Profrenner is instelling veranderd van CEES PRIEM BLINKT UIT DOOR VECHTLUST Interesse in sportpuntiq) VS omhoog Donner triomfeerde 7 CTKSB treffers en missers H VOORZITTER NEUDECKER PAKT UIT NK SCHAKEN VAN START I I DINSDAG 1 9 APRIL 19 7 7 16 SPORT 17 door Peter Heerkens Bijdragen: Leen van der Lugt Stukken sterker 1 Superstars: een lekker, nieuw zoutje van Smiths, i GENT Bij zijn afscheid van het amateurpeloton, vier jaar ge leden, was Cees Priem als profes sional een veelbelovend wielren ner. Hij ging over met een erelijst die bol stond; het succes bij de beroeps leek een kwestie van wei nig tijd. In de praktijk werd die theorie anders. Zoals zovelen voor hem, moest de Zeeuw ervaren dat een glanzende amateurcarrière geen garantiebewijs is voor het welslagen bij de profs. 1 ill Bayern zoekt zondebokken Cees Priem: „M’n gezondheid gaat voor alles” (Van onze sportredactie) n groot (ADVERTENTIE) ADVERTENTIE) 0-4 1-1 027357 027357 037730 037730 word* jegintop In Buenos Aires versloeg de Argentijn se tennisser Vilas Fibak uit Polen met 6-4, 6-3 en 6-0. Het was de finale van het River Plate-toernooi. „De ploeg heeft door Jan Raas al veel succes gehad en Roger Rosiers is er een die de hele ploeg inspireert. Er hangt nou echt LEEUWARDEN. In het Oranjehotel te Leeuwarden is maandag de wedstrijd begonnen om het persoonlijk schaakkam pioenschap van Nederland. Het sterkst bezette kampioenstoernooi dat ooit in ons land werd gehouden, ondanks het feit dat grootmeester Genna Sosonko op het laat ste moment vervangen moest worden door Cor van Wijgerden. een sfeer van: we gaan er tegenaan om te winnen en dat heb ik nog nooit meege maakt. Ik trek me er geweldig aan op. Ten tweede voel ik me fysiek stukken sterker dan andere jaren. Ik kan het niet anders uitleggen dan dat het komt door een betere begeleiding via onze seigneur. Ik heb me daar nooit aan willen overgeven. In alle drie de jaren dat ik prof was moest ik van een wielerdokter en een soigneur niks We ten. Alleen masseren, dat mochten ze. Voor de rest hadden ze van me af te blijven. Ik durfde gewoon niet. Wat ik zag en hoorde over gerommel met allerlei pre paraten, maakte me bang. Afgelopen win ter heb ik daar met m’n dokter over ge sproken, want ik voelde wel dat zoals ik het deed, het ook niet goed was”. natie, die de partijen op gelijke voet bracht. Dé partij van deze ronde leverde groot meester Jan Hein Donner. Hij braeht Rob Hartoch gaandeweg in moeilijkheden en reageerde op een aanval op zijn dame- vleugel met een tegenaanval op de ko- ningsvleugel. in de tijdnoodfase sloeg Donner hard en onverbiddelijk toe met een rechtstreekse mataanval. Ook Hans Ree startte tegen Van Wijger den met een overwinning. Met de zo on schuldige Hongaarse verdediging kreeg hij op de rechterzijde een licht ruimtelijk overwicht, dat hij langzaam maar met dodelijke zekerheid tot winst verdichtte. De verbeterde begeleiding en de sterker geworden werkzin binnen de ploeg die Cees Priem zo inspireerden dat hij meer dan ooit op het voorste plan ging koersen, werken hem toe naar een kopmanschap in de Ronde van Spanje die volgende week begint. Cees Priem was daar liever niét heengegaan, maar maandagavond viel in Gent waar de renners zich opmaakten voor de volgende klassieker (Gent-Wevel- ghem) de definitieve beslissing: Jan Raas en Luis Ocana blijven thuis, Cees Priem moet afreizen. weten. Vroeger was ik nogal eens onder de indruk wanneer ik renners met dat spul zag werken maar nu stoor ik me er niet meer aan. 1- 0 2- 3 1-0 0-1 75-76 2-0 De administratieve directeur van de NASL, Ted Howard, deelde mee dat het aantal verzoeken om inlichtingen door buitenlandse spelers de afgelopen jaren sterk is toegenomen. De bond zelf plaatst nauwelijks spelers bij NA§L ploegen, omdat de betere buitenlandse spelers worden aangetrokken door de clubs zelf of door hun agenten. Verzie ken van minder bekende spelers ko men echter steeds vaker voor, aldus Howard Aan het begin van haar elfde seizoen begint de Noordamerikaanse voetbal competitie de aandacht te trekken van de Amerikaanse sportfanaat. Met de verbijsterende bijdragen van buiten landse voetbalsterren lijkt de sport een blijvend aandeel in de Amerikaan se sportmarkt te verwerven. De topper van toto 17 is de aloude strijd tussen Ajax en Feyenoord. Een gevecht tussen vertegenwoordigers van de gevestigde orde die in het verle den voor volle stadions zorgden maar nu met een opkomst van 25.000 toe schouwers in het Olympisch Stadion tevreden zullen moeten zijn. De tijden veranderen en dat is ook aan de kwali teit te merken. Een vaste lijn is niet te ontdekken in de prestaties uit voorgaande wedstrij den tussen deze giganten. Het vorige seizoen won Ajax met 6-0 mede door de produktiviteit van Ruud Geels, maar een seizoen daarvoor was Feyenoord de sterkste 0-1. 055896 006395 016901 025331 022621 082349 091779 5576 308 296 611 696 87 68 1 3-1 6-0 2-1 2-1 1-0 FC Twente—FC Utrecht FC VVV—Telstar NAC—GA Eagles Ajax Feyenoord SpartaFC Amsterdam FC Den HaagRoda JC PSV —NEC Haarlem—De Graafschap AZ'67Eindhoven Veendam—Volendam SC CambuurFortuna SC Excelsior Wagenmgen FC VlaardingenHeerenveen In een Davis-Cupduel toonde Zweden zich met 5-0 superieur aan Monaco. Björn Borg deed niet mee in de Scandinavische ploeg. De Amerikaanse tennissers wonnen in hetzelfde toernooi van Zuid Afrika met 4-1. 4-1 0-1 2-1 1-1 2- 0 3- 0 1-1 76-77 0-1 1- 3 2- 2 1-1 2-2 2-2 1- 0 2- 2 7-0 0-0 1-3 0-2 0-0 tip 1 3 1 1 1 3 1 1 1 3 2 1 1 pompen-kompressoren Wilgenlaan 68, Zwanenburg-lel (02907) 3541 Soms krijg ik er zelfs moraal door. Wan neer ik jongens doping heb zien pakken en ze staan later achter me in de uitslag, dan is het een stimulans voor mij om zo door te gaan. Het is overigens met die doping lang niet zo erg als de mensen altijd denken. De groep die het neemt is de minderheid en het zijn zeker niet de groten die er over winningen door halen zoals men dikwijls beweert, maar de kleintjes die amper een prijs rijden”. Zijn verklaring voor die omwenteling in zijn koersgewoonte, is al even overrompe lend als de tentoongespreide strijdlust. Priem: „Ten eerste komt het doordat er wat renners uit onze ploeg verdwenen zijn die de sfeer verziekten. Dat waren wat ouderen, zoals Willy Vanneste, die wisten dat hun carrière afliep en het niet meer zo nauw namen. Ze zeurden de hele dag over de nadelen van het wielrennen en als we naar de start van een wedstrijd gingen, hadden ze het er alleen maar over hoe snel ze zouden afstappen. Ik kon daar niet tegen; m’n moraal is er steeds door gebro ken. Nu is het stukken beter". „Ik geloofde altijd dat je alleen met uitgekiende voeding ook een eind komt, maar dat blijkt gewoon niet te kunnen. Je hebt aanvulling nodig met vitamines en een controle daarop via de soigneur van je ploeg. In overleg met mijn arts ben ik daar aan begonnen, maar ik moet zeggen: nog steeds met enige schrik. Ik neem alleen iets wat ik kan herkennen als ongevaarlijk en ze hoeven het me echt niet met een spuit te geven. Ik neem alleen iets wat ik in m’n mond kan stoppen. Dat lijkt me veiliger...” De marathon van Boston eindigde in een zege voor de Canadees Jerome Dray ton die 2 uur 14 minuten en 46 seconden nodig had voor de ruim 42 kilometer. Cor Vriend won de Westlandmarathon in 2.21.39 De uitslagen van de eerste ronde zijn: L. HoflandF. van der Vliet: afgebroken; G. LigterinkV. Kortsnoi: 0-1: J. H. Don nerR. G. Hartoch: 1-0: K. LangewegJ. Timman: remise; P. v.d. SterrenJ. C. van Baarle: remise; P. BoersmaH. Böhm: afgebroken; C. van WijgerdenH. Ree: 0-1. in Duitsland bewondering wekte. Nu evenwel Bayern op een gigantische ma nier wekelijks tegen zichzelf loopt te knokken, wordt deze typische Becken- bauer-speelwijze plotseling scherp ver oordeeld en als excuus aangevoerd voor de povere prestaties. Dergelijke zaken schijnen echter de onoverkome lijke nasleep te zijn van Europa-Cup- successen. Nog maar een paar jaar geleden immers heeft Ajax het voor beeld al gegeven: het verkocht de naar het Grote Geld hongerende Johan Cruijff en ontsloeg vervolgens zijn „fa lende” trainer George Knobel. „Ik wil precies weten wat het is, want mijn gezondheid gaat voor alles. Het is mijn bedoeling om verder te leven dan alleen maar de koers. Als ik zie wat er rond me gebeurt met stimulerende midde len, dan zeg ik: zo hoeft het voor mij niet. Als de dag komt dat ik zelf daar op een of andere manier mee te maken krijg, stop ik direct met wielrennen. Degenen die het er wel voor over hebben, moeten het zelf Volgens een woordvoerdster van de NASL (de Noordamerikaanse voetbal bond) ligt het gemiddelde aantal ver kochte kaartjes in 1977 "voor de. 18 deelnemende ploegen 44 percent hoger dan in 1976. Slechts drie ploegen zullen volgens haar het totaal van vorig jaar niet bereiken. Twee van deze ploegen zijn echter korte tijd geleden verhuisd naar grotere accommodaties met duur dere zitplaatsen De veipletterende 1-6-nederlaag, za terdagmiddag tegen degradatiekandi daat FC Saarbrücken, heeft vier com- petitiedagen voor het einde van de Westduitse Bundesligaeompetitie de al lang sluimerende onvrede bij Bay ern Miinchen voortijdig en explosief naar buiten doen treden. Niemand minder dan Bayern-voorzitter Wil helm Neudecker namelijk heeft de Münehener trainer Dettmar Cramer op uitdrukkelijk verzoek van Franz Beckenbauer indertijd aangesteld als opvolger van de naar Borussia Mön- ehengladbach vertrokken Udo Lattek min of meer verantwoordelijk ge steld voor de bijzonder povere presta ties van de Zuidduitse club, die mo menteel met zijn achtste plaats op de ranglijst zelfs al niet meer voor UEFA- cupvoetbal in aanmerking komt. Zowel Franz Beckenbauer als Dett mar Cramer ziet het duidelijk niet meer zitten met Bayern München in de komende jaren. Dat is dan ook de reden dat Beckenbauer tijdens de paasdagen. Het totaal aantal overwinningen van Cees Priem in de afgelopen drie seizoenen bedraagt tien. Die oogst is magerder dan verwacht, ook al zitten er drie respectabe le prestaties bij: nationaal kampioen in 1974, in datzelfde jaar eerste in de zware wedstrijd dwars door België en een Tour de France-etappe (Molenbeek) in 1975. Met de zelfkritiek die hij weet op te bren gen zegt Cees Priem: „Het had beter ge moeten. Er kwam niet uit wat ik wilde”. Jan Timman, een van de grootste favo rieten, had in deze eerste ronde de groot ste moeite om tegen Kick Langeweg het hoofd boven water te houden. Langeweg kreeg tegen het konings-indisch van zijn tegenstander terreinvoordeel. Ondanks dameruil wist hij de druk tegen zwarts d- pion op te voeren. Toen deze pion viel, stond Langeweg technisch gewonnen. Maar reeds in de vorige eeuw wist men dat er niets moeilijker is dan een gewon nen partij ook inderdaad te winnen. Dit ondervond Langeweg ditmaal aan den lijve. Hij gleed eenmaal uit en prompt reageerde Timman met een listige combi- De Zwitserse motorcoureur Franz Kunz, die vrijdag ten val kwam bij een trainingsrit op het Franse circuit Paul Ricard, is in een ziekenhuis in Marseille overleden. Vier punten scheiden de ploegen, het voordeel is aan de thuisclub die met nog vier wedstrijden voor de boeg niet veel gevaar meer kan lopen. Toch zou het voor de competitie zeer prettig zijn als de Rotterdammers aan het langste eind trekken maar daar ziet het niet naar uit. De voorkeur is voor Ajax met een klein gelijkspelletje als uitwijk. Mét deze wedstrijd zullen slechts FC WV-Telstar en Haarlem-De Graaf schap op zondagmiddag te bewonderen zijn. Alle overige wedstrijden worden reeds op zaterdagavond afgewerkt. De laatste mogelijkheid om op deze dag te spelen want hierna is het voor het ver loop van de competitie niet toegestaan en zal alles naar de zondagmiddag moe ten. Telstar gaat naar het verre zuiden en zal voor de eerste keer in haar be- staan tegen deze opponent daar aantre den. Een zeer belangrijke wedstrijd, bepalend voor het verdere verloop, maar een gelijkspel moet mogelijk zijn. Haarlem kan zich via winst op de Graafschap van alle zorgen bevrijden. De Graafschap zal echter tot het uiter ste gaan om punten te pakken, maar de thuisclub, weer terug in vorm, zal zege vieren Voor de onderste regionen is verder PSV-NEC en AZ’67- Eindhoven zeer belangrijk. Winst voor de thuis clubs Meer kansen is FC Amsterdam toe te denken als zij bij Sparta op visite gaat. Sparta jaagt op de zesde plaats, een vijfde is zelfs mogelijk, maar zal op een counterend Amsterdam stuiten dat uit verrassender speelt dan thuis. De andere wedstrijden zijn voor de stand minder belangrijk maar kunnen juist daardoor verrassingen op het for mulier teweeg brengen. De vierde peri- ode-titel staat centraal bij de eerste divisie-wedstrijden op het formulier. Alle gegadigden spelen echter uit en hebben wisselende kans het er gunstig af te brengen. De verandering in Cees Priem als cou reur is opvallend. Waar hij vroeger bij tegenslag moedeloos het hoofd liet hangen en nogal gauw de strijd staakte als de vooruitzichten weinig vrolijks boden, blinkt hij thans uit door vechtlust. Van die nieuwe instelling leverde hij het indruk wekkend bewijs in de zondag verreden Parijs-Roubaix, toen hij tot vier keer toe op voor alle volgers imponerende wijze na bandbreuk terug kwam bij de kopgroep. Zo kende men Cees Priem niet. Nu de voorjaarsklassiekers van dit wielerseizoen langzaam ten einde lopen, kan echter vastgesteld worden dat er voor Priem betere tijden lijken aan te breken. Nog nooit maakte hij in het voorseizoen zo’n sterke indruk als nu (van de zes klas siekers was hij er in vier bij in de finale) maar het kwam in de uitslagen niét tot uiting omdat hij de grootste pechperiode uit zijn loopbaan beleefde: materiaalde- fect op alle beslissende koersmomenten. Priem: „Mijn programma is daardoor erg zwaar geworden. Ik reed tot nu toe 48 koersen, dan komen er in Spanje nog eens 21 bij, dat zijn er straks zo’n 70 terwijl het seizoen dan nog maar amper halfweg is. Bovendien valt er in Spanje weinig te verdienen. Maertens is al met het meeste geld weg...! Ik had liever de Tour de Fran ce gedaan, maar ja: wgt moet, dgt moet,,. En een Ronde van Frankrijk er bij doen, daar begin ik niet aai}”. Feyenoord-Sparta eindigde de laat ste drie seizoenen telkens in 1-1. In al deze wedstrijden kwam Feyenoord met 1-0 voor, maar Sparta wist die achter stand weg te werken. De Graafschap verloor sinds 13 fe bruari geen wedstrijd meer op eigen veld. In deze periode leverden vijf wed strijden zes punten op. De 1-0 nederlaag van Ajax bij G A. Eagles was voor de Amsterdammers de eerste nederlaag sinds 30 januari toen met 3-1 bij PSV werd verloren. Het was sinds 9 januari niet voorgekomen dat men in een wedstrijd niet tot scoren kwam, 0-0 bij de Graafschap. Verder gelukte het alleen Haarlem en Telstar om de Amsterdammers van scoren af te houden. Eindhoven speelde zijn laatste drie thuiswedstrijden tegen resp. NAC, FC VVV, FC Twente telkens 1-1. Roda JC speelde zijn laatste drie wedstrijden telkens 2-0. Er was maar één overwinning bij (PSV) tegen twee nederlagen. Sparta speelde zijn laatste zes uit wedstrijden steeds gelijk. Vier keer werd de uitslag 1-1 en twee keer 0-0. Telstar speelde zijn laatste vijf thuis wedstrijden alle gelijk. Met het doelpunten maken was het het afgelopen week-end een droevige zaak. Slechts veertien keer wist men het net te vinden. Vanaf het seizoen 1973-1974 is het slechts één keer voorgekomen dat men eveneens zo wei nig scoorde. Op 25 januari 1976 kwam men tot hetzelfde aantal. Ook toen zes gelijke spelen, waarbij Telstar. PSV verloor ook met 2-0, maar toen van FC Twente. Haarlem speelde niet in de eredivisie en AZ'67 verloor met 3-0 bij MVV. SC Cambuur is stuk na de gemiste derde periode-titel. De laatste vijf wed strijden leverden slechts één punt en 1 doelpunt op maar wel werden veertien goals geïncasseerd. Na vijf achtereenvolgende nederla gen kwam SVV weer tot punten winst door in Amersfoort 1-1 te spelen. In de eredivisie zes gelijke spelen, in de eerste divisie was het nog erger met zeven stuks. De 1-2 winst van Haarlem bij NEC betekende weer een uitoverwinning sinds 26 september toen met 0-1 bij Telstar werd gewonnen in gezelschap van zijn manager, Robert Schwan, in Amerika besprekingen heeft gevoerd met de New York Cos mos om daar de opengevallen plaats van trekpleister Pele te komen inne men. Deze reis had min of meer de instemming van Neudecker, omdat met het gigantische transferbedrag van Beckenbauer geld vrij zou komen om de noodzakelijke investeringen in het elftal te doen Minder te spreken was Neudecker over het gedrag van trainer Dettmar Cramer, -lie de afgelopen week bespre kingen heeft geopend met de Hambur ger SV, dat onlangs de verbintenis met Kuno Klotzer niet verlengde, en met Schalke 04, dat een opvolger zoekt voor zijn huidige oefenmeester, Friedl Rausch Die onderhandelingen hebben Neudecker zo boos gemaakt, dat hij met onmiddellijke ingang het nog twee jaar lopende contract met Dettmar Cramer wilde verbreken. Lange tijd heeft FC Bayern München de tegenvallende prestaties van de Zuidduitse club in vooral het West duitse voetbal manmoedig kunnen pa reren, hopend dat de come-back van de lange tijd geblesseerde Gerd Müller de Beierse club opnieuw zou kunnen in spireren. Müller is inmiddels in de hoofdmacht van de Zuidduitse club te ruggekeerd. maar zijn komst heeft nau welijks extra-energie kunnen geven. In tegendeel. de publieke opinie keerde zich steeds meer en meer tegen de drievoudige Europa-Cupwinnaar Voor het snel naderende verval van Bayern München wordt echter niet al leen Dettmar Cramer verantwoordelijk gesteld, maar ook aanvoerder Franz Beckenbauer, die na zijn heimelijke Amerikaanse reis bedolven is onder een stroom van kritiek. Met de regel maat van de klok verschijnen er in de Duitse sportpers „onthullende” verha len over de gigantische belastingschuld die Beckenbauer zou bezitten en over de privé-moeilijkheden die Westduits lands beste voetballer zou hebben nu hij de laatste tijd herhaaldelijk met de Duitse filmster Heidi Brühl zou zijn gesignaleerd en een echtscheiding op komst zou zijn. Niet alleen de Westduitse sensa tiepers heeft zich als een bloedhond ■astgebeten in de vermeende escapa des van „Der Franzl”, ook zijn Bayern- pioegmakkers beginnen wat aarzelend kritiek op Beckenbauer te uiten. Sepp Maier bijvoorbeeld: ..Beckenbauer speelt de laatste maanden beslist onin telligent. Keer op keer stormt hij naar voren, zijn eigenlijke functie in het te am van Bayern daarmee verwaarlo zend. In de eerste plaats is Franz een libero en dat betekent dat hij zijn mede- verdedigers rugdekking moet geven Hij speelt echter bij herhaling meer op het middenveld en verwaarloost daar mee zijn eigenlijke taak”. Het is nog niet zo lang geleden dat deze speelwijze van Beckenbauer alom Ook Bayern lijkt nu aan het eind van zijn Latijn. Nog maar twee jaar terug was Beckenbauer een onomstreden held (hier met Muller, links). De sierlijke libero staat inmiddels scherp onder vuur. rubriek treffers en missers 74-75 4-1

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 17