OVEREENSTEMMING VERWACHT MET ENGELSEN EN DUITSERS Bhoetto verworpen werkloosheid TEGENVALLERS VOOR MENEBA E b ILO ziet nog flinke toename Nieuwe voorstellen Per spoor heel Nederland door Voor de halve prijs op reis Delegatie uit Velsen ook naar Amsterdam Damiate Pers I „Sociaal beleid kabinet-Den Uyl was goedkoop” Van Agt prijst wetsontwerp investeringsrekening I SS® DAMIATE IX T R A n Dagje uit in Düsseldorf busreis op elke eerste zaterdag van de maand 501 marinero Op zaterdag 23 april 1977 of zondag 24 april 1977 1 1 BSBÖÖÖ'TIBS ml III Massaal protest bij VMF-kantoor Van der Stoel over Urencozaak HANS WIEGEL: Juridische manoeuvre in proces tegen Patricia Hearst Door Pakistaanse oppositie r* a „Strenger optreden tegen invoer van elektronica" Twee gewonden van vliegramp Tenerife overleden D 19 7 7 DINSDAG 1 9 APRIL PINNEN- EN BUITENLAND 4 Gehalveerd x. Jan Terlouw (D'66): Inlichtingen bij al onze kantoren X, I SHERRY Reissom: 25 - per persoon eerstvolgende datum: 7 mei 1977 Evenwicht In samenwerking met de Nederlandse Spoorwegen kunnen wij onze abonnees weer een unieke „Spoordag" aanbieden. Een dagkaart 2e klas kost u nu slechts f 15,— (i.p.v. f 29,—) een kinderkaartje (4 t/m 9 jaar) f 7,50. Voor deelname aan deze reis is het noodzakelijk, dat u over een paspoort, dat maximaal vijfjaar verlopen mag zijn, of over een geldige toeristenkaart beschikt. U dient ook reeds in Nederland Duitse marken te kopen, aangezien aan de grens niet wordt gestopt. p üit de bodega van Dè ^Sherry 501 vg Daim* (Van onze redactie economie) NOORDWIJK. Minister Boersma is tegen een te ver gaande politiek van verkleining van inkomensverschillen. Een dergelijke politiek zou volgens hem kunnen leiden tot een tekort aan aanbod voor activiteiten die als moeilijk of onaangenaam worden ervaren en tot overschotten aan aanbod voor de aantrekkelijkere werkzaam heden. i Marinero gs n Echte klassieke Fino. fej s 'TnL De minister wees erop, dat volgens de (ADVERTENTIE) ,.x Terug om 22.00 uur. XT De kaartjes zijn uitsluitend verkrijgbaar bij onze kantoren: Haarlems Dagblad: y’ 4 DELLAVE BV Delf 1 Vertrek om 8 uur uit Haarlem Vertrek om 7.30 uur uit IJmuiden Ged. Oude Gracht 82 Haarlem (Centrum! Soendaplein - Haarlem (Noord) Californiëplein Haarlem (Schalkwijk) Lange Nieuwstraat 427 - IJmuiden Zeestraat 18 Beverwijk Bhoetto had zondag bekendgemaakt dat het verbod tot het recht van vergadering werd opgeheven en dat oinnenkort wette lijke maatregelen in overeenstemming met de Islam van kracht zouden worden. de term compenserende inkomensver schillen. Mr Martin benadrukte nog eens dat de milieu-activiteiten van Meneba bewust zijn gestart vanuit het denkbeeld yan risi- cospreiding. „Wij beschikten over grote marktaandelen in de door ons bewerkte gebieden Nieuwe marktgebieden zouden het risico kunnen spreiden. De groeige- bieden in 1972 waren duidelijk de recreatie en het milieu. Niemand dacht toen aan een oliecrisis of een recessie”. uit en werd het te Iaat opgeleverd, waar door een belangrijke order werd misge lopen GENÈVE (AP). De Internationale Ar beidsorganisatie (ILO) heeft gisteren ge waarschuwd dat de werkloosheid tot in 1980 in de geïndustrialiseerde landen nog „flink” kan toenemen en in de ontwikke lingslanden „catastrofale proporties" kan aannemen. De omzet van Meneba steeg van 1,036 miljard in 1975 tot 1,156 miljard in 1976. Het minimale winstsaldo gaat naar de re serves en er zal over 1976 geen dividend worden uitgekeerd Dit maakt deel uit van een juridische manoeuvre van de advocaat van Patricia Hearst, die over ongeveer een maand weer voor de rechtbank moet verschijnen wan neer haar zaak in hoger beroep dient. De eerste maal werd zij wegens deelne ming aan een bankoverval met leden van het zogeheten Symbionese bevrijdingsle ger tot zeven jaar gevangenisstraf veroor deeld. De advocaat wil met deze manoeuvre bereiken dat de openbare aanklager negen andere punten van de aanklacht, waaron der ontvoering, laat vallen. In het hoger beroep zou de straf dan lager kunnen uitvallen deel dat de problemen overwonnen kun nen worden, misschien niet binnen een jaar maar wel op korte termijn”, aldus mr. Martin. Over de mogelijke leverantie door Uren co van brandstof voor de kerncentrales die West-Duitsland aan Brazilië zal leveren, ontstond enige maanden geleden grote verdeeldheid in het kabinet-Den Uyl. De PPR is fel tegen Urencoleveranties aan Brazilië gekant. De regering beloofde na der met Londen en Bonn te overleggen en de Tweede Kamer te raadplegen alvorens de beslissing te nemen of zij zal meewer ken aan levering aan Brazilië. LOS ANGELES (DPA). De Ameri kaanse mil jonairsdochter Patricia Hearst zal zich niet verweren tegen de aanklacht dat zij zich aan gewapende roofoverval heeft schuldig gemaakt. De minister verklaarde voorts dat de i de Str rei afp de dr; bir hei de ka: ve w; be< .z# Op de dag van afstempeling kunt u op dit kaartje zoveel sporen als u maar wilt (onderbreking van de reis is toegestaan) door geheel Nederland. Telefonisch via nr. 31 31 50 (Hoyman Schuurman - van 13.00 tot 17.00 uur). In de resolutie van de raad van de PNA werd de wettigheid van de functie van premier van Bhoetto en de representativi teit van de Assemblees ontkend op grond van onregelmatigheden die de regering bij de recente algemene verkiezingen bedre ven heeft. De oppositie riep op tot het houden van nieuwe verkiezingen en vroeg de president van het land, Fazal Alahi Chaudhry, on middellijk stappen tot het houden van die verkiezingen te nemen. Volgens de oppositie hebben de ongere geldheden van de laatste tijd 200 mensen levens geëist. Voorts zijn er meer dan 100 gewonden. Tenslotte werd de premier ervan be schuldigd de economie van het land door vijf jaar „socialistisch beleid te hebben geruïneerd”. Dit beleid ligt ten grondslag aan de „corruptie” die in het land heerst en waarvan een minderheid van rijke mensen profiteert door het volk de noodzakelijkste dingen te onthouden Het is een teken des tijds, aldus de direc tie in het jaarverslag, dat het ondernemen niet alleen meer wordt gekenmerkt door onzekerheden in de markt, maar tevens door een groot aantal risico’s van politieke aard. Het is daardoor in enkele jaren tijd vrijwel onmogelijk geworden om redelijk verantwoorde begrotingen voor de toe komst op te stellen. Wiegel vond dat de PvdA absoluut niet als enige het recht kan opeisen te vechten voor de zwakken in de samenleving. „Als wordt gekeken naar de daden van de PvdA past het de socialisten niet zich op de borst te kloppen", aldus Wiegel die nog opmerkte dat het sociale beleid van de WD nuchtere werkelijkheidszin paart aan diepe bewogenheid vraag en aanbod van arbeid. De minister kon zich hier aansluiten bij Tinbergen en anderen, die ervoor pleiten het aanbod door opleiding te vergroten en daardoor de schaarstepremie te verkleinen. Bij de niet-compenserende verschillen wordt ge doeld op factoren als sociaal milieu, rela ties enzovoorts. Verschillen die hieruit voortvloeien vond minister Boersma niet aanvaardbaar. De inkomenspolitiek moet er bij voorrang op gericht worden deze niet-compenserende verschillen aan te pakken. inkomensverschillen die voortvloeien uit aanleg en opleiding, een eigen benadering vereisen, omdat ze een functie vervullen bij het bereiken van het evenwicht tussen „We zijn met beide gestart; de water sport via Ane de Boom leverde, ook een gevolg van de oliecrisis, een paar ongunsti ge jaren op, maar de resultaten verbeteren nu sterk In het milieu zijn we gestapt na zorgvuldig marktonderzoek en ervan uit gaande dat de chemische industrie jaar lijks met tien tot twaalf procent zal groei en. Die cijfers zijn door de bekende oorza ken achterhaald Toch blijven we van oor- IJmuider Courant: Beverwijkse Courant: Deze speciale kaartjes zijn dus NIET verkrijgbaar bij de N.S.-Stationsloketten. De gang van zaken rond Urenco en Bra zilië is inmiddels in een veel groter kader komen te staan sinds de Amerikaanse pre sident Carter besloot niet langer mee te werken aan de verspreiding van pluto nium (waarvan kernwapens kunnen wor den gemaakt). (Vervolg van pagina 1) Het gaat met de rest van Meneba ook niet zo best. Naast de broodbakkerijen zijn er nog enkele sectoren waar men met problemen kampt. Zelfs zodanig dat het povere winstje dat vorig jaar nog werd gemaakt, 220.000 gulden, tegen een winst van negen en een half miljoen gulden in 1975, in de eerste maanden van het lopen de jaar is omgezet in verlies. Dat kwam onder meer door incidentele tegenvallers in de meeldivisie en een achteruitgang in de sector dierprodukten, waar de var kenspest een streep door de rekening haaide. En dan is er ook nog de milieudivisie, waarin aanzienlijke verliezen worden gele den. Meneba exploiteert een aantal sche pen waar chemisch afval op open zee verbrand kan worden. Het aanbod van chemische afvalstoffen is door de recessie aanzienlijk minder groot dan eerder werd verwacht Daarnaast viel het laatste schip dat van de werf kwam aanzienlijk duurder genheidsvraagstuk twee centrale beleids lijnen: 1) Er voor zorgen, dat de mensen zelf meer verantwoordelijkheid te dragen krijgen in hun werk, en 2) de matiging in de groei van de inkomens. Maar bij dit alles zal het wachtwoord moeten zijn het ontzien van de werkelijk zwakken in de samenleving. „Wij mogen op het bestaansminimum niet bezuinigen”, aldus minister Van Agt. De werknemers- en werkgeversorgani saties kunnen naar de mening van de minister een belangrijke rol vervullen bij de ontwikkeling van het inkomensbeleid. Door een goed werkende overlegstructuur zou de strijd kunnen worden aangebonden met de niet-compenserende verschillen in inkomens. Een speciale wetgeving gericht op het openbaar maken van functie-inko- mens is in voorbereiding. In samenhang daarmee bestaat behoefte aan een aparte raamwet op de inkomensvorming, gericht op uitbreiding en verdieping van het over leg tussen en met de „sociale partners” en andere belangengroepen in de maatschap pij, aldus minister Boersma. spreekbeurt in Den Haag, het bij de Twee de Kamer aanhangige ontwerp van de Wet op de Investeringsrekening (WIR) ge prezen. „Het door minister Lubbers ingediende wetsontwerp is belangrijk. De investerin gen kunnen door de WIR gestimuleerd worden. Met de premies, die ingevolge de nieuwe wet gegeven worden, kan enige richting voor de investeringen worden be paald. Die investeringen moeten immers zoveel mogelijk bijdragen tot een gezonde economische groei”, aldus mr. Van Agt bij zijn bespreking van een van de vier be langrijke hervormingsvoorstellen van de huidige regering. Minister Van Agt legde sterk de nadruk op het inspannen van alle krachten voor de beteugeling van de werkloosheid. „Daarvoor zijn offers nodig. Daarvoor zal gematigd moeten worden, niet alleen in de collectieve sector, maar ook in de particu liere sector”, zei Van Agt Voor het CDA zijn voor het werkgele- ADVERTENTIE) EINDHOVEN (ANP). Fractievoorzit ter Terlouw (D’66) meent dat de overheid in EEG- en Benelux-verband harder zal moeten optreden tegen de blijkbaar onbe perkte invoer van elektronica uit Japan, Hongkong, Zuid-Korea, Taiwan en Singa pore. Op een in Eindhoven gehouden ver kiezingsbijeenkomst maakte hij gewag van een voorkeur bij bedrijven om pro- dukten van de (met name Japanse) con currenten te kopen, liever dan deze in eigen land te maken. Hij noemde in dit verband Philips die aldus Terlouw in onderhandelingen schijnt met een Ja panse fabrikant voor de levering van ra- dio-apparatuur voor een reeks van jaren. zaak zou bespreken met zijn Britse en Westduitse collega’s. Op grond van alge mene beginselen kunnen formules worden gezocht om een gezamenlijk standpunt te vormen, waarna vervolgens weer contact met Brazilië moet worden opgenomen. Deskundigen van de drie landen zouden vandaag in Londen verder praten. (Vervolg van pagina 1) Aan de protestactie van vandaag, die op het laatste ogenblik de steun kreeg van het CNV, is door ongeveer 400 werknemers van de gieterij SPPM uit Hengelo deelge nomen. Uit Velsen, Utrecht, Amersfoort en Weesp kwamen ook honderden men sen. Onder de demonstranten bevond zich een tiental vrouwen. Er werden spandoe ken meegedragen, en in koor werd de raad van bestuur te duur verklaard. Een andere kreet was: „Eigenwijze vlerken, we willen werken”. Aan een schandpaal droegen de demonstranten een pop mee die jhr. Sic- kinghe, voorzitter van de raad van be stuur, moest voorstellen. Met drie bussen is ongeveer de helft van het personeel van Stork Velsen naar de protestbijeenkomst geweest. Het betrof hier vooral mensen van de produktie-afde- lingen, die gehoor gaven aan de oproep van de Industriebonden NW en NKV om aan de protestactie tegen het verloren gaan van arbeidsplaatsen bij VMF te de monstreren. Om kwart voor acht vertrok men vanuit Velsen-Noord om tegen half elf op het bedrijf het werk weer te her vatten. Directeur ir. L. P. van der Steen van Stork Velsen zegt zich voor te kunnen Inkomensverschillen moeten hun oor zaak vinden in de inspanning, waarmee het inkomens wordt verworven of in de offers waarmee de inkomenswerving ge paard gaat. Hierbij valt te denken, aldus de minister, aan de arbeidsduur, onaange name arbeid (stank, lawaai, vuil), verant woordelijkheid enzovoort. In navolging van prof. Tinbergen gebruikte de minister LAHORE (AFP). De Pakistaanse Na tionale Alliantie (oppositie) heeft giste ren de nieuwe voorstellen van premier Bhoetto om de politieke crisis in het land op te lossen verworpen. In een resolutie verklaarden de negen oppositiepartijen die zich in de Alliantie verenigd hebben, dat de voorstellen van Bhoetto slechts een middel zijn om volk en land tijd te doen verliezen Ondertussen is Meneba in een proces gewikkeld met een van de aandeelhouders binnen Stahl und Blech-Bau, de vennoot schap waarin de verbrandingsschepen zijn ondergebracht Meneba had daarin 60 procent, twee directeuren-aandeelhouders ieder 20 procent. Een der directeuren heeft zijn aandelenpakket tegen een symbolisch bedrag aan Meneba overgedaan, tegen de andere loopt inmiddels zowel een strafver volging als een civiele procedure waarover de Meneba-directie zich op dit moment niet nader wilde uitlaten. Naast de al eerder genoemde factoren wijt de directie van Meneba de slechte gang van zaken ook aan de warme zomer, waardoor minder brood, gebak en chocola werd gegeten, de stijgende rentelasten en de sterke positie van de gulden die de marge op de export verkrapte, terwijl ver der de deelnemingen aanzienlijk minder opbrachten. Er zijn inmiddels maatrege len genomen om de efficiency te verhogen. Dat alleen is echter niet genoeg. Een ople ving van de Nederlandse economie is ook noodzakelijk, terwijl daarnaast maatrege len genomen moeten worden tegen con currentievervalsing. stellen, dat de mensen in het bedrijf bang zijn voor de werkgelegenheid. Hij wijst er wel op, dat het geen typisch Velsense actie is, maar een landelijke actie. Of er in Velsen-Noord nog meer acties te verwach ten zijn, kan hij niet zeggen. Voor de produktie van het bedrijf had de demon- stratie-actie volgens hem geen ernstige ge volgen. Er is natuurlijk wel een kleine achterstand ontstaan, maar degenen die niet aan de demonstratieve optocht heb ben meegedaan, konden normaal aan het werk blijven. SAN ANTONIO (AFP). In het me disch legercentrum van San Antonio in de Amerikaanse staat Texas zijn gisteren twee personen overleden aan de verwon dingen die zij opliepen tijdens de ramp met de jumbo’s van Panam en de KLM op Tenerife. Het dodencijfer van het ongeluk is hiermee gekomen op 579. De twee jongste slachtoffers zijn een man en een vrouw van Amerikaanse natio naliteit. (ADVERTENTIE) I l OELCAVE BV Delf i M teiCMSSfSW Jij 600 DELCAVE” Km eliitore on \A/nn- [;S handelaren fêi s;3 herkenbaar aanga fc-3 het vignet op g de deur (Van onze parlementsredactie) ZAANDAM. VVD-lijsttrekker Wiegel heeft gisteravond op een spreekbeurt in Zaandam het sociale beleid van het kabi net-Den Uyl sterk gekritseerd. „Het was een goedkoop beleid”, vond hij. „Er zat geen lijn en geen durf in. Loze beloften kenmerkten het, in plaats dat het uitgangs punt was het veilig stellen van de rugge- graat van ons sociale zekerheidsstelsel” „Philips is inderdaad bezig audio-appa- ratuur in Japan te laten vervaardigen. Een dergelijke inkoop tast echter de werkgele genheid in Nederland niet aan, omdat die apparatuur nooit in Nederland is gemaakt en in de toekomst ook niet gemaakt zal worden De apparatuur is ook niet bedoeld voor de Europese markt, maar voor over zeese afzetgebieden”, aldus een woord voerder van Philips in een reactie op de uitspraken van Jan Terlouw hoogleraren Pen en Tinbergen de inko mensverschillen tussen 1938 en 1972 zijn gehalveerd. Deze ontwikkeling heeft zich, zo zei de bewindsman, mede onder invloed van het regeringsbeleid de laatste jaren voortgezet. De verhoging van het mini mumloon kan een belangrijke oorzaak zijn geweest van de verkleining van de afstand tussen het minimumloon en de topsalaris sen in het bedrijfsleven. Naast de optrek king van het minimumloon kan ook de matiging aan de top via verhogingen in centen in plaats van procenten hiertoe hebben bijgedragen. Boersma is huiverig voor verdere verkleining inkomensverschillen De minister zei dit gisteren in Noordwijk waar hiij de internationale conferentie over de inkomensverdeling opende, geor ganiseerd door de Internationale Econo- my Association. Eerste uitgangspunt van de inkomenspolitiek is voor mij, zo ver klaarde de bewindsman, dat alle mensen gelijkwaardig zijn en dat er geen redenen zijn om bij voorbaat aan te nemen dat mensen een ongelijk inkomen zouden moeten hebben. Verschillen in arbeids prestatie moeten zodanig worden herkend, willen zij tot aanvaardbare inkomensver schillen kunnen leiden. verfijnd, elegant lij R;l Deendroog en licht j’ Spaanse botteling y* dus met garantie- Ld zegel 53 ik jS gulden te koop bij Kj2 slijters en wijn handelaren herkenbaar aan| hët vignet op (Van onze speciale verslaggever) LONDEN. Minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken verwacht dat Nederland, West-Duitsland en Engeland overeenstemming zullen bereiken over al gemene beginselen waarlangs een oplos sing kan worden gevonden voor de om streden vraag of verrijkt uranium van de Urencofabriek in Almelo (een onderne ming van de drie landen gezamenlijk) aan Brazilië zal worden geleverd. De bewindsman deelde dit gisteren in Londen mee kort voordat hij de Urenco- DEN HAAG (ANP). CDA-Iijsttrekker Van Agt heeft gisteravond, tijdens een Karakteristiek BKJ verfijnd. elegant beendroog en licht t;S Voor nog geen zes 0

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 4