Obligatierente-rekening Bank Mees Hope nv Hoe hoger de rente, hoe moeilijker u aan uw spaargeld kunt komen. Alphenaar Tenzij... Mees Hope: hogere winst 510/ U2/0 f I Een piano of vleugel kies je met overleg. K N. ■MB VRIJDAG 25 2 2 APRIL 19 7 7 10 Nieuwe maatregelen Internationaal hogere rente en toch kontant geld BMH t 4 I Amsterdam. Herengracht 548, tel. 020 - 5 27 91 II. Assumburg 150. tel. 020-429860 KRUISWEG 45-49 HAARLEM 023 -320244 Voordeel 2: Toch een hoge rente. Het unieke van de Obligatierente-rekening. is, dat de rente gekoppeld is aan het rendement van 3 langlopende staats- 'j leningen. Niet de bank bepaalt de rente, maar deze volgt maandelijks de kapitaalmarkt. In de praktijk ligt de rente altijd hoger dan bij langer lopende spaarrekeningen. Voor mei bedraagt de rente 5’/2%. Ook als u (nog) geen cliënt bent van Mees Hope kunt u een Obligatierente- rekening openen. U kunt er zelfs per giro geld op laten storten. Wilt u meer weten9 Vraag de speciale folder bij uw kantoor in de buurt Natuurlijk, op sommige spaarre keningen kunt u een imponerende rente krijgen. Maar het betekent we) dat u uu£ spaargeld voor lange tijd kwijt bent. Mees Hope heeft een rekening die u gelukkig heel wal meer vrijheid laat En waarop u toch een forse rente ontvangt de Obligatierente-rekening Voordeel 1. Ruime vrije opname. Elke maand kunt u tot een bedrag van I 1.000,-vrij opnemen Overigens geldt een opzegtermijn van 3 maanden Onbeperkte vrije opname voor aanschaf van effekten en onroerend goed w f wc <E» (Van onze redacteur in West-Duitsland, Hans Amesz) BONN. De moord op procureur-generaal Siegfried Buback heeft de Westduitsers ineens weer geconfronteerd met een bijna vergeten feit: de Bondsrepubliek kampt al bijna tien jaar met terreurdaden. De donderdag voor Pasen, toen procureur-generaal Siegfried Buback, zijn chauffeur Wolfgang Gobel en de inmiddels aan zijn verwoningen overleden wachtmeester Georg Fuster werden vermoord, was het precies negen jaar geleden dat een jonge rechtste extremist in Berlijn op de toenmalige studentenleider Rudi Dutschke schoot. Wat dat betreft is het met de aan schaf van een vleugel net als met de aanschaf van een piano. Terecht ook! Zo’n instrument kies je vaak voor een groot aantal jaren en als je dan niet 100% tevreden bent over klankkleur, aanslag! toucher en stemvastheid, dan is dat een voort durende ergernis Om die 100% tevredenheid ook in derdaad te bereiken, is het dan ook van groot belang, dat je kunt over leggen met mensen die weten waar ze over praten, die begrijpen wat u wilt weten, die uit eigen ervaring kunnen adviseren en die u dan bovendien een uitgebreide kollektie kunnen bieden die daarop is ge baseerd. Niet voor niets zijn de Alphenaars al meer dan 80 jaar een begrip in het muzikale leven van Kennemer- land! Waarom komt u niet eens zo maar kijken en spelen? En natuur lijk overleggen Én mocht u over de aanschaf den ken, weet dan dat wij u graag ad viseren over onze verschillende leverings- en betalingsmogelijk heden. Piano leren spelen ook daarin adviseert Alphenaar u op de beste manier Een paai van onze merken. Yamaha Bechstein, Zimmer mann. Geyei Gaveau Schimmel. Ibach. Förster Kemble I West-duitsland kampt al bijna tien jaar met terreurdaden SIEGFRIED BUB ACK (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Straatterreur, een steeds vaker op duikend fenomeen in West-Duits- land. Hier rukken politieagenten in gesloten front de Kurfürstendamm in West-Berlijn op om een groep betogers uiteen te drijven. Geweld tegen ..zaken' werd goedge keurd. maar levens wijde men niet in ge- Op 14 mei van datzelfde jaar werd hij gewelddadig uit zijn gevangenschap be vrijd. Daders: Ingrid Schubert, Irene Gör- gen en waarschijnlijk ook Ulrike Meinhof en Hans-Jürgen Backer. Bij de actie om Baader te bevrijden, werd een agent, Ge org Linke, beschoten. Ulrike Meinhof, een linkse journaliste die voor het blad Kon- kret schreef, meende toen: „De vraag of de bevrijding van de gevangene ook dan had moeten gebeuren als men had geweten dat een Linke (zo heette de man. hier was geen linkse persoon mee bedoeld, red.) daarbij werd aangeschoten, kan alleen met neen worden beantwoord”. Wat betekenen een paar verbrande ma trassen vergeleken met de verbrande kin deren in Vietnam? De daders werden ge pakt en kregen drie jaar gevangenisstraf. Zij werden voortijdig ontslagen om vervol gens „onder te duiken”, teneinde hun pro ces in hoger beroep mis te lopen. Nadat hij via Frankrijk en Italië weer in West-Duits- land was teruggekeerd, werd Baader ech ter op 4 april 1970 in Berlijn gearresteerd. Is er verschil tussen de aanslag op Bu- back en Dutschke? Nee, zo concludeert het weekblad Die Zeit. Korte tijd na de poging om Dutschke te vermoorden, be gon het geweld in de Bondsrepubliek zich uit te breiden. In 1968 stichtten vier mensen, waaronder Andreas Baader en Gudrun Ensslin, brand in twee warenhui zen in Frankfurt. Motief: zij wilden pro testeren tegen de oorlog in Vietnam. vaar brengen. Later zou dat veranderen. Na de bevrijding van Andreas Baader vlogen hij, Gudrun Ensslin, Ulrike Mein hof en de Westberlijnse advocaat Horst Mahler, die tijdens de warenhuisbrand- processen als verdediger was opgetreden, via Oost-Berlijn naar het Midden-Oosten. Enkele maanden daarna keerden zij „ge schoold” door de Palestijnse vrijheidsstrij ders, naar de Bondsrepubliek terug. De Westduitse overheid reageerde over trokken. Het kwam tot harde confronta ties tussen APO en politie, culminerend in de dood van de student Benno Ohnesorg. Deze werd tijdens een protestdemonstra tie tegen het bezoek van de sjah van Iran aan Berlijn door de agent Kurras doodge schoten. Dat was op 2 juni 1967. Later zou naar aanleiding van deze gebeurtenis de „Beweging Tweede Juni” onststaan, die in 1975 de CDU-voorzitter uit Berlijn, Peter Door allerlei oorzaken verwaterde de buitenparlementaire oppositie. De aanslag op Dutschke en de Russische inval in Tsje- cho-Slowakije hebben hierbij zeker een rol gespeeld. De Rote Armee Fraktion ging niettemin door, of liever: presenteerde zich als opvolger van de APO, wat hen door vele „echte APO’s” niet in dank is afgenomen. De meeste politici, het Bun- deskriminalamt, de binnenlandse veilig heidsdienst en de media spraken sindsdien over anarchisten en terroristen, alsof deze begrippen synoniem zijn. De volgelingen van anarchisten als Ba- koenin, Kropotkin en A. Tolstoj moesten dit wel als een belediging opvatten, want zij proberen immers juist niet met geweld hun ideeën aan anderen op te dringen. Bovendien hebben Ulrike Meinhof en haar vrienden zich ook duidelijk van de idee van het anarchisme gedistantieerd. In 1972 wordt de „harde kern” van de Baader-Meinhofgroep na een massale op sporingsactie gearresteerd. Ulrike Mein hof, Andreas Baader, Jan-Carl Raspe, Gu drun Ensslin en Holger Meins moeten in Stuttgart-Stammheim terechtstaan. Voor het proces wordt een speciale rechtbank gebouwd met ongekende veiligheids maatregelen. Kosten: ongeveer twee mil joen mark. Na de arrestaties zijn de terreurdaden niet opgehouden. Ten eerste zijn naast de RAF „concurrerende groepen” ontstaan, zoals het Socialistisch Patiënten Kollektief in Heidelberg en de Beweging van de Tweede Juni. En ten tweede zijn er, zoals algemeen wordt aan; enomen, in de laatste jaren allerlei kleine „commando’s” ont staan: zgn. „revolutionaire cellen”. Een van deze commando’s, genaamd „Ulrike Meinhof”, zegt verantwoordelijk te zijn voor de moord op procureur-generaal Bu- back. Zij beweert dat Buback Holger Meins en Ulrike Meinhof de dood heeft ingedreven. „Men kan weliswaar een revolutionair doden, maar niet de revolutie. De continuï teit van de guerrilla is niet gebroken, inte gendeel sterker geworden. In de wereld wijde strijd bestaat een tegenstelling tus- Op 10 november 1974 wordt de president van de Berlijnse rechtbank, Günther von Drenkmann, voor zijn eigen woning dood geschoten. De dag daarvoor was Holger Meins na een hongerstaking gestorven Eén dode en vijf gewonden vallen op 18 juni 1976 bij een aanslag op een advocaten kantoor in Hamburg. Op 24 maart 1977 ontploffen er bommen bij de woning van de vice-voorzitter van de Orde van Advo caten, Klaus Schmals. Hij en zijn vrouw worden licht gewond Een grote moeilijkheid voor de justitie om terroristen op te sporen, is dat de Westduitse guerrilla’s sinds enige tijd met het internationale terrorisme zijn ver vlochten. Er bestaan verbindingen met rode brigades in Italië en ultra’s in Frank- Amsierdam-Buitenveideri Haarlem Houtplein 8. tel 023 31 59 50. rijk. Maar ook met Basken, Palestijnen en IRA-groepen in Ierland is contact. Daar door kunnen de Westduitsers rekenen op solidariteit voor hun daden in de Bonds republiek, terwijl zij makkelijker over de grens kunnen komen en van wapens wor den voorzien. Niettemin heeft de politie zeker succes sen geboekt bij de bestrijding van de poli tiek gemotiveerde misdaden. Tot nu toe zijn 119 extremisten berecht. Tegen 240 verdachten, die voor een deel in voorarrest zitten, is een gerechtelijk onderzoek inge steld. Om deze kern zouden zich zo’n 400 men sen bewegen, waarvan Maihofer vermoedt dat zij „elk moment door kunnen stoten tot de harde groep”. En daar omheen zijn dan weer circa 5000 contactpersonen: sympa thisanten die de guerrilla’s helpen met passen, het huren van woningen, het leve ren van auto’s. Dat is geen florissant uit zicht voor de binnenlandse veiligheid van de Bondsrepubliek, die waarschijnlijk nog lang met terreurdaden zal moeten leven. Maar er is ook geen reden tot paniek. Een echte democratie is te verwonden, daar kan niemand omheen. In de Verenig de Staten zijn een president, een minister van Justitie (de gebroeders Kennedy) en een negerleider (Martin Luther King) ver moord. In Engeland zijn ontelbare aansla gen gepleegd (Noord-Ierland). Voor deze landen was dit geen reden de wetgeving te verscherpen, te komen tot een autoritaire politiestaat. Dat West-Duitsland een ander land is, blijkt uit het feit dat zeer velen nu weer, na de moord op Buback. om een „hardere koers” roepen. Maar dat is al eens gebeurd: de Not- standsgesetze van 1967, de extremisten wetten van 1972, de terroristenwetten van 1976. Herbert Wehner, fractievoorzitter van de SPD in de Bondsdag, waarschuw de ervoor dat men niet na elke aanslag hoe meedogenloos, wanhopig en onbegrij pelijk ook nieuwe maatregelen kan uitvaardigen. De vrijheid van de burgers kan niet voortdurend verder worden in geperkt. Velen zijn dat met hem eens. Maar in West-Duitsland bestaan ook men sen als Franz-Josef Strauss, die heel an ders denken dan Wehner. sen de staat en de bevrijding van de dwang van de bestaande produktie- en eigen domsverhoudingen. Dat is zichtbaar ge worden”. Zo omschreven nog niet zo lang geleden de gevangen zittende RAF-leden hun filosofie. organiseerden de rechtse extremisten zich in de nationaal democratische partij Duitsland, de neo-nazistische NPD Dat was de periode waarin de Westduit se politiek bankroet dreigde te gaan. In Berlijn ontstonden de eerste studentenon lusten. De sociaal-democraten vormden tot grote woede en teleurstelling van velen, onder wie Gudrun Ensslin, die altijd een geëngageerd sociaal-democrate was ge weest, een regeringscoalitie met de conser vatieve christen-democraten en de Beierse christen-socialen van Franz Josef Strauss. j..; Onder leiding van Adolf von Thadden Lorenz, ontvoerde. Voor zijn vrijlating moest de Bondsrepubliek vijf gevangen zittende extremisten naar Jemen laten gaan. Daarna begon de Rote Armee Fraktion (RAF) aan een langdurige reeks van bank overvallen, gijzelingen, ontvoeringen, bo maanslagen en moorden. De Westduitse autoriteiten begonnen een ongekende „heksenjacht”, daarbij in het kwadraat gesteund door de boulevardpers, met Springers Bildzeitung op kop. Om althans iets te kunnen begrijpen van het optreden van de RAF, moet men teruggaan tot het midden van de jaren zestig. (Van onze redactie economie) AMSTERDAM. Bank Mees Hope heeft in 1976, het eerste volledige jaar waarin dit bankbedrijf deel uitmaakte van de Algemene Bank Nederland, een nettowinst geboekt van 27.1 miljoen gul den vergeleken met 22 miljoen in het voor gaande jaar In het jaarverslag van Mees Hope worden deze financiële resultaten bevredi gend genoemd De winstontwikkeling werd o.a gunstig beïnvloed door de gang van zaken in de kredietsector Bank Mees Hope zag haar totale kredietverlening groeien van rond drie miljard gulden in 1975 tol bijna 3.7 miljard gulden in 1976 Het balanstotaal van Bank Mees Hope steeg vorig jaai tot 6.25 miljard gulden (1975 5.49 miljard) Hoe sterk de Westduitse stadsguerrilla is, kan redelijk nauwkeuring worden ge schat. Minister van Binnenlandse Zaken Werner Maihofer zei onlangs dat er een „harde kern” van zo’n 30 mensen bestaat. Deze worden via opsporingsbiljetten ge zocht. Bijna de helft hiervan bestaat uit vrouwen. En bijna alle gezochten komen uit de „gegoede burgerkringen” en zijn over het algemeen zeer intelligent. Toen de regeringscoalitie duidelijk maakte dat zij geen protest duldde tegen Nee, het gaat veel meer om mensen met communistische marxistische gedachte, die de „gewapende strijd” hebben opgeno men in het centrum van het Amerikaanse imperialisme, namelijk de Bondsrepu bliek Duitsland. Volgens de RAF is West- Duitsland de leidende macht in Europa, zowel politiek als economisch als militair. West-Duitsland zou de naaste bondgenoot van de Verenigde Staten zijn en andere Europese landen mogen dan ook volgens de Bondsrepubliek, althans in de opvat ting van de RAF, niet handelen in strijd met de buitenlandse belangen van Ameri ka. Voorbeeld: Bondskanselier Helmut Schmidt zegt dat Italië geen kredieten meer krijgt als daar een Volksfront-rege- ring komt. haar wetsvoorstellen op de noodtoestand, waardoor de democratie in bepaalde ge vallen buitenspel kon worden gezet, vormde zich een buitenparlementaire op positie, de APO. Hierin verzamelden zich linkse studenten, teleurgestelde sociaal democraten en vooruitstrevende libera len. Ook in het buitenland werd tegen de Notstandsgesetze gedemonstreerd. De stadsguerrilla is niet alleen in Zuid- Amerika, maar ook in West-Duitsland na 1972 voortgezet. Enkele feiten: op 4 okto ber 1974 en 16 oktober 1975 worden twee aanslagen gepleegd op Ulrich Klug, de voormalige Liberale minister van Justitie in de deelstaat Hamburg. In 1974 ontkomt hij nauwelijks aan een bomaanslag op zijn woonhuis. Een jaar later wordt zijn huis beschoten. Tijdens het proces, dat nu bijna twee jaar duurt, maar naar het zich laat aanzien toch op zijn einde loopt, overlijdt Holger Meins aan de gevolgen van een hongersta king. Ulrike Meinhof pleegt zelfmoord. Zo luidt althans de officiële lezing, maar dit wordt door de verdediging ontkend. Tal van feiten zouden erop wijzen dat Meinhof is vermoord.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 25