■KH Christ van der Smissen prolongeerde titel Hans Janssen Tweede plaats nationaal SENSATIE IN SLOTRONDEN voor Nederland Merckx: sportpuntiqj Sosonko niet in NK-schaken ZWEMPLOEG OP DE VIERDE PLAATS jeugdkampioen „Toen iedereen kapot zat demarreerde hij Nu: In elk Nuts driepak. Sportkwartetkaart van Dik Bruynesteyn. SPORTIEF r* y m J ■Bk. april MAANDAG I 8 19 7 7 15 SPORT EK-rolstoelbasketbal Door Peter Heerkens IMMI in De Vlaeminck Per stuk: 50cent. „Moe Mager Verrassing Goede tijd -- De situatie was toen bijzonder onduide- •ft 1 Wat De Vlaeminck deed was groots Na twee speeldagen is de stand: (ADVERTENTIE) iZ) Louis Havermans 6- 21 2-28 9-26 5- 31 7- 30 2-52 6- 43 7- 48 2- 39 7-35 3- 55 0-42 1- 49 2- 52 0-45 4- 55 0-50 6-48 3-44 9-50 3- 46 4- 50 7-63 2- 5 8- 2 5- 3 3- 1 LEEUWARDEN (ANP). Gennadi So sonko heeft zich teruggetrokken voor de strijd om het Nederlands schaakkampi oenschap die vandaag in Leeuwarden begint. Sosonko. die drie zware toernooien ach ter de rug heeft, is oververmoeid De plaats van Sosonko zal worden ingenomen door de Rotterdamse onderwijzer Van Wijgerden. Hoewel de afwezigheid van de Amster damse vrije-slagzwemster de Nederland se ploeg bij de zesiandenwedstrijd in Rot terdam vrijwel geen punten heeft gekost, werd het internationale toernooi geken merkt door een gebrek aan opzienbarende successen. In dit verband heeft Enith Bri- githa dit seizoen al eerder bewezen wel degelijk voor dergelijke hoogstandjes in de zwemwereld te kunnen zorgen. Tijdens de winterkampioenschappen in Amster dam een maand geleden, perste zij er maar liefst drie wereldtijden uit in het 25- meterbad, nadat zij daarvóór in Bremen ook al had aangetoond in een betere vorm te steken dan haar Oostduitse concur rentes. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Eens te meer is het afgelopen weekeinde duidelijk geworden dat het Nederlandse zwemmen slechts één smaakmaakster heeft: Enith Brigitha. Dat verwijt mochten zich de ploegleiders met de meeste renners voorin, Peter Post (Kuiper, Thurau, Van Katwijk) en Willy Jossart (Van Springel, Godefroot, Willem Peeters) het meest aantrekken. Repliek van Peter Post: „Wat heb ik eraan om onze coureurs te laten sjouwen om een man als Freddy Maertens mee naar de meet ne men?!”. En Willy Jossart: „Als wij dat gat naar De Vlaeminck hadden dicht gereden, wie zou er dan vandaag gewonnen heb ben? Sjuust: „Maertens. Allez, waarom dan nutteloos werk doen. Het initia tief werd dus duidelijk aan Maertens al leen gelaten, maar de Belgische vedette gaf er zich niet aan over („In deze omstan digheden, met zoveel coureurs die zaten af te wachten, was dat zinloos”) in de storm ram, die „Polleke” in de spits was, redde het niet in zijn eentje. dan met Enith vorig jaar tijdens de zeslan- denontmoeting in het Russische Minsk. Het voortbestaan van een dergelijk zwemgala is op de tocht komen te staan, te meer nu Italië al te kennen heeft gegeven weinig heil te zien in de organisatie van een dergelijk toernooi volgend seizoen. De overige landen, waaronder Nederland, willen voorlopig doorgaan, ook al omdat Rusland, dat voor de vierde achtereenvol gende maal in het zeslandentoernooi zege vierde (en dat met een B-ploeg), het recht heeft nog tweemaal op kosten van anderen deel te nemen West-Duitsland heeft zich En daar was diep respect voor, ook al is de zo beroemde „Hel van het Noorden” niet meer wat die was sinds asfaltmachines over de kasseien walsten. In Rotterdam sprongen in feite alleen Annelies Maas, Ineke Ran en Diane Ede- lijn boven het gemiddelde uit. De 17-jarige Wageningse knabbelde zowel op de 200 als de 400 meter vrije slag ettelijke seconden van haar eerder dit seizoen gerealiseerde tijden af en kon op de 800 meter onbe dreigd haar derde overwinning op de vrije slagnummers boeken. Maar naast Annelies Maas waren er in eigen kamp ook nog enkele andere favo rieten, die om de hoogste eer wilden strij den: Ineke Ran, rugslagzwemster Diane Edelijn en José de Frel. Vooral de laatste lijkt met haar schoonspringkwaliteiten de Gelukkig bleek dit voorval niet van be lang voor de afloop van het toernooi. Een getergde Van der Smissen had maar 28 minuten nodig om in een beurt de 500 vol te maken. Hij liet Van Ham slechts de openingsdriebander. Louis Havermans trok zich van het ge krakeel weinig aan. Frank en vrij speelde hij tegen Van de Kruysweg. Hij begon met een alleszins hoopvolle serie van 393 en de reglementen van de KNBB niet vol doende duidelijkheid gaven ten aanzien van de vraag welke paring voor de slotron- de moest worden aangehouden. Moest men bij een gelijk aantal matchpunten kijken naar het hoogste algemene gemid delde of naar het aantal overwinningen. Uiteindelijk werd voor de laatste zienswij ze gekozen. Een protest van de kampioen, die veruit het beste moyenne had, bleef niet uit. Ham ver terug, zonder hem evenwel kans loos te maken. maakte in de tweede beurt met een reeks van 107 de partij uit, wat hem een tweede plaats in de eindrangschikking opleverde. De Haarlemmer Chris Nobels handhaaf de zich in de ereklasse. In zijn laatste partij tegen Jos Bongers mocht hij maximaal zeven beurten gebruiken. Nobels slaagde op het nippertje door via een serie van 276 de partij in de zevende beurt uit te maken. André van Ham Jos Bongers Chris Nobels Wim van Deventer Ben Velthuis maar al te goed. „Eindelijk reed ik weer eens sterk". Jan Raas was een verrassing gezien zijn trainingsachterstand deze week als gevolg van een val in de Ronde van België, die hij daardoor niet kon uitrijden. Raas: „In de finale kreeg ik het vandaag zodoende moeilijk”. Hennie Kuiper troostte zich met de wetenschap: „De Vlaeminck was door niemand te houden”, maar verweet zich zelf toch ook wel wat. „Ik gokte teveel op Maertens. Toen die verrast werd door De Vlaeminck, ging ik mee het schip in”. zwemmende dames naar het tweede plan te sturen, al gebeurde dat dan niet in Rotterdam. De 20-jarige José de Frel moest uitwijken naar Den Haag, omdat de architect van het Sportfondsenbad in Rot terdam wel een springtoren had ontwor pen, maar de benodigde „diepte” van het bad daarvoor in het midden van het bad had gesitueerd in plaats van onder de springtoren. José de Frel versloeg juist in Den Haag de Olympische kampioene op de tien meter. Elena Waizechowskaja. Het geen haar meteen stempelt tot een serieuze medaillekandidate voor de Europese kam pioenschappen in Zweden. 7 6 4 4 500 500 207.69 128.31 1. Sovjet-Unie 159 punten, 2. Zweden 138 pnt., 3. Groot-Brittannië 136 pnt., 4. Nederland 125 pnt., 5. West-Duitsland 119 pnt., 6. Italië 114 pnt. De Westduitsers, die zonder hun sterkste speler Robert Hübner uitkomen, kregen overigens een partij cadeau, omdat de Tsjech Ivan Schibol weigerde tegen zijn, voor de Westduitsers uitkomende, ex-land- genoot Ludek Pachman te spelen. De orga nisatie gaf hem een uur uitstel en toen Schibol nog niet achter de tafel was ver schenen, werd besloten Pachman tot win naar uit te roepen. Van der Wiel leek halverwege de laatste ronde toch nog de titel te zullen grijpen, maar verspeelde in de tijdnoodfase zijn kans door een blunder, waardoor hij tegen Nagtegaal niet verder kwam dan remise. Gert-Jan Ludden uit Enschede legde ver rassend beslag op de derde plaats. Ex- kampioen Joan Baart moest zich met de vierde plaats tevreden stellen. Peter de Roode uit IJmuiden, die Bosch versloeg, eindigde op de gedeelde vijfde plaats. Op de tweede dag in het toernooi om het Europees schaakkampioenschap voor lan denploegen in Moskou heeft West-Duits land voor een verrassing gezorgd door Tsjechoslowakije te verslaan met 6-2. 1. Sovjet Unie 9 punten (4 afgebroken partijen); 2. West-Duitsland 8,5 (1), 3. Hon garije 7,5 (2); 4. Bulgarije 7 (4); 5. Roemenië 7 (3); 6. Joegoslavië 6,5 (3); 7. Groot-Brittan nië 4,5 ’(4); 8. Tsjecho-Slowakije 3 (1). ito: )7. itse beschikbaar gesteld om het toernooi van Italië over te nemen, maar de vraag blijft of Nederland er over twee jaar geen punt achter moet zetten. Bondscoach Bert Sitters acht dat zelfs niet uitgesloten. Hij verwacht zelfs, dat de zwemwereld weer toegaat naar één enkel hoogtepunt per jaar. Dat zijn de Olympi sche Spelen, de wereld- en Europese kam pioenschappen en de Europa-Cupwed- strijden. „Voor het overige wordt niet ge piekt". zo meende de bondscoach na af loop van de ontmoeting in Rotterdam. Dat zeslandentoernooi in Rotterdam vormde daar eigenlijk geen uitzondering op. Al leen de Zweden, die op doorreis waren van een veertiendaags trainingskamp in Zuid- Frankrijk, gingen er fel tegenaan, waar door zij en passant ook nog wat nieuwe Zweedse records aan Rotterdam hebben overgehouden. 500 499 500 276 400 489 To -ag: rste 871 -7- Ine- jul- len, sief ijs: jen 340 >or ue) de W en 14. •Ws van de ng. va- Ondanks dat. bleef er het onbevredigen de gegeven van een kopgroep, die zich geen zware inspanningen had getroost voor een achtervolging op Roger de Vlae minck. „Ach”, voerde Eddy Merckx aan, „de meesten waren moe.Men kon een ■cht, lies, ster- JC, nap, una -Vi- Hel- nin- -FC 1-1, W triomf afging niet alleen in dat feit, want daarvoor is de klasse van de winnaar te groot. Juist op een parcours, als dat van Parijs-Roubai weet De Vlaeminck zijn kwaliteiten te etaleren. Meest verrassende Nederlander was zon der meer Piet van Katwijk, een eenvoudi ge waterdrager in de ploeg van Peter Post die plots mee op kop fietste. Toch was er voor Nederland niet meer weggelegd dan een vierde plaats, een ma ger resultaat, dat met name te danken was aan het optreden van de herenploeg, dat voor Rotterdam een dieptepunt was. Een zere enkel van Henk Elzerman, een met de paasdagen gesloten zwembad in Haarlem voor Van Lienden en een studentenfeestje van André in 't Veld tijdens de studenten kampioenschappen in Groningen hadden zo’n ontwrichtende invloed, dat de rela tieve vooruitgang van het laatste seizoen, zoals bondscoach Bert Sitters na de Speedo World Meet in Amersfoort had aangestipt, geheel verdwenen bleek. Het had mede tot gevolg, dat Nederland weer op hetzelfde punt van het herenzwemmen is gekomen als van waaruit men zestien jaar geleden met de zeslandenontmoeting begon. deel van dat succes toe aan de kwaliteiten, die Roger de Vlaeminck als crosser in zich heeft: „Hij kan op die moeilijke kas- seienpaden de goede stukken er zo slim uitpikken en hij weet zo te balanceren dat hij twee keer minder lijdt dan wij”, oor deelde Merckx. „Dat heeft er weinig mee te maken”, weerde De Vlaeminck die theo rie verrassend af. „Ge moet vooral geluk hebben. „Voor hem bestond dat uit geen enkele keer van de fiets hoeven voor een lekke band. Waar het vol keien en losse steenslag liggende parcours van Parijs- Roubaix altijd ontelbare slachtoffers van leeglopende tubes oplevert, kon De Vlae minck constant op zijn fiets blijven. „Maertens”, vergoeilijkte hij de nederlaag van zijn grootste rivaal, „moest twee keer afstappen. De inspanningen om terug te komen zijn hem te veel geworden. Die tegenslag kun je op dit parcours niet heb ben, dan ben je gezien”. De overwinning van Roger de Vlae minck was vooral, zoals meestal in Parijs- Roubaix (die dit jaar overigens niet zo zwaar was vanwege gemis aan regen plus het feit dat het afgelopen jaar veel van de eens zo krachten slopende keienpaden ge asfalteerd bleken) de uitkomst van-een afvalrace. Van de 152 vertrokken renners haalden er slechts 35 de eindstrijd in „De Hel van het Noorden” en onder hen waren opvallend veel Nederlanders: Zoetemelk, Raas, Priem, Kuiper en Piet van Katwijk. Van hen had Cees Priem het het zwaarst te verduren. Hij moest zich vier keer terug vechten na een lekke band en hij deed dat zo indrukwekkend sterk, dat hij door zijn ploegleider Florent van Vaerenbergh ste vig werd beloond: Hij werd aangewezen als de enige kopman in de dinsdag te verrijden klassieker Gent-Wevelgenl. Ook Joop Zoetemelk viel weer eens op: ..Voor het eerst dit seizoen", wist hij zelf De Sovjet Unie heeft na twee dagen de leiding. Na de overwinning op Tsjecho- Slowaijke nam de Sovjetploeg tegen Joe goslavië een voorsprong van 3-2; De overi ge drie partijen werden afgebroken. Groot-Brittannië speelde eerst een aantal van de afgebroken partijen tegen Roeme nië uit (de voorlopige stand is daar nu 5-2 voor de Roemenen) en kwam vervolgens achter de tafel tegen Bulgarije. Die wed strijd werd niet geheel uitgespeeld. De stand is voorlopig 2,5 - 2,5. ROTTERDAM (ANP). Hans Janssen uit Hoensbroek is Nederlands jeugdkam pioen schaken 1977 geworden. In een sen- sationale laatste ronde ontsnapte de Lim burger aan een nederlaag tegen de Rotter damse kampioen Coen Stehouwer en bleef daardoor beslissend vóór op zijn concurrent John van der Wiel uit Leiden. De eindstand luidt: 1. en kampioen van NederUted Boer 4‘A; 11-13. Bosch, Van der Poel en Mulder 4; 15-18. Ter Haar, Hauwert, Boersma en Douven 37a; 19. Van de Scheer 2, 20. Brouwer 1. Die afwezigheid van Enith Brigitha m Rotterdam onderstreepte nog eens de kwetsbaarheid van het Nederlandse da- meszwemmen, waarbij alleen Annelies Maas, Ineke Maas en Ineke Ran en Diane Edelijn zich staande konden houden. An nelies Maas en Ineke Ran wonnen die nummers waar Enith zonder startverbod van de KNZB normaal op gestart zou zijn, Diane Edelijn won de twee rugslagnum- mers bij de dames. In de estafetteploeg waren de meisjes zelfs zó gemotiveerd, dat het zonder Entih Brigitha zelfs sneller ging Die situatie plus zijn onmiskenbare klas se. droegen Roger de Vlaeminck naar zijn tweede klassieke overwinning in dit sei zoen. Eddy Merckx schreef een belangrijk UTRECHT (ANP) Christ van der Smis sen heeft zijn nationale biljarttitel in het libre gisteren in Utrecht geprolongeerd. Zonder moeite en incidenten is dat echter niet gegaan. Zaterdagavond zorgde Henk lijk' Wat was er aan de hand? Het bleek dat van de Kruysweg voor een explosief span ningsveld in het Palais des Sports door de titelhouder in één beurt te verslaan. De ene carambole die Van der Smissen in zijn eerste beurt maakte beantwoordde Van de Kruysweg met een gave reeks van 500 punten. Voorts wierp Louis Haver- mans door in drie beurten te winnen Van ROUBAIX. Op de brandende vraag waarom de kopgroep vol kwaliteit zó berustte achter Roger de Vlaeminck dat die ruim vijf en twintig kilometer onbedreigd kon soleren om zijn vierde overwinning (een recordaantal) in de klassieker Parijs- Roubaix te behalen, was het antwoord van de eerst verantwoor delijken eensluidend: de samenwérkingszin ontbrak. Natuurlijk lag de verklaring voor het gemak waarmee De Vlaeminck op zijn groot deel van de coureurs de inspannin gen inderdaad aan zien, maar toch zat Freddy Maertens vleugel-adjudant Michel Pollentier dichterbij de waarheid toen hij grommend formuleerde: „D’r was geen mens, die de kop wilde overnemen”. Als de knecht met de meeste brute kracht in zijn benen, had „Polleke” kilometers lang aan de leiding gebeukt om zijn kopman in een ideale positie te manouvreren. Achteraf bleek, dat Maertens zelf toen al de moed had opgegeven: „Want”, orakelde ook hij in de groep, „niemand wilde er werken. We moesten het allemaal alleen doen”. Michel Pollentier legde de situatie van wat er aan de hand was toen de verwachte aanval op De Vlaeminck niet kwam, treffend uit met: „De anderen reden niet om te winnen, maar om ons te laten verhezen”. 92.84 102.90 83.34 63.19 68.80 42.27 (gedegradeerd) SC Den >ort, age- FC -FC De waardering voor wat Rogier de Vlae minck aan het eind van een lange werkdag (265,5 kilometer1) presteerde werd correct verwoord door de geklopte favoriet Fred dy Maertens, die zei: „Dat was groots”. Eddy Merckx complimenteerde met: ..Toen iedereen kapot zat demareerde De Vlaeminck. Als ge zoiets presteert dan kunt ge wat”. En de verslagen kopman Peter Postploeg. Hennie Kuiper: „Ieder-' een zag hem gaan en niemand kon hem houden. Ik vond dat indrukwekkend”. Na de vijfde zeilwedstrijd in de Flying Dutchmanklasse bij Hyères (Fra) staan de gebroeders Vollebregt op de tweede plaats. Tijdens de Nederlandse floretkampi- oenschappen voor equipes in Den Haag eiste Zaal Visser uit Amsterdam zowel bij de heren als de dames de titels voor zich op. Piet Hein Streutgers van de Kennemer Golfclub werd in Zandvoort winnaar van de tweede nationale wedstrijd van het seizoen. Streutgers maakte ronden van 69 en 77 voor een totaal van 146. Het ijshockeyteam van Tsjecho-Slowa kije won in Praag tijdens een vriendschappelijke wedstrijd met 7-2 van Canada. De Nijmeegse eredivisieclub NEC heeft de 18-jarige amateur Jan Goos- sens van de derdeklasser Gelria uit Arnhem voor een jaar gecontracteerd. Tijdens de 500-kilometerrace van Di jon werd de Nederlander Ernst Berg met de Belg Alain de Cadenet derde. Deze eerste wedstrijd voor het wereld kampioenschap sportwagens leverde een zege op voor de Italiaan Merzario en de Fransman Jarier. Het Belgisch/Nederlandse duo Staepe- laere-Bessem werd met een Ford Escort winnaar van de internationale rally De Omloop van de Haspengouw. De race telt voor het Beneluxkampi- oenschap. In de verliezersgroep drie van het toer nooi om het wereldkampioenschap zaalhandbal voor junioren in Goten borg verloor Nederland tegen Frank rijk met 18-26. Piet van Katwijk (met zijn vijfde plaats de beste Nederlander) glunderend: „Het kostte me geen moeite. Het ging bijna allemaal vanzelf. Misschien ben ik daar door wel iets te onbesuisd met mijn krachten omgesprongen en had er voor mij wat meer ingezeten wanneer ik het wat berekender had gedaan”. 1. Roger de Vlaeminck (Bel) de 262 km in 6.11.26, 2. Teirlinck (Bel) op 1.30, 3. Maertens (Bel) op 1.39, 4. De Witte (Bel), 5. Van Katwijk (Ned), 6. Raas (Ned), 7. Peeters (Bel), 8. Thurau (Wdl), 9. Van Springel (Bel), 10. Kuiper (Ned), 11. Merckx (Bel), 12. Poulidor (Fra), 13. Moser (Ita), 14. De Meyer (Bel), 15. Godefroot (Bel), 16. Van den Broucke (Bel), 17. De Geest (Bel). 18. Dierickx (Bel), 19. Pollentier (Bel), 20. Martin (Bel), 21. Zoetemelk (Ned), allen z.t., 22. Planc- kaert (Bel) op 5.23. 23. Priem (Ned) z.t., 24. Van Sweevelt (Bel) z.t„ 25. Rosiers (Bel) z.t., 30. Schui ten (Ned) op 19.13, 43. en laatste Corley (Gbr) op 35.01. 4- 26 8- 22 9- 29 9-33 1- 39 6- 30 5- 39 0-41 2- 40 0-40 0-37 1-41 1-50 7- 43 Lange tijd hebben ruim 5000 toeschouwers gedacht dat het Nederlandse rolstoelbasket- balteam zondag in de finale van het toernooi om het Europees kampioenschap te Raalte de ploeg van Israel achter zich kon houden. De ervaring van de wereldkampioenen gaf ui teindelijk toch de doorslag. Mede door het goede spel van Harry Venema wist Neder land een voordelige ruststand van 27-22 te bereiken. Israel slaagde er echter na de pauze in op gelijke hoogte te komen: 27-27. Neder land bleef daarna aanvankelijk toch aan de voordelige kant van de score. Ad Leyten, Frits Wiegman en de uitblinkende aanvoer der Henk Makkenze brachten Nederland na zeven minuten in de tweede helft op 37-31. In de achtste minuut moest coach Rob Verheu- vel de uitstekend spelende Peter van Velzen, die vier persoonlijke fouten had opgelopen, wisselen. De rust in het Nederlandse spel ging hierna verloren en Israel wist hiervan op gepaste wijze te profiteren: 55-52. Van de Kruysweg, diep onder de indruk van de kunde van zijn rivaal, kwam in de twee mogelijkheden, die hem werden ge boden zelfs niet tot een enkele carambole. Ineke Ran verving Enith Brigitha uitste kend. Op de 100 meter vrije slag won de Badhoevedorpse in de op één na beste tijd uit haar nog prille zwemcarrière (58,31 sec.), terwijl zij op de vlinderslag slechts éénhonderdste seconde van het adspiran- tenrecord verwijderd bleef. En dat terwijl juist Ineke Ran net een overladen pro gramma heeft afgewerkt, met in drie we ken tijd even zovele zweminterlands. Juist haar tijd op de vlinderslag verbaasde haar zelf enigszins. Alleen op de wisselslagnum mers bleef Nederland achter, mede dooi de afwezigheid van Enith Brigitha en de matige klasse die José Damen en Johanna Wijnands ten toon spreidden. Bij de slech te prestaties van de herenzwemploeg viel dat gebrek aan klasse echter toch weg. PIET TEELING De eindstand van de zesiandenwed strijd is: RAALTE. Israel is zondag in een overvolle sporthal Tijenraan te Raalte Europees kampioen rolstoelbasketbal ge worden. In de finale ging Nederland met 52-55 ten onder. Frankrijk won de wed strijd om de derde plaats tegen Zweden met 61-56. J FC 0-0. aar- 1-1, De Eddie Merckx. Piet van Katwijk en Jan Raas (v. I. n. r.) tijdens de achtervolging Roger de Vlaeminck. W De eindstand is (achtereenvolgens pun ten, hoogste serie, moyenne): Christ van der Smissen 10 Louis Havermans 10 Henk van de Kruysweg 8 7 8

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 15