Protest van NVP CDA reageert lauw op PPR-beslissing Nederlanders in West-Duitsland veroordeeld en dan dit noq tegen uitsluiting ,1- o Pier van Gorkum: In Duitsland spelen ze tenminste open kaart ^Antecedentenonderzoek afschaffen Meer nadruk op voorkomen van tandbederf” Grootste babyvogels I FJ n h Li® RAPPORT: Wegens drughandel GEVANGENE UIT ZIEKENHUIS WEGGELOPEN Geen BUMA-rechten voor radiootje op bouwsteiger Woning af gebrand F „VOORRANG VOOR ZORG VOOR GEBITTEN VAN JEUGD” w 19 7 7 DINSDAG 1 9 APRIL BINNEN- EN BUITENLAND Beperkt Centra Gevaar WEERRAPPORTEN Grondwet Open Kaart Zwaluw Javaanse tijgers Spinoza-zegel Fouten in paspoort Gevaarlijke fietstocht (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. CDA-toppolitici hebben gisteren lauw gereageerd op het besluit van de PPR niet meer in één kabinet te gaan zitten met het CDA. Aantjes noemde het in Leeuwarden gisteravond „een uitspraak die voor ons van geen enkel belang is”. Lijsttrekker Van Agt karakteri seerde de PPR als: „Het jochie dat een tijdje mocht meedoen met het voetballen van de grote knullen, heeft met luid misbaar het speelveld verlaten. Wij zwaaien het ventje vriendelijk uit”. Nieuw vliegtuig 2 Bedenkelijk Enkele tonnen Veel nadruk Geen onenigheid Lege tank rib J --4 Onbekend „Screening” „Bomalarm4' (Van een speciale mede werker) ZEIST. Nederlan ders mogen zich best druk maken over de Duit se Berufsverbote het uitsluiten van vooral links-radicalen van ver trouwensfuncties maar dan moeten ze ook eens in eigen land kijken. Dr. P. H. (Pier) van Gorkum uit Zeist, oud-Kamerlid voor de PPR en thans kandidaat voor de PSP, heeft het PvdA-comité tegen Beufsverbote in die trant een brief geschreven. Hij zegt er veel reacties op te hebben gehad. f 5 -w 8®^^ -ilA RF. het weer Vooruitzichten voor donderdag WOENSDAG 20 APRIL Links moet het verder maar uitzoeken, vond Van Agt, die in Den Haag sprak. Evenals Aantjes was hij zeer benieuwd hoe nu verder het beleid van de PvdA zal zijn. Overwegend droog met zonnige perioden. Min der koud. Aantal uren zon 2 tot 9. Min. temp, omstreeks 5 graden. Max. temp, omstreeks 13 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal 70 procent. Zon- en maanstanden Zon op 6.33 uur onder 20.46 uur Maan op 7.28 uur onder 22.54 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 4.54 uur en 17 10 uur Laagwater 0.42 uur en 13.05 uur Volgens Van Agt is het de plicht van het CDA om zich in te zetten voor een verbete ring van de werkgelegenheid. Hij vond dat de eerste fase van het plan voor de sprei ding van rijksdiensten moet worden uitge voerd, gezien de beloften die de regering heeft gedaan. „Anders dreigen met name voor Zuid-Limburg rampzalige toestan den”, aldus de CDA-lijsttrekker. ALMELO (ANP). Een 58-jarige in Zutphen gedetineerde man is gistermid dag weggelopen uit het ziekenhuis in Al melo waar hij vorige week ter observatie was opgenomen. Gisteren werd besloten dat de man het ziekenhuis kon verlaten. Hij zou weer naar Zutphen worden overgebracht. Toen men hem kwam halen, bleek de vogel te zijn gevlogen. De ziekenkamer waar de man verbleef was niet bewaakt. Citaat uit de brief van het oud-Kamerlid van de PPR aan de PvdA: „Het belangrijkste verschil tussen West-Duitsland en Nederland is, dat de West- duitsers veel meer open kaart spelen. De radicalen daar weten waar ze aan toe zijn en kunnen ook actie voeren. In Nederland is geheimzinnigheid troef' Van Gorkum laat de brief zien die de man van het KNMI kreeg van de afdeling personeelsza ken. Hij wordt daarin op hoge toon gelast de formulieren ten behoeve van het antecedente nonderzoek in te leveren. Let 18 jaar een volledige tand heelkundige verzorging krij gen een situatie die vol gens de raad overigens nooit helemaal zal worden bereikt 452 miljoen gulden. In een brief aan het college zegt voorzit ter en lijsttrekker Van der Sluijs dat het ondemocratisch is dat zittende partijen niets hoeven te betalen om deel te nemen aan de verkiezingen. De in 1973 opgerichte NVP vindt het onrechtvaardig dat alleen de kleine, arme partijen 1000 gulden per kieskring moeten storten. Ook al slaat de partij zelf haar kansen laag aan, de Nationale Volkspartij vindt het niet billijk dat ze geweigerd wordt, omdat ze een dag te laat kwam aanzetten met het borgstellingsbedrag van 1000 gul den. G.S. weigerden het geld. terlijk staat er: „Mochten op de genoemde datum de formulie ren nog niet van u terug zijn ontvangen, dan zal uw positie bij het KNMI nader moeten worden bezien" „Waarom”, zegt Van Gorkum, „schaffen we die antecedente nonderzoeken niet af? Waarom voeren we hier niet het Canade se systeem in, waarbij de goede trouw wordt verondersteld en de kwade trouw moet blijken? Je zegt toch ook niet: sluit die man maar vast op, want hij heeft het in zich een beroeps moordenaar te worden”. Van Gorkum wijst op artikel 5 van de Grondwet: „Elke Neder lander is tot de landsbediening benoembaar”. Hij vraagt zich af waarom de PvdA-fractie op 25 juni 1975 in de Tweede Kamer, alleen al aan de hand van dat grondwetsartikel, zijn motie om het systeem van de beroepsver boden in Nederland af te schaf fen, niet steunde „Eén zwaluw maakt nog geen zomer”, maar voor wie er onder de huidige weers omstandigheden moed uit kan putten: sinds zaterdag worden in Zuidwest-Neder- land op vrij uitgebreide schaal zwaluwen gezien. Het gaat hier om de boerenzwaluw en de huiszwaluw, twee soorten die in tropisch Afrika bezuiden de evenaar de wintermaanden plegen door te brengen. Er zijn nog maar vier of vijf Javaanse tijgers in leven. De Bali-tijgers zijn inmid dels uitgestorven. Dit blijkt uit een onder zoek van het Wereld Natuur Fonds, in samenwerking met de Indonesische rege ring. De tijgerstand heeft sterk door de felle jacht geleden, terwijl met het kappen van bossen veel geschikte woongebieden voor het dier verloren zijn gegaan. De 300ste geboortedag van Spinoza wordt in Israel herdacht met de uitgifte van een speciale postzegel. De in Amster dam geboren Spinoza werd in 1656 door de religieus joodse gemeenschap uitgestoten wegens wijsgerige denkbeelden die niet strookten met de orthodoxie. Volgens waarnemers is het eerbewijs aan de filo soof zo niet mogelijk, dan toch gemakkelij ker geworden doordat de nationaal-reli- gieuze partij niet meer in de demissionaire Israëlische regering is vertegenwoordigd. Het Britse Lagerhuis gaat minister Da vid Owen van Buitenlandse Zaken deze week kritische vragen stellen over de taal beheersing van zijn ambtenaren. Het Con servatieve lid Kenneth Warren heeft vast gesteld dat de jongste druk van het Britse paspoort twee spellingfouten bevat. h. bew. h. bew. z. bew. 1. bew. z. bew. z. bew. h. bew. geh.bew. z. bew. h. bew. z. bew. onbew. motreg. onbew. h. bew. z. bew. z. bew. z. bew. z. bew. z. bew. z. bew. 1. bew. onbew. 1. bew. geh. bew. z. bew. z.bew. onbew. onweer regen h. bew. z. bew. z. bew. h. bew. bew. regen z. bew. z. bew. 1. bew. z. bew 1. bew. h. bew. nw n wzw ozo AMSTERDAM (ANP). De Nationale Volkspartij van de Amsterdammer A. van der Sluijs heeft gisteren bij Gedeputeerde Staten van Noord-Holland geprotesteerd tegen haar uitsluiting bij de komende ver kiezingen. Twee vijftienjarige jongens uit Eindho ven en een twaalfjarige jongen uit dezelfde plaats hebben zondagavond door de stad gefietst met op de bagagedrager van een van de fietsen een levensgevaarlijk torpe doachtig projectiel dat zij in het bos had den gevonden. Het projectiel stond vol gens de politie op scherp. Het drietal was al die tijd van plan het oorlogstuig bij de politie te gaan afgeven. Dat is overigens gebeurd en wel zonder ongelukken. 0 o o o o o o o o o o o 13 0 o o o o 2 0 0 0.4 0 0 0 0 o o 2 0.1 0 0 0 0 0 0.4 0 0.6 0 0 0 0 8 8 8 9 8 7 8 8 8 8 7 17 14 8 15 9 11 16 3 17 19 6 18 19 9 10 15 25 16 13 17 9 14 18 17 6 18 13 18 20 19 19 pig zeer beperkt zullen blij ven. Bestaande rechten (re gelmatige controle en/of be handeling, eerste hulp) zou den moeten worden gehand haafd, maar of de patiënt daar aanspraak op kan blij ven maken zou mede afhan kelijk kunnen worden ge steld van zijn eigen mede werking. Van Gorkum: „Ze vroegen zich af hoe de belangen van de staat dan zouden moeten wor den beveiligd. Ze vroegen zich kennelijk niet af hoe het komt dat het ambtenarenapparaat zo rechts is”. centra zouden uit de sociale verzekering of de algemene middelen moeten worden gefinancierd. Wie zijn kinde ren buiten het georganiseer de verband wil laten helpen, zal dat voor eigen rekening moeten doen. er op een volgende vergade ring officieel over heeft ge stemd. Gisteren was het daarvoor vereiste quorum niet aanwezig. De president van de rechtbank in Arnhem mr. J. Schaafsma heeft de tussenkomst geweigerd in een kort geding dat de BUMA, het Bureau voor Muziek-Auteursrechten Amsterdam heeft aangespannen tegen de aannemer A. Peelen te Wekerom in de gemeente Ede. Deze zou muziek in het openbaar hebben gespeeld door middel van een radio waar voor hij auteursrechten verschuldigd zou zijn. In zijn verweer betoogde de aanne mer dat de muziek afkomstig was van de transistorradio die één van de werkne mers meeneemt naar zijn werk en dat hij het maken van muziek niet wenst te ver bieden. De president van de rechtbank was het met de gedaagde aannemer eens dat hij als werkgever in de tegenwoordige tijd in de bestaande arbeidsverhoudingen niet hoeft te beletten dat een werknemer een meege brachte radio voor zijn eigen genoegen laat spelen. Derhalve weigerde de presi dent de verzochte tussenkomst. De BUMA moet de kosten van het kort geding betalen. De CDA-lijstaanvoerder prees in Den Haag het bezuinigingsbeleid van het kabi- net-Den Uyl. „De groei van de overheids uitgaven is. mede onder aansporing van de CDA-fracties, krachtig omgebogen. De groei kon niet langer zo doorgaan. Wij hebben tegen een dergelijke ontwikkeling principiële bezwaren, omdat een zo sterk en snel groeiende overheidssector het maatschappelijk leven zou verstikken”. ARNHEM (ANP). den de tandartsenopleidin gen nog nauwelijks aan dacht, aldus de commissie. Terlouw (D’66) zei gisteravond in Eind hoven dat de PPR nu in een zelfde positie dreigt te raken als de CHU in 1973: de positie van een partij waarvan de partners in de regering zitten, terwijl men zelf oppo sitie moet voeren. Dit gevaar is volgens Terlouw aanwezig nu de radicalen kenne lijk het regeerakkoord met de PvdA -- „in een voor ons nog onduidelijke vorm”, al dus Terlouw - wil handhaven. Volgens hem zal de opstelling van de PPR de kabinetsformatie in ieder geval wel ver eenvoudigen. De grootste vogels ter wereld de emoe, nandoe en struisvogel, broeden regelmatig in de San Diego Zoo. In de laatste paar weken zijn er in deze dierentuin .38 nan- doe’s, 44 emoe’s en 2 struisvogels geboren. De nandoe, ook wel Zuidamerikaanse struisvogel genoemd is de kleinste van de 3 en wordt 1.50 m. hoog bij een gewicht van 20 kg. De struisvogel, is de grootste en wordt 2.50 hoog bij een gewicht van 150 kg DUSSELDORF (DPA). Een 55-jarige Hagenaar en zijn 28-jarige zoon zijn giste ren in Dusseldorf tot zeven resp. vier jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens drug handel. Vader en zoon waren in augustus van het vorig jaar aangehouden. Ze had den toen 1600 gram heroine bij zich. Tijdens het proces bleek dat de vader door zijn aan drugs verslaafde zoon in de heroïnehandel was terechtgekomen. Hij hoopte op die manier uit de financiële moeilijkheden te komen. APELDOORN (ANP). Brand heeft gistermiddag een eengezinswoning aan de Gentiaanstraat in Apeldoorn totaal ver woest. Ook de hele inboedel ging verloren, zodat volgens de brandweer op ongeveer 125.000 schade moet worden gerekend. Het vuur is vermoedelijk door kortsluiting ontstaan. De 20-jarige zoon van de bewo ners, die alleen thuis was, ontdekte de brand. Weer in binnen- en buitenland me nog wel voorstellen dat ze bezwaar hebben tegen een ab onnement op De Waarheid. Hoewel ook. dat belachelijk is. De CPN is lid van alle vaste commissies van de Tweede Ka mer. Een communist is loco- burgemeester in Amsterdam en in die functie plaatsvervangend hoofd van de politie. Dat kan allemaal wel”. n nno nnw nw nno nnw n nnw n nno zo wst. no nnw nno no ono nnw zzw ono o wnw n nno o no n n windst. n o n n w n wzw nnw In de Sovjet-Unie is een nieuw lucht vaartuig ontwikkeld, dat omschreven wordt als een kruising tussen een helikop ter en een luchtschip. Het luchtvaartuig zou een snelheid kunnen ontwikkelen van maximaal 200 kilometer per uur en kan een maximale lading van 100 ton ver voeren. „Bij het ministerie van Bui tenlandse Zaken is alles voor honderdprocent beveiligd. Van af de bode en de koffiejuffrouw tot en met de hoogste ambte naar. Wie daar solliciteert, wordt door de BVD tegen het licht gehouden. Dus ook als je bij ontwikkelingshulp wilt ko men. Kijk, hier heb ik een brief van iemand die een baantje bij Ontwikkelingshulp wilde. Hij schrijft: „Tot m’n verbazing wisten ze dat ik een abonne ment op de Groene Amsterdam- Amsterdam De Bilt Deelen Belde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlisaingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Las Palmas Tel-Aviv Tunis mer had, met vakantie naar Roemenië was geweest en open lijk weigeraar van de volkstel ling was. Zonder het met zoveel woorden te zeggen, lieten ze doorschemeren dat ik daarom niet geschikt was en dat ik er beter aan deed van de verlang de functie af te zien. Ik heb echter geen krimp gegeven en heb me niet teruggetrokken. Ze zeiden me meteen al dat de eind beslissing over mijn sollicitatie niet zou worden toegelicht, om dat deze multidisciplinair tot stand kwam. Ik kreeg het ver wachte korte afwijzende briefje in de trant van: de keuze is niet op u gevallen”. Van Gorkum: „Het vervelen de in Nederland is dat je niet weet wat over je in de computer zit. Bovendien weet je niet wat de maatstaven zijn waarop je wordt afgewezen Het is beden kelijk dat het weigeren van de volkstelling daartoe behoort. Misschien redeneren ze bij de BVD wel zo: wie de volkstelling weigert, belemmert het werk van de inlichtingendiensten. De informatie van de BVD zou best wel eens voor een deel uit de door de volkstelling gevoede computer kunnen komen En een abonnement op de Groene Amsterdammer. Vanuit het gezichtspunt van de BVD kan ik normen van de BVD had eer der moeten worden geconsta teerd dat hij besmet was”. Volgens Van Gorkum zijn van de 70.000 arbeidsplaatsen bij de Nederlandse PTT er 30.000 ver boden voor wat de Duitsers linksradicalen noemen. Bij de departementen alleen al zijn zo’n 70.000 vertrouwensfunc ties. Allemaal functies die „screening” vereisen. „Het ver velende is dat je niet weet welke functies nou wel en welke niet beveiligd zijn" De Raad voor de Volksge zondheid wil de organisatie van de preventie landelijk bundelen. Bij de vereniging voor sociale tandheelkunde „Het Ivoren Kruis” zou op korte termijn een centraal „meldingspunt” voor de coördinatie en het bestude ren van activiteiten op het gebied van de tandheelkun dige gezondheidsvoorlich ting en -opvoeding moeten komen. Dat gaat wel enkele tonnen kosten. Bijbetaling door volwas sen patiënten die kiezen voor een volledig verzor- gingspakket (inclusief „du re” voorzieningen als bij voorbeeld kronen en brug gen) wijst de raad niet af. Hij geeft daaraan de voorkeur boven een beperkt pakket zonder bijbetaling. Het advies legt veel na druk op het belang van de preventie. Het geeft verschil lende manieren aan waarop fluoride kan worden toege past, nu drinkwaterfluoride- ring niet meer mogelijk is. Ook onderstreept de com missie de noodzaak van voorlichting over eet- en snoepgewóonten en gebits- verzorging. Daaraan beste- „Die antecedentenonderzoe ken gelden vaak ook bij promo ties. Zo kreeg iemand die bij het KNMI werkte een betere baan binnen het eigen bedrijf. Hij moest zich opnieuw onderwer pen aan een antecedentenon derzoek, waarbij o.a. al je fami lie tot in de derde graad wordt betrokken. Maar hij had de moed te zeggen dat hij daaraan niet mee wenste te werken. Z’n vrouw voelde er namelijk niks voor, omdat ze het terecht als een aantasting van haar pri vé i sfeer zag" De jeugdtandverzorging moet uit één bron worden gefinancierd: uit de algeme ne middelen of dit de volks verzekering tegen ziektekos ten en zolang die er nog niet is de AWBZ), Het geven van voorrang aan de jeugd, bete kent dat de middelen voor de volwassenenzorg voorlo- Ook sprekend over de werkgelegenheid oefende D’66-lijsttrekker Terlouw gistera vond in Eindhoven kritiek uit op het perso neelsbeleid van Philips. Hij verweet dit bedrijf ondanks een gestegen produktvo- lume (in het afgelopen jaar met 9 percent) het personeelsbestand te laten afnemen (in Nederland met 8000 arbeidsplaatsen). -„In West-Europa 12.400 personeelsleden min der, elders - - met name in Azië -- 4400 erbij. De fabrieken daar werken met lage loonkosten, maar bovendien zijn de poli tieke omstandigheden ernaar: reactionai re regimes en zwakke vakbonden”. Ter louw noemde het verschijnsel van „meer winst, minder werk”: „maatschappelijk niet aanvaardbaar”. De raad heeft ook een schatting gemaakt van de kosten. Uitgaande van de huidige beperkte verzorging en het percentage kinderen dat daar nu gebruik van maakt, komt dat op 176 mil joen gulden per jaar. Bij een volledige verzorging en de huidige deelnemingspercen tages is dat 217 miljoen gul den en als alle jongeren tot Aantjes ontkende in Leeuwarden dat er in de CDA-top onenigheid zou zijn over de criteria die moeten worden gehanteerd bij de komende formatie. „Wij handhaven on ze onafhankelijkheid en laten de ver kiezingsuitslag in zijn waarde”. Hij doelde daarbij op uitspraken van AR-minister Boersma, die vorige week heeft gezegd niets te voelen voor een regering van CDA en VVD. Aantjes had geen goed woord over voor Kamervoorzitter Vondeling, die vorige week op een spreekbeurt in Leeuwarden heeft gezegd dat hij grote moeite zal heb ben met het beëdigen van Van Agt na de verkiezingen als Kamerlid. „Dit gaat ver de grenzen te buiten van wat voor een Kamervoorzitter toelaatbaar is”. Een lege benzinetank heeft twee zes tienjarige motordiefjes uit Eindhoven de das omgedaan. Toen zij met een gestolen motor bij een benzinestation brandstof innamen, kwam daar toevallig ook net de eigenaar van de motor met zijn auto tan ken. Hij herkende zijn eigendom en waar schuwde de politie. DEN HAAG. (ANP) „De tandheelkundige problema tiek kan niet alleen worden opgelost door het aanbod van diensten te vergroten. Het streven moet ook zijn de vraag naar tandheelkundige hulp te verminderen. Daar om moet voorrang worden gegeven aan de preventie en aan de zorg voor de jeugd”. Deze opmerkingen staan in eên rapport over de tand heelkundige toekomst van Nederland. Een commissie heeft er twee jaar aan ge werkt. De Centrale Raad Voor de Volksgezondheid heeft het gisteren aanvaard, maar het kan pas naar staatssecretaris Hendriks worden gestuurd als de raad In het water van de Lijnbaan in Den Haag is zondag het stoffelijk overschot gevonden van een ongeveer 70-jarige vrouw. De politie vermoedt dat ze enkele uren in het water heeft gelegen. De vrouw was 1,60 meter lang en tenger gebouwd. Ze had grijs haar en ze droeg bruine suède schoenen en een bruin grijze imitatie-bont- mantel. Daaronder droeg ze een gebloem de pyjama. Verder droeg ze een trouwring, een ring met een groene steen en een doublé armband. De politie vraagt om inlichtingen. Van Gorkum: „In Nederland kom je alleen wat te weten als een man van personeelszaken een fout maakt. Want normaal gesproken had de man die mij een brief schreef omdat ze aan merkingen hadden op het feit dat hij een abonnement op de Groene Amsterdammer had en de volkstelling had geweigerd, nooit mogen worden opgeroe pen vooreen sollicitatiegesprek Normaal - en dat volgens de Een verdacht uitziend voorwerp, dat voor een bom werd aangezien, heeft giste ren de lunchpauze van 400 Haagse ambte naren met drie uur verlengd. Rond half twaalf vond een ambtenaar van het ministerie van Onderwijs in de dependance aan de Haagse Oostduin- straat op de tweede verdieping een schrijf- machinekoffer waaruit enkele draden sta ken. Omdat hij dacht dat er in de koffer een tikkend voorwerp zat, waarschuwde hij de chef van de technische dienst die de „bom” naar buiten droeg. Hij legde het voorwerp op de stoep neer, waarna de brandweer zorgde voor afscherming door middel van strobalen. Rond twee uur arriveerde de Explo- sieven Opruimingsdienst uit Culemborg bij het ministerie om de „bom” onschade lijk te maken. Met een kleine lading springstof werd de koffer geopend De explosievendeskundigen konden daarna constateren dat de koffer niets anders bevatte dan enkele oude snoeren Nadat de schrijfmachinekoffer in een plastic vuilniszak was afgevoerd, konden de buiten het gebouw wachtende ambtena ren weer aan het werk Om te beginnen moeten er volgens het advies centra ko men Voor jongeren tot der tien jaar, bemand met speci aal opgeleide tandartsen en hulpkrachten (kindertand- verzorgsters) die in dienstverband werken. De ft De raad adviseert om het bestaande systeem van schooltandverzorging (waarvoor de belangstelling op het ogenblik terugloopt) geleidelijk om te bouwen tot een georganiseerde tandver- zorging voor de jeugd tot achttien jaar. MS gü é-g Q.Ï S'E Ü'S

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 2