DEVENTER ONTSPOORD ZELFVERTROUWEN TERUG BIJ HAARLEM Eddy Trey tel: Zege Spasski SUPPORTERS AJAX IN PSV afgeleid door contracten ll Ivic na verrassend verlies: ,,We kunnen het nu wel vergeten" 1 N bJ ff MAANDAG 13 SPORT IP - F- 1 Vogelvrij Groot verschil ■M •w ppa- nen- (Van onze sportredactie) NIJMEGEN. Trainer Barry Hughes, die anders de grenzen van het enthousiasme nog wel eens wil overschrijden, nam za terdagavond aanvankelijk opval lend afstand van het succes (een 2-1 zege) tegen NEC, waarmee Haarlem het totaal op 25 punten bracht: „In vorige seizoenen was dat voldoende om je in de eredi visie te handhaven, maar in deze competitie waarschijnlijk niet. Ik ben dan ook pas tevreden met 27, 28 punten”. 1 1 koop tkel- Hughes helemaal veilig sportef JAN PREENEN FEYENOORD UITGEBLUST l Eddy Treytel was duidelijk teleurgesteld fcl r J Samenvattend kan gesteld worden dat Haarlem vrijwel veilig is en de problemen onder meer heeft afgesehoven op NEC, dat met een zeer lastige finale voor de boeg (Sparta en PSV uit en Ajax en FC Den Haag thuis) een grote kans heeft alsnog te licht te zullen worden bevonden op het hoogste niveau. Afgaande op het spel za terdagavond zou dat ook niet helemaal ten onrechte zijn. Jan Peters maakte na zes weken weliswaar zijn rentree, maar omdat zijn knie nog niet honderd percent in orde is („na overleg met Croon heb ik besloten toch te spelen”) kon hij zich niet distantië ren van de middelmatigheid om zich heen. Niet voor niets stelde trainer Hans Croon in zijn nabeschouwing dan ook dat „door het niet volledig fit zijn van Peters alle creativiteit ontbrak”: „Zeker in de tweede helft. Haarlem heeft toen geprofiteerd van het volledig wegvallen van NEC. Haarlem vas zwak, maar NEC was nog zwakker”. Dat Haarlem die resterende punten tij dens de seizoensopruiming bij elkaar zal sprokkelen, is volgens Piet van den Berg geen punt. De topscorer, die zijn produktie in het Goffertstadion al in de eerste de beste minuut tot elf goals opvoerde, voor ziet voor zijn team een probleemloze af wikkeling van de competitie: „Het hele elftal is totaal anders gaan spelen. Er is meer inzet, er wordt feller gespeeld, wat te danken is aan het toegenomen zelfvertrou wen. We groeien nu tijdens een wedstrijd, ook al omdat we de laatste twee wedstrij den zo snel een doelpunt hebben gemaakt. Spelen we zo fel als tegen Roda JC en NEC dan zijn De Graafschap en Eindhoven bij ons kansloos”. Een opmerking, die door teleurstelling zal zijn ingegeven. Haarlem, met Eef Mel- gers op de plaats van de aan een grote teen geblesseerde linkervleugelverdedi- ger Cees de Vries, riep met zijn spel na rust soms herinneringen op aan de ploeg, die een groot gedeelte van de eerste com- petitiehelft met reputaties stoeide. Er was overigens wel een opvallend ver schil tussen het Haarlem, dat in het eerste bedrijf (tevergeefs) een voorsprong pro beerde te verdedigen en het team, dat in de tweede 45 minuten in winnende positie trachtte te blijven. In eerste instantie liet Haarlem zich achterhalen, omdat er nau welijks lijn in het spel te ontdekken viel en NEC steeds weer de gelegenheid kreeg om tegen een systeemloze tegenstander het initiatief te nemen. Hughes: „We maakten voor rust de fout om hetzelfde tempo aan te houden als NEC. Als we met dat gehaas te gedoe waren doorgegaan waren we er zonder meer aangegaan” Omdat Haarlem in de tweede helft op wat meer gegroe peerd en verzorgder voetbal overschakel de kreeg het NEC in die fase zodanig onder controle dat de Nijmegenaren met een minimum aan kansen moesten vol staan. Het uitzicht op een doelpunt was Spasski heeft morgen aan een remise in de tweede en laatste partij voldoende om zich te plaatsen voor de halve finales. Hij speelt dan met zwart. Hort had in deze partij winstmogelijkheden toen bij de 35e zet zijn tijd verstreken was. NEC moet daaruit de conclusie hebben getrokken dat hoge voorzetten ook in het verdere verloop van de strijd rendement zou kunnen opleveren. Afgezien van de communicatiestoornis in die 38ste mi nuut toen Posthumus vogelvrij werd ge laten, heerste Haarlem echter in de lucht. dat ook het nieuwe sprankje hoop was vernietigd. „Als we van Sparta hadden gewonnen, zouden we op drie punten ach terstand van Ajax zijn gekomen en met de wedstrijd tegen Ajax, aanstaande zondag, voor de boeg was er dan toch nog wat mogelijk. Maar na dit gelijke spel kunnen we het opnieuw wel vergeten treurde de Feyenoord-doelman De moeilijkheden met de Ajax-suppor- ters begonnen al in de loop van zaterdag middag. Enkele tientallen Amsterdamse aanhangers richtten vernielingen aan op het station van Deventer. De bloembakken op het stationsplein werden dooi’ de Am sterdammers omver geworpen en verschil lende winkels in de binnenstad moesten het ontgelden. De Deventer politie arres teerde vier supporters, van wie er drie tot na de wedstrijd op het hoofdbureau wer den vastgehouden. Voor Theo de Jong werd de derby hele maal een afgang. Hoewel hij niet gebles seerd was, werd hij na rust door Boskov Hoewel de politie de Amsterdammers zoveel mogelijk naar het station begeleid de, konden vernielingen opnieuw niet voorkomen worden. Auto’s werden be schadigd en ruiten vernield. Bloembakken werden omgekeerd en planten uitgerukt. Arrestaties werden echter niet verricht, omdat de Deventer politie er niet in slaag de de goeden van de kwaden te onder scheiden. DEVENTER. (ANP) Een ontredderd Ajax stapte zaterdagavond na negentig minuten van het Go Ahead Eagles-veld. De kampioenskandidaat had met 1-0, door een doelpunt van Sjaak van der Pas in de 14de minuut, van de Deventenaren verlo ren. Topscorer Ruud Geels zei na afloop: „Als we nog negentig minuten hadden gespeeld, wat het toch 1-0 gebleven. We waren niet in staat ons eigen spel te maken”. Ajax-trainer Ivic kon de onverwachte nederlaag moeilijk verwerken en zei vin nig: „Dit was de slechtste wedstrijd die Ajax ooit heeft gespeeld. We moeten deze nederlaag daarom maar zo snel mogelijk vergeten”. De overwinning van 1-0 kwam overigens terecht bij de ploeg, die qua kansen het minste recht op de zege had. Go Ahead Eagles was echter in de 14de minuut slag vaardig, toen Sjaak van der Pas de bal na een vrije trap van Teun Kist, veroorzaakt door Van Dord, aannam en het leer achter de kansloze Piet Schrijvers knalde (1-0). De krappe voorsprong gaf de Deventer ploeg vleugels, waardoor Ajax, dat tech nisch over veel meer klasse beschikte, werd gedegradeerd tot een middelmatige ploeg met veel interne moeilijkheden. Aanvoerder Ruud Krol liet zijn onvrede regelmatig blijken door de bal moedeloos over de zijlijn te plaatsen. uit de ploeg gehaald en vervangen door de nog niet top-fitte Wim Jansen. Boskov la ter: „Theo de Jong nam geen enkel initia tief, niet als hij de bal in bezit had en ook niet als hij zonder bal de vrije ruimte moest kiezen. Daarom heb ik Wim Jansen weer in het veld gebracht”. Toch bleef Boskov optimistisch voor het duel tegen Ajax. „Volgende week zijn Schneider, die nu een schorsing moest uitzitten, en Harry Vos, die geblesseerd was, en ook Wim Jansen er weer bij. Dan loopt het zeker beter”. Tactisch won Sparta-trainer Cor Brom de slag. Hij had de lange, robuuste mid denvelder Weerdenburg in de centrale ver dediging gezet om Nico Jansen uit te scha kelen. „Zowel in de lucht als op de grond werd Nico Jansen uit de wedstrijd ge speeld”, zei Cor Brom volkomen naar waarheid. Centrale verdediger Balken- stein was nu opgeschoven naar het mid denveld, waar hij oflanaieve actie* van de KERKRADE. De spelers van PSV worden de laatste weken zo in beslag genomen door contractbesprekingen dat zij mentaal nog amper in staat zijn een gemiddeld product te fabriceren. Roda JC profiteerde daar erg knap van en droogde de uitgebluste, rammelende en arbeids- schuwe ex-landskampioen met 2-0 af. De eerste overwinning van Roda JC op PSV had eigenlijk veel groter moeten zijn. Dick Nanninga scoorde de twee doelpun ten. Kees Rijvers is bang dat er in de laatste vier wedstrijden nog meer verlies geleden zal worden. „Je kunt geen twee dingen tegelijk doen. Praten en voetballen gaat niet samen”. Willy van de Kerkhof kaatst de proble matiek terug naar de club: „Ze hadden veel eerder over de contracten moeten gaan praten. Nu komt alles samen. We willen wel vechten voor de derde plaats, maar zo wordt het moeilijk”. „Dit soort misdragingen hebben we nog nooit eerder meegemaakt”, sprak een ge schrokken politiewoordvoerder. „In het verleden hebben we Ajax vaker in Deven ter mogen begroeten, maar met de suppor ters hebben we nooit moeilijkheden ge had”. De middenstand van Deventer was zaterdagavond ontsteld. Een spoor van vernielingen was de stille getuige van het bezoek van de Amsterdammers. De Ajax-supporters werden onder poli tiebegeleiding in een apart treinstel ge plaatst. In een minimum van tijd ver nielden de Amsterdammers de tl-buizen in de trein en sloegen ruiten kapot. „Zelfs de vijftien extra personeelsleden van de Ne derlandse Spoorwegen stonden machte loos tegenover de terreur van de Ajax- supporters”, vertelde de politiewoordvoer der. De trein ondervond bovendien vertra ging, doordat de Amsterdammers enkele malen aan de noodrem trokken. De kansen van Ajax waren echter talrij ker. Barry Hulshoff schoot b.v. tegen de paal en Ruud Geels kopte maar net voor langs. Zeven minuten voor het einde begon Ajax aan de werkelijke eindsprint. Go Ahead kwam niet meer over de middellijn, maar hield de voorsprong vast en pakte twee belangrijke punten, die de Deventer ploeg wat meer uitzicht geven op behoud van het eredivisieschap. matte Theo de Jong en de zwoegende Willy Kreuz moeiteloos kon storen. wekte de kunst om te relativeren echt wel te verstaan, tot de opmerking: „Hans Croon heeft vorige week gezegd dat het verschil tussen AZ en NEC een miljoen is. Vanavond heeft men kunnen zien dat het verschil tussen NEC en Haarlem Hughes is”. ■P 30,- 39,- voor NEC overigens voor rust vaak ook bepaald niet helder geweest, ondanks alle tekortkomingen van Haarlem in die perio de. De equipe van Barry Hughes demar reerde weliswaar al na 35 seconden (Joop Wildbret stuurde Van den Berg op weg naar 0-1), maar vond er niet de rust door om de wedstrijd volledig naar zijn hand te zetten. Er werd getwijfeld tussen aanval len en verdedigen en door die halfslachtige houding werd NEC te veel ruimte gelaten, zeker op het middenveld, waar Douglas George lange tijd te veel afstand nam van Jan Peters. De international maakte ech ter met zijn collega’s de fout om Nico Veeken en Hans Posthumus, die elkaar in de spits afwisselden, steeds weer met hoge ballen aan te spelen. Die „luchtige” speel wijze zorgde er voor dat de lange voorstop- per Piet Huyg zich tot Haarlems beste verdediger kon ontwikkelen. Daarom was het des te verrassender dat Posthumus in de 38ste minuut de bal met een kopstoot juist onder de lat kon laten verdwijnen. Een veel beweeglijker Sparta kon ge makkelijk aantonen dat dit Feyenoord niet meer is dan een middelmatig en zelfs kwetsbare eredivisieformatie. Als de wed strijd bij tijd en wijle nog een beetje aan trekkelijk was, zorgden de Spartanen ervoor. Niet zonder geluk haalde Feyenoord in de derby tegen stadgenoot Sparta tenslotte de finis met een 1-1 gelijkspel. Dat gelijke spel was de zoveelste ontluistering van Feyenooj-d, mede omdat Sparta veel meer kansen op de overwinning heeft gehad. „Denk niet dat er na afloop tevredenheid in de kleedkamer heerste”, lioet Sparta- trainer Cor Brom weten. „Want we hebben een unieke mogelijkheid gehad om Feyen oord in eigen kuip te verslaan”. Toen NEC negentien minuten na rust andermaal op achterstand werd gezet (vrije trap Wildbret, voorzet v. d. Berg, doelpunt Rob de Kip) was de ploeg in feite al geklopt, omdat eenzijdigheid troef bleef en Haarlem met goede combinaties op zoek kon gaan naar meerdere treffers. Het veel beweeglijker Haarlem werd het nog aanzienlijk gemakkelijker gemaakt toen Croon met nog een kwartier te gaan de middenvelders Peters en Koenen verving door de aanvallers Hoogendoorn en De Neeling. Zq op het oog tactische zetten, in feite waren het gedwongen wissels, omdat zowel Peters als Coenen nauwelijks nog vooruit kon. Peters: „Ik heb geprobeerd het zo lang mogelijk vol te houden, maar na het tweede doelpunt van Haarlem ver stapte ik me, waardoor mijn knie weer wat opgezwollen is. Tevreden kan ik beslist niet zijn. Omdat ik nog te weinig wedstrijdritme heb, draaide ik nog niet zoals ik dat graag zou willen. Bovendien heeft ons moreel door deze nederlaag een behoorlijke deuk gekregen”. NEC, dat doelman Rob Boersma sporadisch aan werk hielp (er werd bij hoge uitzondering van afstand geschoten) bedreigde de zege van Haarlem slechts eenmaal serieus. Vlak voor tijd tikte Posthumus de bal langs Boersma, waarna Gerrit Peijs als corrector moest optreden. De winst, die daardoor werd veiliggesteld, inspireerde Barry Hughes, die aanvankelijk de indruk Ajax was nog nooit zo slecht (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. De afgang, die Feyenoord in de afgelopen maanden bij herhaling beleefde, heeft de Rotterdammers zo volledig uitgeblust, dat de formatie van trainer Boskov zelfs geen inspiratie meer kon vinden in de verrassende nederlaag van Ajax zaterdagavond in Deventer. Door een reeks teleurstellende gelijke spelen en door kernederlagen tegen FC Twente en RWD Molenbeek was al pijnlijk duidelijk geworden dat Feyenoord geen werkelijke topklasse meer in huis heeft, de nederlaag van Zondagmiddag was het voor trainer Boskov echter nog pijnlijker te moeten ervaren dat zijn team ook geen inzet en vechtlust meer kan opbrengen. (Van onze sportredactie) DEVENTER. Ruim 250, merendeels laveloze supporters van Ajax hebben zich zaterdagavond na afloop van de voetbalwed strijd Go Ahead Eagles-Ajax massaal misdragen. De Amster damse supporters, die in groepen van vijftig personen door de Godlieb zondagavond. „We vreesden na melijk. dat de supporters het veld wilden bestormen". binnenstad van Deventer trokken, hebben tientallen auto’s be schadigd en ruiten vernield. De politie van Deventer sprak zaterdagavond over „chaotische toestanden”. „We werden door deze misdragingen totaal verrast”, stelde een onthutste woord voerder van de politie in Deventer. Sije Visser (links) van NEC in actie voor het doel van Haarlem Naast hem Gerrit Peijs, rechts Douglas George De politie in Deventer, die niet op onge regeldheden had gerekend, verdubbelde nog voor het begin van de wedstrijd het aantal functionarissen. Bovendien werd de mobiele eenheid naar het stadion gedi rigeerd. Tijdens de wedstrijd hielden de Ajax-supporters, ruim 250 in getal, zich redelijk rustig. „We hebben alleen in het begin moeten optreden, toen de Amster dammers de afrastering om het veld ver nielden”, vertelde politiewoordvoerder REYKJAVIK (UPI) —De Rus Boris Spasski heeft gisteravond in Reykjavik de eerste partij van de tweede verlenging van de schaaktweekamp tegen Vlastimil Hort voor de kwart-finales van het kandi- daten-schaaktoernooi gewonnen doordat de Tsjech de tijd overschreed. Na afloop van de wedstrijd, die door Ajax volkomen onverwacht met 1-0 werd verloren, had de politie nauwelijks enig toezicht op de supporters. „De Amster dammers verspreidden zich in groepen van circa vijftig, zestig man. Het meren deel was teleurgesteld door de wanpresta tie van Ajax. Bovendien waren bijna alle supporters stomdronken”, aldus woord voerder Godlieb. x, Ajax had in het laatste kwartier van de eerste helft duidelijke steun van arbiter Mulder, die elke actie van de Eagles-spe- lers Van Kooten en Oude Wesselink af strafte in het voordeel van de Amsterdam mers. Na de rust werd bij Ajax de teleurstel lende Ling vervangen door Barry Huls hoff, die echter tegen Koopman geen schijn van kans kreeg. Toch werd Go Ahead Eagles in de verdediging gedrukt. Ajax was heer en meester, maar kon het enorme veldoverwicht niet in doelpunten uitdrukken. De grote uitblinkers bij de Deventer ploeg waren aanvoerder Wal beek en de verdedigers Kist en Koopman. De Deventenaren toonden weinig durf om Ajax op een grotere achterstand te zetten. Twintig minuten voor tijd leek dat echter toch te lukken, toen Van der Pas de bal vallend achter Schrijvers kópte. Scheidsrechter Mulder keurde de treffer echter af wegens buitenspel. Toch nam Feyenoord al in de negende minuut volslagen onverwacht de leiding. Kreuz en Vreijsen tikten elkaar op het middenveld tempoloos de bal toe. Tenslot te rukte Vreijsen alleen nog wat metertjes op en knalde plotseling van 25 a 30 meter keihard m de rechterbovenhoek 1-0. Nauwelijks drie minuten later was de eindstand al bereikt. Michielsen mikte de bal voor het doel, de twijfelende Eddy Treytel kwam tenslotte naar voren, maar te laat om Clarke te verhinderen met eea kopbal te scoren: 1-1. Topscorer Ruud Geels van Ajax (links) kreeg van zijn vaste bewaker John Oude Wesselink geen enkele kans. „Nog niet Ito» <4* F’

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 13