Liverpool: 3-0 Juventus langs AEK RWDM GEWIPT Finalisten STUNT HSV Kortsnoi remiseert SCHANDALIGE SCHOPPARTIJ BAATTE NAPOLI NIET sportpuntiqj t april FC Zurich kansloos Falende Rudakov Zure Lobanovski SPASSKI VERSLOEG HORT •MR' DONDERDAG 2 1 19 7 7 2^ SPORT ïlpt (Van onze speciale verslaggever) BRUSSEL. „Wat een schop- pers”, tierde coach Raymond Goethals direct na afloop van de ontmoeting Anderlecht-Napoli. Goethals had volkomen gelijk. Wat de Italianen in het Brusselse Astridpark demonstreerden had weinig meer met voetbal te ma ken. Wel met een ordinaire schop- partij, waarbij de Napolitanen naar alles trapten wat bewoog. MATIG BORUSSIA Anderlecht verdedigt beker Er werd op Anfield Road eenrichtings- voetbal bedreven dat dank zij een zekere nonchalance van de Engelsen lang zonder doelpunten bleef. Ruim een half uur en toen kreeg Liverpool zijn, openingstreffer eigenlijk nog aangeboden. Door doelman Grob en Chapuisat. Grob wierp de bal uit, Chapuisat realiseerde zich niet dat Case ingelopen kwam en verloor de bal aan de Engelsman. Het scoren was vervolgens een eenvoudige opgeave. (Van onze sportredactie) LEEUWARDEN. Na de derde ronde van de wedstrijd om het schaakkampi oenschap van Nederland hebben Jan Tim- man en Viktor Kortsnoi gezamenlijk de leiding. Timman ging tegen Paul Boers- ma langs afgronden om de volle buit binnen te halen, terwijl Kortsnoi tegen Kick Langeweg moeite had om zich staan de te houden. De derde grootmeester, Jan Hein Donner, blijft goed volgen. Hij ver sloeg Leo Hofland in 31 zetten in vlotte stijl. Het voetbalelftal van Hongarije heeft in Boedapest een vriendschappelijk duel met Tsjecho-Slowakije met 2-0 gewonnen. Voor 45.000 toeschouwers schoten Varadi en Kovacs na rust met scherp. De Westduitse atlete Inge Helten, die brons greep bij de 100 meter op de Olympi sche Spelen van Montreal, trekt zich terug uit de wedstrijdsport. Op het Europees kampioenschap voor landenteams in Moskou heeft de Sowjet- Unie de Britten op een vijf-twee achter stand gezet (1 partij afgebroken). Wereld kampioen Karpov zegevierde over Keene en heeft nu een score van vijf uit vijf. DEN HAAG. (ANP)— Overzicht van de resultaten in de halve finales van de Europa-Cup toernooien: UEFA-beker: AEK Athene-Juventus 0-1 (Juventus won de eerste wedstrijd met 4-1). Atletico Bilbao-Racing White 0-0 (eer ste wedstrijd eindigde in 1-1). Finale: Juventus-Atletico Bilbao. Het enige doelpunt van de wedstrijd kwan vijf minuten Voor tijd, toen het moe gestreden AEK een tegenaanval van Ju- Intussen had Kick Langeweg de stelling van Viktor Kortsnoi onder onaangename druk gezet. De grootmeester kon zich maar moeizaam bewegen en zelfs toen hij erin slaagde tot het eindspel te komen moest hij voortdurend op zijn hoede blij ven. Vermoedelijk had Kortsnoi nog een moeilijke avond gekregen indien Lange weg bij de tijdcontrole niet een onnauw keurigheid had begaan, waardoor remise onvermijdelijk werd. De stand: 1. Timman en Kortsnoi 2,5; 3. Van der Vliet, Donner en Ree 2. vorderd stadium van het middenspel be sloot Boersma tot een doorbraak in het centrum, die er bijzonder gevaarlijk uit zag. Timman had hierop evenwel een prachtige tegenaanval in petto. Door enke le verrassende wendingen dwong hij Boersma de kwaliteit te geven en dat bete kende de beslissing. De dikverdiende 2-0 zege van de Brusse laars was in ieder geval een zeer lucra tieve troost voor de onbeschofte overtre dingen die men 90 minuten lang kreeg te verwerken. Anderlecht - net als vorig jaai' - weer in een Europa-Cupfinale. Napels gaat met lege handen naar huis, vijf gele kaarten in de bagage meetorsend op naam van Vi- Dinamo Kiev begon duidelijk nerveuzer aan deze tweede halve finale dan men in feite van een zo langzamerhand toch inter nationaal geroutineerde ploeg zou mogen verwachten. De Russen probeerden het uiteraard donderende offensief van de Bonussen wel met een reeks forse tackles te oiitregelen, maar hun acties prikkelden de Westduitsers eerder dan dat ze werke lijk onder de indruk geraakten. Borussia MG bleef jagen, zoals tevoren was ge pland, en het gevolg daarvan was dat de Russen zich steeds meer als een opgejaagd dier gingen gedragen: nerveus en schich tig. Vooral de Oekraïnse doelman Evgeny De slecht leidende Engelse arbiter Mat- thewson (zeer onzeker) toonde wel vijf maal geel, maar minstens twee rode kaar ten waren op z’n plaats geweest. Napels begon overigens niet helemaal defensief aan de return van de halve finale, die zij thuis met 1-0 had gewonnen. Er kwamen zelfs twee goede kansen via Speggiorim, van wie een schot tegen de lat uiteenspatte. Doelman Ruiter verkeek zich volkomen hierop. Later zei de Brusselse doelman hierover: „Ik stond erg ver voor mijn goal omdat ik een voorzet verwachtte. Met mijn mazzani, Juliano, La Palma, Speggiorim en de 38-jarige veteraan Burgnich. Nog voor de rust had Borussia MG op een geruststellende 2-0 voorsprong kun nen komen, maar toen hij een een-twee tussen Heidenreich en Simonsson de West duitse linkerspits vrij opvallend tegen de grasmat werd gekegeld, liet Rion doorspe len. Zodat na drie kwartier voetbal de Borussen nog altijd niet verder waren dan de met enige vrees tegemoet geziené ver lenging. Kiev-trainer Lobanovski: „Die Rudakov heeft het uiteindelijk voor ons verknoeid. Door zijn onzeker optreden raakten wij voor de rust uit ons ritme. De tweede helft was duidelijk in ons voordeel. Toen had den we moeten toeslaan”. Rudakov zag het allemaal niet zo duidelijk zitten. De lijn die 50 minuten lang bij de spaar zame acties van de Russen ontbroken had dit in tegenstelling tot Borussia, dat via vingertoppen tikte ik de bal tegen de krui sing". De Italiaanse trainer Pesaola vond dat zijn ploeg in de eerste helft de finale had verspeeld. „De drie kansen die we toen hebben gekregen zijn niet benut. Als dat schot van Speggiorim vijf centimeter later komt zit Napels in de finale”. Dat zou overigens qua spelbeeld niet juist zijn geweest, want offensief stelden de Italianen, met uitzondering van linker spits Speggiorim, niet veel voor. Goethals: vooral de erkende vedetten Vogts, Wim mer en Bonhoff wel tot enige opbouw kwam wilde Dinamo-trainer Lobanovs ki in de 51e minuut een drastische wijzi ging aanbrengen door de voormalige voet- balarchitect Muntjan zijn taak wordt tegenwoordig waargenomen door Konkov in te zetten voor Sujev, die Heidenreich te veel vrijheid had gelaten. „In Napels zag ik al dat die Italianen niet konden scoren. Toch 'was er bij ons die vrees, vooral in de beginfase.” Het Volksparkstadion, met 61.000 toe schouwers vrijwel uitverkocht, stond als een man achter zijn ploeg en stimuleerde het elftal door te gaan op hetzelfde niveau toen het eigenlijk al niet meer nodig was. Van der Eist kreeg in de slotfase nog twee kansen, maar pech hield Anderlecht van de derde goal af. Het wanhopige slot- offensief van de Napolitanen stelde niet veel voor, vooral omdat Arie Haan - wat speelde hij sterk - het Italiaanse spel ontre gelde. Amsterdam kan zich opmaken voor de finale, die op 11 mei in het Olyi npisch Stadion wordt gespeeld. Die vrees viel deels weg toen de vrij staande Van der Eist tien minuten na rust 2-0 liet aantekenen na een gave pass van Rensenbrink, die eindelijk aan de schop pende benen van bewaker Catellani was ontsnapt. Ondanks die tweede goal bleef Anderlecht verkrampt spelen. De weten schap dat bij een tegengoal de Italianen naar de finale zouden overgaan, bleef zichtbaar. De spelers wisten trouwens waar zij voor werkten. Uit de recette van 1.100.000 mark zou 12.000 mark per speler worden uitgekeerd, indien de ploeg de finale van Amsterdam zou bereiken. HAMBURG. (SID/DPA1— De Hambur ger SV heeft zichzelf overtroffen. Niet alleen werd de finale van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars bereikt, het gebeurde, hoewel de ploeg tegen Atletico Madrid met een bijna uit zichtloze achterstand (1-3) was begonnen, ook nog met voortreffelijk voetbal. ventus onderschatte. Op links zette Bette- ga een verrassende rush in. De voorzet van Causio bereikte hem op vijf meter van het Griekse doel, waarna hij geen moeite had om te scoren. Molenbeek is in zijn tweede botsing met Atletico Bilbao geen kansloze tegen stander geweest. De Belgen, spelend in het besef dat hun enige kans op overleven bestond in het maken van tenminste een doelpunt, hebben geprobeerd aan te val- len.Niet te onstuiming overigens, want trainer Piet de Visser begon toch met vier middenvelders en slechts twee aanvallers. Pas in het laatste kwartier stuurde De Visser een derde aanvaller, in de persoon van Eddy Koens, het veld in. Toen echter was Atletico al begonnen met het spelen op balbezit teneinde de kostbare score van 0-0 vast te houden. Dat lukte de Spanjaar den dankzij doelman Inbar en twee gele kaarten voor Lasa en Guisasola. Europa cup 1: Borussia Mönchengladbach-Dinamo Kiev 2-0 (eerste wedstrijd 1-0 voor Dinamo). Liverpool-FC Zurich 3-0 (Liverpool won de eerste wedstrijd met 3-1). Finale: Borussia Mönehengladbach- Li verpool. Europa Cup 2: HSV Hamburg-Atletico Madrid 3-0 (eerste wedstrijd werd met 3-1 gewon nen door Atletico). Anderlecht-Napoli 2-0 (Napoli won de eerste wedstrijd met 1-0). Finale: HSV Hamburg-Anderlecht. In beide gevallen was de voorbereidende pass afkomstig van Nicolaou. Een minuut voor rust schoot Inzoglou uit een voorzet van Theodoridis recht in handen Van Zoff. In de 57ste minuut miste Wagner de beste- kans aan Griekse zijde, toen Zoff de bal na een schot van Nicolaou liet schieten. De Griek schoot echter van twee meter naast. Rob Rensenbrink zal zich deze ontmoe ting nog lang herinneren. Hij werd con stant letterlijk op de huid gezeten door de grof spelende Catailani, die met handen en voeten de frêle Brusselse vleugelspeler „plat” kreeg. Rensenbrink: „Aan voetbal len kom je tegen deze gasten niet toe. Het was soms vies wat er gebeurde.” LIVERPOOL. Liverpool mag op nieuw in een Europese finale in de slag met Borussia Mönchengladbach. Vier jaar geleden won Liverpool de UEFA- beker van dezelfde tegenstander dankzij een overwinning met 3-0 in Liverpool na een nederlaag van 0-2 in Duitsland. De herhaling van die twee duels vindt plaats op 25 mei in het Olympisch stadion van Rome. r v? Boris Spasski, de 40-jarige oud-wereld- kampioen uit de Sovjet-Unie, heeft zich woensdag als vierde speler geplaatst voor de halve finales van het kandidatentoer nooi om de wereldtitel. In de zestiende partij, de tweede uit de tweede verlenging, van de tweekamp met Hort slaagde Spass ki er in de partij na 64 zetten op remise te besluiten. Door dit resultaat won Spasski de tweekamp met 8,5 tegen 7,5. Liverpool bleef ook na dat doelpunt de aanvallende ploeg, een logisch uitvloeisel van het gegeven dat er een duidelijk kwali teitsverschil bestaat tussen de spelers van de Engelse en de Zwitserse kampioens- ploeg. Weer moesten de tienduizenden éen half uur wachten op het doelpunt dat het overwicht onderstreepte. Case scoorde op nieuw, met een puik schot van vijftien meter na een vrije trap. Drie minuten later zette Keegan de eindstand op het bord met een treffer van vlakbij. ^’•1 De partij Boersma-Timman was een Be- noni-verdediging, die in het middenspel tot spannende complicaties leidde. Timman bracht een pionoffer, welk geschenk Boersma haastig teruggaf. In een verge- Evgeny Rudakov (links) grijpt dit maal wel goed in tijdens het duel met Borussia Mönchengladbach. Volgens de trainer zou keeper Rudakov, schuld hebben aan de nederlaag van Dinamo Kiev. Rechts de Duitser Bonhof. Een oproep van een geadoreerd man als Berti Vogts is heilig in Duitsland en werd dan ook zonder meer door de 70.000 in Dusseldorf opgevolgd gisteravond. Negentig minuten lang schreeuwde de menigte zich de kelen schor, en niet alleen uit geestdrift, maar ook herhaaldelijk uit pure angst. ATHENE (UPI). De finale om de UEFA-beker zal in een uit- en thuiswed strijd op 4 en 15 mei gaan tussen de Italiaanse club Juventus en Atletico Bil bao (Spanje). Juventus, dat momenteel de Italiaanse ranglijst aanvoert, liet de 4-1 zege in eigen huis volgen dooreen 1-0zege in Athene. Tot ongenoegen van de 30.000 toeschouwers in het Nea Philadelphia stadion bepaalden de Italianen zich hoofdzakelijk tot verdedigen en lang- zaamaan-acties. De door het publiek op gezweepte AEK-aanval kwam voor rust enkele malen tot dichtbij het Italiaanse doel. Meesterlijk ingrijpen van Zoff voor kwam echter doelpunten. De Italiaanse doelman dook in de 24ste minuut de bal van de schietklare voet van Papadopou los en stopte vier minuten later de recht op het doel afgaande Wagner. Liverpool was eigenlijk al voor zijn tweede wedstrijd tegen FC Zürich finalist van de stijd om de Europese beker voor landskampioenen. De overwinning van 3-1 in Zürich had de strijd op Anfield Road feitelijk tot een formaliteit gemaakt. Toch kwamen er ruim 50.000 toeschouwers naar Anfield Road om Liverpool als derde En gelse club finalist te zien worden in het belangrijkste Europese toernooi voor clubteams. De uiteindelijke resultaten van de kwartfinales zijn: Rotterdam: Portisch (Hon.); Larsen (Den.) 6.5-3,5; II. Ciocco: Kortsnoi (Statenloos)-Petrosjan (Sov.) 6,5- 5,5; Luzern: Poloegajevski (Sov.)-Mecking (Bra.) 6,5-5,5; Reykjavik: Spasski (Sov.)- Hort (Tsj) 8,5-7,5 (na verlenging). Lattek: „Ik vind dat we goed hebben gespeeld. Vooral voor de rust. Eerlijk heidshalve moet ik er echter aan toevoe gen dat ik niet verwacht had dat we nog in de normale speeltijd op 2-0 zouden komen”. Dinamo Kiev leefde op. Er kwamen kan sen voor onder meer Boerjak en Muntjan, maar de Gladbachers weigerden het initia tief uit handen te geven, al moesten ze wel ontzaglijk veel kracht aanwenden om de Russen blijvend op eigen helft terug te dringen. Ook Udo Lattek zag vanaf de zijlijn dat de weerstand van Borussia voortijdig dreigde te breken en liet Del Haye en Hannes, de man die in Brugge het beslissende doelpunt scoorde, warm lopen. Een goede partij leverde Jan Hein Don ner. In het geheel niet ontmoedigd door zijn nederlaag in de tweede ronde strafte hij een al te scherpe opzet van Hofland af met een opmars in het centrum. Vervol gens offerde hij een pion, om daarna de zwarte koningsvleugel met speels gemak ondei- de voet te lopen KLOPTE DINAMO (Van onze speciale verslaggever) DUSSELDORF De oproep van Berti Vogts, de nieuwe aanvoerder van het nationale Westduitse elftal, in de verschillende Westduitse kranten is niet tevergeefs geweest. „Lieve mensen”, zo schreef hij aan de vooravond van de voor Borussia Mönchengladbach ontzettend belangrijke tweede halve-finalewedstrijd tegen het Russische Dinamo Kiev, „alleen met uw steun kunnen wij Dinamo verslaan. U bent voor ons de twaalfde man die Borussia Mönchengladbach naar de eindstrijd in Rome moet loodsen". Anderlecht, dat het eerste half uur erg stroef draaide en zonder een greintje zelf vertrouwen aan doorzichtige combinaties bouwde, kwam pas op tempo na die goal van Thissen uit een vrije trap van Ressel. Dat was een kwartier voor rust en Goet hals - hij was meer buiten dan in zijn dug out - gaf het sein om door te drukken. Pressie kwam er ook wel, maar de afron ding bleef uit. In de halve finales komt Spasski uit tegen de Hongaar Lajos Portisch, de ande re halve finale gaat tussen Viktor Kortsnoi en Lev Poloegajevski. De wedstrijden zijn voorbestemd in juni te beginnen. Want vooral in de tweede helft heeft Borussia Mönchengladbach, dat vlak voor de wedstrijd voorzichtig door clubarts Gerhard werd geïnformeerd over het on mogelijk kunnen spelen van topscorer Jupp Heynckes (zijn vervanger was Hei denreich), heel diep in de voorradige reser ves moeten tasten om de fel terugvechten de Russen die in de eerste helft nauwe lijks enige voetbalhistorie hadden kunnen schrijven van het lijf te houden. Borus- sia-trainer Lattek: „Die Russen speelden toen als duivels. Wat een snelheid kunnen die spelers ontwikkelen. Ongelooflijk”. Pas acht minuten voor tijd werd de „Rome-treffer” geproduceerd door Jürgen Wittkamp, die op slag als de grote held voor de komende weken in Mönchenglad bach en verre omgeving werd uitgeroepen. Wittkamp verdient dat, maar meer nog Berti Vogts, die opnieuw een niet weg te cijferen bijdrage leverde door andermaal de supersnelle Oleg Blochin uit de wed strijd te spelen. Zijn wanhopig beukende vuisten op de grasmat van het Dusseldor- fer Rheinstadion illustreerden in feite de onmacht van dit Dinamo Kiev tegen een Borussia Mönchengladbach, dat nu ook weer geen topvoetbal demonstreerde. „Het waren wel de moeilijkste acht mi nuten die ik na dat doelpunt van Wittkamp ooit heb moeten doorstaan”, meldde Lat tek later, die van de ietwat zuur kijkende Lobanovski stralend gelukwensen in ont vangst nam. Lobanovski: „Ik blijf erbij. Deze wedstrijd hadden we nooit hoeven te verliezen wanneer Rudakov niet zo knullig had staan spelen voor rust en ons vlak voor tijd geen strafschop was onthouden”. De Russische trainer doelde daarmee op de bal die Wimmer in de allerlaatste mi nuut uit het strafschopgebied werkte zon der dat dat door Rion of een van de 70.000 toeschouwers werd gesignaleerd Nadat hij in de tweede minuut al een zeer merkwaardige handeling had ver richt toen de volijverige Deen Simonsson was doorgebroken, faalde de Russische doelman in de 21 minuut opnieuw. En ditmaal werd zijn optreden wel fataal. Bij een schot van Ulli Stieleke, die in feite achter de twee-mansvoorhoede Simons- son-Heidenreich speelde, riep hij zijn ver dediger Matvienko geruststellende kreten toe, waarna hij prompt de verkeerde kant opdook. Matvienko stond niets anders meer te doen dan de bal met beide handen richting Francis Rion, de Belgische scheidsrechter die in de allerlaatste mi nuut een strafschop over het hoofd zou zien, te werpen. De daarop volgende penal ty werd niet alleen feilloos door Rainer Bonhoff achter Rudakov geschoten, maar hij prikkelde met dat doelpunt de Russi sche aanvoerder Anatoly Konkov derma te, dat hij even later voor een onbesuisde charge op Kulik terecht de gele kaart kreeg gepresenteerd. Onmiddellijk nadat Berejnoi met een omhaal halverwege de tweede helft bijna de gelijkmaker achter Kneib had gedepo neerd, werd Hannes ingezet voor Stieleke, die weliswaar in de basisopstelling was opgenomen, maar door een blessure in feite nooit optimaal kon presteren. Het effect van die simpele handbeweging van Lattek was voor de Russen onthutsend. Een vrije trap lepelde Rainer Bonhoff in de 82e minuut over het Russische muur tje, waaruit de Gladbacher libero Jurgen Wittkamp was weggespurt, richting Russi sche doel. Wittkamp nam de bal bijzonder slagvaardig met het hoofd mee, schoot vervolgens tegen de breedmakende Mat vienko op, appelleerde bij Rion om een strafschop, maar herstelde zich razend snel toen de bal opnieuw voor zijn voeten werd gespeeld. De handen, die even tevo ren protesterend de hoogte waren inge gaan, gingen opnieuw de hoogte in, dit maal als een zegevierend gevaar: 2-0. Trainer Kuno Klötzer, de laatste tijd heftig gekritiseerd in Hamburg, bleek een moedig man. Hij stuurde zijn ploeg met vier spitsen het veld in en kreeg de belo ning voor zijn durf. Hamburg stortte een vloed van aanvallen uit op de verdediging van de ploeg, die vrijwel zeker Spaans kampioen wordt en had de strijd binnen een half uur feitelijk beslist. Toen immers al was het 3-0 door treffers van Capon (eigen doel), Reimann en Keiler. Een Italiaanse aanval op het doel van Anderlecht. Herkenbaar temidden van vier Napoli-spelers zijn de Belgen Vandendaele (nr. 4) en Coeck, links van de scheidsrechter. Uitslagen Engelse voetbalcompetitie: Aston Villa-Tottenham Hotspur 2-1, Derby County-West Ham United 1-1 en Stoke City-Bristol City 2-2. In het Amerikaanse Charlotte heeft Tom Okker in de eerste ronde van het WCT-toernooi gewonnen van Dick Stock ton. Okker is vanwege dit tennisevene ment niet in staat de komende drie dagén deel te nemen aan de Davis Cup-interland die Nederland tegen Joegoslavië moet af werken.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 25