Betrokkenen in onderneming vertellen wat er met bedrijfswinsten gebeurt Centrale Raad Gezinsverzorging bespreekt maandag voorstellen Nettenfabriek Anza verkeert Binnenschippers voeren actie tussen de bedrijven door Spaanse economie ernstig ziek achtergrond Nog 3 dagen /uetuvü’j zien. in moeilijkheden ju E Veel zelfstandigen onder minimumloon L 32e Internationale Huishoudbeurs Cl 15t/m 24 april 77-RAI Amsterdam !£2 n Minister Lubbers in vergadering van directeuren: PROF. DR. N. TIEMSTRA: h' Zwitserland heft beperking valuta- invoer op NVV-leden willen spreekverbod van bondssecretaris DONDERDAG 2 I APRIL 19 7 7 21 ECONOMIE Raad verzonden brief kenbaar gemaakt. Superstars: een lekker, nieuw zoutje van Smiths. Sr *i (Van onze redacteur in Spanje) MADRID. 5>e Spaanse eco nomie is ziek. Het is een ziekte, waarvan de symptomen reeds sterk naar voren kwamen in 1974 en 1975, waarbij bleek dat Span je haar ziekte eigenlijk al in de jaren zestig had opgelopen. i (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Staatssecretaris Meijer (CRM) geeft de voorkeur aan het door hem voorgestelde plan tot het doorvoeren van bezuinigin gen in de gezinsverzorging. Hij heeft dit in een gisteren aan de Centrale Dictatoriaal SPAAR EN BEWAAR SRV COUPONS VOOR kwaliteits trainings pakken! Zes weken lang SRV trainingspak- coupons bij elk eigen merkartikel van SRV. Dat spaart snel. Voor 15 coupons hebt u rechtop een top kwaliteit trainingspak. (ADVERTENTIE) s Meijer houdt vast aan bezuinigingsplan m, Staatssecretaris Wim Meijer (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) ROTTERDAM. Binnenschippers heb ben gisteren de Schippersbeurs in Rotter dam stil gelegd. Hun actie is bedoeld ter ondersteuning van de schippersstaking die maandag is uitgeroepen op de beurzen in Delfzijl en Hengelo. De in Rotterdam actievoerende schippers eisen dat de ta riefsverlaging die sinds maandag op de beurzen van Hengelo en Delfzijl is doorge voerd, zal worden herroepen. Zo niet, dan zullen ze waarschijnlijk morgenmiddag opnieuw de beurs in Rotterdam voor een halve dag stilleggen Dit zei minister Lubbers van Economi sche Zaken tijdens een discussie gisteren in Utrecht ter gelegenheid van de jaarver gadering van het Nederlands Centrum van Directeuren (NCD). UTRECHT (ANP). Het is heel goed om aan alle betrokkenen in de onderne ming duidelijk te maken wat er met de winsten van die onderneming gebeurt. Dat kan een evenwichtige arbeidsverhou ding alleen maar bevorderen. Wat betreft de economische groei lijkt het mij ver standig uit te gaan van een groei van 3,5 procent per jaar. Dit betekent dat de groei van de collectieve sector maximaal 0,7 procent per jaar kan bedragen. Dat is in het belang van de werkgelegenheid en ter bestrijding van de inflatie, daarmee voor een evenwichtige ontwikkeling zorgend in de maatschappij en bij de onderne mingen. Staatssecretaris Meijer heeft nu op dit verzoek gereageerd met de mededeling dat hij tegen het voorstel van de raad, dat uitgaat van een vacaturestop van 14 pro- van het nationaal inkomen tachtig procent (de collectieve sector) af te trekken. Volgens de minister geeft het wetsont werp op de investeringsrekening (WIR) een helder beeld hoe het mogelijk is in vloed uit te oefenen op het investeringspa- troon van de ondernemingen „conform aan datgene wat maatschappelijk is ge wenst”. Terwijl bovendien de ondernemer den opgevuld. Hij gaat daarbij uit van een verloop onder deze beroepshelpsters van ongeveer 25 procent per jaar. In die twee jaar zullen dan de bemiddelingshulpen de helft van alle part-time krachten hebben vervangen. De situatie van de betalingsbalans brengt het nieuwe kabinet ook op de vraag of de huidige waarde van de peseta niet te hoog gewaardeerd is ten opzichte van de dollar of de Duitse mark. Zodra de nieuwe regering is gevormd, kan er een pakket van nationale bezuini gingsmaatregelen met een rigoureuze loon- en prijsstop verwacht worden Hoe de nieuwe regering een scherpe controle van de loon- en prijsspiraal acceptabel zal maken, is nog de vraag. Het meest voor de hand liggend is, dat dit door middel van een sociaal akkoord van werknemers en werkgeversorganisaties zal moeten gebeuren naar draagkracht). Het gevolg hiervan is geweest dat er een ware stormloop is ont staan van hulpvragers, die door hun lage inkomen deze hulp nu gratis krijgen. Het grote nadeel van het voorstel van de Centrale Raad acht Meijer dat de ontwik keling en de invoering van de alpha-hulp op volstrekt vrijwillige basis geschiedt, waarbij de verantwoordelijkheid geheel bij de afzonderlijke instellingen komt te liggen. Voorts vindt Meijer dat een door de Raad voorgestelde selectieve toepassing van de vacature-stop geen verbinding naar de bemiddelingshulp aangeeft. sche Zaken, merkte op, dat de vraag, wat de verdere perspectieven van ons op de afzetmarkten zijn, één van de problemen is waar Nederland mee worstelt. „Die af zetmarkten scheppen we niet door een algehele lastenverlichting voor het be drijfsleven.” Herstel van rendementen is noodzake lijk voor het behoud van de bestaande werkgelegenheid voor vernieuwing en ver sterking van ons bedrijfsleven. Dat geldt ook voor nieuwe investeringen en voor diepte-investeringen, zei Wierenga. De huidige structuur van de onderne ming schiet volgens het Tweede-Kamerlid tekort in het bieden van mogelijkheden voor beleving van vrijheid en verantwoor delijkheid voor de werknemers en geeft aanleiding tot gevoelens van onmacht en vervreemding, waarbij hij ondermeer Phi lips en het optreden van VMF inzake de SPPM in Hengelo ter illustratie noemde. Snel nog even al die gezellige nieuwtjes zien op t gebied van meubelen, doe- t-zeli. tuin, toerisme, keukens en sanitair vissporlmanifestatie. mode en nog veel meer De lluishoudbeurs'is 'n gebeurtenis voor iedereen, jong en oud Dageli jks van 10.00 -17.00 en van 19.00 - 22.30 urn Op zondagen 's avonds gesloten Entree 6. p.p. Kinderen en groepen boven de 25 personen 2.- korting p p (iralis parkeren' Volgens het ministerie is de toestand op de wisselmarkten nu rustig en is de toe vloed van vreemd geld verminderd. De beperkende maatregel is daardoor overbo dig geworden. sen 115,01 7,99 Het derde probleem is het tekort op de betalingsbalans, dat vooral sinds de energiecrisis in 1973 onrustbarend is toe genomen, omdat sinds die tijd de Spaan se export nauweiijk 60 procent van de import dekte Onveranderd dividend Cindu Cindu - Key en Kramer (bouw, chemie) heeft in 1976 een nettowinst geboekt van ruim ƒ3,5 mln tegen ƒ4,4 mln in 1975. Dit resultaat beantwoordt aan eerder uitge sproken verwachtingen en stelt het be drijf in staat, aan de op 25 mei te houden jaarvergadering voor te stellen het divi dend vast te stellen op onveranderd 4 in contanten per aandeel van 25. DEN HAAG (ANP). De Nationale Investeringsbank en het ministerie van Economische Zaken onderzoeken, welke mogelijkheden er zijn om de in financiële moeilijkheden verkerende nettenfabriek Anza te Apeldoorn in leven te houden. Dit heeft minister Lubbers geantwoord op vragen van Pvd A-Kamerleden. Een van de mogelijkheden, waaraan wordt gedacht is een lening van de NIB Anza is een onderdeel van Verto en heeft vestigingen in Katwijk, Urk en Schevenin- gen, waar reparaties worden verricht ibe al- re- U* srs 80,00 52,50 117,00 87,50 113,00e l,80f 154,50 3»,00 7,10 126,20 43,50 72,00 146,00 62,50e 72,40 53,80 56,50 42,00 97,00 174,50 128,20 139,00 28,808 133,00 78,30 163,00 Tenslotte zegt Meijer de besluitvorming van de vergadering van de Centrale Raad maandag in Den Haag af te wachten, als mede het advies dat hem naar aanleiding daarvan zal bereiken. Hij houdt echter vast aan de datum van 1 juli 1977, waarop de maatregelen effectief moeten worden. Pas bij de eerste energiecrisis ging men beseffen dat Spanje jarenlang zijn pri maire sector had verwaarloosd: land bouw, visserij en mijnbouw. De overige Europese landen, die eveneens door de energiecrisis werden getroffen, haalden de buikriem aan. Gevolg: een sterke ver mindering van het toerisme en een ge voelige daling in het aantal arbeidsplaat sen van de Spaanse gastarbeiders in het buitenland. gezonde bedrijfstakken zieke plekken vertoont, waarin bevoorrechten naar wil lekeur de dienst uitmaken. Eveneens be gon men in de jaren zestig met vierjarige ontwikkelingsplannen, waarbij tal van grote industrieën werden gecreëerd. Te gelijk vond de opleving plaats van het massatoerisme, die samen’ met de over gemaakte gelden van de Spaanse gastar beiders in het buitenland één van de grootste deviezen bronnen voor Spanje werd. 69, 76,00 51,55 63,00 67,00 51,50 683,00 50,50 71,50 I 80,50e 68,00 34,50 22,20 138,00 33,00 61,50 86,20 J 81,200 69,00 2^01 186,50 136,50 1146,00 8120 196,00 7420 80,00 161,00 143,000 32,00 176,00 86,50 90,00 65,50 35,50 114,00 110,00 81,00 6820 212,50 34,00 142,00 286,50 175,20 68,00 48,04 60,10 298,00 475,00 151,00 100,00 500)00 Het laatste probleem waarmee het nieuwe kabinet zich geconfronteerd ziet, is de groei van het bruto nationaal pro- dukt, dat door de voorgaande factoren aanzienlijk is afgenomen. Was de groei in de „goede oude tijd” gemiddeld 6 tot 7 procent per jaar, in 1976 bedroeg de toename van het BNP slechts 2 procent. Hoewel de regering-Suarez streeft naar een groei van 3 tot 4 procent, mag men blij zijn als 1977 een groeipercentage oplevert van 1 procent. In de eerste plaats de inflatie en vervol gens de werkloosheid. Het officieel ge schatte aantal werklozen bedraagt nu 800.000. Eigenlijk is het werkelijk aantal veel hóger, aangezien de Spaanse ar beidswetgeving het de ondernemer bijna onmogelijk maakt personeel te laten af vloeien voordat het bedrijf in het stadi um van „suspension de pagos” (surséan ce van betaling) is aangeland: een toe stand die in Spanje ongeveer gelijk staat met faillissement. Daarnaast wbrden de officiële schattingen bemoeilijkt doordat veel Spanjaarden ..pluri empleo” (meer dan één baan) hebben •d 1.» 200.04 6,71 14,8( (Van onze correspondent) ALMELO. NVV-leden die werkzaam zijn bij het ultracentrifugeproject in Al melo, ongeveer 35 in getal, willen voorko men dat bondssecretaris Ab Schravema- de zaterdag bij de landelijke manifestatie „Stop atoomplannen” in Utrecht het woord zal voeren. Zij hebben Arie Groe- neveit, de voorzitter van de NVV Indus triebond, gisteren een telexbericht gezon den waarin verzocht wordt de bondsse cretaris voor zaterdag een spreekverbod op te leggen. Volgens de Almelose NVV-leden kan Schravemade in Utrecht niet spreken als secretaris van de industriebond, omdat het energiebeleid nog niet met de leden is besproken en ook niet door de leden is goedgekeurd. „Wij eisen van u, Groene- velt, dat u Ab Schravemade een spreek verbod oplegt”, aldus het telexbericht, „als Ab Schravemade van mening is tóch als bondssecretaris te moeten spreken”. Wanneer hij als particulier het woord zal voeren, dan hebben de NW-leden die bij het UC-project werken geen bezwaar te gen de medewerking van de heer Schrave made aan de manifestatie in de Utrechtse Veemarkthallen. normale omstandigheden, hoogstnodige economische veranderingen, wil men geen chaos scheppen. Welke economi sche problemen zal de eerste democra tisch gekozen regering te lijf moeten gaan, wil zij orde op zaken stellen in de Spaanse volkshuishouding9 De staatssecretaris wil met dit plan be reiken dat er in de gezinsverzorging een bedrag van ruim 200 miljoen bespaard wordt. Deze besparing is onder meer nood zakelijk geworden, doordat de bekostiging van de gezinshulp destijds uit de Bij standspol „getild” is en er een retributie- systeem voor in de plaats kwam (betaling Na lang aarzelen heeft de Spaanse re gering maar liefst drie officieuze index cijfers van de gestegen kosten van levensonderhoud over de maand januari 1977 gepubliceerd 3,03 procent, 2,39 pro cent en 1,25 procent. De stijging volgens de berekening, die in de OESO-landen toegepast wordt, is 3,03 procent ten op zichte van december 1976. Deze methode wordt nu voor het eerst in Spanje ge bruikt. HAL: 8 dividend over 1976. Bij Holland Amerika Lijn Holding NV heeft 1976 zich gekenmerkt door een voortzetting van de opgaande lijn in de resultaten. De nettowinst, exclusief boekwinsten, be droeg ƒ8,0 mln tegen een verlies van ƒ3,4 mln in 1975, zo heeft de raad van bestuur meegedeeld. Voorgesteld wordt over 1976 een dividend uit te keren van 8 per aandeel van 100. Op de bewij zen van deelgerechtigheid zal dan 72,88 per bewijs worden gedecla reerd Het volgende probleem van de demo cratische regering is de investeringspoli tiek. De behoefte aan een groter werkka pitaal en de teruggelopen winstmarges kunnen de mëeste Spaanse ondernemin gen onmogelijk een voldoende winstop- brengst garanderen, waarmee men nieuwe gebouwen en machineparken kan financieren De commissie meent dat niet zonder meer naar dat instrument van de inko mensgarantie mag worden gegrepen, ge zien de daaraan verbonden bezwaren. Be ter lijkt het haar, in afwachting van een fundamenteel onderzoek naar de oorza ken van de huidige ontwikkelingen en een daarop afgestemde oplossing, een mini- muminkomensgarantie als overbruggings- maatregel in te voeren na een beoordeling van geval tot geval en rekening houdende met onder andere individuele omstandig heden van de betrokken ondernemers. De genoemde raad ging na discussie met dit voorstel akkoord, zij het dat in het rapport nog zal worden opgenomen een verwijzing naar de noodzaak ook het voor- zieningsbeleid en vraagstukken van leef baarheid in kleine kernen bij de oordeels vorming te betrekken. Juist maandagmid dag heeft de staatssecretaris van Economi sche Zaken een rapport van een andere commissie over distributieve voorzienin gen in kleine kernen in ontvangst genomen. De heer W. M. Perquin (voorzitter van het Koninklijk Nederlands Ondernemers- verbond) was blij met het rapport Een oplossing voor de problematiek is bijzon der moeilijk. Een structuurbeleid waarin aan de plaats van het midden- en kleinbe drijf voldoende recht wordt gedaan gezien zijn functie in de maatschappij, kan op den duur meehelpen aan een oplossing. Drs. L. B. E. Vonk (KNOV) vroeg zich af, waarom een ondernemer in marginale ge bieden. waar het voorzieningenniveau al in gevaar is of dreigt te komen, een mini mum inkomensgarantie zou moeten heb ben. Waarom, als de maatschappelijke po sitie van zo’n ondernemer in een kleine kern of dorp waar de leefbaarheid op het spel staat, hoog wordt gewaardeerd, niet meer dan een minimuminkotnensgaran- tie?, aldus drs. Vonk. De commissie sociaal-economische poli tiek en arbeidsvraagstukken heeft op ver zoek van de staatssecretaris van Economi sche Zaken dat rapport samengesteld en daarin haar opmerkingen over de interim- nota inkomensbeleid van het kabinet ver vat. Het kabinet heeft in zijn streven naar een zo gelijkwaardige behandeling van de verschillende sociale groepen in onze sa menleving in die interimnota de gedachte geopperd van een gegarandeerd minimu minkomen voor zelfstandigen. zelf precies kan vaststellen waar hij aan toe is en zijn verantwoordelijkheid voor zijn investeringen kan waarmaken. Het moet mogelijk zijn, merkte Lubbers op, voor ondernemingen, vakbeweging en overheid, te komen tot gemeenschappelijk onderschreven doelstellingen. De heer Wierenga (PvdA) voorzitter van de vaste Kamercommissie voor Economi- De Raad schreef begin deze week aan de bewindsman akkoord te willen gaan met de bezuinigingsplannen, maar dat hem een andere methode voor ogen staat dan die welke door de staatssecretaris wordt voor gesteld. Meijer werd gevraagd vóór maan dag op het alternatief van de raad te willen reageren. Op deze dag spreekt de algeme ne ledenvergadering zich namelijk uit over beide voorstellen. Dit werd gisteravond besloten op een vergadering van de ONS, de grootste schippersbond in Nederland. Maar ook de Federatie van Schippersverenigingen staat achter de actie. Zo nodig, zo luidde het vrijwel unaniem door de 180 aanwezi ge schippers genomen besluit, zullen nog meer halve-dagacties volgen DEN HAAG (ANP). Heel voorzichtig geschat (cijfers zijn er haast niet) heeft meer dan veertig percent van de zelfstan dige ondernemers in het midden- en klein bedrijf een inkomen beneden het niveau van het wettelijk bruto minimumloon. Aldus gistermiddag prof. dr. N. Tiemstra, hoogleraar bedrijfseconomie aan de Ka tholieke Hogeschool in Tilburg, in een toelichting voor de Raad voor het Mid den- en Kleinbedrijf op het rapport over minimuminkomensgarantie voor zelf standigen. Gunstig jaar Ennia Bij het verzeke ringsconcern Ennia NV is de gang van zaken in 1976 gunstig geweest. De netto winst bedroeg ƒ35,8 mln tegen ƒ31,2 mln in 1975. Voorgesteld wordt over 1976 een dividend uit te keren van 6,50 per gewoon aandeel van ƒ20. In oktober 1976 werd reeds een interimdividend uit gekeerd van 2,25, zodat het slotdivi dend ƒ4,25 in contanten bedraagt. De mogelijkheid zal worden geboden dit slotdividend te vervangen door 0,50 in contanten plus 0,75 nominaal in gewo ne aandelen uit de agioreserve. Hogere winst Hagemeyer Hagemeyer NV (internationale handel en industrie) heeft over 1976 een winst behaald van ruim 17,5 mln tegen een winst van bijna 10,2 mln in 1975. Gezien de goede verwachtingen voor 1977 wordt voorge steld een dividend in contanten uit te keren van 6 (30 pet) per aandeel van 20 en bovendien 1 (5 pet) in aandelen uit de belastingvrije agioreserve. Bij een groei van 3,5 procent van het nationaal inkomen zal grote terughou dendheid zijn geboden in zowel de collec tieve sector als bij de particuliere inko mens, aldus Lubbers. De regering mikt thans op een groei van 3,75 procent per jaar. De 0,7 „plafond- groei” van de( CDA-er Lubbers van de collectieve sector wordt verkregen door Vanaf 1975 speelde er een andere be langrijke factor mee in het economisch gebeuren: politieke onzekerheid De on dernemers, onzeker over het politieke gebeuren en de daarmee gepaard gaande arbeidsonrust, stelden hun investeringen uit, waardoor er geen extra arbeidsplaat sen kwamen. Zowel de regeringen-Arias en -Suarez hebben met allerlei lapmidde len geprobeerd de Spaanse economie op te vijzelen. BERN (Reuter). De Zwitserse rege ring heeft besloten de beperking op de invoer van buitenlandse valuta’s in Zwit serland op 1 mei op te heffen, zo heeft het ministerie van Financiën bekendgemaakt. Sinds april vorig jaar mag men in Zwit serland niet meer dan 20.000 Zwitserse frank aan buitenlandse valuta’s per per soon per drie maanden invoeren. De be perking werd ingesteld omdat vorig jaar grote stromen Italiaanse lire’s het land binnenkwamen. Dat had te maken met de zwakte van de lire op de wisselmarkt. In deze peuode zijn politieke hervor mingen meer noodzakelijk dan de. onder Als nadeel van zijn eigen voorstel noemt Meijer in zijn brief dat er door de directe invoering van de alpha-hulpverlening een zekere druk op de instellingen ontstaat. Niettemin zal met zijn plan, zo vindt Meijer zelf, de kwaliteit van de gezinsverzorging veel beter gewaarborgd zijn. De huidige economische crisis vindt haar oorzaak in de jaren zestig, waarin men, na een autarkisch geleide economie een economisch stabilisatieplan opstel de, dat in theorie het Spaanse protectio nisme van de financiële oligarchie moest uitschakelen. Dit stabilisatieplan is ei genlijk nooit goed van de grond geko men. met het gevolg dat Spanje in tal van cent voor de totale hulpverlening, uitdruk kelijk bezwaar heeft. Hij vindt namelijk dat de Raad daarmee de hulpverlening feitelijk vermindert. Gezien de omstandigheden in de gezins verzorging en de behoeften, die er bij de bevolking léven, is dit volgens hem een moeilijk te verteren zaak. Ook al is het misschien aantrekkelijk dat invoering van de bemiddelingshulp op een later gelegen tijdstip kan plaatsvinden. Bemiddelingshulp is een vorm van hulp verlening, waarbij vrouwen zonder specia le opleiding en niet in dienst van een instelling gedurende een aantal uren per week huishoudelijk werk verrichten bij een hulpvrager. De instelling van gezins verzorging treedt daarbij alleen als tussen schakel („bemiddelaar”) op. De bemidde lingshulp wordt direct door de hulpvrager (in de meeste gevallen zijn dat bejaarden) betaald. Bemiddelings- of alpha-hulp is voor CRM stukken goedkoper dan de pro fessionele hulp, verstrekt door de instel lingen. Volgens het voorstel van Meijer moeten in de loop van twee jaar de vacatures, die ontstaan bij de part-time gezinshelpsters, alleen met deze bemiddelingshulpen wör- ailSHOUD EURS Kleine maten f 39,- Grote maten (49,-. Dat is geen guldens, maar tientjes goedkoper! Vraag de SRV-man om inlichtingen. A —SRV— v zuivelservice y De econoom Jané Sola verwacht dit jaar een inflatie van 35 tot 40 procent. Op het ogenblik zijn er 800.000 werklozen, 6 procent van de beroepsbevolking Men verwacht dat dit aantal tegen het einde van dit jaar de één miljoen zal over schrijden.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 21