de 800 meter in de buurt van de 9 minuten wil komen „Wan neer dat lukt, betekent die prestatie een evenaring van mijn tijd tijdens de Speedo World Meet Eindig ik dichter bij de tijd van 9.15, die ik vorig jaar tijdens dezelfde zeslandenwedstrijd zwom in Minsk (Sow- jet-Unie) - dan kan ik beter gaan knikke ren”, aldus Annelies Maas. „Maai- ik geloof dat het dit weekeinde wel zal lukken. Zij baseert dit op haar trainingsarbeid. „Ik train iedere dag anderhalf uur en daarnaast is er in het weekeinde nog altijd de training in Amersfoort onder leiding van bondscoach Bert Sitters. In feite is die anderhalf uur per dag te kort, maar ik zie niet hoe het anders zou kunnen. Daarom blijf ik van mening dat studeren en het bedrijven van topsport eigenlijk helemaal niet mogelijk is. Je kunt beter werken zoals Enith het doet, ’s Morgens werken en ’s middags trainen. Dat kan als je werkt, maar niet als je studeert. Daarom ook heb ik Californië als een geweldige oplossing gezien. Maar achteraf realiseer je je wat dat allemaal betekent. Je bent van huis, je moet het maar zien te redden, en dan is het „Daarna zien we wel verder”, zegt Anne- lies geruststellend, ook al heeft ze het aanbod om in Califofhië studie en zwem- training te combineren definitief van de hand gewezen. „Het gaat niet door”, stelt ze kort en bondig. De reden ligt voor de hand: „Ik ben bang om van de ploeg te vervreemden. Het contact met de andere zwemsters en zwemmers te verliezen. Daarnaast voel ik er bitter weinig voor om helemaal daar te gaan zitten, voor mezelf te gaan zorgen en dan toch nog resultaten te kunnen boeken. Ik ben bang dat ik niet over een al te grote vorm van zelfdiscipline beschik”, zegt Annelies Maas. Toch moet het er dit jaar van komen. Dit jaar wil de 17-jarige Wageningse interna tionaal aan de top komen, met name op de nummers die haar het beste liggen, de 200 meter en 400 meter vrije slag. Wat dat aangaat begon in Montreal in het olym pisch bassin de victorie. Dit weekeinde (Van onze sportredactie)1 WAGENINGEN. Als een sterretje verscheen ze aan het firmament: Annelies Maas. Sinds Montreal een van de kandidates voor een medaille tijdens de Europese kampi oenschappen in Zweden deze zomer. Sinds drie jaar maakt de 17-jarige Wageningse zwemster deel uit van het elitekorps van bondscoach Bert Sitters. Drie jaar waarin zij studie en zwemmen met elkaar probeerde te combineren. Eén ding is haar daarbij duidelijk geworden: sport bedrijven op een hoog niveau is nauwelijks te combineren met studie. Toch hoopt Annelies Maas over enkele weken in het bezit te zijn van het einddiploma havo, want nu het erop aan komt, prevaleert haar studie boven het zwemmen. REYKJAVIK (UPI). De Tsjechische grootmeester Vlastimil Hort heeft zich vrijdag andermaal ziek gemeld voor de schaaktweekamp tegen de Rus Boris Spasski. De derde herhalingspartij is nu uitgesteld tot zondag. Ook Spasski gaf door ziek te zijn, maar dat was meer om Hort te behoeden voor een nederlaag. De Tsjech had zijn uitstelmogelijkheden al opgesoupeerd en zou nu een nederlaag hebben gekregen als hij niet kwam opda gen. Als beide spelers ziek zijn kunnen er geen maatregelen worden genomen. Spasski liet weten een lichte verkoudheid te hebben. Eerder had Hort zijn tegen stander extra rustdagen gegund na een operatie aan een blindedarmontsteking. Op de eerste dag van het Europese schaakkampioenschap voor landenteams in Moskou heeft de Sowjet-Unie na de eerste dag een gelijke stand aan Tsjecho- Slowakije moeten toestaan: 1-1. Zes partij en werden afgebroken, waaronder die tus sen wereldkampioen Karpov en Jan Smejkal. In Rotterdam zal Annelies Maas door het verdwijnen van Enith Brigitha, die een startverbod werd opgelegd door de KNZB, plotseling ook op de 200 en 400 meter vrije slag mogen uitkomen naast de 800 meter vrije en de 4x100 meter estafette. „Het is ontzettend jammer dat Enith niet, mag meedoen van de KNZB. Ik heb me uitslui tend op de 800 meter voorbereid, omdat ik aanvankelijk niet mocht deelnemen op mijn favoriete afstanden. Woensdagavond Aanleiding tot de actie van Enith Brigitha is de handeling van de KNZB waardoor Enith vandaag en morgen niet kan starten in de zeslandenwedstrijd in het Sportfondsenbad West in Rotterdam. De KNZB trok die uitnodiging voor Rotterdam in, omdat Enith niet wenst te zwemmen in kleding van de officiële Annelies Maas: „Ik was bang van de ploeg te vervreemden (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Het is er dan toch van gekomen. Enith Brigitha heeft een kort geding aangespannen tegen de Konin klijke Nederlandse Zwembond (KNZB), dat op vrijdagmiddag april zal dienen voor de president van de Utrechtse recht- bank. De Amsterdamse vrije-slagzwemster eist daarin een opname in de nationale ploeg die over twee weken in Coven try zal uitkomen in een drielandenwedstrijd. Voorts eist zij een onbelemmerde voorbereiding op en deelneming aan de Europese zwemkampioenschappen deze zomer in Zweden 7 De stand na drje ronden was: 1. V. Kruisweg 2. V. d. Smissen 3. V. Ham 4. Havermans 5. Bongers 6. Velthuis 7. Nobels 8. V. Deventer De eerste uitslagen van de vierde ronde zijn: Havermans V. Deventer De uitslagen van de derde ronde: C. v.d. Smissen C. Nobels De onbedwingbare gigant, die vol gende week in Wenen voor het eerst in acht jaar weer deelneemt aan het toer nooi om de wereldtitel, werd echter onverwacht van zijn troon gestoten. Sindsdien kan Canada nog slechts dro men van de rol van Goliath. In het bewustzijn van een hegemonie overza gen de Canadezen een ontwikkeling, die op 22 februari 1946 het licht zag. Toen werd in Moskou namelijk voor het eerst een ijshockeywedstrijd ge speeld. De Russen noemden het van „Bandy” (sen soort hockey, maar dan op het ijs) afstammende spel nog vol bewondering „Canadees ijshockey” Acht jaar later (1954) kwamen de Rus sen voor het eerst naar een titeltoernooi en werden meteen wereldkampioen door een overwinning van 7-2 op Canada. Deze klap kwamen de Canadezen een jaar later in West-Duitsland weliswaar weer te boven het clubteam van Ponticton VS werd wereldkampioen voor Canada maar de opmars van de laatgeboren David was niet te stuiten. De Russen veroverden in 23 toernooien 16 keer de wereldtitel. Canada, dat ja renlang werd vertegenwoordigd door hte sterkste amateurteam de win naar van de zogenaamde Alpan’s Cup zag dat slechts met de inzet van beroepsspelers verweer tegen de steeds groter wordende concurrentie mogelijk was. De ploeg met het esdoornblad deed het voorstel beroepsspelers toe te laten, maar dit stuitte op weerstand van de Internationale IJshockeybond, met de Ierse voorzitter Bunny Ahearne als woordvoerder voorop. In 1970 trok Ca nada, dat in dat jaar juist het toernooi om het wereldkampioenschap zou or ganiseren (en al een miljoen gulden had geïnvesteerd) zich terug als organisator en verdween van het internationale podium. 4 430 4 138 2 495 250.00 2 13 Ta

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 15