IN DE VISHAL Regionale brandweeroefening trok honderden belangstellenden Agenda Vertrouwen NATO-bondgenoten in Nederland herstellen Special over Bintangs in „Rivendel” met oog op de verkiezingen "-WBL FrtBTT Cl dinsdag DIKKE ROOKWOLKEN BOVEN BERLINGH COLLEGE Inspectie: Voor bewoners Wildervanck regeling getroffen KANDIDAAT-KAMERLID DE BOER 1 9 APRIL 19 7 7 9 IJMOND 8 V etsen-IJ mui den N I Heemskerk door Theo Klein Met een veertigste plaats op de CDA-verkiezingslijst is de heer J. J. P: de Boer uit Lisse verzekerd van een plaats in de Tweede Kamer na de verkiezingen van 25 mei. Hij wordt daarmee het enige kamerlid uit de Bollenstreek. Wat hij totnog toe in de politiek deed en wat hij denkt te gaan doen vertelt De Boer in onderstaand interview. Dit ié het negende gesprek in een serie van veertieri. De vorige afleveringen werden gepubli ceerd op 22 februari, 1, 8, 15, 22 en 29 maart, 5 en 12 april. Beverwijk Velsen-Noord Wijk aan Zee 1. It n DE BESOMMINGEN WAREN: I Sociale dienst wijst alle verwijten van de hand (Vervolg van de voorpagina) Ruysdaelstraat: dl. 20 u. bibliotheek, Kennemer Theater, Zeestraat: dl 19 en 21.15 19.30 u. „The Bridge on the Breestraat: di 19 en 21.15 v Hij begon zijn carrière direct na de oorlog als vrijwilliger bij - de marine. Via een stoomcursus van officier kwam matroos De Boer al snel in hogere sfe ren terecht. Hij diende in de West, voer een jaar op de „Karei Doorman”, was op de „Groningen” in Nieuw Guinea gestationeerd en voerde van ’67 tot ’70 tenslotte het bevel over het fregat „Tjerk Hiddes”. Als commandant van dat oorlogsschip maakte de Lissenaar onder meer een half jaar deel uit van de Standing Naval Force Atlantic, het pa radepaardje van de NAVO-vloot. Aan de groots opgezette oefening de eerste in z’n soort namen in totaal een honderd vrijwilligers deel. „Er zijn niet veel dingen die ik niet gedaan heb”, concludeert hij dan ook terecht. Gedurende anderhalf uur worden Bin- tangsopnamen gedraaid en inlichtingen Over de groep verstrekt. Daarna wordt het programma voortgezet met een dis- co-avond. Men begint om 20 uur. marinemensen vaak forse littekens achtergelaten. BIOSCOPEN City, Dinsdag en woensdag 2o uur. „Levend Verslonden”. BEVERWIJK Donderdagavond wordt in buurthuis Wijk aan Duin de drie-wekelijkse klaverj asavond gehou den. Men begint om 20 uur. teiten binnen de nieuwe CDA-fractie pas na de verkiezingen aan. de orde komt, kan nu al met zekerheid worden beweerd dat de Lissenaar De Boer de fensie toebedeeld zal krijgen. De ver- BEVERWIJK In jongerensoos „Ri vendel” aan de IJsselstraat 35 wordt zaterdagavond een zogenoemde special gehouden over de Bintangs. Deze Bever- wijkse formatie was de eerste groep die de Amerikaanse Rhythme-and-blues naar Nederland haalde. Fregatten vormen de ruggegraat van de onderzeebootbestrijding en dat is voor Nederland in NAVO-verband de voornaamste taak. De Boer is er van overtuigd dat de dreiging van de sterk gegroeide Russische oorlogsvloot, en met name het onderzeëersbestand niet onderschat mag worden. Hij gelooft dat het sterk de vraag is of de NAVO er in een langdurig conflict in kan slagen om de aanvoerroutes naar West-Euro- pa vrij te houden. „Daarom”, zegt hij, „kan de NAVO het zich niet permitte ren om nog een stap terug te doen”. Dus opvoering van de defensiebegro ting in de komende jaren? De Boer: „Dat hoeft niét per se. We kunnen ook meer doen door een effectief gebruik van wat we hebben en door een betere coördinatie tussen de bondgenoten. Want daar ontbreekt nog heel wat aan. Het nationalistisch denken krijgt nog altijd de overhand wanneer het om aanschaf van materiaal gaat. Elk land wil dan bij voorkeur eigen producten nemen. Wat dat betreft worstelen de Europese partners bij defensie met de zelfde problemen als binnen de EEG op economisch gebied." Ook dat is een zaak waar De Boer als volksvertegenwoordiger wat aan zou willen doen, al zegt hij daar meteen bij dat de politieke wil gering zal blijven zolang er geen sprake is van een directe oorlogsdreiging. Bovenaan op zijn ver langlijstje staat echter een ander punt. Het meest urgente is volgens De Boer dat we eerst proberen het vertrouwen van de NAVO-bondgenoten terug te winnen. „Onze partners in de NAVO zien Nederland als een onbetrouwbare bondgenoot. Veel onbetrouwbaarder dan we in werkelijkheid zijn. Want als je naar onze defensie-inspanning kijkt dan komen we loyaal al onze verplich tingen na. Dat men desondanks toch die ongunstige indruk van ons heeft gekregen is te wijten aan de manier waarop minister Vredeling, zijn opvol ger Stemerdink, maar ook premier Den Uyl deze zaak presenteren. Zij hebben zich onnodig provocerend opgesteld en dat heeft tot gevolg gehad dat men ons in het buitenland veel lager aanslaat dan gezien de werkelijke situatie zou moeten. Het is van groot belang dat daar iets aan gedaan gaat worden, want we kunnen weinig bereiken zo lang Nederland door zijn bondgenoten niet meer serieus genomen wordt. Er zijn partijen in ons land die denken dat we Amerika tegen de schenen kunnen blijven schoppen, maar dat komt bela chelijk over zolang je voor je verdedi ging nog wel aan de leiband van dat zelfde land loopt”. (Van onze medewerker) BEVERWIJK Dikke zwarte rook wolken boven het Berlingh College aan de Van Riemsdijklaan in Beverwijk vormden gisteravond rond acht uur het startsein voor een grote regionale brand weeroefening, waaraan in totaal door een honderdtal vrijwilligers werd deelge nomen. draagkracht wordt gelet en dat ingevol ge de ABW wel moet gebeuren. De GSD mag pas bijstand uitkeren als er geen andëre voorzieningen te treffen zijn. Daarom moest men wachten op de be slissingen die het ziekenfonds nam over eventueel uitkeren ingevolge de AWBZ. De sociale dienst is niet bevoegd over medische indicaties te oordelen, daarvoor werd de GG en GD ingeschakeld. Als deze oordeelde dat er geen medische indicatie aanwezig was werd er direct bijstand uitgekeerd, in het andere geval werd de aanvrager verwezen naar het ziekenfonds. Bij de sociale dienst heeft men tegen de heer Jaeger gezegd, dat als het erg lang duurde, er kon worden gesproken over een regeling met voor schotten. Een ander tehuis heeft onlangs wel van die mogelijkheid gebruik ge maakt, de heer Jaeger zou niet op dit aanbod zijn ingegaan. De provinciale inspectie verklaarde vanmorgen dat als het tehuis wordt gesloten er een oplossing is gevonden voor alle bejaarden, ook voor hen die nu nog in „Wildervanck” verblijven. De in spectie noemde de verzorging in het tehuis goed, maar men beschikte niet over de financiële mogelijkheden om een grote staf personeel in dienst te hebben zoals grotere tehuizen die wel hebben. Naar de mening van de inspec tie kunnen de personeelsleden elders werk vinden. Hoewel de verdeling van de speciali- Atlantische Oceaan. Met grote tussen pozen verwisselde De Boer in zijn loop baan de zee voor een rustiger bureau- baan. Zo was hij in het begin van de jaren zestig op het ministerie van de fensie betrokken bij de automatisering van de wapensystemen en werkte hij de laatste vier jaar voor zijn pensionering mee aan de reorganisatie bij defensie. (algemene bijstandswet) voor de kosten moest opdraaien. Dat veroorzaakte een lawine van aan vragen bij de sociale dienst in Haarlem. Naar de mening van directeur Jaeger van „Wildervanck” viel er een financieel gat. In oktober zou het ziekenfonds de betalingen hebben stopgezet, de aanvra gen bij de sociale dienst voor bijstands uitkeringen werden nog niet gehono reerd. Dat betekende voor hem een in komstenderving van ongeveer tweedui zend gulden per dag. Wel moest hij zijn personeel betalen en aan andere finan ciële verplichtingen voldoen. Als secre taris van de Vereniging van Persoonlijk Geleide Tehuizen (opgericht op initihtef van de Raad voor Maatschappelijk Wel zijn) drong hij aan op langzaam afbou wen, maar dat zou niet zijn gebeurd. Wel zou hem medewerking zijn aan geboden nadat wij in deze krant op 15 februari op de moeilijkheden hadden gewezen. Jaeger maakte zich daar erg boos over en wijt alle problemen aan de zijns inziens trage behandeling door de sociale dienst in Haarlem. In de exploi tatie komt hij ongeveer honderdduizend gulden tekort, doordat uitkeringen tot nu toe achterwege zouden zijn gebleven. De heer F. J. Buurman, chef van de afdeling extern verzorgden van de socia le dienst, wijst deze verwijten van de hand. De problemen zijn ontstaan omdat bij de AWBZ-uitkeringen niet op eigen Stanavforlant is een eskader van schepen uit verschillende NAVO-lan- den dat permanent belast is met de controle van het oostelijke deel van de De Boer spreekt over het ontbreken van vertrouwen bij het personeel in de politieke leiders. „Je merkt daar vaak pas wat van wanneer een commandant afscheid neemt en dan van de gelegen heid gebruik maakt om nog even iets lelijks te zeggen”, aldus De Boer, die er met nadruk op wijst dat de hele bezui nigingsoperatie zeker wat de marine betreft het personeelsbestand trof maar geen fnuikende invloed op de materiaalaankopen heeft gehad. „Ne derland heeft de vloot in verhouding met Engeland bijvoorbeeld sinds de oorlog relatief maar wenig ingekrom pen", vervolgt hij, „verschillende NA- VO-landen hebben sterk verouderde schepen in dienst. Nederland slaat in dat gezelschap bepaald geen slecht fi guur. Wij hebben al besloten om 12 nieuwe fregatten te bouwen en daar zijn Engeland, West-Duitsland, Canada maar ook de VS nog niet aan toe". bot 39; hammen koolvis Wijkerstraatweg, "1 u, woensdag Dat nam niet weg dat hij ruim twee' jaar geleden bij zijn pensionering op 50-jarige leeftijd weinig zin had in een teruggetrokken leventje. De Boer: „Ik was al bij de plaatselijke politiek be trokken geraakt. Bovendien maakte ik deel uit van de KVP-defensiecommis- sie. Na mijn pensionering ben ik me steeds meer met de politiek gaan be moeien. Maar het bleef slechts werk voor in de avonduren. Daarom heb ik er ook weer een full-time baan bijgeno men”. Het aankomende kamerlid be landde opnieuw op een ministerie, zij het nu het departement van Economi sche Zaken, waar hij zich met de mili taire productie bezig houdt. In een streng bewaakte afdeling van het ge bouw werkt hij mee aan de afzet van Nederlandse militaire producten aan land-, lucht- en zeemacht. Verkiezing in de kamer betekent dat hij deze baan op zal moeten geven. Dat geldt eveneens voor een aantal functies die hij in de plaatselijke en regionale politiek bekleedt. Het voorzitterschap van de KVP-afdeling Lisse heeft hij al opgegeven, maar ook dezelfde functie in CD A-verband en het leiderschap van de KVP- en CDA- kring Leiden zijn volgens de KVP-statuten onvereenig- baar met het kamerlidmaatschap. Ook die functies zal hij dus prijs moeten geven. Tenslotte is het een goede ge woonte dat het voorzitterschap van de defensiecommissie niet door een parle mentslid wordt bekleed, wat inhoudt dat De Boer ook van die zetel afstand doet. Directeur J. Poot van het ziekenfonds „Spaameland” noemde deze schrik wat voorbarig. Naar zijn mening mikte er niemand op het sluiten van de particu liere tehuizen, het belang van de patiënt zou voorop staan. Alleen was er lange tijd geen gelegenheid geweest om te controleren of de huisvesting van be jaarden wel terecht werd betaald mid dels een uitkering van de AWBZ. Advi serend geneeskundige Niele van het zie kenfonds, die deze zaak ter hand ham, moest constateren dat veel van deze bejaarden niet in aanmerking kwamen voor een medische indicatie. Dat bete kende dat niet de AWBZ, maar de ABW Hij heeft dat echter graag over voor een plaats in de volksvertegenwoordi ging. De Boer: „Ik heb mijn hele leven geprobeerd om als marineman bepaal de dingen gedaan te krijgen, zaken die ik als man van de praktijk mogelijk achtte, maar die van bovenaf werden afgekapt omdat men politiek gewoon nog niet zover was. Dat gebeurde bij voorbeeld toen ik meewerkte aan de totstandkoming van een Brits- Neder lands schip. Ik heb me altijd ingezet voor een betere samenwerking tussen de bondgenoten in de NAVO en dit project was bijzonder geschikt om dat beter in de praktijk te brengen. Maar verwezenlijking van dit plan werd door de politieke top tegengehouden. In de kamer hoop ik nu een beter begrip tussen de politieke leiding en het mili taire personeel te kunnen bevorderen”. Als marine-officier heeft De Boer het ingrijpende bezuinigingsproces bij de fensie aan den lijve ondervonden. Met name waar dat het personeelsbeleid betrof, heeft die gang van zaken bij wachting is gerechtvaardigd omdat De Boer als kandidaat van de kring Leiden in de plaats komt van defensie-specia- list Van Eisen en omdat hij op de CDA- lijst de enige (ex-) beroepsmilitair is, die op een verkiesbare plaats.staat. Boven dien heeft hij als kapitein ter zee (bui ten dienst) een staat van dienst die hem bij uitstek geschikt maakt voor een zo gespecialiseerd onderwerp als defen sie. De Boer heeft het Nederlandse ver- dedigingsapparaat en met name het maritieme deel daarvan letterlijk van de onderste tot de bovenste sport van de ladder doorlopen. i De problemen van „Wildervanck” kwamen op 14 februari in de openbaar heid in een vergadering van de Haar lemse raadscommissie sociale zaken. Wet houder L. D. van den Berg omschreef de situatie rond het al dan niet toeken nen van de AWBZ-uitkering toen als „Men is met olifantsbenen door de por- celeinkast gelopen”. Psychiater H. H. van der Meiden, hoofd van de sociaal- psychiatrische afdeling van de GG en GD, weet de moeilijkheden aan „het fnuikende beleid” van ’t ziekenfonds en aan de provinciale inspectie bejaarden oorden. Door de acties van deze instel lingen was de eigenaren van particuliere tehuizen de schrik in de benen geslagen. Bioscopen u „Bel Ami, River Kwai”. Luxor Theater, The Enforcer”. TENTOONSTELLINGEN De Nieuwe Slof, Kérkstraar: aquarellen, tekeningen en houtsneden van Jos Smit, 4 t. m. 30 april. Dag. geopend van 10 tot 22 uur, beh. zo. Openbare bibliotheek, Kerkstraat: olieverf schilderijen en aquarellen’ van Mevrouw B. Ruiter. Te bezichtigen tijdens openingsuren van bibliotheek. Kennemer Oudheidkamer, Huize Schey- beeck, Velserweg: Geopepd op woensdag van 14-16.30 uur en op donderdag van 19.30-21.30 u. Voor groepen op aanvraag bij. P. Prins, Lijsterbeslaan 23, Tel. 25120. DIVERSEN Sportfondsenbad, Kuikensweg: geopend van af 7 uur. Openbare Bibliotheek, Kerkstraat: wo, vol wassenen 10-12.30 uur. 14-17.30 en 19-21 uur Speel-o-theek 19-21 uur.- Jeugd 14-17.30 u. Kingsford Smithstraat. 110a Jeugd 14.30-17^30 uur. Huize Scheijbeeck, Velserweg. Bijeenkomst Ned. Ver. van Huisvrouwen met lezing mevr. Brongersma over „eet- en leefgewoonten van onze voorouders”, di. aanvang 14.00 uur Alarmnummers: politie en brandweer 25555. milieuklachten 96000. TENTOONSTELLINGEN EN MUSEA Museum Beeckestijn, Rijksweg. Velsen-Zuid stijlkamers en oude gebruiksvoorwerpen. Ge opend dag. 11-12 en 14-17 u. Maandag gesloten. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel cen trum. Moerbergplantsoen, dagelijks vanaf 9.30- 12 en 14-16 uur. Stadhuis, bezichtiging op werkdagen tussen 10-12 uur. Huis Ter Hagen, Lod. van Deijsselaan. Drie huis. Expostitie van „Karakterpoppen” van mevr. Betty Rabenort en ..Schilderijen Goua ches en tekeningen van Pieter ’t Hart en zijn 10 leerlingen. Geopend van 9.00 tot 21.00 uur. Wereldwinkel, Bloemstraat, IJmuiden. Ten toonstelling ,,101 jaar Noordzeekanaal... en ver der? Dagelijks geopend van 9.00 tot 22.00 uur. DIVERSEN Alarmnummers: Politie 19033; Ongevallen dienst 15400, Hoogovens 02510-96000, brandweer Santpoort 370750, voor Velsen-Noord en IJmui den 20750. Sociaal Advies Bureau, Spreekuren, woens dag Wit-Gele Kruis, Zeeweg 20 9-10 uur. Bureau Petrakerk, Spaarnestraat 8 11-12 uur. Openbare Bibliotheek, Plein 1945. Woensdag 14.30-17.30 en 19.00-21.30 uur. Bibliotheek Zeewijkplein: Woensdag 14.30- 17.30 uur. Centrale Jeugd - en Tienerbibliotheek Wil- lemsbeekweg: woensdag van 14.30-17.30 uur. Velserbad: Dinsdag vrij zwemmen 20.00-21.30 uur. Woensdag vrij zwemmen 6.45-8.00 13.30 tot 15.00 uur, zwemles dames B: 10.50-11.30 uur. Instructiebad Zeewijk: woensdag Moeder en Kind 9.45-10.30 uur. Sociëteit Asterix: Geopend woensdagavond vanaf 20.00 uur. Dienstencentrum Zee en Duinwijk, Zeewijk plein 260, Woensdag 10-12 uur kreatief bezig zijn. 14.30-16.30 uur dansen oude moderne en volksdansen. Stichting Diienstverlening Bejaarden. Abe lenstraat 1, IJmuiden van 9.00-10.00 uur tele foon 12464 en 18445. Gezinsverzorging - Hulp aan bejaarden en langdurig zieken: Velserduinweg 52 IJmuiden ma t.e m vpij 9-10 uur. Tel 0'25’50 - 11830, en 22169. „gewonden” gezorgd. Kort na het alarm kwamen drie ziekenwagens, doktoren en de volledige Rode Kruis Colonne Bever- wijk-Heemskerk naar de Van Riems dijklaan. De gewonden werden naar het St. Jozef ziekenhuis overgebracht. Daarop drongen brandweermannen met pers lucht masker op het „brandende” schoolgebouw binnen, en kon het vuur al spoedig worden geblust. Brandweercomamndant J. Baarde- mans van Heemskerk, onder wiens lei ding de actie stond, toonde' zich na afloop van deze eerste groots opgezette regionale oefening zeer tevreden over het verloop van het geheel. Lastig was alleen,"’ dat de politie Beverwijk (met twee door één man bemande surveillan cewagens aanwezig) er niet in slaagde de kijklustigen op redelijke afstand van de vuurhaard te houden. V1* Terwijl met het dikker worden van het rookgordijn de belangstellenden van alle kanten toestroomden, was het de brandweer Heemskerk die met drie wa gens als eerste bij de scholengemeen schap arriveerden. Zeven minuten na de brandmelding verscheen ook de Haar lemse brandweer op het tererin van de „ramp”, eerst met een volledig bemande wagen later ook met een commando- wagen en nog een motorspuit. De brand weer Beverwijk stuurde een motorspuit en de hoogwerker. Inmiddels had de Lotus-groep voor vijftien niet van echt te onderscheiden J. J. P. de Boer is 52 jaar en woont sinds 1962 met zijn gezin (vier kinderen) in Lis se, waar hij bij zonder actief is in de plaatselij ke en regionale politiek. Hij was voorzitter van de KVP-afdeling Lisse, is dat nog steeds van de CDA-afdeling ter plaatse en van de CDA- en KVP-kring Lei den. Daarnaast is hij voorzitter van de CDA-de- fensiecommissie en in Lisse van de Katholieke Onderwijs Stich ting. KW 11 18.290, KW 22 21.050, KW 24 23.850, KW 29 1.650, KW 41 98.530, KW 51 7.810, KW 88 18.450, KW 113 10.410, KW 145 22.400, KW 149 9.350, KW 152 7.450, KW 167 7.320, KW 173 10.900, KW 175 28.200, KW 185 13.680, KW 189 19.140, KW 214 8.460, KW 221 8.930, KW 226 7.560, SCH 256 13.030, UK 19 13.810, UK 46 8.690, VL 73 1910, IJM 29 12.780, IJM 30 13.670, IJM 44 17.920, IJM 154 12.440, IJM 207 2.260. (Van een medewerker) AAN DE MAANDAGMARKT WERD A AN GEVOERD.: 11.848 kg. tong; 101 kisten tarbot en griet; 698 kisten kabel jauw; 367 kisten koolvis; 543 kisten schelvis; 695 kisten wijting; 677 kisten schol; 48 kisten makreel en 313 kisten diversen. PRIJZEN IN GULDENS Per 1 l^f.: Tarbot 19,81-17,15; grote tong 11,17-10,69; grootmiddel tong 12,22- 11,80; kleinmiddel tong 13,32-12,74; tong één 14,29-13,71; tong twee 13,75-12,81. Per 40 kg.: Tarbot 635-640; griet 392- 230; kabeljauw één 254-117; kabeljauw twee 260-128; kabeljauw drie 194-140; kabeljauw Vier 172-90; kabeljauw vijf 160-80; koolvis één 63; koolvis twee 70- 68; koolvis drie 67; koolvis vier 52-38; schol één 136-106; schol twee 130-120; schol drie 132-100; schol Vier 86-70; Bioscopen Cinema Marquette, „Stomme Film”. tentoonstellingen Exp. Gebouw, Const. Huygensstraat: Ope ning tent „Energie Educatief", door C. Hoek, wo aanvang 20 uur. diversen Zwembad de Waterakkers, Kerkweg: wo. geopend vanaf 7 uur. Kinderboerderij. Vrijburglaan: geopend van 14-17 uur. Openbare bibliotheek, Kerkweg: wo. vol wassenen 14-17.30 en 19-21 uur. Jeugd 14.30-17 uur; Beneluxlaan di. volwassenen en jeugd 19- 21 u, woens. volwassenen 14-17.30 en 19-21 uur uur, Jeugd 14-17.30 uur. Alarmnummers: Politie 39111, brandweer 32121, milieuklachten 96000. Openbare bibliotheek, Wj dinsdag alle leeftijden 19-21.30 14.30-17.30 u. Openbare Bibliotheek, De Zwaanstraat 4 a. woensdag volwassenen 14.30-17.30 en 19-21 uur. schelvis één 88-84; schelvis twee 80-59; schelvis drie 92-57; schelvis vier 134-76; wijting drie 128-80; makreel twee 70-42; steenbolk 84-48; haai 72-30; schar 76-39; poontjes 45-35; met kop 184-140; blanke 134-120; lommen 92-84; grote leng 128- 120; kleine leng 112-108; schartong 68- 60; tongschar 240-168.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 9