d -a h’ tBI MEISJES WERKEN OOK IN ZWARE OLIE-INDUSTRIE Man en vrouw volkomen gelijk z 24 door Bob Tadema Sporry I Geen zacht ei Slavernij Definitief voorbij Geen uitzondering vWW Volop emancipatie in China 1, 1 r je vaderland Een machinebankwerkster. normale verschijning in China tó- lui Die landbouw wordt verzorgd door de vrouwen van de oliewerkers. Artikelen over de (westerse) vrouwenemancipatie zijn niet meer weg te denken uit onze media. Deze variëren van de felste van allé felle feministen tot en met zachtaardiger propagandisten, die inzien dat er ergens ook plaats moet zijn voor huisvrouwen-uit-roeping. In de Verenigde Staten is de eerste reactie alweer gekomen met de twee boeken van Marabel Morgan, getiteld Total Joy en Total Woman, waarin ze propageert de mannen weer „zalig te verwennen” wil er nog iets van het familieleven overeind blijven staan. Dat dit keer zou brengen in de gang van zaken staat te bezien. Maar wel is de miljoenenoplaag van deze boeken een teken aan de wand. Maar één ding zien de publicerende feministen vreemd genoeg altijd over het hoofd: het staat er met de vrouwenemancipatie heel wat beter voor dan die publicisten aannemen. Ze vergeten namelijk altijd dat een kwart van de wereldbevolking aan vrouwen totaal geëmancipeerd is. Ze vergeten gewoon dat China bestaat/ We sprongen opzij omdat ze met die enorme vracht niet konden remmen en we kregen even een dankbaar lachje. Maar hun hijgend zingen zweeg geen minuut. Natuurlijk borrelden we van veront waardiging en tegelijk vroegen we ons af of dat zomaar kón. Je uiteen te laten trekken door een vracht die geen vrouw behoorde te dragen. En dan tegelijk - niet wetend dat er tweee vreemdelingen je pad zullen kruisen - zingen dat het een aard heeft! Maar in China zijn man en vrouw elkaar volkomen gelijk. geen ander, die borrelde van kritiek, die nooit tevreden was, die een meesteres was in duivelse kwekerijen die geen sporen nalieten. Die in één woord het hoofd was van huis en hof en dat liet merken. Vrouwen doen los en laadwerk in de internationale handelsha- ven van Sjanghai In China maken echter tegenwoordig bij de sterk groeiende olie-industrie en bij de petrochemie de vrouwen minstens dertig percent van het personeelsbestand uit en op de nieuwe terreinen vaak veel meer. Onder dit personeel vindt men vrouwelij ke boormeesters (die moeten waarlijk uniek zijn op de wereld!), monteurs, inge nieurs, elektriciens, laboranten, technici, kaderleden, extractieteams en wat er meer bij komt kijken. Is de Chinese vrouw dan zo sterk, zo keihard, zo mannelijk om een naar woord te gebruiken, dat ze dat allemaal aankan? Allerminst. Ze zijn niet zwakker dan de doorsnee-Chinees - die ook bepaald op de eerste blik geen krachtpatser is - maar de goede moderne voeding, de uitgebreide sporttraining hebben spieren en pezen ul- timaal geoefend. In China kan een longshoreman - wat wij een havenarbeider noemen - dansen in een klassiek ballet voor zijn eigen genoe gen en men vindt hem geen zacht ei. In China storten vrouwen beton en men vindt hen geen manwijven Het is maar hoe je het bekijkt Daaroni is het er normaal dat de olie-industrie voor zo'n belangrijk deel door vrouwen bemand is. Daarom is het niets bijzonders als een telefoonlijn naar Tibet in wat wij een moordend klimaat plegen te noemen, door vrouwen wordt aangelegd en dat zij zelf de bomen kappen om die als palen te gebruiken Korte of lange haren, één of twee vlechten, haar omhoog, of haar omlaag flos hangen mag niet), make-ups zus of zo, lange rok ken of korte rokken om niet eens te spre ken over hotpants, shorts, bermuda’s, ha- rembroeken, of gaucho - dito. Die bestaan allemaal niet. Je draagt óf een lange flod derbroek, of net zo één maar dan afge knipt boven de knie. En wat het ondergoed betreft, dat is dóódsimpel. Er is eenheids- lingerie - wat niets te maken heeft met unisex - die op mannelijke basis is ge schoeid en met een touwtje om het middel gesnoerd om afzakken te voorkomen. De regels zijn eigenlijk zo simpel: je goed wassen, je haren goed borstelen en kam men, je kleren keurig schoon, je gezicht vrij van „smurrie” die bourgeois is. Maar altijd hing haar één groot dreige ment boven het hoofd, de schoonmoeder die haar het leven zuur kon maken als fiejuffrouwen, typistes en eventueel ver pleegsters in de ziekenhuizen en bij de EHBO. Ik moet er aan toevoegen dat ik die industrieën grotendeels in het Midden oosten bezocht, maar zou het elders beter zijn? 5- t, Het is slavernij om te koken, te stoppen en schoon te maken voor je gezin. Het is geen slavernij als je de sokken stopt voor 400 werkers, dag in dag uit. Koken voor honderden mensen is leuk evenals kool snijden voor de soep. Huizen schoonhou den in een commune is fijn; je eigen bedoe- ninkje opknappen is slavernij. Het enige wat ons intrigeerde was dat we nooit of te nimmer mannen hebben zien sokken stop pen. Dus toch. Er leven in China minstens 425 miljoen vrouwen. De helft daarvan werd geboren na de revolutie van 1948. Deze vrouwen zijn doorkneed in de ideologie of zo u wilt brainwashed tot in merg en been. Al die 425 miljoen zijn totale feministen en „dra gen de halve hemel” zoals Mao Tse-Toeng eens gezegd heeft. Mao heeft ook gezegd: „Alles wat mannelijke kameraden kunnen volbrengen, dat kunnen de vrouwelijke kameraden ook". In het westen kunnen vrouwen óók veel (blijkbaar niet alles) maar de man-vrouw- rol speelt wel steeds mee. Vrouwen zou den niet kunnen schaken (volgens Hein Donner); mannen kunnen weer niet op de spitzen dansen (volgens mij), maar is dat nu allemaal echt waar? Zijn de abstracte, de bèta-vakken totaal gesloten voor de meeste vrouwen zoals men zou denken als je ziet hoeveel (of hoe weinig) vrouwen er in die vakken werkzaam zijn» Een vrouwe lijke scheepswerktuigkundige of stuur man haalt bij ons de voorpagina’s. En ik geloof dat mannelijke koffiejuffrouwen ongeveer even zeldzaam zijn. Maar waar om eigenlijk? Er bestonden natuurlijk uitzonderingen. In de geschiedenis van China zijn vrouwen bekend die grote kunstenaressen waren en er zijn zelfs beroemde vrouwen bekend die hun echtgenoten evenaarden, zo niet over troffen in kennis, terwijl ze tegelijk voor treffelijk hun huishouding verzorgden en hun meestal talrijke kinderschaar opvoed den tot belangrijke mensen met invloed aan het hof of in de rangen der manda rijnen. De olie-industrie is nu niet bepaald een terrein waar je naar vrouwelijke werkers gaat zoeken. In ieder geval bleef het aantal vrouwen dat ik elders tijdens bezoeken aan het oliewerk bracht, beperkt tot kof- en vullen connossementen in. Ze verzor gen plantsoenen maar ook zieken en be jaarden. Ze temmen beren, hondjes en lastige kinderen, geven les in gedichten maken en het draineren van akkers. Ze sjouwen betonijzer maar enten ook de fijnste vruchtbomen. En niemand vindt dat iets bijzonders. Slechts op één punt verschillen mannen en vrouwen. De man nen verwekken kinderen, de vrouwen ba ren hen. En dat zal wel zo blijven tot we baby’s uit de reageerbuis halen. ren opvoedt. Man en vrouw zijn in het huwelijk elkaar gelijk; ze hebben dezelfde rechten en plichten. De tijd is voorbij dat een vader een pasgeboren dochtertje doodde, te vondeling legde, verkocht als slavin of gewoon op de vuilnishoop wierp om te creperen. Nu ziet men in China het feit dat de ouders even blij zijn met een meisje als met een jongen, dat ze beiden gelijkelijk knuffelen en beiden evenzeer bewonderen als verwennen, want men is er nog altijd stapelgek op kinderen. Daar in is niets veranderd. Gelukkige kinderen van China Die tijd is nu definitief voorbij. Schoon dochter en -mama, man en vrouw, vader en moeder, het is allemaal simpel gezegd één pot nat. Ze zijn Chinezen, werkers en elkaar gelijk, voor honderd percent. Slechts twee mensen hebben iets met el kaar te maken: moeder en vader. Zij tweeën en de eventuele kinderen vormen het moderne Chinese gezin, waar de ou ders beiden werken en de staat de kinde- In China zijn vakvrouwen op „manne lijk” gebied geen uitzondering maar regel. Aan het hoofd van zelfs de zeer grote ziekenhuizen staat zeker in vijftig percent een vrouw. Op de technische hogescholen zijn minstens zoveel vrouwelijke als man nelijke studenten, soms zelfs veel meer. In China bedienen meisjes en vrouwen hijs Hauen. vorkheftrucks, zware vrachtau to’s en en Ze laden en lossen schepen Op het reusachtige olieveld van Tatsjing zijn niet minder dan 127 gespecialiseerde vrouwenteams werkzaam, niet in de zoge naamde „vrouwelijke” beroepen maar in de gewone, de heel zware zelfs, die vragen om uithoudingsvermogen, een scherpe en snelle blik, initiatief, discipline (bij ons zozeer verachten bedrevenheid. Ma chinerie noch laboratorium heeft voor hen enig geheim. De zwaarste trucks worden op dat zware terrein bestuurd door vrou wen. En dan willen bij ons zoveel vrouwen vaak klagen over de „zware” wagen van de echtgenoot. Tot voor kort was het in China vaak geen genoegen om als meisje ter wereld te komen. Haar waarde als mens was nihil en zelfs in rijke en ontwikkelde families, waar ze onderricht kreeg en verwend werd, was ze in wezen onbelangrijk want na haar huwelijk ging ze over in een ande re familie waardoor haar enige waarde, het moederschap, verloren ging voor het eigen geslacht. Dat is niet altijd zo geweest. Vóór onze jaartelling bestond er mogelijk een matriarchaat in China en was de vrouw dus belangrijk; maar na de 3e eeuw ging de positie van de vrouw achteruit tot ze tenslotte niet veel meer was dan een bezit, eerst van de eigen, later van de schoonfamilie. Tijdens ons verblijf in China liepen we eens te zoeken naar de Grot van de purpe ren wolken in de buurt van de oude keizer stad Hangtsjau. Die lag ergens op een met ruisende bamboes begroeide steile helling en een steenachtig kronkelpaadje voerde er heen. Het was er doodstil en er leken alleen vogeltjes te leven tot we opeens een liedje hoorden zingen. Het waren meisjes die een of ander populair operadeuntje zongen. Het falsetgezawg kwam snel na derbij, want het hellende pad bracht wie omlaag liep al snel in de looppas. Tussen de bamboestangen verschenen twee witte bloesjes van twee jonge meisjes. Eén liep voor, één liep achter en ze waren verbon den door een zwiepende, armdikke bam boe waaraan een betonnen rioolbuis hing. Onder hun grote strohoeden zagen ze paars van inspanning. Nochtans zongen ze. De vrouwen van China, de 425 miljoen totaal geëmancipeerde vrouwen van Chi na maken er zich niet dik over. Zij die in een of ander sportkader naai’ het westen kwamen bleken allerminst ondersteboven van onze heerlijke verworvenheden. Mo gelijk keken ze er dwars doorheen? Een goéd leven, dat is hard werken en veel leren, een fatsoenlijk gedrag, alles over hebben voor liefhebben. Maar zelfs in de meest gelijke omstan digheden moet er gekookt worden, sokken gestopt, genaaid en schoon gemaakt. Dat is geen leuk werk; men heeft in China vroeger vaak verteld dat het slavernij was waarvan de vrouw verlost moet worden. Dat is dan ook grootdeels gebeurd. Crè ches vangen de peuters op, met het grote voordeel dat je meteen de ideologie kunt gaan uitdragen. De paplepel nietwaar- Communes waarin mannen en vrouwen Spart wonen en slechts-irt de weekeinden bijeen komen warenf^e^zp’n succes als eerst werd aangenomen, maar komen nog voor. Dat er, in tegenstelling tot onze com munes, geen gekheid wordt gemaakt met partnerruil, gemeenschappelijk vrouwen- gebruik, of zelfs romances buiten het keu rige huwelijk, dat er geen enkele inbreuk is op het communistisch fatsoen staat als een paal boven water. Dat maakt het voor de vrouw stukken gemakkelijker. Je hoeft niet te concurreren, alleen in je werk. en prauwen voor vracht door vrouwen voortgewrikt In de kanalen van Kanton worden alle sampans de staat, Een vrouwelijke drukker Porseleinfabrieken hebben evenveel mannen als vrouwen in dienst De olievelden van China liggen in een gebied met een verschrikkelijk klimaat, 's Zomers is het daar bloedheet, ’s, winters daalt de temperatuur tientallen graden onder nul. Niettemin maakt men er het beste van. Niet alleen van de technisch getrainde vrouwen wordt verwacht dat ze werken zullen, maar ook van de echtgeno ten van het mannelijk personeel. Er be staan talloze kleine werkplaatsjes voor re- paratiewerkzaamheden. Daar worden vrouwen opgeleid. Maar er is ook land bouw want het is altijd beter zelf je eetwa- IR

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 25