Strauss ontkent MBFR-o verleg geen stap verder landaankoop in Rhodesië achtergrond Woestijnvorming dreigt in gebied van Amazone België verwacht geen grote verschuiving Anti-inflatiebeleid nauwelijks anders dan dat van Ford en Nixon SUCCES VOOR WESTDUITSE POLITIE EN INTERPOL Drugsmokkelbende met „Dutch Connection" opgerold op met een Nederlander, die hij in 1972 had leren kennen in de gevangenis van het Zuidspaanse Alge ciras. De Duitser kwam daar terecht toen hij na een smokkeltrip door Noord- Afrika in Spanje tegen de lamp was gelopen. Kleinste man ter wereld ----- f 1 t - I Succesvolle dubbele transplantatie IN EEN KLAP 35 ZENDER* ONTMASKERD Verontwaardiging over straffen in verkrachtigingsproces Carter: ,,Geen wijziging van SALT-voorstellen” ZATERDAG 1 6 o APRIL 19 7 7 3 ot ia n ng ris- De lat- ran jen net 11e- rdt en •log int- de Lte- on. en, I en ich de de ?le tu- lor rm jen re- ort r n BRUSSEL (ANP). Rond de zes miljoen Belgen van 21 jaar en ouder moeten morgen naar de stembus om een nieuwe Kamer van Volksvertegenwoordiging, een aantal senatoren en nieuwe provin ciebesturen te kiezen. Een redelijk groot aantal daarvan is bepaald niet blij. Zij moeten namelijk voor die verkiezingen vroeger van hun paasvakantie naar huis terugkeren, want in België is stemmen verplicht. Maar ook de andere kiezers, die in het land gebleven zijn, lijken niet erg enthousiast. De Belgen zijn een beetje „stemmens moe”. Het land heeft dan ook zelden zo’n matte verkiezingscampag ne meegemaakt als deze. Minderheidsregering (Van onze redacteur in dé VS, Henk Kolb) WASHINGTON. „Een verbazingwekkende terugtocht” noemen Amerikaanse commentatoren president Carters beslissing om af te zien van zijn plan elke Amerikaan 50 dollar belastinggeld terug te geven ter stimulering van de economie. Te zamen met de plannen om de industriële bedrijvigheid via belastingvoordelen aan te wakkeren, is zodoende een totaalbedrag van elf miljard dollar geschrapt uit Carters economische voorstellen, die hij nu wil gebruiken om meer evenwicht te brengen in de begroting. Duidelijker BINNEN- EN BUITENLAND belastingvoordeel in te trekken LEO TINDEMANS heeft plaats gevonden zonder rechtstreeks ingrijpen van de regering. Eén senator is nu al zeker van zijn zetel. Het is prins Albert, de broer van koning Boudewijn, die een zogenoemde senator van rechtswege is. De Belgische grondwet zegt dat de zonen van de ko ning of, als die er niet zijn (het huwelijk van koning Boudewijn en koningin Fabi- ola is kinderloos gebleven) de Belgische prinsen van de tot regeren gerechtigde tak van het koninklijk huis, senatoren van rechtswege zijn. in tegenstelling tot voorheen niet uitgaat van een ingebouwde werkloosheid die in flatoire tendensen moet tegenwerken. De angst voor een aanwakkerende inflatie is in Amerika de laatste weke» sterk toege nomen. Gevreesd wordt dat Carters strate gie op energiegebied sterk inflatie-bevor- derend zal zijn. De president echter betitel de de veronderstelling dat zij wellicht zelfs 2 tot 4 procent meer inflatie zullen bewerk stelligen, als „volslagen verkeerd”, en ont hulde dat naar zijn smaak de gevolgen tot een extra inflatie van omstreeks een half procent beperkt zullen blijven. waren met de belasting-korting als inzet, voor zichzelf een onderhandelingspositie te scheppen voor de discussie over de waterwerken. Nu Carter zelf van de belas- tingteruggave afziet, heeft dat geen zin meer en gaat de president een strijd van hard tegen hard tegemoet Bovendien: het Amerikaanse volk is wel overtuigd van de dreigende nieuwe infla tie, die zij elke dag via hun huishoudporte monnee kunnen natellen, doch volgens een Gallup-onderzoek is het zich er allerminst van bewust dat er een energiecrisis heerst. Ook industriëlen en middenstanders uit de provincie Mato Grosso zijn daar bang voor. Dat komt door overmatig gebruik van ontbladeringsmiddelen bij de ontginning van het gebied en bij de houtkap. Rondom de steden Caceres en Pontes Lacerda in het noorden t!an Mato Grosso, vlak bij de grens met Bolivia, bestaan al zulke woestijnen. Caceres eri Pontes Lacerda zijn cen tra van de Braziliaanse bosbouw. Vol gens deskundigen wordt daar echter met zoveel voortvarendheid gekapt, dat voorwaarden voor een natuurlijk her stel van het bos nooit meer aanwezig kupnen zijn Dat is al het geval met de Rio Paraguay. Die levert gevaar op voor mensen en voor de landbouw. Bij monde van de Oosteuropese delega- tiechef, de Tsjechoslowaak Jiri Meisner, en diens NAVO-collega, de Nederlander De Vos van Steenwijk constateerden beide partijen dat zij zich hebben teruggetrok ken op standpunten die al bij het begin van de conferentie, nu drie jaar geleden, on verzoenlijk waren gebleken. Het Braziliaans instituut voor bos bouw heeft een ambitieus plan voor herbebossing. Volgens de ecologen staat daar niets in over het gebied van Caceres en Pontes Lacerda, waar de ontbossing het ergst is. De vrees een woestijn te scheppen heeft de houtbedrijven vrijwel lamge legd. Victor Weit, de directeur van zo’n bedrijf in Caceres: „We leven van hout maar dat houdt niet in, dat we daarom vijanden van de bossen zijn. Integen deel, we willen onze reserves aan bo men behouden”. Niettemin halen ecolo gen Caceres aan als voorbeeld voor de rest van het land van hoe het niet moet. Ze wijzen erop, dat het merendeel van de gekapte bomen zomaar wordt ver brand zonder enige waarde voor han del of industrie. Overstromingen zijn een ander ge volg van ontbossing. Als er geen bomen meer zijn om de grond vast te houden, kalven de oevers van rivieren af. De rivieren zelf veranderen dan, zeker in regentijden in onmetelijke moerassen Volgens Clpvis Pitaluga moeten er stringente maatregelen komen op zeer korte termijn om te voorkomen dat dat over vijf jaar niet het algemeen beeld van de Amazone is. (Van onze redacteur in de VS) WASHINGTON President Carter is niet van plan om zijn ontwapeningsvoor stellen te wijzigen in weerwil van duide lijke Russische afwijzing ervan. Tijdens een persconferentie wees Carter erop dat via de diplomatieke kanalen momenteel onderhandelingen gaande zijn en dat te gen de tijd van de bijeenkomst van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance en zijn Russische ambtgenoot Andrei Gromyko in Genève daarvan enige vooruitgang mag worden verwacht. De Amerikaanse president vond het be moedigend dat de Russen nu - zij het via de Prawda - eveneens de redenen voor hun afwijzing van de Amerikaanse plannen onthullen Carter zou geregelde ontmoe tingen met Brezjnjev (ten minste eenmaal per jaar) verwelkomen en hij onthulde dat de eerste ontmoeting met de Russische partijleider waarschijnlijk later in dit jaar in de VS zal plaatshebben Strauss zal volgens zijn partij „gerechte lijke stappen tegen net blad ondernemen een dierenhandelaar voor 30.000 gulden bereid heb ben gevonden hem een poe ma te bezorgen, inclusief ladingkist met dubbele bo dem. Met de bergleeuw als „bewaker” had de Duitser tien kilo cocaïne naar Ham burg willen overvliegen. Kort voor zijn vertrek uit La Paz moest de Duitser echter korte tijd het cachot in omdat de plaatselijke politie een monstér cocaïne op hem had gevonden. ar- -dt 't ill ie in in Met dit project komt Carter volgende week bij volk en Conges aankloppen, maar er zullen vele volksvertegenwoordi gers zijn die met enige terughouding zullen reageren, nadat zij eerst tegen het verlan gen van een deel van hun kiezers Carter in zijn belastingavontuur hadden gesteund en door zijn plotselinge ommezwaai min of meer in de kou zijn gezet. Daarbij komt nog dat volksvertegenwoordigers van plan RIO DE JANEIRO (AFP). Binnen vijf jaar kan midden in het Braziliaan se Amazonegebied een woestijn ont staan, zo beweren milieudeskundigen. ‘en le an, de iet irs an. di el je. ne ne >p- je m. »y- ‘11, O- ia. a ad de d d ge n. e- rs it- >n ia l’S II HAMBURG (DPA). —De Hamburgse politie heeft bekend gemaakt dat zij, sa menwerkend (net de cen trale Westduitse recherche te Wiesbaden en Interpol, een internationale bende drugsmokkelaars heeft op gerold die ook contacten onderhield met Nederlan ders. Bij wat in de Hanzestad als grootste vangst op dit terrein werd geafficheerd, arresteerde de Hamburgse MÜNCHEN De Beierse CSU heeft gisteren ontkend, dat haar voorzitter, Franz-Josef Strauss, een landgoed in Rho- desie zou hebben gekocht Een bericht hierover was wereldkundig gemaakt door „Frankfurter Korrespondenz een kers vers informatieblad voor het Westduitse zakenleven De Kamer van Volksvertegenwoordi gers wordt volledig vernieuwd. Maar van de in totaal 181 senatoren mogen de kiezers er zelf maar 106 aanwijzen. Vijf tig senatoren worden later aangewezen door de provincieraden en dan zijn er nog 25 gecoöpteerde senatoren, d.w.z. senatoren die later aangewezen worden door de rechtstreeks gekozen en de pro vinciale senatoren samen De rooms-rode coalitie waarop Tinde mans na de verkiezingen van 10 maart waarde 200.000 gulden - door de Westduitser en een compagnon in Hamburg zijn af gezet. Een ander deel van de partij zou op de Pa- rijse drugsmarkt zijn ver kocht Toen de Boliviaan na zijn arrestatie als „bron” op droogde, vloog de Hambur ger zelf naar de Boliviaan se hoofdstad La Paz. An dermaal zou hij daar zijn „dierentruc” hebben ge probeerd. De Duitser zou Van de Volksunie komen er 19 uit Vlaanderen en drie uit Brussel. Van de vier communisten in de Kamer zijn er drie uit Wallonië en één uit Brussel af komstig De 19 vertegenwoordigers van de (vaak samen optrekkende) Franse taalpartijen, FDF en RW, komen van elfsprekend allen uit Wallonië (tien) en uit Brussel negen. De christen-democraten in de Kamer van Volksvertegenwoordigers worden geleverd door twee autonome partijen: de christelijke volkspartij (CVP) en de Parti Social Chretien (PSC), CVP en PSC, eerst verenigd in één partij, gingen ieder hun eigen weg, na de regeringscri sis van 1968 (de ongeregeldheden rond de splitsing van de universiteit van Leuven). De socialisten houden nog steeds vol dat ze één partij vormen (met twee co- voorzitters, een Vlaming en een Waal). Maar de Vlaamse en Waalse vleugel van die partij zijn nu zo uit elkaar gegroeid, dat de huidige campagneleider van de Vlaamse socialisten ronduit heeft toege- gëven dat in de huidige campagne BSP (Belgische Socialistische Partij) en PSB (Parti Socialiste Beige) elk hun eigen weg gaan Zondag gaan de Belgen voor de elfde maal na de Tweede Wereldoorlog naar de stembus en daarna zal de 21ste Belgi sche regering sedert 1945 gevormd moe ten worden Dat zal bepaald geen gemak kelijke klus zijn De huidige regering- Tindemans (de premier liet op 9 maart de koning Kamer en Senaat ontbinden, maar verklaarde zichzelf en zijn collega- ministers niet demissionair) is met veel kunst- en vliegwerk drie van de vier jaar overeind gebleven Leo Tindemans (vol gens de verkiezingsleuze van 1974, de man met wi§ alles anders zou worden), moest nog al eens veranderingen in zijn regering aanbrengen om op een (geringe) meerderheid in het parlement te kunnen blijven rekenen recherche eind maart vier drug-dealers, die ten dele reeds bekentenissen heb ben afgelegd. Andere leden van de ben de, die practisch werel domspannende aktiviteiten aan de dag legde, zitten reeds vast in Nederland en Zweden, een hunner ook wegens moord. Sleutelfiguur is volgens de politie een 26-jarige man uit Hamburg. Deze maakte als drughandelaar regel- Het anti-inflatieprogramma van Carter voorziet behalve de al genoemde elemen ten in maatregelen tegen monopolies en prijsafspraken (die de burgerij te veel la ten betalen, zoals bijvoorbeeld voor vliegreizen), minder regeringsvoorschrif- ten die bijdragen aan een inefficiënte be drijfsvoering en zo prijsopdrijvend wer ken, en internationale afspraken om grondstoffen goedkoper te maken, terwijl de VS zullen afzien van regeringsmaatre gelen die goedkope invoer moeten tegen houden De ecoloog Clovis Pitaluga van de Universiteit van Mato Grosso heeft in verschillende rapporten gewezen op het gevaar van gebruik van sterke che mische ontbladeringsmiddelen Tot dusver hebben zijn rapporten evenwel geen enkel resultaat gehad. Acht jaar geleden is begonnen met het kappen van bomen in het oerwoud tussen Cace res en Pontes Lacerda, een gebied van 60.000 vierkante kilometer. Daar liggen nu uitgestrekte zandvlaktes, als eilan den in het oerwoud. De grootste vrees van de ecologen is, dat de repen oer woud ertussen het niet houden. Dan verandert het hele gebied in één grote woestenij, waar dierlijk en plantaardig leven onmogelijk is. Carters beslissing heeft vooral verba zing gewekt omdat hij nog geen week geleden betoogde dat deze stimulerings maatregelen vooral gehandhaafd moesten worden, terwijl hij en zijn economische adviseurs thans betogen dat de economi sche stimulans die de maatregelen teweeg hadden moeten brengen, inmiddels al vliegtuig van Afghanistan naar India en van daaruit door naar Parijs. Het op vallendste „stuk” zijn in bagage was een Afghaanse windhond. In de transport kost van het dier vond de Franse politie 600 gram heroïne. Uit het relaas van de Hamburgse politie blijkt niet waardoor de Duitser uit handen van de Franse justitie is gebleven. In elk geval nam de Ham burger kort daarop contact Op elke (ongeveer) 45.750 Belgen is er momenteel één lid van de Kamer van Volksvertegenwoordigers. Die kamer zag er tot op het moment dat zij door koning Boudewijn ontbonden werd, als volgt uit. 72 christen-democraten, 59 soci alisten, 36 liberalen, 22 Volksunie-leden, vier communisten en 19 leden van de taalpartijen FDF en Rassenblement Wallon. Voor menig land zou deze verdeling voldoende aanwijzing vormen om te we ten hoe de politieke kaarten liggen Bel gië maakt daarop een uitzondering Het land bestaat immers uit een Nederlands en een Franssprekend gedeelte, met daartussenin de lastige tweetalige hoofd matig zijn ronde in de Hamburgse „sien”; daarbij raakte hij vorig jaar in de kijker van politie en douane. De speurders stelden vast, dat deze Hamburger enkele jaren terug in India was opgepakt wegens een poging tot het smokkelen van 500 kilo hasjiesj. Na een kort voorarrest kwam hij tegen borgtocht vrij. In 1975, zo werd vastge steld, reisde deze man per Terwijl politieke leiders in de volksver tegenwoordiging (waar met name in de Senaat veel tegenstand bestond tegen het cadeau van 50 dollar ter schraging van de koopkracht) Carter prijzen, omdat hij er Jolijk van geeft zijn standpunt te willen wijzigen als de omstandigheden zijn be doelingen niet langer rechtvaardigen, zijn er anderen die minder nobele motieven zoeken achter zijn plotselinge besluit. Nog afgezien van het feit dat de economische factoren die Carter tot zijn beslissing heb ben aangezet, minder in het oog springen dan sommigen doen geloven, wordt gezegd dat de president zijn politieke kracht niet heeft willen verspillen aan zijn belasting plannen, terwijl hem in het Congres nog andere zware gevechten wachten naar aanleiding van zijn verlangen om een 30- tal stuwdamprojecten tegen veel protesten in te schrappen en vooral op grond van zijn energiebeleid, dat van de aan ener gieverspilling zo gewende Amerikaanse burger grote opoffering zal eisen. De be lasting op benzine en op andere soorten brandstof zal worden verhoogd, er wordt een zekere boete ingebouwd in de prijs van grote en benzine verslindende automo bielen, het gebruik van zonneënergie voor huisverwarming krijgt een premie, en er zal in ruime mate worden overgeschakeld naar kolen in plaats van olie en aardgas voor elektrische centrales. Carter zei tijdens zijn persconferentie dat een dezer dagen voltooid CIA-rapportaan- -toont dat de wéreld over Veel minder olie- en gasreserves beschikt dan tot nu toe werd aangenomen. Dit rapport zal een van de hefbomen worden waarmee Carter zijn onderdanen uit Kun lethargie op ener giegebied wil loswrikken Belangwekkend is dat Carter op het punt vart de loon- en prijscontrole van het Amerikaanse volk (in dit geval vakbonden en industrie) een vrijwillige matiging ver langt, terwijl hij de opofferingen die in zijn aanstaand energiebeleid besloten liggen, wil afdwingen. Blijkbaar heeft de presi dent er om puur politieke redenen van afgezien de vakbonden met dwang verder tegen zich in het harnas te jagen in een periode waarin vrijwel dagelijks in be paalde industriële sectoren wordt gede monstreerd tegen buitenlandse importen die de Amerikaanse werkgelegenheid zou den belagen. Carter, die een open handels politiek voorstaat, heeft grote moeite om zich de vakbonden, pleiters voor sterk protectionistische maatregelen in de tele visie-, schoenen- en kledingindustrie, van het lijf te houden. De Nederlander zelf, zijn moeder, een broer en een neef zitten in Nederland vast. Zijn vader, aldus de Hamburgse politie, overle ed kort nadat hij erin was geslaagd een lading drugs van Spanje naar Frankrijk te smokkelen. Hij zou van louter blijdschap daarover een fatale hartaanval heb ben gekregen. De Nederlander bezocht de Westduitser in Hamburg en bood hem tien kilo coca 's Werelds kleinste man is 78 centimeter en heet Suleyman Iris. Hij weegt 35 kilo en samen met zijn zuster Saney (95 cm) en broer Ibrahin (85 cm) verliet hij zijn vader land Turkije om in een lilliputterdorp bij het Duitse Hassloch te gaan wonen. Op de foto (v.l.n.r.): de directeur van het lilliput terdorp. Erich Schneider, Sanye, Ibrahin en Suleyman. (Van onze redacteur in Italië) ROME. Tot verontwaardiging van de honderden feministen die zich voor het gerechtshof in Rome hadden verzameld, werden gisteren vier aanranders van de 17- jarige Claudia Caputi door de rechter op vrije voeten gesteld. Hun aandeel in de geruchtmakende verkrachting stond vast, maar zij werden slechts tot een voorwaar delijke gevangenisstraf (van 2,5 jaar elk) veroordeeld en onmiddellijk vrijgelaten. De minderjarige Carlo Sciarra, die door de openbare aanklager als „voornaamste raddraaier” was betiteld, kreeg vier jaar onvoorwaardelijke gevangenisstraf opge legd, twee van zijn mededaders ieder drie. Terwijl de moeders van de veroordeel den uitgebreid flauw vielen, protesteerden de feministen luidkeels tegen de naar hun oordeel veel te lage straffen, maar vooral tegen de vrijlating van vier van de schuldi gen. Het is nog onzeker of Claudia, die als klagende partij werd bijgestaan door elf vrouwelijke advocaten, in hoger beroep zal gaan 1974 trachtte aan te sturen, mislukte Hij vormde daarop een minderheidsrege ring van christen-democraten en libera len, die gedoogd werd dooi de volksunie, het FDF en het RW. In juni 1974 wist de katholieke premier zijn regering toch te verbreden, maar slechts met het Ras- semblement Wallon Die verbrede regering (waarin en waaruit in de loop van de jaren tal van ministers verschenen en verdwenen) moest het begin maart voor gezien hou den, toen een moegetergde Tindemans de chanterende RW-ministers aan de dijk zette. Na de komende verkiezingen, zo me nen velen, zullen er geen grote politieke verschuivingen te zien zijn Tindemans, die het politiek in Vlaanderen altijd goed gedaan heeft, zal de christen-democrateh daar wellicht naar wat winst leiden On der invloed van de huidige economische omstandigheden (de uiterst moeilijke po sitie waarin de Waalse staalindustrie ver keert) zullen de socialisten in Wallonië wellicht wat winst maken Maar veel zal het allemaal niet uitmaken Het vormen van een nieuwe regering wordt dan ook een zaak van langdurig touwtrekken ELBURG. (ANP)De politie heeft gis teren in het Gelderse plaatsje Elburg in eén klap 35 geheime zenders ontmaskerd. De inval op verschillende plaatsen in het stadje was al weken in voorbereiding. De politie verwacht met deze slag ongeveer eenderde van de piraten op de Noordwest- Veluwe te hebben opgespoord In de omgeving van Epe bevindt zich eveneens een concentratie geheime zen ders. Het is niet bekend of deze ook bin nenkort zullen worden aangepakt stad Brussel. De verschillen van mening tussen de twee landsgedeelten willen nog wel eens hoog oplopen. Vandaar dat men in België het verschijnsel van de taalpar- tij kent, de partij die zich ook wel toelegt op nationale politiek, maar die toch voor namelijk zijn bestaan vindt in het verde digen van de belangen van één bepaalde regio Duidelijke voorbeelden daarvan zijn de (Vlaamse) Volksunie, het (Waalse) Rassemblement Wallon en het (voorna melijk Brusselse) Front Democratique Francophone. De overige partijen (met uitzondering van de communisten) noemt men in Bel gië de traditionele of nationale partijen. Maar ook die partijen kunnen zich niet veroorloven geen rekening te houden met de specifieke belangen van de ge westen. De politieke kaart van België wordt dan ook duidelijker als men weet dat er van de 72 christen-democraten in de Kamer 45 uit Vlaanderen, 18 uit Wallo nië en negen uit Brussel afkomstig zijn Van de socialisten zijn er 25 Vlamingen, -ƒ walen en zeven Brusselaars. De libe ralen leveren 19 Vlaamse, 12 Waalse en vijf Brusselse volksvertegenwoordi gers. Verbazing over Carters besluit ïne aan. De partij was af komstig van een Boliviaan die zich als „dealer” in Ne derland had gevestigd Deze Boliviaan, gehuwd met een nicht van de Ne derlander, zit volgens de Hamburgse recherche ih Nederland gevangen we gens drugsmokkel en moord op een Amerikaan uit het wereldje. Van de tien kilo cocaïne zouden minstens drie kilo - inkoop 60.000 gulden, handels- WENEN (AFP, DPA). Het Weense MBFR-overleg tussen NAVO en War- schaupakt, over een wederzijdse even wichtige troepenvermindering in Cen- traal-Europa, blijft stagneren. Gisteren eindigde de elfde zittingsperiode zonder dat de standpunten van beide militaire blokken elkaar ook maar een jota dichter waren genaderd LYON (REUTER). Franse dokters hebben gisteren bekendgemaakt dat zij met succes een alvleesklier en een lever van twee verschillende donors hebben in geplant in een 41-jarige vader van drie kinderen. De in Italië geboren Leonardo Fresi is hoogstwaarschijnlijk de eerste man in de wereld die leeft met twee vitale organen van twee verschillende donors Fresi, die suikerziekte en een chronische leverziekte had, maakt het goed. Als het zo blijft mag hij over twee of drie weken naar huis gaan Volgens de Hamburgse politie werd practisch de gehele familie van de Ne derlander door de Ham burger bij het smokkelen van drugs ingeschakeld. Het resultaat van dit alles is, dat Carters economische formule nu nauwelijks meer verschilt van die van de regeringen-Ford- Nixon, al benadrukte Carter gisteren tij dens een persconferentie dat zijn regering

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3