Geos-satelliet mislukking Turkse wet in Gudrun Ensslin stervend na hongerstaking Argentijnse oppositie bundelt krachten Kritisch onderzoek van Mao's ideeën Doden bij rellen in Pakistan strijd met mensenrechten Geen verscherpte wetgeving tegen terreur in W.-Duitsland 99 STRENGE VEILIGHEIDSMAATREGELEN Amnesty International OPPOSITIELEIDER EIST MAATREGELEN „GROTE ROERGANGER WORDT ENIGSZINS VAN VOETSTUK GEHAALD t ren voortdurend hun interesse voor de rijkdommen van Zaïre. ?n Koperexport ie ADVOCAAT VAN LID BAADER-MEINHOFF n n n Zwemmen (Van onze redacteur in West- Duitsland. Hans Amesz) m BONN. Er komt ondanks de moord op procureur-generaal Êu- back door een zich „Ulrike Mein- hof” noemende terreurgroep geen verscherpte wetgeving voor de be strijding van het terrorisme in West-Duitsland. Dat zei bonds kanselier Schmidt gisteren tij dens een bijzonder debat in het parlement over het tegengaan van terroristische acties in de Bonds republiek. „Er mag geen netwerk van wetten ontstaan waardoor op een dag de vrijheid onzichtbaar wordt”, zei Schmidt. r ie Gematigd (Van een speciale medewerker) PEKING. Sinds kort stelt China de overleden partijvoorzitter Mao ter discussie. Niet alleen let terlijk, maar nu ook fi guurlijk. Deze week is iedereen aangemoedigd de eerste tien miljoen exem plaren te bestuderen van het voor het eerst op grote schaal verspreidde vijfde deel van „Mao’s geselec teerde werken.” Die studie moet tevens geplaatst wor den in het teken van de kritiek op de kort na diens dood weggezuiverde „groep van vier”, bestaan de uit enkele van zijn naas te familieleden die, naar hun eigen zeggen, tevens zijn geestelijke erfgena men waren. Gematigd (Van onze redacteur in België, Jan Gerritsen) BRUSSEL. De Belgische regering is bang dat Frankrijk haar invloed in Zaire uitbreidt ten koste van de grote Belgische belangen in deze voormalige Belgische kolonie. Dit blijkt uit een interview van de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Renaat van Elslande, met een Belgisch weekblad. Daarin zegt de 2e bewindsman: „Met Frankrijk bestaat een internationale economische rivaliteit. Wij erva- BINNEN- EN BUITENLAND Belgische belangen schaden „Iedereen weet dat Frankrijk in Afrika VAN ELSLANDE meer dan zestig gewonden. H g d Terwijl de bouw van Mao's 1st Oppositieleider Helmut Kohl (CDU) oe fende scherpe kritiek op de regering uit. Hij verweet met name de sociaal-democra- tische partij dat deze niet genoeg afstand neemt van „haar eigen leden die er radi- caal-linkse ideeën op nahouden”. Zij vor men. zei Kohl, het water waarin de terro ristische vissen kunnen zwemmen. het recht om te demonstreren wordt inge perkt, dat gesprekken tussen gevangen zittende terroristen en hun verdedigers onder bepaalde voorwaarden worden af geluisterd en dat oprichting van en deelna me aan een terroristische vereniging min stens met één jaar gevangenis moet wor den bestraft. De oppositieleider zei dat een democrati sche staat zich niet hoeft te schamen voor zijn machtsmiddelen, want als dit gebeurt komt de „binnenlandse veiligheid pas echt in gevaar”. En het gevaar van terroristi- sche groeperingen wordt ernstig onder schat, aldus Helmut Kohl heeft mij telefonisch op de-hoogte gesteld van de Franse beslissing Marokkaanse troepen over te vliegen, voordat dit offici eel werd bekend gemaakt”, aldus de Belgi sche bewindsman. Inmiddels komt de publieke discussie over terreurbestrijding in de Bondsrepu bliek op volle gang. Nadat de historicus Golo Mann vorige week voor de televisie had verklaard dat men terroristen in feite met hun eigen middelen moet bestrijden („Zij hebben hun grondrechten verlo ren”), zei de politicoloog Alfred Grosser (inmiddels geëmigreerd naar Frankrijk) gisteravond dat dit een heilloze weg is. In een rechtsstaat mag men het „oog om oog, tand om tand"-prineipe niet hanteren, want dit leidt, aldus Grosser, tot ver schrikkelijke zaken als bijvoorbeeld het optreden van de Fransen in Algerije. In Brussel wordt erop gewezen dat Frankrijk sinds het bezoek van de Franse president Giscard d’Estaing aan Zaïre, bij- vooral belangstelling heeft voor de landen met grote rijkdommen in de bodem”, zegt Van Elslande met welhaast ondiploma tieke openhartigheid. „Dat was al zo in hun koloniale periode. De landen die rijk waren, hebben ze altijd geholpen, hun ar me kolonies niet. Ik ervaar dat vandaag nog in de ontwikkelingssamenwerking. In de arme landen buiten hun invloedsfeer zijn we welkom, in landen met'rijkdom men vinden we de deuren gesloten.” Het proces is in mei 1975 begonnen. Oorspronkelijk waren er vijf verdachten: Andreas Baader, Jean-Carl Raspe, Gu drun Ensslin, Ulrike Meinhof en Holger Meins. Holger Meins stierf na een honger staking en Ulrike Meinhof kwam vorig jaar mei door ophanging in haar cel om het leven. De verklaring van de justitie dat zij zelfmoord had gepleegd, werd door velen niet geloofd. De eigen advocaten van de aangeklaag den, Otto Schily en Hans Heinz Heldmann hebben gisteren bij de staatsrechtbank in Bonn een aanklacht ingediend tegen de chef van het kabinet van de bondskanse lier, Manfred Schüler, wegens zijn mede werking aan het afluisteren van gesprek- na twee jaar geleden, voortdurend haar invloed probeert uit te breiden. De aan dacht van Parijs is vooral gericht op Sja- ba, het voormalige Katanga, met zijn rijke kopermijnen en andere belangrijke mine ralen als bijvoorbeeld kobalt. De koperex port is echter nog steeds in handen van de Belgen: via de Société Générale des Mine rals, filiaal van de Société Générale, nog steeds het grootste financiële conglome raat in België. In heel Zaïre werken overi gens nog 25.000 Belgen. De kopermijnen in Sjaba zijn weliswaar juridisch eigendom van Zaïre, maar het management en de technici zijn Belgen: geconcentreerd in de mijnstad Kolwezi, kennelijk het doelwit van de Katangese invallers die nu door Marokkaanse solda ten, de meest geharde vechters in heel Afrika, zijn teruggedreven. Het overgrote deel van het koper dat in Sjaba wordt gewonnen gaat naar de Metallurgie Hobo- ken-Overbelt nabij Antwerpen, ook eigen- donj van dezelfde Société Générale. Tegenover de logistieke en diplomatieke steun die Frankrijk aan de benarde Zaïre se president Moboetoe gaf, zijn de moge lijkheden van de Belgische regering be perkt. Op het moment dat president Gis card de politieke winst opstrijkt tijdens de topbijeenkomst met Frankrijk voor de Af rikaanse landen in Senegal, moet Brussel volstaan met de bekendmaking dat er op nieuw een partij Wapens versneld aan Zaï re is geleverd. De Franse president, Giscard d’Estaing, heeft volgens het persbureau Reuter in de Senegalese hoofdstad Dakar gisteren ge zegd dat Frankrijk het verlangen van Afri ka naar onafhankelijkheid steunt en bui tenlandse inmenging op dat continent ver oordeelt. dat het boek nu juist op dit mo ment in 1977' verschijnt, met de gematigde Hoea als voorzitter van de redactiecommissie en met de radicalen buiten spel gezet. ROME (Reuter). Twee van de invloed rijkste krachten die oppositie voeren te gen de militaire junta van Argentinië, hebben gisteren in Rome een alliantie aangekondigd in een poging de junta om ver te werpen. De Montoneros, een linkse stadsguerril labeweging die al een aantal ontvoeringen op haar naam heeft staan, en die minstens ken tussen de advocaten en hun cliënten. Terzake van die afluistering hadden Schi ly en Heldmann al eerder aanklachten ingediend tegen de ministers van Binnen landse Zaken en Justitie van de deelstaat Baden-Württemberg. Heldmann zei gisteren dat het - door de autoriteiten toegegeven - afluisteren neer kwam op het uitschakelen van de advoca ten. Hij zei verder dat de omstandigheden waaronder de gevangenen worden vastge houden - eenzame opsluiting gedurende vele maanden - het gevaar in zich bergen dat het staatsrechtelijke verbod van de doodstraf „ondermijnd" wordt. De Franse president beloofde de Franse bijstand aan Afrika voort te zetten on danks de huidige economische vraagstuk ken in Europa. Frankrijk zou ook deelne men aan multilaterale hulp, met name van Europese landen. „Elke Afrikaanse staat heeft een recht op veiligheid binnen zijn grenzen wat zijn politieke stelsel ook moge zijn.” die weg welke Afrika voor de Afrikanen reserveert”. Zij wil van Argentinië een socialistische staat maken met vrije verkiezingen. Als de junta niet op haar eisen ingaat, zal zij geweld gebruiken. Drie van de meest ge zochte mannen in Argentinië, de leider van de Montoneros, Mario Firmenich, zijn naaste medewerker Fernando Vaca Nar- vaja en de peronist Rodolfo Galimberti, waren op de persconferentie in Rome aan wezig. Als concreet geval noemt Amnesty dat van prof. Server Tanilli. Deze hoogleraar, verbonden aan de juridische faculteit van de universiteit van Istanboel, heeft in zijn boek „Geschiedenis der beschaving” din gen geschreven die hem te staan zijn geko men op een aanklacht wegens het „aan moedigen van communisme”. LONDEN (AFP). De Turkse strafwet kent artikelen die strijdig zijn met de universele verklaring van de rechten van de mens aldus de organisatie „Amnesty International” in een gisteren gepubli ceerd rapport. De leden van de nieuwe partij zeiden dat de junta „het land verkocht heeft”. Firme nich verklaarde tegen verslaggevers dat de bijeenkomst in Rome was gehouden om een grotere bekendheid aan de oprichting te geven. De arbeiders zouden de produktiemid- delen in handen moeten nemen, in samen werking met de middenklasse en de win keliers. De guerrilla tegen de junta zal in ieder geval doorgaan, zo zei Firmenich Ook drie bekende leden van de peronis- tische beweging waren aanwezig: de voor malige gouverneur Oscar Bidegain, de vroegere gouverneur Ricardo Obregon Cano en Rodolfo Puiggros, voormalig rec tor van de universiteit van Buenos Aires. De twee voormalige gouverneurs verte genwoordigden de authentieke Peronisti- sche beweging en gaven hun totale steun aan Mario Firmenich als secretaris-gene- raal van de nieuwe partij. Er werden speci ale maatregelen genomen om de leden van de beweging te beschermen tegen de Ar gentijnse geheime politie. De kunstmaan is niet in de bedoelde baan van 230 tot 35.834 kilometer om de aarde gekomen, maar in een ellips van 240 tot 10.074 kilometer. Ook maakt het toestel maar twee in plaats van 97 omwentelingen per minuut om zijn eigen as. Die omwente lingen zijn nodig om de satelliet de vereiste stabiliteit te geven. Ook al zal de Geos nog wel wetenschap pelijke gegevens kunnen verschaffen, dan nog acht men het project mislukt. Door het niet juist functioneren van de derde trap van de Deltaraket heeft het 188 miljoen dollar kostende Geos-project een flinke schade opgelopen. In kringen van de NASA zegt men dat het de eerste maal is dat een Delta-raket het laat afweten. Drie jaar lang heeft de raket bij 29 lanceringen feilloos gewerkt. Het Geos-project, waarbij onderzoekin gen in de magnetosfeer worden gedaan, moest drie jaar gaan duren. In totaal zou- dén vier ESA-satellieten worden gelan ceerd in samenwerking met de NASA. De ESA is het Europese Ruimtevaartbureau. Amnesty breekt ook de staf over martel praktijken die „gemeengoed” zouden zijn geworden in tal van politiedistricten. en an ijs ng ;er ice te n P n De bondskanselier zei verder dat hogere straffen „moordenaars niet van hun daden kunnen weerhouden”. De enige mogelijk heid om terreurdaden effectief te bestrij den is volgens hem de zogenaamde „terro ristische scene” moreel te isoleren. Daar toe behoort ook het „ontnuchteren” van sympathisanten, aldus de bondskanselier. Deze mensen moeten begrijpen dat het niet om idealisten, maar om brutale moor denaars gaat waar zij hun steun aan geven. KARLSRUHE/STUTTGART (DPA/ AP). Een van drie beklaagden in het proces tegen leden van de Baader-Mein- hofgroep, Gudrun Ensslin, is stervend na een hongerstaking van tweeëntwintig da gen. Dit heeft mevrouw Ensslins door de regering aangestelde verdediger, Manfred Künzel, gisteren meegedeeld. Hij sprak de vrees uit dat zijn cliënte nog voor de dag van het vonnis zou sterven. CAPE CANAVERAL/PARIJS (DPA/ Reuter/AP). De lancering van de Euro pese Geos-satelliet is volgens berichten van de lanceerbasis Cape Canaveral een mislukking geworden. Een storing aan de Delta-draagraket is de oorzaak. n- h- n- d ie ie ït e j o id- er iet ns iet iet en le ef ld 1e- or 3P id de oe et o- k- at ie ;n in ti n to n e s i o- es ie- ril ?n ie e d j. •h ■n il- h- :e en eft er- jd- ig. en an en. iet le- Volgens Amnesty, waarvan de leden zich zonder enig „a priori” inzetten voor alle politieke gevangenen ter wereld, laten de bewuste artikelen niet toe dat in Tur kije ook niet-gewelddadige tegenstanders van de regering gevangen worden gezet. Het gaat daarbij in eerste linie om journa listen en andere publicisten. De minister onthulde dat Brussel twee jaar geleden aan Frankrijk had voorge steld, „om onderling niet aan opbod te gaan doen in Afrika” - zonder resultaat overigens. Van Elslande benadrukt dat van consultatie of samenwerking met Pa rijs geen sprake is. „Mijn Franse collega Opvallend is dat verscheidene belangrijke teksten die al in het buitenland bekend zijn, in dit deel ontbreken. Zoals die welke de vriendschap met de Sovjet unie onderstrepen en de eerste tekst waarin de oproep ver scheen „laat 100 bloemen bloeien. Het vijfde deel van „Mao’s ge selecteerde werken” bevatte ge matigder uitspraken en stellin gen. Om de ontplooiing van de radicale massabeweging niet in de weg te staan, werd dit vijfde deel toen niet gepubliceerd. Het is om de tegenovergestelde reden tieve instelling verder om zich heengrijpen." In de begeleidende teksten wordt bovendien duidelijk een iets ander accent gelegd dan oor spronkelijk waarschijnlijk de be doeling was. Belangrijk zijn na tuurlijk ook de verwijzingen naar de toekomst, zoals die waarin Mao zegt dat China binnen 50 jaar het produktieniveau van de Verenigde Staten moet hebben, of die waarin hij zegt dat als Washington Peking over 100 jaar nog niet volledig heeft erkend, de Amerikanen dat waarschijnlijk meer hoofo irekens zal geven dan de Chinezen. KARATSJI (Reuter/AFP). Zeker twaalf mensen zijn gisteren om het leven gekomen bij gevechten in de Pakistaanse hoofdstad Karatsji tussen voor- en tegen- Omgekeerd zijn andere belang rijke teksten die nog niet bekend waren, wel opgenomen. Zoals bij voorbeeld interventies tijdens een conferentie van provinciale partijsecretarissen in januari 1957, waarin veel van zijn latere denkbeelden zich reeds afteken den. Over de buitenlandse poli tiek bijvoorbeeld de stelling dat de hoofdtegenstelling in de we reld ligt tussen de supermogend heden enerzijds en de arme lan den anderzijds, met een midden groep daartussenin. En over de binnenlandse politiek bijvoor beeld dat de klassenstrijd ook na de verovering van de macht door de communisten nog lange tijd voortduurt Als voorbeelden noemde hij de activitei ten van bepaalde hoogleraren aan de uni- versiteiten van Bremen. Heidelberg en Berlijn (de Vrije Universiteit). Kohl eiste dat er strengere maatregelen getroffen worden. Zo wil de CDU/CSU-oppositiedat Op de openingsbijeenkomst van de vierde Frans-Afrikaanse topconferentie zei Giscard: „Op dit continent, dat uw standers van premier Bhoetto. Er vielen continent is, lijkt ons de enig mogelijk weg Op het einde van de vijftiger jaren en in de jaren zestig werden Mao’s persoon en ideeën verheer lijkt. Dat gebeurde door vele wer ken van Mao te publiceren en op grote schaal te verspreiden, zoals met het „kleine Rode Boekje met citaten” en oen stuk of vier delen van „Mao's geselecteerde wer ken” gebeurd is. Zo werd Mao in 1966 in staat gesteld zijn grote „proletarische culturele revolu tie’1 tegen de partijbureaucratie op gang te brengen. De partij kondigde een programma van vijf punten aan waartoe de herinstelhng van grondwettelijke rechten, rehabilitatie van alle politieke partijen en de vrijlating van alle politieke gevangenen behoren. mausoleum zijn voltooiing na dert, zijn bovendien volgens som mige berichten onlangs de eerste geluiden opgegaan om de „Grote Roerganger” enigszins van zijn voetstuk te halen. In de Britse kolonie Hong Kong is namelijk een document opgedoken, dat af komstig zou zijn van het militaire partijcomité van de naburige Chinese stad Kanton. Het zegt onder meer: „Als we doorgaan de fouten en tekortkomingen van Mao te ont kennen, en niet de moed hebben tot indringende kritiek en onder zoek, zou dat geen enkel nut heb ben en slechts nadelige gevolgen hebben voor de zaak van de revo lutie. Het oog van het volk ziet immers zo helder als kristal. Iedereen heeft in zijn binnenste de verdiensten en tekortkomin gen van voorzitter Mao bijgehou den. Als het Centraal Comité van de partij doorgaat de fouten en tekortkomingen van Mao te ver doezelen, zal daardoor niet alleen de autoriteit van de partij onder de massa's te lijden hebben, maar zal integendeel een nega- Künzel zei in een gisteren uitgegeven verklaring dat hij het noch met zijn rechts principes noch met zijn geweten kan vere nigen verder aan het proces mee te wer ken. Zijn verzoek om van zijn taak te worden ontheven, heeft het gerechtshof in Stuttgart-Stammheim afgewezen. laat 100 meningen redetwisten.” Ook veel van de onthullende tek sten van informele toespraken en openhartige gesprekken die de laatste jaren naar het buitenland zijn uitgelekt, ontbreken baar- van zijn de laatste jaren verschei dene bloemlezingen gepubliceerd in Nederland bij de Arbeiders pers. één militaire leider heeft vermoord, heeft haar krachten gebundeld met de authen tieke peronistische beweging, een verbo den partij van linkse peronisten. Samen hebben zij nu de Peronistische Montonero- partij gevormd. „Frans optreden in Zaïre kan Met het oog op de 29ste verjaardag van de staat Israel, vandaag, zijn extra strenge veiligheidsmaatregelen genomen Hier onderzoeken Israëlische politiemannen bij Bethlehem aan de westelijke oever van de Jordaan auto's op explosieven JjMK

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3