Voor doden van Menten verzoekt om vervanging aanklager Oud-m klister Olifant ergerde zich mr. T. Brouwer overleden Universiteit Pretoria wil I Conflict tussen J communisten en socialisten kunstwerken teruggeven (Van onze redactie buitenland) over Vietnamese steun verrast door onthulling Zuidmolukse jongeren Wiegel maakt zich boos omdat hij als laatste in tv-programma kwam V vijf bejaarden achttien jaar I I „Amsterdam niet langer centrum drughandel” DAMIATE I X TB A .1 WINKELEN IN LONDEN textiel met leer;een nieuwe mode 2 Omstreden Van Tilburg-collectie Ju In Portugal: 59.90 vragen om Kodakfilm Overleg Van Gelder leverde weinig op Miljoenen bloemen 59.90 49.90 199 90 in volle Uoei. Keukenhof Kleuren Langer voorarrest voor Amsterdamse politieagenten 20 I mb D DONDERDAG 19 7 7 APRIL BINNEN- EN BUITENLAND 4 NEDERLANDSE POLITIEFUNCTIONARIS: S9< Inbegrepen: Reistijden: Reisdocumenten: Éi 4r WTT* als zou Vietnam „alle denkbare steun hebben toegezegd aan de Zuidmolukkers in Nederland die streven naar een onafhankelijk Zuid-Molukken in Indonesië BLARICUM (ANP).— Mevrouw Meta Menten heeft minister Van Agt van Justitie „dringend” verzocht de officier van justitie mr. A. F. J. C. Habermehl te vervangen. De officier is de aanklager van de van oorlogsmisdaden verdachte miljonair Pieter Nicolaas Menten uit Blaricum. 219.- per persoon (kontant te voldoen aan het reisburo) - Busvervoer Sportfondsenbad Haarlem-Rotterdam v.v. - Reis/bagage ongevallenverzekering - Vervoer per s.s. Calypso - Volledige verzorging aan boord - Alle maaltijden aan boord - Onderbrenging in hut met douche en toilet - Entertainment aan boord - Vervoer van Tilbury naar Londen en terug Vertrek van Sportfondsenbad op dinsdag 26 april om 16.00 uur. Aankomst Sportfondsenbad Haarlem op donderdag 28 april om 10 uur. Voor deelname aan deze reis is het noodzakelijk dat u over een paspoort of over een geldige toeristenkaart beschikt. -1 (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De militante Vrije Zuidmolukse jongerenbe weging heeft met gemengde ge voelens gereageerd op berichten hk- 1 - Inlichtingen en boekingen voor deze reis uitsluitend via Hoyman Schuurman in het stadskantoor van Haarlems Dagblad Ged. Oude Gracht 82 Haarlem, teil. 31 31 50 het reisburo is elke werkdag geopend van 13.00 - 17.00 uur. Unieke reis met het moderne cruiseschip s.s. Calypso (20.000 BRT) van Rotterdam naar Londen (Tilbury). - Vertrek op 26 april en terug op 28 april a.s. - Dit arrangement is speciaal samengesteld voor onze abonnees Reissom: NEOERLANDSE OPTIEK CENTRALE r*8 W 1 1 V4AR 4 (ADVERTENTIE) De samenstellers de bedoeling achtereen- niet aandurfde om Van (ADVERTENTIE) b rose bleu Ui? 1/9 LISSABON (Reuter). De Communis tische Partij van Portugal heeft zich gis teren verontschuldigd voor het gedrag van haar leden, die vorige week op een vergadering in Salvaterra de Magos socia listen hebben aangevallen. Enkele uren tevoren had de regerende socialistische partij geëist dat de commu nisten hun verontschuldigingen zouden aanbieden en de schuldigen zouden straf fen. Mevrouw Menten schrijft de minister dat alles er langzamerhand wel op wijst dat de officier van justitie in Nederland een zuiver KGB-proces tegen haar man aan het uitlokken is. „Zelfs een KGB- topfiguur prijkt op zijn getuigenlijst om afspraken in”, zo zegt men bij de VVD hier in Nederland te komen vertellen hoe eerlijk het in Rusland gaat bij het „verza melen” van „bewijsmateriaal.” Meta Menten wijst in haar brief op het gedrag van de officier mr. Habermehl tij dens de zitting van de bijzondere strafka mer in Amsterdam van 4 april. De officier liet tijdens die zitting, zo schrijft zij, een kopie van een omvangrijke brief zien die niet was ondertekend. Slechts in de kant lijn zou een met de hand geschreven aante kening voorkomen. Op de zitting van 4 april zei mr. Habermehl dat dat materiaal „zeer belastend is voor de verdachte.” Volgens mr. Habermehl schrijft Menten in die brief dat hij als „sonderführer” naar Lemberg (nu Lwow) was vertrokken om te Van Tilburg was kort na de oorlog betrokken bij diverse processen, omdat hij de kunstcollectie die hem door gedeporteerde joden in bewaring was gegeven, niet wilde teruggeven. Het oorlogsverleden van Van Tilburg werd opgerakeld, toen hij zijn kunstcollectie wilde schenken aan de Universiteit van Pretoria. De raad van bestuur van de universiteit verzocht daarop de Nederlandse ambassade een onderzoek in te stellen naar de oorsprong van de kunstverzameling. Van Tilburg is sinds gisteren voor niemand bereikbaar. Hij heeft zich opgesloten in zijn villa in Pretoria, die bekend staat als „de grot van Alladin" helpen bij „het oplossen van het jodenpro bleem en het onderdrukken van parti zanen.” Mevrouw Menten schrijft nu de minister dat haar man en zijn raadsman mr. L. van Heijningen slechts een enkele blik op dat document konden slaan. Thans weigert, aldus Meta Menten, mr. Habermehl de toegezegde fotokopie - „laat staan het zo genaamde origineel” - aan de verdediging te verstrekken. Van Straten die aanwezig was bij een conferentie van de Internationale Asso ciatie ter Bestrijding van Verdovende Middelen zei dat een belangrijke smok kelroute naar Amsterdam door zijn agenten werd opgebroken. Deze werd geleid door de machtige triades uit Hong kong en Singapore die gebruik maakten van Maleisische koeriers. „Het zal moeilijk zijn voor de triades hun activiteiten opnieuw op te zetten”, aldus Van Straten, die hieraan toevoeg de: „Misschien zullen ze zich terugtrek ken om zich in een ander Europees land te reorganiseren. We zullen moeten af wachten wat hun volgende stap is. Er is geen andere groep die de opengevallen plaats opvult.” Commissaris Gerard Jan Toorenaar, hoofd van de Amsterdamse narcoticabri gade zei dat het aanvankelijk falen van de Nederlanders om de heroïne-aanvoer tegen te gaan een resultaat was van een gebrek aan mankracht en materieel, ter wijl men bovendien weinig inzicht had in het probleem. „Sindsdien heeft de politie de trucjes leren kennen en heeft zij een eind ge maakt aan de activiteiten van een aantal handelaren,” aldus Toorenaar. De actie van Veilig Verkeer Nederland onder het motto „Mens erger je niet" liep gisteren bij de start in Driebergen bijna uit de hand. Terwille van het leuke plaatje poseerde agent Verbeek voor een olifant, die niet alleen op zijn achterste poten stond, maar zich blijkbaar als enige wél ergerde. Dat er besprekingen zijn gevoerd tussen een delegatie onder leiding van dominee Metian en een Vietnamese delegatie in Parijs wordt niet ontkend door voorzitter Etty Aponno „Vorig jaar augustus werd ons in grote lijnen daarover iets gezegd Maar over de inhoud is ons toen niets meegedeeld" aldus de Zuidmolukse jon gerenvoorman DEN HAAG (ANP). Mr. T. Brouwer uit Wassenaar, die in 1973 korte tijd minis ter van Landbouw en Visserij is geweest, maar die om gezondheidsredenen moest aftreden, is gisternacht in een verpleegte huis te Leiderdorp overleden. Hij was zes tig jaar. De problemen bij Van Gelder spitsen zich toe op de vestigingen in Apeldoorn (ruim 500 werknemers), Rotterdam (ruim 200 man) en het personeel in de indirecte sector (300 man). Van Gelder wil deze ongeveer 1100 arbeidsplaatsen afstoten. Bestuurder W. van der Stokker van de Industriebond NW verklaarde na afloop van de besprekingen dat beide partijen elkanders standpunt hebben verduide lijkt. Van Gelder zal zich volgens hem bera den over wat er met de vestigingen in Apeldoorn en Rotterdam moet gebeuren. Ten aanzien van het personeel in de indi recte sector lijkt het standpunt van de directie Van Gelder definitief. De bek AMSTELVEEN (ANP). De onderhan delingen over de problemen bij Van Gel der Papier tussen de vakbonden en Van Gelder hebben gisteren weinig opgele verd. Na zes uur vergaderen heeft men besloten om op 28 april het overleg voort te zetten. 1 Ce te be I en de wa Cu ser hel vai de en ge wi vai eei PRETORIA. Rector-magnificus prof. Hammen van de Universiteit van Pr toria heeft verklaard, dat de door de Dordste ex-wethouder Jacob van Tilburg aan de universiteit aangeboden kunstwerken aan de rechtmatige eigenaars zullen worden teruggegeven, wanneer die worden opgespoord. (ADVERTENTIE) blauw rood ecru. zwart a zwart blauw ecru d bruin naturel KOEALA LOEMPOER (AP). De Nederlander Jan van Straten, hoofd van de landelijke narcotica-brigade heeft gisteren in Koeala Loempoer gezegd dat Am sterdam na een succesvolle actie van de Nederlandse autoriteiten niet langer het Europese distributiecentrum is voor handelaren in verdovende middelen. De heer Brouwer, die als boerenzoon werd geboren te Rheden, begon zijn car rière bij de gemeentesecretarie van Huis- sen in Gelderland, waar hij laatstelijk waarnemend gemeentesecretaris was. In 1950 voltooide hij een rechtenstudie aan de r.k. universiteit in Nijmegen, waarna de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuin- dersbond hem benoemde tot zijn algemeen secretaris. In 1966 werd hij voorzitter van de Katholieke Land- en Tuinbouwbond LTB in Haarlem, een van de bij de KNBTB aangesloten gewestelijke organi-* saties. Vele jaren was hij bestuurslid van het Landbouwschap. In 1959 werd mr. Brouwer lid van de Tweede Kamer voor de KVP, in 1967 lid van de christen-demo- cratische fractie van het Europese Parle ment. Hij heeft ook zitting gehad in het partijbestuur van de KVP. In de Tweede Kamer trad hij op als voorzitter van de vaste commissie voor Landbouw en Vis serij. Volgens het weekblad Nieuwe Revu zou Vietnam voorwaarden hebben gesteld voor de hulp aan de Zuidmolukkers In ruil voor de militaire opleiding van jonge Zuidmolukkers m Vietnam en het tot stand brengen van geheime verbindingen met de Zuid-Molukken en andere delen van Indonesië zouden de Zuidmolukkers kiezen voor het socialisme Ondanks aanwijzingen van de domp teur van circus Mikkenie liet jumbo zijn voorpoten tegen de bedoeling zakken, waardoor Verbeek pijnlijk werd geraakt. masamensteller Ad Zon neveld ontkend. „We von- naar de grote drie van 25 den Van Agt programma- Haarlem, Damstraat 4 (tussen de Waag en Grote Kerk) Tel. 320421 (Zaterdag tot half vijf geopend). HAARLEM Grote Houtstraat fl1 De Keukenhof is nu op z'n mooist En steeds weer helemaal anders, hele maal nieuw Dat is de kracht en de pracht van de natuur 't Beste idee voor een dagje uit •de Keukenhof in uiSSfe Zodra het helemaal is uitgewerkt en ik ervan overtuigd ben dat het inderdaad een correct bewijsstuk is, gaat dit naar de rechter-commissaris, waar de verdediging het dan kan inzien.” programma: „Kijk vanavond om 21.20 uur AMSTERDAM (ANP). De raadska mer van de rechtbank in Amsterdam heeft op verzoek van de officier van justi tie, mr. F. H. von Meyenfeldt, besloten de voorlopige hechtenis van twee van cor ruptie verdachte Amsterdamse agenten van politie met vijftien dagen te ver lengen. De twee agenten, een 31-jarige hoofd agent en een 52-jarige brigadier, die bei den verdacht worden geld en goederen te hebben aangenomen van exploitanten van Chinese gokhuizen in de hoofdstad, zullen nu minstens tot 7 mei vastzitten. Mr. Habermehl zei desgevraagd dat de verdediging van Menten hét bewijsstuk - het origineel - wel te zien krijgt. „Daar hoeven ze zich niet ongerust over te ma ken. De man werd tegen de grond gesmakt en alleen dankzij een forse ingreep van de dompteur kon worden voorkomen, dat Verbeek onder de poten van de olifanten terecht kwam. Hij hield er nu alleen een pijnlijke schouder aan over. En hij verloor drie knopen van zijn uniform Hij vertelde dat in 1971 voor het eerst grote hoeveelheden heroïne via Maleisi sche koeriers Nederland waren binnen gekomen. Dit betrof aanvoer uit de pro- duktiecentra in Thailand en Birma. In 1973 heeft de Nederlandse politie beslag gelegd op 25 kilo heroïne, in 1974 op 29 kilo, in 1975 op 60 kilo, in 1976 op 170 kilo terwijl in 1977 al beslag is gelegd op 160 kilo. (Van onze correspondent) DEN BOSCH. De strafkamer van het Bossche Gerechtshof heeft gistermiddag een 41-jarige hoofdverpleger uit Kerkrade veroordeeld tot eengevangenisstraf van achttien jaar wegens het opzettelijk van het leven beroven van vijf bejaarde pa tiënten door middel van injecties met insu line. Bovendien ontzegde het Hof de man voor een periode van 23 jaar (tot zijn pensioenering) de bevoegdheid in de ver pleging werkzaan te zijn. Zowel de hoofdverpleger die blijft volhouden onschudig te zijn als de Offi cier van Justitie waren bij het hof in be roep gegaan van het vonnis van de recht- bang te Maastricht die de hoofdverpleger tot dertien jaar had veroordeeld- Zowel de officier van Justitie bij de rechtbank als de procureur-generaal bij het Hof hadden tegen de hoofdverpleger levenslang geëist. Bij zijn vonnis heeft het Hof geenreke ning gehouden met verzachtende omstan digheden. De rechtbank had dat wel ge daan. Wél nam het hof in overweging dat de hoofdverpleger volgens psychiaters verminder toerekenigsvatbaar is. diverse ochtendbladen woensdag reclame voor en 1 portretten te belichten. De dat moment op het andere j *Tf te "stemmen, terwijl het KRO-programma via baar is. Daarom hebben we Van Agt naar voren gehaald.” WD-aanhangers die voor het programma over hun aanvoerder uitslui- Aponno toonde zich enigszins ge schrokken over deze voorwaardên ,Daai wordt wel tets van ons gevraagd’ aldus Aponno In kringen van de Indonesische am bas sade in Den Haag wilde men vooralsnog geen commentaar geven op de onthulhn gen van Nieuwe Revu De zich president van de Zuidmoiukken noemende n J A Manusama wa» met voor commentaar bereikbaar evenmin als de militante dominee Metian (Van onze parlementsre- dit dactie) DEN HAAG. Hans Wiegel is lichtelijk ont-, stemd over het feit dat hij in het drieluik dat de KRO-televisie gistera vond aan de drie grote De samenstellers van lijsttrekkers wijdde, pas het programma besloten aan het einde aan de echter gisteren de volgor- beurt kwam. „Tegen de de te veranderen. Zo be- gon men met Van Agt en tend op de’dagbladadver- kwam Wiegel pas aan het tenties afgingen, hebben slot. Suggesties uit WD- trouwens woensdag geen Aanvankelijk lag het in kringen dat de KRO het enkele politicus te zien ge- - niet aandurfde om Van kregen. In de WD-adver- volgens Wiegel, Den Uyl Agts portret pas om half tenties werden de kijkers Van Agt in uitvoerige elf uit te zenden, terwijl op opgeroepen op Nederland VVD maakte daarom in net bij de NOS voetballen het KRO-programma via werd uitgezonden, wor- het tweede net werd uitge- den door KRO-program- zonden. mei. Als eerste van de gro- tisch toch wat aantrekke- te drie ziet u Hans lijker, terwijl Wiegel na- Wiegel”, zo stond er in de tuurlijk nogal voorspel- advertenties. baar is. Daarom hebben F* w J»

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 4