Maurits 9 jaar GROTE RIVIEREN BLIJKEN ONVOLDOENDE BEVEILIGD KVP-fractieleider Andriessen op CDA-bijeenkomst: ANP-journalisten stellen Pacifisten vieren lustrum in rust i Kijkdag bij fabriek en dan dit noq het weer werkgever ultimatum ii 4 ss fa Commissie brengt rapport uit aan minister Westerterp: PSP BESTAAT TWINTIG JAAR A PPR BINNFN- EN BUITENLAND 19 7 7 APRIL o ZATERDAG I 6 (Vervolg van pagina 1) (Van onze parlementsredactie) Ej i W ZEIST. Beperking van de groei der collectieve voorzieningen is met het oog op de werkgelegenheid onontkoombaar. Aldus KVP- fractieleider Andriessen gisteravond tijdens een CDA-verkiezingsbij- eenkomst in Zeist. Teleurstelling rf- ló Libanese vluchtelingen Koffiehoycot Deense Muurkranten Helicopter-staking DEN HAAG. De PSP bestaat 20 jaar. Een lustrum dat de pacifisten-socialisten vandaag in redelijke saamhorigheid kunnen vie ren met een groots opgezette manifestatie in de Utrechtse Merwedehal. De betrekkelijke rust is een luxe voor deze partij (twee zetels in het parlement), die twintig jaar lang voornamelijk in het nieuws kwam door ruzies en afsplitsingen. „Ach, omdat het een beginselpartij is, kan de strijd wel eens hoog oplopen”, relativeert de 46-jarige fractieleider Bram van der Lek, al 19 jaar lid van de PSP en sinds 1967 voor deze partij in de Kamer. Gevechten in Birma er*» (Van onze Haagse redactie) Naar de opvatting van de Prins Maurits, zoon van prinses Mar- voorzieningen onontkoombaar Andriessen verklaarde dat de kabinets Vooruitzichten voor maandag: Nu en dan regen. Minder koud. geheel droog et- WEERRAPPORTEN en no w nnw nnw nw nw nw nnw nw nnw nnw nw nnw ono wzw zzw nno nnw Over de PvdA merkte hij op dat deze partij het CDA in de verkiezingsstrijd te crisis op zich geen reden is niet met de socialisten verder te regeren, maar dan zullen de socialisten volgens hem wel iets moeten leren. De oppositie van de WD is voor hem evenmin een reden om er niet mee te regeren. Maar, zo liet hij weten, de VVD zal dan wel een ander gezicht moeten laten zien. Volgens Andriessen maakt het VVD-program in veel opzichten een ander gezicht mogelijk dan deze partij hu wenst te tonen. De PPR doet aan dit soort politieke spelletjes niet meer mee. aldus de radika- lenvoorzitter vanochtend. Hij zelf vindt het met zon wezenlijk probleem „Het zijn bevrijdingsbewegin gen die ook (met de nadruk op „ook”) wapens gebruiken. Als zij alleen maar wapens zouden gebruiken, waren zij geen bevrijdingsbewegingen. Het heeft zo wei nig zin om vanuit een veilig Nederland te zitten betweten”. De verkiezingsresultaten vertoonden tot 1986 een duidelijk stijgende lijn, waarbij Al is het niet zo, dat de PSP een hoge pel op heeft van de progressiviteit van de meest naburige partijen rnns Mounts, zoon van prinses iviar- i pnct en mr. Pieter van Vollenhoven wordt morgen, zondag 17 april, negen jaar hagel b. hagelb hagelb. hagelb z. bew regen b. regen b. regen b. z. bew. z. bew z. bew z. bew geh bew. regen b. onbew z.bew z. bew z. bew z. bew sneeuwb z. bew regen b. z. bew 1. bew h. bew regenb I. bew 1. bew z. bew z. bew. I. bew regenb z. bew bew. geh bew sneeuwb regen b h. bew 1 bew h. bew hbew onbew zw. bew. onbew o ozo o nnw nw n nno w nnw nno wzw nno n nw w.st. 8 6 5 6 De 20 16 23 11 14 8 4 8 nno nnw wzw w 4 4 9 5 17 19 11 5 25 24 15 4 15 17 13 8 15 18 19 Gedurende de Libanese burgeroorlog zijn ruim 600.000 Libanezen hun land ont vlucht, dat is ongeveer 20 percent van de bevolking. Ruim de helft van de vluchte lingen kwam weer terug naar Libanon. Van degenen die in het buitenland bleven, vestigden zich vooral artsen, ingenieurs en specialisten in verschillende beroepen zich in de Verenigde Staten. De landen aan de Perzische Golf en in Afrika ontvingen de meest vluchtelingen die daar a! familiele den hadden wonen. Zakenlieden en stu denten zochten het vooral in Europa. Voor Libanon betekent deze exodus een enorm verlies aan „kader.” Veel vluchtelingen vinden het leven in Australië en de Vere nigde Staten moeilijk. Aldus een rapport van de Libanese Wereld Liga vuur en te zwaard wil bestrijden, maar na de verkiezingen wil samenwerken op basis van de voorstellen zoals de PvdA-fractie die geregeld wil zien. Volgens de Gaay Fortman moeten de kiezers misselijk wor den van dit soort berichten, hij voorzag een maandenlange kabinetsformatie met dagelijks geharrewar van het soort dat nu al de kranten haalt. De koffieboycot in Rome, protest tegen de hoge wereldkoffieprijzen, is geen suc ces maar ook geen mislukking geworden. In de buitenwijken van Rome werd de boycot beter in acht genomen dan in het centrum, waar het publiek in koffiebars voor een groot deel bestaat uit toeristen. Een klant van koffiebarhoudster Rosa di Mulo, Sergo Dominici, vertelde: „Ik bestel de zonder er bij na te denken èen kopje. Toen het voor me stond herinnerde ik me plotseling de boycot weer. Bij dat ene kopje heb ik het toen maar gelaten." Aanbevolen wordt, de ri vierdijken zodanig te verbe teren, dat een Rijnafvoer bij Lobith van 16.500 kubieke meter per seconde kan wor den gekeerd. Daarbij ont staat dan een overschrij dingskans van één keer per 1250 jaar. Volgens oude maatstaven zou men reke ning moeten houden met een overschrijdingskans van één keer per 3000 jaar. Gesteld wordt dat de omvang van de dijk-verbetering langs de lin keroever van de IJssel, we gens de nabijheid van hoge re gronden, voor nader te bepalen gebieden kan wor den verminderd door een grotere overstromingskans toe te staan. de Statenverkiezingen er meestal beter vanaf kwamen dan verkiezingen voor de Kamer. Voor de Staten haalde de PSP in 1966 maar liefst 5 percent van de stemmen, een hoogtepunt. Dat de partij een jaar later voor de Kamer maar 2.9 percent haalde was een bittere teleurstelling Het is nog steeds puzzelen hoe in die politieke belangrijke jaren 1966-'67 danig de klad erin is gekomen Het heeft zeker te maken met het doorbrekende democratiseren (D’66) en het cultiveren van linkervleugels i Provo) soms ook in bestaande partijen (Nieuw Links). Een van de grootste Deense dagbladen, Politiken. heeft een Chinese oplossing ge vonden om onder de staking van de zetters uit te komen: de muurkrant. Op 5000 plaat sen door het hele landwerden gisteren muurkranten aangeplakt met één pagina nieuws en verscheidene andere pagina’s met advertenties, officiële bekendmakin gen en personeelsadvertenties. De muur kranten zullen eens per week verschijnen zolang de zetters staken De zetters van vrijwel alle Deense bladen staken al drie weken uit protest tegen het ontslag van 1000 collega s en ter ondersteuning van looneisen „Een hernieuwde keuze van de confessi onelen voor de VVD lijkt meer voor de hand te liggen dan ooit". Dit zei PPR- lijsttrekster Ria Beckers gisteravond op het welzijnscongres van haar partij in Amersfoort. Het CDA zal die voorkeur niet voor de verkiezingen ondubbelzinnig uitspreken, maar ook Den Uyl heeft vol gens Ria Beckers inmiddels begrepen, „dat CDA-lijsttrekker Van Agt zijn boter ham aan twee kanten aan het smeren is”. Deelname aan de macht met dit CDA maakt e^n duidelijk vernieuwend beleid niet mogelijk, vindt Ria Beckers. „De vele Van Agten en Kruisinga’s zullen een enke le Boersma met ruggegraat opnieuw ge ruisloos overrijden. We zullen de kiezers duidelijk moeten maken, dat deze kabi netscrisis geen „bedrijfsongeval” is”. De PPR moet samen met de PvdA volgens Ria Beckers voor een verkiezingsuitslag zor gen, „die een progressief kabinet mogelijk maakt, met zoveel mogelijk steun in het parlement”. Weer in binnen- buitenland In Schotland zijn de vliegers van „Bris tow Helicopters" in staking gegaan. De hefschroefvliegtuigen van deze maat schappij voorzien de booreilanden van AMOCÖ en BP van voorraden en vliegen personeel af en aan. De vliegers willen met hun aktie bereiken, dat een van hun colle ga’s die is ontslagen weer in dienst wordt genomen. De vergadering was een ver volg op een bijeenkomst in fe bruari, waar een resolutie was gericht aan de raad van beheer van het ANP, met de eis dat bij het ANP de vijfdaagse zou worden ingevoerd. Evenals bij de cao voor dagbladjournalis ten, is het struikelblok de zoge noemde „zaterdagtoeslag” op het salaris (3 procent) en drie vakantiedagen, die destijds zijn overeengekomen toen in de rest van Nederland de vijf daagse werkweek werd inge voerd Dat werd afgewezen. De denkbeelden over ontwapening lagen, in de sfeer van de toen nog zeer koude oorlog, te ver uit elkaar. De kleine groep liet zich niet uit het veld slaan door de botte weigering Dan maar een eigen partij, dacht men en stelde een verklaring met doelstellingen op. Dat van de stencilmachine kwam was bepaald niet laaggegrepen. Een zinsnede eruit „de ze groep meent te beschikken over de grote visie, waaraan het in heel Europa zo hopeloos ontbreekt en wenst angst te ver vangen door vertrouwen en verdeeldheid door samenwerking, wat heilzame gevol gen zal hebben voor de gehele mensheid' Nauwelijks opgericht deed zich echter het eerste grote conflict voor. Moest de PSP een verkiezingspartij worden? Nogal pragmatisch liet men het afhangen van een experiment. Men deed bij wijze van proef mee aan de statenverkiezingen van 1958 in Noord-Holland. De tegenstanders van de parlementaire lijn konden er niet onderuit: de PSP scoorde boven verwaeh ting 3.2 percent en derhalve twee zetels Amsterdam De Bilt Deeleii Belde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas New York Tel-Aviv Tunis d Volgelingen van Kerk en Vrede, de Der de Weg, de Algemene Nederlandse Vredes actie en de Wereldfederalisten kwamen in de jaren 1955 ’56 onder leiding van de progressieve Utrechtse ondernemer ir. Henk van Steenis bij elkaar om het „daklo- zenberaad” op te richten. Men wilde wat veranderen aan de maatschappij en wilde dat in de politiek doen Maar men herken de zich niet in de bestaande partijen. Sa men met enkele uitgetreden leden van de Socialistische Unie onder wie de latere partijvoorzitter Lankhorst en het huidige De vergadering heeft de NVJ opgedragen een ultimatum naar het ANP te sturen en ac ties voor te bereiden. De acties zouden moeten variëren van demonstratieve vergaderingen tot werkonderbrekingen, met als uiterste middel staking. PPR-voorzitter Van Hoogevest meent dat een land onregeerbaar is als de ene helft van de leidslieden van het centrum over de val van een kabinet spreekt als over een bedrijfsongeval, terwijl de ande re helft van oordeel is dat het ongeval voorkomen had kunnen worden. De raad van beheer van de stichting ANP antwoordde niet van zijn standpunt te wil len afwijken dat bij de invoe ring van de vijfdaagse de toe slag en de vrije dagen moeten worden ingeleverd. De NVJ wil dat wel, maar alleen als In Birma hebben communistische op standelingen deze week een „bloedig ge vecht” geleverd met regeringstroepen, even ten noordoosten van Mandalay. Daarbij kwamen 72 man om het leven, onder wie 53 guerillastrijders. Ook hï Mo- meik, een middelgrote plaats op Birma, zijn gevechten geleverd tussen guerilla strijders en regeringstroepen. Deze stad heeft een strategische betekenis, omdat zij ligt aan de bovenstroom van de rivier de Sjweli, die stroomt naar Birma's noord oostelijke grens met China Tevoren had den de opstandelingen alleen naburige dorpen aangevallen reikt over een formulering van de gevraagd garanties over de invoering van de vijfdaagse werkweek en een gefaseerde afbouw van de drie-procent- zaterdagtoeslag die de dag bladjournalisten sinds 1963 hebben. Of de NVJ echter met de invoering van de vijfdaagse werkweek en de inlevering van de drie procent akkoord gaat, hangt nog steeds af van een compensatieregeling voor de onregelmatige en onaangena me werktijden. Op dit punt spitsen de onderhandelingen zich thans toe. Er wordt ge sproken over de omvang van de groepen voor wie deze rege ling zal gaan gelden en de hoogte van de compensatie. De onderhandelingen worden maandagavond voortgezet, al dus de mededelingen van de delegaties. Honderden mensen hebben gisteren de open dag bij de fabriek van VMF-Stork in Hengelo gebruik om te kijken naar de apparatuur van Storks Plastics Proces sing Machinery (SPPM). De open dag, een i initiatief van de vakbonden, kwam tot stand met medewerking van de directie van Sterk. Het bedrijf wordt met sluiting bedreigd. Eén van de belangstellenden was de voorzitter van de Industriebond NW Arte Groenevelt (midden) de versterkingen van de Waaldijken volgens uitge kiende ontwerpen worden uitgevoerd. Bovendien lig gen juist langs de Waal lage gebieden. In haar rapport besteedt de commissie ruime aan dacht aan het proces van be sluitvorming rond de vierdijkversterkingen. aanbevelingen hierover richten zich met name op de taak, samenstelling en wer kwijze van de coördina tiecommissies, en de rol van de bevolking hij de besluit vorming. maai' ook op de relatie met de ruimtelijke or dening. De commissie meent dat deze zaken gereglemen teerd moeten worden Verwacht wordt, dat bij uitgekiende ontwerpen en uitvoering tegemoet zal kun nen worden gekomen aan bezwaren die de werken in het rivierengebied met zich meebrengen. De dijkbeheer- der zou, voordat een dijkver- beteringsplan wordt opge steld, de aanwezige waarden moeten onderzoeken. Aan bevolen wordt verder, dijk- verbeteringen volgens uitge kiend ontwerp te laten plaatsvinden, als daarmee aanmerkelijke schade aan bestaande waarden kan worden voorkomen of ver minderd, en er een redelijke verhouding bestaat met de overige belangen die hier mee gemoeid zijn. „Aan de beperking doen de socialisten maar schoorvoetend mee. Ze maakten ook ernstige bezwaren tegen de beleidsombui gingen in de sociale sector, die het kabinet- Den Uyl wilde doorvoeren”, aldus An driessen. Hij vond dat minister Duisen berg (Financiën) wel erg gemaekkelijk praat over vier jaar geleide loonpolitiek als uitvloeisel van het CDA-program of over in zijn ogen onaanvaardbare aantas tingen van de sociale uitkeringen. „Te ge makkelijk”, aldus de fractievoorzitter, „na een kabinetsperiode waarin drie keer in de lonen werd ingegrepen en vervolgens, toen het kabinet afzijdig bleef, een arbeidscon flict ontstond en het kabinet er zelf niet in geslaagd is zijn eigen beleidsvoornemens bij de ombuigingen door te voeren. Als Duisenberg stelt, dat de vakbeweging bij aanvaarding van het CDA-program wel naar huis kan gaan, dan doet hij de vakbe weging volgens Andriessen onrecht, om dat naar zijn smaak de vakbeweging haar taak heel wat ruimer ziet dan Duisenberg voorstelt. Hij vindt de kwalificatie van „ruzie-par- tij” een vertekend beeld, maar wil de inter ne spanningen niet weg poetsen. „Het zijn eigenwijze individuen en autonome afde lingen. De PSP heeft altijd een anarchisti sche inslag gehad’’. Op het afgelopen voor- jaarscongres ging het weer fout en drup pelde weer een handjevol leden weg, ter wijl anderen zich volgens een goede PSP-traditie onafhankelijk opstelden in een werkgroep die een beetje naast de partij moet gaan opereren. De -strijd ging over de vraag of de PSP solidair moet zijn met bevrijdingsbewegin gen die geweld gebruiken De appelgroep vond van niet en bleef elke vorm van geweld afwijzen Van der Lek kent ook deze discussie als zijn broekzak. „We wer den er voor hel eerst mee geconfronteerd tijdens de oorlog in Algerije. De tegenstel lingen zullen wel blijven doorsudderen er ligt daar nu eenmaal een spanningsveld' PPR-fractieleider Bas de Gaay Fortman zei vanmorgen dat de vraag of de PPR moet deelnemen aan een kabinet met PvdA en CDA, voorlopig nog niet moet worden beantwoord. Hij riep het PPR- congres op zich van een definitieve uit spraak op dit punt thans te onthouden. De kritiek fan de PSP fractie op het beleid van de regering-Den Uyl is lang niet mis geweest. Het was af en toe een regel rechte oppositie tegen het beleid van de combinatie van progressieven en christen democraten. Maar ja, twee man op de 150 kunnen natuurlijk niet een horzel met een dodelijke steek zijn De PSP zou best di recte invloed op hel regeringsbeleid willen hebben, maar dan alleen in een combinatie van progressieve partijen, waarbij men de grens nog voor D’66 legt. Een volksfront dus veel besproken in onder andere PvdA-kring. maar laatst nog radicaal van de hand gewezen door premier Den Uyl Zo'n ontwerp wordt nodig geacht rond de Pannerdense Kop. De commissie meent dat de Pannerdense Kop, in clusief fort en kade, natuur wetenschappelijk van bij zonder groot belang zijn. De werken in de Millingferw- aard en aan de botanisch interessante zomerkade langs het Pannerdense Ka naal, en het uitblijven van regelmatig onderlopen van uiterwaarden hierlangs, wordt als een duidelijke ver arming aangegeven. Uitge kiende ontwerpen wens-t men ook langs de als „ge vaarlijkste rivier' gekwalifi ceerde Waal. Aantal uren zon: 0 tot 7, minimum tempera tuur omstreeks 6 graden, maximum tempera tuur: omstreeks 11 graden. Kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 60 procent, kans op een JZ maal: 30 procent DEN HAAG. Waal, Rijn, Lek en IJssel zijn op verscheidene plaatsen on voldoende beveiligd tegen het risico van overstromin gen. Tot deze conclusie komt de twee jaar geleden ingestelde commissie ri vierdijken in het gisteren aan minister Westerterp (Verkeer en Waterstaat) aangeboden rapport over de rivierdijken. Gepleit wordt voor „uitgekiende” verbete- ringsontwerpen, met een zorgvuldige begeleiding. Volgens de commissie zijn minder scherpe veiligheids- grenzen nodig dan aanvan kelijk werd aangenomen. iW jé daarvoor in de plaats komt een compensatieregeling voor het werken op onregelmatige en onaangename uren In de cao voor 1974, aldus de NVJ-verklaring, is destijds al vastgelegd, dat in 1975 een reëel begin zou worden ge maakt met de invoering van de vijfdaagse werkweek. Daar is echter nog niets van gekomen, aldus de NVJ. De onderhandelingen over de cao voor dagbladjournalis ten 1977 tussen de NVJ en de vereniging de Nederlandse Dagblad Pers zijn gisteren voortgezet. De delegaties hebben in een gezamenlijk communiqué la ten weten dat „goede voort gang" gemaakt is met de on derhandelingen. In principe werd overeenstemming be- kamerlid Fred van der Spek vroeg men de PvdA nederig om bij de verkiezingen in 1956 een eigen man op een verkiesbare plaats te mogen hebben DEN HAAG. (ANP)— De journalisten van het Alge meen Nederlands Persbureau (ANP) willen per 1 juli een vijfdaagse werkweek op de voorwaarden van hun vak bond, de Nederlandse Vereni ging van Journalisten. Als de leiding van het ANP op 1 mei die vijfdaagse werkweek niet heeft toegezegd, willen zij tot acties overgaan. Aldus een verklaring, uitgegeven door de NVJ na een vergadering van ANP-journalisten in Den Haag. ZONDAG 17 APRIL Zon- en maanstanden Zon op 6.39 uur onder 20.41 uur Maan op 6.08 uur onder 19.47 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 3.12 uur en 15.31 uur Laagwater 11.12 uur en 23.33 uur MAANDAG 18 APRIL Zon- en maanstanden Zon op 8.37 uur ondei 2042 uur Maan op 6.32 uur onder 20.51 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 3.49 uur en 16.05 uur Laagwater 11.50 uur en uur van de waterstand op de Ne- der-Rijn en IJssel, door wij ziging van afvoerverdeling bij de Pannerdense Kop. Het splitsingspunt van de Rijn in Waal en Pannerdens Ka naal. In dat geval zal er min der water door Neder-Rijn. Lek en Ussel stromen, en behoeven de bandijken min der verhoogd te worden. Maar daardoor moet er meer water door de Waal afstromen. De dijken zullen daar dan extra versterkt dienen te worden. De com missie meent (met uitzonde ring van de vertegenwoordi ger van de stichting Natuur en Milieu) dat dit bedenkelij ke kanten heeft, te meer als Beperking groei collectieve commissie is de veiligheid van de huidige dijken ver schillend en moet zij bij be paalde dijkvakken zónder meer als ontoelaatbaar wor den aangemerkt. Een beleid waarbij de huidige situatie wordt bevroren, heeft de commissie gezien als de the oretische ondergrens voor haar beschouwingen. Bij haar onderzoek heeft de commissie ook bekeken of zijdelingse afvoer van het ri vierwater naar bergingsge- bieden is aan te bevelen. Vastgesteld werd dat inun deren van gebieden langs ri vieren om velerlei redenen bezwaarlijk is. Een andere oplossing werd gezocht in het verlagen

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 2