Algemene verwachting Protesten tegen hogere belasting op benzine Congresleden positief over België gaan samen voorstellen Jimmy Carter Irritatie over Franse steun verminderd te maken over uranium Enoch Powell Assad praat in Moskou over betere betrekkingen aan aanslag ontsnapt achtergrond CVP en socialisten in 1 „EEG hoeft zich geen zorgen a Ifc ri V Carter in gesprek met Jenkins over energie: Reparatie lekkende kernreactoren duurder dan bouw Mensenrechten Alternatief Handhaving Verschuivingen Steun Twijfel Afwijzing Terugbetaald Afgedane zaak MBH 2 DINSDAG 1 9 APRIL 19 7 7 3 BINNEN- EN BUITENLAND O 3 rs 1 nk L 1 (Van onze redacteur in de Sovjet-Unie, Koen Corver) MOSKOU. De Syrische president Assad is gistermiddag in Moskou aangekomen voor besprekingen met de Russische partijlei der Breznjev. De belangrijkste gespreksonderwerpen voor de ko mende vier dagen zijn een oplossing van de problematiek in het Midden-Oosten en herstel van de economische en militaire steun van de Sovjet-Unie aan Syrië. De betrekkingen tussen beide landen werden vorig jaar aanzienlijk slechter, nadat Syrische troepen Libanon binnenvielen en zich mengden in de Libanese burger oorlog. (Van onze speciale verslaggever) LONDEN. De Europese Ne gen zijn tegen inmenging door andere landen in de interne aan gelegenheden van Zaïre. Deze in directe veroordeling van Angola, dat de Katangese opstandelingen steunt die Zaïre onlangs binnen vielen, staat in een verklaring over Afrika die gisteren in Lon den werd aangenomen door de ministers van Buitenlandse Za ken van de negen landen van de Europese Economische Gemeen schap. ort Ethiopië iig Jht- ren op- uig /an <an rer- gel ht i nd l” M (Vervolg van pag. 1) De eerste reactie van congresleden, die morgen opnieuw naar Carter zullen luisteren, was gunstig. Hij heeft de situatie niet overdre ven, verklaarden zij, maar onmiddellijk staken al protesten de kop op tegen een maatregel die Carter wil aankondigen: een aanmerkelijk hogere belasting op benzine. EEG tegen inmenging in conflict in Zaïre President Jimmy Carter (links) in gesprek met Roy Jenkins. Ier ImJ Carter erkende de problemen waarmee Europa op dit gebied te kampen heeft en de vraagstukken die zouden kunnen voort vloeien uit een langdurig stilleggen van de export van verrijkt uranium die Carter in verband met een herziening van zijn ener giebeleid heeft bevolen. De energiekwesties vormden de hoofd moot van de problematiek die de voorzit ter van de EEG-commissie aan de orde heeft gesteld. Jenkins verzekerde Carter dat de energiebesparende maatregelen die de president in Amerika wil nemen, ook voor Europa van groot belang zijn. De nadruk zal in Londen dan ook ver moedelijk komen te liggen op de Noord- Zuid-dialoog tussen rijke landen en ont wikkelingslanden. aangezien op dit punt de Amerikanen steeds een standpunt heb ben ingenomen dat niet met de Europese opvatting over de toekomstige handels- en industriële betrekkingen viel te verenigen. worden afgesloten ter wille van een verde re liberalisatie van de wereldhandel. Jenkins spreekt in Washington ook nog met minister van Buitenlandse Zaken Vance, Robert Strauss, de Amerikaanse onderhandelaar voor handelszaken, mi nister van Financiën Blumenthal en sena tor Edward Kennedy. rika onder druk te houden”. Dit ook als steun aan de Britse minister Owen die „zonder illusies” van zijn rondreis langs acht Afrikaanse landen is teruggekomen. Over de voorstellen van de Russische leider Breznjev de economische samen werking tussen Oost en West in Europa uit te breiden, willen de Negen verder praten in de VN-commissie voor Europa. Volgens het CIA-rapport zal de wereld binnen tien jaar meer olie verbruiken dan zij produceert, een voorspelling die ook in EEG-kringen al is gedaan. Volgens de CIA zal er medio 1983 een tekort merk baar worden. Volgens James Schlesinger, die aan het hoofd komt van het energiemi- nisterie dat Carter in het leven wil roepen kan dit echter niet met een dergelijke nauwkeurigheid worden aangekondigd De Syrische troepen bestreden toen met Russische wapens linkse en Pales tijnse gevechtseenheden die eveneens uitgerust waren met wapentuig uit de Sovjet-Unie. De Kremlin-leiding liet eerst via diplomatieke kanalen weten weinig waardering te hebben voor deze inmenging van Damascus. Toen die waarschuwingen weinig effect hadden, ging de Russische pers over tot openlijke kritiek op de Syrische interventie. Óm deze reden zou Moskou ook de economi sche en militaire steun aan Syrië hebben verminderd. Het einde van de burgeroorlog en de steun van Syrische commando’s in Zuid- Libanon voor Palestijnse eenheden, heb ben het politieke klimaat blijkbaar vol doende opgehelderd voor een bezoek van president Assad aan Moskou. Hij was in 1975 voor het laatst in de Russische hoofdstad. Uit de aanwezigheid in de delegatie van de Syrische minister voor Economische Zaken, concludeert men in waarnemerskringen dat er de komende dagen ook gesproken zal worden over economische samenwerking tussen bei de staten. Naar men aanneemt zal dit tenminste een herstel tot gevolg hebben van het vroegere niveau van de economi sche en militaire steun aan Syrië Het CIA-bureau voor economisch onder zoek heeft vastgesteld, dat het verbruik in bezet Arabisch gebied in etappes. Daar na zou men tot instelling van de gedemili tariseerde zones moeten komen. Dit heeft partijleider Breznjev vier weken geleden voorgesteld in een rede tijdens het vakbondscongres in Moskou. Israëlische commentaren deden de voorstellen van Moskou toen af als „niet veel nieuws.” Een punt waartegen Israel zich krachtig verzet is de aanwezigheid van PLO-vertegenwoordigers bij de Ge neefse conferentie. Volgens de Israëli sche regering is de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie PLO een beweging van „terroristen” waarmee niet onderhan deld kan worden. Jordanië zou de Pales- tijnen moeten vertegenwoordigen. Israel wordt in dit standpunt gesteund door Washington. de VS anno 1976 per dag 17,4 miljoen barrels was, tegen 21 miljoen barrels per dag in januari van dit jaar en 20 miljoen barrels per dag in februari toen de gevol gen van de uiterst strenge winter enigszins afzwakten. Indien het wereldverbruik te gen 1985 met tien miljoen barrels per dag is gestegen zullen de olieproducerende lan den niet meer aan de vraag kunnen vol doen. Alleen Saoedi-Arabië kan zijn pro- duktie opvoeren, maar niet voldoende om de vraag te bevredigen. Carter wil behalve een sterk verhoogde belasting op benzine, die het vermoedelijk in het Congres niet zal halen, ook een extra belasting op de auto’s die veel benzine verbruiken, van 6250 gulden, waartegen de vakbonden en de autofabrieken zich ver zetten. Volgens de CIA zal de wereld-oliepro- duktie gaan dalen als de vraag 66 miljoen barrels per dag is, en wel vóór 1985. de beraadslagingen willen boycotten. Moskou en Washington zijn gezamenlijk voorzitter van de Geneefse conferentie voor het Midden-Oosten. De Britse bewindsman zei een muur van wantrouwen te hebben aangetroffen bij de zwarte Rhodesische leiders. Anderzijds zou de Zuidafrikaanse premier Vorster nu van mening zijn dat de Rhodesische pre mier Ian Smith zich aan zijn woord zal houden. Owen streeft naar vorming van een (zwarte) meerderheidsregering vóór de zomer van volgend jaar, die eventueel op basis van een door Londen ontworpen grondwet zou kunnen gaan regeren. De Negen besloten het op de komende conferentie in Belgrado over de verklaring van Helsinki, niet te laten aankomen op een confrontatie met de Oosteuropese lan den met als inzet de mensenrechten. Minis ter Van der Stoel toonde zich verheugd over het besluit dit thema wel aan te snijden. De in januari opgestelde verklaring van de Negen over het Midden-Oosten werd niet gepubliceerd, voornamelijk met het oog op de komende algemene verkiezingen in Israel. Na een anoniem telefoontje aan een blad in Belfast met de mededeling dat Powell op de „dodenlijst” stond, stuurde de politie bomdeskundigen naar de zaal in Lisburn waar Powell zou spreken. Zij vonden daar een bom van 1,5 kilo dicht bij het spreekge stoelte. De 64-jarige Powell die uit de Conserva tieve Partij trad en tot lid van het Lager huis werd gekozen voor de Noordierse Verenigde Unionistische Partij, heeft niet alleen bekendheid gekregen als voorvech ter voor het behoud van een ,,blank” Enge land, maar ook als pleitbezorger voor vol ledige integratie van Noord-Ierland en En geland. MIAMI (AP).Het Amerikaanse ener giebedrijf „Florida Power and Light” heeft zijn aandeelhouders gisteren meege deeld dat de reparatie van twee kernreac toren die lekken vertonen, wellicht 38® miljoen dollar gaat kosten. Dat is meer dan de reactoren bij de bouw hebhen gekost. Volgens de directie is er geen straling vrijgekomen. Er zijn nog twee centrales van de firma die dezelfde lekkages verto nen Daar zouden de reparaties echter niet zo n grote omvang hoeven te hebben en ets en. en en ia Da- leze aal- lon- ast- •itse (Van onze redacteur in de VS, Henk Kolb) WASHINGTON. President Carter heeft in een gesprek van ruim een uur aan Roy Jenkins, voorzitter van de EEG-com missie (het dagelijks bestuur van de EEG), in algemene termen de verzekering gegeven dat de EEG zich geen zorgen behoeft te maken over de Amerikaanse leveranties van brandstof voor kerncen trales. De CIA heeft haar bevindingen geba seerd op vertrouwelijke verslagen van oliemaatschappijen, die de vraag kregen voorgelegd hun beste schattingen van het toekomstbeeld ter beschikking te stellen. Daarbij waren produktie en consumptie van olie en aardgas betrokken. In negen tien pagina’s heeft de buitenlandse inlich tingendienst onthuld hoe het wereldver bruik van olie in de komende acht jaar zal groeien van 57 miljoen barrels nu tot 67 miljoen barrels per dag. President Assad verklaarde tijdens een diner, dat hij hoopte dat de bespre kingen in Moskou zouden bijdragen tot „een rechtvaardige en totale vrede in het Midden-Oosten De Syrische leiding schijnt geïnteresseerd in een Russisch alternatief voor het Midden-Oosten, voor het geval de Amerikaanse Midden-Oos- tenpolitiek niet zou slagen Assad ont moet volgende maand „ergens in Euro pa” president Jimmy Carter. Naast bilaterale kwesties en de situatie in het Midden-Oosten in het algemeen, zal waarschijnlijk ook Ethiopië ter spra ke komen. Syrië verleent namelijk gast vrijheid aan vertegenwoordigers van de Eritrese afscheidingsbeweging, terwijl Moskou het bewind in Addis Abeba steunt. Syriërs hebben daartegen echter enige bezwaren, vanwege de aanwezig heid in Ethiopië van Israëlische militaire adviseurs. De socialisten, die de regering-Tinde- mans fel hebben bestreden, handhaafden In vergelijking met de Kamer van Afge vaardigden en de Senaat die in 1974 wer den gekozen, zijn de verschuivingen be trekkelijk gering, vooral in Brussel. Het overgrote deel van de Belgische kiezers houdt het bij de grote en bekende politieke stromingen. Dat blijkt eens te meer uit het geringe verlies van de Vlaamse Volksunie (die splitsing van België in twee staten voor staat) en van de lichte vooruitgang van de FDF, de Partij van de Franstalige Brusse laars. Een coalitie tussen de Christelijke Volks Partij (CVP) van Tindemans en de socia listen lijkt het meest waarschijnlijk voor de vorming van een nieuwe regering. Vooral de katholieke vakbeweging dringt hier op aan: de nieuwe regering staat voor grote sociaal-economische vraagstukken. De socialisten hebben laten weten graag met de CVP in zee te gaan. Ook CVP- voorzitter Martens betoonde zich voor stander van een regering die over een ruime meerderheid in het parlement be schikt. Tindemans eiste zondagavond de eer op met de uitspraak: politiek is toch een kwestie van vertrouwen. Het succes is des te groter omdat de dominerende positie van de CVP in de verkiezingsstrijd zowel van Vlaamse als van Waalse zijde was aangevochten. De lekken in de koelwaterbuizen zijn maandenlang onopgemerkt gebleven en werden pas ontdekt toen de centrales afge lopen herfst stilgezet werden Pas recente lijk is men zich de omvang van de nodige reparaties gaan realiseren. les- de len itof de an- iar- nse lid- ler- in ïge- de pen den ioza lifte ter- rde >ten niet ;ens filo- elij- ■eli- ïire gd. Voor de Russische leiding is Syrische steun voor de Kremlin-Midden-Oosten politiek belangrijk. Hierbij staat hervat ting van de Geneefse conferentie voor het Midden-Oosten centraal Daar zou dan besloten moeten worden tot terug trekking van de Israëlische troepen uit De CIA trekt ook een recent rapport van het ministerie van Binnenlandse Za ken in twijfel, dat betoogde dat in de wereld nog 1000 miljard barrels olie ge reed liggen voor winning, maar nog niet zijn ontdekt, en vecht ook aan dat er thans een reserve is van 600 miljard barrels die al wel zijn aangetoond. BELFAST lUPI). In het afgelopen weekeind is een poging gedaan het Britse parlementslid Enoch Powell te vermoor den, zo heeft de politie van Belfast be kendgemaakt. ho- fde tad jen pe- ad- 'ol- zas de lal de in ijf- ta- fer 'de de iet de >or lo- >rg le ng )en hot ‘ige :ele uw Ze sde >nt- ;m- ng, een om IW ■T”, •rs- en: er- ren uw in de n. en dat heeft van die zijde kritiek op het CIA-rapport losgemaakt. Carter leunde er evenwel zwaar op: het onontkoombaar tekort aap olie (zelfs al zou Saoedi-Arabië zijn produktie verdub belen dan nog zou het slechts vier jaar aan de vraag kunnen voldoen) zal een sterke opwaartse druk op de prijzen hebben. Driemaal de huidige prijs van twaalf dol lar per barrel en een benzineprijs tegen zich op 59 zetels, de Vlaamse liberale partij (PVV), de belangrijkste partner van de CVP in de aftredende regering, boekte een zetel winst en staat nu op 34 zetels. De Volksunie verloor twee zetels en beschikt nu over 20 zetels, de Brusselse. Taalpartij won één zetel en heeft er nu 10, de Rassëm- blement Wallon duikelde van 13 naar 5 ze tels, een verlies van 8 zetels, en de commu nisten tenslotte handhaafden zich op vier zetels. De CVP veroverde veel stemmen in Vlaanderen en Wallonië, ten koste van de RW. De socialisten gingen in Wallonië wel vooruit, maar minder dan ze gehoopt had den. Veel stemmen verloren de socialisten in Brussel, maar in Vlaanderen wisten ze zich goed te handhaven. De liberalen kre gen in Vlaanderen grote klappen. --->1 1990 van vijf gulden per gallon worden voor waarschijnlijk gehouden. De Israëlische marine zou verder over havenfaciliteiten beschikken op enkele eilanden voor de kust van Eritrea. Men acht het niet onwaarschijnlijk, dat deze kwestie onlangs ook ter sprake is geko men na het bezoek van de Cubaanse leider Fidel Castro aan Ehtiopie Castro vloog na zijn Afrikaanse reis voor be sprekingen naar Moskou lat fe ite- A; - van Europa plaats had, werd bedekt met de mantel der liefde nadat er van Franse zijde een „geruststellende” uitleg was ge geven. „De Franse president Giscard sprak over Europa in geografische zin”, aldus de Franse minister De Guiringaud. Hij wees er op dat Frankrijk slechts steun had verleend aan een Afrikaans land (Ma rokko) dat een ander Afrikaans land (Za ïre) te hulp schoot. De andere acht minis ters namen hiermee genoegen. Een verdere uitbreiding van de Europe se Gemeenschap geniet Carters welwillen de instemming Wat de multilaterale han- delsbesprekingen in Geneve aangaat sprak Carter de verwachting uit dat deze later dit jaar met succes zullen kunnen De grote overwinnaar van deze ver kiezingen is wel de partij van Tindemans, de Christelijke Volks Partij (CVP), die in het nieuwe parlement, blijkens de voorlo pige uitslagen, 80 zetels krijgt. Dat is een winst van 8 zetels. De grootste verliezer is de Rassemblement Wallon (RW), de linkse Waalse federalisten, die begin maart de regeringscrisis veroorzaakten die uitein delijk tot vervroegde verkiezingen leidde. De mede bij Nederland gerezen irritatie over de Franse steun aan Zaïre, die zonder overvliegen enig overleg vooraf aanvankelijk in naam De Negen herhalen hun afwijzing van enige actie door enig land bedoeld om een invloedssfeer in Afrika op te zetten. Alles zal worden gedaan, aldus nog steeds de verklaring, om democratisch, meerder- heidsbestuur en niet-raciale regeringen „voor de volkeren van Zuidelijk Afrika” te bevorderen. Met hun verklaring hopen de EEG-landen, in de woorden van de Duitse minister Genscher, „Rhodesië en Zuid-Af - (Van onze redacteur in België, Jan Gerritsen) BRUSSEL. Hoewel de definitieve uitslagen van de vervroegde Belgische parle mentsverkiezingen pas vandaag bekend zullen zijn, staat het nu al vast dat koning Boudewijn de demissionaire premier Leo Tindemans opnieuw zal belasten met de vorming van een nieuw kabinet. Dat wordt vermoedelijk een coalitie van christen democraten en socialisten. De Vlaamse liberalen lijken dus de grote verliezers, afgezien van het Rassemble ment Wallon, dat echter al eerder uit el kaar was gespat. De PVV kreeg de reke ning terugbetaald die minister van Finan ciën De Clerck de kiezers had gepresen teerd in de vorm van belastingverhogin gen en bezuinigingen op overheidsuitga ven. In zijn eigen bolwerk Gent ging De Clercks PVV nog het meest achteruit. Minister Van der Stoel sprak van een afgedane zaak. De Afrika-verklaring van de Negen houdt geen veroordeling, maar ook geen steun in voor de Franse actie (het van Marokkaanse troepen naar Zaïre). Van der Stoel wees er op dat in de Afrika-verklaring uitdrukkelijk wordt gewezen op het beginsel van de territoriale integriteit. De Negen stellen zich achter de bemiddelingspoging van Nigeria. in maart en de Syrische interventie in Libanon ondanks duidelijke kritiek daarop van Moskou. Via de conferentie in Genève, die sinds 1973 niet meer bijeen is geweest, hoopt Moskou invloed in dit gebied terug te winnen. Volgens welingelichte kringen in Mos kou. hebben de Russische leiders kortge leden PLO-leider Arafat verzekerd dat hervatting van de conferentie in Genève alleen mogelijk zou zijn bij aanwezigheid van PLO-vertegenwoordigers Eventueel zou men de conferentie kunnen herope nen zonder PLO-delegatie. maar de Rus sen zouden dan onmiddellijk voorstellen om de PLO uit te nodigen deel te laten nemen aan de besprekingen m Genève Wanneer dit voorstel afgewezen zou wor den, zou Moskou het verdere verloop van Het succes van de CVP wordt goeddeels verklaard door het zogenaamde Tinde- mans-effect: de populariteit van de Belgi sche premier was door de CVP in hoge mate tot inzet van de verkiezingen gemaakt. De Moskouse leiders hopen waar schijnlijk via Assad ook enig enthousias me te wekken voor hun Midden-Oosten- plannen bij Saddam Hoessein van Irak en Kaddafi van Libië Beide staten heb ben zich tot nu toe weinig enthousiast getoond voor hervatting van de confe rentie van Geneve Verdere tegenslagen voor Moskou in het Midden-Oosten in 1976 waren de opzegging van het Rus sisch-Egypttsche vriendschapsverdrag Carter en Jenkins hebben verder ge sproken over de Europese eenwording, over handelsvraagstukken, de Noord- Zuid-verhoudingen, en uiteraard de ko mende topconferentie in Londen. De Ame rikaanse president sprak er zijn voldoe ning over uit dat Jenkins namens de EEG aan dat beraad zal deelnemen. De heren waren het erover eens dat die top geen steriel debat moet worden over de vraag welk land wel en welk land niet een refla- tiebeleid moet gaan voeren: gericht op sterkere expansie van de economie), te meer omdat wel vaststaat dat de Duitsers voor zulke maatregelen niets voelen. De Syrische president Assad (rechts) wordt op het vliegveld van Moskou verwelkomd door de Russische partijleider Breznjev.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3