Aantjes wil na verkiezingen Kleine bakkers Protest demonstratie GS houden toch artendor Proteststaking bij Van Gelder inspraakavond in de IJmond Onderscheiding voor De Gou Militaire hulp VS aan Turkije Huider voor SieMatic keukens I 580 gestegen tegen dumping met broodprijs CDA-fractievoorzitter zijn „Europese Commissie niet bij vooroverleg economische top Dodental ramp Tenerife tot het woord is aan... aantal pagina's vandaag: 40 f SI De gehele kollektie. X 1 Sociaal ideaal kRIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD OR IJMl PPR NORON-nota Slechte erwtensoep agenda pagina JSJ r 1 See a morns before you buy Ontvoerde Namibische kinderen ontsnapt Later opklaringen Verruwing bij CDA (2) J 2 2, 3,4, 25 IHk I 4^ Voor het lekkerste brood en fijn banket uw warme bakker KENNEMERLAAN HK. SNELLIUSSTR. TEL. 14652 k suède, B nappa, f lamsvacht en sportieve bontjassen .-. f» Haarlem: Barteljonsstraat 20. tel 023-312655 (bij de Grote Markt) Amsterdam: Leidsestraat 9 (bij Koningsplein), tel 020-223596 Weerrapporten Binnen- en buitenland Plaatselijk nieuws5,6,7,9,11,13 Kunst17 Radio en televisie21 Strips21 Economie23 Beurs22 Sport33,35 Amsterdam15 Puzzel29 Medische diensten6 Schrijvende lezers29 Films13 Vrijedag27 (Van onze redacteur in België, Jan Gerritsen) BRUSSEL. Frankrijk ligt op nieuw dwars in de onlangs heftig omstreden kwestie van de deelne ming van Roy Jenkins, voorzitter van de Europese Commissie, aan de economische top met de Vere nigde Staten en Japan, die begin mei in Londen wordt gehouden. Hoewel de regeringsleiders van de negen EEG-landen een maand geleden in Rome instemden met de aanwezigheid van Jenkins bij het Londense beraad, wil Parijs niet dat de Europese Commissie bij het voorbereidend overleg wordt betrokken. Vrijdag 22 april 1977 I IJmuider Courant Hoofdredat lie: Jos 1,. Lodewijks. I Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. II. C. van der Mije Abonnement bij vooruitbetaling f 13,65 p. mnd., f 39,35 p. kwartaal p. post f 52,—), p. jaar f 154,70 p. post f 200,— Losse nummers 70 ct. I Frankrijk opnieuw in lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ 3 .k. iet .k. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIES) k.k miiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii - *5* 1 4 K.k. S in .k. in. .k. S- parlementariër, met betrekking tot zijn in de Kamercommissie voor Buiten landse Zaken verrichte werk tot herstel der goede betrekkingen tussen West- Duitsland en Nederland na de oorlog, vooral met het oog op de totstandko ming van de „Wiedergutmachungs-ver- dragen”. Deze week is in Brussel op ambtelijk niveau het overleg tussen de Negen begon nen over de Londense top, waar de EEG behalve door de voorzitter van de Europe se Raad, de Britse premier Callaghan, ook vertegenwoordigd zal zijn door Jenkins, de voorzitter van de Europese commissie, het „dagelijks bestuur” van de EEG. Frankrijk, dat kortgeleden nog tegen deel neming van Jenkins aan de westelijke top was, weigert nu ambtenaren van de Euro pese Commissie bij het beraad te be trekken. Onder de druk van de kleine EEG-lan- den, waaronder niet in de laatste plaats Nederland, stemde de Franse president Giscard d’Estaing eind maart op de Euro pese Raad in Rome in met de aanwezig heid van Jenkins in Londen. Op de' top Aantjes zei dit gisteren bij de presentatie van het boek „Willem Aantjes”, geschre ven door Rob Vermaas, redacteur van het weekblad De Tijd. Aantjes verklaarde op zich wel ambitie te heben voor het minis- Vooral in Nederland werd sterk aange drongen op de deelneming van Jenkins. De Tweede Kamer nam een motie aan, waarin premier Den Uyl en minister Van der Stoel werd gevraagd de Romeinse top te verlaten als de kwestie van de EEG- vertegenwoordiging in Londen niet bevre digend zou worden opgelost. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. AR-fractieleider Aan tjes heeft zich openlijk kandidaat gesteld voor het fractievoorzitterschap van het CDA na de komende verkiezingen. Aan tjes zei een politieke rol in het parlement te willen vervullen, liever dan een minis terschap of een niet-politieke rol in het parlement, zoals het kamervoorzitter- schap. In Brussel wordt erop gewezen dat de weigering van Parijs de Europese Com missie bij het voorbereidend overleg te betrekken, tenminste in strijd is met de geest van het besluit van de regeringslei ders in Rome. Daar werd overeengekomen dat Jenkins aan de Londense besprekin gen zal deelnemen als er zaken aan de orde komen waarbij de Gemeenschap is betrok ken. Twee voorbeelden zijn er met name genoemd: de handelspolitiek en de Noord- Zuid-dialoog in Parijs (waar de EEG met één zetel is vertegenwoordigd). Volgens een woordvoerder van het bu reau Streekplannen van de provincie, is het provinciaal bestuur niet door de knie ën gegaan door de brief van het Velser college. „We erkennen het gewicht dat de nota voor de IJmond heeft en we hebben ons gevoelig getoond voor het verzoek, maar het was geen doorslaggevende fac tor”, aldus deze woordvoerder. bakkersbedrijf te komen tot In een petitie aan de bedrijfsdirectie, die vanmorgen werd aangeboden, wordt ge vraagd om goede oplossingen met alle bij de reorganisatie betrokken partijen te zoe ken. Deze oplossingen zouden gebaseerd moeten zijn op de alternatieve plannen, omdat die in dit stadium volgens het perso neel de meeste werkgelegenheid garan deren. Het onderzoek van de geluidsbanden in het laboratorium van de Amerikaanse na tionale verkeersveiligheidsraad (NTSB) naar de oorzaak van de ramp op Tenerife zal nog weken duren, zo heeft de directeur van de luchtvaartinspectie (Rijks Lucht vaart Dienst),’ir. H. N. Wolleswinkel, des gevraagd laten weten. Gisteren had een woordvoerder van de NTSB tegenover on ze redacteur in de Verenigde Staten laten weten dat het onderzoek was beëindigd. K n, et Ie WASHINGTON (UPI). Het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren bekend gemaakt dat de re gering heeft besloten een omstreden Ame- rikaans-Turks defensieverdrag waarover vorig jaar mét oud-minister Kissinger was onderhandeld, te steunen. De onderminis ter van Buitenlandse Zaken voor veilig- heidshulp, Lucy Wilson Benson, zei dat de regering echter niet onmiddellijk deze zaak bij het Congres zal indienen. Onder het akkoord zou Turkije over een periode van vier jaren een miljard dollar aan mili taire hulp ontvangen. De regering zal ook streven naar een gelijksoortige overeen komst met Griekenland, aldus Benson. (zie ook pag. 3) APELDOORN - (ANP) Het personeel van de fa brieken van Van Gelder Papier in Apeldoorn en Rotterdam heeft vanmorgen het werk voor enige tijd onderbroken. Met deze spontane actie, waar toe gisteravond was besloten, zegt het personeel met klem te protesteren tegen de voorgenomen sluiting van de papierfabriek in Apeldoorn. Er zjjn volgens de bonden en het personeel nog moge lijkheden om een gedeelte van de fabriek zonder verlies te laten doordraaien. Dit is berekend door een werkgroep uit het personeel. k. )rt an |0- a- op iet aid de ar. K.k. /an nk met K.k. vo- ilet met aer- SCHOOLKINDEREN, OUDERS EN ON DERWIJZERS IN DE Amsterdamse Bijl mer hebben gisteren gedemonstreerd te gen plannen van Onderwijsminister Van Kemenade, die naar zij vrezen tot een verslechtering van het onderwijs zul len leiden. :.k. ijk- let, >k., net d. ite. >rg- 2e ;.k. id.: rd.: ap. iu- jen i.k. de r in en, rap el. c.k. NO- KENNEMERLAAN 1 BIJDEBRUG IJMUIDEN TEL.02550-22756 (ook grote maten) Een van de onvermijdelijke gevolgen van de werkloosheid in ons land is de lawine van sociale wetten, die zich in het maatschappelijke dal uitstort over de hpofden van ambtenaren, bedrijfsleiders en beroepsbevolking. Die lawine verdeelt zich in bijna onnaspeurlijke stromen en stroompjes via een warnet van instanties en op de oppervlakte van die stromen wordt een onvoorstelbare hoeveelheid for mulieren en documentaria meegevoerd, die niet alleen de individuele werkloze of werkzoekende, maar ook de ambtenaren van sociale overheidsbureaus nachtmer ries bezorgt. Het sprookje van de gemakkelijk te ver krijgen sociale uitkeringen, die de werk schuwe elementen een goed leventje be zorgen zonder dat er een haan naar kraait, is een aardig verhaal in de volksmond, maar in werkelijkheid is het zo dat dat de werkloze al naargelang zijn omstandighe den een speelbal is geworden tussen Ar beidsbureaus, administratiekantoren en sociale zaken, die elkander noodgedwon gen de bal toespelen en vaak verdraaid slecht kunnen vangen. Het werkzoekende individu, of het nu een werkgrage of werkschuwe persoon lijkheid betreft, komt in de ambtelijke molen nog slechts met grote moeite op adem. Tientallen formulieren, vaak drie of vier keer dezelfde, gevuld met onbegrijpe lijke en verwarrende vragen, verbijsteren degene die niet gewend is aan ambtelijke taal en vaak de zin van de vragen volko men verkeerd interpreteert. Gesprekken met deskundige ambtenaren kunnen op heldering verschaffen, maar ook deze functionarissen zijn geen goochelaars. Ze kunnen nauwelijks voldoende tijd nemen om een zinnig gesprekje met de mensen aan het loket te voeren, de files groeien aan en de wachttijden in het voorgeborch te van het overheidsapparaat zijn vooral in de grotere steden eindeloos. Natuurlijk kan in deze situatie een sti mulans verborgen zitten om de werkloze tot activiteit te brengen bij het zoeken naar werk, maar er zijn in de huidige situatie duizenden mensen die eenvoudig geen werk kunnen krijgen, ook al solliciteren zij zich een ongeluk. Deze mensen worden evengoed en even grondig vermalen in de bureaucratische molen als degenen die er de kantjes willen aflopen. Vooral hele jon ge en wat oudere werknemers staan voor een hopeloze leegte wat de arbeidskansen betreft. Voor hen zou het zeer belangrijk zijn, als de bureaucratische warwinkel wat vereenvoudigd werd. Niet alleen zijn de sociale voorzieningen door de ingewikkel de romslomp duurder dan ze zouden kun nen zijn, maar bovendien wordt een effi ciënte arbeidsvoorziening bemoeilijkt: de geschikte man of vrouw komt niet of nau welijks meer op de geschikte plaats in het arbeidsproces terecht, het bedrijfsleven mist de kans op de beste werkkrachten en van beide kanten rommmelt men maar wat aan, omdat de formulieren en formali teiten nu eenmaal als gezwellen van een soort ziekteproces voortwoekeren. Een studie-object voor sociologen? De gene zing door vereenvoudiging waar die ver antwoord is kan een prachtig sociaal ide aal zijn. HAARLEM. Mr. dr. L. de Gou, oud-burgemeester van Haarlem, was vanmiddag met zijn echtgenote middel punt van een feestelijke bijeenkomst in de Duitse ambassade in Den Haag, naar aanleiding van het feit dat hem door de president van de Duitse Bonds republiek het Grote Kruis van Ver dienste was toegekend. De versierselen van deze onderscheiding werden hem door de Duitse ambassadeur Dreher overhandigd in tegenwoordigheid van een beperkt aantal genodigden, onder wie de directeur van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, mr. H. E. Phaff. Dr. de Gou kreeg deze Duitse onder scheiding wegens zijn verdiensten als Haag duidelijk afgezet tegen de PvdA. Zij bestempelde de voorkeur van de socialis ten voor het CDA als een „ongelukkige strategie”. „Zaken die voor de verkiezin gen inhoudelijk niet kunnen worden vere nigd, kan men na de verkiezingen niet aan elkaar breien (grondpolitiek). Die duide lijkheid zouden de kiezers van de progres sieve partijen ook van de PvdA en D’66 op zijn minst mogen verwachten”, aldus mevr. Beckers. Het stemadvies van het PvdA-partij be stuur om voor de socialisten en niet voor de PPR te kiezen als men een progressieve regering wil, noemde Ria Beckers een ver keerde voorstelling van zaken. „Want Den Uyl zit straks muurvast aan Andriessen, Van Agt en Kruisinga. Een deze drie zijn niet van plan op te komen voor de belan gen waar de progressieven voor staan”, aldus de lijsttrekster van de PPR. Willem Aantjes met de eerste exemplaren van het boek over het politieke leven van de politicus. SAN ANTONIO. In de Amerikaanse stad San Antonio in de staat Texas is gisteren een inzittende van de jumbo van PanAm die bij de ramp op Tenerife was betrokken, overleden aan zijn verwondin gen. Het aantal slachtoffers van de vliegramp is daardoor gekomen op 580. Zeven Amerikanen worden nog in een ziekenhuis in San Antonio verzorgd. Van vier van hen is de toestand kritiek. In een brief aan het dagelijks bestuur van de provincie had het Velser college er op aangedrongen de IJmond niet te veron achtzamen bij de keuze van 'de plaatsen waar inspraakbijeenkomsten worden ge houden. Aanvankelijk kwam Velsen niet in dit rijtje voor. Het college wees er in zijn brandbrief op dat het van groot belang is dat ook de IJmondbevolking kan meepra ten over de plannen voor de ruimtelijke ontwikkeling in de provincie. «K-XftOKji VELSEN. Het gemeentebestuur van Velsen wordt door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland op zijn wenken be diend. GS zijn namelijk razendsnel tege moet gekomen aan de wens van het colle ge van B. en W. om ook in de IJmond een inspraakbijeenkomst te beleggen over de Nota Ruimtelijke Ontwikkeling Noord- Holland (NORON-nota). De extra in spraakavond wordt gehouden op donder dag 5 mei in de Nieuwe Slof in Beverwijk. komen namelijk tal van economische vraagstukken aan de orde, waar de com missie als dagelijks bestuur van de EEG, direct mee te maken heeft. Aanvankelijk waren alleen de vier grote EEG-landen (Frankrijk, West-Duitsland, Engeland en Italië) voor de Londense top uitgenodigd. z. Friedrich Hölderlin: Een God is de mens, als hij droomt; een bedelaar als hij nadenkt. De lijsttrekster van de PPR, Ria Bec kers, heeft zich gisteren bij het begin van de PPR-verkiezingscampagne in Den - - OSHAKATI. NAMIBIË (Reuter). Van de 121 zwarte schoolkinderen die woens dag in Namibië zouden zijn ontvoerd door guerrillastrijders van de Zuidwestafri- kaanse Volksorganisatie (SWAPO) zijn er achttien ontsnapt. Dit is gisteren meege deeld door Jannie de Wet, de Zuidafri- kaanse bestuursambtenaar die in Namibië speciaal is belast met zaken die de autoch tone bevolking betreffen. De Wet veron derstelde dat de andere 103 kinderen zich nu in Angola bevinden De Franse houding kan moeilijk anders worden uitgelegd, zo menen Brusselse waarnemers, dan als een poging de positie van Jenkins zo klein mogelijk te houden. Als Parijs in zijn opzet zou slagen en de Europese Commissie niet bij de voorbe reiding wordt betrokken, dan zal Jenkins nauwelijks namens de Negen kunnen spreken. De vertegenwoordiging van de EEG valt dan toch voornamelijk toe aan de Britse premier Callaghan, zoals Frank rijk ook in maart al voorstond. Een aantal mensen in Etten-Leur, Sint Willebrord en Ou- denbosch en omgeving heeft on deugdelijke erwtensoep in huis. De politie van Etten-Leur heeft inmiddels zo’n twintigduizend blikken achterhaald, maar deelt mee dat nog een aantal blikken in omloop is. De erwtensoep is ver kocht door een man uit Sint Wille brord, die de partij in Den Bosch als veevoeder had opgekocht UTRECHT (ANP). De algemene ver gadering van de Katholieke vereniging van Ondernemers in het Bakkersbedrijf heeft te Utrecht unaniem elke prijsdrum- ping van brood als onmaatschappelijk ver oordeeld. De vereniging, die ruim 1400 leden telt vooral uit het midden- en kleinbedrijf, is de grootste bakkerijorganisatie van onder nemers in ons land. De vereniging is van mening, dat de bakkerij de nodige zelfdis cipline zal moeten opbrengen om tot'een gezonde prijszetting te komen. Zij vindt dit zowel een ondernemers- als een werkne- mersbelang. De vereniging doet een ern stig beroep op alle ondernemers in het L' om in constructief overleg een spoedige oplossing. Zwaar bewolkt met nu en dan regen, maar morgen in de loop van de dag ook enkele opklaringen. Krachtige tot harde zuidwestelijke wind. Minimumtemperaturen on geveer 9 graden, maxima morgen omstreeks 12 graden. rol van dwarsligger terschap, maar toch de voorkeur te geven aan voortzetting van zijn werk in de Ka mer. Al leek hem dit beeld weinig aanlok kelijk gezien de zware belasting die de afgelopen kabinetsperiode voor hem als fractievoorzitter heeft betekend. Het boek „Willem Aantjes” geeft een beeld van Aantjes’ politieke loopbaan, met als belangrijkste momenten zijn steun, te gen de uitdrukkelijke wens van premier Biesheuvel in, voor het op stapel staande kabinet-Den Uyl en zijn rol bij de totstand koming van het CDA in de tweede nelft van 1975. CDA-lijsttrekker Van Agt neemt het staatssecretaris Van Rooijen (financiën) niet kwalijk dat deze wegens ruw spel op het voetbal veld voor twee wedstrijden ge schorst is, zoals wij al eerder be richtten. Op een verkiezingsbij eenkomst in Volendam kritiseerde Van Agt wel de „staaltjes onmen selijkheid” die bij het voetbal te zien zijn. Maar over de voetballen de staatssecretaris zei Van Agt: „Als iemand anders met de auto in een sloot rijdt, dan mag dé staats secretaris ook wel iemand een duwtje in de rug geven". 67e jaargang no 145 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Postgiro 273107, postbus 18, IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd 02208- 3577 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17-17.30 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 023 - 32 43 41.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1