VanderMeer’s Echtpaar Lutz met virtuoos amusement in rondom-echt-rundleer! Gewest krijgt weer geen subsidie i Haven- p* MS» i Altijd fijne meubelen, altijd scherpe prijzen VanderMeerX isPrijsgarant! 1 TWEE+DRIEZITTER IN RONDOM-ECHT-LEER! Chinees meisje Rommelmarkt bij Goede Herderkerk KI S( Man aangehouden in moordzaak „HOU JIJ NOU VAN MIJ, OF IK VAN JOU” ÏJMOND 6 DINSDAG D 1977 1 9 APRIL GF Profiteer van VanderMeer’s speciale aanbieding: hyper-modieuze, extra-brede, nègre K] Sr STATEN GARANDEREN LENING VAN ZES MILJOEN st.! tU; de mt gii be, las HAARLEM Het nieuwe kan toor van de Provinciale Biblio theekcentrale van Noord-Holland komt in de binnenstad van Alk maar. Provinciale Staten van Noord-Holland hebben maandag de laatste belemmeringen daartoe uit de weg geruimd. De Staten stemden in met een borgstelling van de provincie voor een lening van zes miljoen gulden. Met dab bedrag kan een bestaand pand in Alkmaar worden aangekocht en verbouwd. De VVD-fractie stemde tegen het voorstel. M bankengroep in rondom-echt-rundleer met sportief-gerimpelde zit- en rugkussens. Dekoratieve vertikale platte stiknaden opzij en op de rug. Lekker-brede armleggers. De maten: driezitter 230 cm breed, tweezitter 165 cm breed en de fauteuil (niet afgebeeld) 100 cm breed. Da's leerwaarin'tgoed leunen, praten en Baretta-kijken is. Daarom gaan leerliefhebbers nó naar VanderMeer. Daarom profiteren ze van deze aanbieding in rondom-echt-leer. Driezitter 1.490,-.Tweezitter 1.160,-. Fauteuil 950,-. 4 f ||F speciale Aanbieding JAN VAN DAM. i (Van onze Haagse redacteur) 1 IJmuiden. van der meer Provinciale Bibliotheekcentrale naar binnenstad van Alkmaar 1 De rommelmarkt begint om acht uur in de morgen. Koopavond bij VanderMeer: donderdag in Utrecht, Den Haag, Amsterdam en Almelo; vrijdag in Rotterdam, Diemeh, Eindhoven en Etten-leur. BI gew dige gaal mei pen: BI lanc Bev se t wer hou 26 Sco: met O haai wor ze i colh nau H Stic ginj afsc vele wel: mee deri verj een D ten Chii den prei Pist jurj stut gen dat sma lijk vijf bel spr< het dan N wee voc wat Prij de eer: ren, haa slee prij wei tne1 toe: Mocht u binnen 14 dagen na aankoop van een VanderMeer-meubel ergens anders hetzelfde meubel (onder dezelfde voorwaarden betreffende levering en service) voor een J k lagere prijs kunnen kopen, dan geeftVanderMeeruhet J prijsverschil terug. B heb de wat ber ave: jaai „Ni: VOO jaai tin; criti kan voo: kon ver ovei van cedt D In Stic kan jaai teei Dinsdag aangekomen: Elatiom, Green wich, IJmuiden; Teutonia, R.dam, Aspen, Hamina, Zaandam; Smit Lloyd-15, Cont. Plat, IJmuiden; Vigsnes, Mo-i-rana, IJ muiden. De gedeputeerde kreeg de steun van de andere fracties, in verschillende vari anten van enthousiasme. De woordvoer der van de PvdA had met voldoening in het betoog van de VVD beluisterd, dat deze partij kennelijk ook voorstander was van een autovrije binnenstad. Het is helemaal geen ramp als men eens een paar honderd meter naar zijn auto moet lopen, zo meende men ook. Wat betreft de kosten werd nog opgemerkt, dat voor de verbouwing minder geld op tafel hoefde te komen, dan voor een geheel hieuw gebouw. De kosten moesten ook nog worden afgewogen tegen die van andere belangrijke zaken in de welzijns sector- Het gebouw in kwestie is eigendom van de firma Schuurman BV, een groot handel in electrische artikelen. De groothandel vertrekt uit de binnenstad om transport-technische redenen en om dat uitbreiding daar niet mogelijk was. Deze bezwaren zijn voor de PBC kenne lijk minder van belang. Overigens was de bereikbaarheid van een gebouw in de binnenstad voor het publiek geen argu- noeg om Ferdinand te bewegen van ver dere escapades af te zien. EEN WEINIG verrassend gegeven dus dat evenwel door hetvirtuoze samen spel van Luc Lutz en Simone Rooskens een geheel nieuwe dimensie verkreeg. Hij was een kostelijke stuntel, bijna een Jan Hen met zijn ingebeelde kwaaltjes en onbeholpen gedrag; zij charmant en aanhalig, maar toch een allerliefst katje met wel degelijk verborgen nagels. De voorstelling was van begin tot eind met een bewonderendswaardige perfectie ge timed en elk tafereeltje werd door hen zo volledig en virtuoos uit gespeeld dat het een voortdurend genoegen bleef dit komediespel te bekijken. Daar komt nog bij dat Chiel de Mey hiervoor een bij zonder fraai decor had ontworpen, waarvan de ingenieuze uitvoering het tijdsverloop tussen de changementen tot een minimum beperkte. Met als resul taat talrijke „open doekje-s” voor de decorateur en beide acteurs en een lang durig applaus aan het slot, waarmee het publiek duidelijk van zijn instemming met dit onderhoudend amusement wen ste blijk te geven. 2595; VELSEN. De bazarcommissie van de Goede Herderkerk in IJmuiden houdt zaterdag 23 april een rommel- en boe kenmarkt in en om het jeugdgebouw van de kerk aan de Radarstraat. Maandag aangekomen: Sormovakil 5, Sluiskil; 16 Syezd Vlksm, Riga; 50 Let Vlksm, Noordzee; Penquer, IJmuiden; Lars Meling, Bremerhaven; Ts 42 Tough, Cont. Plat; Jurgen Wehr, Turku; Holstenstein, Hamburg; Saturnus, Ta- nanger, IJmuiden; Midland, Terschel ling; General Bochard, Constanza; Graf ton, Norfolk; Ara, Rotterdam; Alexan dra S Rundvik; Penelope Everard, R.dam, IJmuiden; Leif Erikson, R.dam. Maandag vertrokken: Prinses Mar griet, Lerwick; Damir, Gr. Yarmouth; William Flints, Beverwijk, Rotterdam; Ludmila C, Velsen, Bremen; Wimpey Sealion, IJmuiden, Cont. Plat; Garrison Point, Londen; Balticborg, Delfzijl; Me dina, Londen; Leliegracht, Casa Blanca; Shipmar 7, Velsen Rotterdam; Pacific Current, Antwerpen; T S 42 Tough, Cont. Plat; Paulina Brinkman, IJmuiden, Poole. bouw te Alkmaar. Ook in dit geval namen de Staten een beslissing die af week van de wens van het betrokken kantoor zelf. De PBC had zelf liever Maar ook hier woog zwaarder, dat vestiging in Alkmaar (evenals in de PEN-kwestie) beter paste in het „Over- loop-beleid” van de provincie: Het teveel aan mensen uit het zuiden van de pro vincie moet in Alkmaar, Hoorn en Pur- merend aan onderdak worden geholpen. De werkgelegenheid verhuist echter niet mee zolang GS onvoldoende machts middelen hebben om bedrijfsvestiging in de planologisch gewenste banen te lei den. Gevolg is dagelijkse verkeersstro men tussen de woongebieden in het noorden en de werkgebieden in het zuiden. GS proberen dus die bedrijven- waarover de provincie als eigenaar wel enige macht heeft, waar mogelijk in de huisvesting in Heiloo gehad, overloopkernen te vestigen. En omdat het openbaar vervoer in het beleid voor rang heeft de auto heeft al te veel planologische schade teweeg gebracht, nog meer schade moet worden voorko men valt dan de keus op de grote kernen, die met het openbaar vervoer goed bereikbaar zijn- Deze keus houdt ook verband met de betere mogelijkhe den van de fiets in het woon-werkver- keer. De stemming over PBC-vestiging was overigens lang zo spannend niet als die over de PEN-vestiging vorig jaar. Won de vestiging in Alkmaar toen met een verschil van slechts één stem, maandag was hoofdelijke stemming niet eens no dig. Alleen de VVD stemde tegen. keur, de allerkleinste dorpen zouden aangewezen blijven op de bibliobussen. De gedeputeerde J. C. Zuurbier he x' streed dat er onvoldoende parkeerruimte zou zijn. In een particuliere parkeerga rage in de buurt kon parkeerruimte worden gehuurd. Een voordeel van de gekozen vestigingsplaats was verder de aanwezigheid van een knooppunt van openbaar busvervoer vlak in de buurt en een NS-station op een afstand van tien minuten gaans. De problemen met de bibliobussen zouden naar zijn mening wel meevallen. De bussen hoefden maar hooguit drie keer per week van of naar het gebouw te rijden door de Alkmaarse binnenstad. Bij het gebouw zelf was ruimte voor de bussen. VELSEN. Het publiek in de vrijwel uitverkochte Velsense Stadsschouwburg heeft zich maandagavond kostelijk ver maakt met de vele capriolen, welke het acteursechtpaar Luc Luiz-Simone Roos kens met gulle hand over hen wist uit te strooien. Daartoe in de eerste plaats in de gelegenheid gesteld door hun spe cifieke talenten voor de komedie, waar mee zij, een vrij onbelangrijk blijspelle- tje tot briljant amusement konden ver heffen. Want Enid Rudds „The marriage gambol’’ heeft in feite niets om het lijf en de intrige is dan ook nauwelijks de moeite van het navertellen waard. Het blijft zelfs de vraag of het stuk hiervoor een serie opvoeringen in aanmerking zou zijn gekomen, wanneer Gregor Frenkel Frank het niet had vertaald en bewerkt als „Hou jij nou van mij, of ik van jou”, om het daarbij zo door en door te verhollandsen dat het blijspel een extra attractief karakter verkreeg. Waar schijnlijk zal Enid Rudd, wanneer hij eventueel de Nederlandse taal machtig is, zijn eigen stuk niet meer herkennen. HET IS NAMELIJK allemaal begon nen om een zekere Ferdinand de Koster, schrijver van middelmatige detectivever- haaltjes, die plotseling het geluk heeft de figuur Bennie Binnenbantam te creë ren. Deze speurder bereikt zowaar oolf de TV en weet zijn schepper aldus rijk en populair te maken. Zoals in veel van dergelijke gevallen stijgt de roem Ferdi nand prompt naar het hoofd en hij meent uit deze verworven status het recht te mogen ontlenen zich van een echte maitresse te voorzien. Sophie, zijn altijd toegewijde en zorgzame echtgenote, wenst met een medeminnares geen en kel genoegen te nemen en zij blijkt tenslotte charmant en geraffineerd ge- ment voor de gekozen plaats van vesti ging. Het> betreft hier geen bibliotheek gebouw, -waar het publiek gemakkelijk naar binnen moet kunnnen lopen, maar meer een kantoor waar administratieve handelingen worden verricht. Wat dat betreft had men oqk kunnen kiezen voor een vestiging aan de stadsrand, zo meen de de PSP. Het PBC-gebouw zou in september 1978 in gebruik moeten ko men. De discussie in de Staten deed sterk denken aan die van vorig jaar over de vestiging van het hoofdkantoor van het Provinciaal Ëlectriciteitsbedrijf (PEN). Bijna precies een jaar geleden besloten de Staten met 37 tegen 36 stemmen om het PEN-kantoor van Bloemendaal naar Alkmaar te verhuizen. De minderheid was toen liever tegemoet gekomen aan de wens van een belangrijk deel van het PEN-personeel: vestiging in Heerhugo- waard. Bij discussie over de vestiging van de PBC (thans gehuisvest in Haar lem, Santpoort en Alkmaar) ging het in feite om de keus tussen nieuwbouw in Heiloo of vestiging in een bestaand ge- De fractie van de VVD wilde voorop stellen, dat de PBC goed gehuisvest moest zijn. Het gekozen gebouw in de Alkmaarse binnenstad voldeed wat dat betreft niet aan de eisen, zo meende de WD. Er zou onvoldoende parkeergele genheid zijn. En de parkeergelegenheid die er was, zou onttrokken worden aan die van de middenstand. Bovendien wa ren moeilijkheden te vrezen van ver keerstechnische aard. De logge biblio bussen zouden moeilijk kunnen manou- vreren in de smalle straten. En daar kwam nog bij, dat het gemeentebestuur van Alkmaar onlangs gepleit had voor een autovrije binnenstad. De VVD twijfelde verder aan de be trouwbaarheid van de door Gedeputeer de Staten verstrekte financiële gegevens. Beverwijk: Rijksweg Hoarlem-Alkmoar, Velser-tunnel, afril Zaandam/Heemskerk. Amsterdam: Stadhouderskade 74. Diemen (bij Amsterdam): Rijksweg Amsterdam-'t Gooi, afrit De Sniep. Utrecht Woon-Wonderland, met allerlei originele shops): Rijksweg Oudenrijn-Arnhem, afrit Utrecht. Rotterdam: Groolhandelsgeb., Weena 737. Den Haag: Winkelcentrum .Waldeck', einde Laan van Meerdervoort. Eindhoven: Noord Brabantlaan bij de Rijksweg Tilburg-Maastricht, afrit vliegveld. Etten-Leur: Rijksweg Breda-Roosendaal. Heerlen: Spoorsingel 2. Enschede: Winkelcentrum ,De Klanderij'. Almelo: Oranjestraat 25. Dagelijks (ook op zaterdag!) geopend tot 6 uur. DEN HAAG. Het gewest Kenne- merland krijgt oak dit- jaar geen gulden subsidie van het rijk. Het bestuur van het gewest heeft de laatste tijd wel geprobeerd voor een rijksbijdrage in de kosten in aanmerking te komen. Tever geefs echter, zoals nu blijkt uit een mededeling van staatssecretaris Wim Po lak (binnenlandse zaken). Volgens de bewindsman voldoet Kennemerland nog steeds niet aan de voorwaarden die door de rijksoverheid aan een intergemeente lijk samenwerkingsverband als zodanig worden gesteld. AKERSLOOT. De rijkspolitie in Amsterdam heeft een vierde verdachte aangehouden, die zou zijn betrokken bij de moord op een achttienjarig Chinees meisje, die 15 maart gewurgd werd ge vonden in Akersloot. Aanvankelijk dacht de politie dat de 21-jarige Chinees naar het buitenland was gevlucht. Hij bleek echter in Den Haag te zitten. De 35-jarige Hamburger, 'die ervan werd verdacht in de gemeente Akersloot de Duitser Franz Komander te hebben' vermoord, zal hiervoor niet worden ver volgd. Volgens de Amsterdamse rijkspo litie bestaat er te weinig bewijs om de man de moord ten laste te leggen. De man zal wel terecht moeten staan voor autodiefstal en roofovervallen. „Alles is zo ingekleed, dat we geen enkele kant op kunnen dan deze, die door GS wordt gewenst. Er is geen werkelijk alternatief. We hebben niet de mogelijkheid om een keuze te doen maar zijn in een dwangpositie gemanou- vreerd. Daarom stemmen wij tegen”, aldus de VVD-fractie. De VVD hekelde de manier waarop de beslissing was voorbereid. Een en ander zou met veel geheimzinnigheid gepaard zijn gegaan. Een aantal Statenleden zou de toegang tot een persconferentie zijn geweigerd. En er was een heel gedoe geweest met een projectgroep en een stuurgroep met verschillende standpun ten- Ook de PSP was niet erg ingenomen met het voorstel van GS. Deze fractie was van mening, dat er sprake was van een korte termijn-oplossing, met een al te zware nadruk op het financiële as pect. De bereikbaarheid van het kantoor voor de grote bibliobussen moest ge waarborgd zijn. Want al verdienden vas te voorzieningen in de dorpen de voor- Dinsdag vertrokken: Calchas, Ham burg; Evali, Bilbao; Artadic, Cleveland, Ook in voorgaande jaren werd dit argument gebruikt om het verzoek van Kennemerland om subsidie af te wijzen. Met ingang van 1977 heeft binnenlandse zaken echter een nieuwe regeling voor de pre-gewesten vastgesteld. Daardoor weten de pre-gewesten van tevoren be- toe zijn, aldus de staatssecretaris. In totaal wordt er dit jaar volgens deze nieuwe regeling 13 miljoen gulden aan de pre-gewesten uit gekeerd. Maar ook nu behoort Kenne merland niet tot de gelukkigen. Om voor een bijdrage in aanmerking te komen, moet een pre-gewest onder meer uit vier gemeenten bestaan, mini maal 100.000 inwoners tellen en moeten de algemene kosten van het pre-gewest meer dan drie gulden per inwoner be dragen (met andere woorden: de ge meenten moeten eerst minimaal drie gulden per persoon betalen voor het rijk bijspringt). Kennemerland voldoet alleen niet aan de laatste voorwaarde, waar door alle kosten ook dit jaar weer op rekening komen van de deelnemende gemeenten. De jaarlijkse rijksbijdrage wordt niet toegekend voor de uitvoering van taken, zoals bijvoorbeeld de vuilver werking, maar voor de kosten van het bestuur, huisvesting en het ambtelijke apparaat. Uitvoering van taken blijft voor alle pre-gewesten een zaak voor de pre-gewesten zelf en de daarin deelne mende gemeenten. ter waar ze aan W: - SSA'

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 6