Kledingactie IN DE LENTE WERKDAGEN VAN 18 UUR GEEN UITZONDERING O.LG. nu al een succes V in stand 7 I L3 bi sikkens J- L BRINK Luchtverwarming Uw installateur: SANDERS- KAMOEN BEHOUDEN LEIDING BIJ BOC B 1W ZATERDAG I 6 APRIL 197 7 IJMOND 4 ,,H< (door Wouter Hendrikse) ii Belevenis VELSEN HEEMSKERK BEVERWIJK Kj c. Verhoog de waarde van uw huis Laat uw huis schilderen door een vakman-schilder met Sikkens produkten. Dat betekent verfraaiing en bescherming voor jaren. I I I I I I I I I Sikkens en de vakman voor alle zekerheid lil jdTI HAARLEM Werkdagen van zeventien uur en langer zijn voor een dierenarts geen uitzondering. Vooral in het voorjaar, met de geboorten van al die lammetjes, kalveren en veulens. „En het lijkt wel of de dieren het er om doen, de meeste jongen komen ’s nachts ter wereld”, vertelt dierenarts F. de Boer, die samen met collega Egter van Wissekerke een praktijk aan de Leidsevaart heeft. Zij behoren tot de laatste dierenartsen uit dit verstedelijkte gebied, die naast kleindieren als honden, katten en cavia’s Ook nog in actie komen voor het vee van de boer. Het zijn drukke tijden voor de heren doktoren. V kws Dat opg Ian£ geri vele LUCOTHERM B.V. ALPHEN a/d RIJN NOORDIMA B.V. - HEERHUGOWAARD I ‘.fr ft I*" Operaties I De dierendokter maakt overuren (Van onze bridgemedewerker) o (ADVERTENTIE problemen OVERLEDEN: GEHUWD: E. ADVERTENTIE GEHUWD: OVERLEDEN: T. k I Heijden, oud 85 jaren, geh. gew. m. J. A. Modlerman, E. Mulder, oud 69 jaren. geh. m. A Zwart. C. Hoope, oud 62 jaren. GEBOREN: W. C. E. Kok-Lichtenbelt, d., Bosbeek- laan 18, Santpoort. M. H. J. Mulder - Kamer, d., IJmui- den, A. A. F. Suijkerbuijk - Jansen, IJmuiden, N. A. de Koning - Kraaije- veld, z„ IJmuiden. F. J. M. Eleveld, 23 jr., echtgenoot van J. G. M. Uitendaal, Lijsterlaan 4, Haar lem; F. Dobbenga, 77 jr., echtgenote van E. J. Visser, Patriciuslaan 25, Santpoort; I. de Goede, 80 jr,, Santpoort. M. Wernke, 60 jr., echtgenote van: C. Strijdhorst, Lange Nieuwstraat 341, IJ muiden. De best< latie bouv Afril GEBOREN: Hendrika Geertruida Woudhuizen, Ahr Sie Lau, Arnold Evert Jan Bredewout, Joyce Kreuger, Barry Brouwer. Ha gehe< geme woud den i de gi staan ding zijn Spaai het i een tarwe en a: kleigi OVERLEDEN: Philippus Cornells Adrianus Bakker, oud 19 jaar; Petrus Mes, oud 61 jaar; SA Burg zater marl hand wort een hand koch Ee mar waa kun: aan won de i D< uur de i G van hou der de „W andei sen, waar schoo straal telt e Schol gebot gewe: nen i Spaai af to, dus e Velse die v kondi wind afstai korte „W conse van „Wij al m polde ontst: sen. 1927 moch de Pi be je Pt P' al re ac Ie cl m lie 01 bi ee Pi bi ki ONDERTROUWD: Bernard Westerman en Louise de Bie, Theodorus W. A. F. Coppens en Marga- retha C. Zoontjes, Gerhard Kosman en Maria T. Bruinenberg, Eduard Rikuma- hu en Anna H. A. Heeremans. horst Santpoort en: A. E. C. Keijzer, IJmuiden, R. van Gelder, Santpoort en L. D. Broeksma, Terneuzen, H. R. J. Star- ken en C. M. J. Ris, IJmuiden, E H. J. Donker, Velsen(zuid) en F. M. Zeilma ker, IJmuiden. ONDERTROUWDEN: R. Meijer, Hoofddorp en T. C. Wie- gant, IJmuiden; M. de Krom, Santpoort en S. H. P. C. M. Goes, Santpoort; J. D. de Haan, Driehuis en S. C. Bolceck, Santpoort. .1. Steenhoek, Driehuis, en: R. G. Haak. IJmuiden, R. B. B. R. Süter, Haarlemmer meer en H. Visser, IJmuiden, H. J. de Vlieger, IJmuiden en L. Ebbers, Doetin- chem, T. H. Timmermans, en C. Bieren broodspot, IJmuiden, J. Verdikt, en K. E. Veldmeijer, IJmuiden, K A. Phelan, en A. Ulehake, IJmuiden. C. L. Pippel en A. A. van der Stelt, IJmuiden, E. J. Stomp- Kalkoyenweg 58, Postbus 337 Telefoon (01720) 2 03 00 Pascalstraat 11 Postbus 157 Telefoon (02207) 1 27 18 A, F. Brouwer, Kloosterman en T. Boogaard, P. G. Koe- bolt en G. C. Acda, K. L. Koffeman en H. F. Mlinneboo en C. J. M. Punt, J. H. Addink en W. Grapendaal, B. J. C. van Rixel en A. M. Grapendaal. ONDERTROUWD: R. van Aalst en nieuw bindweefsel, waardoor het dier zonder pijn verder kan leven. De Boer en Egter van Wissekerke zijn geziene artsen bij de boeren in de regio. Overal een vriéndelijk woord. Toch zien de agrariërs de artsen liever niet. „Dat is natuurlijk logisch. Wij kosten geld en als een boer maar even wat kan uitspa ren zal hij dat niet nalaten. Als ik dus m’n bed wordt uitgebeld dan weet ik dat er wel degelijk iets is, waarvoor ik moet opschieten.” Niet alleen de dierenarts zelf moet het altijd ontgelden door op de meest3 onge legen momenten naar een spoedgeval te gaan. AI menig gezellig etentje is wreed verstoord door een telefoontje. Als het ook maar even kan gaat mevrouw De Boer mee met haar man. „Ik vind het ontzettend leuk om te zien hoe een diertje 'geboren wordt, maar soms houd ik mijn hart wel vast. Een koe of paard, kan gemeen schoppen. Gelukkig is ei' nog nooit wat gebeurd, maar een klein ogenblikje van onoplettendheid kan fa taal zijn.” *1 VELSEN. De Stichting Ontspanning voor Invaliden en Gehandicapten (O.I.G.) uit IJmuiden heeft in het eerste deel van de kledingactie die deze weken wordt gevoerd ongeveer twintig ton ou de kleding opgehaald. De actie duurt nog twee weken en men hoopt op een even grote opbrengst. Dan is het doel van de actie, een honderdtal invaliden en gehandicapten een vakantie aanbie den, bereikt. W. Drost, oud 62 jaren. H. Bosch oud 78 jaren. A. R. Geerling, oud 79 jaren, geh. gew. m. P. J. Nijman. G. A. Nijman, oud 79 jaren, geh. m. A. T. Brouwer D.. van den Outenaar, oud 86 jaren. W. De afgelopen week werd door het O.I.G. kleding verzameld in Santpoort. Acht a negenduizend kilo was de buit. De komende week wordt opgehaald in IJmuiden-Oost en het centrum van IJ muiden, terwijl de week daarna IJmui den-West en Zeewijk aan de beurt ko men. B-lijn: Sanders-Kamoen 272, Jong- bloed-De By 263, echtpaar Bink 261, Elferink-Strengers 259, Kaspers-Swier 258, Bakkum-Winkelaar 255, Keppels- Postma 246, Rijnders-Kemp 245, Bronk- horst-Schwerdt 243, echtpaar Huisman 222, dames Fabel-Scheerder 217. Het O.I.G. kan hiervoor nog wel wat vrijwilligers gebruiken, zo wordt gemeld. Jongeren vanaf minimaal twaalf jaar kunnen zich melden bij het vertrekpunt (parkeerplaats van het Triabasveldje aan de Kennemerlaan) vanwaar elke maan dag- tot en met donderdagavond om half zeven de wagens vertrekken. Financiële bijdragen kunnen worden gestort op de rekening van het O.I.G. bij de Rabobank, onder nummer: 37.35.59.356. De geboorte van een kalf blijft een belevenis. Het is geen uitzondering wan neer er drie sterke kerels aan te pas moeten komen om het kalf aan zijn achterpoten uit het moederdier te trek- P. Maeto Palacios-T. schen, Santpoort. J. R. Koster - C. A. Olano Zavaleta, IJmuiden, P. Schade, - B. M. Boer, IJmuiden, P. Vandort - E. Stapper, IJ muiden, E. van der Zwet Slotenmaker - E. F. M. Beckers, IJmuiden, N. M. Boek- BLOEMENDAAL In Rusthoek in Bloemendaal werden de wedstrijden om het bridgekampioenschap van BOC voortgezet. De vijfde zitting leverde Winter-Van Zanten in de A-lijn de hoogste score op (130). Witters-De Wit behield echter de leiding (283). In de B- lijn zegevierde Kaapers-Swier (144). Sanders-Kamoen zag evenwel zijn top positie niet in gevaar komen (272) ’s Nachts drie uur. De telefoon: „Dok ter kunt u even komen. Het lukt niet zo erg”. VooY de zoveelste keer komt de Boer in het holst van de nacht zijn bed uit om aan het werk te gaan.Een boer ergens ten noorden van Haarlem heeft moeilijkheden met een schaap dat moet bevallen. In de schaars verlichte stal drommen een stuk of tien hoogzwangere schapen angstig 'in een hoek als de dokter binnenkomt. De boer, bijgestaan door vrouw en buurman, is al de hele avond in de weer geweest. Het schaap waar alles om draait heeft al een lam geworpen, maar kan een tweede niet kwijtraken. Aan de patiënt is niets te merken. Als een trotse moeder likt ze haar jong schoon. De Jong gaat aan het werk, „haalt” het tweede lam, dat niet kort daarna in het stro ligt. Het heeft wat moeilijkheden met de ademhaling, maar na wat masseren en stimulerende middelen weet hij het diertje in leven te houden. „Ik ben altijd maar blij dat de boeren ons bellen wanneer het wat tegen zit. Als ze er zelf aan gaan knoeien kan het fout aflopen. De dierenarts komt ook voor kleine din gen. Een lam dat lijdt aan zere bekjes ziekte wordt door middel van een spuit bus gedesinfecteerd. M. C. van der Werf, C. W. M. Gooijer en C. A. Vliet, P. H. M. van der Meij en J. H. M. Appel, C. van ’t Wel en M. R. Stappers, P. J. M. Duin en C. A. M. van den Bos, G. J. Tates en E. M. Schense- ma. Uitslagen vijfde zitting. A-lijn: Winter-Van Zanten 130, Groen-Zijlstra 124, echtpaar Zwager 121, Toeset-Schrama 120, Witters-De Wit 117, Porck-Noordeman 115, Tervoort-Van der Werff 114, Ligthart-De Jong 106, Witte- brood-Zandbergen 104, Tabbers-Van de Krol 97, Spee-Kuhlmann 47. B-lijn: Kaspers-Swier 144, Jongbloed- De By 133, Rijnders-Kemp 125, Sanders- Kamoen 99, Bakkum-Winkelaar 99. da mes Fabel-Scheerder 94, echtpaar Bink 89, Elferink-Strengers 81. Standen. A-lijn: Schrama echtpaar Zwiger 260, Tabbers-Van de ken. Het opmerkelijke is dat dek oe in kwestie geen krimp geeft. Zij staat rustig door te kauwen. Een bevalling is de normaalste zaak van de wereld. Anders is dat bij een keizersnee. Na alle voorbereidingen als kaalscheren, verdoven, desinfecteren wordt het dier opengesneden. Er wil achter nog wel eens een zenuwtje zijn dat niet geheel verdoofd is. De koe reageert dan door hard naar haar „belager” te trappen. De dierenarts weet meestal de trap als een geroutineerde stierenvechter te ontwij ken. Als de koe eenmaal opengesneden is, moet de dierenarts er soms wel tot zijn oksels toe in om het kalf te kunnen pakken. De Boer: „Het is erg gemakke lijk als je lange armen hebt. Mijn colle ga heeft dat niet en kan er soms niet eens bij. Maar de Boer is altijd wel genegen om een handje te helpen.” De hele boerderij leeft mee bij de geboorte van een kalf. Moeder de vrouw komt steeds even informeren of het kalf er al is. De jongere kinderen mogen wak later naar bed. Een gezond kalf betekent tenslotte over enige tijd weer een melk producent erbij die dan toch goed is voor dikke 8000 liter melk per tien maanden. Nadat het kalf geboren is wordt de baarmoeder met vereende krachten weer naar binnen gedrukt. De koe, die nog niet door heeft dat het kalf er al uit is, man - V. P. Vonk, Den Helder, T. Swart - G. A. Larooij, IJmuiden, G. L. Westbroek - M. C. van Burgel, Velsen- Noord, A. Oldenburg - C. E. J. van Wort, IJmuiden, Op de zes foto’s een operatie op een hond in vogelvlucht. Dierenarts De Boer en zijn assistente Ans van Lunenburg waren anderhalf uur be zig met het verwijderen van een groot gezwel in de achterpoot van het dier. Een keizersnee bij een koe. Op het inzetje links is de snee in de linkerzijde van de koe gemaakt en tracht De Boer het kalf te pakken te krijgen. Op de middelste foto wordt het kalfje met vereende krachten uit de koe getrokken. Het inzetje rechts: een dampend kalf met een gelukkige moeder. Maria de Vries geboren Spek, oud 87 jaar; Cornelia Borst geboren Derwig, oud 83 jaar. GEBOREN: Cornells J. P. z.v. J. Brasser en C. C. Struve, Kaitrien C. d.v. J. W. G. .Toosten en C. D. M. Deutekom, Marcel z.v., H. van der Spoel en M. L. P. Stijnman, Ronald W. T. z.v. T. W. Wildenberg en M. A. A. Koelman, Barry z.v. A. D. Heimering en H. C. Vanacker, Marjan J d.v. W. G. Moreels en M. Cuperus, Johan.x S. z.v. C. J. Mohr en H. Zwart, Roy z.v. E. Diel en J. Visser. GEHUWD: Jacobus Johannes Zonneveld met Hendrika Elisabeth Gemma Duin, Jo hannes Lotterman met Elisabeth Mari Bakker, Martinus Johannes van Some- ren met Geradina Mathilda van de Poel, Derk Johannes Jacobus Walgreen met Elisabeth van den Outenaar. Ze proberen het soms om zo de kosten van een veearts uit te sparen. Maar de kans is dan groot dat zowel het moeder dier als het jong doodgaan. Ze zijn dan veel duurder uit”, aldus De Boer. Naast hun werk als veearts hebben De Boer en Egter van Wissekerke nog een drukke kleindierenpraktijk. Tweemaal per dag een half uur spreekuur, dat dikwijls uitloopt tot een uur. In de wachtkamer het bekende beeld: onrusti ge dieren met verwoed rokende eige naars. Haat- en nijdvedhouding tussen kat en hond vallen in de meeste geval len geheel weg. Dieren zijn net zo bang voor de dokter als mensen. De grootste en felste herder ondergaat bij de dieren arts werkelijk een enorme verandering. Trillend als een spriet laat hij zich overal beknijpen en bevoelen. De behandeling beperkt zich vaak tot het geven van een injectie. De Boer: ..Pillen en poeders geef ik zo min moge lijk. Het is bekend hoeveel moeite men sen hebben om aan hun eigen medicij nen te denken. Daarom geef jk veel prikken. Dan weet ik zeker dat ze het gehad hebben.” Een dierenarts is eigenlijk een specia list op alle medische gebieden. Hij treedt op als huisarts, chirurg, verloskundige noem maar op. Het enige wat ze niet doen zijn huisbezoeken. „Dat is voor ons onhaalbare kaart. Als we naast al onze agrarische klanten ook nog zieke poe- deltjes of krolse katten moeten gaan bezoeken is het eind zoek. Allen al als veearts Zijnde rijden we een kleine 35.000 kilometer per jaar. Daar komt nog bij dat honden en katten thuis niet te behandelen zijn. Het huis is van hen en iedere „indringer” wordt argwanend bekeken. Als we dan nog moeten gaan behandelen ook kan dat weleens uit de hand lopen. Bij ons op de praktijk zijn ze in een vreemde omgeving en hebben dan niet zo’n grote mond”. Voor operaties worden dieren soms doorverwezen naar de universiteit in Utrecht. De Boer en zijn collega probe ren zoveel mogelijk zelf te opereren. Zaken als gezwellen weghalen of gebro ken pootjes zetten is geen probleem voor ons”. Sinds enige tijd passen De Boer en zijn collega met succes een nieuwe spalkmethode toe. In het beenmerg wordt een zilveren stangetje aange- braoht. Het grote voordeel hiervan is dat het bot veel sneller geneest. Het gehol pen diertje kan binnen een paar dagen de eerste stappen al weer zetten. Een gevreesde ziekte bij grotere hon den is HD (Heup Dysplasie). Een ge- wrichtsaandoening waarbij het bot afslijt en inplaats van mooi rond vierkant wordt. Een euvel dat ook vaak bij oudere mensen voorkomt. „Dit is meest al een geboorteafwijking bij de hond. Echt genezen kan het nooit. We geven wel spier versterkende injecties en derge lijke, maar het neemt de kwaal niet weg. Wat ook weleens gedaan wordt is het topje van het bot afzagen. Ongeveer binnen zes maanden vormt zich dan staat nog steeds flink te persen wat tot gevolg heeft dat de baarmoeder steeds weer naar buiten komt. Maar na wat duwwerk en kalmerende woordjes lukt het toch om de boel weer netjes dicht te krijgen. De wond wordt met krammen dicht- geniet. Veel problemen heeft De Boer met eigenaren van kleine dieren. „Ik heb hier mensen gehad die zeiden van ik heb die hond nu drie jaar, maar vind hem nu niet meer zo leuk. Of ik hem dan maar even wil afmaken. Zo’n vent trap ik de deur uit. Soms gaan ze dan dreigen, Zeggen ze dat het dier dan zelf wel af zullen maken. Meestal kan je aan het gezicht wel zien of ze het durven of niet. Als ik nou verwacht van zo iemand dat hij er toe in staat is, zeg ik geef maar hier, maar laat ik je nooit meer terugzien. Een ander „aardig” vérhaal is van een kerel die hier binnen kwam stappen met zijn hond om te laten afmaken. Ik vraag hem waarom. Nou, ik ben er volgens mijn arts allergisch voor, zei hij. Ik die dokter opgebeld, die zei dat de man inderdaad wel voor iets allergisch was maar zeker niet voor hon den. Ik kan daar vreselijk kwaad over worden. Je bent dan geneigd zo’n hond over te nemen, maar het kan nou een maal niet?’. Zijn huis zou snel vol met dieren zitten. van Paas- Witters-De Wit 283, Toeset- 272, Winter-Van Zanten 261, TCtgCl 4UU, d-Ct Krol 256, Groen-Zijlstra 255, Witte- brood-Zandbergen 243, Tervoort-Van der Werff 242, Vos-Kastermans 240, Porck- Noordeman 234, Ligthart-De Jong 229, Spee-Kuhlmann 213.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 4