1 5 Onderscheiding FRANSE POLITIE PAKT ZWARTWERKERS HARD AAN voor Duisenberg SCHEIDENDE VOORZITTER BANKIERS VERENIGING: Beladingsgraad Britse vakbond KLM hoger tegen beperkte loonsverhoging HAND”-TYPEMACHINE staken niaamej zte/i. Typografen in Zwitserland I Nog 5 dagen Werknemersbelangen bij NOM en LIOF te weinig aan bod tussen de bedrijven door F 32e Internationale Huishoudbeurs 15t/m24apnl77-RAI Amsterdam illegaal wat bij Duisenberg VOORZITTER NVV-BOND MERCURIUS JAN BROUWER I Indonesië zal olie gaan invoeren F Drie procent van de bevolkingverdient er DINSDAG I 9 APRIL 19 7 7 ECONOMIE 15 DE NEDERLANDSCHE BANK N.V. OPROEP TER VERWISSELING VAN DE BANKBILJETTEN VAN AMSTERDAM. (ANP)„Wie erop uit is, het vuur van de concur rentie in het Nederlandse bankwezen flink aan te blazen, dient zich in dit verband te realiseren dat het overheidsinstellingen zijn (Rijks- postspaarbank en Girodienst - red.), die tot op heden niet aan vermogenseisen en aan oeiastingeisen hoeven te voldoen, die ae huidige onrust op de financiële markt mede veroorzaken, waardoor een sfeer ontstaat die de kredietexpansie in de hand werkt. Een ongewenste ontwikkeling wanneer men de inflatie wil bestrijden.” 1 behangetje komt Overheidsinstellingen oorzaak f 19, model 1953 onrust op financiële markt ie n, en 1,80 LONDEN (UPI). De hoop van de Britse regering op nog een jaar van beperkte loonsverhogingen ter bestrij ding van de hollende inflatie heeft gis teren een zware klap gekregen door het verzet van Jack Jones, de leider van de grootste vakbond en architect van het „sociaal contract”. De leider van de bond van transpor tarbeiders zei dat strenge looncontroles de economie niet langer kunnen helpen noch de werkloosheid kunnen verlich ten. Jones verklaarde dat hij zou vra gen om een „terugkeer naar vrije cao- onderhandelingen” met slechts een aansporing tot „terughoudendheid” bij looneisen. Hij sprak zich weliswaar uit voor verdere samenwerking met de re gering aan het loonfront. „Wij willen geen zware eisen en geen grote staking die de economie zou ruïneren”. Maar een strikte loonpolitiek zoals in de afge lopen twee jaar noemde hij onrealis tisch. Het huidige (tweede) sociale contract loopt eind juli af. De leider van de mijnwerkers. Joe Gormley, deelde al mee dat nieuwe loonbeperkingen afge wezen zouden worden. I 1,39 78,50 6,37 14.40 Sonestahotels De besprekingen tus sen Sonesta International Hotels Corpora tion in Boston en Loews Corp, in New York (o.m. hotels, verzekeringen, reisbu reaus) over de overneming van 500.000 aandelen Sonesta door Loews zijn zonder succes beëindigd. De voorgenomen over neming gaat definitief niet door, zo heeft Sonesta bekendgemaakt „Hoever men ook teruggaat in de ge schiedenis, steeds zal blijken dat de ban kier nimmer een geliefd figuur is De pen Dit zei gisteren de scheidende voorzitter van de Bankiersvereniging, dr. J. R. M. van den Brink van de Amro Bank, tijdens de algemene ledenvergadering van deze vereniging (Van onze redacteur in Frankrijk) In zijn afscheidsrede blikte de heer Van den Brink, die volgend jaar ook uit de dagelijkse leiding van de Amro Bank zal terugtreden, ook op andere punten terug op de 25 jaar waarin hij een leidende functie in het Nederlandse bankwezen ver snel nog even al die gezellige nieuwt jes zien op 'I gebied van meubelen, doe- t-zeli, tuin, toerisme, keukens en sanitair, vissportmanifestatie. mode en nogveel meer. De Huishoudbeurs is 'n gebeurtenis voor iedereen, jongen oud Dagelijks van 10.011 17.00 en van 19.00-22.30 uur Op zondagen 's avonds gesloten Entree: 6. p.p kinderen en groepen boven de 25 personen 2. korting p.p (iratis parkeren' van de buren knipt niet onder de strafbare categorie? Waar het zwartwerken be gint kan niemand precies de finiëren. Niemand gelooft in ernst dat de conciërge - die man of vrouw die in Frank rijk in de flatwoningen aan de voordeur de wacht houdt en de post ronddeelt, na ze eerst zelf gelezen te hebben - tot de zwartwerkers gaat be horen zodra hij voor de huur der op de eerste etage een hun eigen subversieve acties werd ontnomen. Het bouwen van een heel huis via zwart werk komt 20 procent goedkoper uit dan wanneer men in Frankrijk de officiële weg volgt. Toch is het zwartwerken sinds 1972 verboden op straffe van zwa re geldboetes, zelfs van ge vangenisstraffen. Zwartwerken kan echter akelige consequenties heb ben, zo weet men ook hier. Wie al zwartwerkend van een bij het uitoefenen van het bedrijfsecono misch toezicht, bewust is geweest van de grote betekenis van de internationale acti viteiten voor het Nederlandse bankwezen. De voorzitter van de Bankiersvereniging stelde voorts vast, dat de concurrentie in het Nederlandse bankwezen sterk is toege nomen, ook door de komst van vele buiten landse banken. „Terecht voert ons land een open-deur-politiek, een situatie die het Nederlandse bankwezen bij zijn expansie buiten de grenzen helaas niet vaak aan treft”, aldus de heer Van den Brink. Minister Duisenberg wees de beschuldi gingen van de hand, die dr. Van den Brink uitte. De minister zei gisteravond voor de NOS-radio „wel een beetje geschrokken te zijn”, van het bericht. Het Nederlandse bankwezen, aldus de heer Duisenberg, heeft in het afgelopen jaar voor bijna 27 miljard meer aan hypotheken besteed en slechts één miljard daarvan kwam van de PTT-bedrijven. Volgens de minister hadden de Rijkspost- spaarbank en de Girodienst tien jaar gele den 20 pet van de bankiersmarkt in han den en nu niet meer dan tien pet. De nieuwe activiteiten van deze instellingen zijn erop gericht iets van de verloren posi tie terug te winnen Dit zei gisteren in Woerden Jan Brou wer, voorzitter van de NW-bond Mer- curius tijdens een bijeenkomst waar een door de dienstenbond NKV en Mercurius uitgegeven brochure over de bezetting in september 1976 van het Roermondse be drijf Veldkoning werd gepresenteerd. Brouwer deed zijn uitspraken naar aan leiding van de rol die met name de LIOF heeft gespeeld bij deze veertien dagen du rende bezetting De FNV, zei hij, zal bin nen enige tijd met een nota komen waarin zij haar standpunt ten aanzien van de ontwikkelingsmaatschappijen zal bekend maken In maart steeg het totale vervoer met 5 pet van 141,6 mln tot 148,0 mln tonkilome- ters en de produktie met 2 pet van 260,3 mln tot 265,0 mln tonkilometers. Het communistisch vakver bond geeft twee redenen op die tot de levendige zwarte handen op de arbeidsmarkt hebben geleid. Allereerst ver dient volgens deze organisa tie bijvoorbeeld in het nu uit gestroopte gebied van de Gi ronde 54 procent van de wer kende bevolking niet meer dan 2000 franc (1000 gulden) in de maand. En bovendien genieten de meeste werklo zen er geen enkele sociale uit kering. Door het faillissement van Holland Uni ted (Veldkoning) raakten ongeveer hon derd man zonder werk. Een deel vond nieuw werk, maar voor de meeste ouderen is dat er niet, aldus de brochure. 1ISH0W EURS k •s ningmeester van de voetbalclub is zelden populair. De stabiele winstonwikkeling van banken trekt de aandacht en geeft aanleiding tot kritisch commentaar. Niet uit het oog mag echter worden verloren, dat het rendement op het eigen vermogen slechts kon worden behaald dankzij een voortgaande daling van de relatieve om vang van het eigen vermogen van de ban ken. Dit eigen vermogen bedroeg in 1950 dertien procent van de balanstelling, tegen nog geen 6 pet in 1975. De winst van de handelsbanken vóó belastingen, uitge drukt in procenten van hun bedrijfsom vang, daalde van 1,75 pet in 1950 tot 0,75 pet in 1975 Het winstvermogen van de banken liet dan ook niet toe door winstin- houding en emissie het eigen vermogen naar verhouding te handhaven”, aldus dr. Van den Brink 5,00 1,20 3,00 7,10 ),00b 1,80 1,00 ),50 7,20 1,50 3,50 1,00 1,00 :,50 1,00 1,50 >,70 1,50 >,00 1,80 ,60 ,80 l,00f ,00 ’,70 !,50 Daar konden de politieman nen en de gendarmes meteen zelf hun voordeel mee doen, want ook zij behoren tot de zwartwerkers. Of valt een agent die eerst kapper was en nu nog 's avonds de haren De heer Van den Brink vond verder, dat de verlaging van de solvabiliteitseisen die aan banken worden gesteld niet ongestraft kan doorgaan, nu de risico’s in het econo mische leven duidelijk toenemen. Binnen zekere grenzen was een daling zeker aan vaardbaar. De solvabiliteit daalde in de afgelopen 25 jaar echter van meer dan 50 pet tot nog geen 12 pet. Bovendien werd door de Nederlandsche Bank toegestaan, dat achtergestelde leningen onder bepaal de voorwaarden als garantievermogen werden beschouwd. Een mogelijkheid waarvan sinds 1969 dankbaar gebruik is gemaakt. „Een leek kan begrijpen dat dit niet door kan gaan”, aldus de Amro-top- man ,50 1,00 ,50 ,00d 1,00 1,80 1,00 1,30 ,00 1,50 ,50e 1,80 5,70 1,40 ,50 .,80 ’,00 1,10 >,00 :,30b 5,00 >,50 >,50 >,40f ’,00 1,70 1,70 1,00 1,00 1,40 r.oo 5,20 1,00 >,00 >,60 5,00 5,00 5,80 3,60 1,00 3,40 2,00 3,20 3,00 3,50 7,30 2,20 3,00 5,00 3,00 5,00 3,00 WOERDEN (ANP). De belangen van de werknemers komen bij de ontwikkelings maatschappijen zoals de Noordelijke Ont wikkelingsmaatschappij (NOM) en de Limburgse Ontwikkelings- en Finan cieringsmaatschappij (LIOF) te weinig aan bod. Wij vragen ons zo langzamer hand af hoe het met die ontwikkelings maatschappijen in de toekomst moet en hoe hun structuur zou moeten zijn. AMSTELVEEN (ANP). De KLM heeft in maart een beladingsgraad geboekt van 55,9 pet tegen 54,4 pet in dezelfde maand van 1976, zo blijkt uit voorlopige vervoers- en produktiecijfers. Hiermede kwam de beladingsgraad voor het volledige, op 31 maart geëindigde, boekjaar 1976-77 op 55,2 pet tegen 54,3 pet in 1975-7,6. Een typmachine in de vorm van handen, als vervanging van papier en potlood bij het dicteren. De machine kan worden ge bruikt met de handen in hun natuurlijke houding, volgens de fabrikant een voor deel. Iedere typist(e) zou er 180 woorden per minuut mee kunnen typen. De typma chine Engels fabrikaat kost rond de tweeduizend gulden en moet worden aan gesloten op een beeldscherm DJAKARTA (AP). De Indonesische minister van Mijnbouw, Mohammad Sad- li, heeft gisteren gezegd dat de mogelijk heid bestaat dat Indonesië het komende decennium olie zal gaan importeren en wel als het land geheel geïndustrialiseerd is. Sadli zei dit in een commentaar op bui tenlandse persberichten dat Indonesië bin nen de komende tien jaar olie zou laten invoeren omdat de eigen oliebronnen te gen die tijd niet aan de vraag zouden kunnen voldoen vulde. Hij stelde dat bij de opbouw van de wereldeconomie het particuliere bankwe zen onmisbaar is. „Het speelt door zijn beweeglijkheid en creativiteit in de kanali sering van geld- en kapitaalstromen en met name in het internationale emissiebe- drijf de hoofdrol.” De Amro-topman was van mening dat Nederland de afgelopen 25 jaar zijn positie als internationaal financieel centrum in belangrijke mate heeft heroverd. Niet al leen hebben de handelsbanken een om vangrijk buitenlands bedrijf, in toenemen de mate zwermen zij zelf over de grens. Met voldoening kan volgens de heer Van den Brink worden vastgesteld, dat de Ne derlandsche Bank zich steeds zowel bij het uitstippelen van het monetaire beleid als GENÈVE (DPA, AFP).— Door een sta king van de typografen zullen de vijf franstalige bladen die in Genève worden gedrukt vandaag, woensdag en donderdag niet verschijnen. Met steun van de Zwit serse typografenbond besloten de Geneef- se typografen voor „tenminste drie dagen” in staking te gaan om kracht bij te zetten aan hum eis tot invoering van een veerti- gurige werkweek en uitbetaling van een dertiende maand loon. Zoals deze foto laat zien zullen de bankbiljetten van f 10 (model 1953), f25 (model 1955), 100 (model 1953) en f 1000 (model 1956) worden ingetrokken. Deze biljetten uit dejaren vijftig moeten uiterlijk in okter bij de centrale bank zijn verwisseld. In het gehele boekjaar 1976-77 nam het totale vervoer met 4 pct toe van 1.742,0 mln tot 1.809,9 mln tonkilometers en de pro duktie met 2 pet van 3.208,8 mln tot 3.280,2 mln tonkilometers. Bovenbedoelde bankbiljetten kunnen VAN 19 APRIL 1977 TOT EN MET 18 OKTOBER 1977 ter verwisseling wor den aangeboden bij de Hoofdbank van De Ncderiandscfte Bank N.V. te Amsterdam, haar Bijbank te Rotterdam, haar agentschappen ot baar correspondentschap Nettowinst Stevin 23 pet omhoog Stevin Groep NV heeft vorig jaar ƒ21,6 mln nettowinst behaald wat ten opzichte van de 17,5 mln in 1975 een stijging van 23 pet betekent. De vooruitzichten voor 1977 zijn zodanig dat het bestuur geen aanleiding ziet de eerder uitgesproken winstverwachting van circa ƒ26 mln te herzien, aldus een mededeling. Voorge steld wordt het dividend te verhogen tot 5,50 (v.j. 5) of ter keuze 2 in contanten plus 1 in aandelen ten laste van de fi- scaaivrije agioreserve (v. j. 2 in contanten plus ƒ0,80 in aandelen) De bonden verwijten de LIOF dat zij door de ontwikkelingsmaatschappij niet serieus worden genomen. „De LIOF had geen enkel begrip voor het feit dat de werknemers al twee roerige jaren achter de rug hadden,” zo staat in de brochure, die „Veldkoning bezet” is getiteld. De LIOF weigerde bovendien gegevens te ver strekken die zij nodig hadden om zo enigs zins een inzicht te krijgen in de feitelijke toestand bij Veldkoning (een onderdeel van Holland United) Via derden is het de bonden gelukt dat materiaal te pakken te krijgen, aldus Brouwer. „Als instituut dat de werkgele genheid wil redden is het er in geslaagd, zoveel mogelijk langs werknemers, bon den en andere betrokkenen heen te wer ken, om naderhand te kunnen zeggen dat de werknemers zelf door het bedrijf te bezetten de schuldigen zijn aan de uitein delijke ondergang van Veldkoning,” aldus de brochure Een bezetting ia echter één van de uiter ste middelen waarnaar de werknemers kunnen grijpen. Datzelfde geldt voor sta ken Werknenwn «n bonden grijpen naar (ADVERTENTIE) PAKIJS. Frankrijk telt ruim 800.000 zwartwerkers. Dat komt neer op drie pro cent van de werkende bevol king. En om een begin te ma ken met de oplossing van dit onoplosbare probleem zijn er in het departement Giron de razzia’s gehouden. Ruim honderd processen-verbaal werden uitgedeeld. LUXEMBURG (ANP) De Nederland se minister van Financiën Duisenberg heeft gisteren in Luxemburg een hoge Luxemburgse onderscheiding gekregen. Uit handen van zijn Luxemburgse collega J. Poos, kreeg hij in het Luxemburgse ministerie van Financiën de versierselen behorend bij het grootkruis in de Orde van verdienste van het Groothertogdom Luxemburg ladder valt en zijn been breekt zit zelf met de brok ken, en de opdrachtgever eveneens. En als het huis na gedane zwarte arbeid zou in eenzakken, helpt er geen en kel verhaal. Zo’n vaart loopt het echter niet, zeker waar het zwartwerken meestal door professionelen wordt verricht - die zelf de 17,6 pro cent btw ontlopen - als ze buiten de normale uren de handen uit de zwarte mou wen steken. De Nederlandse minister heeft de Luxemburgse onderscheiding verdiend met „zijn grote inzet voor de monetaire eenwording in Europa. nieuw plakken. Toch zouden 300.000 Fran se vakmensen zonder werk zijn komen te zitten, omdat het werk hen door de ama teurs uit de mond gestoten werd. Hele huizen worden immers, alsof het de gewoon ste zaak van de wereld is, door zwartwerkers in elkaar getimmerd en gemetseld. Niet zelden ontmoet men hier ook weer de officiële werk lozen, wier brood hen door De razzia's werden uitge voerd door de gendarmerie en de politie, nadat de steek- proefactie weken van tevo ren door middel van 4000 af fiches was aangekondigd Hoger dividend Twentsche Kabel NV Twentsche Kabelfabriek zal voorstellen om over 1976 een dividend uit te keren van 19 (v.j.'18), waarvan al 6 als interim dividend werd uitgekeerd. Voorts wordt voorgesteld op de oprichtersbewijzen ƒ1.244,79 per bewijs te betalen tegen 1.122,93 over 1975. De omzet over 1976 bedroeg 67,8 mln excl. btw tegen 62,2 mln in 1975, terwijl de nettowinst uitkwam op ƒ4,17 mln tegen ƒ3,84 mln, aldus het bestuur. De afschrijvingen bedroegen ƒ3,31 mln (ƒ3,21 mln). Van Dorp: NV Van Dorp en Co, verwacht in 1977 een totaalomzet van ƒ57,5 mln te behalen tegen ƒ45,8 mln in 1976. De groep handelt in benodigdheden voor kantoren, scholen, tekenkamers en drukkerijen en vervaardigt papier- en schrijfwaren, kantoorboeken en plastic ar tikelen. In de handelssector is de prognose voor 1977 een omzet van ƒ35 mln tegen 27,3 mln in 1976 en in de produktiesector een omzet van 22,5 mln tegen 18,5 mln. Per aandeel van 100 bedroeg de netto winst ƒ28 tegen ƒ27 in 1975 en de cash flow 54 tegen 49. Bredero (1Verenigde Bedrijven Bre- dero NV vindt het beslist noodzakelijk een sterker accent te leggen op haar expansie buiten Europa. Met name wordt hierbij gedacht aan West-Afrika en Canada, ter wijl de bestaande activiteiten in Iran en Tunesië voor uitbreiding vatbaar zijn. Dit heeft president-directeur dr. J de Vries gezegd, in een toelichting op het jaarver slag. In het verslag wordt ernstige kritiek geleverd op het regeringsbeleid inzake de gemiste kernenergie-order uit Zuid-Afri- ka. Het missen van de order heeft Bredero aan voorbereidingskosten 5 a 6 mln gekost Bredero (2) De directie van Bredero Vast Goed NV ziet goede mogelijkheden in West-Duitsland. Het werkgebied is dan ook in principe tot de Bondsrepubliek uit gebreid, omdat de directie meent dat dit een essentiële voorwaarde is voor een goe de en regelmatige expansie. In 1976 be droeg het resultaat na afschrijving en be lastingen f 4,6 mln 4 mln). Voorgesteld is 14 dividend te betalen tegen f 13 over 1975. De vooruitzichten zijn gunstig. dit middel als het management heeft ge faald. Het is een schreeuw om hulp van werknemers, die willen laten zien hoe zij er voor staan, merkt Brouwer op. De dienstenbonden pleiten in de brochu re voor een verdere, diepgaandere contro le op wat er gebeurt met de overheidsgel den. Het ministerie van Economische Za ken had aanzienlijke bedragen in het be drijf gestopt; ongeveer dertien miljoen gulden. Minister Lubbers heeft de rijksaccoun- tantsdienst een onderzoek in laten stellen naar de besteding van deze gelden. Uit het onderzoek bleek dat er geen fraude is gepleegd, maar „wel onzorgvuldig is ge handeld”. De schrijvers voegen daar in de brochure de opmerking aan toe dat de rest van de aanbevelingen uit het onderzoeks rapport en de conclusies „om dubieuze redenen op zich laten wachten”. I Verto diep in de put NV Verto heeft vorig jaar een verlies geleden van 5,8 mln (1975: ƒ6,6 mln winst). Het dividend wordt gepasseerd (v.j. 3 per aandeel van 25). Voor dit jaar wordt nog geen positief resultaat verwacht, aldus een tussentijds bericht. Als gevolg van sterke prijsdalin gen daalde de omzet tot ruim 200 mln (v.j. 305 mln), wat voornamelijk tot uitdruk king kwam in de oogstgarensector. De totaal kwantitatieve omzetten overtroffen die van het vorige jaar. fUX,mo<Mt953 ftOCO.'noM IW6 ii

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 15