Arabische liga tracht conflict Egypte-Libië te sussen Zaïrese troepen melden winst olietekort Positie VN-ambassadeur Andrew Young probleem voor Carter AFRIKA-BELEID VS NU TAAK VOOR MONDALE ZWARE SNEEUWVAL IN DE ALPEN Vorster: alle bevolkingsgroepen moeten profiteren van economische ontwikkeling CIA-rapport: al in 1985 Hoge boete voor mevrouw Rabin april Zuidafrikaanse regering wil •s BRITSE MINISTER OWEN STREEFT NAAR OPLOSSING IN DRIE ETAPPES Newsweek: overleg Frankrijk-VS Investeringen Drie etappes kleine apartheid" snel afschaffen Last 4: 2 MAANDAG 1 8 19 7 7 BINNEN- EN BUITENLAND den om het grondwettelijke geschil op te lossen zijn beter dan ooit”. (Van onze redacteur in de VS, Henk Kolb) WASHINGTON. President Carter heeft kortgeleden vice-pre sident Walter Mondale aangewe zen om het Afrika-beleid van de VS te formuleren. In politiek Washinton wordt deze benoeming gezien als een poging om de ver klaringen van Amerika’s zwarte VN-ambassadeur Andrew Young enigszins in te tomen, nadat deze eind vorige week voor opschud ding had gezorgd door de rege ring van Zuid-Afrika als „onwet tig” te bestempelen. (Van onze redacteur in zuidelijk Afrika, Karl Breyer) JOHANNESBURG. De kansen voor een oplossing van het Rhode sische conflict worden in de hoofdstad Salisbury na afloop van de rondreis door zuidelijk Afrika van de Britse minister van Buitenlandse Zaken, David Owen, hoog aangeslagen. Owen zelf, voor zijn terugkeer naar Londen, en premier Ian Smith spraken van „enige vooruitgang”. In de conservatieve kringen van het Rhodesisch front zei men zelfs: „Dit is de beste kans die wij sinds 1971 hebben gehad en de mogelijkhe- j II VORSTER P n 1 Optimisme over 1 Rhodesië nu r r Na een drukke dag van onderhandelingen neemt de Britse minister van Buitenlandse Zaken David Owen de tijd, voor een lunch in de tuin van Mirimba House, de vroegere officiële Britse residentie in Rhodesië F n n n n Waarnemers zijn ook van mening dat David Owen alle moeite doet om de fouten van Henry Kissinger en Ivor Richard te vermijden. Na gesprekken met talrijke zwarte en blanke persoonlijkheden in Sa lisbury is men in Rhodesië tot de conclusie gekomen dat Owen de problemen realis tisch benadert en met beide benen op de grond staat. Het lijkt erop dat Owen ook veel begrip heeft voor het standpunt van Smith met betrekking tot de zogenaamde Kissinger- overeenkomst en dat Smith met „een zeker recht” kan spreken van het feit dat hij gedurende de conferentie in Genève in de steek werd gelaten. In een rede voor de universiteit van Rhodesië in Salisbury zei Owen zaterdagavond dat men Ian Smith er niet van kon beschuldigen dat de confe rentie in Genève mislukt was. ferntie totdat een onafhankelijke regering in Rhodesië is gekozen. Deze regering zou tot stand moeten komen na democratische verkiezingen op grond van een nieuwe en definitieve grondwet en met de garantie van de Verenigde Staten en Engeland. Carter en zijn ministerie van Buiten landse Zaken hebben deze opinie inmid dels verworpen: de Zuidafrikaanse rege ring wordt in de VS wel als wettig be schouwd en het land heeft een belangrijke rol te spelen bij het vestigen van een nieuw bewind in Rhodesië en Namibië. Desondanks zal Zuid-Afrika nog formeel tegen Youngs uitlatingen protesteren. Inmiddels is eveneens bekend geworden dat twintig Arabische VN-ambassadeurs schriftelijk verweer hebben aangetekend tegen Youngs verklaring dat de haai van de Arabieren tegen Israel hem doet den ken aan de haat van de Ku Klux Klan tegen de zwarte Amerikanen Het beste wat we kunnen hopen is dat de gematigde stromingen in het westen en zuidelijk Afrika zich zullen realiseren ving van ons economisch stelsel”. Vol gens Vorster zijn er al veel veranderin gen ingevoerd om alle bevolkingsgroe pen een groter deel van de economische koek te geven. Voormannen van het Zuidafrikaanse zakenleven hebben de laatste tijd sterk aangedrongen op ingrijpende verander ingen in de apartheid, terwille van de overleving van Zuid-Afrika. Dr. Zac. de Beer, een van de directeuren van de mijngigant Anglo-American waarschuw de afgelopen week zijn blanke landgeno ten dat ze zich bereid moeten tonen ver anderingen te accepteren als ze niet ten onder willen gaan. Sinds de rellen in de Afrikaanse woonwijken zijn de buiten landse investeringen snel teruggelopen. De Beer meent dat de apartheid moet dat zij dezelfde belangen hebben, meen de Vorster. ZERMATT (DPA Reuter) - Zware sneeuw va) in de Oostenrijkse en Zwitserse Alpen heeft de afgelopen dagen tal var; dorpen van de buitenwereld afgesloten toeristen in moeilijkheden gebracht en aar- zeker zeven mensen het leven gekost Bij het Zwitserse Zermatt zijn vijf Duitse alpinisten die sinds donderdag vermist werden, doodgevroren aangetroffen Ze waren in een zware sneeuwstorm op de Breithorn verdwaald Ir. hei gebied van Monterosa is een Duitse skiër onder een lawine bedolven Hij overleed kort na zijn redding Hij erkende dat het vertrouwen van de buitenlandse investeerders in de poli tieke stabiliteit van Zuid-Afrika is onder- mijnd. Natuurlijk moeten we politieke Met Young is het zover overigens nog lang niet Het merendeel van zijn uitspra ken is voor bijvoorbeeld de Derde Wereld landen uiterst aantrekkelijk De VS lopen evenwel het gevaar dat zijn verklaringen tegen de formele VS-politiek zullen wor den gebruikt, een beleid waarmee Young stabiliteit nastreven, maar in de eerste plaats omdat dit op zichzelf nastrevensw aard is en niet om indruk te maken op potentiële investeerders, zo hield de pre mier het zakenleven voor. zelf maar al te gemakkelijk in de knoop raakt. James G. Martin, Republikeins lid van het Huis van Afgevaardigden voor Noord- Carolina, heeft inmiddels het aftreden van Young geëist Volgens Martin was Youngs aanvankelijk ook door hem toegejuichte benoeming een vergissing „die nu moet worden hersteld” „In minder dan twee maanden heeft ambassadeur Young onze bondgenoten aan het schrikken gemaakt, de Britten beledigd (met een opmerking over de ma nier waarop die zich in vraagstukken op stellen), de Arabieren beledigd, de zwarte Angolezen die onze bondgenoten willen zijn het leven moeilijk gemaakt, de op stand in Zaïre verkeerd begrepen, revolu tie in Zuid-Afrika en Rhodesiëaangemoei- digd en de blanke minderheidsregering in Zuid-Afrika voor onwettig verklaard, ter- Ook verscheidene wintersportplaatsen zijn over de weg niet meer bereikbaar Bij de vluchten wordt voorrang gegeven aan reddingswerk en bevoorrading, boven het evacueren van gestrande vakantiegangers Er bestaat groot gevaar voor lawines Naar de plaatsvervangend secretaris-ge- neraal van de liga, Sayed Nofal, gisteren meedeelde, zal de liga geen speciale bijeen komst beleggen om het geschil te be spreken. Volgens Nofal tracht de liga via allerlei contacten het conflict op te lossen. Arabi sche vertegenwoordigers bij de Verenigde Naties hebben de liga gevraagd te bemid delen tussen de twee buurstaten, omdat naar hun mening de woordenstrijd tussen Cairo en Tripoli de positie van de Arabi sche staten in de VN verzwakt. wijl hij in Angola wel een minderheidsre gering steunt. Hij moet aftreden en naar ander werk omzien”, aldus Martin, niet een van de meest op de voorgrond treden de parlementariërs. Young zelf verklaarde niet het gevoel te hebben dat hij op de vingers wordt getikt of aan strakkere banden wordt gelegd, maar het blijft een onweerlegbaar feit dat dankzij zijn optreden Walter Mondale er een taak bij moest krijgen ten aanzien van Afrika, aangezien binnen het normale pa troon van relatie tussen een ministerie van Buitenlandse Zaken en zijn ambassadeurs met Young niet meer viel te werken. Een van de redenen waarom Carter Young wil handhaven is het feit dat deae veel van de officiële hypocrisie doorprikt, die een buitenlands beleid nu eenmaal omgeeft. n i- Vorster gaf zaterdag toe, dat buiten landse investeringen nodig zijn om de Zuidafrikaanse economie te stimuleren. Als die teruggang in investeringen niet had plaatsgevonden, zouden de goud- en andere buitenlandse reserves nu mis schien groot genoeg zijn geweest om nieuwe impulsen te kunnen geven aan de stagnerende economie, aldus Vorster. CAIRO (Reuter). De Arabische liga probeert olie te gieten op de golven van het conflict tussen Cairo en Tripoli, dat is verergerd door de Egyptische beschuldi ging, dat Libië een schuilplaats biedt aan „Internationale terroristen en misdadi gers”. a- le ?s in •n le De derde fase volgens de plannen van Owen zcu uiteindelijk de installatie van een overgangsregering zijn, die de macht zou overnemen van het einde van de con- Maar we moeten ons niet de illusie maken, dat door aanpassingen in onze binnenlandse politiek de druk van buite naf zal verminderen. Zelfs als we veel verder zouden gaan dan enige blanke politieke stroming in Zuid-Afrika op dit ogenblik zou willen overwegen, zullen we nog niet diegenen tevreden stellen die het volk en de grondstoffen onder hun con trole willen brengen, aldus de premier. Terwijl intussen de guerrilla-oorlog in Rhodesië de laatste vier dagen het leven van 42 mensen eiste, leefden blank en zwart Rhodesië in de hoop, dat toch nog een vreedzame oplossing voor de proble men van dit land gevonden zou kunnen worden. Britse diplomaten in zuidelijke Afrika, die direct of indirect bij de reis en de gesprekken van Engelands minister van Buitenlandse Zaken waren betrok ken, zijn van mening dat een constitutio nele conferentie binnen de komende twee maanden zou kunnen beginnen. Terwijl zijn ministerie officieel liet we ten: „Hoewel we het niet eens zijn met een aantal kanten van het beleid in Zuid-Afri ka en de gewoonten van zijn regering, is het onjuist die regering onwettig te noe men”, sprak Walter Mondale: „Young zegt gewoon zijn mening en dat is de manier waarop Carter het wil hebben” De regering wil de „kleine apartheid” zo snel mogelijk afschaffen. Maar op sommige punten, aldus Vorster, weet de regering van geen wijken. „Deze punten behelzen het recht van de blanken om hun eigen toekomst te bepalen, de hand having van wet en orde en de handha- Volgens goed ingelichte kringen wil Da vid Owen een oplossing in Rhodesië in drie verschillende etappes bereiken. De eerste stap is om alle betrokken partijen zover te krijgen dat zij aan een nieuwe constitutio nele conferentie zullen deelnemen. In de tweede fase zou deze conferentie over een onafhankelijkheidsconstitutie moeten be slissen. Hij is er zich volkomen van bewust dat minister-president Ian Smith heel wat pro blemen in zijn eigen partij heeft en dat de vraag wanneer de macht aan de zwarte meerderheid zal worden overgedragen nog heel wat moeilijkden met zich zal brengen. Voorts maakte Owen nog eens duidelijk dat het van groot nut zou zijn als Ian Smith nu zou verklaren dat er in 1978 een zwarte meerderheidsregering in Rhodesië zou zijn. Hij meende ook dat het belangrijk is dat Ian Smith laat zien dat hij het serieus meent. Mondale is in zijn nieuwe positie van beheerder van het Afrika-beleid van de VS nu formeel boven Cyrus Vance en boven Andrew Young gezet doch hij moet vooral dienen als buffer tussen deze twee leden van Carters Kabinet Vance, verluidt te Washington, heeft er meer dan genoeg van voortdurend Youngs uitspraken te moeten rechtzetten tot ze weer passen binnen de formele beleidslijnen die de VS hebben getrokken. JOHANNESBURG (Reuter). De Zuidafrikaanse regering wil alle bevol kingsgroepen in grotere mate laten pro fiteren van de economische ontwikke ling. Maar er zijn grenzen aan het inwil ligen van de verlangens van de zwarte bevolking en aan de maatregelen ter verbetering van het klimaat voor bui tenlandse investeringen, zo verklaarde de Zuidafrikaanse premier John Vor ster zaterdag voor de Kamers van Koop handel in Johannesburg. WASHINGTON (Reuter/DPA). Al in 1985 zal de vraag naar olie groter zijn dan het aanbod, als gevolg van de tekorten zal de prijs per barrel (vat), nu ongeveer 12 dollar, dan zijn verdrievoudigd Tot die conclusie komt een rapport van de Ameri kaanse inlichtingendienst CIA, op basis van gegevens van de oliemaatschappijen, zo meldt de Washington Post zaterdag. Het CIA-rapport is „vertrouwelijk President Jimmy Carter heeft de afgelopen week I melding gemaakt van het bestaan van het CIA-rapport, waarvan hij de conclusies „verontrustend” noemde. Carter zal van avond in een televisierede zijn energiebe leid uiteenzetten. Verwacht wordt dat hij maatregelen voor energiebesparing zal af kondigen, een flinke verhoging van de benzine-accijns, een extra belasting op benzineverslindende grote luxe auto’s en een verghoging van de accijns op ruwe olie verdwijnen, anders zal Zuid-Afrika „wegschrompelen en sterven". Intussen is gisteren vanuit Mozambique president Samora Machel naar de Angole se hoofdstad Loeanda vertrokken, waar hij vandaag deelneemt aan een nieuwe topconferentie van de presidenten van de „frontlijnstaten'Op deze conferentie, die ook wordt bijgewoond door de leiders van de Zuidafrikaanse ANC, de Swapo en het Patriottisch Front, zal volgens Machel vooral gesproken worden over verscher ping van de guerrilla-oorlog in zuidelijk Afrika. De leiders van het Patriottisch Front hebben als hun mening gegeven dat „de strijd niet zal worden beëindigd voor dat alle macht is overgedragen aan de ware vertegenwoordigers van het volk van Zimbabwe”. Verwacht wordt dat de gesprekken over een oplossing van het Rhodesische pro bleem dit keer in Londen zullen plaatsvin den. In Kaapstad werd volgens goed ingelichte kringen aan Owen de verze kering gegeven dat hij op de volle steun van dit land kan rekenen en dat men verwacht dat zijn pogingen dit keer suc cesvol zullen zijn. groter dan ooit De belangrijkste punten van deze nieuwe grondwet zouden zijn de overname van de macht door een zwarte meerder- heidheid, de juiste datum van de onafhan kelijkheid, de positie van de blanke min derheid in een nieuwe overgangsregering en het absorberen van de guerrilla’s in het normale leven en daarmede de beëindi ging van de burgeroorlog Het succes is in belangrijke mate afhankelijk van de me dewerking van de tegenwoordige Rhodesi sche regering In het Oostenrijkse Vorarlberg kwam een bouwvak- kei om het leven toen een barak bij een bouwplaats van dt Arlbergtunne) onder een lawine werd bedolven Zeventien andere bouwvakkers konden zaterdagavond per helicopter worden geëvacueerd in het Kjeinwalser tai heeft een Westduitse legerhelicopter 22 jeudige sKiërs uit Stuttgart geëvacueerd uit een berghut, waarin ze sinds woensdag waren mgesneeuwd Zeventien ande re gestrande toeristen werden door dezelfde helicopter opgepikt KINSJASAZNEW YORK/PARIJS (UPI Reuter). Zairese troepen hebben met steun van hun Marokkaanse bondgenoten terreinwinst geboekt in de zuidelijke pro vincie Sjaba. Naar het Zairese persbureau AZAP gisteren bekendmaakte, werden daarbij wapens en ander materieel buitge maakt, terwijl er ook een gevangene werd gemaakt. De regeringstroepen zetten zaterdag een krachtig offensief in tegen de opstandelin gen die aanhangers zouden zijn van wijlen de Katangese leider Moise Tsjombe. De opstandelingen die in het begin van deze maand Sjaba, het voormalige Katanga, binnentrokken lieten enige doden op het slagveld achter, aldus AZAP. President Moboetoe van Zaire is optimistisch over het verloop van de strijd, zo werd hieraan toegevoegd. Hoge Franse en Amerikaanse functiona rissen hebben kortgeleden de gevechten in Zaire besproken en de Amerikaanse cen trale inlichtingendienst, CIA, en zijn Fran- Voor de wintersportgebieden in Vorarlberg is zater dag .sneeuw-noodalarm’ atgekondigd Vee) bergdalen zijn door metershoge sneeuw van ae buitenwereld geï soleerd, en alleen nog maai via de lucht te bereiken TEL AVTV (AP)‘ Mevrouw Leah Ra bin, de echtgenote van de Israëlische pre mier Jitzak Rabin is door een arrondisse mentsrechtbank in Tel Aviv vervoordeeld tot een boete van ruim 67.000 gulden naar aanleiding van de beschuldigingen dat zij bepalingen heeft overtreden inzake de viezen. Volgens de aanklacht heeft me vrouw Rabin vier jaar lang met haar echt genoot een rekening gehad bij een bank in Washington De affaire heeft Rabin ertoe gebracht zijn ontslag in te dienen se tegenhanger, de SDECE, hebben inlich tingen over het conflict aldaar uitgewis seld, zo schrijft het Amerikaanse week blad Newsweek gisteren. Volgens Newsweek wist de Franse in lichtingendienst de namen van 150 Cu baanse en 100 Oostduitse adviseurs in An gola, die de 1500 invallers in de Zairese provincie Sjaba opleidden. „De Franse president Valery Giscard d’Estaing bracht het onderwerp Zaire ter sprake toen de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Cyrus Vance, drie weken geleden na het SALT-overleg in Moskou op weg naar huis Parijs aandeed”. Ook de Amerikaanse onder-minister Philip Habib sprak met de belangrijkste adviseur voor Afrika van Giscard, Rene Jourmac, die juist uit Zaire was terugge keerd. Het bureau van de Franse president heeft gisteren bekendgemaakt, dat alle Franse vliegtuigen, die gebruikt werden voor het vervoer van materieel naar Zaire, zaterdagavond het land verlaten hebben, aangezien hun taak is volbracht. Een week geleden werd bekendgemaakt, dat Frankrijk vliegtuigen ter beschikking van Zaire had gesteld voor het vervoer van militaire middelen. Young wordt voor Carter een steeds moeilijker te dragen politieke last Hij is weliswaar een man met capaciteiten, doch begint op opmerkelijke wijze de voetstap pen te drukken van een andere voormalige VN-ambassadeur, Daniel Patrick Moyni han. Wegens zijn ongezouten uitspraken moest Moynihan verdwijnen, aangezien hij geen diplomatiek prestige meer over hield in zijn werkkring Zodoende is Andrew Young, de meest spectaculaire vertegenwoordiger van Amerika’s zwarte volksdeel in een offi ciële functie, ondanks alle officiële verkla ringen blijkbaar toch een probleem voor Carter aan het worden. De duidelijkste uitspraak over Young kwam van Carters bejaarde moeder Lillian Zij noemde hem „een blaaskaak in het kabinet” Waarop Carter weer moest komen zeggen: „Moe der heeft ongelijk. Ze woont de kabinets vergaderingen tenslotte niet bij” ■-y

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3