s Huizen bouw in België Ui I iiw april Situatie uiterst explosief Mini-kerkhoven MAANDAG 1 8 19 7 7 BUITENLAND door Koos Koster Zuilen Brievenbus Expressie Nieuwe rijken Verdeeld Woonvormen (Van onze redacteur in België, Jan Gerritsen) BRUSSEL. Ooit schijnt 1Lc fabrikant klanten LIMA (PERU). „Colombia heeft opgehouden een demo cratie te zijn. Maar hoe ons sys teem dan wel heet, weet ik niet”. Een verzuchting uit een hoofdartikel in een van de- gro te Colombiaanse kranten. Na 100 jaar heerschappij van libe ralen en conservatieven balan ceert Colombia op de rand van een burgerlijke dictatuur of een militaire staatsgreep. Sinds 1958 bestaat het Nationale Front, opgericht door de beide partijen om een eind aan de zinloze gewelddadige onderlin ge twisten te maken (saldo: 300.000 doden) en tegelijk om elke vier jaar elkaar afwisse lend aan de macht te blijven. een Nederlandse fabrikant zijn vrienden en klanten met nieuwjaar een kalender ten ge schenke te hebben gegeven met afbeeldingen van groteske Belgi sche woningen en andere bouw werken. Versteende Belgenmop pen als het ware, waar blijkbaar om gevochten werd als om de fameuze Pirelli-kalender die vrouwelijk schoon van de mooiste kant liet zien. Die belangstelling kan men zich allicht indenken: het land der Belgen kent meer zotte bouwsels dan enig ander land in het deel van de wereld dat zich gaarne geciviliseerd noemt. J Met baksteen je plan trekken voor Colombia heel ver weg President Lopez Michelsen -JR-- j en 14,1» 7.85 I 1,39 78,80 6,73 14,50 Volgend jaar april worden er presi dentsverkiezingen in Colombia gehou den. Het ziet er naar uit, dat ook dan weer liberalen en conservatieven erin zullen slagen de baantjes, de politieke macht en de staatsinkomsten onder hun aanhangers te verdelen. Hoe kan dat in een land, waar de explosieve sociaal-economische situatie eigenlijk ieder moment een abrupt einde aan dit volstrekt verouderde politieke sys teem kan maken? De uitzichtloze economische situatie voor de meerderheid van de ongeveer 26 miljoen Colombianen holt iedere keer meer het systeem uit: een miljoen werklozen; een galopperende inflatie; een koffie„boon” voor een kleine bo venlaag; ontvoeringen, aanslagen en moorden aan de orde van de dag; hoge kindersterfte en driekwart van de ar beiders in de steden, die per maand minder dan 250 gulden verdienen, zor- Colombia heet het meest geweld dadige land van Latijns-Amerika te zijn. Op deze archieffoto een beeld van een rel in de hoofdstad Bogota. gen ervoor dat de situatie steeds moei- lijker te hanteren valt Voor de politici. Kenners van de Colombiaanse poli tiek tillen niet zo zwaar aan deze par tijtwisten. Zij zeggen dat de liberalen uitgaan van het begrip „creatieve ver deeldheid” en vlak voor de verkiezin gen meestal de gelederen sluiten, om eensgezind de stembushokjes binnen te gaan. De verdeeldheid onder de conser vatieven is minstens even groot Colombia is nummer één van de meest gewelddadige landen van La tijns-Amerika. Per dag vindt een poli- Twee andere guerrillabewegingen, de castristische ELN en de maoïstische EPL verkeren in een intern zuiverin gsproces en hopen van gemaakte fou ten in het verleden te leren. Het leger schijnt bezorgd te zijn over de toene mende invloed van de gewapende groe pen op het platteland. Een reden te meer om in te grijpen als de verdeelde politici in de steden het laten afweten. De situatie in verschillende provin cies van Colombia is dermate explo sief dat de boeren met een menge ling van vrees en bewondering in de guerrilla’s hun natuurlijke bescher mers zien tegen de uitbuiting van de grootgrondbezitters en de wreedheden van het leger. Berichten van achter de vijf fronten van de FARC zeggen dat de boeren daar de gewapende opstan delingen steunen en deze zich als „vis sen in het water bewegen”. Met deze laatste triomfen van de mense lijke geest zijn we weer teruggekeerd tot de eigenlijke materie: steen, in Belgische huizenbouw meestal baksteen. Vlaming, Brusselaar of Waal, baksteenvreters zijn het allemaal, zei een Belgische architect me eens op verontschuldigende toon. Want over smaak mag dan niet te twisten zijn, over wansmaak wel: veel van de Belgische baksteen is grof, lelijk en grauw, indruk ken die je niet goed maakt met een stel Corinthische zuilen ter weerszijden van de voordeur of een trapgeveltje boven de garage. stoeterijhek populair: gemaakt van beton, paaltjes aan de bovenzijde afgerond en twee spijlen tussen de paaltjes, spijlen vierkant in doorsnee, maar met een snij vlak naar boven gericht. In Normandië zie je ze veel, soms kilometers lang. Rond de stoeterijen waar de beroemde Franse dra vers vandaan komen. Achter zo’n wit geverfd stoeterijhek, maar ook achter de meeste andere hekken rond de Belgische tuinen - en er zijn soms ware barricades bij - is de overheersende kleur groen. Gras, coniferen en heesters heersen op de Belgische cultuuraarde, waar bloemen en kleurige planten schaars zijn. Onder de naaldbomen is de „cedrus atlantica glauca’ even geliefd als in Neder land. Op het ereplaatsje middenin het kort geschoren gazon zie je vaak de „arauca ria”, (slangeden) een van oorsprong uit Chili afkomstige boom, die in Nederland voor de oorlog om een of andere reden vooral in tuinen van teruggekeerde Indië- gangers voorkwam. De grensbepalende groeiwijze - in Ne- Het spreekt vanzelf dat zelfs het kleinste villaatje toch de indruk wil geven van een „domein”, waar de heer des huizes daad werkelijk heerst. De landman en de werk man die hun huisje bouwen, moeten uiter aard met minder volstaan, maar zij behoe ven ook geen kasteelheer te zijn om hun plan te trekken. Bovendien zijn er nog zoveel andere middelen om persoonlijke smaak en soevereiniteit over grond en baksteen op een beperkt aantal vierkante meters tot uitdrukking te brengen: de tuin of het hek of zelfs de brievenbus. Ook hekken zijn er natuurlijk in ontelba re vormen en spinsels van allerlei materi aal. Voor tuinen die iets groter zijn dan die van de buren en wier eigenaars-bewoners niet al te bevreesd zijn voor dieven, is het water of aan overstromingen (dijken bou wen is niet hun sterkste punt), maar wel bij gebrek aan een historie van enig formaat in die eeuwen, dat andere bevolkingen staten en naties vormden. „Ik worstel en zal wel zien wat er van komt” is het motto van de individualist, die geleerd heeft te overleven, zoals generaties individualisten voor hem r- De huizen (eh andere bouwwerken en bouwsels) in België vormen een afspiege ling van de twee voormelde levenshoudin gen: individualisme en overleven. Bouw sels van eerste categorie leveren voldoen-, de stof voor talloze kalenders, die men zijn beste vrienden wel of juist niet cadeau zou doen. Er zijn scheppingen in steen die inderdaad uitsluitend beschreven ktinnën worden in de termen van de Tachtigers: allerindividueelste expressie van de aller individueelste emotie. Vraag niet wat de buren ervan vinden - grote kans dat ze niets vinden, zoals in de vorm van hun huis blijkt: geschikt om te overleven. En aangezien het overgrote deel van de Belgen in huizen leeft die naar hun nimmer zo troosteloos als in Nederland. Ergerlijker is nog, dat al deze Besitzhaber hekken rond hun grondgebiedjes plaatsen en daarachter honden loslaten die, of ze nu groot of klein zijn, gruwelijk blaffen. Al weer: voorbijgangers opgelet. 55,00d 19,20 88,00 51,90 18,00 88,00 19,00b 1,75 54,20 41,00 7,20 26,20 45,60 74,30 48,20 62,90 72,80 53,50 55,70 11,00e 95,30 77,80 27,90 38,50 !8,20d 32,00 77,80 71,00 57,00 80,00 50,50 57,50 51,50 53,50 95,50 49,60 71,10 3O,7Od 67,50 34,60 23,00 40,00 31,50 61,80 87,50 83,00 66,10 2,30b 86,50 37,00 47,00 82,00 95,50 72,50 82,00 59,00 45,50 32,70 79,00 82,70 88,00 66,00 35,90 08,00 08,00 84,50 68,60 15,00 33,00 42,50d 81,20 69,50 48,00 62,10 98,00 57,00 97,00 99,00 Ik weet niet of die kalender over de vruchten van de wonderboom der Belgi sche architectuur een naam had. Die had kunnen luiden: Een Belg trekt zijn plan. Deze uitspraak wordt in België dagelijks talloze malen herhaald: menige gedach tenwisseling wordt ermee besloten, liefst vergezeld van een licht pathetisch handge baar. Het gaat immers om een inzicht waarop de Belgen zich gaarne laten voor staan: een Belg is een individualist. Een Belg trekt zijn plan. Zo’n zegswijze - want dat is het - in het Zuidnederlands, is misleidend. Het woord plan dient niet op gevat te worden als het „vaststaande voor nemen” van de gemiddelde boven-Moer- dijker. Een welomlijnd idee kan je ook niet „trekken”. Nee, het gaat veeleer om een koers die je uitzet in een verwachting dat je althans enige tijd voort kunt gaan voor dat een wijziging nodig wordt. In termen van architectuur zou je dus kunnen zeg gen: een Belg tekent zijn plan, wijzigingen voorbehouden. Het leger maakt niet de indruk de corrupte politici een reddingsgordel te willen toe gooien. Sommige waarne mers in Bogota zeggen dat dit bewuste tactiek van de militairen is. Zij zouden gebaat zijn bij een toenemend uithol- lingsproces van het systeem, om daar na als redders des vaderlands op de proppen te komen een straatsgreep te plegen, net zoals hun collega’s in Ar gentinië een jaar geleden hebben ge daan. Andere bronnen geloven niet dat het zo’n vaart zal lopen en wijzen op de „democratische” traditie van het Co lombiaanse leger en op de onvoldoende voorbereiding van de strijdkrachten om het land te besturen. derland buurmans ligusterhaag - valt in België toe (het gaat hier tenslotte om een taak die vervuld moet worden) aan conife ren. Er is vrijwel geen tuin waarin ze ontbreken, de dofgroene wachters, altijd in fantasieloze rijen aangeplant, in af wachting van onbekend onheil. Omdat ze veelal met enige tussenruimte in de aarde zijn gezet en bloemen en kleurige planten als gezegd spaarzaam voorkomen, lijken vele tuinen, vooral naarmate ze kleiner zijn, op mini-kerkhoven (Belgische kerk hoven, waar nog veel meer coniferen groeien, doen dan ook heel kerkhofachtig aan). eigen maatstaven gewoon mogen worden genoemd, zullen we de aandacht hierop richten: op de huizen met een tuintje en een hekje en een boompje en een rolluik voor de ramen, dat bij de eerste avond schemer wordt neergelaten met het geratel van een machinegeweer: voorbijgangers Wie nader wil komen tot wat het eigene mag heten in de woonwereld van de door- snee-Belg, dient vooreerst een blik te wer pen op de optrekken waarin de ,nouveaux riches” - de „nieuwe rijken” - huizen. Het eerste wat daarbij opvalt, is de populari teit van de kasteelvorm of het nep-kasteel. Talloos zijn de villa’s van de burgerij die zich gezeten acht, die van een ronde uit bouw en van achteren van torentjes zijn voorzien. Beschrijf mij uw donjon en ik zal zeggen wie ge zijt. „My home is my castle” zeggen de Engel- sen. Het is de tragiek van de Belgische nouveaux riches dat ze dit soort uitspra ken te letterlijk opvatten: het doet tamelijk lachwekkend aan kasteelachtige villaatjes op een rij te zien, ook al zijn rijen in België De liberalen zijn momenteel sterk verdeeld. Presidentskandidaat Julio Cesar Turbay Ayala, een man zonder politiek programma en eng bevriend met cocaïnebaronnen en smokkelko- ningen, zal naar alle waarschijnlijk heid Colombia’s toekomstige presi dent worden. Hij geniet de steun van Welke zijn nu de idealen die de Belg die zijn plan trekt, voor het geestesoog staan als hij woonvormen gestalte geeft? Om deze vraag te kunnen beantwoorden, dient men te weten dat het „plantrekken” naast het veeleer oppervlakkige individualisme een veel verderstrekkende betekenis heeft: die van „zijn eigen weg gaan”. Niet verwonderlijk voor een bevolking die eeu wen onder heerschappij van vreemde he ren moest leven. Anders gezegd: het fiere „Luctor et Emergo” van de Zeeuwen is een on-Bel- gisch parool, niet zozeer door gebrek aan Oud-president Carlos Lleras Restre po (1966-1970) heeft zich ook in de strijd geworpen. Deze intelligente vertegen woordiger van (Colombia’s verlichte on- dernemerskringen en van de bank- en zakenwereld is zijn campagne (te) laat gestart en heeft zijn verleden als oud- president niet mee. De felle strijd tus sen deze twee mannen bedreigt de een heid van de liberale partij, met alle gevolgen vandien voor de politieke situ atie in het land. de huidige president, de door de bevol king verfoeide liberaal Lopez Michel sen en heeft de meerderheid van het partijapparaat achter zich. Om de Belgische baksteenindustrie recht te doen, zij gezegd dat moderne stenen beter zijn wat vorm en kleur be treft, al blijft tegen betaling uiteraard alles mogelijk. Hetzelfde geldt overigens bij nieuwe huizen, in vorm en aanzicht doet zich steeds vaker de matigende invloed gevoelen van „Schoner Wohnen” en ande re in glanspapier vervatte verborgen woonverleiders. Met baksteen je plan trek ken, zo moet dus de samenvattende con clusie luiden uit deze bescheiden ontleding van het Belgische bouwen. Met baksteen je plan trekken is tevens, als men daar al van kan spreken, de meest Belgische aller hartstochten. Een hartstocht die land schappen verzet. Kijk zelf maar: er staat echt wat er staat. boeren hun reispasjes verlengen, ’s Nachts en overdag vinden overvallen op de hutten plaats door soldaten op zoek naar gewapende opstandelingen. Foltering en martelingen zijn aan de orde van de dag. De aankleding van de directe woonom geving wordt ook gaarne voltooid met at tributen die ook buiten Ardennen- en Pa- jottenland bij brede lagen bekendheid ge nieten. Stenen paddestoelen (natuurlijk rood geverfd met witte stippen), bronstige herten, miniatuurmolens, bloembakken in Louis-zo-en-zoveel-stijl, rijkere heren voorzien hun pand van machtiger symbo len: leeuwen met wapperende manen en andere katachtigen die vanaf bordessen en andere strategische plaatsen de aan dacht trekken. Er moet zelfs een Belgisch landhuis bestaan met een lachende sfynx. Hoe het gemiddelde ideaal er uit ziet, is het onderwerp van bijgaande reportage van onze redacteur in Bel gië, Jan Gerritsen. De bevolking gelooft steeds minder in de mogelijkheid om via de parlemen taire weg van verkiezingen de situatië in Colombia te veranderen. Aan de andere kant zit de traditie van de libe rale en conservatieve partijen diep ge worteld in het bewustzijn van de men sen. Je wordt als liberaal of conserva tief in dit land geboren zeggen sommige Colombianen. De linkse oppositie is te verdeeld om de ontevredenheid onder de bevolking te kanaliseren en om een vuist te maken tegenover de gesmeerd lopende propagandamachines van bei de partijen. Bovendien is de aanhang van links niet direct in verkiezingsre sultaten zichtbaar, maar eerder bij de organisatie vanide boeren, stakingen in de fabrieken en op vakbondsgebied. „Stenen voor brood" stond onlangs boven een ingezonden stuk in een Belgische krant. De schrijver maakt zich kwaad over de „architectonische pornografie” waaraan de Belgen zich zijns inziens op grote schaal schuldig maken. Hij schrijft: De Belgen zijn nog steeds geneigd de vraag uit de Schrift „Als uw broeder u een brood vraagt, zult ge hem dan een steen geven?" positief te beantwoorden. Want je eigen huis bouwen, desnoods ten koste van langjarig vasten, dat blijft het grote ideaal van elke recht geaarde Belg. tieke moord plaats, zegt het zwartboek van de repressie, uitgegeven door het Comité van solidariteit met de politieke gevangenen, met morele steun van de beroemde Colombiaanse schrijver. Ga briel Garcia Marquez, de auteur van „Honderd jaren eenzaamheid”. Tussen 1958 en 1974 zijn, volgens de officiële cijfers, 5000 doden gevallen in Co lombia. De staat van beleg heerst bijna het hele jaar door. President Lopez Michel sen stelt de gewapende groepen verant woordelijk voor dit geweld en noemt hen „moordenaars van boeren, over vallers van banken, vrouwenverkrach ters en ontvoerders van mensen. „Het Comité: „De groepen zijn het antwoord van een volk, dat niet bereid is zich passief te laten afslachten”. ue gewapende groep van de FARC vaak tegen wil en dank ideologisch en materieel ondersteund door de conser vatieve communistische partij strijdt momenteel op vijf fronten op het plat teland tegen het Colombiaanse leger (Antioquia, Santander, El Choco, Cau- ca en Magdalena). Hele streken in die gebieden zijn gemilitariseerd. Bijeen komsten van meer dan drie personen zijn verboden. Iedere week moeten de Democratie lijkt ■w ■M

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 9