VOOR BEHOUD HISTORISCHE MACHINE IS GEEN GELD COMPUTER BEHEERST KLIMAAT IN KASSEN Reparatie aan Ria Beckers in Haarlem Alle merken Etherpiraten koffie uit de lucht voor de I K landingsbanen 1 *4^ Ml I EK Voetbaltoernooien Hr nèi even anders f MOTOR- MAAIER XWIJS KWALITEITSDAGER IN PRIJSK Husqvarna GRASMAAIER 6 gil 1 7 DONDERDAG 2 1 APRIL 19 7 7 REGIO 11 10 Gl Minister opent nieuwe kwekerij in Aalsmeer PW 4 WIJS V L MET CIRKELMES V 450 0^0. fi ZWEEDSE KWALITEIT Q R V 130-VOORUWI 1 (Van een onzer verslaggevers) HALFWEG Het stoomgemaal in Halfweg, honderdvijfentwintig jaar oud, werkt niet meer. Gistermiddag gooide Arie Duijzer, stoker in dienst van het Hoogheemraadschap Rijnland, de laatste schep ko len op het vuur. Op de stookplaat loeiden nog één keer de vlammen hoog op om te zorgen dat het water in de pijpketel omgezet kon wor den in die merkwaardige krachtbron stoom. Die heeft ervoor gezorgd dat de grote raderen van het stoomgemaal in die honderdvijfentwin tig jaar meer dan veertien miljard kubieke meter water konden weg slaan. Frisse lente-regens. 'n Koele voorjaarsbries Het comfort can een vederlichte regen mantel met losse ceintuur. In modieus glanzend Perlé. - Camel, parel en wit. (M'42) 159; Stoomgemaal stampt niet meer F DE KROON OP UW TUIN Ft BEVERWIJK. Zaterdag nemen de junioren van DEM deel aan het Jong Hercules - voetbaltoernooi, dat op het sportcomplex aan de Sint. Aagtendijk wordt gehouden. Ook het hoogste elftal van de pupillen komt in actie en wel in het Van Turnhouttoemooi op de velden van de s. v. Beverwijk. t)e Aalsmeerse bloemenveiling zal die dag tot 11 uur te bezichtigen zijn en vervolgens zal men bedrijven van kwe kers kunnen bezoeken. De Nederlandse tuinbouwstudieclubs zorgen voor rond leidingen. 4 ken. Niemand hoeft zich echt zorgen te maken over het gebouw zelf, want dat staat «op de lijst van monumen ten, maar waar het om gaat zijn de machines. HAARLEM. Lijsttrekker Ria Bec kers van de PPR spreekt op maandag 2 mei om acht uur in Die Raeckse to’ besluit van haar bezoek aan Haarlem en de regio IJmond. Om kwart voor zes ’s middags komt zij op de Grote Markt in de dubbeldeks verkiezingsbus, van de PPR. Voor die tijd brengt ze een bezoek aan het Rosen stock Huessyhuis. AALSMEER- Drie miljoen gulden heeft het bloemisterij-bedrijfsleven uit gegeven voor de vergroting van de on- derzoekcapaciteit van het proefstation voor de bloemisterij in Aalsmeer. Het nieuwe kassencomplex, waarmee het glasareaal van het proefstation is ver dubbeld tot 14.000 vierkante meter, is woensdag geopend door minister mr. A. van der Stee van Landbouw en Visserij. derzoek in de glastuinbouw, financieel mogelijk gemaakt door het ministerie vaa Landbouw. De minister noemde de voornaamste onderzoekgebieden van het proefstation: optimaal gebruik van energie en arbeid, de belangrijkste kostenfactoren in de glastuinbouw; op hoger niveau brengen van de teelttechnische kennis; verbete ring van de kwaliteit. Bij die kwaliteit, aldus de minister, verdient naast de sierwaarde vooral ook de houdbaarheid aandacht, in het belang van de consu ment en terwille van de afzetpositie van de Nederlandse bloemisterij in binnen- en buitenland. Het potplantenonderzoek kan zich nu- dank zij de aankoop van het potplantenbedrijf, naast het snijbloe- menonderzoek verder ontplooien. Het proefstation houdt de tweede helft van deze week open huis: vrijdag 22 april voor de vakgenoten en zaterdag 23 yen door zal gaan met het geven april voor de liefhebbers. Op die zater dag kan men iets zien en vernemen van de hydroteelt, (de teelt van planten in van voedingsstoffen voorzien water in plaats van in aarde); de regenautomaat; rotsplanten en kleine bol- en knolge wassen. De afdeling Aalsmeer van de Koninklijke Maatschappij voor Tuin bouw- en Plantkunde geeft voorlichting over kamerplanten. De bewindsman meldde dat op het ogenblik pogingen worden gedaan om met bloemen-exporterende landen bui ten de EEG tot afspraken te komen over de hoeveelheden bloemen, die in bepaal de perioden kunnen worden ingevoerd zonder dat de EEG-markt wordt ver stoord. HAARLEM. Drie illegale zenders zijn vannacht uit de either verdwenen, doordat de politie de zendapparatuur in beslag heeft genomen. Bij een achttien jarige jongen, die aan de Turfmarkt woont, werden een FM-zender, een voe- dingseenheid, een versterker en een mi crofoon in beslag genomen. Een 27 MC- zender-ontvanger, een voedingseenheid en een microfoon werden meegenomen uit een huis aan de Bankastraat. De goederen waren van een 33-jarige bewo ner. zuchtte Arie Duijzer en toen gaf hij zijn schop over aan verschillende hoogheemraden en kopstukken van Rijnland, die daarna ook nog maar een laatste schepje op het vuur de den. .AMSTERDAM AMSTELVEEN HAARLEM HILVERSUM LEIDSCHEN'DAM De Teerling, Kleine Houtstraat 58, Haarlem. Donderdag 21 april, 21.15 uur: Wizz Jones. TIOLI, Laan van Angers 5, Haar lem. Vrijdag 22 april 21 uur: scholie rencafé. Zaterdag 23 april, 20 uur: disco. Zondag 24 april, 14 uur: disco. Deining Activiteiten Centrum, Rip- perdastraat 13, Haarlem. Vrijdag 22 april, 14.30 uur: scholierencafé; 20.30 uur: tekenfilm Fritz the Cat. Zater dag 23 april, 14.30 uur: open middag; 18 uur: eten; 20 uur: disco. Zondag 24 april, 14 uur: open middag. Buurtcentrum Noord, Reggestraat 21, Haarlem. Maandag 25 en donder dag 28 april, 14 uur: soos voor oude ren. Tevens donderdag om 20 uur buurtsoos. Centrum 111, Herenweg 111, Heem stede. Zaterdag 23 april, 20.30 uur: film in de Sneeuwbal. Vrijdag 22 april,' 20 Uur: disco in Snoopy. Zon dag 24 april, 20.30 uur: duo Triplex. Het Anker, Parklaan 45, Haarlem. Vrijdag 22 april, 20 uur: disco. Haarlemse Jazz Club, Groot Heilig land 37, Haarlem. Vrijdag 22 april, 22 uur: sessions. TJt Cafaatje, Spaarndamseweg 79, Haarlem. Zaterdag 23 april, 20.30 uur: Wizz Jones. Youth for Christ, Haarlem, ’t Turf schip, Turfsteeg 2, zaterdag 23 april, 20.15 uur: chosen people, ’t Keer punt, Goede Herderpad. Zaterdag 23 april, 20.15 uur: Across the Lake. Opgaven voor de SOOSAGENDA dienen uiterlijk woensdag binnen te zijn. Sturen naar Haarlems Dagblad, Oudeweg 14, Haarlem, ter attentie van Hans Invernizzi. stadsredactie. daarvoor bracht hij zijn dank over aan de werkers van het gemaal. Directeur ir. De Groot van Rijn land draaide daarna definitief de stoomkraan dicht- Het effect daarvan werd onmiddellijk zichtbaar. Zuch tend en krakend kwamen de grote- houten schepraderen langzaam tot stilstand. Naalden van manometers zochten trillend hun nulstand op en in de grote machinehal was het niet veel later hoorbaar stil. Minister Van der Stee vertelde in zijn openingsrede dat de personeelsinformatie van het proefstation in Aalsmeer sinds 1972 met ruim de helft is uitgebreid, ondanks het feit dat het totale over heidsbudget voor landbouwkundig on derzoek in die tijd niet is gestegen. De proefstations in Naaldwijk en Lisse en verschillende Wageningse instituten heb ben hun onderzoekprogramma ook dui delijk meer af gestemd op de behoeften van de bloementeelt, die, voorzover on der glas uitgeoefend, tussen 1970 en 1976 zijn areaal van 1.639 tot 3-244 hectare uitbreidde. Een deel van het nieuwe kassencomplex in Aalsmeer zal gebruikt worden voor het onderzoek naar oor spronkelijkheid en gebruikswaarde van nieuwe kweekprodukten. De uitbreiding bestaat uit een nieuwe klimaatskas, waar de „weersgesteldheid” met behulp van een computer wordt geregeld, en een aangekocht potplanten bedrijf. Die regeling per computer is, terwille van het energiebesparend on- (Van onze streekredactie) SCHIPHOL. Enkele start- en lan dingsbanen op Schiphol krijgen de ko mende weken een onderhoudsbeurt, waardoor ze niet gebruikt worden. Af hankelijk van de weersomstandigheden zal tijdens die periodes een verhoogd gebruik van de andere banen moeten worden gemaakt. Hetgeen in de aan- en uitvlieggebieden van die banen tijdelijk meer geluidshinder met zich mee kan brengen. Het gaat om de volgende ba nen: Aalsmeerbaan gesloten van 25 tot 30 april; Kaagbaan, gesloten van 2 tot 7 mei en de bulderbaan is dicht van 23 tot 28 mei Een 33-jarige Haarlemmer werd aan gehouden in zijn auto, toen hij op weg was naar een collega-zendpiraat. In zijn woning zijn in een linnenkast een zen- der-ontvanger en een microfoon gevon- de. Waar het nu op aan komt, is dat de installaties op een of andere manier geconserveerd moeten worden, totdat definitief een oplossing is gevonden- Of misschien is het mogelijk eens in de paar maanden toch weer te draai en, waarbij de ketels op afvalhout kunnen worden gestookt. Dat idee werd gistermiddag in Halfweg nog geopperd. Ook de moge lijkheid om het museum De Cruquius voor het stoomgemaal te interesseren en in de zomertijd tussen Vijfhuizen en Halfweg een oude stoomboot te laten varen voor de bezoekers. Het stoomgemaal kan in zo’n geval blij ven werken tot plezier van iedereen die alleen al uit het punt van nostal gie geïnteresseerd is in stoom. Maar ook hierbij blijft het om de centen draaien. De minister signaleert bij de bloemis- terijbedrijven een grote investerings- drang, die onder meer af te lezen valt uit de aanvragen voor rentesubsidie en voor borgstellingen van het borgstel- lingsfonds voor de landbouw. Wel zou het oude bloementeeltcentrum Aalsmeer zich wat dat betreft wat vooruitstreven der kunnen opstellen. Als die niet regelmatig gebruikt en onderhouden worden, is de installatie binnen korte tijd vastgeroest en on bruikbaar en zal het gemaal als de energienood nog eens hoog aan de man komt ook door Rijnland zelf niet meer uit het oogpunt van rende ment kunnen worden ingezet. Kopstukken uit Rijnland hebben al individueel allerlei instanties gepolst, maar het grote probleem blijft geld. Iedereen ziet het unieke van het gemaal en de enorme educatieve en attractieve mogelijkheden van een museum, maar de financiën ontbre- De minister hoopt dat het bedrijfsle- i van belangrijke bijdragen voor het bloemis terij-onderzoek in Aalsmeer en elders, en zegde toe dat de invloed van het bedrijfsleven op het onderzoekprogram ma gewaarborgd zal blijven, ook als het proefstation Aalsmeer wordt omgezet in een overheidsstichting. Dijkgraaf baron Van Knobelsdorf zei toen dat gebeurd was, dat Rijn land met het stopzetten van de ma chines definitief het stoomtijdperk afsloot. „Het is met enige weemoed dat we ’t doen, maar misschien ook met een zucht van verlichting. Hét tijdperk dat er gevochten moest wor den om het land van de Haarlem mermeer droog te krijgen laten we definitief achter ons”, zei hij waar mee hij herinnerde aan de rol die het gemaal gespeeld heeft bij het droog leggen van het Haarlemmermeer. „In hitte en koude, met spierkracht is hier gewerkt, honderdvijfentwintig jaar lang, om te zorgen dat de men sen in deze omgeving onbedreigd konden leven, zonder dat die mensen zich dat misschien realiseerden”. En Bij de grote waterpijpketel sprak ir. De Groot nog hoopvolle woorden voor iedereen die vindt, dat de stoom- installatie niet alleen in tact, maar ook in werking moet blijven voor het nageslacht. En wat hij daarover zei, had puur zakelijke gronden, een zelf de soort motieven van rendement waardoor het oude gemaal nu ver vangen is door het nieuwe dieselge- maal. Hij stelde namelijk dat de prijs van olie over tien jaar misschien zo opgelopen is dat het dan goedkoper zal zijn de oude stoomontstekers, die gestookt worden op kolen, weer in functie te herstellen. „De toekomst zal leren hoe we het zuinigste met onze overgebleven energie moeten omspringen” zei hij. Daarbij blijft het probleem wat er nu met het stoomgemaal moet gebeu ren rechtop overeind staan. Óe tot gisteren werkende installaties zijn uniek. Vandaar dat er in het verleden al zo veel stemmen zijn opgegaan om van het gemaal een museum te ma ken. Het hoogheemraadschap vindt dat een prima idee, maar ziet dat niet op de weg van het schap liggen. Om de machines regelmatig te laten draaien en ze te onderhouden is geld nodig en Rijnland wil de ingelanden daarvoor niet extra belasten. Vanwege het rendement en de ca paciteit is er een nieuw hypermodern gemaal gebouwd, dat de taak over neemt. Het stopzetten van de stoom machine gisteren gebeurde toch met enige weemoed. „Het is jammer” 167

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 11