Vijf bestuurders Vals alarm uit Politiek café wars van polarisatie magazijn geverbaliseerd voor drankgebuik in Santpoort Leger des Heils spaart voor cv VERKOPING BRENGT NEGEN MILLE OP GROTE DEELNAME AAN FIETSRALLY Haven „Pasar Dalam” Jé 5 Modeshow voor huisvrouwen Kort IJmondnieuws [3r MAANDAG 1 8 APRIL IJMUIDEH-VELSEM 19 7 7 Lastige mug Militarisme I 7-^ -o, MMIS 1 Vanzelfsprekend (Van een onzer verslaggevers) SANTPOORT-ZUID Met voldoening constateerde forumleider drs. Herman van Run bij de sluiting van het politiek café dat de discussie ge speend was gebleven van kleinzielig gekibbel. Inderdaad was het politieke debat dat vrijdagavond in Santpoort-Zuid werd gehouden, niet ontaard in kinderachtig gekrakeel. Integendeel, de discussie verliep in een sfeer van gemoedelijkheid en harmonie. Felle twistgesprekken en storende inter rupties bleven uit. Respect voor eikaars standpunt hadden de vertegen woordigers van de verschillende politieke partijen vrijdagavond hoog in hun vaandel geschreven. ♦Tl ;nd id. ;en .30 ZO iur en u Het forum bestaande uit vertegenwoordigers van 'politieke partijen, ging op waardige wijze in debat met de zaal. nd 55. (Van een onzer verslaggevers) u. rad er van it- is de IJmondtrekkers, gelegen achter •n De vele attracties zoals het ballen gooien, trokken veel belangstell ing. is r r 3 van van 4. Stopplaatsen waren het koetshuis van Kennemergaarde. Beeckestijn, het club huis van de Kennemers, het Zeewijk- plein en het strantf. Het hoofdkwartier van Kennemerland, Gent, koortsachtig in de weer geweest met de inzameling van de tweedehandsspullen, zoals bankstellen, klassieke trapnaaima- chines en een vogelkooi. Zelfs een bad kuip behoorde tot de buit. Alles ging grif van de hand en aan het einde van de middag kon de zeer gunstige balans worden opgemaakt. VELSEN Vijf bestuurders van een vervoermiddel zijn dit weekend aange houden in verband met het gebruik van alcohol. De markt dlie in vorige jaren steeds vele bezoekers trok begint om elf uur ’s morgens. Behalve Shows van uitheemse klederdrachten worden er verscheidene muzikale attracties gepresenteerd. Tegen redelijke prijzen worden gebruiksartike len te koop aangeboden. Bovendien kan men van vele proefjes uit de Indische keuken genieten. De Pasar Dalam duurt de gehele dag en is voor jong en oud vrij toegankelijk. Maandag aangekomen: Clio, Högenas; IJmuiden; La Paloma, Barry. burg; Risnes, IJmuiden, Swansea; Carina, IJmuiden. Solvesborg. Takoradi Bremen; 01- .30 :e :e SANTPOORT. Op Koninginnedag zal in de IJmond MTS aan de Roos en Beeklaan in Santpoort-Noord wederom een „Oranjemarkt” in de sfeer van een Pasar Dalam worden gehouden. V n y 17 n n u. rer n. 0- s- 0- 2€1 -10 23. se- o- t” ie rt rt sn- -12 sn el. Lil— m- a: Bg LI. l: sn ier se- ite :n 30 .1. ;n, ?ot zo. sy- U. el. u. en u. it: ie- vr. :n, art an ir. .05 >1- .30 19- te- en ‘n- er- Lir. rf- B. ;ns u. R- 20 j. a. Vrijdag vertrokken: Parkesgate, Rochester, IJmuiden; Cin derella, Hull, Velsen; Antilla Bay, Easta- nura; Jubilation, Cochester, Koog a. d. Zaan; Smit Lloyd 8, Cont Plat. Velsen; Dependent, Halmstad. IJmuiden; Dubhe, Cork; Main Ore, Monrovia; European Highway, Bremerhaven; Gisela Bartels, Hamburg; Sanet, Piraeus; Osteturn, An tic; Smit Lloyd 15, Cont Plat, IJmuiden; Tender Carrie, Cont Plat, Velsen; Cor vus, Ipswich; Wildebeest, Great Yar mouth, IJmuiden; Eddystone, Caen. VELSEN. Omstreeks negen uur za terdagavond moest de Velsense brand weer uitrukken naar de noordkant van de Noordersluis. De brand was gemeld uit een magazijn van Rijkswaterstaat, maar bij aankomst bleek de rookont wikkeling, veroorzaakt door een slecht functionerende centrale-verwarming, het alarm in werking had gesteld. Er was dus geen vuur. Men hoefde dan ook niet in te grijpen. SANTPOORT. In de grote zaal van Zomerlust aan de Hoofdstraat in Sant poort wordt dinsdag 26 april een mode show gegeven voor de leden van de Nederlandse Vereniging van Huisvrou wen. Medewerking wordt verleend door het Haarlemse modehuis Liba. De bij eenkomst begint om twee uur. Er worden tevens wandkleden getoond die leden van de afdeling de afgelopen maanden hebben gemaakt gedurende een speciale cursus. De belangstelling hier voor bleek zo groot te ziijn dat na de vakantieperiode een nieuwe cursus van start zal gaan. Het ligt in de bedoeling ook een enthousiast gevolgde cursus in „Hindeloper schilderen” in september te herhalen. Vanuit de zaal werd het militarisme en het geweld enkele keren aan de orde gesteld. Vertwijfeld vroeg iemand zich af waarom het CDA spijkerharde af spraken eist ten aanzien van de handha ving van het militair apparaat. Waar blijft hier de bijbelse inspiratie? En een vraag van een gepensioneerde onderwij zer luidde: Wat blijft er van de christe lijke beschaving over als kinderen in een oorlog worden vermoord? Mevrouw Debets verweerde zich door te bena- Maar liefst 213 schoolkinderen hebber zaterdag deelgenomen aan de fietsrally die georganiseerd was door de scouting groepen De IJmondtrekkers en De Ken nemers. De rally voerde de deelnemer- tjes, in de leeftijd van 7 tot en met 13 jaar, langs allerlei fraaie punten in de gemeente Velsen. Bij de controleposten moesten behendigheidsspelletjes worden gedaan zoals een slalom, pijlen gooien, een verkeersquiz en ringsteken. De uit gestippelde route was ongeveer twintig kilometer lang. Aan het einde van de avond leerde een peiling onder het publiek dat de meerderheid weet op welke partij zij op 25 mei zal stemmen. Slechts twaalf mensen hadden nog geen beslissing ge nomen. De visie van de politici had hen blijkbaar niet veel verder geholpen want niemand bleek door de discussie, ven gedachten te zijn veranderd. De bijeenkomst was belegd door de afdeling Haarlem en Midden-Kennemer- een in- uit ko- Zondag vertrokken: C.V. Staghound, Bremerhaven; Mister Harold, Cont. Plat; Salland, Bilbao; Eildon, Pasajes, IJmui den; Alicia 1, Kopenhagen, IJmuiden; Annelies, Kopenhagen, IJmuiden; Sie- benburgen; Eildon, Pasajes, IJmuiden; Alicia 1, Kopenhagen, IJmuiden; Anne lies, Kopenhagen, IJmuiden; Plyavin- yas, Ventspils; Smit Lloyd 15, Cont. Plat, IJmuiden; Nord Kliff, Marestad, IJmuiden; Kentshore, Cont. Plat, IJmui den; Cinderella, Hull; Jemrix, Whitby, IJmuiden; Oomtesse, Rochester, IJmui den. Zangavond Velserhooft Maandag 25 april wordt onder auspiciën van de UW een zangavond gehouden voor de bewoners van Velserhooft en hun leef tijdgenoten. Medewerking wordt ver leend door het gemengde zangkoor De Stem uit IJmuiden. Zaterdag aangekomen: Stad Scandia, Cont. Plat; Aiea, Klaipeda; Jemrix, Kingslynn, IJmuiden; Vingnes, Antwer pen; Baarn, Antwerpen, Tor Scandina via, Gothenborg; Shipair 7, Londen; Cal- chas, Antwerpen; William Flint, Boston, IJmuiden; Day Inn, Noordzee; Medina, Londen; T S 42 Tough, Cont. Plat, ling. „Welvaart is de peller bij uitstek voor de ontplooiing van het individu, maar we dienen ons tevens te realiseren dat we roofbouw plegen op deze aard bol. Willens en wetens laten we de wereld in slechtere staat achter voor de volgende generatie”, zo waarschuwde mevrouw Janssens. De spits werd daarbij afgebeten door een van de oprichters van de PvdA, de heer Piel age. Jarenlang was hij lid van de gemeenteraad to Haarlem en van de Provinciale Staten. Van beroep was hij koloniaal, zoals hij dat zelf uitdrukte. Tijdens de Tweede Wereldoorlog gingen voor hem de ogen open. Hij ontdekte dat m ed e-verzetsstrijders steeds in linkse kringen gezocht moesten worden. Na de oorlog sloot hij zich aan bij de socialis ten. „Als katholiek meen ik dat het democratisch-socialisme een weten schappelijk verantwoorde methode is voor het streven naar een beter georga niseerde samenleving waarin alle lagen van de bevolking aan hun trekken kun nen komen”. Hij zei in principe een hekel te hebben aan confessionele par tijen „omdat zij de naam van de Heer gebruiken om politieke aanhang te ver werven. Ik voel me gegriefd door het gemak warmee Christus wordt inge voerd in de politiek”. Pielage beschouw de het CDA als een vergrote KVP waarbij de wil ontbreekt om wezenlijk» veranderingen in de maatschappij aan t« brengen. IJmuiden; Paulina Brinkman, Poole, Velsen; Iggesund, Iggesund; Tanja Hol- werda, Scanbprough; Smit Lloyd 8, Cont. Plat, Velsen; Trinitas, Fur, IJmui den. Evali, Antwerpen; C. V. Staghound, Norfolk; Het drukke weekeinde voor de heilsol daten startte vrijdagavond met de ba zaar. Er werden diverse fraaie voorwer pen verloot waaronder een smeedijzeren wieg, eikenhouten bijzettafeltjes en al lerlei kleedjes. De meeste attributen wa ren belangeloos door de plaatselijke De Haarlemse advocaat mr. J. van Wijk had zich in de gelederen van de PSP geschaard vanwezge zijn anti-mili- taristische opvattingen. Van Wijk, die acht jaar lid is geweest van de Eerste Kamer, zag in de PSP de functie van een lastige mug, die irriterend zoemt in het politieke krachtenveld. Drs. J. de de Lange, Noordhollands Statenlid voor D’66, gaf ruiterlijk toe dat de vraag naar zijn politieke keuze, hem onthutst had. „Het is een confron tatie met jezelf,” stelde hij vast. Aan een diergelijke bezinning waagde hij zich echter niet in het openbaar. Wel memo reerde hij de roerige jaren zestig toen in academische kringen in Amsterdam de overtuiging leefde dat de democratie be ter zou moeten functioneren. Vanuit, dat geloof werd D’66 opgericht. Tenslotte liet ir. G. Schoonktod, frac tievoorzitter van de VVD in de Velser gemeenteraad, weten dat zijn afschuw voor fascisme en collectivisme hem tot de WD hadden gebracht. Hij Hert dóór schemeren dat hij het soms wat moeilijk heeft met de koers die de liberalen volgen. „Mijn keuze is en blijft eer compromis”, aldus Schoonktod. Na de pauze kregen de ongeveer vijf tig aanwezigen de gelegenheid vragen af te vuren en kritiek te spuien op de forumledenEen vragensteller koesterde de illusie dat politici het algemene le vensdoel zouden kunnen formuleren. Geen van hen was hiertoe in staat. De meest treffende reactie kwam van mr. Van Wijk die de vraag vergeleek met een wiskundesom. „Het is een vergelij king, met drie miljard onbekenden”. Omstreeks zes uur werd de uitslag van de rally bekend gemaakt. Van elke leeftijdgroep volgen de eerste drie win naars. Meisjes van 7 tot en met 10 jaar: 1 Yvonnc de Haan, 2. Marietta Haas broek, 3. Annemieke Schafer; meisjes van 11 tot en met 13 jaar: 1. Marlijn de Boer, 2. Annemieke Haver, 3. Coby Ha- leber; jongens van 7 tot en met 10 jaar: land van de Adelbertvereniging, club van merendeels katholieke tellectuelen. Politieke kopstukken de regio waren uitgenodigd om te men vertellen hoe zij tot hun politieke keuze waren gekomen. En dat betekende dat de forumleden bij zichzelf te rade moesten gaan. De meesten vertelden dan ook iets over zichzelf, over hun opvoe ding en hun leven. Overigens was het duizelingwekkende bedrag tevens te danken aan de verkoop van koffie, friszoute haring, makreel en koek. Bovendien stond een automobilist zijn voertuig af waarvoor zonder moeite een koper werd gevonden. En ook dat tikte lekker aan. Met de nieuwe cv is een bedrag ge moeid van 25-000,-. Door de activiteiten van vrijdag en zaterdag is deze som bijna bereikt. Het Leger verwacht dat het motto van de actie „Aanstaande winter de cv, helpt u mee?” realiteit wordt. ,a® Gespreksavond. In het gebouw De Toorts aan de Hoofdstraat in Santpoort wordt zaterdag 23 april een gespreks avond gehouden met als onderwerp: „Marx, Lenin of Jezus?” De bijeenkomst die om half negen begint is gratis toe gankelijk. drukken dat het CDA een beleid voor staat dat gericht is op het voorkomen van oorlog. Haar partijgenoot Sikma sprong haar bij. Hij toonde zich een voorstander van geweldloos verzet en voelde zich verwant met atoompacifis ten. Als eerste stap tot een vreedzamer maatschappij zag hij de afschaffing van de meest gruwelijke wapens. Voor mevrouw A. M. Debets-Van de Leer, gemeenteraadslid in Purmerend, was de keuze voor de ARP indertijd een vanzelfsprekende. „Ik kwam uit een AR-nest en mijn man was van anti revolutionaire huize, dus werd, je lid van de AR. Het hoorde er gewoon bij”. Tot op de dag van vandaag zei ze zich thuis te voelen in de confessionele hoek het geen zij kernachtig toelichtte met de uitspraak dat het Christen-zijn niet op houdt bij de kerkdeur. Het Provinciaal Statenlid mevrouw Mr. Th. Janssens-Quant was, wait je noemt, in die PPR verzeild geraakt na enkele maanden te hebben vertoefd bij de KVP. Een poging om die partij van binnenuit nieuw leven in te blazen, was mislukt. Zij waardeerde het dat de radi calen geen diepgewortelde binding heb ben met een bepaalde levensbeschou wing. Uit het programma had vooral de milieuparagraaf haar sterke belangstel- In de nacht van zaterdag op zondag waren een 25-jarige, een 26-jarige en een 49-jarige inwoner van Velsen de klos. Allen moesten een bloedproef on dergaan, waarna proces-verbaal werd opgemaakt. Hetzelfde overkwam een 40-jarige Amsterdammer, zondagavond omstreeks zeven uur op de Langei Nieuwstraat. Tijdens deze avond is ook proces verbaal opgemaakt tegen een 24-jarige IJmiuideniaar, die een fiets bereed terwijl hij aan de drank was geweest. Zaterdag vertrokken: Leersum, Bilbao; Blakeley, Gunness; Wilbur Mariner, Cont. Plat, Velsen; Pacific, Stettin, HJmuiden; Erik, Rotterdam, Kent Shore, Cont. Plat, IJmuiden; Baltiyskiy 12, Antwerpen; Germann, Kiel; Fridel, Whit by, IJmuiden; Thea K, Frederiksvaerk, IJmuiden; Subro Viking, Welsh; Heike Flensburg; Canis, Stavanger; Biscay Star, Cont. Plat, IJmuiden; Samanis, Saida; Klorte Lagoom, Bremen; Alca, Toft; Sun Coast, Keppel; Wimpey Sea- kyon, Velsen; Bernd, Le Havre; Tor Scandinavia, Gothenborg; T S 42 Tough, Cont. Plat, IJmuiden; Kristina, Bremen; Neptunus, Dundee; Stad Scandia, Cont. Plat; Astor, Santander, IJmuiden. Icelark, Rotterdam; Haico Holwerda, IJmuiden, Grangmouth; Linda, Noord zee; Maria Oldendorff; IJmuiden, Ham- Zondag aangekomen: Garrison Point, Londen; Smit Lloyd 15, Cont. Plat, IJmuiden; Siranger, Antwerpen; Kent Shore, Cont. Plat, IJmuiden; Cinderella, Hull; Lake Almanor, Haipoint, IJmui den; Sentry, Gr. Yarmouth; Speyer, Ma racaibo; Pluto, Aberdeen; Pamier. Gr. Yarmouth; Whimpy Sea Lion, Cont. Plat, Velsen; Parkesgate, Rochester, IJmuiden; Ringnes, Norresundby, IJmui den; Heidelberg, Itaqui; Steinbuk, Ber gen; Balticborg, Karlstad; Pacific Cur rent, Takoradi; Avenier, Par; Illesha Palm. Bremen; Ludmilla-C, Londen, Velsen; Correse, La Pallice. IJMUIDEN De bazaar en rommel - markt van het Leger des Heils in IJmui den heeft het afgelopen weekeinde ruim 9060 opgebracht. Daarmee zijn de verwachtingen van de organisatoren - vijf mille - ruimschoots overtroffen. Het bedrag wordt aangewend voor de aanleg van een centrale verwarmingsinstallatie in het hoofdkwartier van het Leger aan de Edisonstraat 14. Maandag vertrokken: Parkesgate, Kingslynn, IJmuiden; Tsurusaki Maru, Seven Islands, IJmuiden. middenstand ter beschikking gesteld. Bovendien had de IJmuidensde zaken wereld 25 waardebonnen uitgegeven, va riërend van een portie nassi tot een gratis douche. Tijdens de bazaar was het rad van avontuur onafgebroken in be weging. Ook voor de andere attracties bestond grote belangstelling. Zaterdag stond in het teken van de rommelmarkt. Dagenlang was het Leger Vrijdag aangekomen. CorvUs, Ipswich; Bernd, Stanlow: Subro Viking, Great Yarmouth; Ger mann,, Rotterdam; .Annelies, Hamburg. IJmuiden; Kennemerland, Bremen; Nordkliff, Gent, IJmuiden; Kristina, Kristineham; Salland, Le Havre; Fridel. Kingslynn, IJmuiden; Pacific, Mar del Plata, IJmuiden; Wildebeest, Cont Plat. Cuxhaven, IJmuiden; Siebenburger, Rowhead; Sun Coast, Shoreham; Helga S, Für, IJmuiden; Erik, Kopenhagen; Plyavinyas, Ventspils; Heike, Theems; Colson, Bristol Chanel; Canis, Rotterdam dam; de tennisbanen aan de Heerenduinweg, fungeerde als start- en finishplaats. Na afloop konden de kinderen zich hier amuseren met touwtrekken, stokbrood bakken en bomen zagen. Bovendien werden twee films vertoond over het werk van de padvinderij. Deze films waren door de leden van de scouting groepen zelf gemaakt. 1. Jan Willem Bijl. 2. Midi: el Eeckhout, 3. Frank Korpershoek; jon gens van 11 tot en met 13 jaar: Pe.er John Brandwijk, 2. Hans Bakker, 3. Tony Schol. De extra prijs, een Spaar bankboekje met honderd gulden sleepte Yvonne de Haan in de wacht. Alle deel nemers kregen bovendien een herinne- ringsvaantje. Zaterdag 23 april is het opnieuw feest voor de IJmuidense padvinders, Ter glegenheid van St. Jorisdag wordt des avonds om zeven r.ur een groot 1: ■;?- vuur ontstoken bij het honk van. de IJ mondtrekkers. Op de foto geeft de voorzitter ran het Stichtingsbestuur van de scoutinggroe pen, W. P. Meesters, het startsein voo> het eerste tweetal. „Discussie bleef gespeend van kleinzielig gekibbel” o I 5

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5