Kurk uit de fles halen Zon buiten houden is ook een kunst i Doe meer met de oven kan Speciale kaasmessen iKg ÉIS rwi Een kast waar alles in fl En m n ii H ii (IH ii~T~ir j Nu ook gordijn met aluminium Nieuw middel tegen vlooien KAMERBREED VINYL gsxE Ml 2( VRIJDAG 2 2 APRIL 19 7 7 X E HAM Gordijnen Nieuw doek Niet met één man w Veel tips voor een goede besteding van vrije tijd op de huishoudbeurs in de Amsterdamse Rai (t/m zondag 24 april) JL I w* O - wt Meer fleur liinr Elk voorjaar kijkt heel Nederland uit naar een zonnige zomer Maar wanneer later die zon zich in al zijn hevigheid laat zien, moet toch weer „regelend” worden opgetreden. Want niet iedereen is gecharmeerd van veel warmte en scherpe lichtstralen in woon- en slaapvertrekken. Zonwering is daardoor een belangrijk gegeven geworden in de wereld van het wonen. Maar de keus in zo’n uiteenlopend aantal systemen en materialen wordt steeds groter en daardoor ingewikkelder In d« eerste naoorlogse jaren kwamen de papieren zonweringen, die men aan een lat omhoog en omlaag kon trekken, in de belangstelling. Ze hadden echter het nadeel dat men door deze raambekleding ook volledig van de buitenwereld was afgezonderd. De lammellen deden daarna hun intrede en die zijn thans nog in allerlei uitvoeringen te koop Het oorspronkelijke principe is wel gehandhaafd, maar men heeft duidelijke verbeteringen aangebracht, en er is nu ook keus uit horizontale of vertikale jaloezieën Bovendien worden volgens dit systeem ook zonwerende plissés in de handel gebracht. 03 Ipp5? Dnnnn iïnnnnn 'L:: - ,.,,A Hr rL 1111111111» V... MMNM o Informatie Misschien is die ergernis voor Moederdag nog wel te verhelpen. Gewoon met kasten waar veel meer in kan en door een praktischer opstelling misschien ook wat meer kasten Zonwering die men zelf kan aan brengen, behoort nu ook tot de mo gelijkheden. Maar vooral voor bui tenzonwering gelden dan wel enkele regels. Wordt die bijvoorbeeld aan gebracht voor een raam dat heel Smalle balkons waarboven een zonwering wordt aangebracht, moe ten eerst goed worden opgemeten, net als bij een tuinterras vlak voor een zonnig raam. De „uitval”, dus de lengte van dit zonnedak, mag name lijk niet zo ver doorlopen dat men er alleen gebukt onderdoor kan. U kunt hiervoor het best een speciaal terrasscherm kopen, dat ook een ander scharnierwerk heeft. Let hier dus op bij het bepalen van de lengte van het doek en de hoogte waarop de bovenbalk wordt geplaatst. HUI E 120 cm breed. Men moet er bij het aanbrengen we) rekening mee hou den dat er tussen glas en gordijn 15 cm ruimte open blijft. Het onder houd is heel simpel: afstoffen met een zachte plumeau blijkt al vol doende, omdat het materiaal vuil- en stofafstotend is. met een lemmetlengte van 115 en 150 mm. Het kleine mesje is be doeld voor op de kaasplank in de kamer- of op de eettafel, de grote is meer geschikt voor het gebruik in de keuken. De prijs van het kleine mes 15, van het grote ƒ20. De leverancier van deze mes sen maakt ons er nog eens op attent dat er voor linkshandigen speciale scharen in de handel zijn. Meer dan een kwart van de Nederlanders schijnt linkshan dig te zijn. 1 I Houd die breedte aan bij het maken van een nieuwe bekleding. Goede stof gaat overigens vijf tot tien jaar mee; dat is helemaal afhankelijk van de situatie ter plaatse. Heeft men veel zon of staat de wind sterk op de raamkant, dan gaat de slijtage uiteraard sneller dan wanner dit niet het geval is. Rolgordijnen kwamen daarna het pakket aanvullen. Het werd een vro- lijker en decoratiever manier om de zon buitenshuis te houden. Duide lijk bleek namelijk een behoefte aan een meer levendig beeld boven de ietwat saaie aluminium jaloeziën Het systeem was eigenlijk eenvou dig: gordijnstof die bovenaan het raam op een stok was gerold kon desgewenst op verschillende hoog ten worden ingesteld. Volgens dit principe kwamen ook de rolhorren <>p de markt, geschikt om insekten uit het huis te weren en toch frisse lucht toe te laten Maar niet alleen binnenshuis gin gen zonweringen hun plaats inne men, het buitengebeuren kreeg ook meer aandacht. Met als voorbeeld de gezellige ouderwetse markiezen van vroeger voor ogen, begonnen de fabrikanten aan een meer eigentijd se versie: zonwering op een alumini um frame, uiteraard leverbaar in verschillende doekkwaliteiten Daarmee verschaft men zijn huis een vrolijk tintje en wordt toch de zon uit de vertrekken geweerd, ter wijl de temperatuur aangenaam blijft. Als voordeel geldt bovendien dat men een prettig uitzicht naar builen houdt Moet de zonwering van nieuw doek worden voorzien, dan kan in het oude doek worden opgemeten hoe breed de zoom is waardoor de metalen staaf geschoven wordt Voor zonwering die een raam moet bedekken dat breder is dan drie meter, kan men het best een opdraaisysteem met draadbind- werk kiezen. De bediening gaat min der zwaar dan bij een handbind- werk. U moet niet vergeten dat op zo’n breedte een flinke lap doek be vestigd zit en het vergt van een huis vrouw nogal wat „mankracht” om dit gewicht omhoog te krijgen. In de prijs maken die systemen niet zoveel verschil uit. Hoge flatgevels stellen bijzondere eisen aan de buitenzonwering. De wind giert vaak met ongekende kracht om de woontorens. Vraag voor het zelf aanbrengen dan ook altijd advies van een vakman, maar wie niet helemaal zeker van zijn zaak is, doet er beslist beter aan de bevestiging aan een deskundige ove r te laten. Het Amerikaanse chemisch- farmaceutische bedrijf Cyana- mid Company heeft een middel ontwikkeld tegen vlooienplagen bij honden en katten. Nu was de narigheid tot nu toe met chemi sche produkten, dat ze giftig en duidelijk schadelijk waren voor dier en soms ook mens. Dan was dus het middel erger dan de kwaal. Liberate, zoals het mieuwe middel heet en dat in Nederland gedistribueerd wordt door Zoöpharm (Gist Brocades, De Bilt), is door zijn lage giftig- heidsgehalte zo zegt de fabri kant veilig voor de mens en zijn huisdieren. Het zal binnen kort in ons land in de handel worden gebracht via dierenart sen en dierenspeciaalzaken. Eén behandeling is voldoende om hond of kat drie a vier weken vlöoi-vrij te maken. Daarna dient de behandeling het gaat hier om strooipoeder herhaald te worden. ii ii H '„■y j Grappige en ook nuttige kaas- mesjes zijn nieuw in het pro gramma van Henckels Zwillings- werk (postbus 15, Vroomshoop). Ze zijn qua vorm afgeleid van de grote kaasmessen, die door „be roeps" worden gehanteerd. Het voordeel van het wat merkwaar dig aandoende model is, dat men het mes door de kaas kan druk ken zonder de hand te bezeren door de knik die in het lemmet is aangebracht. Het heft blijft vrij van de ondergrond. De messen zijn verkrijgbaar in twee maten: wens ook alleen volle, onbescha digde flessen met de Corkex ope nen. Anders lukt het niet. Dezelfde Roger Marchant heeft voor diepvries-gebruikers een zakkenafsluitér op de markt gebracht, de Clipser. Het is een tang, waarmee plastic zakken voor koelkast, diepvriezer, pe daalemmer, lunchpakketten enz. dicht gemaakt kunnen worden. Elke vulling van de tang bevat 120 clipsen van aluminium. De kunststof tang kost 19,90: een nieuwe vulling 2,45. breed is, zodat veel bevestigingspun ten nodig zijn, dan kan men dit karwei echt niet met een of twee man klaren. Om de aluminium bo venbal aan de gevel te schroeven of op de haken te plaatsen, zullen enke le personen het geheel op juiste hoogte moeten aantillen. Denk er ook aan dat bij het boren in beton een klopboor gebruikt rrioet worden. Weinig dingen op een feestje of bij een gezellig etentje kunnen hinderlijker zijn, dan dat een kurk in de fles wordt gedrukt bij het presenteren van een prima wijn. Vol wanhoop wordt met allerlei prikkers en pennen ge probeerd de kurk weer boven water, boven de wijn te krijgen. Maar dat loopt altijd uit op verlo ren moeite en veel ergernis. Er is echter een apparaatje dat kans ziet de kurk uit de fles te krijgen, de kurklift (officiële naam Cor- klift), een Zwitsers stukje han digheid, dat hier uitgebracht wordt door Roger Marchant, Kastanjelaan 56, Rhenen. Het systeem is vrij simpel: drie grijp- armpjes worden bij elkaar ge houden door een band. Met dat bandje kan men de grijpers in werking stellen en de kurk naar boven krijgen. De prijs is 9,90. Niet nieuw van idee, maar wel van vormgeving is de Corkex, waarmee je voorkomt dat er stukjes kurk in de fles achterblij ven bij het openen. Het is ook een Zwitsers produkt. Het apparaat je pompt via en naald lucht onder de kurk, die dan door de uitzettende kracht van die lucht omhoog komt. Een tip: uitge droogde kurken moet je eerst door het schuin houden van de fles vochtig maken. Je moettrou- Op de Amsterdamse Huishoudbeurs werden hiervoor goede ideeën geïn troduceerd. Ga echter eerst eens kritisch kijken naar de bestaande kasten in huis. Er kan op een niet te grote jongensslaapkamer of in een hoek op zolder misschien maar ëën losse bergkast staan. Of misschien vergt de muurkast al te veel ruimte. Niet omdat de afmeting zo groot is, maar omdat de draaiende deur ook nog plaats vergt. Maak in de eerste plaats aan dat euvel een eind door jalouzie-panelen te nemen. Die zijn maar smal, hooguit 35 tot 45 cm, en bieden, als er twee naast elkaar zijn aangebracht, toch een openingsbreedte van 95 cm; dat is wat een normale deur in z’n eentje nodig heeft. Daardoor kunnen wellicht nu twee kasten naast elkaar worden geplaatst, zodat de jalouzie-panelen in elkaar kunnen overlopen. Nu zijn de planken aan een nadere bestudering toe.,Is dat schappensys teem eigenlijk wel zo praktisch? Geen wonder, want eigenlijk moet iedereen op een stoel staan om er iets netjes op te leggen.Daar neemt niemand de moeite voor. En de afstand tussen de planken is door de bouwer van het huis of door de kastenfabrikant meestal zo groot gemaakt dat maar een beperkt deel van de totale ruimte wordt benut. Cannon, een importbedrijf in Amsterdam (Hobbemastr. 15), heeft voor dit probleem het antwoord in Zweden gevonden. Met glijders worden lade- mandjes, legroosters, schoenen en rekken in een frame in de kast aange bracht. Tussen de twee lademanden is maar 2 cm ruimte nodig, want men trekt gewoon de lade naar voren en neemt hem er zonodig in zijn geheel uit. Alle spullen in zo'n mand kunnen dan overzichtelijk gerangschikt worden. Het resultaat is een ordelijk ingedeelde kast waarin veel meer kleding, linnengoed en dergelijke kan worden geborgen dan tot dusver mogelijk was. Natuurlijk zijn die frames in alle mogelijke maten te leveren, van 44 tot 204 cm hoog, en met een variabel aantal g-eleiders. Het grootste frame weegt 11 kg. Wanneer het in de winkel is gekocht en mee naar huis wordt genomen, is het makkelijk te hanteren in een doos met handvat Kamerbreed tapijt is »»n ingebt-zgerde kreet. Kamt'breed vwyl niet. Wellicht komt dat ook nu er vinyl-op-schuim-vloerbedekking op een maximum breedte van 400 cm in de handel is gebracht door Forbo-Krommenie. Het kamerbreed Novilo” is momenteel verkrijg baar in vier d?«sins. er komen er nwer. Het voordeel van deze ni «we breedte ligt voor de hand. Men kan gewoon mooiere vloeren maken, zonder naden. Gemakkelijker ook met het schoonmaken. Een recept ditmaal uit een goed uitgevoerd boek, getiteld: Groot Ovenschotel boek van Hens-Reinders-Siegers (uitg. Luitingh Gourmetreeks, Laren NH). Het is een helder geschreven en ingedeeld boek geworden, waarvan alle bezitters van gas en elektrische ovens veel plezier kunnen hebben. Daar gaan we: Schol in folie (voor 4 personen). U hebt nodig: 8 scholfilets, aluminiumfolie, pe per, zout, sap van 1 citroen, 1 eetlepel boter, 1 ui, 250 gr. cham pignons: 50 gr boter, 1 potje zure room, 1 glas sherry. 3 eetlepels fijngeknipte peterselie en 1 eetl. fijngeknipte bieslook. Folie op maat knippen, filets met zout bestrooien, besprenke len met citroensap. Op de bebo terde folie leggen. Geraspte ui en de kleingesne den champignons in de boter fruiten. 50 gr boter zure room, sherry en kruiden vermengen. Bij de champignons en de ui Inmiddels zijn <n weer andere vondsten óp de markt gekomen. Goede woninginrichtingzaken kun nen thans ook zonwerende gordij nen leveren. Ze zijn net zo transpa rant als gewone glasgordijnen, maar het polyesterweefse) heeft aan één kant een laagje aluminium gekre gen, zodat men hiermee eigenlijk hetzelfde effect krijgt als bij alumi nium jaloezieën: het zonlichten ook de warmte worden gewoon terugge kaatst. Behalve in echte transpa- rant-kwaliteit kan men deze wone- rende gordijnen ook in semi-tran- sparante of non-transparante uit voering kopen. Dat semi-transpa- rante materiaal zorgt voor een mooi diffuus licht. Wil men werkelijk op timale privacy in huis, dan is de non- transparante serie meer geschikt. Wie ervan uitgaat dat deze zonwe rende gordijnen alleen in de zomer nuttig zijn, vergist zich. Want in de wintermaanden houden ze door hun isolerende eigenschappen de warm te in huis. Dat moet in het kader van energiebesparing toch een pluspunt zijn. De consumentenprijzen variëren van 34,95 tot 42,50 per meter op doen. Op smaak afmaken met peper en weinig zout. Over de filets verdelen, de folie dicht vouwen, ietwat ruimte laten bo ven de inhoud, maar wel goed sluiten Filets op een blik of de rooster van de oven leggen bij een tem peratuur van 200° Celcius (gaso ven 4) in 20 minuten laten gaar worden. Op een schaal leggen, gameren met de peterselie en de filets opdienen met aardappel puree en sla. Aanbevolen drank: Moezelwijn. Natuurlijk kunt u dit recept ook maken met andere vissoor ten. Scholfilets zijn, als u ze bij de visboer koopt, nogal duur, om dat het grootste deel van de vangst naar bijvoorbeeld Frank rijk en Italië gaat, waar men be reid is meer te betalen dan hier. Met wat handigheid, oefening en een scherp mes is het mogelijk om zélf mooie filets te snijden van door u gekochte complete schollen. Dat scheelt in prijs! GASTON GOURMET ..Berg je kleren toch beter op. Laat die schoenen niet zo slingeren Ben je alweer sokken kwijt?’’. Allemaal geërgerde uitroepen van moeder die dagelijks geconfronteerd wordt met half openstaande rommelige kasten in slaapkamers of op de hobbyzolder. Een gezin heeft eigenlijk altijd gebrek aan bergruimte. Of lijkt dat alleen maar zo, omdat die berging meestal onvoldoende benut wordt? Liberate is afgeleid van een eerder door Cyanamid ontwik keld middel, dat de „rivierblind- heid” bestrijdt, een gevaarlijke in Afrika voorkomende ziekte, die overgebracht wordt door de steek van de zwarte vlieg, waar van de larven in oppervlaktewa ter leven. Het nieuwe middel goed gekeurd door de Wereld Ge zondheidsorganisatie roeit de larven uit, maar maakt het water niet ongeschikt om te drinken. i ii ii ii ii u i i il II |i il Fi I ii ii il li nni ujUlj nnnrrTi □IXEEEj CAMPING |j b

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 27