discussie in IJmond MTS Jj Rusland Amerikaans graan voor ABVA houdt Brutale inbraak L algemene vergadering I bij Woontoon niet afgemaakt „Santpoort ons een zorg” Gemaal houdt Noordzeekanaal „zout-arm” I 5 Realisatie bouwplannen voor kleine huishoudens hangt af van rijkssubsidie Ondernemersbonden gaan fusie aan Auto schept vrouw op zebrapad t ïi Inbrekers gestoord bij de Kijkgrijp DINSDAG 1 9 APRIL 1977 ÏJMUIDEN-VELSEN 4 Stichting Santpoort maakt balans op Alarm slaan 1 Op laag pitje i Jachthaven I r flail Waterscheiding t 'i - 11»»' ««I;** - 1 Weth. J. W. MEIJER voorlopig in de ijskast de voorgrond de .X- De plaats in het Noordzeekanaal bij de Noordersluis, waar het „zout scherm” gebouwd zou worden, Noordersluis en op de achtergrond het nieuwe gemaal. blijkt de ervaring, is het aantal pro jecten in den lande die tot nu toe zijn gerealiseerd, teleurstellend laag, aldus de wethouder: Elk plannetje moet - om voor subsidie in aanmer king te komen - door het rijk ’Wor den goedgekeurd en die procedure bevordert het snelle verloop bepaald niet. en van taak berekend is, dat het zoutgehalte in het kanaal al een heel eind teruggedron gen is Het gemaal heeft een dermate grote capaciteit, dat het mogelijk is bij Schellingwoude zoet water uit het Ijs selmeer in te laten en dit via Amster dam naar IJmuiden te laten stromen, zodat er een goede „doorspoelling" van het kanaal ontstaat. kenspark, waarvoor ze het gemeentebe stuur gaarne lof toezwaaide. {el in bi as :at en |s- [e- en io- iet en LlS de de og de irt mg er :tie in ch- de an- ge- ine die eb- het in •n fis T- - ne- de en m- np op uk a- er e- te o- >r- Zoals we al eerder meldden, was een van de voornaamste redenen waarom de watersportvereniging „IJmond” naar een andere jachthaven moesten uitzien, de aanleg van het zoutscherm. Inmiddels heeft de vereniging een nieuwe plaats voor de jachthaven toegewezen gekregen in het recreatiegebied Spaarnwoude aan Zijkanaal C. Ir. Schalkoord meent, dat het verdwijnen van de jachthaven bij de Noordersluis ook zonder aanleg van het zoutscherm nodig is, al is het alleen al om het gevaar, dat ontstaat als onver hoopt een schip bij het aanlopen van de sluis uit het roer loopt. IJMUIDEN Op de voetgangersover- steekplaa'ts bij V en D aan de Lange Nieuwstnaat in IJmuiden is maandag middag een 68-jarige inwoonster van IJmuiden door een auto 'geschept. Zij is met twee gebroken benen in het Zee- wegziekenhuis opgenomen. Het ongeluk gebeurde rond kwart over een. Een in de richting Plein 1945 rijdende auto, be stuurd door een 21-jarige inwoner uit Uitgeest moest plotseling uitwijken voor een uit de Engelmundusstraat komende auto. Op het direct bij dit kruispunt gelegen zebrapad schepte hij de IJmui- dense, die op de kap van de auto terecht kwam en daarbij de voorruit stuksloeg. De politie heeft de juiste toedracht van het ongeval nog in onderzoek. VELSEN. Op donderdag 21 april houdt de Velsense afdeling van de ABVA een algemene ledenvergadering in gebouw Velserduin. Gastspreker tijdens deze avond is de tweede voorzitter van de ABVA, de heer J. van der Scheur. SANTPOORT. De Stichting Sant poort heeft de balans opgemaakt van haar vele activiteiten in het eerste le vensjaar. Om in bredere kring een beter inzicht in haar werk te bevorderen gaat ze van deze activiteiten een indruk ge ven op een voorlichtingsavond in de grote zaal van de IJmond MTS aan de Roos en Beeklaan in Santpoort op vrij dag 22 april. Het motto van de bijeen komst die om acht uur begint is „Sant poort ons een zorg”. Niet alleen de deelnemers aan het werk van de stich ting maar ook alle andere belangstellen den kunnen de avond bijwonen. Wethouder Meijer wil niet te veel verwachtingen wekken Wethouder Meijer: „De regering is er van uitgegaan dat alles in een klap door het hele land kon worden gerealiseerd, maar nu al is ten aan zien van de Randstad gesteld dat de plannen voorlopig wel op een laag pitje zullen blijven staan. We zitten in Velsen met grondschaarste. Als de bouw in de Velserbroekpolder door zou gaan, zou je met deze plannen rekening kunnen houden. Je kunt kleine huisjes bouwen of kleine wooneenheden, ook betaalbaar voor Het gehele zoutschermplan is door de Studiedienst opnieuw in overweging ge nomen. Daarbij spelen twee factoren een grote ról. Enerzijds blijkt het nieuwe gemaal in IJmuiden de mogelijkheden voor het „doorspoelen” van het Noord zeekanaal aanzienlijk vergroot te hebben en anderzijds blijken er door de verrui ming van het koelwatercircuit voor de PEN-centrale nieuwe problemen te zijn gerezen. Na een pauze zal de heer G. Ebbing aan de hand van dia’s een uiteenzetting verzorgen over „Hoe en waarom zal Sntpoort ons een zorg blijven”. Vervol gens zullen vragen hit het publiek wor den behandeld. De bijeenkomst wordt in de grote zaal van de IJmond MTS gehouden omdat de eerste propaganda- vond van de stichting, op 12 november in De Weijman, zoveel belangstelling trok dat de meeste bezoekers met een staanplaats genoegen moesten nemen. Er is nu voor iedereen een stoel beschik baar. Uit die enquête (waarover uitge breid is bericht in onze krant van zaterdag 16 april) moet gaan blijken hoe in deze contreien de wensen en behoeften liggen. Met name de gege vens over jonge alleenstaanden, die pas sinds kort de mogelijkheid heb ben zich al als 18-jarige, als woning zoekende in te laten schrijven, moe ten nieuwe feiten op tafel brengen. Veel aanstaande echtparen staan im mers al genoteerd als woningzoekend. Daarnaast zal uit de enquête blijken hoe de behoefte ten aanzien van huisvesting is bij tweepersoonhuis- houdens waarin bijvoorbeeld twee vaste partners dan wel vader of moe der met kind samen wonen. Het is echter niet te verwachten een van van hét magazijn hebben geopend. Bij de deur werden een aantal eikehouten kasten klaargezet voor transport, maar ver kwamen de inbrekers blijkbaar niet, want zo trof het personeel van het bedrijf het magazijn vanmorgen aan. houdt, zou daarmee ook de afvoer van het opgewarmde water naar zee belem meren. Al deze zaken zullen nog eem opnieuw onder de loep genomen moeten worden, voordat Rijkswaterstaat gaat bouwen, als na een hernieuwde studie een zoutscherm nog nodig of mogelijk is. VELSEN Het Koninklijk Verbond van Ondernemers afdeling Velsen en het Nederlands Katholiek Ondernemers Ver bond afdeling Velsen gaan een fusie aan. In navolging van de landelijke hoofdbe sturen van deze twee organisaties heb ben de plaatselijke afdelingsbesturen hiertoe besloten. Een en ander wordt beklonken tijdens een besloten ledenver gadering, die op donderdag 28 april om half acht gehouden in De Schouw, in Vel- sen-Noord. De heer van der Scheur zal spreken over verschillende actuele zaken als trendpolitiek, de 1 percent-operatie van de regering en het arbeidsvoorwaarden beleid. Verder komen op deze vergadering de gebruikelijke punten aan de orde als vaststelling jaarverslag, financiële goed keuringen en verkiezing van het bestuur. De vergadering begint om acht uur. O** Sfe. Na een klein jaar van voorbereiding zag de Stichting Santpoort op 2 maart 1976. het levenslicht. Initiatiefnemer was mr. L. F. de Groot te Haarlem die in het dorp is geboren en getogen. Hij over tuigde een aantal Santpoorters van de noodzaak een stichting te vormen met als doel „het behoud van het landelijk milieu, het dorpskarakter en het omrin gend natuurschoon van Santpoort”. De vereniging Santpoorts bloei en de stich ting Vrienden van Oud-Santpoort had den onder meer op dit gebied al voor de oorlog vele activiteiten ontwikkeld. Ook in de eerste jaren na de bevrijding deden zé nog uitstekend werk maar toen de komst van de televisie allerwege de belangstelling voor verenigingswerk sterk deed afnemen kwamen ook zij op een dood spoor terecht. Uit onderzoekingen sinds het in ge bruik nemen van het spuigemaal in IJmuiden, nu ruim een jaar geleden, is gebleken, dal het gemaal zozeer op zijn IJMUIDEN Het plan, dat Rijkswaterstaat in 1971 lanceerde om bij de Noorder sluis in IJmuiden een „zoutscherm” te bouwen om de voortgaande verzilting van het binnenwater tegen te gaan, is voorlopig in de ijskast gezet. Aanvankelijk lag het in de bedoeling om na het gereed komen van het nieuwe spuigemaal naast de Noorder sluis aan de werkzaamheden voor het zoutscherm te beginnen, maar door nieuwe ontwikkelingen zjjn er bij Rijkswaterstaat nogal wat vraagtekens gezet bij de nood zaak voor dit zoutscherm op korte termijn. Dit graan wordt in Amsterdam overge slagen in de kustvaarders, die het via de Russische rivieren naar het binnenland van de Sovjet-Unie vervoeren. Totaal zullen zo’n twintig kustvaarders voor het verdere vervoer zorgen. Vorig jaar reeds had de Amsterdamse haven een grote graanoverslag voor Rusland voor dit jaar wordt een overslag vijf miljoen ton graan verwacht. Een andere reden om het bouwen van een zoutscherm opnieuw in studie te nemen, is het feit, dat een zoutscherm problemen kan opleveren voor de ver groting van he koelwatercircuit van de PEN-centrale. Uit eerdere onderzoekin gen is gebleken, dat de temperatuur van het koelwater van de PEN te hoog is en niet voldoet aan de wettelijke normen, die voor de oppervlaktewater- temperatuur vastgesteld zijn. Door een drijvend pompstation wordt het opge warmde water nu vanuit de Eerste R'ijksbinnenhaven naar het spuikanaal gepompt, waardoor het koelwatercircuit aanzienlijk vergroot is. Daardoor kan de PEN uitbreiden zonder ernstige gevolgen voor de watertemperatuur. Maar warm water is altijd in de bovenste waterlagen te vinden. Een zoutscherm, dat juist deze bovenste zoete waterlagen tegen- Ir. J. Schalkoord van Rijkswaterstaat in IJmuiden vertelt, dat het zoutscherm zo gebouwd zou gaan worden, dat de bovenste waterlaag tegengehouden wordt, terwijl de onderste waterlaag naar zee wordt afgevoerd. Omdat zout water zwaarder is dan zoet water wordt dan vooral het zoute water, dat bij het schutten van schepen in de sluizen het Noordzeekanaal weet binnen te dringen, weer naar zee teruggevoerd door het spuigemaal. IJMUIDEN Een brutale inbraak in de magazijnen van Woontoon aan de Strandweg op het IJmuider industrieter rein is om de een of andere reden niet afgerond. In de afgelopen nacht hebben de inbrekers in het magazijn draadglasruit vernield, waarna ze binnen uit de grote schuifdeuren studerende of werkende jongeren, van waaruit je wat betreft de twee persoonshuishoudens - wanneer er kinderen komen - een goede door stroming tot stand kan brengen”. In dit kader stelt wethouder Meijer ook dat hij tegen de verbouw van duplex woningen tot eengezinswo ningen is. Juist deze woningen zijn uitermate geschikt voor de kleine huishoudens waarom het hier gaat, zo stelt hij ook. Ze zouden kunnen wor den gebruikt als springplank naai een groter huis wanneer dat nodig wordt. De voorgestelde maatregelen van de staatssecretaris gelden voor alleen staanden en en tweepersoonshuishou dens -in alle leeftijdsgroepen. De en quête is ook op die basis samenge steld in uit verschillende categorie» (leeftijden, werkenden, studerenden, gepensioneerden etc) Wat betreft de tweepersoonshuishoudens in de jonge re leeftijdsgroepen zullen de mensen die al ingeschreven zijn als woning zoekend bij de gemeente (volgens de normale procedure) wel voorrang krijgen. „Zolang je niet iedereen kunt hel pen en moet kiezen, blijft dat be staan. We zullen toch met een mate vah urgentie moeten gaan werken”. Wanneer de tijd daar zal zijn, is volstrekt onbekend. Vier jaar is een voorzichtige schatting van de wet houder. De Velsense stuurgroep is nog niet zover dat al naar grond of eventuele te verbouwen panden is gekeken. Wel wordt geïnventariseerd wat het woningbestand van de ge meente Velsen precies inhoudt. Dit onderzoek komt nu op gang en met de rest van alle plannenmakerij zal worden gewacht tot de uitslag van de enquête - wellicht aan het eind van de zomer - bekend is. De drie IJmondgemeenten hebben al besloten tot een nauwe samenwerking in de realisatie van alle plannen. Als ze inderdaad allemaal gerealiseerd kun nen worden en dat, zo stelt de wet houder nog eens nadrukkelijk, hangt voor ’t grootste deel af van de samen stelling en de bereidheid van het nieuwe kabinet tot medewerking aan deze verbetering in het bouwbeleid. Het leek dinsdagmorgen even een Russische invasie in IJmuiden. De ene Russische kustvaarder na de andere voer de haven binnen op weg naar Amster dam. Deze kustvaarders hebben al enke le dagen buiten de pieren liggen wach ten, een vloot, die van drie schepen voor het weekend, maandag uitgroeide tot acht schepen. Al deze schepen lagen te wachten op een grote bulkcarrier uit de Verenigde Staten met 70.000 ton graan. Aldus J. W. Meijer die voor Velsen de portefeuille volkshuisvesting be heert wanneer hij spreekt over de nieuwe tendenzen en plannen in het woningbouwbeleid in Nederland. Een beleidswending waartoe Van Dam in 1975 met zijn Nota Alleenstaanden en Tweepersoonshuishoudens de eerste aanzet gaf. In deze nota zijn een aantal maatregelen voorgesteld ter vebetering van de woonsituaties van deze kleine huishoudens. De Tweede Kamer nam de voorstellen over en om de realissatie van de gestelde plannen te bevorderen werd subsidie beschik baar gesteld voor gemeenten boven de 25.000 inwoners om stuurgroepen te formeren die zich met dit pro bleem bezig houden. Ook werd subsi die verstrekt voor de enquêtes zoals die komende maanden ook in de IJmondgemeenten onder de betrok ken bevolkingsgroepen wordt gehou den. SANTPOORT-ZUID Bij een in braak in de Kijkgrijp aan de Bloemen- daalsestraatweg in Santpoort-Zuid zijn de inbrekers vannacht door het alarm gestoord en op de vlucht geslagen. Rond twee uur werd de toegangsdeur van de supermarkt aan de voorzijde met een breekijzer geforceerd. Daarbij ging het alarm af en de boven de supermakt wonende bedrijfsleider waarschuwde de politie en ging op onderzoek uit. De daders bleken echter al verdwenen te zijn. Toen het bestuur van de Stichting Santpoort aan de slag ging bleek een groot terrein braak te liggen. Allereerst vond men het noodzakelijk alarm te slaan voor naar de mening van de stichting bedreigde punten. Dit deed sommigen veronderstellen dat hier van het zoveelste actiecomité in de gemeente Velsen sprake was. De stichting had en heeft, zoals het bestuur met nadruk vaststelt, deze opzet niet. Wel vindt de stichting het haar taak het gemeentebe stuur direct te benaderen wanneer er volgens haar onjuiste beslissingen drei gen te worden genomen. Het bestuur heeft geprobeerd redelijke alternatieven naar voren te brengen, zoals ten opzich te van de met afbraak bedreigde Pniël- kapel en de bouwgrond aan het Burge meester Weersplantsoen. De stichting heeft trouwens niet geaarzeld ook naar haar mening goede initiatieven te signa leren zoals ten opzichte van het bestem mingsplan voor het Burgemeester Rij- Tijdens het besloten gedeelte wordt tevens een nieuw bestuur gekozen. Omstreeks half negen gaan de deuren vah de vergadering open voor belang stellenden. Die mogen dan komen luiste ren naar een inleiding van de voorzitter van het hoofdbestuur van het Ko ninklijk Nederlands Ondernemersver- bond uit Den Haag- De avond wordt afgesloten met een gelegenheid tot onderlinge kennisma king. B Plan voor „zoutscherm” Het is de bedoeling dat de avond in de IJmond MTS dit karakter van de Stich ting Santpoort duidelijk zal onderstre pen. Er zal een inleiding worden gehou den door mr. De Groot die algemeen adviseur van de stichting is en tevens als waarnemend voorzitter optreedt. Vervolgens zal mevrouw C. S. Linde- man-Meyerink een toelichting geven op het onderwerp „Hoe en waarom was Santpoort ons een zorg in het afgelopen stichtingsjaar”. Hierbij zal een groot aantal dia’s, deels in dubbelprojectie, worden getoond. MSK» (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN „Ik wil ervoor waken dat door de instelling van de Stuurgroep Alleenstaanden en Tweepersoonshuishoudens en ook nu door de enquête verwachtingen worden gewekt die niet kunnen wor den waargemaakt. Het is wel zo dat er nu een stuk beleid is ontwik keld en dat moet je doorzetten. Maar het zal van de formatie van het nieuwe kabinet afhangen in hoeverre de toezeggingen van staats secretaris Van Dam ten aanzien van mogelijke rijkssubsidies kunnen worden gerealiseerd. En voor Velsen is die mogelijke subsidiever lening heel belangrijk”. dat alle straks bekende wensen vlot in vervulling zullen gaan, gezien de bestaande woningnood in deze regio. Wethouder Meijer: „Voorheen werd bij voorkeur alleen gebouwd voor ge zinnen. Landelijk gezien zijn de meeste gemeenten uit het woning nood en zo is Van Dam gekomen tot deze verruiming van het bouwbeleid. Nu hebben wij wel de bereidheid die te volgen, maar voor ons is de wo ningnood nog geen verleden tijd, wij zitten nog met het oude probleem Toch zullen we nu beide prioriteit moeten verlenen. We hebben bij de woningbouw in Oud-IJmuiden al ge streefd naar het gelijktijdig bouwen van woningen voor tweepersoons huishoudens en alleenstaanden naast de gewone, maar we zijn er eigenlijk niet in geslaagd hier jongeren te huisvesten: de huurprijs bleek te hoog en er was geen subsidie moge lijk, dus noodgedwongen zijn deze woningen hoofdzakelijk toegewezen aan bejaarden. Om dit in de toekomst te vermijden, of je nu nieuw bouwt of verbouwt, is die rijkssubsdde voor Velsen hard nodig want de gemeente kan het niet betalen”. Omdat individuele huursubsidie voor de meeste jongeren niet op gaat, in de mogelijkheid van de zogenoem de objectsubsidie geschapen. Dat is een subsidie voor de bouw of ver bouw van panden of flats, zodat de huurprijs op betaalbare hoogte kan worden gesteld. Deze subsidies wor den in de nieuwe regeling verstrekt bij nieuwbouw, maar ook bij ver bouw van bijvoorbeeld een oud kan toorpand, van voor gezinnen minder aantrekkelijk geworden flats of soortgelijke mogelijkheden. Toch, zo - xN.1’ 'V s -&■■■ met op

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5